N°. 11491. Donderdag 12 Augustus. A0, is: f 1.10. $020 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 3 maanden. Franco per postl.«0. A/zonderlyke Nommers ',-irJ.J -f 0.05. PRIJS DER ADVERTENTtEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iodere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit uomiiier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden. 11 Augustus. De heeren D. Sala Zonen, lijsten- en spiegelfabrikanteD, aan de Rreestraat alhier, hebben het recht ontvangen tot het voeren van het wapen van H. M. de Koningin - Regentes en zyn dus wat men noemt Hofleve ranciers geworden. B\J beschikking van den minister van binneniandsche zaken is, met ingang van 1 October 1897, benoemd tot assistent voor de sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer J. "VVeoder, thans tydeiyk assistent; en is met ingang van 1 September 1897, op zyn verzoek, oervol ontslag verleend aan den he?r G H. Van Dissel, als prosector by de anatomie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Voor de hoofdakte is geslaagd de heer J. M. Mazurel, van Leiden; voor de akte Fransch lager onderwys de heeren P. Lem, van Leiden, P. Kolkert, van Katwyk aan Zee, en W. M. Van Ryn, geb. te Zoeterwoude, than3 te Rozendaal. Tot directeur van het Harmoniegezel schap „Door Vriendschap vereenigd" te Zwammerdam, is benoemd de heer J Vink, solo clarinettist by de stafmuziek van het éde regiment infanterie alhier. Benoemd is tot onderwyzer aan de Christ, school te Winterswyk de heer T. Verhoog te Hazerswoude. De heer A. Blankestyn, secretaris der gemeente 0egstge9st, zal den lsten September a.s. optreden als redacteur en administrateur van de „Prov. Noordholl. Courant" HH. KK HH. Prins en Prinses Von Hohenzollern-Sigmaringen zyn voornemens vóór hun terugkeer een bezoek te brengen aan Hare Majesteiten de Koninginnen. Na een verbiyf van ongeveer vier maan den in de Residentie, dat nu en dan onderbro ken werd door reizön naar bet buitenland, vertrok de Staatssecretaris van de Zuid- Afrikaansche Republiek, dr. J. A. Leyds, met zyn gade gisteravond te 9 u. 34 per Holl. Spoor naar den Hoek van Holland, om per nachtboot verder te reizen naar Londen, van waar by binnenkort naar de Z.-Afr. Repu bliek zal terugkeeren. Met hem vei trok eveneens jhr. Van der Hoeven, attaché aan het Departoment van BuitenlanJsche Zaken te Pretoria, tevens dr. Leyds' secretaris. Mevrouw Leyds droeg een viertal reis- bouquctten, haar door familieleden en enkele dames en heeren, behoorende tot den kring hunner vrienden en die ook het echtpaar uitgeleide deden, by haar vertrek aangebo den. Ook baron Quarles de Quarles, vice- cojisul der Zuid Afr. Republiek to Londen, Vergezelde den Staatssecretaris tot aan den trein. j— By prachtig weer zyn de Koninginnen gisternamiddag te Zutftn aangekomen te ruim drie uren. De burgemeester ontving HH. MM. op het perron; het dochtertje van den burgemeester bood bouquetten aan; in de wachtkamer 2de klasse werden de Raads leden en de secretaris van de stad voorge steld, alsook de commandant van het garni zoen en de majoor der schuttery. De Regentes was geheel in rouwgowaad gekleed; de Koningin droeg een japon van witte zyde met een groene streep, versierd met enkele rozen. Op den hoed droeg zy de bekende witte veer. De Koninginnen onderhielden zich met elk in het byzonder op aangename wy'ze. Benige oogenblikken later stapten HH. MM. met gayoig in de gereedstaande rytuigon en de stoet zette zich in beweging, vooraf gegaan door den commissaris van politie, den heer B. H. A. Landerink. By de aankomst aan bet station speelde de muziek der schuttery het oude Wilhelmus en by het verlaten van het station de muziek van „Symphonia en Zang", afdeeling van den Bond van oud-onderofficieren. Overal juichte het publiek allerharteiykst de vorstinnen toe. De stoet volgde den Stationsweg, de IJsel kade, de Marschpoortstraat, de Waterstraat en bereikte zoo de St.