N#. 11510 A°. 1897 Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Dc Triomf der Liefde. Vrijdag 3 September, IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. r 4 f MO. Franco per posti 1.40. Afzonderlyke Nommera 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel moor f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 2 September. Een mededeeling, die zeker door zeer velen onzer stadgenooten met leedwezen zal worden vernomen, is, dat mejuffrouw Betsy Hol onze gemeente gaat verlaten en zich te Deventer zal gaan vestigen. Ofschoon velen mejuffrouw Hol al het goede toewenschen, dat zy aldaar hoopt te vinden, betreuren zeker allen haar vertrek; niet in het minst zullen de vele leerlingen haar noode zien vertrekken. Leiden verliest een begaafde zangeres, een uitnemende onderwijzeres, een lieve persoon lijkheid. De brigadier Maidment, die 2'/a jaar chef secretaris ie geweest van Nederland en BelgiÖ van het „Leger ces Hei's", geeft vaar wel aan dit land, en doet thans zjjn vaarwelreis. H\J zal, blijkens achterstaande advertentie, vaarwel geven aan Leiden op Maandag 6 Sopt. a. s. In de zaal Lammermarkt 36, des avonds te acht uren. Gedurende de 1ste helft der maand Au gustus zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende briefen, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden: D. Bui'eman, Abkoude; J. A. Ter Weene en M. v. d. Kaai, Amsterdam; v. d. Hert en S. Keesse, 's Gravenhage; Roos, Reiner en N. Roos, Haarlem; W. F. v. d. Blom, Utrecht; L. H. A. A. "Wolff, Voorschoten; J. Schrama, Zoeterwoude. Briefkaarten: Spaargaren, Aalsmeer; A. Schellevis en M. De Groot, Amsterdam; D. D. M. Gunst en W. Dorst, 's Gravenhage; C. Boodo en J. Weening, Rotterdam; Versfeit, niet vermeld. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: F. P. Tor Meubn, Dresden; G. H. Schmal, Lanciton; De Geiler, Wiesbaden. Op de tweede lijst van de negentiende jaarcollecto voor de Scholen met den Bijbel in de „Standaard" komen o. m. voor: Hazers- woude (dorp) met f 240 355, idem aan den Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk, f 117.845, Oudshoorn met Ridderbuurt /"156 715, Warmond (Herv. kerk) f 20.75s, Zegwaard met Zoetormeer, Den Hoorn en de Keulsche- buurt f 163. Tot onderwijzer aan de Christolyke school voor m. u. 1. o. te Alfen is benoemd de heer G. Siebers, te Wageoingen. De „Staats Courant" bevat de statuten van de Naarolooze Vennootschap „Maat schappij tot exploitatie en administratie van onroerende goederen „O Jd-Tbameu", te Uit hoorn, bewilligd bi) Koninklijk besluit van 24 Juli 1897, met een kapitaal, groot f 52,000, verdeeld io 105 aandeel, n, elk groot f 500. Directeur is de heer mr. C. J. Boerlage, te Uithoorn. Het doel der vennootschap is de exploitatie en administratie van de ingebrachte of door haar in het vervolg door inbreüg, aankoop, ruiling of op andere wijze te verkrijgen in Nederland gelegen onroerende goederen, zoo door verkoop, ruiling, uitgifte in erfpacht, opstal, gebruik of bewoning, verhuring als anderszins. - Benoemd is tot leeraar in de moderne talen te Voorschoten aan het instituut Wu lings de heer H. Weersraa, te Ramsgate (Engeland). - De minister van financiën heeft door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van binn9nlandsche zaken aan de Gedeputeerde Staten der provinciën medegedeeld, dat de ontvangers der directe belastingen vanwege eerstgenoemd departement zjjn aangeschreven om de gemeentebesturen, desgevraagd, in de gelegenheid te stellen, door inzage van de kohieren der personeole belasting, aan het ontvangkantoor gegevpns te verzamelen, noodig voor de samenstelling der verordeningen tot heffing van opcenten op die belasting, overeenkomstig het gewijzigd artikel 247 der Geme.