van do ziekte genazen. In 20 steden of dhtricUn tolde mon namelijk by 21,694 zi ktegovaflon 18,105 stirfgevallen ten gevolge van de cholera, dat beteekent eene ttorfte van mcer dan 84 pet. De verschillende steden en provinciën van Egypte werden in zeer verschillende mate bezocht, daar de ziekte in eeaiga streken eerst zeer laat optrad. Zoo eerden in de streken aan het Saez kanaal giek: >n Ismailia slechts 14; in Suez en in port-Said niet meer dan 23 personen, terwyl bet aantal der ziektegevallen in het naburige pamiëtte reeds 528 en in Kalro 1519 bedroïg; in Kaïro stierven van deze 1519 zieken niet pjnder dan 1349. In Alexaodriö bedroeg van den 28sten December 1895 tot den 3den November 1896 het aantal ziektegevallen 1072, dat der sterfgevallen 914. De meeste offers ei8chte de cholera in de provincie Charbieh jn bet westelijk gedeelte van den Nol-Delta, waar de'ziekte 3503 personen in 10'/, maand wegDam. Naar verhouding was de sterfte nog grooter in Girgeh, waar in nog geen vier naanden byna twee duizend menschen stierven, jn het gebied van Tasum nam.de cholera ;9lfs in 2Va maand 19S6 personen weg; van 06 zieken behielden bier slechts 197 van de 1183 het leven; do sterfte bedroeg dusonge- reer 91 pet. Groote verliezen leden ook de azen Chargek en Dachel, waar in elf maan- cen ongeveer 1130 menschen aan de cholera itbrven. Het kan natuurlijk nauwelijks be- ffijfeld worden, dat dia buitengewone sterfte an de cholera voor een groot deel een jevolg is van de Oostersche vuilheid en zorge- oos hei BtriTENLAND. Frankrijk; Een by bet departement van marine inge- [omen rapport over het ongeval met do „Bruix" oudt in, dat de commissie niets heeft gevonden ?at de averij, die het schip heeft gekrejen, ou kunnen verklaren. Het schijnt, dat den Dachinisten geen verantwoordelijkheid voor iet ongeval kan treffen, dat overigens van eringe beteekenis is, zoodat de,„Bruix" over en dag of drie weer in zee zal kunnen gaan Zoo luidt do officiëele waarheid! De pers van alle partijen spaart hare critiek liet. „Wat kunnen dan andere schepen van aze marine deugen?" vraagt de radicale Jour", wellicht niet geheel ten onrechte. artikel van Paul Fontin in de „Echo de 'aria" wordt besloten met de volgende woor- en, die den machthebbenden in het in de ue Royale gevestigde departement van marine u juist niet aangenaam in de ooren kunnen linken: „Drie weken geleden voer keizer l'ilhelm met een geheel eskader naar Kroon- tad en keerde van daar terug zonder dat een nkel schip ook maar de minste averty kreeg, e openbare meening van Frankrijk en, helaas! ck van Europa zal niet in gebreke blyven, eno vergelijking te maken met onze divisie an drie zorgvuldig uitgekozen schepen, van ïelke een wegens averij terstond na het srlaten van de haven de reis moest opgeven." Over het voorgevallene in den ministerraad 'ordfc nader bericht, dat admiraal Besnard iovoel over het ongeval te hooren kreeg, it hy op stel en sprong zyn ontslag wilde emen. De minister-president, die ook zjjne rgernis niet verheelde, moest ten slotte be- jrend tusschenbeido komen en admiraal e^nard onder het oog breDgen, welk een lechton indruk eene partiêele ministercrisis ou maken op het oogenblik, dat de president >r republiek op reis was. Daar de overige iioisters zich in gelijken zin uitlieten, liet ixiraal Besnard zich bewegen op zjjn post i blyven, echter onder vporbehoud, zyn voor men ten uitvoer te brengen na de terug- omst van den president. Dit is natuurlek niet de officiéele waarheid Is hoort men trouwens nooit omtrent derge- jke gedachtenwisselingen ia den ministerraad. De „Lanterne" blyft beweren, dat de minister an marine, de heer Besnard, zeker ontslag zal emen. De heer Mélino zal van de gelegen ei 1 gebruik maken, zegt het blad, om verschil- ode veranderingen in het kabinet aan te c.