-Walburgs- of groote krrk, waar men uitstapte. In de Walburgskerk boden de kinderen van het weeshuis bouquetten aan; HH. MM. werden daar verwelkomd door jbr. inr. M. W. C. De Jonge uit naam van kerkvoogden; de doopvont, de lichtkroon, de tombe van Yan Heeckeren "werden bezichtigd. In de Libre werden HH. MM. rondgeleid dcor dr. Yan Eysinga. De boekery, photograpbieën in een aloura, dat ten geschenke werd aangeboden, enz. werden bezichtigd. Daarna deden QH. MM. vilendeiyk groetend een rit door de straten, ook door de armenbuurt, en begaven zich naar het Ziekenhuis. De provisoren en doctoren werden voorgesteld door mr. J. L. A. Stolk, twee dochtertjes van den heer C. Biünings boden bouquetten aan. Na een minzaam onderhoud en een bezoek der ziekenkamers, waarby HEL MM. onderscheidene verpleegden to.spraken, be gaven HH. MM. zich na&r Mettray. By de grens der gemeente Gorsel, waar Mettray gevestigd is, werden de Vorstinnen ontvangen door den burgemeester aldaar, baron Yan Wassenaar; eerst ontvingen de Vorstinnen nog ruikers by de bekende uit spanning „De Laatste Stuiver," en wel V3n de dochtertjes van den eigenaar, den heer Gerretseüdaarna voor het gemeentehuis van Gorsel door een zoontje en dochtertje van den burgemeester dier gemeente. Ook hi.r was langs den geheelen buitenweg een groote menigte saamgestroomd. Mettray zag er feesteiyk uit; eerepoorten langs de laan, vlaggen en wimpels op hot groote plein, versieringen van groen langs de gevels der huizen, keurige vlaggen- en bloemenversieringen in de schoollokalen en de veranda van de directeurswoning her schapen ia een keurig paviljoen, waar de Vorstinnen zouden worden ontvangen. Tegen halfvyf schaarden zich de jongens van Mettray in geledoren langs drie zyden van het plein, het fanfarecorps voor de direc teurswoning en toen de vorstelyko stoet het pit in opreed, bliezen de jongens er kranig het oud-Wilhelmus op los. Zoodra de Vorstinnen ia het paviljoen hadden plaats genomen, heette de voorzitter van commissarissen, dr. E. Laurillar d, Haar welkom. Hy wees op de hooge eer, die der stichting te beurt viel, een eer des te grooter, omcat thans voor de eerste maal de jonge Koningin M.ttray bezocht. Spr. herinnerde er aan, hoe het Vorstelijk Huis herhaaldeiyk belangBtelliüg deed blyken, getuige de boom, hier door wyien Z. M. Willem III geplant, getuige zoo menig gebouw op dit terreiu door leden van het Koninklyk Huis gesticht, getuige het bezoek, dat HH. MM. de Kooiog en Koningin in 1881 aan Mettray brachten. Nadat vervolgens de twee jongste kweeke- lingen den Vorstinnen prachtvolle ruikers hadden aangoboden, stelde dr. LauriUard aan de hooge bezoeksters voor zyn ter plaatse aanwezige mede commissarissen, alsmede de twee aanwezige leden der hoofdcommissie, de heeren jhr. H. A. D. Coenen van Zutfen en mr. E. J. Everwyn Lange van Amsterdam, alsmede den directeur, den heer J. P. Adelink. Daarna begon de wandeling over het terrein. Allereerst werd een bezoek gebracht aan een der familiewoningen, het koningshuis, waar eenig snywerk, door de jongens gedu rende de winteravonden vervaardigd, lag t<.n toon gesteld; vervolgens ging het naar tim- merwinkel en smedery, waar eenige jongens werkzaam waren. Met belangstelling volgden de Vorstinnen in het schoolgebouw het onderwijs in teeke nen en lezen, dat daar gegeven werd door het hoofd der school, den heer E. E Kronenburg, en