Kamers met Pension. BERICHT VAN INZET. don grooten voorroad kruit en patronen be reikte en do verwoesting tier barak ten gevolge iad. Vreeseiyk was nu de ontploffing, nie uron ver in den omtrok, tot ver over den )oDau, werd gehoord. De ganscho barak vloog do lucht; in allo naby liggende huizen eerden de ruiten verbrijzeld. De personen, di9 zich in da barak bevon den en, zoodra de brand uitbrak, zich trachtten redden, deden wanhopige pogingen om D3ar buiten te komen, doch slaagden daarin piet, omdat het gebouw maar één uitgang Alle andere uitgangen waren zorgvuldig ichtgemaakt op bevel van de gebroeders [wanow, die vreesden, dat patronen en kruit louden word. n gestolen. Shcbta aan twintig arbeiders gelukte het, jjdig te ontkomen; alle andoren zyn met barak in do lucht gevlogen. Driehonderd lersonen zijn als offers gevallen van do ont heffing; reeds zijn 130 lyken gevonden, vaarvan de moeste onkenbaar waren; 150 uannen, vrouwen en kinderen zyD naar het lospitaal vervoerd met zulke ernstige ver kondingen, dat slechts enkelen het ievoa uilen behouden. Een aantal werklieden is naar den dichtbij legen Donau gesDeld en sprong met bran- ride kleeren de rivier in. Vermoedelijk zijn lok bierbij oenigen omgekomen. Do stad Rustschuk bezit geen ziekenwagen, Iwrom moesten do arme gewonden in huur- ihuigen en vrachtwagens naar bet vier kilo oeter verder liggende hospitaal worden ver- MiJlen ver was het gejammer der on- elukkigen hoorbaarhet vleosch viel den lakkers van het lichaam, toen zij werden pgenomen. De menschenmenigte heeft zich op af- cbuwelijke wijze tegenover de slachtoffers eJragen. Talrijke nieuwsgierigen trokken don dooden i huid van de vingers, om die tot aandenken amuletten te bewaren. Vorst Ferdinand begaf zich onmiddellijk iet den minister president naar de plaats ao het onheil en bezocht later degowondeo het hospitaal. Zijn plan om naar Varna te reizen gaf hy op, ten einde tegen woordig te zijn by de begrafenis der slacht- Op de overheid rust in zoover een deel schuld, daar volgens politieverordening 3 werkzaamheden, als in de groote tent aats hadden, slechts mogen geschieden in leine, van elkaar gescheiden hutten, in elk aarvan hoogstens zes kinderen mogen erken. KOLONIËN. BATAVIA, 8-13 Juli. (Nederlandsche Mail.) Do schorsing van kapitein J. Visser., com- lauöant van het stoomschip „Reiger" van Gouvernements-Marine, staat, volgens de loer. Ct.," in verband met zyn gewoonte, om zjjn reizen tusschen Banjo9wangi en Soera- a voortdurend particuliere reizigers mede nemen. „Zoowol van de zyde van particulieren als n de Paketvaartmaatschappy zyn daarover achten ingediend by het Gouvernement. .Niet lang geleden was by gouvernements- issive aan verscheiden hoofden van gewes- jjk bestuur op en buiten Java medegedeeld, (in het belang van de Paketvaart de veogdheid, aan hen verleend, om toa to iao dat niet in 's lands dienst reizende per- non met de gouvemementsstoomers werden rvoerd, zoo zeldzaam mogelyk inoest wor- d toegepast, van en naar zoodanige plaatseü, zonder groote omwegen over de lynen Paketvaart konden worden boreikt. „Hoe eenzydig echter deze opdracht gegeven bljjkt het duidelykst uit een niet lang loden voorgekomen feit. „Bonthain wor it door de paketboot, di9 kustvaart op Celebes onderhoudt, geregeld ns per maand aangedaan. „Een passagier had van zulk oen gelegenheid bruik te maken om van Makassar naar enthaia te reizen en rekende daarby op de rgunning van den gouverneur om terug te eren met den gouvernements-stcomer, die dagen later Bonthain aandeed. „Toen die bodem op de reede verscheen, eigerde de commandant nadrukkelyk den jticulieren reiziger mede te nemen omdat gelegenheid