ATJEH. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. De heer C. Pen ning, scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur, is met ingang van 1 September tus., benoemd tot adspirant-ingenieur der marine. Aan den beor A. Van Voornveld, leeraar in de wiskunde aan bet Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord is op zijn verzoek, met 1 September a.e., eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan genoemd InstïtQot de beer dr. J. C. Van den Berg. Verleend: Een pensioen van ƒ260 aan R. J. Roelfe, ook genaamd J. Roelofs laatstelijk bosch- waebter in net rentambt Steenbergen. Met ingang van 30 Augustus a.s. aan jhr. W. C. Th Van Nahuys op zijn vet zoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zwolle, mot dank betuiging voor de vele en goede door hem bewezen diensten. Ministerie van Marine. De luit.-t.-zee der 2de kl. P. J. Bakker en de adelborst der 1ste kl, O. P. Baum, beiden beboorende tot de Koninklijke Nederlandscbe marine reserve en dienende respec tievelijk a b. van Hr. Ms. instructieschip .Gier en monitor .Krokodil, worden wegens het eindigen van bur oefeningstijd, van hunno plaatsing aan boord vun gemelde bodems ontheven; eerstge noemde met 1 Sept. en laatstgenoemde met 20 Augustus as. Gemengd Nieuws. DeLeidsche Wie 1 ryders-Vereeniging „All Right" heeft, evenals de drie voorgaande jaren, ook nu wederom besloten haar jaar- lykschen wegwedstrijd op Zondag 22 Augustus a. s. to doen verrijden. Ten einde aan de roepstem van den A. N. W.-B. gehoor te geven om geen wegwedstrijden meer te organisoeren, zag zy zich verplicht baar bekenden 100- K. M.- wed strijd (Leiden-Utrecht v. v.) te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een 25-K.-M.-wegwedstryd voor amateurs, een 25-K. M.-wegwedstrijd voor professionals en een 15-K.-M.wegwedstryd Handicap voor leden van „All Right". Deze wedstrijden, die nationaal zijn, zullen uitsluitend voor amateurs en professionals, volgens de bepalingen van den A. N. W. B. zijn opengesteld. Vorige jaren hebben steeds de meest bekende binnen- en buitenlandsche rijders raedege dongen, en daar de weg Leiden-Alfen tot een der prachtigste weg9n gerekend mag worden, twijfelt men niet of de noodige steun zal ook nu worden verleend, temeer daar prachtige prjjzen beschikbaar zijn gesteld 26-K.-M.-Amateurs: lst9 prijs: Fraaie gouden medaille, - 2de prijs: G-root9 verguld zilveren medaille, 3de prijsVerg.-zil veren medaille,— 4de prijs: Groote zilveren medaille, 5de prijs: Zilveren medaille. 25 K-M.-Professionals: 1ste prijs 40, - jjde prijs: 30, - 3de prijs: ƒ20, - 4de prtJsƒ10. 15 K.-M.-Handicap (leden „AH Right"): l8te prijs: Verguld-zilveren medaille, - 2de prijs: Groote zilveren medaille, - 3de prijs: Zilveren medaille, 4de prijsGroote bronzen medaille, 5do prijs: Bronzen medaille Het inleggeld bedraagt 1. Het rijden met aaneengesloten kostuum is verplichtend. Inschrijvingen sluiten Woensdag 18 Aug. a. 8. des avonds te 12 uren. Omstreeks halféén kwam heden- namiddag een zwaar boladen wagen met \jzer van de katoenfabriek. Aan de Rijnstraatsbrug kantelde bet op den wagen gestapelde ijzer, ten gevolge waarvan twee personen, die zich op den wagen bevonden, er af vielen en een gedeelte op het lichaam kregen. Één van hen, zekere O, werd zóódanig verwond, dat hij n 9en naastbijzijnde herberg werd ingedragen. Eenigen tijd later werd by, onder geleide van oen controleur der politio, per brancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Voordat het vervoer wan den man p]aat6 had, waren er twee doctoren aanwezig, nl. de hoeren Idserda en Den Houter. Een geheimzinnige historie. Aan het commissariaat te 's-Gravenhage wor den Zondagavond laat door een