të°. 11495 A°. 1397 <§eze dCeurcnt wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en (feestdagen, uitgegeven. Feuilleton» Dinsdag 17 Angnstus. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden por 3 maanden. 1.10* Franco per post w 9 1.40» Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER AD VERTENT JEN; Van 1 6 regels f 1.06. Iedera regel méér f 0.17J."-» Gfootérft letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten da ata4 wordt f 0.05 berekend. Leiden, 16 Augustus. Mej. M. A. P. Montagne, 3de onderwijzeres aan do Mei-josscbool l6te kl. albier, heeft tegen 1 October a. 8. om gezondheidsredenen eervol ontslag cevraagd. Voor het examen voor de hoofdakte is geslaagd de hser J. Vroom, van Leiden. De heer A. L. Van Hasselt, te Leiden, de gestolde caDdidaat voor de Tweede Kamer ia Amsterdam VI van den Cbr. Hist. Kiezers- bond, heeft beslist geweigerd een candidatuur te aanvaarden. Door Ru6ticus (Bauer) is voor de jongste gele „Kroniek" een allergeestigste prent ge- teekend. Zy geeft Rembrandt's Nachtwacht te aan schouwen, waar ditmaal als schutters dienst doon do heeron De Stuers, Cuypers, v d. Keilen, Hofstede, v. Riemsdijk, 't Hooft en Pit. Hot onderschrift luidt: „De schutters van de Nacht Wacht zyn, om een beter leven te zoeken, de Rembrandt- zaal ontvloden. Om do zaal hare bestemming niet te doen missen, worden de ledige plaatsen ingenomen door de Museum Digni tarissen." (Hot korporaalschap van Jonkheer Victor De Stuers). Aan het Staatsexamen tot toelating aan do Üni7trsiteit namen van 11 —14 Augustus deel 7 candidaton voor do faculteiten der god geleerdheid. Toegelaten zijn 3 candidatende heeren F. H. Poser, A. C. Schade van Westrum en mej. F. H. Broeksmit. Voor de faculttiten der geneeskunde, enz. werden 7 caniidaten geëxamineerd. Toegelaten werden «6 Candida ten: Jonkvr. A. J. Van Geen en de heeren J. Drost, C. Quant, A. J. Van der Vliet en C. J. S. Tettoroie. Hot examen wordt voortgezet met 2 candi daten. Na voortzetting van het examen is van do vorige groep alsnog geslaagd de heer P. A. Zoven (dip!. A De „Sts.-Ct." van heden hevat denuit slag van het in 1897<ljebouden examen ter verkrijging van akte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres. In de vestibule van den Hollandschen Schouwburg in do Plantage is ter herinnering aangebracht een vrij groote tegel, in Delftsch blauw, prijkende met de welgelijkend» beeltenis van Jaap Haspels. Om de beeltenis a\jn aangebracht de attributen van treur en blij spel. Bovenaan staat op een schild: 1838, op een ander 1897. Tusscben de schilden: In MemorUm. Onder de beeltenis leest men in een 17do-eeuwsche kardoes„Ars longa vita brevls." Het geheel maakt, ook om de be scheidenheid, een zeer aangenamen indruk. De artistieke waarde is niet gering. Meteene liefde alsof het een verwant gold, beeft de heer J. Sequeira het kunstwerk geschilderd en doen plaatsen. (IV. v. d. D Naar het „Hbl." verneemt, zullen de Nederl. Regeering en het Nederl. Roode Kruis zich coen vertegenwoordigen op de 6de inter nationale conferentie van de Roode-Kruis- veroeniging, die den 19den September a. s. te Weenen zal geopend worden, en 4 a 5 dagen duren zal. In de zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk bleek uit de verslagen der schrif telijke kerkvisitatie, dat in 1896 aan de dia conieën der Herv. Kerk is gelegateerd oen totaal bedrag van ƒ438,490, behalve de legaten in landbezit. Yan Amsterdam en Utrecht waren geen berichten ingekomen. Het bedrag aan legaten in 1895 bedroeg ƒ141,439. Vervolgens werd rapport uitgebracht over de ingekomen berichten omtrent de herstelling van gebreken en leemten, by de laatste kerk visitatie gebleken. B(j bet instr.