-ntewet. - Twee familieleden van koning Cbulalong- korn van Si am, die Z. M. op zijn reis door Europa en ook by het bezoek aan de residentie vergezellen, de prinsen Svasti Sobbana en Mahissa, zullen niet in 't koninklijk paleis logeeren. Voor hen worden vertrekken in gereedheid gebracht in het „Hótel des Indes", waar ook intrek zal nemen het gedeelte van het gevo'g van den koning, hetwelk niet in het paleis zal verblijven. - Mr. W. Van de Poll, sedert vele jaren gemeente-archivaris te Ny megen, heeft, W6gens hoogen leeftijd, tegen 1 October eervol ont slag aangevraagd. - Aan den meesterknecht ter drukkerij van het „Nieuwsblad van Nederland", te Amsterdam, den heer N. J. Versleden, voor zitter van een der grootste typografen-ver- eenigiogen daar ter stede, is, zooals uit de opgave der verleende onderscheidingen bleek, de eere-medallle der Orde van Oranje-Nassau in brons to beurt gevallen. Dit feit werd Dinscag op de zetterij cenigszins feestelijk herdacht, waarbij de directeur van het „Nieuws blad", de heer D. A. Van Waalwijk, den Uverrgen en bekwamen chef der inrichting hartelijk toesprak. - In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Oldenzaal werd de door den burgemeester uitgevaardigde pro clamatie, naar aanleiding van de voorgekomen ongeregel iheden in den avond van 24 Augustus, bekrachtigd. Naar aanleiding van het voorgevallene op dien avond verdedigde de burgemeester breed voerig zijn optreden en het beleid der politie. Bi) zeide, dat men hem op allerlei wijze trachtte verdacht t9 maken, zijn gedrag en dat der politie onrechtvaardig critiseerde en openlijk beidon van een partijdig optreden beschuldigde. Hij wees op de overdreven en vaak geheel onware berichten over het voor* gevallene, in de couranten voorkomende, welke berichten geen ander doel hadden dan den toestand zoo erg mogelijk voor te stellen, en sprak zijn leedwezen over het voorgeval lene uit en over do wijze, waarop men over zijn handelingen een oordeel uitsprak. Eenige leden namen daarop het woord en betuigden hun instemming met het gespro kene. (Zto. Ct.) - Het stoomschip „Kanzier" vertrok 30 Aug. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Merapi", van Java naar Rot terdam, vertrok 31 Aug. van Marseille; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Aug. te Genua; de „Prins Maurits" vertrok 1 Sept. van Am sterdam naar Suriname; de „Veendam" arriveerde 31 Aug. van Nieuw-York te Rotter dam; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 31 Aug. van Southamptonde „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Aug. Gibraltar; de „Obdam" vertrok 1 Sept. van Rotterdam naar Nieuw-York met 102 kajuits- en 130 tustchendeks passagiers. Noordwijk: Gistermiddag om één uur werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer K. Hcmkos Hz., oud-hoofdonderwijzer alhier, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vele vrienden, bekenden en belangstellenden volgden den stoet naar de protestantsche be graafplaats in de duinen, alwaar de hoog- welgeb. heer F. A. G. graaf Van Limburg Stirum, wiens rentmeester de heer H. lange jaren geweest was, onder me8r de vele dieDS- ten herdacht, dien de ontslapene hem en zjjn huis had bewezen. De eenige, nog levende zoon van den overledene betuigde, ook namens zijn moeder, zijn hartelijken dank aan allen, die hadden bijgedragen de laatste eer aan zijn onvergeteiyken vader te bewijzen. In den loop der maand