FOULARD-ZIJDE, OO Cts. G. BENNEBERG'S ZWMllhll ZURICH. De heer Rijlaarsdam zegt, dat eenige dagen geleden, ook by weder den last van die ver ordening heeft ondervonden, toen 's middags oen rund by hem stierf en hij den keur meester om keuring had verzocht. Des avonds was de keurmeester niet gekomen, wat hy wel had verwacht, maar den volgenden mor gen kwam de keurmeester weder niet, waarom by zich een tweede reis naar den keurmees ter moest getroosten, die toen onmiddellijk kwam. In deze dagen is wachten voor het vleesch hoogst nadeelig. De Voorzitter zegt, dat intrekking der ver ordening door B. en Ws. wel niet zal worden voorgesteld, zoodat, wil de heer Rijlaarsdam dit onderwerp in de volgende vergadering behandeld zien4 by zelf een voorstel tot in trekking dient in to zenden, hetwelk de heer Rijlaarsdam belooft te zullen dosn. De heer Waalkes zegt, dat, hoewel in deze vergadering de discussie over bet voorstel nog niet aan de orde is, het niet aangaat maar opeens de intrekking van een belangrijk artikel voor te stellen, zoodra door iemand eenige last van dat artikol is ondervonden, terwijl de heer Rijlaarsdam wel betoogt, dat het artikel geen nut doet, maar het bewijs hiervoor door hem nog roo-t worden geleverd, waartegenover juist het tegendeel, namelijk Gemeenteraad van Warmond. Tegenwoordig de Voorzitter, alsmede de heeren "W. H. Heemskerk, A. Van der Wilk en J. De Vetten. Afwezig de heeren C. H. C. Machen, P. Van der Geest en L. P. De Haas. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ter voldoening aan art. 219 der Gemeente wet bieden burgemeester en wethouders aan den Raad aan de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over htt jaar 1896. Deze wordt onverwijld onderzocht en voor- loopig vastgesteld in ontvangst op/-8946.69'/,, in uitgaaf op f 7913.75%, dus met een batig saldo van f 1032.94. Vervolgens worden onderzocht en In be hoorlijke orde bevonden de geloofsbrieven der tot de periodieke aftreding behoorence herkozen raadsleden P. Van der Geest en W. H. Heemskerk, en tot hunne toelating besloten. Verder niets te behandelen zynde, wordt de vergadering, na de gewone rondvraag, door den Voorzitter gesloten. Uit de „Staatscourant". het aantoonen van het groote nut zeer ge makkelijk is. Het nut is toch, dat zeer veel vleescb, dat voor de consumptie ongeschikt is, door den keurmeester wordt afgekeurd en door de politic onschadelijk gemaakt, waar door dat vleesch in geen geval kan worden opgegeten, terwijl zonder keuring byna alles in de magen der consumenten zou terecht komen. Do heer Rijlaarsdam zegt, dat al zjjn koeien, die by aan keuring onderwierp, steeds zya goedgekeurd, doch de runderen, waarvdn by afkeuring vermoedde of waarvan hy het vleesch zelf ongeschikt achtte, steeds heeft vernietigd. De heer Van der Leo zegt, dat niet alle veehouders zoo doen, terwyi de Voorzitter het groote nut van het artikel niet inziet, doch zich voor intrekking ervan nog niet verklaart. Nadat niemand meer iets In het midden hid te brengen, deelt de Voorzitter nog mede, dat B. ea Ws. den doodgraver B. Heyman voor den tyd van zes weken, zonder behoud van traktement, hebben geschorst, omdat hy in zyo qualiteit als doodgraver een artikel van het politie reglement heeft overtreden en zich heeft schuldig gemaakt aan voor de familie van overledenen kwetsende handelingen. De Raad zal zich in de eerstvolgende ver gadering over het al of niet oDtslaan van dien werkman hebben uit te spreken. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig 15 loden. Afwezig de heeren De Breuk en Van Reeuwyk, De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: cu dat by de onlangs gehouden stemmingen tot leden van den Raad zyn herbenoemd de heeren C. Bo-, A. Suidgeest en C. Dyt tn benoemd de heeren W. Pruissen, G A. A. Knaap en R. W. Lammerts; b. dat by de gehouden aanbesteding van grind aannemers zyn geworden: a. voor de scholen: A. Den Breejen, b. voor de wegen dezelfde en van het maken der banken en kasten voor de school No 9, J. Den Ouden; c. dat door Ged. St- ten is goedgekeurd het Raadsbesluit tot betaling uit den post voor onvoorz. uitgaven, dienst 1897 (onderstand) en het kohier van den hoofdei, omslag, dienst 1897 d. brief van mej. de wed Zwart, houdende dankbetuiging voor de haar verleende onder steuning; e. adres van mej. J De Boer, ODderwyzeres, gn Lu v. d. Schoot, onderwijzer aan de school No. 10, verzoekende om een gratificatie voor meerdere werkzaamheden tijdens de vacature van hoofd van gemelde school. Wordt gesteld fc banden van B Ws. om advies, terwijl de overige stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Door B en Ws. wordt aangeboden de ge meente-rekening, dienst 1896, welke wordt gO:teIJ in handen der financieels commissie tot onderzoek Aan mej M. Vreeken wordt op verzoek eervol ontslag verleend als onderwyzere6 aan Bcbool No. 7; ingang 1 October 1897. Tot onderwyzer aan de school No 4, wordt benoemd A. H. Van de Lint te Bergen-op- Zoom; in-fu.'ictie treding 1 Sept. 1897. Tot benoeming van drie leden van het collego van zetters worden op de voordracht geplaatst: A. Pruissen, P. De Breuk en C. Bos; - P. Verkuyl, J. H. M. Evelein en T. C. Los. De overgelegde geloofsbrieven van do be noemde Ra idsleden, de heeren C. Bos, C. Dyt, W. Pruissen, A Suidgeest, G. A. A. Knaap en R. W. Lammerts, worden onderzocht en in ordo bevonden, weshalve tot hun toe lating wordt besloten. Op een adres van ingezetenen van Nieuw- Vennep, om aldaar oen veldwachter te plaat- Ben, wordt besloten, die ziak aan te houden tot by de behandeling der begrooting voor 1898 Wordt besloten tot verkoop van afbraak der tegenwoordige school No. 9, nadat do nieuwe school in gebruik zal zyn genomen Tot onderwyzeres aan de school No 7 wordt benoemd mej. J. C. Ten Hoorn te Holten; In-functie treaiog 1 October 1897. Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Middelburg, D. Wisboom Verstegen, canaidaat-notaris te Dordrecht; tot burgemeester der gemeenten Mijnsheereniand en Westmaas L. N. Km ij ff; tot tweede geneesheer in bet Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik, W. Vos, arts, te Helder. Aan A. B. M. Moorrees. op verzoek, eervol ont slag verleend als lid van bet college van regenton over do bijzondere strafgevangenis voor vrouwen té Gorkum. onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De kapitein luitenant ter zee A. Seret met 18 Augustus a. s eervol ontheven van het bevel over Ilr Ms. monitor „Cerberus" en het bevel over dien bodem alsdan opgedragen aan den luitenaut-ler-zee der 1ste klasse J. C. Cramer. Aan den scbout-bij-nncht F. K. Engelbrecbt ver gunning verleend tot het dragen van de zilveren medaille, ter berinnoring aan het 60-jarig regee- ringsjubilee van de koningin van Groot-Brittanniö en letland. Aan den kapitein ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, vergunning ver leend: lo. tot het aannemen der versierselen van ridder '2de klasse der ordo van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. den koning van Pruisen, en van ridder 2de klasse 2den graad dor orde van den Dubbelen Draak, hem geschonken door Z. M. den keizer van China; 2o. tot