N°. 11509 Donderflag 3 September. 3 f 1.10. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De Triomf der Liefde. IDSCl PRIJS DEZES COURANT: Voor Leidon per 8 maanden. >*.»-- Vranco per post Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooféro letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron hui ten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit ïionuiier bestaat uit TWEE Blailen. Eerste Blad. Leiden. 1 September. Do eerste godsdienstoefening voor Vrijzin nigen zal worJen gehou ieu aanstaanden Zondag, in de groote za 1 van hc-t Nut, des voormiddags te tien uren. De deur wordt een h'.lf uur vroeger geopsud. Voor den zang zal gebruik worden gemaakt van do Psalmen en Gezangen, ook den Vervolgbundel, der Her vormden. De aankondiging dezer diensten zal geacl.ioden in bet Preaikbeurtenblad. By do promotie gd prysuitdeeling van het gymnasium, die heden geschiedde, zijn bevorderd: Van de eerste klasse tot de tweede: A. G Kloots, J. Van der Mandere, O. S. C. J. Vut, H. W. J. M. Keuls, j W Gleuns, J. Ph. Eggink, J. Djjckmeester, A. S. Oppen- heim, S W. Visser, G. G. Van Kleeff, R. Siegenbeek van Heukelom, H C. Van Beuse kom, W. L. A. Roessingh, J. G. Lekkerkerker, J. J. De Casparis, J. Cornelis3onf J L. Klomp, N. J. C. Van Hasselt en F. P Muller. Van de tweede klasse tot de derde: F. Muller Jz,, J. H. Van der Harst, C. Van Aart, S. H. Leegstra, K F. Van Herwaarden, hM Schoor*!, S. J. Da Hoest, C. M Briöt, E. Mac Gillavry, S. H Van Groningen, J. M. BJüggel, A. E. K Bolland, J. Van Leeuwen en J. H- Van Blomaiesteiri. Van de derde klasse tot de vierde: B F. Boekhold, C. Pyptr, J. Wille, G. F. Evelein, S. Van Dorp, N J Pen, J. F. W. La Fontaine, S. D. Do Vries, S. J Van Vel- zen, Conraciine Verhey van Wyk, N. Chr. Couyój, J. D Workman, J G. Van der Laan, en J. L Van Grasstek. Van de vierde klasse tot do vijfde: H. Wei kraan, A S. Van Ingen, A. Eveleiu, J. Kroon, Chr. H. Nykamp, B. Batelaan, C. A. Ruys, H. E. Ktrn, J. M Obreeu en C.'H. Versteeg. Van de vijfde klasse tot de zesde: J. P. Fockema Andre®, J. H. Van Hasselt, Jacoba A. H. Van Velzen, A. Gnvel, C. Brunt, M. Etion, J. F. Meyer, J. Th. Goossens, L. J. C. Kast.ItJn, C. A. J. Quant en J. H Van der Wal. De gratiarurn actio is uitgesproken namens de lsto klassa door A. G. Kloots in het Nederlandsch namens de 2do klasse door F. Muller Jz. in het Franschnamens de 3ie klasse door B. F. Boekhold in het Hoogduitsch namens do 4do klasse door H. Werkman in het Engdsch, u.imens de 5de klasse door J. P. Foekema Andre® in het Latijn. Bij de Leióscho Spaarbank werd in de maand Augustus iogologd f 5S,054.95V2 en terugbetaald f 40,572.99, terwijl zyn afgegeven 88 nieuwe en geheel afgelost 61 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10,8S0 deel hebbers bedroeg eiade Aug. f 2,112,899.84. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks- kabinet van Prenten te Leiden van 5 Sept. tot en met 11 October a. a, voor het publi k zal geslotön zjjn. De levering van brandstoffen ten behoeve van de militaire inrichtingen te Leiden is toegewezen aan de firma J. Th. Perquin en Zonen, alhier. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 4417.23 en terugbetaal 1 f 2082.31,/1. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 732. Aan het Rykstelephoonkantoor te War mond werden in de maand Aug. behandeld 194 telegrammen, waarvan 101 aangekomen en 93 verzonden. In 1896 werden in dj maand Aug. behandeld 167 stuks. Door de gestadige toeneming van het aantal telegrammen is bewezen, dat het Rykstelephoonkantoor in eene groote behoefte voorziet. De beffing van een bestelg. ld is van geen invloed op het aantal aangekomen berichten. Het 50-jarig bestaan van het Koninkiyk Instituut van Ingenieurs werd gistermiddag in het concertgebouw van het Kon. Zoöl.-Bot. Genootschap te 's Gravenhage met vreugde en opgewektheid gevierd. Daartoe werkte allereerst mede de feestelijke inrichting van do groote balie. Op do estrade, aan weerszijden geflankeerd met vlaggeütropeeën, wier hart do feest jaarlallen 18471897 in gulden Jetteren vertoonden, zetelde de Raad van Bsstuur met zyn waardigen president Conrad aan het hoofd, omringd door den vertegenwoordiger van H M. de Koningin-Regentes, generaal- majoor Beyerraan, in de groote tenue van het wapen der artillerie, en de deputatiën van technische en bouwkundige vereenigingon. Even te tien uren beklom de heer Conrad het spreekgestoelte in tegenwoordigheid van een talryk auditorium, grootenderis gevormd door al wat de technische wetenschap hier te lande aan beroemde en kundige mannen oplevert, en door onderscheidene staatsambte naren en autoriteiten. De redo van den heer Conrad werd her haalde malen door toejuichingen onderbroken. De heer Conrad deelde omtrent de ont vangst van den Raad van Bestuur, Maandag door HH. MM. op Het Loo ter aanbieding van het gedenkboek, het volgende mede: HH. MM. hebben het gehoele gedenkboek met aandacht doorbladerd, inlichtingen ge vraagd over inhoud, samenstelling en bewer king en het boek met een harteiyk woord van dank aanvaard onder betuiging van Hare sympathie met de Nederlandsche ingenieurs en onder waardeering van de groote verbete ringen, door ben tot stand gebracht. Naar aanleiding biervan werd besloten aan de Koninginnon den dank van alle leden van het Instituut te betuigen voor de aan die instelling bewezen eer. Nog werd het woord gevoerd door de hoe ren baron Van Ittersura, voorzitter van do Vereeniging van burgerlyke ingenieurs; mr. Der Kinderen, voorzitter van het Instituut voor TaalLaDd- en Volkenkunde; namens de directie en administratie van het Bataaf- scbe Genootschap voor proefondervindelyke wijsbegeerte door den beer 's Jacob uit Rot terdam; namens de Ned. vereeniging van werktu'g- en scheepsbouwkunde en eindelyk uit naam van do Vereeniging voor de Electro- techniek, door den heer Hubrecht. Welgemeende gelukwenschen werden nog gebracht namens het Wiskundig Genootschap, namens de Maatschappij voor Bouwkunst, namens het Kon. Meteorologisch Instituut. Uit naam van allen betuigde de voorzitter, de heer Conrad, al dien vereenigingen dank voor de woorden van hul ie, vriendschap en waardeering, tót het Instituut gesproken. - Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeeDte te Moerkapelle ds. N. C. Bakker, te Wyn- gaarden. - Ds. G. Lampen, vao de GereL Kerk te Kruiningen, wien zyn emeritaat is verleend, nam Zondag van zyn gemeente aldaar afscheid naar aanleiding van Hani. 2:32. In 1860 bevestigd, diende Zew. achtereen volgens de Kerken te Herwynen, Zegwaard, Sleeuwyk en Kruiningen, respectievelijk 7,21/»! 