-ngen. De minister Besnard, die toch zeker beter cht in de zaak heeft dan de „Lanterne", ver- laart, dat by volstrekt niet voornemens is I te treden. Er zyn ook in de laatste zitting ;n den ministerraad geen harde woorden s?allen over het ongeluk met de „Bruix", dijk beweerd werd. De „Éclair" zegt, dat het ongeval met de Bruix"ten gevolge zal hebben, dat er wat leer op de marine gelet wordt. Men heeft c een vry treurig figuur geslagen en zal zyn nt doen den smaad uit te wisschen. Waaraan heb ongeluk te wijten is, blijft een adsel. In don stoomketel werden geen vreemde corwerpen gevonden. De te St.-Petersburg gevestigde correspon ent der „Daily News" meldt aan zijn blad, at de „Dupuy de Lémo", het schip dat de Bruix" vervangt, Zondagavond nog niet de Pothuau", aan boord waarvan zich de heer «ure bevond, bad ingehaald. D u itsdilancl* De keizermanoeuvres van dit jaar zullen, olgens de mededeelingen van een Berlynsch ihtair blad, een aantal troepen bjjeenbren- en, zoo groot als tot dusver in Duitschland iji nooit bijeen geweest is; alleen bij de ussische legermanoeuvres in Volbynië, in jaar 1890, was eene grootere legermacht tosogebracht. In de volgende maand zullen een ooster se, gevormd uit de beide Beiersche leger- orpsen onder bevel van prins Leopold van Beieren, en een westerleger, samengesteld uit bet achtste ea elfde legercorps onder generaal graaf Haeseler, tegen elkaar manoeu vreeren. In 't geheel zullen er 140 bataljons, 115 eskadrons, 111 voldbattcryen, 21 tech nische compagnieën es 3 afdeelingen lucht* schippers in het veld zyn. Het oosterleger is een bataljon sterker, doch daarentegen drie cavalerieregimenten en drie batterijen zwakker dan het westerleger. Aan de keizermanoeuvres van het vorige jasr in de Ober-Lausitz namen 6lechts 98 bataljons, 85 eskadrons en 85 batterijen deel. Vóór de eigenlcke manoeuvres hebben de keizerparades plaats, en wel den 30ste n Aug. by Coblenz die van het achtste corps, den lsten September by Würzburg die van het tweede Beiersche corps, den 2den September by Neurenberg die van het eerste Beiersche corps en den 4den September by Homburg die van het elfde legercorps. De manoeuvres zullen den 5den September met oorlogs- mar3chen beginnen; den 6den S?ptomber zal misschien reeds eens ontmoeting tusschen de infanterie plaats hebben; do eigenlijke groote manoeuvres zullen van 7 tot 9 Sep tember plaats hebben, en wel tusschen Hanau en Aschaffenburg. Het ke zerlyke hoofdkwar tier zal in Homburg zijn. G root-Bri tannle. De hertog van York is Vrydag bij zyn bezoek aan Ierland t9 Dublin geïnstalleerd gewordeD als ridder ia-do orde van St.-Fatrick. Daar er slechts U2 leden van die ordê bestaan (behalve 4 koninklijke ridders) gebeurt het niet vaak dat zooals nu twee leden te geiyk benoemd worden. De in Engeland en by het leger zoo populaire veldmaarschalk lord Roberts (lord Bob zeggen de soldaten) werd namelyk met den hertog van York als ridder in de orde opgenomen. De plechtigheid, die met groot praalvertoon gepaard ging, had in Dublin Castle plaats. Da onderkoning kwam, met z(jn blauwen mantel van grootmeester der orde over zijn roode uniform, onder het spel n van hèt volkslied de zaal binnen. Da officieren der orde volgden hem. Toen werden op 'd grootmeesters bevel de ridders in de zaal toegelaten, die allen in het schitterende ordeklesd gehuld waren. Nadat de toestem ming van de koningin tot