bestond - over 27 dagen, per boot terug te keeren. jïïet resultaat was, dat by gedwongen werd :btig paal te paard af te leggen. rIndien dan werkeiyk door het vervoer particuliere reizigers per gouvernements- oomer8 de Paketvaart in haar rechten verkort )rdt, dan stelle men een tarief vast, waar- Jen het vervoer kan plaats hebben met ikeering van een zeker deel daarvan aan Paketvaart-My." - Afgewezen is het verzoek van F. "Wiggers iwezen controleur der 1ste kla8se by het nonlandsch bestuur op de bezittingen bui- n Java en Madoera om met wyziging van it besluit, waarby hy uit 's lands dienst is 'tslagen, hem alsnog eervol ontslag uit zyn itrckking te verleenen en om toekenning in wachtgeld of onderstand. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Ind3ö )n de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: eer- "it 's lands dieDst, de gewezen tgdelijk klerk ,ibetre3identie-kantoor tePasoeroeanCh.Lagnier. Belast: voor den tnd van drie maanden of >veel kcfler als zal Wijken voldoende te zijn, t do functiên van buitengewoon voorzitter van landraden te Banjoemas en Tjilatjap (Banjoe- de ambtenaar op non-activiteit mr. H. Keppel Relink, laatstelijk voorzitter van den landraad Menado. Gesteld: gedurende don bovenbedoelden ter mijn, ter beschikking van voornoemden buitenge wonen voorzitter, ten einde te wordon belast mot griffiorswerkzaamhedeD, do benoemde eerste klerk op het assistent-resideutie-kantoor te Bawean (Öoerubaia) S. II. L. Scipio. Bonoerad: tot assistent-residont van Brebes (Tegal), de ambtenaar op non-activiteit R. A. Muureubiecher, laatst assistent-resident van Wo- nogiri (Soorakarta); van Modjokerto (Soerabaia) do assistent-resident van Madjaleugka (Cheribon) P. J. Voorstad; van MadjaJengka. de asaiateut-resideut van Anjer (Bantam) j. L. B. lleijligeis; van Anjer, tevens vendumeester aldaar, de ambtenaar op non-activiteit M. J. A. Mast bof laat stelijk assisteot-resident van Koeningan (Cberibon.) Ontslagen: op verzoek eervol uit 'slands dienst, de ambtenaar op wachtgeld J. Verschuir, laatstelijk assistent-resident vau Tebing-Tinggi (Palcmbang). Op verzoek wegens vertrek, eervol als lid van bet college van curatoren van het Gymnasium Willem 111 te Batavia J. E. Do Meijter, onder dankbetuiging voor do door hem als zoodanig bewezen diensten. Met ingang van 3 October 1897, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de inspecteur van het ijkwozen O. Venema. Benoemd: tot griffier van den landraad; te Brebes (Tegal), do ambtenaar ter beschik king van den voorzitter van den landraad te Bondowoso Mr. C. J. Scbusaler; to Magetan (Madioon) de ambtenaar ter beschik king van den voorzitter der landraden te Madioen en Ponorogo Mr. A. Heijman. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op peusioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein der infanterie A. C. A. Broekboff. Bij het wapen der infanterie. Bevorderd: Tot luitenant-kolonel, de majoor A. A. Voenhuijzen; tot majoor, de kapitein A. E. Kamerman; tot kapitein, do 1ste luitenants A. IC. F. Swart, E. G. A L. Ter Haar (gedetacheerd in Nederland), H. Schokker, C. C. A. Schroder, J. M. Kerkboff, H. Jonker (gedetacheerd in Nederland) W. H. F. A De Tonrton Bruyns, C. G. H. Krapels, W. Fliers, U. P. Hosselaar en W. Catb; lot lsten luitenant, de 2de luitenants A. P. E. Den Hengst, H. G. Smagge, Bakker, U. Halkema, met verlof in Nederland, J. F. Daams, L. E. F. Wojergang, L. J. Re3ner en A. J. Pels Rycken, met bepaling dat de kapiteins A. K. F. Swart en H. Schokker ook in bun nieuwen rang respec tievelijk in de betrekking van adjudant van bet garnizoensbataljon van Atjeh en onderhoorigheden en adjudant van den