Ruw-zijden Bastkleederen ƒ8.65 •temdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad voor kennisgeving is aangenomen. Missive van den Schuttersraad van het 4de bat. rustende schutterij, waarbij do be grooting voor de rustende schutterij voor hot jaar 1893 door den Raad in ontvang en uitgaaf wordt vastgesteld op ƒ449. Procesverbaal van kasopneming van den gemeente ontvanger dd. 29 Juli jl., waaruit blykt, dat alstoen in kas was 6808.34, waarvan oen bedrag van 5810.255 aan ver- fskenbare stukken. Aan de orde komt nu: onderzoek der ge loofsbrieven der gekozen Raadsleden de heeren G. lager'oerg, C. v. d. Velden, P. J. v. d. Poel on A. Rijnsburger. De Voorzitter stelt deze in handen eener commissie, waartoe hy be noemt de heeren G. P. v. Outeren, C. v. d. Jjm en C. Van Leeuwen, en schorst gedu rende het onderzoek ce vergadering. Na volbraohte taak brengt de commissie verslag uit en adviseert tot toelating, waartoe do Raad besluit. De tegenwoordig zijnde leden, die opnieuw zijn beno3mö, nl. de heeren Lagerberg, v. d. Velden en v. d. Poel, worden door den Voorzitter mc-t de hernieuwing van hon mandaat geluk gewenscht. In behandoling komt nu: het voorstel van B. en "Ws. tot wijziging dc-r verorderi g op de brandweer. De Raad vereenigt zich met de voorgestelde wyzigirg n, welke verordening ÏQ afschrift zal worden toegezonden aan HH. Ged. Staten. Bij deze behandeling ontspon zich een breade discussie en dat wel, in ver band met den jongsten grooten brand in de Weipoort. Bij den brand aldaar was hulp verleend dcor de spuit op het dorp en ook die van den Rijndijk, en nu waren enkele leden van meening, dat de hulp door de brandspuit van den Ryidyk te laat was ver leend, torwyi do omvang van den brand niet zoo groot geweest zou zjjn, indien de spuit van den Ryndyk dadelijk na de eerste kennis geving ter hulp ware toegesnel i, waarby nog werd gevoegd, dat wel de brandmeester hulp wilde verleenen, doch daarin werd belet door den directeur der brandweer De Voorzitter helderde evenwel de ziak spoedig op. Oor spronkeiyk, zei sprekor, moest by brand in de Weipoort hulp worden verleend doer do spuit van het dorp en door die van den Rijn dijk. Later is in deze wyze e ne verandering gebracht en wel deze, dat hulp z.l worden verleend door de spuit van het dorp en door die van Gelderswoude. Het schynt nu, dat de brandmeesters, om welke oorzaak dan ook, met deze nieuwe regeling niet in kennis war n gestold; vandaar, dat do directeur dor brand weer in de meening verkeerde, dat hulp werd verleend door de spuiten van het dorp en v n Gelderswoude en hii dorhalvo geen bevel tot uit rukken van de spuit kon en mo: ht geven, tenzy op een schrifteiyken last, afgegeven door den brandmeester, die hulp vraagt. Later is de brandspuit van den Ryndyk toch gekomen op last van spreker. Dat do spuit uit Gelders woude niet ter hulp is loegesneld, is aan de zelfde oorzaak toe te schryvtn, omdat de brandmeester met de nadere regeling van het verleenen van hulp niet leko d was. De directeur, zegt spreker, is dadeiyk naar het tsrrein vaD den brand gegaan, heeft op grond van de bestaande verordening gehandeld en is derhal?e in deze vri] te pleiten van eenig plichtverzuim. Ter voorkoming van deze ge vallen is de wyze van hulp verleenen door de brandspuiten onderling opnieuw door B. en Ws. geregeld en zal de regeling zelve in elk brand spuitenhuis worden opgehangen, zoodat de brandmeesters in deze alsdan geen onbekend heid met de regeling zelve als verschooning zullen kunnen aanvoeren. Hiermede liep de ze interpellatie ten einde. De Voorzitter bisdt daarna den Raad rf« gemeenterekening aan over