agent van politie gebracht een 62-jarige gepens. sergeant majoor vuurwerker De G., tijdelijk daar ter stede woonachtig, en een 21 jarige milicien plaats vervanger by het regiment Grenadiers en Jagers, deze onder geleide van een korporaal van de wacht. De militair klaagde, alleen loopende achter het Malieveld, te zyn aangesproken met minder goede bedoelingen door De G. Toen by voort liep en in schuine richting het Malieveld wilde doorloopen, stuitte hy op een zestal mannen, die hem, volgens zyn beweren, met groote messen en dolken te lijf wilden, waarby zyn kleeding op verschillende plaatsen gescheurd werd. De G. had hem inmiddels met een parapluie willen slaan, waarop by hem dit voorwerp, behalve den knop, ontnam. Da oud vuurwerker De G. daarentegen ver klaarde, dat by den milicien voorheen niet gekend heeft en in de Boorlaan de soldaat hem om geld gevraagd had en toen by be zwaar maakte hem dit te geven, de militair zyn gabel halverwege uit de scheede trok, zeg gende wel een moord aan hem te kunnen doen. Toen Da G. zich later aan de kazerne by den commandant der wacht vervoegde, kwam juist de bedoelde milicien thuis. Deze wierp zich op hem, scheldende en hem verwytende, dat by hem mishandeld bad. De G. bekwam hierby eeDige wonden aan hot aangezicht. Laatstgenoemde werd hierop door den kor poraal der wacht gearresteerd, da3r de militair beweerde door hem mishandeld te zyn. Do soldaat verkeerde onder den invloed van sterken drank en was eenigszins opgewonden. Zyn sabel vertoonde eenige schaven. Hy be weert dit wapen tot zelfverdediging gebruikt te hebben tegen zyn aanvallers in bet Malieveld. De commissie, welke zich heeft gevormd om de algemeene liefdadigheid te bowerken ten bate van hen, die door het jongste stormweder te Scheveniogen schade hebben geleden, heeft zich geconstitueerd en zal heeten: Commissie tot leniging van storm schade te Scheveningen. President is mr. J. G. Patyn. De maatschappy „Zeebad" houdt een onderzoek naar do behoeften van de nering- doi-ndeD, en een afzonderlyko commissie naar die van de visschersbevolking. Aan giften is reeds ƒ5000 ontvangen, ter wijl een loting wordt gehouden a f 1 per lot tot een bedrag van 4500. Voor het p o lit i e p o s t h u i s te SchovoDingen kantelde Zondagnamiddag een rytuig om, juist op de rails van de electrische tram. Met alle kracht remde de bestuurder van een aankomenden ledigen tramwagen, welks naar de loods werd gebracht. De man kon echter niet voorkomen, dat de tram van de helling af door bleef ryden en tegen het omgevallen rytuig aankwam. Het paard be kwam eenige ontvellingen. Aanstaanden Zaterdagavond of, by ongunstig weder, Maandag daaraanvolgende, zal op het terras van het Kurbaus te Scheve ningen een bal champêtre worden gegeven. Zondag had in café „Buitenlust" to Utrecht de 24ste algemeene vergadering plaats van den Ned. Schaakbond, onder voor zitterschap van dr. Yan Rhyn, uit Leiden. Belangryke wyzigingen in bet reglement werden door de vergadering aangenomen. Voortaan zal er zoo mogeiyk op de wedstry- den in drie klassen gespeeld worden. Aan het einde der langdurige vergadering werd er door verschillende leden op aangedrongen, het 25* jarig bestaan van den Bond in 1S98 door een internationalen schaakwedstryd te herdenken. 