militairen commandant van Sumatra's Westkust gehandhaafd, en 'laatstge noemde bovendien a la suite van zijn wapen zal gevoerd blijven. Ingetrokken: Zijn overplaatsing bij den gew. en plaats, genie-dienst te Palembang en overgeplaatst bij den gew. en plaats, genie-dienst ter Sum. Oostkust te Medan als gew genie-chef de kapt der genio bij den gew. en plaats, genie- dienst te PalembaDg A. Scbadce. Teruggeplaatst: Bij do troepenmacht in Atjeh en ingedeeld bij dat corps, de lsto luit. bij hot 12de bat, inf. geöv. van Atjeh naar Padang J. M. W. Grootenboer. Overgeplaatst: Als adjudant bij de troepen macht in Atjeh t. n. i- do 1ste luit.-adj. bij het 17de bat. inf. te Padang Th. F. Eckenhaosen; de lste luit. dor inf. bij bet garn.-bat, der Westerafd. van Borneo te Sambas L. H. Berg de lste luit. der inf. bij bet garn.-bat. van Amboina en Ternate, J. L. Doerleben; do lste luit. der inf. bij bet garn.-bat. van Celebes, Menado en Timor te Makasser, W. H. Roozeodaal; de lste luit. der inf. by het 2de recruten-bat. te Willem I, R. Heyt- man; de lste luit. der inf. bij het garn.-bat. van Sum. Oostkust te Medan, P. A. G. Van Rozen- burgh van Alderwereldt; de lste luit. der inf. bij het lste depot-bat. te Mr.-Cornells, T. H. Wefers Bettink, de lste luit. der inf. bij het 3de depot- bat. te Malang P. Van Rorjen; idem bij bet 2de reserve-bat. te Batavia, J. W. Knegtmans; idem bij bot 13de bat. ïuf. te Soerabaia G. A. Leers; de 2de Init. der inf. brj het 15de bat. inf. te Padang C. C. J. G, Van Doorn; idem bij bet 10de bat. iuf. te Batavia C. A. J. De Brume; do 2de luit. der inf. bij bet lste reserve-bat. te Malang L. T. Van der Kruk; idem by bet 2de reserve-bat. te Batavia W. Aars; de lste luit. der inf. bij het strafdetacbement te Ngawi, A. Y. Reitsuia; de 2do luit. dor inf. bij het garn.-bat. van Sum. Westkust te Singkel, J. F. E. Willemsz; bij het strafdetacbement te Ngawi, de 2de luit. bij bet R. H. lste bat. inf. te Solo, P. H. van der Linden; bij bet subs.-kader te Batavia, de luit -kol. bjj het hoofdbureau van den goneralen staf, J. L. Koster. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie H. A. Van Lookhorst. Ontslagen: Met ingang van 2 Augustus 1897, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd eervol en met bohoud van recht op pensioen uit Hr. Ma. militairon dienst, de kapitein der genie T. C. A. Vemer. BUITENLAND. Dnitschland. De officieuze „Nordd. Allg. Ztg." deelt het volgende mede: Nadat de nieuwo Amerikaansche tariefwet, aie do regeering van inkomsten moet voorzien en de industrieën in de Vereenigde Staten moet beschermen, den 24ston Juli in kracht is getreden, is door den Duitschen keizerlyken gezant to "Washington opnieuw schriftelyk geprotesteerd tegen het heffen van een extra recht van suiker, gelyk aan de uitvoerpremie, die het land van herkomst betaalt. Italië. By gelegenheid vau de ontvangst van Fransche werklieden-pelgrims las kardinaal Merry een rede van Z. H. den Paus voor, waarin verklaard wordt, dat de Paus zich met een waar genoegen omringd ziet door zoovele Franschen en vooral door werklieden, want Frankryk heeft altyd gewaakt tegen aan vallen tegen den godsdienst en het pausdom. De Paus spoort de werklieden aan, om by hun gevoelens te volharden, terwyl anderen voor kwellende vraagstukken oplossingen zoeken door de beginselen van den godsdienst en van de maatschappy omver te werpen. De Paus geniet een uitstekende gezondheid en werd levendig toegejuicht. Groot-Bri tannic. Driehonderd vyftig werkliedeo-vereenigingen hebben aan Lord Salisbury het verzoek ge richt, ten gunste van het bimetalisme. Te Sheffield is de liberale candidaat, Maddison, met een meerderheid van 183 stem men op zyn conservatieven tegenstander tot lid van het Lagerhuis gekozen, ter vervanging van wyien Mundella. De ambtenaar van het burgeriyk bestuur te Malakand heeft aan de Britsch-Indische regeering bericht gezonden dat nagenoeg alle stammen in de Swatvallei aan den jongsten opstand hebben meegedaan. Volgens denzelfden berichtgever zouden in de verschillende ge vechten niet minder dan 2700 man gedood zyo. De opstandelingen zyn dan ook geheel ontmoedigd. Oostom-iJ li-Hon g.