dat in taal en schryven, gegeven door den onderwyzer, den heer A. Beekman. Een kort bezoek volgde nog aan de bad inrichting even werd gekeken naar de jongens, dio met de brandspuit exerceerden, en daarna begaven de Hooge Bezoeksters zich naar de gymnastiekzaal. Terwyl men daar eenige ververschmgen gebruikte, voerden een aantal knapen onder leiding des heeren Beekman, die op Mettray ook gymnastiekles geeft, eenige oefeningen uit, die van het deugdeiyke van dit onderwys voldoenle bewyzen aflegden, en toen volgde het laatste gedeelte van het bezoek, dat aan het kerkgebouw, waar onderwyl het grootste gedeelte van Mettray'a bevolking was samen gekomen. HH. MM. namen er een oogenblik plaats, aandachtig luisterende naar het fraaie orgel spel, en verlieten het bedehuis, terwyl van het orgel het „Dat 's Heeren zegen op u daal" tot Haar ruischto. Alvorens Mettray te verlaten, gaven de Vorstinnen aan dr. Laurillard en den directeur Hare ingenomenheid met hetgeen Zy gezien hadden te kennen, de verzekering tevens gevende, dat Zy voortdurend daarin belang zouden blyven stellen. Met een korten omweg door de stad keerde men naar het station te Zutfen terug. In de wachtkamer werden toen nog de president der rechtbank en de commandant der marechaussee aan HIJ. MM voorgesteld en toen was het tyd om afscheid to nemen: do extra trein, die de Vorstinnen naar H6t Loo terug zou brengen, stond gereed. Den burgemeester werd harteiyk dank be tuigd voor de ontvangst in zyn gemeente, met het verzoek aien dank ook aan Zutfens bevolking te willen overbrengen, terwyl hem voor de algemeene armen der stad werd ge schonken et>n gift van f 400. Men vern* rnt, dat HH. MM. ook aan Mettray een vorstelyke schenking hebben ge daan, doch het bedrag mocht niet genoemd worden. De „Staatscourant" vermeldt de volgende benoemingen in verband met het uitstapje der Koninginnen: in de or Je van Oranje Nassau: tot officier de heeren C. Storm Buysing, burgemeester van Zutfen, en mr. I. L. A. Stolk, president-provisor van het oude en nieuwe gasthuis aldaar; tot liJder de heeren F. H. Umbgrove, kerkvoogd to Zut'eii, en J. P. Adoliuk, directeur van Neder* landsch Mettray. Ter viering van don verjaardag van H. M. do Koningin, zullen op 31 Augustus a. s. de leden d vereeniging „Nederland en Oranje" te Berlyn zich des avonds to 9 uren in het Savoy-Hötel aan een maaltyd vereeDigen. By afwezigheid van den eere-voorzittervler Vereeniging, jar. mr. Van Tets van Gou- dnaan, presideert de Nederlandsche tydelyke zaakgelastigde, de heer baron Sweerts de Landas Wyborgh. Het rondschryven is geteekend door het bestuur der vereeniging „Nederland en Oranje", bestaande uit de heeren professor H. Dubois, voorzitter; M. Catz, J. Flederus, H. Kampman, G. A. Rady, J. G. Albers en M. Alex Wolff, secretaris. Men schryft aan de N. R.CL": De heer Chamberlain, de Britsche minister van koloniën, heeft eenige dagen geleden in een redevoriog gesproken van suzereiniteit van Engeland over de Zuid-Afrikaansche Republiek. Deze suzereiniteit wordt door de ZuiJ-Afrikaansche Republiek niet erkend. Er is geen enkele bepaling, waarop de Britsche regeering zich kan beroepeD, als alleen die van artikel 4 der conventie van Londen van 1884, waarin gezegd wordt, dat tractaten, door de Republiek gesloten, uitgezonderd eenige daarin genoemd, door de Britsche regeering zullen kunnen worden afgekeurd. De regeering der Republiek erkent het bestaan dezer bepal.ng, maar beweert, dat deze geen suzereiniteit daarstelt. Gelyk lord Salisbury dit reeds in 1884 uit drukte, heeft de regeering het recht haar buitenlandsche politiek zelve te regeleu en daarover zelve te onderhandelen ook, met eenige beperkingen, genoemd in het bedoelde artikel 4. De vraag of artikel 4 suzereiniteit daarstelt of niet, heeft niet alleen theoretische waarde, want wordt de suzereiniteit eenmaal aangenomen, dan komen aan Engeland ook alle andere rechten en voorrechten toe, waarop een suzereine staat aanspraak heeft. De Republiek nu erkent geen andere rechten en zal geen andere rechten erkennen, dan alleen die, uitdrvkkeiyk gestipuleerd in de conventie van Londen. Het verlof naar Nederland van den kapt. der inf. O.