het houden van de bijeenkomst was voorgelezen, werd de benoeming van den hertog van York aan gekondigd en werd den twee oudsten ridders, lord Cork en lord Dufferin, verzocht den hertog binnen te leiden. Dit geachieade onder het spelen van: „See the conquering hero." De hertog van York was in marine-uniform gekleed. De onderkoning hing met de twee genoemde edellieden, na het voorlezen der reglementen van de orde, den prins het lint en ordeteeken om, waarop de prins bi] de andere ridders plaats nam. Daarna had de inhuldiging van lord Roberts op dezelfde wijze plaats. Oostcnr Ijlc-Hon g-.-lMoiiarcliie. Te Asch, in Bohemen, wilden de Duitschers Zondag een groot volksfeest organiseeren een gewaagde onderneming in deze dagen, door de groote haat, welke in Bohemen tus schen Duitschers en Czechen he9rscht. Uit Beieren en Saksen waren talrijke vreemde lingen aangekomen; de stad was op ver schillende plaatsen feestelijk versierd, doch van feestvieren is weinig gekomen. De pret is uitgeloopen op een woedende vechtpartij met Oostenrijksche troepen. Het hoofd van het district had n. 1. het houden van vergaderingen verboden, zelfs in besloten zalen. Duizenden trokken daarom des namiddags over de grens naar het Beiersche plaatsje Wildenau; doch ook daar werd hun beduid, dat het houden eener volks vergadering niet zou worden toegelaten. Niettemin hield de afgevaardigde Iro een redevoering, waarin hy er op aandrong in den strijd met geestelijke wapenen te blijven volharden en nooit te dulden, dat de Slaven de Duit9chers zouden overwinnen. De spreker eindigde met een „Heil Germania", waarna de menigte den „Wacht am Rhein" zong en vervolgens naar Asch terugkeerde. Zoodra zfl zich op Oostemyksch grondgebied bevond, kreeg zij bevel van de gendarmen om uiteen te gaan; de Duitschers evenwel antwoordden hierop met hoongelach en scheld woorden. Daarop werd per telephoon de hulp ingeroepen van een bataljon militairen uit Eger, dat des avonds om 9 uren arriveerdeom halfacbt was reeds een bataljon der landweer aangekomen. Daar de menigte by den „distrlcts- hauptmann" de ruiten insloeg en de gendar merie de orde niet kon handhaven, rukten drie compagnieën, onder bevel van een majoor, de stad binnen. Ook deze werden met steenworpen begroet, waarbij een officier en eenige sol laten wer den gewond. Met de bajonet werd nu op de oproerlingen een aanval gewaagd, natuurlijk met het gevolg dat menig betooger met een steekwond naar huis terugkeerde. Zeker waren er ernstiger feiten voorgevallen, indien niet de officieren de grootste kalmte in acht hadden genomen. Te middernacht was de rust weer hersteld. Ook te Pilsen bljjven de Duitschers blijk geven van hun groote ontevredenheid over de taalwetten. Zjj doen het ook daar met andere dan „geestelijke" wapenen, zoodat do militairen herhaaldelijk moeten optreden. Uit Praag, Neundorf by Teplitz dergelijke betoogingen, gedeeltelijk ten gevolgo van de uitdagende houding der Czechen. Rusland, Om halftien gistermorgen werd het eerste saluutschot door het Fransche eskader met presidont Faure aan boord voor Kroonstad gelost De „Pothuau" ging jn nabyheid van bet Russisch keizerlijk jaeht „Standard" vo?r anker. President Faure droeg oen rok, met het lint van de Andreas-orde doiielyk zichtbaar. Grootvorst Alexis begaf zich van de „Alexan dria", die den Czarenwimpel in top had, naar de „Pothuau", om den president af to halen en te geleiden aan boord van de „Alexandria." De lucht was bewolkt, zoodat men vreest voor regen. Grootvorst Alexis inspecteerde, nadat hij •president Faure begroet hadk de eerewacht, onder geestdriftig