Augustus zijn aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 1021 telegrammen, en wel 368, die verzonden, en 653, die ontvangen werden. Rijkspostspaarbank over de maand Aug.: 18 inlagen tot een bedrag van f 4238.84, 7 terugbetalingen tot een bedrag van 1034.70. Sassenheim: Voor Sassenheim was de Koninginnedag een ware feestdag. Uitgaande van het denkbeeld, dat die dag in de eerste plaats een blijde dag voor de kinderen mo?t z|jn, had zich voor dat doel een commissie gevormd, met bet boofu der openbare school vooraan, 's Morgens te halfnegen V6reenigden zich 19 rijtuigen, op 't eerste verzoek zoo gul en belangloos door de eigenaars afgestaan, voor 't schoolgebouw, waar men dadelijk aanving 200 kinderen op te laden, en zoo ging het, op die verderde wagens en begeleid door een zestal muzikanten, in draf naar Noordwijk aan Zeo. Na een wandeling op het strand, werden de kinderen op boterhammen en melk onthaald, waarna men e&n luwe plaats in het duin opzocht, om wat spelen en wedstrijden te houden. Allen ontvingen prijzen, velen zelfs 3, terwijl de kan met eigengemaakten champagne lustig rondging en versnaperingen werden rondgedeeld, een en ander opgovroolijkt door lustige muziek. Zoo schoot de dag erg spoedig op en begon men, na eerst weer gegeten te hebben, om circa 5 uren het volkje weer op te ladeD, zoodat men om ruim 6 uren goed en wel zonder ongelukken in Sassenheim terugkwam, waar alle inwoners hun kleine medeburgers met vroolijk gelaat stonden op te wachten. Hoe het volkje genoten heeft behoeft geen betoog of beschrijving. Voor de commissie was 't een hoogst dankbaar werk, zulk een feest te organiseeren, en veel dank is zij ver schuldigd aan allen, die door ruime bijdragen een mooie inteekeniyst maakten. Dank is zij ook verschuldigd aan hen, die zoo goed waren hunne rijtuigen gratis af te staan voor dien dag en haar de eer aandeden die rijtuigen zelf te besturen. Door den burgemeester, Jhr. Van den Bran- deler, die tijdelijk met zijne familie te Noord wijk aan Zee vertoeft en dien dag te midden van zijn dorpsgenootjes doorbracht, werd op het einde van het feest aan ieder kind een reproductie van een der laatste portretten van H. M. uitgereikt, wat natuurlijk erg dankbaar werd aanvaard. Bij het vertrek 's morgens was een tele gram van gelukwensching aan H. M. afge zonden, dat in den loop van den dag met dankzegging werd beantwoord. Moge dit mooie feest een voorproefje zijn van dat van den grooten Koninginnedag van 1898! Voorschoten: In de kapel van het pensionnaat „Bijdorp", alhier, heeft de plech tige uitvaart plaats gehad van den overleden, veelgeliefden rector, den Zeereerw. heer F. W. Van der Pigge. Reeds daags te voren waren vele vrienden van den overledene te zamen gekomen, om de Requiem-plechtigheden bij te wonen, waarbij do Hoogeerw. pater Provinciaal der Domini canen officiëerde. Nog meerderen w..ren nu opgekomen, om de H. Misofferande by te wonen, die door den Zeereerw. heer A. H, Hammer, pastoor te Scboorl, weleer zfjn mede-kapelaan te Purmerend, onder assistentie van pastoor Leesberg en kapalaan Waterreus, alsmede van kapelaan Ammerlaan, wc-rd opgedragen. Het zangkoor der Eerw. Zusters eerde door allerschoonsten zang de nagedachtenis van hem, die steeds voor den liturgischen zang en den luister der godsdienstige plechtig heden zoozeer geijverd had. Na de H. Mis sprak de Z*ereerw. p3ter H. L. A. Gadet, pastoor te Leiden, oen tref fend woord tot de treurende lloe j ver want-n en de velen, die hoogachting eu vriendschap hier hadden vereenigd. Hy wees op bet snelle en nog korten tyd