's-Gravenhage bood aan, de schakers by zich te ontvangen. Een gezellige maaltyd frischte de kracht weder op, zoodat 's avonds by den tombola- wedstryd met groote hardnekkigheid werd gestreden. Gisteren is de groote nationale wedstryi begonnen. In de hoofdklasse spelen de hesren Loman uit Londen, D. Bleykmans en Meiners uit Amsterdam; Te Kolsté en Mat uit Utrecht. In de tweede klasse de heeren Van der Meulen en Esser uit Leiden, Meyer uit Am sterdam, Speet uit Breda en A. Bleykmans uit Amsterdam. In de tweede klasse, in groep A., de beerea Samsom uit Leiderdorp, Kleeblad uit Leiden, Wieling uit Groningen, Bleykmans uit Am sterdam; in groep B.de hoeren Ten Tussched uit Amsterdam, Van Dam en Strick van Lin- schoten uit Leiden, en Ypes uit Leeuwarden. De stand van den schaakwedstryd gister avond te halfzeven was: in do hoofd- of meesterklasse R. J. Loman remise met „mat". Meiners gewonnen van D. Bleykmans. In de 1ste klasse: Meijer gewonnen van Van der Meulen. Speet gewonnen van Esser. In de tweede klasse: Wieling gewonnen van K J. Bleykmans. Kleeblad gewonnen van Samsom. Ypes gewonnen van Ten Tussched. Dr Westendorp Boerma remise met Strick van Linschoten. Niettegenstaande het regen- achtige weer was het overvol op het Baarnsche sportterrein achter don Eemnesserweg. Al de plaatsen van de .tribune waren uitverkocht. H*t publiek was hoofdzakelijk overgekomen om Jaap te zien. Men begon mot -een 2000 meter wodstryd voer amateurs. In de eerste 'Serie startten er ?yf, van wie Ter Punt do eerste was in 3 mj 31 Vj sec. Van de beide ryders in de tweede serie was H. Trance No. 1 en Ch. Slot No. 2. Da be slissing bracht de pryzen aan France, Ter Punt en Slot. Daarop volgden de beroepsryders, waaronder Jaap Eden. Er word gereden over 1000 meter, 4 serién. De beslissingskamp werd gereden tus- scben de vi;r eerstaangekomenen en de snelste tweede, waarvan de uitslag was: Jaap Eden in 3 m. 44*/s sec., Impens 3.45 en vervolgens Jenkins. Daarna bad een wedstryd voor amateurs over 5000 M. plaats. Er waren vyf deelnemers. Aan het eind was de corse de primes van alle ryders. 15 ryders waren aan den streep van afgang, maar de start was zóó slecht, dat er al dadelyk eenigen afvielen. Tot het einde bleven er slechts zes over. Voer iedere ronde werd een premie verstrekt. Eden behaalde 8 Jenkins 4- en Impens 3-majl de pvomie. De wedstryden waren spoedig afgeloopen. To Wilp, by Deventer, was de notaris Wilbrennink op 'tpunt den verkoop te beginnen van het vruchtgewas in de ver schillende boomgaarden aldaar, toen door ge gadigden werd verzocht, om als vergoeding voor gemaakte reiskosten 2 pet. der koopsom te mogen ontvangen, ingeval de vruchten niet werden gegund. De verkoopers hadden hiertegen bezwaar, zoodat do verkoop niet doorging en allen, waaronder zelfs eenige Utrechtenaren, onverrichterzake huiswaarts keerden. Weer de benzine. Zondagna- middag omstreeks halftwoe heeft te Leeu warden een dame ernstige brandwonden aan haar armen en handen bekomen, doordien zy haar handschoenen met benzine wilde was- schen, waardoor deze eensklaps vlam vatten, doch spoedig door een buurman werden uit gedoofd. Te Leeuwarden geraakte Zon dag omstreeks halftwee een 11-jarig jongetje van B. d. V. met zyn voeten bekneld tusscben de brug en den wal aan de 2de Kanaalsbrug toen de brug dicht werd gedraai!, nadat do pleizierboot van Groningen daar doorvoer. Het jongetje biug over den af6luitingsboom en zyn voeten werden eensklaps door de brug gegrepen. Zyn linkervoet werd geheel afge sneden, ttrwyi zyn rechtervoet vry ernstig werd beschadigd. Op de grens van Damaraland zyn de Hottentotten in opstand gekomen. Het waterdrinken te P a r y s. By het lezen der vondst, die een jonge ge leerde van den „Jardin des Plantos" in de waterleidingen zijner landstreek gedaan heeft, is zeker den Paryschen waterdrinkers een rilling door de leden gegaan. Parys wordt, zooals bekend is, slechts voor een klein deel door bronwater voorzien, de rest van de hoofdstad moet zich maar met het Seine- water vergenoegen. Wanneer echter de ver gaarbakken, die het bronwater inhouden, in den heeten zomer uitdrogen, dan is de ge- heele