het dragen van de honnneriDgsmc-daillo aan den honderdjarigen ge denkdag van Z. M. den Keizer en Koning Wilhelm T, den Groote, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland. Benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oud Beierland Je. a., P C. H. Hu vers, hoofdcommies ter directie der dir. belast., invoerr. en acc. te Middelburg; tot ontv. der dir. belast., invoerr. en acc. te Ossendrecht c. a.,P.L Broeksmit, ontv. dor dir. belast, en accijnzen te Pernis c. a.; tot ontv. der dir. belast, en accijnzon, met uit zondering van den accijns op do suiker, te Rozendaal B. Van Houten, ontv. der dir. belast., invoerr. en acc. te Hansweert c. a.tot ontv. der dir. belast., invoerr. en ncc. to Enscbcdee c. a., T. A. Molké, ontv. der dir. belast, en acc. te Haarlem, buiten gemeenten, tot ontv. der dir. belast, en acc. to Zwijndrecht c. a., C. II. J. Bent fort, ontv' dor acc. te Rotterdam (oud-Dclfshaven); tot ontv dor dir. belast., invoerr. en acc te Vlaardingen c. a. J.H. Voerman, ontv. der dir. belast, en acc. te Ooster hout.tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen, W. E. Duym; te Oss, K. Wiersum; te Hardeganjp, J G. Lijbcriog, thans in gelijke betrekking respectievelijk te Beetsterzwaag, Druten en Hol werd. De inspecteur der directe belastingen enz. in de 2de afd te 's-Gravenhage, A. P. R Van Beusekom benoemd tot ontvanger der directo belastingen te Amsterdam, 6de kantoor. RECLA9IE§, a 25 Cents per regel. tot f 3.35 per Meter. - Japansche, Chineesche, enz., in do nieuwste dessins en kleuren, even als zwarte, witto 6n gekleurde IÏEN1VE- BERG-ZEJHE, van 35 Cts. tot f 14.65 p. Met.effen, gestreept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 verscb. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz). Porto en vrachtvry aan huis. Stalen per ommegaande. Dubbel briefport naar Zwitserland. 6242 19 (K en K. HOFL.), He aJciiwe Tweede Hamer. Do nieuwgekozen Amsterdamscho afge vaardigde, de heer Nolting, was gisteren in Den Haag en begaf zich met zyn medelid, den heer Heldt, naar het gebouw van de Tweede Kamer. Io de vergaderzaal zal de heer Nolting plaats nemen naast het Rotter- damsche lid, den heer De Klerk, aan de linker- zyde op de derde bank rechts, zoodat de beide vertegenwoordigers-werklieden naast elkaar zullen zitten. In do nieuwe Kamer zullen ook onderscheidene herbenoemde leden van zit plaats veranderen. De heeren Van Karnebeek en Baet.ert gaan van de rechterzyde over naar de linkerbanken en wel in een der eerste ryen, waar tot dus ver de heeren Viruly en Bool zaten. De heer De Visser heeft met den heer Stoffel zyn zetel aan dit gedeelte vaD de rechterzyde der Kamer, waar by plaatsgebrek aan den overkant, liberalen en radicalen huD plaats hebben. De plaats van den h©3r Mees (links) Is bestemd voor rar. Van Raalte, uit Rotterdam, en de heer Heldt gaat van den uitersteD linkorhoek meer naar het midden, op het kussen van den heer Bor^esius als Kamerlid. Waar de heeren Troelstra en Van der Zwaag gaan zitten, is nog niet bekend. OogstTerwaeh tin geil in Zuid-liol land. In de „Sts. Ct." van heden wordt het vol gende medegedeeld over de verwachtingen omtrent den oogst over 1897, in de provincie Zuid Holland. Tarwe staat in het Westland on in de Vyf Hec-r nlanden gunstig en doet oen goeden oogst verwachtc-n. In het overige gedeelte der provincie met uitzondering van de Alblasser- waard, waar geen tarwe en ook geen der volgende vyf na te noemen artikelen worden verbouwd heeft de tarwe veel door den storm in Juni geleden, is zy daardoor kort van stroo gebleven en