geleden door niemaDd ver wachte verschelden van dit betrekkelijk jeug dig priesterleven, dat in de vervulling van vele goede en offervaardige daden was door gebracht. Zichzelven steeds te geven, zyn evenmensch in alles van dienst te zyn, dit was zyn wellust, en wat den afgestorven priester, ook bij het geringste dienstbetoon, kenmerkte en voor allen, die met hem in aanraking kwamen, tot zulk een beminneiyke pereoonlykheid stempelde, het was do opge wekte, zich nooit verloochonende biymoadig- heid, waarmede by zichzelven en al bet zyne gaf en voor allen over had. Het was troostend, uit den mond van den ïykredenaar zoovele zaligpryzingen te hooren. Maar al die zaligpryzingen, zy worden nu by deze lykbaar overschaduwd of liever bekroond door het woordZalig zyn de dooden, die in den Heer sterven. Het ïyk werd, na de absolutie, die door den Hoogeerw. kanunnik P. J. Tbunissen, van Haarlem, onder assistentie der Zeereerw. rectoren J Zwart en A. C. Maat werd ver richt, grafwaarts geleid en onder de ritueele gezangen, gebeden en plechtigheden bygezot in het kloosterkerkhof der Eerw. zusters, alwaar de Eerw rector zyn laatste rustplaats gekozen had. {Mb.) Zoeterwoude: De kermis is alhier in vollen gang. Al staat het dorp niet vol met kramen, tenten of dergelyke vermakeiykhede-), toch bespeurt men dra by het binnentreden, dat alom een gepaste kermisvreugde beerscht. Die pret werd niet weinig verhoogd door de ringrydery op rywielen, die "Woensdag namid dag gehouden werd. Deze ringrydery was op touw gezet door W. Breedyk en eenige andero dorpsgenooten. Een 17 tal wielryders, waar onder ook eenige vreemdelingen, namen daar aan deel. Een vyftal aardige pry zen, waaronder een regulateur en fietsbenooligdheden, als zadel, signaalhoren, enz., waren aangekocht uit de inleggelden en eenige ingekomen giften. De beste kampioenen waren K. Visser en L. Vitscher, die een geiyk aantal malen den ring als zegeteeken met zich voerden, zoodat zy onderling ten slotte besloten den lsten pry8, zynde de regulateur, te gelde te maken en het bedrag bro9deriyk te deelen. Ongeveer halfvier was de wedstryd geëindigd, die werd opgeluisterd door muziek. Zegwaard: Dinsdagavond werd te Zegwaard, op den bekenden reclame-wagen, de lichtbeelden-voorstelling gegeven vanwege de Delftsche inrichtingen van den heer Van Marken Niettegenstaande de zware regenbuien waren honderden toeschouwers op de been. Het is dan ook wel de moeite waard, by dergelyke voorstellingen een kykje to nemen. De stukken, op het programma voorkomende, werden alle prachtig te zien gegeven. Vooral word de lachlust opgewekt toen vertoond werd het laatste beJryf, getiteld: de koningsgist of zegen na stryd. Zoetermeer: In den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben twee trekhonden, toebeboorende aan L. M., te Zegwaard, in den Driemanspolder, onder Zoetermeer, by verschillende landbouwers jacht gemaakt onder de schapen, waarvan zy er twee hebben ver moord en ongeveer 9 zwaar gewond, zóó zelfs, dat nog wel enkele van genoomde dieren het met den dood zullen moeten bekoopen. Geluk kig word het vernielingswerk opgemerkt door een van de eigenaars en door den ryksveld- wachter P. B. ggerman; anders had zeer zeker de schade nog aanmerkeiyk grooter geworden. Gemengd Nieuws. Ten behoeve van de gemeente- werken, is door het stadsbestuur der gemeente Dover (Engeland) aan de Koninklyke Neder- landsche Grofsmedery alhier, opgedragen het bouwen en leveren van een honderd-tons- bopperbargo. In den vorigen nacht omstreeks halfdne kwam aan het politie-commissariaat aan de Nieuwe Haven