gejuich. Op een boot met toeschouwers werd de „Marseillaise" gespeeld. De kapel op de „Pothuau" speelde het Rus sische volkslied. Faure dankte herhaaldelijk, met ontbloot hoofd buigend. Toen steeg de geestirift tot het hoogste punt. De Czaar wachtte president Faure op aan de valreep van de „Alexandria". De Czaar en c'e President omhelsden elkander tweemaal- Daarna geleidde de Czaar den President naar het dek en stelde hem de leden van zijn ge volg en de marine-autoriteiten voor. Op de „Alexandria" werden de keizerlijke standaard en de standaard van president Faure gelijk tijdig geheschen. Op alle oorlogsschepen en forten werden paluutschoten gelost. De „Alexandria" kwam om halftwaalf te Peterhof aan, met den Czaar, president Faure en grootvorst Alexis, benevens de Russisohe en Franscho ministers van buitsnlandsehe zaken, graaf Murawjef en den heer Hanofcaux, aan boord. De breede Czarenwimpel woei van den grooten mast. De grootvorsten en hun gevolg stonden aan de landingsplaats om den president te ontvangen. Bij het naderen van de „Alexandria" werden 31 saluutschoten gelost. President Faure begroette de grootvorsten Wladimir en Konstantyn met een handdruk en met het afnemen van den hoed. Bij het inspecteeron van de eerewacht der garde- marine werd de „Marseillaise" gespeeld. Bjj het vertrek naar het Groote Paleis weerklonk hoezee-geroep, dat tydens den toebt toenam; dames wierpen bloemen op den pre sident. Een gelijksoortige hulde werd hem gebracht op den tocht naar de Alexander- vesting, het paleis d^r Czarina. Na den terugkeer van president T^ure van het bezoek aan de Czarina had in de artistiek versierde witte zaal van het Groote Paleis te Peterhof de lunch plaats. Er was voor 34 personen gedekt. Aan het midden van de tafel zat de Czaar, rechts van hem president Faure, terwijl de grootvorsten zich aan beide zijden plaatsten. Tegenover-den keizer zat de beheerder van het ministerie van het Keizerlijk Huis, baron Fredericks, rechts van bem de Fransche minister, van buitenlandsche zaken, de heer Hanotaux. Aan het gala-diner hield de Czaar in het Fransch de volgende toespraak: „Ik onder vind een zeer bijzonder genoegen, u het welkom te kunnen toeroepen, mynheer de President, en u te kunnen dank zeggen voor uw bezoek, dat geheel Rusland met levendige en algemeone vreugde begroet. „De bekoorlijke herinnering aan de te korte dagen, verleden jaar in Frankrijk doorge bracht, blijft onuitwischbaar gegrift in mijn hart, zoowel als in dat der keizerin. „Wij willen hopen, dat uw verblijf onder ons en de ernst der gevoelens, die het opwekt, slechts dienen zullen om de banden van vriendschap en innige sympathie, die Frankrijk en Rusland vereenigen, nog nauwer aan te halen. Ik drink op uwe gezondheid, mijnheer de President, en op den voorspoed van Frankrijk!" President Faure antwoordde hierop: „Uwe Majesteit heeft zich wel willen her inneren de te korte dagen, die Zij met Hare Majesteit de keizerin te Parijs doorbracht in October van het vorige jaar. Geheel Frankrijk heeft, zijnerzijds, daarvan de meest bewogen herinnering bewaard. „De diepe gevoelens van de geheele natie beantwoordend, komt de president der Repu bliek in de hoofdstad van het Rijk uwer Majesteit de zoo krachtige banden nog be vestigen en versterken, die onze beide landen vereenigen." „Den grond van het Russische Ryk betredend op het oogenblik, dat de harten der beide volken eenstemmig kloppen in dezelfde gedachten van wederkeerige getrouwheid en van vrede, hef ik mijn glas op ter eere van Z. M. den keizer aller RusaeD, van Hare Majesteit de keizerin en van geheel Rusland!" Het