-balaljoa te Kampen zijn na voldaan examen overgegaan van het 1ste naar het 2de studiejaar van den cursus de sergeanten Alberda, De Bas, Bennewitz, Yan Blyenburg, Eekma, EngelmaD, Greve, Jaarsma, De Jongh, Lamster, Ter Heulen, Van der Ploeg, De Roy van Zuidewijn, Rozendaal, Scholten en Sneep; benevens de korporaals Hotz, Mees- maD, Phaff en Schaafema; herexamen 4 onder officieren; 1 8erg. nam wegens ziekte geen deel, teruggetrokken 1, afgewezen 5 sergean ten en 1 korporaal. Bij het offlciersexamen, afgenomen van de leerlingen aan de Militaire School te Haarlem, zijn geslaagd de sergeants-volontairA. J. A. Busquet, G. H. H. G. Bonhomme, M. Waiter, C L. Van Deutekom, W. Kaas, P. J. Stigter, H. Andró de la Porte, J. J. M. Meijer, C. J. H. v. d. Harst, J. H. M. Verhaeph, J. H. Salomon, H. J. J. Voortbuijsen, J. E. T. v. Son, D. Ritman, H. J. A. Hagedoorn, Q. Ter- wogt, W. C. v. d. Volde, A. A. Hogerwaard en J. H. Lamaer. De luit. ter zee 1ste kl. L. N. De Bruyne, die eerstdaags den dienst met pensioen ver laat, zal, naar wij vernemen, bij de keizerlijke Chineesche marine als officier in dienst treleo. (IV. R. C.) Den llden September vertrekt uit Rot terdam per stoomechip „Oengaran" naar Oost- Indiö sone afdeeling aanvullingstroepeD, sterk 3 onderofficieren en 25 minderen, onder be vel van den 2den luit. der inf. J. J. Muider, te Breda. Gedurende de maand Juli jl. zijn by het koloniaal werfdepot aangenomen 102 personen, t.w. 75 Nederlanders, 15 Duitschers, 10 Belgen en 2 Zwitsers en worden van de ver schillende corpsen van het leger hier te lande overgenomen 52 onderofficieren on minderen, zoodat het totaal der werving 154 man be droeg, aan wie eene som van f 30,383.75 aan handgelden is uitbetaald. Naar wy uit goode bron vernemen, zyn een 20-tal landbouwers uit verschillende deelen des lands voornemens, om gezamenlijk naar Suriname to emigreeren, ten einde aldaar een landbouwkolonie te stichten. (Tel.) Door B. en Ws. van Haarlem is aan den Raad voorgesteld om ten behoeve van eene van gemeentewege te geven feestelijk heid op den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin eene som van ten hoogste 400 beschikbaar te stellen, alsmede aan de Haarlemscho Kookschool voor den tijd van drie jaren, over 1898, 1899 en 1900, een subsidie toe te kennen van 250 'sjaars, onder voorwaarde, dat aan de school zij ver bonden eene klasse voor on- en minver mogende leerlingen, waarvoor in de eerste plaats zullen moeten in aanmerking komen zjj, die de lagere school geheel hebben afgeloopen. Naar naen verneemt, heeft de inspecteur der infanterie hot houden van oefeningen in gezamenlijk vuren met het nieuwe geweer verboden. Zaterdag inspecteerde de vice-admiraal Van den Bosch de afdeeling marine, die sedert eenige weken to Niouwersluis is gedetacheerd. Dr. C. Hofstede de Groot schrijft In den .Speet.": Dr. Ludwig Volckmann te Leipzig (Simson- strasse 9) wendt zich ten behoeve eener Dante- Iconographie tot Nedorlandsche belangstellen den met het volgende verzoek: De overleden geloerde en vertaler van Dante, dr. Hacke van Mijnden, bezat hot handexemplaar der „Divioa Commedia" uit de nalatenschap van den schilder Cxrl Vogel von Vogelsteio, het welk 96 teekeningen en aquarellen voor het gedicht bevatte. Het was een doorschoten exemplaar der uitgave van 181517 (Rome, 4 din. in 4o.) met commentaren van Lom- bardi. Dit exemplaar is in de nalatenschap van dr. H. v. M. niet voor den dag gekomen. Dr. Volckmann is ieder