-Mona reli io. Ten gevolge van het ondermynen van de grondvesten door het hooge water is te Weanen een pas gebouwd huis Ingestort. Esn nr.Tje werd daarby gedood en vier mannen c-rnstig gekwetst. Volgens de „Abendpost" heeft keizer Frans Jozef de militaire commandanten ge machtigd, de reservisten en de niet-actieve manschappen van de lanaweer in destreken, die door de overstroo dingen geteisterd zyn, dit jaar niet t>p te roepen. Turkye. Uit goedo bron wordt verzekerd, dat het voorstel tot grensregeling tusschen Turkye en Griekenland bepaalt, dat de hoogten ten Westen van Gunitza aan Turkye zullen wor den afgestaan. Zuid-Afrilca. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat de Ryksregeering plannen overweegt voor den aanleg van havenwerken en een droogdok te Simon^tad. De kosten worden op 2i/1 millioen pond sterling geraamd. Een nieuwe militaire expeditie zal den 21sten Augustus uit Lissabon naar Mozam bique vertrekken. Telegrammen, MADRID, 9 Augustus. De regeering besloot i Azcarragua voorloopig het een ministerraad op te aan generaal voorzitterschap van dragen, JSIarktbcrlchten. Rotterdam, 9 Aug. Vee. Aanvoer Paard VeuleDB, magere en 177 vette Runderen, 208 vette- en graskalveroD, nuchtere Kalveren, 1586 Schapen of Lammeren, 618 Var kens, Biggen, Bok of Geit, Ezels. Men noteert: Vette Runderen lste qual. 62 a 2do qual. 56 a 3do qual. 50 a cents. Kalveren Iele qual. 70, 2do qual. 60 a ct., Stieren lste qua'. 52, 2de qual. 46. Sdo qual. 40 cta. alles per KO. Ossen lste qual. 64, 2de qual. 58, 3de qual. 62 cent?. Handel traag. Bchaponmarkt. Notoering: lste qual. 60 a 2de qual. 54 a Zuiglammerea cents per KG. Handel traag. Varkens. Noteering. late qual. 38 a 2de qual. 37 a 3de qual. 36 a cents; Licht eoort 17 a 17l/j cents psr KG. Ruimen aanvoer, handel vlug. Aardappelen: Bpuiacho jammen, Overmaasscho, f a f Geldersche blauwe ƒ1.85 a f—.—. Geld. Kralen ƒ1.8) a Flak- keeacTo jammui fa Poters^a Champions a per HL. Alfeu, 9 Aug. Aangevoerd 10 wagens kaas, part/jon, te z&mon 484 stuks. Prijs: Goudscho kaas late qual. ƒ22.a /24. zwaardere a 2de qual. ƒ18.a ƒ21.Edammer a fLeidsohe kaas fper schippond. Handel vlug. £ekiednn 7 Aug. Not?orin2 van do Make laars. Moutwija ƒ7.25 Jenever ƒ11.25, idem Amst. proef ƒ12.75 per Nod. vat ca zonder fust, zonder de belasting. Spooling-ooaiiaisaie ƒ1.40 per ketel. Noteering vaa den Branderaboud. Moutwijn 63/s e, 1/9 P°r heet. ot.. zon ter f i-st e zonder belasting. Utrecht, 9 Aug. Op' de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 650 paarden en veulens aange voerd. Do paarden werden verkocht van 40 tot ƒ600; de veulens van ƒ100 tot 240. LEIDEN, O Augustas. Op de heden alhier gehouden verkooping van cokes van partyen van 10 en 6 Heet. waren de pryzen f 4.60 en f 2.30. De prins en prioses Von Wied met hun zonen en dochters worden tegen de helft van September te Scheveningen verwacht ten einde aldaar het laatste gedeelte van het badseizoen door te brengen. De vorsteiyke familie zal Intrek nemen in het „Hotel Garni." Aan het Zondag 29 dezer te Brussel te openen congres van architecten, zullen ook Nederlandsche bouwkundigen deelnemen. De prinsen van Kostei verlaten heden