7 en 20 jaar. De heer L. gaat zich thans metterwoon te Smilde vestigen. - In de openbare vergadering der Haag- ache Kamer van Koophandel overigens tot geen ander doel belegd dan voor het houden eener niet openbare byeenkomst - heeft de voorzitter dank gebracht aan de Prov. Staten van Zuid Holland voor het initiatief van een onderzoek in zake de vervuiling van het water tusscben Rotterdam en zee. Handel en Ny ver heid hebben, vooral in Den Haag, zeer veel schade geleden van het vervuilen der grach ten, dat op het bezoek van vreemdelingen een beslist nadeeligen invlo9d uitoefende. Spr. geloofde, dat öeniga welwillendheid van de zyde der betrokken autoriteiten het ontstaan van den gewraaktsn toestand had kuonen voorkomen. Hy Luopte, dat het in te stellen onderzoek zou aantoonon, dat natuurlyke oor zaken tot dim toestand medewerkten. Immers, mocht van eenig verzuim sprake zyn, dan meende hy, dat de verantwoordeiykheid daar voor zwaar zou zyn te dragen. De vergadering stemde met applaus in. Daarna had een zitting met gesloten deuren plaats. - De plaatseiyke directe belasting naar bet inkomen te Amsterdam zal naar de raming van B. en Ws. voor 1898'99 opbrengen f 6.690,000, zynde 1 ton meer dan de ver moedelijke opbroogst in 1896/97 en f 265,000 meer dan do raming voor 1897/98. By die raming is rekening gehouden met de bevoegd heid, by de wyziging der gemeentewet gege ven, ora ook de uitwonenden aan te slaan. Blykens den post voor de jaarwedde van den secretaris, op de gemeente-begrooting voor Amsterdam uitgetrokken, zyn B. en Ws. voornemens den Raad voor te stellen een besluit van Gedop. Staten van Noord-Holland uit te lokken, waarby die jaarwedde van f 5000 op f 6000 wordt gebracht Alfen a/d. Ryn- De alhier gevestigde vereeniging „Gemeentebelang" zond op den jaardag van H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch. In den loop van dien dag ontving de voorzitter dier vereeniging, de heer J. C. Spruyt, Dotaris, het volgende regee- ringsttriegram Hare Majesteit draagt my op u te danken voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant Van Tuyll. Alkemade: Het aantal ingeschrevenen voor do nationale militie, lichting 1898, be draagt h:er volgens het op 31 Augustus voor goed g sloten register, 52. Kat wyk aan Zee! Nu de tram naar Lri.den sinds geruimen tyd h6t boofdverkeer paar Leiden vormt, heeft de tegenwoorlige eig- naar van het café vlak by het station -alhier gemeend met de eischen van zyn tyd te moeten medegian. Een nieuw gebouw is met het front naar de Tramstraat in verband met het bestaande café aan de Havenstraat naar de plannen van den architect H. J Jesse, te Leiden, opge trokken. De hoofdingang, mf-t ruime vestibule en trappenhuis, geeft toegang tot alle vertrekken. Daarnaast hieft men a n de Tramstraat eene ruime waranda, waarachter restaurant, welke weder in verbinding sta.it met de bestaande koffiekamer vnt bi'jart. O >k op logés is ge rekend, waarvoor do kamers op de verdi ping bestemd zyo. Een fli ike zoller, een goede kelder, boven en beneden sanitair closets eo waterleiding voltooien het geheel. De tegenwo :riign eigenaar, de heer P. Z. Halleen, sinds vele j.ueo in functie in 't „Hotel de la Promonade," aan den Scheveniugschen weg, is een waarborg voor goede co.nsumtio en nette bediening. Wij betwyfelen niet of hy zal met zyn hotel restaurant succes hebben, en zoodoende met het oog op bet wachtend publiek voor de tram in een lang gevoelde behoefte voor zien. Valkenburg: Evenals in vorige jaren is hier door ds schoolkinderen Koninginnedag gevierd. Van geachte zyde werden zo in de %bocdloknlen ruimschoots onthaald, terwyi ommegang door het dorp de jeugd veel inoegen verschafte, ook waar gedurende *8ten tocht nog een paar verrassingen haar ttën deel vielen, waar zeker niet op ge rekend was. 