N°. 11505. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 27 Augustus. Feuilleton. Eea voorbeeld voor velcu. Zaterdag 3® Augustus. A°. 1897 PRIJS DEZER COURAÜT; Voor Leiden per 8 maanden. 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommersh 0.05. PRIJS DER ADVERTENTDSN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Oillciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders v&n Leiden, Gezien het adres vau de firma P. CLOS en LEEM BRUGGEN, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek aan de Langegraoht No. 6; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bg deze kennis aan het publiek, dat ge- Doemd verzoek mot de bgtason op de Socretarie dozer gemeente tor visie gelegd ie; alsmode, dat op Vrijdag 10 8ept. a. e., 'e voormiddage te elf uren, op het R&adhuie gelegenheid zal worden gegoven, om bezware j tegen dat verzoek in te brengen. Burgemoc-eter en Wethouders voornoemd, Lcidon, H. C. JUTA, Weth., lo.-Burgemooster. 27 Aug. 1897. E. KI8T, Sooretaris. In de vergadering van B. en Ws. alhier is besloten, dat op Dinsdag 81 Aug. a. s., viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, aan de leerlingen der openbare scholen vacrntie wordt gegeven na twaalf uren des middags en des avonds aan die der beide Herhalingsscholen. Het nieuwste portret van H. M. Koningin Wilhelmina, vervaardigd in het atelier van den heer Wollrabe, is thans in verschillende formaten by de boekhandelaren hier ter stede verkrijgbaar gesteld. H. M. Is daar voorge steld in baltoilet met de diadeem op het hoofd on den mantel los omgeslagen. De juiste gelijkenis en de fra&ie afwerking van dit por tret z\jn zoo vele aanbevelingen voor het gunstig bekende Haagsche atelier. Geslaagd is voor het akte-examen voor hoofdonderwijzer de heer J. Wesseloo, van Lisse. Gisteren zijn op het terrein der Malie baan to 's Gravenhage de eerste werktuigen voor de Internationale Landbouwtentoonstel ling aangekomen. Ter gelegenheid van het a. s. 50-jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal vanwege baar hoofdbestuur in het licht worden gegeven een gedenkboek, bevattende een overzicht van de handelingen en de werk zaamheden der Maatschappij over genoemd tijdvak, een belangrijke arbeid, neergelegd in een werk, dat een vraagbaak zal worden voor allen, die cie geschiedenis van den Neder- landschen landbouw in de jongste halve eeuw wenschen na te gaan en zich op de hoogte te stellen van de voornaamste maatregelen, in de verschillende takken van dit bedrijf tot stand gekomen. Het bestuur der commissie voor de viering te Haarlem van den 31sten Aug. a.s. heeft in overleg met de verschillende sub comités beeloten het volgend feestprogramma samen te stellen: Des morgens zal door ongeveer 2000 kinde ren van de kostelooze en tusschenscholen op de Groote Markt een aubade gezongen worden. Daaroy zal van dezelfde liederen gebruik gemaakt worden, die voor een jaar gezon gen werden. Het „Haarlemsch Troonlled", dat uitsluitend voor eene gelegenheid als deze gecomponeerd werd, zal alleen door jongens (ongeveer 500) ten gehoore worden gebracht. Na do aubade zullen de kinderen uit de hoogste klassen van die scholen een boottochtje op het Spaarne maken, terwijl de overige 8000 in hunne scholen onthaald worden. De commis sie heeft voor dit laatste nog grooten gelde- lijken steun noodig. Des middags zullen op de Gedempte Oude gracht (tusschen Stoofsteeg en Jacobynen- straat) volksspelen plaats hebben. Dee avonds worden concerten gegeven, zal van gemeente wege een illuminatie