hoofdstad verplicht het daarmede te doen. Dat hierdoor het sterftecyfer bedenkeiyk toeneemt, zal niemand verwonderen, waDneer men de door den heer Armand Viré gedane vondst nader bekykt. Het is een ware ten toonstelling van waterdieren, die in een ongeveer 10 c.M. dikke, door de wanden der buizen vastgehouden, verpest riekende modderlaag ronddwarrelt. Daar waren duizen den van weekdieren, ontelbare wormen van verschillende grootte en soorten te zien, bloedegels, regenwormen, verder z.g. duizend- pooten en eindelyk zelfs talryke Crustaceén. Zooals Viré aan een bezoeker meedeelde, bezit de geheele omtrek van den plantentuin slechts écn bronwaterput, terwyi overigens alle openbare private leidingen Seinewater leveren, wat niet slechts op de menschen, maar in het byzonder ook op de huisdieren een nadeeligen invloed uitoefent. Zelfs ver scheidene proeven in het wetenschappelijke laboratorium van het Nat. Hist. Museum zyn mislukt, omdat bet daartoe gebruikte water te veel verontreinigd was, zoo zyn ontelbare waterdieren, voornamelyk blinde Crustaceén uit de Juraholen in het Seinewater gestorven. De Indische correspondent van de „N. R. C." seinde gisteron het volgende: „Uit Segli komt bericht, dat de vyanddaar zich kalm houdt. „De lste luitenant T. F. Eckenhausen is te Kotta radja aan de cholora overleden." Een tweede telegram luidde „Gisteren is de troepenmacht, van Segli naar de Pedir-vlakte terugkeerend, beschoten uit d9 kampong Bambi. De troep wendde zich om en viel den vyand aan, aan wiens zyde negen dooden vielen. "Wy hadden één doode en óón gewonde, beiden beneden den rang van officier." Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 8 Aug. H. L. Lancel jm. mot C. J Do Haas jd. Fr. Eikerbout jm. met E. Van Mostrigt jd. P. H. Feijen jm. en E. C. Rovers jd. B. J. Goddijn jm. met E. E. Otterspoov jd. J. van der Lelie jm. met W. Van Bergen en Henegouwen jd. P. Prins jm. met D. W Woerdemau -wed. G. I. Stam Do Jonge jm met H. Hariand jd. 1'. W. Elias jm- met M E Hosang jd. J. Weeder jm. met O. S. W Swart jd. J. J. Le Brun jm. met C. Bruines jd. H. Piket jm. met C. Van Duyvenbode jd. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: H. S. De Jonge en C. Yan Exter. P. Lokkerbol en A. Konings. M. J. Bender en H. Buijn. H. A. Djjksman en A. Kooij. A. Griekspoor en M. Smits. Bevallen. D. Husemeier geb Post Z. L. Klootwijk geb. Bakker Z M. K. Noordhuizen geb. iThorborg Z. J. Wijtvliet geb. Jansen Z- S. Tienstra geb. De Reus D E- Cardol geb. Vander Morea Z. A. E. Bokhorst geb. Goudriaan D. J. Van Putten geb Van Andel D. J. Van Noorloos geb. lmanse Z. N. Van der Veen geb. Van Dijk Z. K. Van Ejjk geb. Kool Z. A. Spijker geb. Tesselaar D. Overlodon: J Koolhaas 4 m. E. v. d. Stelt 3 m. A. C. v. d Bergen 11 d. A. Do Block 1 j. B T. De Koning 18 m. J. Slinger 5 w. A. Van Rijn 9 m. M. v d Ban lm. II. Van Houtselt 36 j. A C. Sprokkelenburg geb. De Haas 36 j. L. Verhulst /lj. T. De Hom 6 m. HILLEGOM. Ondertrouwd: L. Balkenende en A. C. Aring. Getrouwd: C. Fiirber en G. C. v. d. Bosch. L. Van Schooten en P. Van der Linden. Bevallen: A. Luk geb. Koppodranor D. J. M. Lagendijk geb. Noort D. C. M. v. Dijk geb. v. Maris D. J M. Groot geb. Kops D. Overleden: A M. M. Boon, 40 j. NOORD WIJK. Geboren: Antbonia Catharina, D. van J. A. Melkert on M. A. Waasdorp. Pieter, Z. van R. J. De Groot en J. Van As. Johannes Gijsbertus, Z van D. v. 