belooft slechts een middelmatige opbrengst. Rogge. Weinig verbouwd in het Westland en op Overfldkkee en Goedereedegeeft overi gens dezelfde verwachting als de tarwe. Gerst staat goed te velde in het Westland. Belooft overal elders slechts middelmatige opbrengst. Haver staat in het Westland goed, doch ongelyk, doet in Vyf Heerenlanden slechte qualiteit en geringe opbrengst, op Voorno en Pulten een middelmatige opbrengst verwach ten; doch op Overflakkee en Goedereede en in do Hoeksche Waard belooft de opbrengst goed te zyn met veel stroo. Boekweit wordt niet noemenswaard verbouwd. Meekrap, alleen nog verbouwd in Over flakkee en Go3dereede, wordt ook aldaar ten gevolge van den voortdurend lagen prys byna niet meer uitgeplant; opbrengst en qualiteit van het gezaaide kan eerst na het rooien beoordeeld worden. Erwten Op Voorne en Putten en in de Hoekscbe Waard wordt een goede oogst ver wacht. Op Overflakkee en in het Westland daarentegen is de verwachting met zoo gunstig. De erwten hebben veel door den wind geleden en hebben in het WestlaDd veel rupsen in de koppen. Boon en: Over het algemeen vry goed, doch in Vyfheerenlanden weinig geteeld en slecht. Vlas. Meest van geringe qualiteit, kort, voor het meerendeel met kwade koppen, weinig best goed; brengt slechts lage pryzen op en wordt steeds minder uitgezaaid. Koolzaad staat goed; eene redelykc uit komst wordt verwacht. Hennep. Hoofdzakelijk verbouwd in de Alblasserwaard. Heeft veel geleden, eerst van de koude, daarna van de droogte; het zaad is dientengevolge niet flink ontwikkeld. Niet temin zal de uitkomst waarscbynlyk nog boven verwachting gunstig zyn. Aardappelen. De opbrengst der aard appelen zal over het algemeen voordeelig zyn; alleen zyn op Voorne, Putten, Overflakkee en Goedereede veel legpoters verrot, en zyn in het Westland en op Voorne eenige teekenen van ziekte aanwezig. Wortelgewassen staan goed en beloven vooral veel in Hoeksche Waard. Op Overflakkee werd, ten gevolge van den lagon prijs, weinig uitgezaaid en werd, door een ongunstig voor jaar, opnieuw overgezaaid, zooJat een groot gedeelte thans zeer achterlyk en de verwachting slechts middelmatig is. Wei- en hooilanden. De weilanden hebben veel gras gegeven, doch lyden veel van de droogte. In do Alblasserwaard doet echter het ongedierte - vooral muizen veel kwaad, zoo zelfs, dat sommige hooger gelegen landeryen geheel kaal zyn. De bekade en buitengorzen op Overflakkee hebben door boogen watervloed in Juni veel g. leden. Boomvruchten. Appelen en peren en voor het meerendeel byna alle boomvruchten hebben veel door stormwinden geleden. De opbrengst zal dan ook niet in evenredigheid zyn tot hetgeen de bloei der boomen in de lente deed verwachten; toch zullen de peren nog een vry redelyk beschot opleveren. Besstn leverden slecht op. Ook van perziken is weinig te wachten. De druiven beloven tot nog toe een goeden oogst. Warmoezierderyen. De groenten- teelders in het Westland hebben geen reden tot klagende door storm veroorzaakte schade heeft zich vry spoedig hersteld. Rundvee. De toestand van den veestapel is, vooral "wat rundvee aangaat, voor den Zuid-Hollandscben boer niet byzonder roos kleurig. De pryzen zyn laag en gedrukt en in de gansche provincie heerscht mond- en klauwzeer In de Alblasserwaard is die ziekte van een meer kwaadaardig karakter dan elderB aldaar stierven verscheidene koeien. In Voorne en Putten verwacht men van een stevig doorzieken meer heil voor de toe komst. Paarden. De handel in paarden gaat vooruitde pryz?n voor luxepaarden en jonge paarden zyn stijgende, die voor werkpaarden blyven stationnair. Varkens- en Sc h apen ziekten kwa men weinig voor. Blijkens het voorafgaande valt, over het geheel genomen, in de provincie Zuid-Holland over den toestand van den landbouw niet te klagen, maar kan hetzelfde niet getuigd worden van de veeteelten zulks wegens het zoo algemeen heerschende mond en- klauwzeer. Gemengd INieuws. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarby op veler verzoek het publiek de gelegenheid aangoboden wordt, tagen aan merkelijk verminderd tarief op een werkdag, en wel op Woensdag 11 Augustus a. s., een reisje te maken naar Brussel en terug. Op don Aalemeerderweg by den Vyfhuizerweg is verloren een gouden horloge met zilveren ketting. Terug te bezorgen tor secretarie te Hoofd dorp. Gisteren heeft te Oude-Wetering een arbeider van den heer P. R. het ongeluk gehad zyn arm te breken, terwyi hy in het land een kar wegreed naardeNieuwe-Wetering. Het hoofdbestuur van de Hol 1. Maatschappy van Landbouw beeft besloten den termyn van aangifte voor het concours- hippique op hare aanstaande tentoonstelling te 's Gravenhage, te verlengen tot uiterlyk 15 Augustus a. s. Tevens werd daarby bepaald, dat met afwy- king van het bestaande jury-reglement, de aangespannen en bereden paarden in meer dan één nummer van het programma kun nen mededingen. De hoofd-commissarï8 van politie te 's-Gravenhage waarschuwt, dat men op zyn hoede zy by het aanknoopen van handels- relatiën met A. P. J. Meys, zich noemende houder van een assurantie- en administratie kantoor, vroeger gevestigd Helmerstraat 68, thans Noord West Binnensingel 73, 's-Gra- venhage. Gisternacht zijn door de politie te 's-Gravenhage aangehouden twee oude bekenden der justitie, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bouwmaterialen en konynen. Verschillende vermiste voorwerpen zyn reeds in beslag genomen. Voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem had zich te verantwoorden A. J. S., een arbeider te Haarlemmermeer, die daar verschillende personen had opgelicht. Voorgevende door den pastoor te worden gezonden, kwam hy by verschillende land bouwersfamilies, steeds katholieken, en gaf daar op dat er een protestaritsche vrouw was die katholiek wilde worden, doch die geen genoegzame kleeding had voor bet doen der eer3te communie, waarom de pastoor een bydrage liet vragen. De lui liepen er byna allen in, doch één die de zaak niet vertrouwde, sprak er den pastoor over en zoo kwam S. spoedig in han den der justitie. De beklaagde ontkende te hebben gezegd namens den pastoor te komen, doch de ge tuigen waren zóó pertinent in hun veiklarin gen, dat de officier het ten laste gelegde be wezen achtte en zes maanden gevangenisstraf eischte. De commissaris van politie by de 2de afd. te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht van het verblyf van een persoon, ongeveer 30 j iron, met groote, zwarte oogen, die hy neerslaat, als men hem aanziet, iets gluiperigs. Hy wordt verdacht van diefstal met biaak van een wit linnen zakje, inhou dende f 62 of f 63 aan groot on klein zilver geld, uit een kastja in de kajuit van de stoomboot „Amsterdam 1", varende tusschen Amsterdam en Rotterdam, gepleegd in den morgen van 23 Juli jl. ten nadeele van den conducteur Tacke De Boer, tydens die stoom boot zich te Rotterdam bevond. De verdachte was herhaalde malen met de stoomboot van Amsterdam naar Rotterdam op en neer gevaren en heeft opgegeven, dat by een groote erfenis had ontvangen en dat hy iederen dag in Rotterdam geld moest halen, gedragende hy zich aan boord altyd royaal, terwyi hy