plaats vinden en goeft de Amateur photografenclub een sciopticon- voorstelling. Bijna alle kantoren en neringen znllen dien dag geheel of gedeeltelijk gesloten zyn. Naar men verneemt, zijn bij gelegenheid van den a. 8. verjaardag van H. M. de Koningin weer een aantal benoemingen in de Nederlandsche ridderorden te verwachten. Voor de examens lager onderwijs in de Fransche taal, welke "Woensdag te 's-Graven- hage geëindigd zijn, hadden zich aangegeven 500 mann. en 287 vr. cand., te zamen 787. Vóór het examen trokken zich terug 20 mannen en 4 vrouwen. Aan het schriftelijk examen werd deel genomen door 480 m. en 283 vr. Na het schriftelijk examen trokken zich terug 130 mannen en 60 vrouwen. Niet opgekomen zijn 4 mannen. Aan het mondeling examen werd deel genomen door 346 mannen en 223 vr. Toegelaten zijn 189 m. en 154 vr.afgewezen 157 mannen en 69 vrouwen. De buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring zal vermoedelijk 26 September a. s. te Utrecht gehouden wordeD. Bü koninklijk besluit is de minister van financiën, mr. N. G. Pierson, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid en voorzitter der commissie voor de statistiek van den in-, uit en doorvoor. Gelijk we reeds meldden, is tot voorzitter benoemd mr. H. Van der Hoeven te Leiden. H.H. M.M. de Koninginnen keeren tegen de a. s. opening der Staten-Generaal in Den Haag terug en zullen daar een 8- of 10-tal dagen vertoeven. De gemeentelijke gasfabriek te Deventer heeft over 1896 een zuivere winst opgeleverd van f 54,656.99Va. De gemeenteraad van Nieuwveen heeft den heer J. W. R. Koch tot gemeente-genees heer benosmd, ter vervanging van den heer J. A. De Boer, wien op verzoek eervol ont slag werd verleend. De Synode heeft het gewijzigd regiement op het beheer met 12 tegen 7 stemmen aan genomen, om daarop de consideratie der clas sicaio vergaderingen en prov. kerkbesturen te vragen. De heer Léon Paschal, te's-Gravenhage, is, te rekenen op 1 Nov., benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Krijgs school, ter vervanging van den heer A. Sunier, die op verzoek eervol is ontheven. De Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal een openbare ver gadering houden op Woensdag 1 September a. 8., des voormiddags te elf uren. De vergadering der Yereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam besloot den Koninginnedag als beursvacantiedag te be schouwen. Staatsraad De Berends, secretaris van het Keizerl. Russisch gezantschap te 's-Graven hage, heeft met verlof de stad verlaten. De nieuwbenoemde gezantscbapsattaché wordt eerstdaags verwacht. Woensdag overleed te Nijmegen op 74-jarigen leeftijd de heer A. Douglas, in leven oud ingenieur verificateur van het kadaster. De minister van marine brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijzigiDg van de aankondiging in de „Nederl. Sts.-Ct." van Vrijdag 13 Aug. 1897, met ingang van 1 September a. s., zijn benoemd tot adel borst der 3de klasse bi) het Koninklijk Insti tuut voor de marine te Willemsoord: voor den zeedienst: L. Van der Borg, E. G. Wesselink, A. Sïret Azn., L. Spiegelberg, R. H. WijmaD8, A. Van Hengel, J J. Roog, J. W. K. Tyl, C. H. A. Blanche Koelensmid, A. E. Rambaldo, F. J. Heeris, J. J. Moret, D. Scalogno, F. F. Prager, J. J. Heilbron, K. P. F. Schmitt, J. J. Van Konijnenburg, A. F. L. Gregory, E. Gobée; voor het corps mariniers: J. P. Remjjnse, G. J. Van Loenen, C. M. Bruyns, H. F. Clark- son, C. J. O. Dorren. De luitenant ter zee der 2de klasse J. P. F. Van der Mieden van Opmeer en de adelborst lste kl. jhr. P. A. Prins, beiden uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De adjunct administrateurs P. A. Snellen van Vollenhoven, H. B. Van Dam, J. K. W. Franssen, M. Meinesz en D. Kaan worden met 4 September a. 8. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De minister van oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat bij vonnis van den krijgsraad in het 4de mil. arrondis sement de 2de luit. S. P. Van Nahuis, van het 4de reg. vesting-artillerie, als verdacht van desertie, is vervallen verklaard van zijne mil taire charge, met verbanning buiten het grondgebied van den Staat. Dezer dagen werd, gelijk men weet, in de Hamburgerstraat to Utrecht een huis in aanbouw van den bouwondernemer W. v. L. op last der bouwpolitie afgebroken, aangezien v. L. do noodige goedkeuring van B. en Ws. niet afwachtte. De ondernemer verkocht nu het perceel ondershands aan eenige andere aannemers, die de gemeente bij deurwaarders exploot aanzegden het afbreken te staken, waarvan in de Raadszitting van gisteren mededeeling werd gedaan. Aan dr. L. J. Morel! werd eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gymnasium. De Raad verwierp een afwijzende beschikking van B. en Ws. op een verzoek der firma Hamburger, tot het bouwen van een hoekhuis aan de Hamburgerstraat, hooger dan de bouwverordening toelaat. Deze verwerping grondde zich op het feit, dat dit huis een hoekhuis worden zal, waarvoor uitzonderingen worden toegestaan. De gemeenteraad van Vorden, die in beginsel besloten had tot het verleenen van rentegarantie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg Zutfen—Warnsveld VordenHengelo.o (G.) heeft thans de daarvoor verlangde concessie verleend en besloten in te staan voor een rente-garantie, groot/* 750, gedurende 30 achtereenvolgende jaren. Het stoomschip „Kanzier" vertrok 24 Aug. van Delago Baai naar Rotterdam en Hamburg; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Aug. te Padang; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw York, vertrok 26 Aug. van Bou- logne-sur-Mer; d'e Reichstag" arriveerde 24 Aug. van Hamburg en Amsterdam rond de Kaap te Delagoa-Baai. Noordwjjk: Gisteravond werd door dr. Gunning de aangekondigde lezing voor een zeer talryk publiek het kerkgebouw aan Zee was stampvol gehouden. In sierlijke, welsprekende, voor ieder verstaanbare taal liet spreker ale in dissolving views het groote en kleine, licht en schaduw der reusachtige wereldstad (Londen) het geestesoog der toe hoorders voorbijtrekken. Wy zullen bier geen verslag uitbrengen der heerlijke lezing, ver mits dit reeds in dit blad geschied is bij gelegenheid, dat dezelfde eerwaarde spreker deze te Leiden gehouden heeft, doch drukken enkel onze slotmeening uit met het bekende Fransche gezegde„Les absents or.t (eu) tort." Valkenburg: Voor de eventueel aan het Rijk te leveren paarden zijn tot taxateurs benoemd de heeren J Varkevisser, A. Bol Az. Jr. en D. Binnendijk Dz. en tot hunne plaatsvervangers de heeren Joh. Binnendijk Dz., J. C. Van der Nagel en Joh. Visser. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiton. Ingetrokken het konink lijk besluit van 24 Juli jl., houdende benoeming van mr. E Prak tot griffier bij het kantongerecht to Oostburg. en benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Oost burg, mr. Ai. J. F. 1'. U. Erena, thans griffier bij het kantongerecht te Vechel, en tot griffior by hot kantongerecht te Vechel, mr. E. Prak, advocaat eu procurour te Groningen. Pensioen verleend aau G. G. Lucouw, wed. W. F. De Jong, opzichter bij het Nederlandscb Museum van Geschiedenis en l\un9t te Amsterdam, ƒ175; E. B, Meyer, wed. J- Van Dorp, kommies lste kl. bij 'S Rijks belastingen, ƒ134. De met verlof in Europa aanwezige lste luifc.