te 's Gravenhage een heer zich beklagen dat hy in de Sociëteits tent in het Haagsche Bosch door kellners was mishandeld. „Doe wat u behaagt," antwoordde baron Von Laden, met onverschilligheid. „Het kan my niet veel belangstelling inboezemen, waar zu heen gaat, wanneer ik er niet meer ben." H\j wist zeer goed, terwyi hy zoo sprak, dat zyn vrouw slechts een broer bad achter gelaten, die even arm was als hyzelf. De zomer was ten einde, heerlyke herfst dagen hadden hem opgevolgd, vervolgens de minder aangename en ongestadige dagen, en de winter snelde nu met groote passen voort in geheel zyn koude majesteit. Baron Von Laden en zyn dochter hadden die groote tydruimte de tyd schynt zeer lang voor hen, die hem in droefheid en ongerust heid zien voorbytrekken - op Schwarzgarten doorgebracht. De zachte temperatuur der laatste dagen had den zieke toegestaan, om het zoo maar eens te noemen, volop te leven, zyn dochtertje was evenmin te be klagen: zy had afleiding. Zy had tot Dog toe geiyk haar vader zich er mede tevreden gestold door den tuin te wandelen; maar deze wandeling had weinig aantrekkelyks. Byna alles was daar aan het nuttige gewyd. Men zag er noch grasperken, noch boscbjes, Doch ander groen, niets van dat alles, wat het oog aangenaam aandoet en het hart verheugt. De klimplanten langs do muren waren tot een staat van wildernis gekomen; de latten, die bestemd waren om ze te ondersteunen, waren vermolmd; overal zag men, dat de schaar van den tuinman haar werk niet gedaan had. Eenige vruchtboomen groeiden hier en daar slechts in een uitgeputten grond. Eén enkele plaats slechts in den tuin wekte den lust op om er uit te rusteD; het was een steenen bank, geplaatst in de schaduw van een praebtigen noteboom. De grootsche en prachtige kruin van dien boom scheen de verwaarloozing, waaraan men hem overliet, te trotseeren. Maar de vader en het meisje mochten daar niet komen. De vertrouweling had hun dat vanwege de barones doen weten. Het was haar geliefkoosd plekje. De goede man had zich zoo beleefd mogeiyk van die opdracht gekweten, maar de baron vergaf het hem niet. Hedwig, die vergevensgezinder was, begreep, dat Sanders slechts te gehoorzamen had aan de bevelen van de barones; zy zag hem er niet op aan en antwoordde altyd op zyn groet door een lief glimlachje. Ook wa3 het hart van den ouden man, hoe verdroogd het ook was, toch met teederheid vervuld voor de arme kleine. Toen de heer Von Laden een weinig hersteld was van de vermoeienissen van de lange reis, zeide hy den tuin van Schwarz garten vaarwel, om de omstreken te door kruisen. Die uitstapjes 'naar buiten waren voor Hedwig een bron van altyd nieuwe vreugde. Ongeveer op een kwartier afstands van het slot strekte zich aan den oever van de rivier een ry heuvels uit, beplant met denneboomen en kreupelhout. Een zeer oud kerkje, omringd door een groep linden, be kroonde de hoogsten dier heuvels, aldus als het ware de rivier beheerschend. Die kerk, of liever die kapel, omsloot het familiegraf der Ladens. Er werd alle Zon- en feestdagen godsdienstoefening gehouden voor de boeren van de streek. Een smal pad, dat uitsluitend voor de slotbewoners bestemd was, voerde regelrecht van de kapel naar Schwarzgarten. Ten tyde, dat de heeren Von LadeD, toen nog schitterend in al hun luister, zich slechts per koets naar de kerk begaven, nam hun rytuig een breede laan, bezoomd door een dubbele ry dennen. Nu was die weg onder de struik gewassen verdwenen, en de herders van Schwarzgarten lieten hun kudde grazen daar, waar vroeger zooveel edele dames en edele jonkheeren reden. Alleen