-I. leger H. 's Graeuwen is nogmaals met zes maanden verlengd. De schietoefeningen in de legerplaats by Zeist zyn op last van hoogerband gestaakt. De met verlof bier te lande aanwezige off. van gez. 1ste kl. dr. A. J. Olivier, keert 16 October per stoomschip „Koningin-Regentes" naar iDdië terug. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten te Vlaardin- gen is dat, gekozen is |de heer A. Hogenboom, candidaat der anti-revolutionairen, met 2251 stemmen. Er waren uitgebracht 4381 (aan tal kiezers 7480); daarvan verkregen de heeren Hogenboom 2251, Dingemann v. d. Ka3teele 1162, Gheslain 769, Wi6rcx 699. In de laatst gehouden vergadering van „Vak en Kunst" deelde de Voorzitter mede, dat voor den 18den Aug., den dag, waarop de Koninginnen Dordrecht zullen bezoeken, de volgende voorloopige regeling getroffen is. Voor het publiek zal de ontrée vermoedelyk zyn 3 per persoon, do houders van doorloopende toegangsbewyzen van f 10 en f 5 zullen toe gang hebben met bybetaling van f 2, terwyl ten slotte de leden van „V. en K.", de leden der commissiön en de houders van kaarten, waarop steeds, zonder eenige reserve, toegang verleend wordt, vry zullen binnenkomen. De laatsten kunnen een bykaart bekomen tegen f 1. Om echter den toeloop niet al te groot te doen zyn, zullen niet meer dan 5000 toe gangsbewyzen worden uitgegeven. Op Oud-Dordt, waar natuurlyk minder ruimte is, worden slechts toegelat n do lei. n der diverse commissiön, voorzien van insigne, ieder met een dame. Deze bepalingen moeten echter door het Uitv. Comité nog definitief vastgesteld worden. Ten slotte bracht een der leden de onwel willende houding van de „N. R C." ter sprake. Waar hy hulde bracht aau de heele Neder landsche pers, voor haar waardeerende be schouwingen in zake de tentoonstelling, had hy (en velen met hem) opgemerkt, dat de N. R. C.", die groote ruimte afstaat aan beschrijvingen van exposities van veel minder belang en artikelen geeft over de Brusseische tentoonstelling, de Dordtsche expositie en daarvoor de Dordtsche belaDgen negeert. Hy wil ie opheldering van den voorzitter, die deze echter niet kon geven. Deze verklaarde do gewraakte houding evenzeer te betreuren als spr., maar de ondervinding had geloerd, dat er niets aan te veranderen viel. Zyn voorstel, om namens „V. en K." een schryven te richten tot de „N. R. C.", waarin de vereeüging haar leedwezen uitdrukt over de zeer onwel willende kouaing, door dat blaa aangenomen, vond by de heele vergadering instemming. Naar aanleiding eener oproeping van het bestuur der vereeniging „Door Eendracht sterk", te Nymegen, is een groot aantal inge zetonen byeengekomen, ten einde do plannen to beoordeelen voor de feestelykheden by ge legenheid der inhuldiging van Hare Majesteit Koningin "Wllhelinina in September 1898. Men wenscht die feestelykheden over een viertal dagen te verdoelen in een nader te bepalen week in Sept., nl. Maaodag-avond beginnende, Dinsdag, Woensdag en Donder dag. In hoofdzaak zullen dan die feesten be staan in feestvoorstellingen of concerten in verschillende zalen dor stad, groote muziek uitvoeringen op verschillende plaatseri, gods