dankbaar, die hem omtrent de bewaarplaats van dit kostbare boek iets kan mededoelon". In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Arnhem is tot leeraar in het boskhouden aan de Hoogere Burger school benoemd de heer H. Lamsvelt, aldaar. De voorzitter deelde mode, kennisgeving ontvangen te hebben, dat HH. MM. het plan hebben ïq het laatst dezer maand Arnhem te bezoeken en alsdan eenige openbare inrich tingen daar ter stede te gaan zien. Op voor stel van B. en Ws. b98loot de Raad, HH. MM. te verzoeken aan dat bezoek een eenigs- zins officieel karakter te geveD, en aan den Raad de gelegenheid te verschaffen HH. MM. op het gemeentehuis te ontvangen. Op advies van een door den Raad samen- gestelde commissie van deskundigen heeft de gemeenteriiad van Nymegen besloten in het nieuw to stichten gebouw voor middelbaar onderwys centrale Btoomluchtverwarming aan te brengen; met deze wijze van verwarming zal de nieuwe stichting ruim 118,000 kosten. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Augustus Gibraltar; de „Herzog", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 14 Aug. te Marseillede .König", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, pas seerde 14 Aug. Gibraltar; de .Obdam" ver trok 14 Aug. van Nleuw-York naar Rotter dam de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Augustus Perim; de „Prinses Sophie" arriveerde 15 Aug. van Batavia te Amsterdam de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Aug. te Padang; de „Telemachus", van Am sterdam naar Liverpool en Java, passeerde 14 Aug. Wight; de „Veendam" arriveerde 14 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Augustus Perim. Noordwljk: Toen de tramtrein, die om streeks 12 uren alhier arriveert, Zaterdag middag ter hoogte van de „Klei" ons dorp naderde, kwam hy in aanraking met een ledigen wagen van zekeren S., te Wassenaar. De eigenaar en zijn knecht kwamen met den schrik vrij; ook het paard bleef ongedeerd, doch de wagen werd nogal beschadigd. Rljpwetering: Alhier geraakte Zater dag-namiddag een knaapje van ongeveer 2 jaren, het jongste kind van den metselaar M. Jansen, in een onbewaakt oogonblik te water. Na eenigen tyd werd hot in de nabij heid der woning dryvonde door de moeder gevonden. Op den wal gebracht z\jnde, gaf het geen teeken van leven meer. Onmiddellijk werd dr. Roo3winkel ontboden. Deee was weldra ter plaatse, doch al zyne pogingen om do levensgeesten var*-bet kind W9der op te wekken, waren te vergeefs. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht benoemd J. G. Do Jongh en dr. W. Van Geer, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school. Voor het tijdvak van 1 September 1897 tot en met 31 Augustus 1898, leeraar »an de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht benoemd L. G. J. C. Landry te Utrecht, dr. D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium te Utrecht en B. Gonggrijp te Utrecht. Aan dr. A. Döderloin, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in do faculteit dor geneeskunde aan do Kijlcs-universiteit te Gro ningen. Bovordord tot commies tor directie van do Rijkspostspaarbank, A. li. Brcebaart, thans adjunct commies. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te liuisen, G. J. De Jong, thans commies der telegraphie van do 3do klasse. Aan den directeur generaal der posterijen en telegraphic. J. P. JJavolaar, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken als Grootkruis van de Eikekroon, hem door den Groot-Hertog van Luxemburg geschonken. Kennisgeving. De minister van buiten- landscho zaken breogt tecp,kennis, van bolang- hobbendon, dat L. J. A. vHffi de Polder, sCcretaris- tolk bij Ur. Ms. gezautsdftfJSle Tokio, op'Maandag 23, op Donderdag 26 en Zaterdag 28 Augustus a. a.. 