't Is wel aardig, dat bet jonge volkje elk jaar met dezelfde geestdrift den verjaardag van H. M. te gemoot ziet. Stellig wordt dan dok het goede, dat die dag met zich brengt, door oud en jong op prya gtsteld. De vlaggentooi was ditmaal Diet schitterend. Jammer genoeg, ons dorp leent er zich zoo goed toe. Woubrugge: Door het gemeentebestuur zyn voor den tyd van drie jaren benoemd tot taxateurs voor de schatting van de even tueel door de ingezetenen dezer gemeente aan hot Ryk te leveren paarden ten behoeve van den krygsdienst de heerenA. J. Heenk en J. NoorJam (dorp) en Van der Voorn (Hoogmade) en tot plaatsvervangeud-taxateurs de heerenP. F. Noordam en C. Swart (dorp) en J. Zwetsloot (Hoogmade). Gemeenteraad van Oudshoorn. Voo-zitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren J. W. O. Clant en P. A. Werniok. Eene vacature. De notulen worden voorgelezen en een parig goedgekeurd. Na onderzoek der geloofsbrieven der heeren C. J. Van Vliet en C. Den Hertog wordt eenparig tot hunne toelating als Raadslid be-loten. Voor kennisgeving aangenomen missives van de heeren C. Den Hertog en C. J. Van Vliet tot mededeeling, dat zy hunne benoeming als Raadslid aannemen, en eene van mej. Roest tot mededeeling, onder dankbetuiging voor het in haar gestelde vertrouwen, dat zy hare benoeming tot helpster in het handwerk- ondtrwys aanvaardt. Do Voorzitter leest voor het rapport der finantiëele commissie, die met het onderzoek der rekening belast is geweest. De conclusie van het rapport strekt tot voorloopigo vast stelling dier rekeniog zooals zy door B. en Ws. is aangeboden. Met eenparige stemmen wordt het advies dier commissio aangenomen en de rekening voorloopig vastgesteld met e n ontvangst van f 16,614.13 en een uitgaaf van f 15,787.76. De Voorzitter leest voor ht rapport der finantiëele commissie, belast geweest met het nazien van de rekening van het Burgerlek Armbestuur over 1896. De commissie adviseert tot vaststelling dier rekoning tot een bedrag van f 3998 94s in ontvaDgst en een bedrag van f 3303 965 in uitgaaf. Eenparig wordt hiertoe besloten. Den Raad wordt aangeboden de begiooting van het algemeen armbestuur over 1898 iu ontvaDg.t tot een bedrag van f 3726.48 en in uitgaaf 3721, ahoo met een batig saldo van f 5.48. D-jzj begrooting wordt gesteld in handen dor financióele commissie tot onder zoek en rapport. De Voorzitter deelt nog mede, dat het sub sidie, van de gemeente ontvangen, is ge raamd op f 850 tegen f 1345 in het vorig jaar, een mooie vermindering alzoo. Voorloopig vastgesteld -Ie 'oegrooting der rustendo schuttery ovoi is9s met eon eind- cyfer van 381. Benoemd tot leden van het stembureel voor de stemming op 21 September a. s. en her stemming op 28 September d.a.v ter verkie zing van een lid van den gemeenteraad, de heeren P. A. Weraink en C. Van Vliet en tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Den Hortog en C. Van Wieringen. De Cc.ndidaat- stelling heeft plaats 10 September a. s. De reclame tegen zyn aanslag in den hoofde- ïyken omslag van A. M. Dam wordt hierna in geheime zitting behandeld. Niets meer aan de orde zynde, zegt de hper Den Hertog, dat by het gewonscht acht, dat de barak