avond de residentie, zich terug begovendo naar Amsterdam. De minister van oorlog, generaal-majoor Eland, heeft voorloopig zyn intrek genomen in „Hotel De Twee Steden", te 's-Gravenhage. Te Brussel is geopend het VlIIste Inter parlementaire Vrede- en Arbitrage congres, hetwelk bygewoond wordt door mr. Rahusen, lid der Eerste Kamer. De erfgroothertog van Baden is gister- namiddag te 4 u. 5 min. per Staatsspoor van 's-Gravenhage naar zyn woonplaats terug gekeerd. Zyne gemalin, de er'groothertogin, die nog te Scheveningen blyft vertoeven, ver gezelde hem tot aan den trein en de gezant van het Duitsche Ryk was daar tot uitgeleide aanwezig. De Staatssecretaris der Z.-A. Republiek, dr. Leyds, vertrekt morgenavond van Den Haag naar Londen om van daar naar Pretoria schoep te gaan. Het verlof naar Europa van den overste D. La Feber wordt hem verleend zonder behoud van aanspraak op bevordering. Katwyk: Zaterdag werd door de Kat- wyksche politie in de duinen opgepakt een persooD, die volgens geruohten en ook volgens eigen verklaring daar ongeveer zes weken heeft vertoafd en het personen, die zich aldaar onledig moesten houden, lastig maakte. Op hem werd gevonden aan geldswaardig papier en specie een bedrag van byna f 300, wat in verband met de door hem gevoerde levens- wyze, verdacht voorkomt. Des namiddags werd by reeds ter beschikking van den officier van justitie gesteld. wil van den ommekeer van het weder, gepaard nu en dan met flinke stortregens, waren vele honderden op hett iTjin van den Z jölogischen Tuin rondom de „Koningin Wilhelmina" ge schaard om de vulling van dat luchtvaartuig en de afreis naar de wolken by te wonen. De toevoer van h9t gas geschiedde lange expres8.-!yk daartoe gelegde buizen van de gasfabriek en even te drie uren wiegelde de ballon reeds opgevuld aan do touwen. Mid- delerwyi werden eenige kleine proefballons in verschillende gedaanten opgelaten en door een zwakken zuidwestenwind in noordooste lyko richting gedreven. Kapitein LQon Mary, de luchtvaarder, was precies om vier uren met al zyn maatregelen gereed, maar verkreeg vergunning, tehalfvyf de luchtreis te aanvaarden. De muziek der jagers vulde de tusschen- ruimte met opgewekte stukjes. Het schuitje werd aan de trekkracht be vestigd, het 10- a 12 jarig zoontje van den luchtreiziger als mede passagier daarin ge beurd; de kapitein richtte een toespraak tot de omstanders ter eere van Koningin Wil- helmina, wier naam de ballon dra3gt, met een driewerf hoezee besloten, en klokslag halfvyf rees de meer appel- dan peervormige bol kalm en statig de gryze lucht in onder de daverende hoezess der toeschouwers, zoowel binnen als buiten het terrein en op wie, toen het luchtschip een hoogte van een paar honderd meter had bereikt, een regen van strooibiljetten nederdaalde, reclame- circulaires voor groote winkelmagazynen, die de kapitein uitwierp. De ballon trok eerst in de richting naar zee, doch werd daarna door een regenwolk naar den kant van Wassenaar gedreven en verdween binnen tien minuten op een hoogte van p. m. 800 meter achter het wolkenfloers, zonder zich verder aan het oog te vertoonen. Het zweven van den ballon in de lucht- ruimte was ook voor duizenden op straat een belangwekkend schouwspel. Te Wassenaar daalde Leon Mary zonder ongevallen op een weiland, behoorende tot do goederen van de Prinses Yon Wied, neder, waarby een dri9tal heeren hem de behulp zame hand boden. Kenmerkten de Haagsche i 11 umi- natiën, in de laatste jaren van gemeeatewege op den Boschvyver ontstoken, zich meer dan vroeger door karakter en teekeniog, ook de verlichting in den avond van den a. s. ver jaardag van Koningin Wilhelmina op 31 Augustus zal