- kwartierm. vao bet leger in Ned.-Indiö, F. A. Von Balluseck, ter zako van lichaamsgebreken, in en door den dienst bekomen, eervol uit den militairen dieast ontslagen, met toekenning van pensioen. Benoemd tot collecteurs der Staatsloterij te Amsterdam de beeron P Th C. Becht van 's-Gra venhage en Ch. F. Rumling van Amsterdam; te Arnhem de heeren E Verstijnen van Gouda en N. L. J. Van den Bergh van Arnhem; te Gouda de heer W. J. L Van Dissel van Rijswijk. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel eu nijverheid zal Dinsdag 31 dezer niet plaats hebben Handel op Transvaal. Door den heer F. J. Domela Nieuwenhuis consul- generaal der Nederlanden te Pretoria, is eene ver zameling monsters bijeengebracht van verschillende in de Zuid Afrikaansche Republiek goed gangbare artikelen in den groothandel, Dio verzameling zal goduronde de maand Sept. e. k. voor belanghebbenden zijn to bezichtigen ten Stadhuize te Amsterdam aan het Bureau dor Kamer van Koophandel aldaar en wel op iederen werkdag van 11 uren des voormiddags tot 4 uren des namiddags. Daarna zal zij in nader mede te deelen plaatsen worden uitgestald. Bij de verzameling behoort eene door den hee; Domela Nieuwenhuis opgemaakte beschrijving der monsters. Apothekers in de Kaapkolonie. Blijkens mededeeling van den consul-genoraal te Kaapstad, zullen apothekers, welke nan de in Nederland gestelde we'.telijke vereischten voldaan hebbeu, zonder verdere examens tot het uitoefenen van hun beroep in de Kaapkolonie worden toe- gelalon. Gemengd Nieuws» Aan de telephoon alhier is onder No. 306 aangesloten de hoor J. Goedeljse Jr., Hof photograaf, Hoegawoerd 160. Bij een winkelierster is een valscho rijksdaalder in betaling gegeven door drie personen, die mededeelden naar Amsterdam te moeten. De lieden zyn onbekend en be- hooren vermoedelijk niet te Leiden thuis. Het geldstuk is door de politie in beslag genomen. Gistermorgen zjjn door de zorg der politie tweo jongelieden, uit Amsterdam, dio alhier by de cavalerie dienst wilden nemen, doch afgekeurd werden, naar hunne woon plaats voortgeholpen, daar zy ge9n geld had den 9n hun schoeisel geen marsch naar Amsterdam toeliet. Het Openb. Ministerie by het kantongerecht te 's-Gravenhage vorderdo gisteren geldboeten van 20 en 25 gulden tegen drankwet-overtreders, die geprovoceerd bleken door een straatmaker, een sjouwerman en een besteller, te zamen vormende een soort van borreltjes driemanschap. Een van dat trio bracht z Ifs e9n bierbuishouder aan, bij wien hy gewoon was zyn borreltjes op krediet te koopen. De Hollandsche IJzeren-Spoor- weg maatschappij deed gisteren een pleizier- trein loopen van Amersfoo t ti tusschen- gelegen stations naar AmB*°rdam en van daar regblrechc -naar Dod Haag. De aankomst aldaar van den langen, uit 31 waggons hostaanr.en - ;n -en die voor de residentie niet imnier f in 1300 pleizier- reizgars bevatte, vroorzaakto gedurende eenige oogenblikken een groote levendigheid op het perron Zing.inda en dansende ver lieten de „burgers, boeren en buitenlui" de rijtuigen. Juist verscheen het zonnetje na een hevige bui, hetg^n door de luidruchtigsten begroet -werd met een achtig „Hopsalderiere hopsaldera!" en door een 3nder groepje mot een luid: Wees gegroet, o heerlijke zonne Eilacyl Niuwelyks zette het eerste