worde opgeruimd. Deze staat al eenige jaren ongebruikt en vereischt steeds onderhoud. Bovendien moet de gemeente jaar- lyks f 10 aan huur voor den grond, waarop zy staat, betalen. Spreker zou opruiming vóór den winter gewenscht achten. Bovendien zal, De ochtend van den volgenden dag ken merkte zich voor don baron en zyn dochter op niet aangenamer wyze. Zy gebruikten het ontbyt met de slotbowoonster in het diepste stilzwijgen, en toen hei maal afgeloopen was, beval Anna haar nicht ia den tuin te gaan spelen. Het kind gehoorzaamde, echter niet zonder aarzeling: zy scheen moeite te hebben om V3n haar vader te scheiden, dien zy zichtbaar uit geheel haar hart beminde, niettegonstaando hu tegenover haar zeer kool was. Daarenboven vreesde zy de nieuwsgierige blikken der dienstboden; maar Hedwig durfde niet tegenspreken. Zy bad een zacht karakter en de school van het ongeluk had haar reeds vroeg geleerd zichzeive te bedwingen. Nauweiyks had haar nicht de kamer ver laten, of de freule richtte zich tot baar broeder. „Aan welke oorzaak moet ik uw terug keer naar hier toeschryven?" vroeg zy hem. „Aan het verlies van myn vrouw." „Ge komt bier zeker by my troost zoeken?" vervolgde de freule ironisch. „Neen, ik kom bier heel iets anders zoeken." „En wat is dat dan?" „Ten eerste middelen van onderstand en ten tweede een doodsbed en een graf." De freule zag haar broeder met oen vor- Bcbenden blik aan. „Werkelyk," zeide zy hardvochtig, „ik geloof, dat ge die spoedig noodig zult hebben." Dit wreede antwoord beleedigde den zieke zeerhy werd bleek en beet zich op de lippen, maar hy hernam toch op kalmen toon: „Gy vergist u niet." „Wanneer gy er niet meer zyt, wat moet er dan met uw dochter geschieden?" vroeg de oude dame. De baron haalde de schouders op. „Wie dan leeft, wie dan zorgt I" zeide hy met zorgeloosheid. „Schoone woorden in den mond vaD een vader, die zyn kind als wees achterlaat 1" hernam Anna, op zeer berispenden toon. „Die weinige woorden geven geen goeden dunk van uw karakter 1" „Goed, daarvoor heb ik my nooit willen doen gelden." „Ik ook niet; ik zeg u dus met de vryheid, die wy elkaar toekennen, dat ik niet het plan heb u hier te houden, noch u, noch uw dochter." „Ik voorzag het; maar toch...." „Gy voorzaagt bet!" viel de barones hem met scherpte in de rode; „waariyk, gekondethet voorzien!.... Zeg my dus, welke reden u van zoo ver onder een dak brengt, dat ge weer spoedig zult moeten verlaten?" „Alleen de noodzakelykbeid", antwoordde de baron; „overigens weet ik nog niet het oogenblik, waarop ik u zal moeten verlaten.... Uw zorgen zullen ongetwyfeld myn bestaan verlengen; ik kan langer leven dan ge zoudt meenen j „Ik spreek niet van uw dood, maar van uw vertrek", hernam freule Yon Laden, j „Van myn vertrek I Ge zult goed doen, daar niet op te rekenen. Wetend hoe gy my zoudt ontvangen, heb ik het zooveel mogeiyk j uitgesteld tot u te komenMaar ik heb myn vrouw verloren; met haar een geringe toelage, welke haar familie haar gaf, en ik ben op het oogenblik zoo arm, dat ik op straat zal moeten sterven geiyk een hond, wanneer gy my gastvryheid weigert." „Ik zal er u niet te minder om wegsturen", hernam de slotbewoonster; „ik ben vry van alle verantwoordeiykheid ten opzichte van u en ik heb recht het ellendig bestaan in vrede voort te zetten, dat ik aan u te danken heb." „Zooals gy wilt", zeide de baron; „ik ben er nu juist niet zoozeer