orkest speelde daarna bet Russische volkslied. Na den lunch bracht president Faure be zoeken aan de leden der keizerlijke familie. Aan president Faure zijn, tijdens den duur van zijn bezoek, toegevoegd de Russische militaire gevolmachtigde te Parijs, adjudant- generaal baron Fredericks, 'en de luitenant- generaal Von Bilderling. Baron Fredericks is bekend door zijne sympathie voor Frankrijk; sedert 21 jaren te Parijs, voelt hy zich byoa meer als Franachman dan als Rus. Hy haat Duitechland, is van Fransche revanche-ideeën vervuld en behoorde eenige jaren geleden tot de mannen van invloed, die het meest tot den oorlog dreven. In tegenstelling hiermede heeft de luitenant- generaal Von Bilderling nooit zyne Duitsche afkomst verloochend. Hy is by den generalen staf gedetacheerd. In 1894 nam by met andere Russische officieren deel aan de Fran sche najaarsoefeningen en daaraan ls het toe te schryven dat hem nu deze functie is op gedragen. De overige Russische officieren, die aan het gevolg van den president z(jn toegevoegd, z^n p rsoneh van minder beteekenis, die door hunne keonit van de Francche taal voor deze functie in aanmerking kwamen. Telcgramment LONDEN, 23 Augustus. Een officieel be richt uit Peshawur (in Afghanistan), meldt, dat bericht ontvangen ls over een gevecht te Ali Musjid tusschen Afridis en hetEngelsche garnizoen. Ook uit Balesk Khel is bericht ontvangen dat een gevecht plaats heeft. SIMLA, 23 Augustus. Een groote macht Afriiis rukt, naar gemeld wordt, door den Khyberpas naar Adamullah. Men zegt, dat zy Mohmardeaanzochten met hen Michni Shabkadar aan te vallen. Nieuwe troepen zyn naar Kohat gezonden. Een officieel telegram uft Peshawur meldt, dat de Afridis hedenmorgen Ali Musjil aan vielen, en thans op het fort Maude een aanval doen. Een andere troep was hedenmorgen te tien uren op marsch naar Kadami. Alle Afridis-stammen zyn, naar men zegt in opstand. LONDEN, 24 Aug. De „Timos" verneemt van 23 dezer uit Rio-de-Janeiro, dat berichten van het platteland aantoonen dat de koffie- oogst in Brazilië dit jaar meer dan tien mi lioen zakken groot belooft te wordenhet vorig jaar bedroeg de oogst negen millioea zakken. Beursbericht. Amsterdamt 24 Augustus. Amerlkaansche Sporen in navolging der ryzing te Nieuw-York willig, met levendigen handel. Central 13%. Union 125/it 49%. Denver 127/8. Ontario 167/8. Missouri 147/8. Topeka l&5/ai 32'/4, 56%. Erie 17. Nashville 60. Oostenryk Mei 85'/a, Juli 86. Portugal 21%. Petroleum vast: Mo3araEnlm 99%. Peru ll7/a. Mexico Gauw 33'/a> 2de uitg. 31%. Shortline 37. Beltshares 59%. Europeesche markt stil. M arktberlobton. Rotterdam, 21 Ang. Boter. Aanvoer 123/8 en 93/16 ton en 678 stukken van 1/» kilo. De prijzen waren als volgt: lsto qual. f52, 2do qual. fi8, 8de qual. ƒ46. Voor stukken van */3 kilo werd 50 a 65 cents bc-taald. Vee. Aanvoer 61 Paarden, Yeulen, 1182 magere, 680 vette Run leren, 322 vette- en graskalveren, 93 Duchtere Kalveren, 50 Schapen of Lammeren, Varken, 179 Biggen, Bok, Eiel. Men noteert Runderen lsto qual. 60 a 2de qual, 56 a 3de qual. 50 a cents. Kalveren lste qual. 80, 2do quaL 70 a cents, 3Jo quil. cents, Stieren late qual. 50, 2de quai 41. 