gedeelte van het omvangrijke reisgezelschap den voet buiten het station, of de sluizen des hemels openden zich boven de vroolyke schare, welke zich echter hierdoor niet liet afschrikken om welgezind fe «tad binne<i te trekken. Een viert 1 extra trams van de stoomtram naar Schovoningen stond gereed, om hen, die gekomen waren om de zee te zien, naar de badplaats to brengen. D 9 internationale Lawn-tennis- wedstrijden op de banen van „De Bataaf," in de Schever,ingsche boscbjes, werden gisteren voortgezet. Ook nu ontbrak 't geenszins aan toeschouwers Do boslissingskampen in de Slot.) „U hebt elkaar zeker in het leger leeren kennen?" „Ja jui3t, in het leger." „O, dat zijn hechte vriendschapsbanden, die men daar sluit." „Ja, mevrouw, vooral als ze door zulke herinneringen gesloten zijn." Hij zeide maar wat hem inviel, doodsbang het wantrouwen der gravin op te wekken. „Hebt u onzen grooten Keizer gekend?" „Ja, dat is te zeggenby naam, maar niet persoonlyk." „Dat is jammer 1 Mijn man stond zeer hoog by hem aangeschreven. Hy heeft hem eigen handig het portret van den Koning van Rome gegeven, dat u daar aan den wand ziet hangen." Lefèvre keerde zich om, maar zag de schildery niet. Alleen een behangsel versierde den muur, eon prachtig tapijt, met goud opgewerkt. „Wat een uitdrukking is er in dat gezichtje, niet w ar?" hernam ze, „zoo treffend, zoo weemoeoig Het begon hem te duizelen, zooals men dat wel meer gevoelt, als men by een krank- zinnige is. Op een wenk der kamenier antwoordde hy „O zeker, mevrouw." „En daar heeft u in een smal lijstje het eerekruis van myn man." Lsfèvre zag het lystje en het kruis. „Neemt u dat miniatuur van Isabey maar eens in de hand, dat op den schoorsteen mantel staat, mynheer. Het stelt myn man voor. Vindt u, dat het lykt?" Er stonden slechts ledige lijstjes op den schoorsteen. „U kunt daar ook myn moeder en myn beide zusters zien. Er zijn me groote sommen aangeboden voor die miniatureD, maar ik ben er te zeer aan gehecht, ik kan er geen afscheid van nemen. Wilt u my het portret van myn man even geven?" Lefèvre nam op goed geluk af oen der lystjdR en gaf het aan de oude dame. Zy streek met haar fijne vingertoppen zachtkens liefkoozend over het glas. „O," fluisterde ze. „Ik voel, dat het portret me aanziet, het is me als zie ik het. God zy gedankt, dat Hy het oog der herionering nooit blind maakt. Wat bielden we veel van die rariteiten, die hem overleefd hebben, hy en ikl Hy bewonderde, hy vereerde dien leunstoel daar, geborduurd door Keizerin Joséphine. Arme vrouw 1 Wat hebben we vaak aamen haar beklaagd. Ze heeft my die Sèvres-vaas vermaakt en die pastelteekening van Latour." Ze wae stellig krankzinnig. Van alles, wat ze Lefèvre had aangewezen, bestond alleen het ridderkruis. Hy meende haar manie te mo6ten vleien en sprak: „Uw boudoir bevat meesterwerken, mevrouw. Het is een genot voor de oogen." De gravin was In de wolken. „U hebt dus ook gevoel voor kunst, mynheer l Dan zullen we goed met u overweg kunnen. Ik zeg wy, want myn goede Suze behoort ook tot de ingewyden; zy zou even ongaarne van myn reliquieën scheiden als ik. Houd u van de werken van Bernard Palissy?" „O, mevrouw 1" riep Lefèvre uit, en in dat „01" herkende de oude dame een liefhebberij, even groot als de hare. „Ik heb er een paar," vervolgde ze. „Die schotel daar is een puikje, met de slang on de lotusbloem Lefèvre was stom van verbazing, in de beschryving der gravin herkende by het meesterstuk uit zyn eigen verzameling, dien schotel van Bernard Palissy, die in