dienstoefeningen in alle kerken, bedoeling der armen, volksspelen, algemeene illuminatie der stad, een allegorischea optocht en tot slot een vuurwerk op do Waal. Wy hebben overgenomen een door de N. Prov. Qron. Ct. verspreid bericht, omtrent een ia het district Winschoten gepleegd feit tegenover den candidaat der anti revolutionairen, den heer P. Dykbuia van Midwolda. Dit feit nu is door genoemd blad te erg voorgesteld en heeft voor den candidaat geen gevolgen gohad. In de eerste plaats is het bewuste stuk geen advertentie geweest, maar oen ingezonden stuk, dat door de Winschoter Cl. niet werd geplaatst. De uitgever wantrouwde het en liet daarom vooraf by den officieelen candidaat informeeron. Daar het bericht voor het nummer van Zondag bestemd wee, bleef er ook nog wel tyd over om hot tegen te spreken, vóór den dag der stemming nog wel. Wat nu het gepleegde feit betreft, de bedoelde onderwyzer heeft gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat zyn naam juist geschreven wordt als die van den candidaat: E. Dykhui8. Valschheid in geschrifte, naar de gewone beteekenis, heeft hy dus niet gepleegd. De candidaat heeft by den officier van justitie een aanklacht ingediend. Een feit als dit wordt hoogstens met 1 jaar en 6 weken gevangeni-straf bedreigd. wy ontvingen eenige nummers van de „Diario de Teneriffe", waarin melding wordt gemaakt van de honderdjarige herdenking van de verdediging der onafhankelijkheid van het eiland tegen Nelson, die toen (25 Juli 1797) commandant van het Britsche Middellandsche Zee-eskader was. Verschillende feesMykheden hadden plaats en men zond ons de verslagen van do feesten, omdat het Hollandscke oorlogs fregat „Nauiilus", dat zich in de haven van Santa Cruz bevond, er aan deelnam. Vooral van de verlichting van de „Naut.lus" by een illuminatie wordt met veel lof melding gemaakt on onze officieren en janmaats schynen by de bevolking een zeer gunstigen indruk te hebben achtergelaten. Vad). Te Kleef werd Zondag een godsdienst oefening gehouden voor de Hollanders. Als spriker trad op ds. Muller Massis uit Groes beek. Gatten uit Badhotel en Stirum openden door milde gaven de gelegenheid, om het plan tot uitvoering te brengen, terwyl de collecte biyk heeft gegeven van groote belangstelling en hooge waardeering. Het stoomschip de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 10 Aug. Prawlepoint; de „Oengaran" arriveerde 10 Aug. van Java to Rotterdam; do „Bromo' arriveerde 10 Aug. van Rotterdam te Batavia de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Aug. Ouessant; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vortrok 11 Aug. van Suez. Haarlemmermeer: Dinsdagmorgen brandde alhier aan den SpR ringweg by den Vyihuizorweg af het woonhuis van C. Bakker, stroo- en melkryder, sectie E No. 13. Een en ander was verzekerd. Waddingsveen: Op de sommatie fan den heer Jongerburger aan de heeren Hoogen- dyk c. 8. om bewyzen te geven van de t6gen hem gerichte beschuldigingen, hebben die heeren geantwoord, dat ze bereid waren die bewyzen in een openbare vergadering aan te brengen, mits de hoer JoDgerburger zya mandaat van lid van den gemeenteraad op nieuw in handen der kiezers stelt, m. a. w. dat hy zyn benoeming niet aanneemt. Of de heer J. aan dezen eisch gevolg zal geven, staat zeer te bezien. - Donderdag 26 Aug. za! alhier, wanneer de gelegenheden gunstig zyn, ais spr-.ker optreden de heer A. Kuiper, mét een lezing over Amerika en Amerikaansche toestanden. De toegang is geheel vry. - Naar men verneemt, Zal de heer M. Gelyns, beambte ter secretarie, eerstdaags onze gemeente metterwoon verlaten, ora een betrekking by het kadaster to