't Wout en S. Vergunst. Pieter, Z. van L. Janszen en A. W P. Bestelink. Gehuwd: H. Ruigrok, 47 j. en Th J. Bleys- wyk, 34 j. Ondertrouwd: Th. v. d. Zalm, 29 j., enM. Bakker, 25 j. Overleden: Pieter, 21 m., Z. van B. J. Paap en L. Spaanderman. VOORSCHOTEN. Geboren: Johannes Nico- laas, Z. van A. De Bruijn en C. Overdevest. Overleden: Jacobus Duivenvoorde 64 j., wed. van J. M. v. Haasteren. Christianus Hubertus Petrus Wolff 11 j., Z. vau J. A. Wolff en C. M. Duivenvoorde. ZEG WAART. Geboren: Jacob, Z. van L. Vrijenhoek en W. Karens. Hendrika Margarotha, D. van H Mulder en J. M. Van Dongen. ZOETERMEER. Geboren: Geertje, D. {van S. Glijnis en J. C. Veefkiud. KOLONIËN. BATAVIA, 8-18 Juli. De nog jeugdige en slechts weim'ge jaren in Indie gediend hebbende eerste luitenant der infanterie Ter Bruggen Hügenholtz, die wegens een op Lombok bekomen verwonding voor allen militairen dienst ongeschikt is moeten worden verklaard, krygt, behalve zyn vol eerste-luitenantspensioen van 1500, nog een kwart of 275 verhooging wegens het gemis van het noodzakeiyk gebruik van een zyner ledematen. Bovendien zal b\j volgens do „Loc." na goed afgelegd examen benoemd worden tot adjunct-inspecteur by de Staats spoorwegen op een jaarlyksch inkomen van ƒ1600. Zorg voor de toekomst behoeft deze jonge man dus niet te hebben. Een dag of wat geleden reed een Chi- neescho vólocipède-ryder te Tjiandjoer over den weg. Een hadjie, die voor den fietser uitweek, wierp een stok tusschen de wielen der fiets, waardoor de Chinees bals over kop over den weg tuimelde. De politie-rechter bemoeide er zich mee en veroordeelde den... Obineos wegens te vlug ryden op den open baron weg. Het bericht, dat de voorzitter van de landraden te Serang, Tjilegon, Pandeglang, Menes en Rangkas Betoog mr. F. C. H. Lorch van plan zou zyn binnenkort den dienst te verlaten, dezer dagön medegedeeld door het „Soer. Hand.", kan het „Bat. Nbl." beslist tegenspreken. De kapitein der genie T. C. A. Vemer gaat met ingang van 2 Augustus den dienst verlaten met pensioen. Van Batavia vernam de „Loc dat de kapitein der artillerie G. J. Kroon, die verlof naar Europa heeft aangevraagd, geen voor nemen heeft naar Injië terug te koeren;zyn verlof strekt alleen om den nog aan zyn dienstjaren ontbrekenden tyd voor het in aanmerking komen voor pensioen in het moe derland door te brengen. Deze officier, die bekend staat als een der yverigste en be kwaamste artillerie-officieren, wordt volgens geruchten niet geschikt gtoordeeld voor be vordering. Aan mej. B. S. A. Gastmann, eerste onderwyzeres aan de eerste meisjesschool te Semarang, is een geneeskundig certificaat uitgereikt voor een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte. ATJEH. Een particulier correspondent van het „Bat. Nbld." schryft uit Kotta-Radja, dd. 1 Juli, o. a. hot volgende: Gedurende de laatste veertien dagen is er weinig belangryks op Sumatra's Noordkust voorgevallen. Troepenbewegingen op grooto schaal hadden niet plaats, in de vallei van Groot-Atjeh is het overal vry wel rustig, alleen In de XXII Moekims laat dit nogal te wenschen over, doch hoa verder we daar doordringen en hoe vlugger dit geschiedt, des te eerder zal ook daar de vyand het hoofd in den schoot leggen. De toestand kan op het oogenblik gunstig genoemd worden en in het overige van den brief geeft by dan ook daarvan een overzicht, In het gebied, dat zich zuidoostelijk van Indrapoeri uitstrekt, hebben we echter nog heel wat te doen. Daar zwerven in de kampongs, het heuvelterrein en gebergte nog voortdurend vyandelijko Atjobers rond, en heerscht zuid oostelijk van Gliëng Panglima Polim in volle glorie. Zoo werd don 27st'.