3de qual. cents, Oasen lste qual. 60, 2de 56, 8do 50 cents. Handel vlug. Qraakalveren ƒ85 a 18, Melkkoeien 210 a 160, Kalfkoeien ƒ235 a ƒ165, Stieren ƒ170 a ƒ60, Vaarzen ƒ150 a ƒ120, Paarden 50 a ƒ180, Pinken a f per stuk. Handel vlug. Gemeenteraad van Hazerswonde. Zitting van heden. Voorzitter: do Burgemeester. Tegenwoordig: alle leden. Ingekomen was een missive van B. en Ws. van Koudekerk, onderwerp brandwezen, mel dende, dat de Raad zich verklaard heeft voor een regeliog met naburige gemeenten, waarby wordt bepaald, dat de kosten der hulp by brand worden gedragen door de gemeente, aan wie zy wordt verleend, doch deze eerst dan wordt verstrekt, indien de burgemeester haar vraagt. Deze missive werd voor kennisgeving aan genomen. Conform het rapport der commissie, die belast is geweest met het onderzoek der ge meenterekening en geen op- of aanmerkingen had, werd besloten, zonder hoofdelyke stem ming, haar voorloopig vast te stellen: in ont vangst tot een bedrag van ƒ20,886.005, in uitgaaf van f 19,277.93 en mitsdien met een voordeelig saldo van f 1608.075. Ingekomen was een verzoek van den heer K. Wezelenburg, namens vele belanghebben den, om den Loedweg in plaats van met kolen, als thans geschiedt, met grind te be strooien en zulks vooral met 't oog op de veiligheid. De heer Straathof was voor inwilliging. Hy meent, indertyd over verandering gesproken te hebben. De heer C. De Bruin kon met het verzoek meegaan. Hy vindt den weg by avond ge- vaariyk, wyl er, door de kolen, geen verschil met het water te zien fs. De heer Korteweg is van meening, dat het belang van bedo?lde ingezetenen meebrengt, dat het verzoek worde ingewilligd. Zy hebben hierop aanspraak, nu alle andere wegen in betrekkeiyk goeden staat verkeeren. Spr. is er voor, om indien de aanwezige voorraad grind het toelaat, de verandering nog dit jaar te doen geschieden. De heer D. De Bruyn Yzn. sprak mede ten gunste van inwilliging en wees op den slechten toestand van den weg by winterdag. De heer Straathof wensebte nog de bermen aan de brug by den heer Wozelenburg ver lengd zien. De Voorzitter merkte op, dat B. en Ws. dozo quaestie, hoewel de zorg voor de wegen aan hen behoort, in den Raad hebben gebracht, omdat ze van biyvenden aard is. Zonder Jioofdelyke stemming werd besloten op het verzoek gunstig te beschikken. De agenda afgehandeld zfjnde, verkreeg de heer C. De Bruin nog het woord, om te klagen over den hinder, veroorzaakt door het houtgewas aan bedoelden weg, dat, als het ouder wordt, over de sloot hangt, waardoor het varen dan haast niet meer raogelyk is. Hy gaf B. en Ws. in overweging, dat hout gewas om de twee jaar te kappen of tegelyk met den weg te verpachten. Hierna werd deza korte vergadering door' den Voorzitter gosloten. 11ST GEZONDEN. 31 Augustus 1897. Mijnheer de Redacteur De Auguatus-maand zouden wy, Nederlan ders, de Koninginoen-maand kunnen noemen. Onze beide Vorstinnen immers verjaren in die maand, de een in het begin, de ander aan het eind er van. Dat z(Jn dagen, die voor ons van veel be teekenis zyn. Toch worden zy bier te Leiden niet naar behooren gevierd, de eerste zelfs, met uitzondering der parade, ia het geheel niet. Twee feestdagen in ééne maand zouden dan ook wel wat heeL veel zyn. Maar één kon er toch wel mee door, al hebben we ook het 3-October-feest in het verschiet, te meer, daar op den laatsten Augustus de kinderen '8 middags toch vry van school krygen. Maar wat hebben zy daaraan, als er dan toch niets te doen is, wèl, zooals in de enkele laatste jaren, 's avonds muziek en; verlichting op de Beestenmarkt, thans, geiyk het plan bestaat, op de Koornbeurs. Wy staan nu aan den vooravond van den verjaardag van onze lieve Kooingin Wiihelmina. Moge de verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes vree.selyk. sober zyn gevierd, ik durf vertrouwen, dat dit met de viering van 31 Augustus a. s. niet het geval zal zyn, ook niet ter wille van het volk. Behalve do gebruikeiyke bespeling van het carillon, zouden de feesten byv. kuanen be staan in: L 's Morgens om 8 uren, voor hst stad huis groete militaire reveille (of aubade) door alle tamboers hoornblazers, trompetters en de beide muziekcorpsen (infanterie en schuttery). 