het jaar 1896, welke ters'.onl door den Raad wordt onder zocht en vastgesteld in ontvangst op f 41,726.85 en in uitgaat op 34,691.54, slaitende mitsdien met een batig saldo van f 7035.31. Te gelijk besluit de Raad om van dit batig saldo 1000 te brengen op den post voor onvoorziene uitgaven van 1897, door toe voeging van dat bedrag aan de begreo'ing van dat ja^r, omdat de post voor onvoo*ziene uitgaven voor het dienstjaar 1S97 belangrijk is verminderd doo: de onkosten van den jongst9n brand, die ongeveer worden geraamd op 500 gulden. Te gelijk besluit de Raad om van voornoemd batig saldo een bedrag van ƒ3000 te p'aatsen op het GroMbork, tot wederaanvulling van het kapitaal, dat de gemeente eertyds op het Grootboek bezat, en tot delging der schuld van 14,000,-aan gegaan by den bouw der school aan de Heerenstraat, welke schuld aan de gameente is verbleven en niet by de wet der grens regeling ten laste der gemeente Leiden is gekomen. Nadat de Raad ten slotte do wenscheiyk- heid had uitgesproken tot intrekking van zjjn besluit tot heffing van rechten voor het ge bruik van openbare gemeentewerken en be zittingen, aangezien de opbrengst dier heffing per jaar zeer gering is, en voorts B. en Ws. had gemachtigd, om, Lr gemoetkoming aan do talryke klachten over het smalle vaar water aan de Noordbuurtsche watering naby do Scboutonbrng, bedoelde vaart te verbroeden over een oppervlakte van circa 14 meters, wordt de openbaro vergadering door den Voorzitter gesloten, om over to gaan in gesloten zitting ter vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag en ter behandeling van eenige reclames tegen den aanslag in den hoofdelyken omslag. Gemengd Nieuws. Naar wjj vernemen, zal de Lei d- sche wielryders-vereeniging „All Right" deel nemen aan het bloemen-corso, dat a. s. Zondag op hbt tentoonstellingsterrein te Dordrecht wordt gehouden. Reed6 twee malen nam zy aan zulk een feest deel: te B!o3mendaal, by Haarlem, en te Leiden. Gelfik men weet, behaalde zy beide keeren de eerste pryzen. Een alhier geboren, thans in Den Haag wonende bierhuishouder is door den kantonrechter veroordeeld tot 50 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hy in zyn bierhuis voor 5 cents een glaasje jenever had verkocht, zonder vergunning te hebben. Dat vonnis is door de Rechtbank en den Hoogeu Raad bevestigd. De officier van justitie te 's-Gra- vonhage verzoekt bekend gemaakt te worden met de verbiyfplaats van H. Treese, 24 jaren, stoker, Duitscher, op de borst getatoueord het wapen van Argentinië, twee ineenge strengelde handen. Hy wordt verdacht van diefstal met braak van ongeveer ƒ200 aan ryksdaalders en guldens, in den nacht van 31 Juli en 1 Aug. jl te Leiden gepleegd. Het Malieveld, inbegrepen do Boorlaan, te 's-Gravenhage, is thans voor drie vierde gedeolten met een houten heiDing afgeschut voor de te houden groote land- bouwten oonsteliiiig. Men is thans druk bezig hot terrein vcor dat doel in te richten, onder het oppertoezicht en de leidirg van den voor zitter der Ho!l. Maatschappy van Landbouw den heer Bauduin, die er dageiyks met leden van het Hoofdtestuur aanwezig is, hetwelk gevestigd is in een aan den ingang van de Maliebaan tot bureau ingericht gebouwtje. De heer Waldeck Jr., uit Loosduinen, zoon van den betreurden secretaris der Maatschappy, is by het secretariaat werkzaam gesteld. De grootste ruimte van de grasvlakte, beter gezigd het middengedeelte, zal worden inge- goricht tot ring vcor c'e evolutiën der paarden en de 1 gerremonte. De vier zyden zullen worden ingenomen door de gebouwen en overdekte tenten. Het hoofdgobouw, geschenk van wylsn den voorzitter