>n Juni het nieuwe kampement te Indrapoeri op een twintigtal 6choten onthaald, waardoor de lste luit. Car- pentier Alting licht gewond werd (schampschot langs den linkerbuikwand) en de dekkings troepen voor de wegwerkers den 26sten be schoten, waardoor zy vier gewonden kregen en eenige dagen later een Cbineesche koelie sneuvelde. Doch langzamerhand zal ook daaraan wel een einde komen. De weg Indrapoeri-Gliëng is nu byna geheel aangelegd, Glióng zelf wordt eerstdaags bezet door het 6de bat. inf., een sectie bergart. en een peloton cav. De brug over de Kr. Pengapit is reeds klaar, terwyi die over de Atjeh-rivier eerstdaags gereed zal zyn. Zette men nu maar meer gang achter den aanleg van de tramlyn Lambaroe-Indrapoeri, dan zouden we eenheden stap verder zyn. Alles zou hierdoor gemakke- ïyker naar en van Indrapoeri vervoerd kunnen worden, en men zou daardoor niet alleen de troepen kunnen spareD, doch ook veel trans portkosten uitwinnen, terwyi bovendien het ageeren vergemakkelykt wordt. Tot naby Samahani is men met de verbreeding van den weg gereed, en er is voorloopig bepaald, dat te Indrapoeri een eindstation zal komen, misschien later ook nog een tusschenstation te Pasar Sibreh met een blokhuis, waardoor Samahani opgeheven zou worden. Moge dit alles spoedig geschieden. Voordat ik hierby eindig, kan ik u nog mededeelen, dat de lste luit. Hoolboom te Indrapoeri ook licht gewond werd (schamp schot) en men druk bezig ia alles op touw te zetten voor een kleine expeditie naar Segli en omstreken. Zoodra de aangevraagde munitie voor de repeteergeweren zal gearriveerd zyn, hetgeen einde Juli of begin Augustus kan plaats hebben, zullen het 3de en 12de bat. inf., een gedeelte van het corps marechaussees e'n de noodige hulp wapens naar Segli vertrekken, ten einde het terrein daar een weinig schoon te vegen. [Zooals men uit de 11. Zaterdag ontvangen Atjeh-telegrammen heeft gezien, is men daar mede inderdaad begonnen, met een voor bet Indische leger belangryk succes]. Segli. Nu onze troopen te Segli aan het vechten zyn, komt het gewenscht voor, een en ander over te nemen uit een Atjeh-brief aan „De Java-Bode", dd. Kotta-Radja, 3 Juli, waarin de voorbereidende maatregelen tot dien tocht besproken worden. Kotta-Radja schryft de correspondent begint zich hoe langer hoe meer op voet van vrede te ontwikkelen, niettegenstaande uit enkele door het hoog gozag reeds genomen maatregelen blykt, dat er, wat het uitrukken betreft, wel wat hangende schynt te zyn. De gezondheidstoestand is voor het oogen blik werkelyk zeer gunstig, wa rtoe voort" h&t njit te laDg gerikte verbiyf an het 3de bataljon in Lepong veel heeft bygedragen. Het 12de, dat na de excursie in Lobong vrQwel op was er waren op een gegeven oogen blik liefst een dikke tweehonderd zieken in bet hospitaal heeft een goede aanvulling gekregen, en het 3 ie is ook op sterkte ge tracht en geheel met de knosten gewapend, zoodat deze gunstige omstandigheien dan ook iedereen doen voorspellen, dat beide bataljons „de bataljons" zyn, bestemd voor Pedir. Het 3de bataljon staat onder com man io van den majoor ChristaD, ridder van de Militaire Willemsorde 3de klasse, het 12de onder den overste Krul, eveneeDS met het ridderkruis versierd. Om Segli zelf treedt de vyand brutaler dan ooit op; vertoont iemand van de bezetting zich maar even buiten, dan vliegen er even vlug een paar knikkers om tn in d9 benting, terwyl nu en dan de post met lilla's beschoten wordt, waarvan er enkele al vry aardig doel geschoten hebben; een kwam er b.v. in den paal van het verhoogde scbilderbuis. De excursie zelf wordt op een vier- a zestal dagen geschat, waarna er een bataljon voor loopig zal blyven om in de genomen stelling het bivak te betrekken, het omgelegen terrein open te kappen, de versterkingen te slechten en in den omtrek van Segli te blyven patrouil leeren. Welk bataljon hiervoor aangewezen is, kan ik u nog niet met zekerheid zeggen; toch zal ik de plank niet ver misslaan, wanneer ik hierby op het I4de wys. Het wordt dan ook tyd, dat dit bataljon ook eens een beurt krygt. Tot