dien typischoa aanblik bieden. De decoratie io licht, welke de breedte van den tweeden vyver in het achtergedeelte beslaat, zal, naar men verneemt, voorstell-.n een bedryf van den Nederlandschen landbouw, nl. een boerdery of landhoeve. De Hollandsche molen, die zyn wieken 27 meter hoog boveu d© wateriyn uitslaat, en een hoeve of land- bouwhuis vormen het middelpunt van dit landeiyke tafereel, waaraan nog meer kleur wordt bygezst door datgene, wat gewoonlyk op de boerdery niet ontbreekt, zooals: de duiventil, hooibergen, de landbouwkar en het ooievaarsnest. Het laatste drukt bovendien op het geheele stuk een eigenaardig Haagsch stempel. Na de onweersbuien vanZaterdag- natniddag, werd te Zutfen tydens zonsonder gang, gedurende een twaalftal minuten het volgend optisch veischynsel waargenomen. Terwyl de hemel, boven den horizon van het Z. Westen tot hst N.N. Westen tot op omstreeks tien graden met stapelwolken was bezet, waartusscben zich hier en daar een wolkelooze ruimte bevond, werd de zon in een dier ruimten, bloedrood gekleurd, zichtbaar, als wanneer zich, in de boven de stapelwolken gelegen horizontale wolkenlagen een verticale lichtzuil vertoonde, rustende op den bovenrand der stapelwolken, waar deze loodrecht boven de zon gelegen was. Do lengte der zuil werd op omstreeks vjjf- tien graden geschat en was de breedte van den voet iets meer dan die der zooneschyf, terwyl verder de zuil geleidelyk breeder opliep en het bovenste gedeelte nagenoeg eens zoo breed was als de voet. De kleur der zuil was oranje-geel met een bloedrood© tint en was de helderheid het sterkst, gedurende het eerste tweetal minuten, waarna de zon achter de wolken schuil ging en niet meer zichtbaar werd. (Z. G.) Gemengd Nieuws. De opstyging van een luchtbal lon blyft 't bleek gisteren opnieuw te 's-Gra venhage een geliefd volksvermaak. In weer Beursbericht. Amsterdam, 9 Augustur, Amer. Sporen willig, levendige kooplust. Union 89/ïe. Preferente 45. Missouri lö1/.^ Eri 177a» Preferente 41. Adjustments 14 Vst 237j, 555/«. Centrals 103/8. Oregon Churchlin 35'/8. Rio 127%. Nashville 597,. Ontario 167s- Koloniale Bank 447». Prefer. 641/1% Amer. Stoomvaart 747»- Deli-My. 965. Senembah 489. Portugal 227a« CORRESPONDENTIE. - H., te N.l Uw briefkaart was te laat ontvangen om de wyzigingen aan te brengen en het andere was reeds den vorigen dag geplaatst. gave van zyn party gaf, zóó zelfs, d t zy tot de hoogste verwachtingen van de Wal-i küre en Siegfried voorstellingen van heden en morgenavond aanleiding geeft. Alle gunstige berichten omtreüt zyn optreden in den eersten cyclus, vond ik gisteravond volkomen be vestigd. Zyn machtig en welluidend stemge- luiJ, gepaard aan een werkeiyk majestueuze gestalte, gaven aan de figuur van den karak- terzwakken, maar toch sympathiek en god een relief, dat deze figuur boven alle andere deed uitsteken, terwyl zyn mooie manier van zingen en zyn expressieve voordracht het muzikale gedeelte zyner rol in al zyn heerlyke pracht deed uitkomen. De grootste verrassing evenwel bereidde ons de zaDger met de ont hulling zyner zeer beduidende gaven als tooneel- speler, 't Is byna ongelooflyk, dat hier een Wagner-zanger voor ons 6taat, die eerst voor veertien dagen zyn eerste schreden op 'fc tooneel zette. Ik herhaal, de verwachtingen voor hedenavond, waar "Wotan in de Walkure wel het belangrijkste deel van zyn rol te geven heeft, zijn hoog gespannen. Siegfried Wagner heeft als dirigent beslist gelogenstraft het door velen uitgesproken oordeel, dat hy als zoodanig geen beduidende gaven zou bezitten. Waar een zóó moeiiyke en zóó gecompliceerde partituur, als die van; Rheingold, zóó wordt vertolkt, daar moet