's namiddags vso 2 tot ^uren, aan zyb depart. voor belangstellenden to apffeken zal zijn. ScbatkistpromeSvSen. De „Sts.-Ct." van b$f'en bovatv'het Kon. besluit van 13 Augustrft 1897, waarby de minister van financiën Wordt gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkist- promessen tot een gezamenlijk bedrag van 15,000,000. De ronte der uit te geven schat kistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op 3 pOc. per jaar. In hetzelfde nummer maakt do minister van financiën bekend, dat op Maandag 28 Augustus, van des voormiddags negen tot des namiddags één uur, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, en van de betaalmeesters te Rotterdam en te 's-Gravenbago kunnen worden ingeleverd inscbryvingsbiljetten tot het bekomen van schatkistpromessen der bovenbedoelde uitgifte. Deze promessen, groot ƒ10,000, worden aan de order van den nemer uitgegeven. Zy dragen de degteek^ning van 31 Aug. 1897, eo zijn drie maanden na dien dag, derhalve op den 308ten Nov. 1897, betaalbaar ten kantoro van de Nederlandsche Baak te Am» sterdam. De betaalbaarstelling zal ook kunnen ge schieden ten kantore van de betaalmeesters in de hoofdplaatsen dor provinciën en te Rot» terdam, mits de houder het vorlangen daartoe vóór den 15den November 1897 te keun9n geeft. Formulieren voor deze in6cbryvingsbiljotten zyn kosteloos verkrygbaar ten kantore van den agent van het ministerie van financiën en van den betaalmeester te Rotterdam en te 'a Gravenhage. De Ministor behoudt zich de bevoegdheid voor inschryvingen te weigeren. Bij de toewyzing wordt de voorkeur gegeven aan de inscbryvers, door wie de hoogste pryzen zijn geboden, en achtereenvolgens afdalende daarmede voortgegaan, tot de volle som van zeven millioen gulden zal geplaatst zyn, met dien verstande, dat geene toewyzing geschiedt beneden den prys, welke daarvoor door den Minister zal worden bepaald. Wanneer tegen gelyken prys voor een hooger dan het beschikbaar bedrag is ingeschreven, geschiedt de toewyzing in evenredigheid, zoo namogeiyk, tot het by elke inschry ving verlangde bedrag. Verpleegsters. Dè commissie voor de ziekenverplegiog utt het hoofdcomité van het Nedorlandsche Rooda Kruis heeft ter kennis gebracht, dat er voor eenige ongehuwde vrouwen uit den beschaafden stand gelegenheid bestaat om in de maand October a.s. geplaatst te worden als pleeg zuster van hot Ned. Roode Krui3 in het „Tehuis voor verpleegsters" te 's-Gravenhage, onder beheer van het vrouwencomitó dor ver oeniging aldaar. Om voor plaatsing in aanmerking U komeu, meat de sollicitant© zyn gediplomeerd zieken verpleegster en ten minste twee achtereen- volgenoe jaren werkzaam zjjn geweest in één of meer groote ziekemnrichtiiigen in on6 land. De aangenomens ontvangt by haar in dienst- ■treding ƒ60 voor eerste uitrusting uit de al» gemeene kas der vereeniging, waarvan de helft moet worden gerestitueerd, in 't geval zy den dienst der vereeniging verlaat binnen twee jaar na haar aanneming. Zy geniet kosteloos buisvesting, vooding en verpleging in het „Tehuis voor verpleegsters" voormeld, benevens oen salaris, dat in even redigheid van de dienstjaren by de vereeni ging van ƒ200 klimmen kan tot 300's jaars. Een pensioen van ten minste 200'sjaars uit de algemeene kas der vereeniging wordt verzekerd aan de pleegzuster op vyftigjarigen leeft yd, na twintig jaren onafgebroken dienst by de vereeniging. Belanghebnenden moeten zich vóór 15 Sepk a.s. onder overlegging van geboorte-akt3,]bewys van goed zedeiyk gedrag en verdere besch-riden, met franco brieven wenden tot do commissie voornoemd, Laogo Voorhout No. 6, t-.