nu toe heeft het steeis moeten toekyken en eigeoiyk meer tot aanvulling van de andere bataljons gediend. In aansluiting met het bovenstaande kon de „Java-Bode" mededeelen, dat in den loop der maand Juli per extra-boot een buitenge wone aanvulling van 400 man naar Atjeh zou gaan, om het 14de bataljon op oorlogs sterkte te breDgen. Dit bataljon zou in den omtrek van onze benting Segli gelegerd blyven, wanneer het niet mocht gelukken den vyand definitief uit zyn stellingen te verdry ven. Volgens den correspondent zou do artillerie by den tocht vertegenwoordigd worden door de nieuwe mortieren, waarmede door den reeds vertrokken kapitein der artillerie Van dor Zande dag in dag uit proeven genomen zyn. Pedir, het toevluchtsoord van Polim en consorten, moet ter wille van de bevolking van Selimoen en ter wille van den Atjeh- oorlog, genomen worden. Polim is de eenige man, waarmede voorloopig rekening te houden valt; grooton invloed biyft hy behouden, ofschoon niet te ontkennen valt, dat hy al inziet, dat zyn macht een weinig aan het tanen is. Gliëng, de plek, waar eens zyn wieg stond, de kampong, waarin zyn vader begraven ligt, waar hy op 's vaders graf gezworen heeft zich nimmer te zullen onderwerpen, zal binnen eenige dagen voorgoed in onze handen zyn en doer onze troepen bezet worden, om van daar uit den aanleg van den weg naar Selimoen voort te zetten (wat reeds geschied is volgens de „Java-Ct."), dat ook een vaste bezetting, men spreekt van een bataljon met een gedeelte van de aanwezige hulpwapens, zal krygen. Glièng wordt bezet door een gedeelte van de troepen van Indrapoeri, waardoor het tydelyk bivak aldaar missigit en kampong wordt opgeruimd en het nieuwe te Indrapoeri opgerichte kampement met dat op den Glé Kambing bezet blyven. Voorloopig komen te Gliëng drie compag nieën van het 6de onder den majoor Otken, met een sectie artillerie, een peloton cavalerie en wat trein en ambulance. De overste Van Heutsz laat zich natuuriyk ook niet onbetuigd en slaat eveneens zyn hoofdkwartier te Gliëng op. Jammer, dat de tyd van vertrek voor den majoor Otken in September - ook al begint aan te breken; wy hadden hem graag als commandant te Gliëng behouden. Naarmate Selimoen genaderd wordt, rekenen wy op wat meer tegenstandwel is het bekend, dat Polim daar voor den huidigen oogenblik den baas speelt en de bevolking tot vyande- ïykheden prest, maar het zou ons niets ver wonderen, dat, als wy eenmaal Selimoen bezet hebben, de bevolking er dea brui van zal geven, om verder naar Polims pypen te dansen, vooral als de Companie toekoe Daoed Selimoen, die zich thans te Kroeng-R3ja ophoudt, b' den opmarsch in do voorste gelederen ze| Eenmaal te Selimoen, moat Polim wel io ift richting van Reung-Reung de wyk nemen om op den verbindingsweg van Pedir te blyven. De correspondent deelt ook nog mede, dat^ zy, die in de toekomst kunnen lezen, beweren, dat, als eenmaal ht.t spoor naar Selimoen klaar is, Pedir op groote schaal getuchtigd za' worden. IntnsscheD profiteert Kotta radja zelf ook van den goeJen gang van zaken en schynt de gouverneur den toestand ook gunstig in te zien, en met zyn tyd mede te willen gaan. De Kraton wordt van zyn baüden ontdaan, waarin hy zich toch moeilyk kon uitbreiden, en wat weinig strookte met de volkomen veiligheid binnen de linie; schrik dan ook niet, lezer, door de mededeeling, dat eindelyk de horizon tale yzerdraadversperring aan de kratonzyde voorgoed weggenomen is en dat er zelfs al stemmen opgaan, die ook den kratonmuur zelf eenvoudig tegen den grond willen gooien, wat volgens hen vooral den gezondheidstoestand binnen de veste in hooge mate ten goede zou komen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2