op gesteld, om my hier te vestigen. De geboortegrond heeft nooit een groote aantrekkelijkheid voor my gehad; ik zal hem zonder berouw vaarwel zeggen. Geef my slechts een toelage, opdat ik my ergens anders kan vestigen „Durft gy my zulk een voorstel doen?" riep de oude dame bevend van verontwaardi ging uit, „gy, die myn geluk en myn toe komst beiden verwoast hebt? Ongelukkige!" De heer Von Laden haalde andermaal de schouders op. „Wat wilt gy?" zeide hy. „Ik heb noch de roeping, noch de kracht om keienklopper te worden, en daartoe zal ik toch moeten beslui ten, wanneer ik niet van honger wensch te stervenGe denkt, dat ge buiten alle j verentweordelykbeid ten opzichte van my zyt?Heel goed Maar zou het u zeer behagen, wanneer gy eens op straat moest hooren roepen en in de dagbladen moest lezen, dat baron Von Laden dood op een mesthoop was gevondeD, geiyk de ellendigste dieren? Baron Von Laden, uw broer, het hoofd der familie, de laatste stamhouder van een oud en edel geslacht?" By die woorden stak freule Anna de hand zóó heftig tot haar broeder uit, dat de baron eenige passen achterwaarts trad. „Zwygt zwygl" zeide zy huiverend; „roep dia herinneringen niet wakkerDe haat, dien ik u toedroeg, begon te doovengy gaat hom weder in al zyn verschrikking aan wakkeren, begrypt ge dat niet?.... Maar waarom zou ik er my over verwonderen, u tot zulke wapenen uw toevlucht te zien nemen?Gy weet, dat zy onweerstaan baar zyn." Do freule liep met groote passen door de kamer, terwyi zy zich de handen wrong met alle teekenen van de grootste wanhoop. Haar broeder beschouwde haar zonder iets te zeggen. „Ge ziet wel, dat ge my moet beschermen," hernam hy eindelyk, na een geruimen tyd zwygens. „Gy verplicht my er toe," zeide z(j met gebroken stem; „geiyk eertijds myn hoop, offer ik nu de rust myner laatste dagen aan het ongeluk, zulk een schelm als gy zyt tot broeder te hebben 1Door u hebben eertyds myn betere gevoelens schipbreuk geleden Ik heb alle vertrouwen verloren in de toe- wyding, de trouw, de gehechtheid der men- schenNu trek ik my geheel van d- wereld terug." By deze woorden liet de ongelukkige vrouw overmand door haar gevoelens, zich op eer stoel neervallen en verborg het gelaat in do handen. Baron Von Laden zag haar slechts onbe. weegiyk aan en zonder een woord te spreken Toen zy het hoofd ophief, naderde hy haar en zeide op een raadgevenden toon: „Waarom besluit ge er niet toe, my ee» toelage to geven? Dat zou beter zyn voor on voor my „Ik herhaal u, dat het onmogelyk is,* antwoordde zy somber. „Neen, neenIk zal den beker, welken gy my bereidt, tot den bodem ledigenIk zal het weinige brood, dat gy my gelaten hebt, met u deelen.... Geloof my, dat brood zal voor ons beiden bitter zyn Maar wanneer De freule aarzelde verder te spreken. „Nu," zeido de baron, „wat wildet gy zeggen?" Zyn zuster vestigde op hem een door- horenden blik. „Werkelyk, waarom zou ik u sparen?" hernam zy. „Hobtgy ooit iemand gespaard? Ik wil, dat ge alles weet, wat ik u te zeggen hebdit gesprek onder vier oogen is tusschen ons beiden het laatsteIk zal u twee kamers geven voor u en uw dochter; wy zullen elkaar slechts zien by de maaltyden, en myn vertrouweling Sanders zal er imme? by tegenwoordig zyn Wanneer gy sterft,1 zoo vervolgde de freulo, „zal ik uw dochtertje naar de ouders barer moeder terugzenden.'' (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1