aanvaarden. Wou brugge: Het maximum aantal ver gunningen voor de uitoefening van jen klein handel in sterken drank, is tot 1 Mei 1901 verlaagd op 5. - De bevolking dezer gemeente, bestaande op 1 Januari 1896 uit 972 m., 990 v. 1962 zielen, vermeerderde in 1896 oor geboorte met 27 m., 31 v. 58, door vestiging met 72 m., 89 v. 161, totale vermeerdering 99 m., 120 v. 219; verminderde daarentegen door ovorlyden met 18 m., 15 v. 33, door vertrek met 65 ra., 111 v. 176, totale ver mindering 83 m., 126 v. 209. Gedurende 1896 is de bevolking dus toe genomen met 16 m. en verminderd met 6 v., totale vermeerdering: 10. Het zielental beliep derhalvd op 31 December 1896: 988 m., 984 v 1972 Er werden 18 huwelyken voltrokken. - By de jongelui is het voornamen tot rypheid gekomen, om ook dit jaar oen ring- rydery (gepaard) te organiseer Een reeds gehouden vergadering heeft echter uitgemaakt, dat deze nu niet op den Koninginneiag zal vallen, maar een week vroeger, op 24 Augus tus a. s. Het is wèl aan te nemen, dat een en ander goed zal slagen. Uit do „Staatscourant". Koninklijke besluiten Benoemd tot burgemeester der gemeente Zoel.°nd G. Doedena; tot schoolopziener in het arrondissement Onstwedde, mr. II. Y. Sch infoldlol secretaris bij het college van curatoren der Rgka-Univèrsijfëit te Utrecht, jhr. mr J, F. Hooft Graafland. i.im >ar 2do kl. ter gemeente-secretarie al Jaar; -oleur der directe belastingen en van bot kml 'e Zwolle, V. J. De Kruyff, thans adj. contioleur bij dat dienstvak te Maastricht. Met ingang van 1 Sept 1897 is op zijn verzook, eervol ontslag verleend aan J. Post als dijkgraaf van den polder Heukelum, piov. Zuid-llulland en Gelderland. Benoemd tot voorzitter van hel muntcollcge mr. L. W A. Bosier, thans lid. zullende bij tevens belast blijveu niet de werkzaambei i van Waardijn; tot lid van bet nurntcollego, belast met do werk zaamheid van insrectonr-essaiour-generaal, de heef EG W. Piper, controleur van den waarborg te Groningen. Benoemd tot controleur der belastingen en van hot kadaster te Zwolle de heer V. J. De kruij adjunct-controleur te Maastricht. Ministerie van Marine: De luitenant ter zee der lsto klasse A. L. Van der Moolen wordt met 18 Augustus a. 8. belast met het bevel over IJr. Ms torpedo-logementschip Vulkaan" en met de leiding en het toezicht op de werk zaamheden bij de inscbietplaats iu zijkan.vil F van het Noordzeekanaal. Ministerie van Waterstaat: Do Minister heeft bepaald, dat, te rekenen van 9 Augustus 1897, zal bevoegd zijn in de 5de arbeidsinspectie, de adjunct-inspecteur van den arbeid P. Lcendertz, wien als standplaats wordt aangewezen de ge meente Arnhem. De .Staats-Courant" bevat een oproeping van sollicitanten voor de betrekking van adsistent voor de ziektekundige ontleedkunde bij de Rijks universiteit te Groningon, Zij, die biervoor in aanmerking wenschen te komen, worden uitge- noodigd vóor2:J Augustus a.s. een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven, aan don minister van binneniandsche zaken gericht, reouost in te zenden bij hot ooilege van curatoren der Rijks-universiteit te Groningen. Kamerverkiczingou. Amsterdam. Ingevolge art. 96 der Grondwet moesteu gisteren ia de [kiesdistricten Amsterdam II, VI enj VII verkiezingen voor do Twee e Kamor plaats hebben, waarvoor de stemming op 17 Augustus en de herstemming, zoo noodig, op 24 Augustus a.s. zyn bepaald. Daar in de districten II en VII respec- tieveiyk geen andere candidaten waren gesteld dan de heeren H. F. Groen van Waarder en I. T. Cromer werden dezen, nadat de lysten te vier uren gesloten werden, als gekozen verklaard.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1