2. Om 12 uren, gedurende vyf minuten, plechtig gelui van alle klokken der stids- en kerktorens, op het oogenblik dus dat de groote parade begint. 3. Na afloop der parade, militaire wandeling door de stad van alle troepen die aan de parada hebben deelgenomen. 4. Van 35 uren matinée door een der muziekcorpsen in het Van-der-Werf-p3rk. 5. Van 810 uren concert op do sieriyk verlichte Koornbeurs door muziekcorps n. Zoo mogelyk ook verlichting van het bor des van het stadhuis, waarvan de toestelloa toch op de stedoiyke gasfabriek bewaard worden, en bengaalsche verlichting van den stadbuistoren. Als we zóó dien grooten nationalen dag doorbrengen, dan zal de orde niet het minst worden gestoord, de kosten zuilen niet tj groot zyn en het volk is ia de gelegenhtii geweest op waardige wyze feest te vieren. Als U er niets togen hebt Mijnheer de Redacteur, neem dan dit in uw blad op, mis schien komt er dan wel iets van terecht. Met de meeste achting, biyf ik gaarne, Leiden, Uw dw. dr. 24 Aug. '97. U. LEIDEN, 34 Augustus. Gisteren is het eerste gedeelte van het XXIVste Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres afgewerkt. To?n de trein uit Ant werpen aankwam, speelde de schuttery muziek, cie zich op het perron had opgesteld, de Braban^onne en het Wilhelmu9, en om balf- vier waren de congressisten in de fraai ver sierde wachtkamer derde klasse vereenigd, om door het bestuur van de regelings com missie, by monde van dr. H. J. Kiewiet de Jonge, te worden vetwelkomd. Men ging daarna, de officieele personen in rytuigen, de overigen te voet, naar bet stid- huis, waar het collega van B. en Ws. der gemeente Dordrecht de congresleden ontviag, en hun oerewyn aanbood. De toespraak van den Jburgemeester, mr. H. A. Nebbens Sterling, werd beantwoord door den heer Flor. Heuvelmans namens de Belgische regeoring; door prof. dr. Jan Ten Brink, uit LeideD, namens de Nederlandsche regeering; door dr. Hendrik P. N. Muller, consul generaal van den Oranje-Vrystaat to '8 Gravenhage, namens den Oranje-Vrystaat en de andere Hollandsche Republieken in Z.-Afrika; door prof dr. Paul Fredericq, te Gent, namens de Vlaamsche congressisten; door dr. E. Laurillard namens de Noord- Nederlandsche congressisten, en door prof. dr. J. H. Gallee namens de Utrechtsche Uni versiteit. 's Avonds werd in den fraaien tuin van „Kunstmin" een concert gegeven door de Rotterdamsche schuttery. Het was er stamp vol. De stad is nog gedeelteiyk versierd. De reclame-wagen van de Delftsche Gist en Spiritusfabriek, onder directie van den heer Van Marken, bracht gisteren ook oen bezoek aan Katwyk aan den Ryn, waar des avonds op het plein voor de „Roskam" de bekende lichtbeelden werden vertoond, terwyi in de gelagkamer van genoemd hotel een spiritus- gasgl09ilichtbrander en snelkoker in werking waren te zien. Van de haringvisschery kwam gisteren te Katwyk aan Zee aan „Johanna Geertruida" KW. 9, schipper J. Guijt van den reeder F. E. Meerburg met 165 kantjes haring. Deze bom is de eerste, die aan het strand aankwam. Te Apeldoorn zyn gisteravond per trein van 8.33, via Almeloo-Deventer aangekomen HH DD. HH. de Vorst en Vorstin van Waldeck met gevolg, die eenige dagen de gasten van HH. MM. op het paleis Het Loo zullen zyn. Op het perron waren de beide Koninginnen met gevolg ter begroeting aanwezig, ter wyl ook de burgemeester van Apeldoorn aan- wezig was.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3