mr. Visser van Hazerswoude, met twee zijvleugels, zal ter expositie ontvangen de producten, bloemen, vruchten en leermidden cn wordt geplaatst aan do oostzyde evenwydig aan den Leidschen straatweg tusschen dB boschwacbter3woning en den ^Benoorden houtschen weg. Daarnaast komt nog een gebouw voor paardentuigen, enz. Langs de zuid of loschzyde verryst de restaurant - de buffetten zijn verpacht aan de heeren Voogd en Zeben alhi r en loop' n de loodsen voor de landbouwwerktuigen. O. a. zullen de bezoekers eenige botor- makerijen met nieuwe machines in werking kunr.en zien. Da wegen en paden op de Boorlaan zullon bezet worden met de stallen en bokken voor het vee, plnimge'ïerte, enz. Ook in die laan zj! een kiosk voor ververscbingen te ^inden zyn. Aan de westzyde van het Malieveld, daar, waar de stoomtrambaan loopt, zullen de tribunes voor het publiek worden opge slagen de middelst9 bestemd voor Hare Majesteiten, die in de tentoonstellingsdagen in do residentie verblijven en met wier bezoek men zich vleit, ce zytribunes voor de be zoekers Men heeft van c'ie plaatsen een ruim uitzicht op liet geheel en vooral op den ring voor het hippisch feest. De aanblik van het terrein zal door vlaggen aan Venetiaanscha masten verlevondigd worden en de aanlog van bloemperken, naby het hoofdgebouw, zal mede bydragen tot verfraaiing van het expositie veld. Het feestterrein zal des avonds niet geopend zyn, daar eiken dag de tentoonstelling 's namiddags te 5 uren zal gesloten worden. Dat men niet to lichtvaardig geloof moet hechten aan de praatjes en voor spiegelingen van zg. colporteurs met goed- koope boekwerken in afleveringen, is reeds menigmaal ten nadeele van het publiek ge bleken. Thans heeft de Haagsche politie weder proces-verbaal opgemaakt tegen twee perso nen, die onder allerlei onware voorstellingen, byv. dat een door den uitgever beloofde premieplaat slecht was uitgevallen en in do plaats daarvan de afleveringen op kosten van den uitgever in een fraaien band zouden ge bonden worden togen bybetaling van de trans portkosten ad 50 centen, menigeen een halven gulden afhandig maakten. By een ander wisten zy de 30 of 40 afleve ringen los te krygen, zoogenaamd om ze zalf naar den binder te brengen, waarna zy de bockjos onmiddollyk ton eigen bate aan een ander verkochten. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt opsporing van den schipper Brand, 32 jaren, wonende te Ter-Aar, die des zomers nu en dan, doch des winters geregeld turf lost te 's-Gravenhage. Dezö per soon is in het bezit van de kleeren van een schippersknecht, thans gedetineerd in de straf gevangenis te Alkmaar, waaruit hy 5 Sept. wordt ontslagen. By ontdekking van den schipper wordt men verzocht dezen te ver zoeken ten spoedigste bedoelde kleeren op te zenden naar de strafgevangenis te Alkmaar. Drie t o r p e d o b o o t e n kwamen gisteren om halféén langs de kust, koersende noordwaarts. Yan den Scheveningschen vuur toren werd met de vlag gesalueerd. Zy waren te ver zeewaarts om hun namen te herkennen. Het bekende hotel voorheen Deutschmann aan den zeekant aldaar komt 13 September a. a. in publieke veiling, Men schr(jft uit Haarlem aan do „N. R. C.": Gerrit Loavons, de man, die aangifte deed een zesjarigen jongen to hebben verdronken, werd Woensdagavond geconfronteerd met het ïyk van het opgehaalie meisje, dat gebleken is te zyn Maria Hammeling, wonende aan den Ringdyk te Haarlemmermeer. Hy bleef daarby doodbedaard, hield vol een zesjarigen jongen te hebben verdronken, en eerst hedenmiddag heeft by bekend het verhaal te hebben ver zonnen om in de gevangenis te komen. De justitie te Haarlem