- 's Gra venhage. CILBERTE. 29) Keurt hy derhalve de verbintenis af, diegy wenscht aan te gaaD, voeg u dan naar zyn besluit en zoek hem alleen door uw gewillige gehoorzaamheid en kinderlyke liefde tot een ander inzicht te brengen." Gilberte had zyn woorden met gebogen hoofd aangehoord, maar do stryd en smart in haar binnenste verdreven eiken zweem van kleur van haar wangen. „Dit heeft myn eigen gevoel my ook gezegd en u bevestigt my slechts in myn besluit. Wat er ook gebeuren moge, zoo zal ik den echtgenoot niet aannemen, dien myn vader niet goedkeurtmaar wie zal my de kracht schenken, om dit offer te volbrengen?" De oogen van den priester begonnen te schitteren en hy antwoordde met vuur: ,God! Onze Zaligmaker, Dion gy Diet kont en uit Wien alle kraebt en genade voort vloeit. Bid tot Hem, heb Hem lief, Hy zal u onderworpenheid en vrede schenken. En nu ik u den raad gegeven heb uw vader te gehoorzamen, zoo moet ik u met nog meer aandrang bevolen u tot den Schepper te wen den, Die ons aller Vader is. Gy zoudt schul dig zyn, wanneer ge u aan den vaderlijken wil onttrokt, maar toch zoudt gy veol meer zondigen, wanneer gy de Goddelijke Opper macht, nadat zy u geopenbaard werd, mis- kendetl Wanneer uw aardsche vader u tranon doe schreien, uw Hemelsche Vader zal u troosten. Wanneer de een u smart veroorzaakt, zoo zal de Ander u beloonen, wanneer gy de proef hebt doorstaan." Nu volgde een poos van stilzwygen. Gil berte zat bitterlijk te weenen in de kale kamer, waaruit men door het eenige venster slechts een stukje van den blauwen hemel kon zien. Zy begreep, dat nu alle hoop op geluk voor haar verloren was. Met weemoed, maar zonder berouw over hetgeen by gezegd had, zag de priester het arme jonge meisje aaD. Hy had haar toegesproken, zooals zyn geweten hem zeide, dat hy doen moest. "Ein- delyk stond Gilberte op, droogde haar tranen en zag moedig glimlachend haar strengen raadsman aan. „Myo vader, ik dank u, dat ge zoo tegen my gesproken hebt, ala gjj deedt. Ik weet niet wat de toekomst voor my verbergt, maar in uren van twyfel en droefheid zal ik mis schien een steun noodig hebben tegen myn eigen zwakheid. Mag ik dan weer terugkomen en u opzoeken?" „Gy zult my altyd bereid vinden, u te helpea en te troosten, mya kind." Tot weerziens dan, vader." Zy boog voor hem. Hy hief de hand op en zegende haar met een plechtige be weging. „Hoop op God, myn kind, en ga in vrede heen." In de vestibule zat de onde Rosalie en wachtte geduldig met haar onafscheidelijk breiwerk in de hand. Gilberte weükte haar en zy verlieten te zamen het bisschoppelijk paleis, de jonge meesteres met een bedrukt gemoed, maar toch vastberaden. Het middagmaal was zwygend voorbyge- gaan. Vader en dochter hadden geen woord met elkander gesproken; slechts het op en neer gaan van de oude dienstbode was het eeDige hoorbare geluid geweest Nu zaten zy even zwijgend in de voorkamer tegenover elkander. De afgevaardigde was een strijdlus tig man, dio door niets werd afgeschriktzyn politieke loopbaan bewees dit voldoende. En toch gevoelde hy zich, sedert een unr, niet geheel op zyn gemak, onder den kalmen blik zyner dochter. Sedert den vorigen avond had den zy elkander niet weergezien. Na het stormachtig toonecl had hy het huis verlaten en was ergens elders gaan eten en dien morgen had hy by het buffet van de Kamer zyn ontbyt gebruikt, dus was dit het eerste samen zijn na