zyn eigen salon zoo vaak bewonderd word Hy was zoo gelukkig geweest dien op een veiling te kunnen koopenwaar was dat ook weer 1 O ja, in hot hotel Drouet, by de verkooping van mynheer F dien liefhebber van fijn aardewerk. Een etiquet, dat achter den schotel geplakt was, schoot hem te binnen: „Verzameling van d'Ars." Wat had dat te beteekenen? Plotseling stond hem de geheele verklaring er van voor den geest. Hy had hier Diet te doen met een krankzinnige, maar met een schaodeiyk bedrogen vrouw. Suze bestal haar, verkocht al wat ze bezat voor haar arme oogen, waaruit het licht was verdwenen. Maar Lefèvre zou de oude blinde dame wel weten te verdedigen. „Mevrouw," zei hy, „ik moet u nu ver laten, maar ik verzeker o, ik zal uw vriendeiyke ontvangst nimmer vergeten." „Het is aan my, mynheer, u te bedanken. Ik hoop, dat u terug zult komen, maar op myn leeftyd durft men geen plannen meer maken." Lefèvre kuste de hem toegestoken hand, een hand zóó kleiü, zóó gerimpeld, zóó zacht, dat men haw voor een vodje had kunnen houden. Hy ging weg en wenkte de meid. „Kom eens Lier." Suze zette groote oogen op en volgde Lefèvre, die de deur achter zich sloot. „Bedriegster, hos kon je zoo iets doen?" „Wat doen?" riep ze uit. „Dat weet je immers heel goedDie arme, waardige oude vrouw zoo te bestelen Een oogenblik staarde ze hem verbaasd aan. Toen begreep ze hemze viel neer, ze kromp in elkaar op den vloer, haar gelaat verborgon in haar boezelaar, en Lefèvre zag niets meer van haar dan don gekromden rug, die op en neer ging van het snikken. „01" jammerde ze, „heeft u dat kunnep gelooven Maar dat is toch te erg Hoor dan, mtJoheer, u zult de eerste zyn, die verneemt wat ik voor haar gedaan heb Ik heb haar zoo innig lief, die arme oude vrouw. Toen mynheer do graaf stierf, sprak hy tot my: „Zal je goed voor haar zorgen?" En dat heb ik hem beloofd. Ze is blind ge worden ze heeft haar vermogen verloren, zonder er ooit iets van te merken ik had de sleutels, ik bewaarde haar effecten. Op zekeron dag zeide de notaris my, dat ze niets meer waard warenwe waren geruïneerd Ik had gelukkig wat overgespaard, ik heb het voor haar gebruikt, zonder haar een woord te zeggen. Toen die spaarpot lejg was, ben ik begonnen haar kunstschatten te ver- koopen Dat moest ik wel, niet waar?Ik mocht haar geen honger laten ïyden. Wat heeft het my gekost! Eiken keer als ik een van baar schatten moest wegnemen stelen, zooals u het noemt was het my als verkocht ik een kind van my. Het lyken wel graven, die ledige plekken. Ik maak my bittere verwyten, dat ik in myn jeugd Diet harder geworkt, niet al myn geld opgespaard hebMaar dat kon ik niet voorzienGelukkig hoeft ze me alles vermaakt wat zij heeft; ik zal geen verantwoording hebben te doen van haar bezittingen. Armo oude gravin! Zoo vaak^egt ze tegen me: „Je hebt het nu erg moeiiyk, Suze. Maar later zal jo daarvoor schadeloos gesteld worden." „En," vroeg Lefèvre diep getroffen, „als al de rariteiten verkocht zyn?" „O, ze zullen haar wei uithouden. Er zyn er nog twee of drieArme, lieve vrouw, ze is zoo oud en zoo gebroken IZe is zes en tachtig jaar, mynheer." „Ja, maar u?" Ze haaide de schouders op. „Ik zal altyd myn weg wel vindon; ik kan werken. En als ik niet moer voort kan, zullen ze mil wel in een gesticht opnemen. Maar ik z„u 1 evec vóór dien tyd sterven." „Laat me nu die snuifdoos Louis XV eene zien," sprak Lefèvre. Zyn stem beefde. „Hier is ze, mynheer." De verzamelaar keek niet Daar de snuif- IDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1