heeft dadeiyk een instructie tegen hem geopend wegens het doen van valsche aangifte en wegens land- loopery. De vermiste 15-jarige jongen is terecht. By do ontvreemding te Rotterdam in den nacht van 5 op 6 Aug. jl. ten nadeele van den landbouwer Pieter Kronenburg, Dordtschen Straatweg 319, zyn gestoleneen bedrag groot 600, bestaande uit: 2 bank biljetten van ƒ100, waarvan een zoo goed als nieuw; 3 bankbiljetten van 40; 2 bankbil jetten van 60; 1 muntbiljet van 10; eenige bankbiljetten van 25; eenige ryksdaalders en guldenseenige bankbiljetten waren ge borgen in een oude geellederen sigarenkoker. De dieven hebben twee secretaires uit de woning gebaald on die in een weiland ge bracht, alwaar ze die meubelen hebben open gebroken, en uit een daarvan is het boven vermelde bedrag gestolen. Den 7dcn Aug. heeft een lang persoon, zich noemende J. Breman, te Helder, ongeveer 26 jaren, gekleed met sporthemd met roodo koordjes, voor eenige uren een rywiel gehuurd by C. A. Liotard, te Alkmaar, en is daarmede niet teruggekeerd, terwyl gebleken is, dat die persoon te Helder niet bekend is. Het rywiel is model 1894. De commissaris van politie te Alkmaar ver zoekt opsporiog van dien persoon en in-beslag- neming van het rywiel, zoo dit verduisterd is. Den 7den Aug. jl. is ontvreemd uit de gang van de sociëteit „De Kroon", Groote Markt te Haarlem, ten nadeele van den heer W. B., te Heemstede, door middel van insluiping: 1 heerenry wiel, en ten nadeele van G. J. Ryk- mans, uit den stal van een café te Steenwyk, insgelyks 1 heerenrywiel. Om een donkbeeld te geven van het groot getal vreemdelingen, dat te Am sterdam vertoeft, vermeldt het „Hbl.", dat in het „Hotel des Pays Bas", Doelenstraat, aange komen zyneen gezelschap van 77 Erigelschen en Schott-n, een ander van 32 Amerikanen, en nog een van 22 Franschen. Aan de te Oudowater gehouden harddravery met paarden, ingespannen voor de sulkey (korte baan), werd deelgenomen door negen flinke dravers. Do prys, 150, viel ten doel aan „Win," zwarte ruin, toebe- hoorende aan den he-r J. G. De Mol,'s Graven- hage, beryder B. W. Schippers; de 1ste premi9, 40, behaalde „Hirye," bruine ruin, van den heer W. Ockborot, beryder P. Doele- man; de 2de premie, ƒ20, werd gewonnen door „Vliegende Hollander," zwarta hengst, eigenaar do heer J. Smulders, 's Gravenhage (Scheveningen), beryder J. G. Do Boer. In den morgen van 29 Juli jl. hebben Jacob Van der Borg Hzn., 18 jaren, en Arend Boyering, 17 jaren, heimelyk de ouderlyke woDingen te Stadskanaal, gemeente Onstwedde, verlaten en zyn sedert dien tyd spoorloos verdwenen. Daar beide personen in het bezit zyn van ƒ260 a 270, wordt vermoed, dat zy zullen trachten zich naar Transvaal te begeven en onder valsche pa pieren aan boord trachten te komen van scho- pen derwaarts vertrekkende, daar herhaaldelyk coor hen dat voornemen is te kennen gegeven. Namens de ouders verzoekt de wachtmeester brigade commandant der koninklyke mare chaussee te Stadskanaal opsporing en terug brenging van beide minderjarigen. Naar men aan do „Z. Z. N.-b o d e" mededeelt, heeft een predikant op een der dorptn by Goes een huwelyk kerkeiyk inge zegend, zonder dat hy door een bewysstuk van den ambtenaar van den burgerlyken stand zekerheid had, dat dit huwelyk voor den burgerlyken stand was gesloten. De burge meester dier plaats heeft proces-verbaal óp- gemaakt. De bewuste predikant was nogal uit eene andere gemeente overgekomen, om, als liefdedienst, dit huwelyk in te zegenen. Uit Beilen wordt thans gemeld, dat de quaestie in zake den bakker P. Werndly, te Wyster, opgelost en men tot een schikking gekomen is. W. wordt van de