steeds voel geld by zich had. Een persoon, overeenkomende met het signale ment van den verdachte, is by den scheeps bouwmeester Goekoop te Amsterdam geweest, om over een sleepboot te spreken, en heeft aldaar als zyn adres opgegeven J. Holstein, Jonker Fransstraat, Rotterdam. E n persoon van dien naam is evenwel in de Jonker-Frans straat te Rotterdam niet gevonden kunnen worden. Door de onvoorzichtigheid van iemand, die bezig was een vat spiritus af to tappen, by het licht van een losse kaars, ontstond gisternamiddag om halfvyf te Amster dam in het onderhuis van perceel 23 op den O. Z. Voorourgwal, tegenover de Lange Niezel brand. De kelder, waarin een handel in wynen, gedistilleerd en likeuren door den heer Simon Pyper wordt gecreven, bekwam vooral aan de achterzijde belangryke brandschade. Hoawel het er een oogen blik fl nk op los brandde, word het vuur binnen een kwartier door de brandweer met twee slangen op de Vecht- waterleiding gebluscht. Het getuigenverhoor in de zaak van den kantoorlooper der firma Erve wed. Dorens Zoon, gisteren voor de rechtbank te Amsterdam behandeld, leverde niets byzon- ders op. De ambtenaar van het O. M., subst.-officier van justitie mr. Hugenpoth tot Aerdt, meende, dat bekl.'s bekentenis voldoende was gestaafd door het getuigenverhoor. Z. i. kon er alleen quaestie zyn over de vraag, aan wie het ver duisterde geld toebehoorde. Naar zyn oordeel kwam het geld der verzekerden toe aan de firma Dorens. Ook kon de vraag zyn of ten opzichte van de f 170 verduistering dan wel oplichting heeft plaats gehad. Spr. geloofde echter, dat bier geen listige kunstgreep was aangewend. Onder aanneming van verzach tende omstandigheden vroeg hy tegen bekl. een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De verdediger, mr. Worst, moeüde, dat hier vryspraak zal moeten volgen; in ieder geval achtte hy de govraagde straf te zwaar. Uitspraak Donderdag a. e. Het Ned. tjalkschip „Hond rik us," schipper Scholten, met rogge van Nordenbam naar Papenburg, is gisteren op de Jadeplate gestrand tn later gezonken. De opvarenden werden allen gered. Op de Stobbenweerd onder Diepen veen, is de machinekamer van de Deventer stoomsteenfabriek afgebrand. Alles is tegen brandschade verzekerd. Woensdag werd een door zonne steek getroffen werkman naar het gasthuis to Vlissingen vervoerd, waar hy aan de ge volgen reeds overleden is. By de opening van het algemeen bureel der Maatschappy van Weldadigheid te Frederiksoord ontdekte men dezer dagen, dat alle lessenaars en kasten door inbrekers open gebroken waren. Daar geen geld aanwezig was, hebben de dieven zich met twee pijpon en een tabakszak moeten tevredenstellen. Een paar landkaarten werden door hen stuk gesneden en een briefje achtergelaten, waarin zy beloofden terug te komen. Beter zaken maakten waarscbynlyk dozelfdo inbrekers by C. Oo3tïndio, te Nyensleek. Door een ongesloten raam binnengekomen, hebben zy van de vrouw een gouden ring en broche ont vreemd. Uit de slaapkamer narnen zy het gou den horloge van den man en uit de broek, die aan de deur van de bedstede hing, eon porte- monnaie met ongeveer f 15 mee. Eerst des morgens wer J de diefstal ontdekt. Door de politie te Groningen werd een zekere Jan Evan beroep loodgieter, ingerekend. Deze persoon was pas uit het krankzinnigengesticht van cr. Wiersma ont slagen, waar men hem had opg;nomen, omdat hy aanvallen vari delirium tremens had. Zaterdag avond kreeg hy na het gebruik van wie weet hoeveel sterkendcank weer een aanval, waarop hy opnieuw naar die inrichting overgebracht werd. In Friesland zal dit