de* leider een goed dirigent zyn. Ik verzwyg echter niet, dat de fijnheid van uitvoering alsook het ijzervaste ensemble, de uitvoeringen van liet vorig jaar, onder de leiding van Hans Richter, kenmerkten, thans niet ten volle bereikt werden, terwyl enkele tempi, onder anderen dat van den „Einzug der Götter in Walball," beslist te snel geno men werden. De opvoeriog oefende weder een onbe- schryfeiyk bekorenden indruk uit. De scöne der Rheintöchter was uitmuntend wat den zang, en volmaakt wat de tooneelinrichting betreft. Ook Alberich (Friedrichs) was daar voortreffeiyk. Later hoeft zyn door den neus zingen ons dikwyis onaangenaam aangedaan. Een prachtfiguur was wederom de Loge van den eenigen Yogi. Als aesthetisch geheel van zang en tooneelspel, is de vertolking van deze rol een model voor een ieder, die den dramatischen zang beoefent. De „Riesen" Fasolt en Fafner zagen er weer even karakteristiek en imposant uit als ver leden jaar, en werden door Wachter en Elm- blad uitmuntend weergegeven. Fricka (Brema) was zéér mooi; Freia (Weed) onbeduilend; Frok (Burgstaller) zong zeer goed, maar speelde weekelyk en verwijfd, en Donner (Buchsat) schoot in kracht van stemmiddelen beslist te kort. Dccoratiën en tooneelschikkiog waret dezelfde van 't vorig jaar en dus even fraai en imposant, maar een weldadigen indruk maakte het, dat de kleedy der goden ditmaal een minder schel kleurencootrast te zien gaf en dus de harmonie van het geheel daarin beter bewaard werd. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren W C. 64.4° Fahrenheit; hedenmorgen 8 urm 15° C. 59' F.; 's miudaga om 12 uren 20° C. 68° F.; 'snamiddag» 4 uren 19° C. 66.2° F. Al) VEltTENTIËN. Bevallen van eene Doehter N. S. H. DE MOOY De Koster. Leeuwarden, 8 Aug. 1897. 6296 3 Heden overleed, zacht en kalm, na een lingduiig doch geduldig lyden, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde en onvergeteiyke Echtgenoot, Yader, Behuwd- en Grootvader HENDRIK DE NIE in den ouderdom van ruim 67 jaren. Uit aller naam: Wed. H. DE NIE Godefroy. Leiden, 9 Augustus 1897. (Lokhorststraat 22.) 6309 10 Yoor de menigvuldige bewijzen van deel neming, gedurende de ziekte en by het over- lyden van onzen geliefden Echtgenoot en Yader ondervonden, betuigen wy onzen har telyken dank. Wed. BIERSTEKER Dronkers en Kinderen. Leiden, 9 Augustus 1897. 6306 8 Harteiyk dank aan allen, die ons in di laatste dagen hunne blyken van liefde eq belangstelling hebben betoond. P. FONTEIN Jr. 6316 5 E. C. FONTEIN - Beschoob. Brieven uit Bayreutli. 3 Aug. '97. Twee zaken maakten voor hen, die evenals ik verleden jaar den „Ring des Nibelungen" onder Hans Richter hoorden, de opvoeringen van dezen tweeden cyclus byzonder belaog- wekkend, namelyk: dat ditmaal Siegfried Wag ner dirigeerde, en vooral dat onze landgenoot Anton Van Rooy als vertolker der Wotan- party optrad. Het mag reeds nu, na de opvoering van „Rheingold," worden geconstateerd, dat Van Rooy een in elk opzicht schitterende weder Tegen medio September a. s. worden door een Btadent gezocht: Volledige opgaven van stand, vorigen bewoner en verdere conditiën worden franco ingewacht onder motto Hamer, by den Boekhandel WENK BIRKHOFF, Schiedam. 6318 8 Bi) do veiling, op 7 Augustus II. go- houden, is het IIUIS on EKF te Leiden aan de Haarlemmerstraat No. 51, groot 93 cen tiaren, in bod gebracht op f *920. - Terstond Terhoogd met 80.— Afslag Zaterdag 14 Augustus a. s., dos avonds te halfacbt in het Notarishuis to Leiden. Ten kantore van Notaris GORDON kunnen dagelitks van 10 tot 3 uren verhoogingan worden gedaan tegen genot van één v(Jfde der verhoogsom. 6310 15

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3