verplichting, om het bedrogen dienstmeisje te trouwen, vrygesteld, onder voorwaarde, dat hy haar 50 uitkeert en aan de Wystersche jongeling schap 6 kan jenever geeft! De stand van den nationalen schaakwedstryd te Utrecht was gistermorgen te 10 uren: Hoofdklasse: Te Kolstó 3, Loman 3, Mat 272, D- Bleykraans 2, Meinors l1/,. In de tweode klasse kampen om de vier pryzen de hoeren Westendorp Boerma, Wieling, Strick van Linschoten, L9usen. Wieling won van Strick van Linschoten; Leusen won van Westendorp Boerma. To Kalk w(jk is een molenaars- knecht door de hitte doodgevallen. Te Baarn had een smidsknecht een wondje aan de lip gekregen. Dit is oorzaak geworden, dat hy bloedvergiftiging kreeg, waaraan hy onder hevig ïyden is bezweken. De ongelukkige laat een weduwe en één kindje achter. Te Cadzand zyn van een 12jarigen jongen door een ploegschaar drie vingers boven de kneukels afgesneden. Da wysvinger hing er nog met een velletje by. Het driejarig kind van den water- molenaar Da B., te Achtboven, werd door een molenroode getroffen en op hel zelfde cogenblik gedood. In de Lodewykstraat en aan het Verbindingskanaal tusschen de Heero- en Oosterbrug te Groningen is Dinsdag een groot gedeelte van die straat weggezakt. De logementhouder V. d. Z., te Oosterwolde, die zich aan een lantaarn gestooten en daardoor oen wondje bekomen had, waaruit bloedvergiftiging was ontstaan, is ten gevolge daarvan in het ziekenhuis te Groningen overleden. By een bezoek van een Leeu warder pleizierboot aan Heerenveen kregen een jongeling en een meisje op den terugweg van 't Oranjewoud ongenoegen. De vryer werd zóó baloorig, dat hy pardoes in een sloot sprong. 'sJongelings moeder, die zich tot aan de knieën te water begaf, bracht haar zoon weer op het droge. Te Bergen-op-Zoom is eennet gekleede Antwerpsche dame in hechtenis genomen, die by verschillende winkeliers kleine inkoopen deed, overal een valschen rijksdaalder in betaling gaf en het terug gegeven geli opstreek. Vóór haar vertrek maakte zy in oen koffiehuis nog een kleine vertering en gaf weder een ryksdaalder in betaling. De waardin bemerkte echter, dat het geld valsch was en riep de hulp der poliüe in, die by de dame nog 21 valscho ryksdaalders vond. Zy is onder politiegeleide naar Breda ovcrgobracht. De bewuste dame is genaamd C. J. B., 48 j iar, huisvrouw van D. v. K. Haar man is zinkwerker in Antwerpen. By het verhoor bemerkte de commissaris van politie, dat hy hier te doen had met een oude bekende van de justitie. Da dame was vroeger verdacht in Amsterdam hetzelfde kunstje te hebben vertoond, was eerder ver oordeeld en had nog 2 maanden gevangenis straf op haar kerfstok. Door ontvluchting naar België was zy toen den dan3 ontsprongen. Twee knaapjes uit Achlum, jongetjes van 5 jaar, hadden zooveel van de „jongenskaatsparty" te Franeker hooren spreken, dat zy besloten daar ook naar toe te gaan. Welken kant zy uit moésten wisten zy wel en over den afstand, ruim een uur, werd niet gedacht. Maar hoe verlegen waren zy, toen zy daar tusschen al die groote huizen hoorden, dat ze in Franeker waren! Spoedig hadden zy elkaar uit het oog verloren. Een der zwervelingen werd weldra door zyn ouderen broeder ontdekt en per melkwagen weer thuis gebracht. Dj ander werd schreiende door een inwoner van Arum, dicht by Achlum, aange troffen en naar do ouderlyke woning tarug- gebracht Toen gistermiddag de trein van Antwerpen t9 Rozendaal aankwam, bleek het postrytuig zoo defect te zyn, dat het uit den trein verwijderd mo3st worden en de dienst in een bagagewagen moest worden verricht. In plaats van te 2.13 kwam de trein om 3.5 in Amsterdam aan. In