de oude dennen zag men nog; zy wiegden geiyk eertyds hun donkere kruinen by den tocht van den wind. De kleine kapel op de hoogte was het geliefkoosd doel der wandelingen van den baron en zyn dochter. Terwyi de vader daD, verdiept in zyn somber gepeins, op een boom stam zat, liep de kleine hier en daar en maakte ruikertjes van wilde bloemen, welke zy aan haar tante of aan dien vertrouweling brachtWerkeiyk een armoedig geschenk, maar het was het eenige, waarover Hedwig kon beschikken, en zij bood het met zooveel bevalligheid en met zulk een lieven blik aan, dat de oude Sanders ten minste niet durfde weigeren. Hy nam den ruiker dan aan met een soort blijdschap en legde hem onverschillig in een hoek van zyn kamer, waar zich spoedig een stapel verwelkte bloemen ophoopte. De barones was minder gewillig. Hedwig, die telkens met hardheid door haar werd afgewezen, zag langzamerhand van haar plan af. De vermaken van het kind bepaalden zich niet tot het plukken van bloemen; nu eens dwaalde zy tuaschen de grafzerken, dio bedekt met mos waren, de kransen bewonderend, die or over verspreid lagen; dan we Ier zette zy zich neder op bet gras, het oor kecond aan den wind, die door de bladeren speelde, dan weer verzamelde zy de aardige schelpjes aan den oever van de rivier, luisterde Daar bet geklater der golfjes aan haar vo3ton en volgde met den blik de wolkjes, die aan den hemel dreven. Een van haar grootste vreugden was van het gezicht te genieten, dat zich voor haar rondom den heuvel ontrolde. Dat vergezicht bood haar heiden, weilanden, akkers, bosschen en gehuchtjes. Hedwig hield veel van het landeiyk kerkje met zyn duizendkleurige venstors; zy ging de gewyde plaats binnen gelyk anderen op oen feest verschynen: biy van hart en toch ingetogen. Daar bad zy, daar droomde zy en zonder twyfel zooals het behoorde han delde zy, want haar gebed was zonder eigen liefde en haar droomen waren zuiver als haar gebed. Het scheelde maar weinig, of zy zou vol maakt gelukkig geweest zijn, want het voor uitzicht op elleade en honger, dat haar sinds den dood harer moeder vervolgde, bestond nu niot meer voor haar. Maar de ziekte haars vaders en de afkeer, welken haar tante hem bewees, drukten op haar als een zware last. Zy had vurig gebeden, haar vader herstelde niet; zy beminde hem zeer, zy diende, zy verzorgde hem dag en nacht met onvermoeide toewyding, zy kreeg van hem noch een teeken van liefde noch een dankje. "Wat haar tante betrof, alleen het zien van dat koude gelaat, een enkele toon harer gestrenge stem drong haar door merg en been. En toch vertrouwde zy altyd met het naïeve vertrouwen der kindsheid op haar goed hart, op haar edelmoedigheid. Zy trachtte, zonder zich te laten ontmoedigen, de genegenheid harer tante te winnen, overtuigd, dat er een heerlyke vrucht onder dat harde omhulsel verborgen was. Eiken dag toonde zy nieuwe voorkomendheid, nieuwe attenties. Hedwig legde evenveel yver aan den dag om haar tante te behagen, als deze om haar nicht van zich af te houden. Eens (het was tegen het einde van den herfet) begon het plotseling koud te worden en moesten de baron en zyn trouwe gezellin vroeger dan naar gewoonte naar huis terug- keeren. Zy wilden naar hun kamer gaan, om er het avondeten af te wachten, toen Sanders, onverwachts uit het salon tredend, de deur er van half open liet staan. De vader en het meisje sloegen er een blik in. Hoe groot was hun verwondering, toen zy twee onbekenden bemerkten, een heer en een dame, die druk in gesprek waren met de barones l Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1