jaar de wildbaan ruim voorzien zyn. De droge zomer was voor de teelt der haz9n zeer gunstig; men ziet zo dan ook menigvuldig. Ook de patryzen hebben goed gebroed, men zi=t ze in groote koppels op do bouwlanden. Voor de wilde eenden was de zomer minder gunstig, omdat vele poelen en plassen geruimen tyd droog lagen. Ze zullen daareoor minder vet zyn aan in natte jaren. UD.) Te Zelhem (Gelderland) is dooi het spriogen van een petrolouuitoestel eeq boerdéry, bewoond door H. Nyman, tot doq grond toe afgebrand. Vier varkens en eon aantal kippen kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Twee keeren moest gisteren een te Arnhem woonachtig metselaar wegens dronkenschap worden opgesloten. De man klaagde over slechte tydeQ en werkeloosheid. Te Torheiden is eergisternacht het huis van B. R. tot den grond toe afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Tydens eon hevig onweder te Ecraster werden twee paarden voor de eg door den bliksem gedood en een boerenknecht, die schuilde, bedwelmd. Te M a r 8 c h hebben baldadige banden het paard van den koopman A. P. ia de welde gruwelijk mishandeld, door het een diepe wonde in het onderlichaam toe te brengen. Het paard zal vermoedeiyk moeten worden afgemaakt. Uit Zermatt wordt 3 Aug. gemeld: De Matterhorn werd gisteren door oen jonge dame, mejuffrouw Schmidtborn, uit Mannheim, met de gidsen Clemens on Aloys Zurbriggen, uit Saargrund, met goed gevolg bestegen. Een heldhaftige daad volbracht gisteren de kapitein van een op de Seine varende stoomboot, Baldan genaamd. De kapi tein ontwaarde plotseling, dat zyn stoomboot zich in de nabybeid van een bootje bevond, waariD vyf jongelieden gezeten waren. Ter stond liet by terugstoomen. Door de deining, die hierdoor onstond, kantelde de boot en de vyf inzittenden vielen in het water. De kapi tein sprong dadelyk van zyn schip in de rivier, bracht daarop eerst drie der jongelui aan wal en redde by een tweeden tocht do beido anderen. Maandag had de opening van don kustspoorweg KopenhagenHelsingür plaats. Er bestond reeds tusschen beide steden een spoorwegverbinding, echter met een grooten omweg over HilUroden Fredensborg. Laogs den nieuwen weg is Chriatiaoia ia 18]/4 uur te bereiken. De verbinding tusschen Christian! en Berlijn is daardoor tot 30 uren verkort. Te Triest werd eergister middag te 21/» uur een aardbeving waargenomen. Op een voorafgaanden zwakken stoot volgde na eenige seconden een sterkere 8toot in de rich ting van Z. W. naar N.-O. Het proces voor de Parysche rechtbank tegen de Jong Turken Ah mod Riza en Halil Ganem, den directeur en den uit gever van het blad „Mechveret" is in een betooging tegen den sultan ontaard. Het openbair ministerie begon met te ver klaren, dat de Fransche Justitie wel een ver volging had moeten instellen, omdat do Turk- sche regeering een aaDklacht had ingediend. Vele getuigen, waaronder de Fransche jour nalisten, verklaarden, dat de indrukken, die zy zeil in Turkye van Turksche toestanden heb ben gekregen, <ie aanvallen in de „Mechveret" rechtvaardigen. Een Fransch journalist ver klaarde, dat hij in officieels kringen te Kon- stantinopel had gehoord, dat tal van pogingen waren gedaan, om het zwygen van Ahmed Riza te koopen, doch deze wees alle aanbie dingen van de hand. De heer Clómenceau verdedigde do beklaag den in een hoogdravende rede, die door het publiek herhaaldelyk levendig werd toege juicht. Men mag Ahmod Riza geen verwyt maken van zyn harde woorden, meende hy} nu do groote Gladstone zelf den Sultan de

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2