de onlangs te Apeldoorn opge richte trei- en tricotfabriek werd gistermor gen eon jongen van 17 jaren, bezig het dry f- werk te smeren, naar men zegt door het in gang stellen der machine, gegrepen en tusschen de kamraderen verpletterd. In de laatste drie jaren voor namelijk doet zich het verscbynsel voor, dat er in do Ooster-Schelde kreeften gevangen werden. Is dat op zichzelf al ongewoon, opmerke- lyker is nog, dat dit jaar op jaar toeneemt. Men vangt zoowel kleine als groote en dez9 week zagen we er een zóó buitengewoon grooc als wy ze zelden of ooit zagen. (I. en Th. Ct.) Twee a r t i 11 er ie of f i ci e r e n uit het garnizoen in Man3t (Sarthe,J die in de legerplaats van Auvourt een niet ontplofte bom gevonden hadden, gaven die aan een vuurwerktr ter oatlaaing. De bom ontplofte echter in de handen van den vuurwerker, waardoor zyn borst doorboord, het kinnebakken Verpletterd en een been en een arm afgescheurd ■yverden. De dool trad onmiidellyk in. Do beide officieren zyn gevangengenomen. Tusschen Erbenheim en Cassel legerde zich op den Mainzer straatweg een 50 koppen sterke Zigeunerbende, die weldra de vruchtboomen ging plunderen. Dientenge volge rukte de Erbenheimer politie uit 0111 hun dat te beletten. Nu kwam zy echter tegenover een gewapende bende te staan. De boeren ylden de politie te hulp, waarop het hun gelukte twee van de drieste gezellen gevangen te nomen. Door de Zigeuners, die inmiddels vuur gegeven hadden, werd een der boeren in zyn been geschoten. Daarop trok de bende naar Gassel af. Ten gevolge van wolkbreuken in de hooge streken van het Zwaben gebied is een machtige aard-lawine nodergestort en he:ft de straten van Turnau en Mariazell bedolven. Uit Mogilew wordt bericht: In de stad Mstisslawl ontstond by een hevigen wind brand, welke ongeveer tweehonderd huizon, eon synagoge en zes Jooischo scholen in asch legde. Voor do door de ramp geteis- terden worden inzamelingen gehouden. De leeraar Stiasny, uit Skaletz, is eergisteren, naar uit Weenen bericht wordt, van den Elselkogel in het Salzkammer goed, 150 meter hoog afgestort en bleef aan een boom hangen. Zyn hulpgeroep werd gehoord. De brandweer in Unterach wendde tot 1 uui 's nachts vergeefsche pogingen tot redcing aan; om 3 uren 's morgens werd de arbeid hervat en eerst om 9 uren mocht het geluk ken den verongelukte uit zyn gevaarlyken toestand te bevryden. Hy had een dubbele beenbreuk en verwondingon aan hoofd en hand bekomen. Van de Raxalp is gisteren een jonge Weener toerist, Melzer genaamd, afgestort en zwaar gewond opgenomen. „Iets vermakelijks uit Mecklen burg" schryft 't Saksische „Schullblatt" boven het volgende vorhaaltje. Als de schoolopziener T. voor schoolbezoek de dorpen rondreist, vraagt by gewoonlyk ook de boeren eens naar hun onderwyzer. 130 zulk een gelegenheid moest hy eens van een landbouwer de klacht hooren, dat er tegen woordig niets goeds meer in de school geleerd werd; dat was in zyn tyd anders. "Wat had hy dan geleerd? Wel, rekenen, lezen, schryveo, de catechismus en zingen. Uit het verdere gesprek, dat de school- opziener zoo wist te leiden, dat er een paar optellingen moesten gedaan worden, van do belastingen, die zijn buren betaalden, blsek echter, dat do man al heel weinig rekenen kon. „Ja, im Reken ben ick man swack", moest hy bekennen. En toen de school opziener hom verzocht een ook door betn onderteekend geschrift voor te lezen, lniddi het: „Nee, Schribens kan ick nLh gund lestn". Toen ten laatsto de schoolautoriteit, nu ook in liet Mecklenburgsch, hc-m toevoegde: „D01 stahn ok Namens i'mn.er und een Krtiz, Wit is denn dat Krüz?" moest het er uit: „Jq ja, dat Krüz dat büa ick." RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot 42.75 per Slof voor eene compl. Robe- Tussore en Shantungs Pongees evenals zwarte, witte en gekleurde 1IENNEBEKC- ZUDE van 35 ets. tot ƒ14.05 per Meter - effen, gestreept, geruit, gestippeld, damast, <^;c. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) franco en vrij van invoer rechten ln huls. Stalen p:-r ommegaande. Dubbel briefport naar Zwitserland. G. HENNEBERG's Zy de-Fabrieken (K. en K. Hofi Zürich. 6366 13 Andrée's ballon. De Kopenhagensche correspondent van de „Daily Mail" meldt aan zyn blad „Kapitein Oscar Mortensen, gezagvoerder van de bark „Ausgar", uit Rönne, zendt een kort bericht uit Onega, Inhoudende, dat do „Ausgar", op haar reis van Dublin naar On ga, den 13den Juli te 9 uren 's morgens, op twee dagreizen ten oosten van de Noordkaap, een luchtballon gepasseerd is op een afstand van ongeveer 30 meter. De luchtballon was zwart en ineengepakt door gasverlies. Zoowel kapi tein Moitensen als z(jn bemanning gelooven, dat dit Andrée's ballon was, en hun overtui ging werd nog versterkt door de omstandig heid, dat kort voor het zien van den ballon de wind krachtig uit het noorden gewaaid had." Dit bericht, merkt de „N. R. C." op, meldt niets ten aanzien van de luchtreizigers, en zelfs is het niet duideiyk of do ballon nog zweefde of op het water dreef. De plaats zou zeer goed overeenkomen met het punt, waar kapitein Lehmann vier dagen later het voor werp zag dry ven, dat tot zooveel discussie aan leiding heeft gegeven. Ook de opgegeven windrichting komt vrywel overean met die, welke op dion dag te Vardö is waargenomen. „Het eenige, wat nu de opvattingen van Lehmann en Mortensen nog onwaarschynlyk zou maken, is het feit, dat, zooals ook dr. Nils Ekholm schreef, Andrée laag by den grond wilde biyven; en een snelheid, die den ballon in een paar dagen naar het zuiden van de Barents-zeo gedreven zou hebban, alleen donk- baar is by een tocht door do hoogere lucht streken. Dan is echter die snelheid volstrekt niet buitengemeen groot. Wy hebben vroeger reeds becyferd, dat „Omen", Andrée's ba'lon, slechts de in 1893 by de „Humboldt" waarge nomen snelheid behoefde te hobben om den afstand van Spitsbergen naar Kola, ruim be rekend, in een kleine 40 uren af te leggen; en later hebben wy nog een voorboel 1 gege-. ven van een ballon, die met anderhalf maal grooter snelheid dreef. Nu is het d9 vraag of Andrée zya plan om laag ly den grond te blyven heeft kunnen volbrengen. Het schynt ons toe van niet, ten osrsto wegen3 het gasverlies vóór het rx^tygen, en dan ook wegens het verlies van een doel der sleep touwen. Ziehier nog oven de cyfers: „De opstygingskracht van den ballon werd, na het by vullen op 30 Juni, bepaald op 2,583 KG. De luchtreizigers met hun uitrusting wogen 330, de levensmiddelen en instrumen ten 592, de touwen 485, het schuitji 259 KG., te zamen 1666 KG. Bleef dus over ongeveer 900 KG. ballast, bestaande uit omstreeks 500 KG. zand en 400 KG. reserve; sleeptouwen. „Gesteld nu, dat het gasverlies, waardoor het opstygend vermogen met 55 KG. daags vermindtrde, door reparatiën tot slechts 40 teruggebracht was (40 X 11 dagen, van 30 Juni tot 11 Juli) 440 KG. Ekholm scbat het verlies aan gas ly het opstygen (omdat de ballon te hoog ging door het verlies van de stukken sleeptouw) als overeenkomend met 370 tot 540 KG. opstygend vermogen, neem het laagste cyfer, dan vormt dit met het vorige 810 KG. Dat wil zeggen, dat alle ballast, reserve-touwen inbegrepen, re ei dadeiyk na hot opstygen op oen 100 KG. q

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2