Tróeoriere bezoek. Dat een ophelde ring tusschen hem en zyn dochter onvermy- deiyk was, begreep hy zeer goed, en Gilbertes bedaardheid en koelbloedigheid deed hem die met een zekeren angst te gemoet zien. Evenwel dacht hy er niet aan die te ontwyken, maar wachtte haar in zenuwachtige spanning af. Op het eogenblik, dat hy den kruisband van een avondblad afdeed en het openvouwde, trad Gilberte, in plaats van zooals gewoon- lyk haar naaiwerk te halen, op haar vader toe en zeide: „Ik hoop, dat het u niet onaangenaam zal zijn, papa, wanneer ik op het gebeurde van gisteravond terugkom, om de mogeiyke gevolgen er van met u in bedaardheid te bespreken." Zy zag hem met een opou en vasten blik aan, welken hy niet ontweek, en antwoordde: „Het komt my ook voor, dat dit bepaald noodig is. Wy moeten beiden nauwkeurig weten, hoe wy met elkander staan en wat wij besloten bobben. Gy hebt my gedreigd „Ik heb daarin ODgeiyk gehad, vader," zeide het jonge meisje onderworpen, „en vraag u vergiffenis daarvoor." „Zoo, zoo," zeide Courcior op een toon van voldoening. „Dat klinkt immers verstandig en is reeds een vooruitgang l Gy schynt ten minste nu begrepen te hebben, hoe kren kend en beleedigend de indringerigheid van dezen aanmatigenden man voor my was, die den vrede van ens huis zoozeer gestoord heeft!" „Neen, dat zyn bezoek beleedigend en kwetsend voor u was, kan ik niet inzien." Courcior sprong overeind; hy had gemeend de overwinniog zonder stryd te zullen be halen en nu begon deze eerst. „Dat zou my niot beleedigen, wanneer die oude dwaas de stoutheid heeft my in myn eigen huis te tarten en my zyn hansworst van een zoon als schoonzoon aan te bieden?" „Wanneer hy dit niot gedaan had, wat zoudt ge dan wel van vader en zoon gedacht hebben? Den vorigen dag hebt ge roy ge zegd, dat do baron nimmer zjjn toestemming tot dit huweiyk zou geven en dat zyn zoon alleen slechte bedoelingen op het oog kon hebben. Gy kondet toen geen woorden genoeg voor de verachting vinden, die deza bedoe lingen by u opwekten. Nu is het aanzoek gedaan, hetwelk gy voor zoo onwaarscbynlyk hieldt, en nu wilt gy er niets van weten 1" Dat de dochter zoo logisch sprak, maakta Courcior woedend. „Neon, ik wil er niets van weten I Ik heb geen lust my voor den bediende van myn schoonzoon te laten aanzien. Ik weet hoe dat volk over my denkt! Een vereeniging met hen! Ik, de afgevaardigde Courcior, die ook door de kwaadwilligsten altyd voor onomkoopbaar ben verklaard. Zwyg daaroverl En wat zou myn party er wel van zeggen?". „Nu spreekt gy het woord uit I" zeide Gilbert9 bitter, „uw party. Gy wilt uw kind daaraan opofferen! Gy vreest de smaadredenen uwer vrienden, die u zoo trouw zijn, dat zy u in alle omstandigheden aan uw lot ovorlieten, zoodra zy u van dienst konden zyn, en zich u slechts herinnerden, wanneer ze u noodig hadden!" „Dit is waar", stemde Courcier op bitteren toon toe. „Ik heb meer toewydlng voor myn party dan ze mij ooit betoond heeft, maat daarin stel ik myn roem en myn eer en zal daarin ook niet veranderen. En u, myn kind, bespaar ik door het verdriet, dat ik u nu moet aandoen, veel leed in de toekomst. Wanneet gy wist welke teleurstellingen het huwelijk met dien Trésorier u zou bereiden nimmer zult ge in zyn kring voor zyns geiyka aangezien worden, nimmer zult ge zyn in zichten, zyn smaak, zyn denkbeelden deelenl Die msnschen denken immers nergens aai; dan aan hun genoegens, hun koning en hun. godsdienst, hun Kerk, wat daarin gebeurt, en hun geesteiyken. Oppervlakkige dwepersl (Wordt veroo'-jd).

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1