N". 11487 Zaterdag 7 Ausiistus, dCoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GILBERTE. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden. f f 1.10» Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommors0.05. PIUJS DEB ADVERTENTEËN; Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brongen ter kennis van belanghebcenden dat door hen is besloten om voortaan, by wijze van proef, het wegen van varkens, dat des Vrijdags tot dusverre aan de Stadswaag geschiedde, op dien dag tjjdens de kaasmarkt, te doen plaats hebben aan de daarvoor be stemde inrichting.aan de Lammermarkt achter I let IJkkantoor, zoodat voorloopig op Vrijdag tijdens de kaasmarkt, geen varkens meer aan de Stadswaag zullen worden gewogen l Voorts is door hen bepaald, dat, mede by wijze van proef, de wagens met kaas bestemd voor de Kaasmarkt voortaan standplaats [zullen moeten nemen langs de Breestraat, van Mandenmakersbteeg af in Oostelijke richting met openlating van voldoende ruimto voor aan de Breestraat uitkomende straten of stegen, en dat die wagens zullen moeten worden gevoerd langs de Breestraat door de Mandenmakerssteeg naar de Stadswaag, zooJat bet vervoer van wagens naar de Stadswaag riet meer mag plaats hebben van de zyde van de Vi3chmarkt. Burg. en Weths. voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, W6tb., 1. Burg. 5 Aug. 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Augustus. Bij de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor de levering van 3044 st. ongobl. katoen het minst inge schreven door de Leidsche Katoen-maatschappy voor 9284.20. Voor het examen voor de hoofdakte zijn geslaagd de heeren A. Meerburg, van Leiden, en S. De Vries, van Noordwyk aan Zee; voor het examen Frauach lager onderwas mej. J. M. Hooyk.ias, van Noordwijk6rhout, en de heer H. De Noo, van Hazerswoude voor het examen Engeisch lager onderwijs de heer A. Van Dam, van Aarlanderveen voor het examen Hoogduitsch lager onderwys da heer H. Kursel, van Aalsmeer. Do Fransche mail met berichten uit Indiê wordt hedenavond alhior verwacht. Op 9 dezer wordt te Leimuid-o, m verlinding d et Haarlemmermeer, een Ryks- telegraafkantoor, ingericht met telephoon dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt: op werkdagen van 8 u 50 m. lot 12 u. 20 m. voor en van 4 u. 20 m. tot 6 u. 20 m. namiddags; op Zon en feestdagen van 7 u. 50 ui. tot 8 u. 50 m. voor en van 12 u. 50 m. tot 1 u. 50 m. namiddags. De prinsen van Ko tei zouden heden een bezoek bnngen aan het koloniaal museum te Haarlem. Gisteren bezichtigden zü het Komnklyk Paleis in htt Noordeinde on het Paleis in bet Bosch te 's-Gravenhage. De achtste algemeene vergadering van den Centralen Raad van den N -6. R.-K. Volks tond zal gehouden worden op Zondag 12 Sept. a. s. des middag* 12 uren in het Bonds- gebouw te Haarlem. De agenda vermeldt o. a. do volgende punten van behandeling. Voorstellen der afdeeling Leiden: a. Het tot stand brengen in den geheelen bond van een weerstindskas. Het Centraal Bestuur acht dit niet raadzaam. b. Nogmaals aan te dringen op het heffen van invoerrecht op klaargemaakt hout en op gedeelten van meubelen. Voorstellen der afdeeling Rotterdam: a. Om op de erkende Cbristelyke feestdagen geen arbeid dan by uiterste r.oodzakeiykheid te doen verrichten en hiervoor propaganda in het leven to roepen tot uitvoering b. Het maken van propaganda voor de zoo noodige protectie van onze nijverheid en den natiocalen arbeid. In het centraal bestuur moeten zes leden gekozen worden wegens periodieke aftreding der hoeren W. C. J. Passtoors en J. W. Smit (Amsterdam), Jac. P. Van Term (Rotterdam), N. J. Appelman ('s-Gravenhage), die tevens bedankt heeft en C. J. Willeman (Schiedam), en wegens het bedanken van den heer M. J. Schouten (Den H.lJer). Te 's-Gravenhage is overleden de heer P. De Blaauw, commies ter gemeente-secre tarie. De heer Ds Blauw, die reeds op jeug digen leeftijd tot het ambtenaarsper.-oneel der gemeente behoord?, vervulde zyn betrekking met byzonderen yver, gepaard aan groote werkzaamheid. Uit den aard van zyn ambt dikwijls met- het publi-k in aanmerking komende, gaf by steeds blyk van voorko mendheid en van een streven om iedereen Z00V361 rcogeiyk voor te lichten. Sodert ver leden jaar was hy opgetreden als chef van de 5de afdeeling. Buiten zyn gemeenteiyken werkkring be wees de heer De Blaauw zeer gewaardeerde diensten by eenigo instellingen van nut en ten behoeve van de armen. O. a. was hy secret ris der afd. van het fonds voor den gewapenden dienst. B. en Ws. van Wormerveer hebben ter benoeming tot gemeente-secretaris aan den gemeenteraad aanbevolen de heeren Eggink, gemeente-secretaris van Hof van Delft, en Rempt, gemeente-secretaris van Wormer Nadat in do gisteren door de Synode gehouden zitting besloten was verschillende ingekomen rapporten ter visie te leggen, werd de behandeling der financiëele aangelegen heden voortgezet. Do rekeniDg en be.crooting van de algemeene kas werden goedgekeurd, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van/"80,620.81V,. Omtrent het adres aan de Synode ten gunste van het zgn. „reglement voor de minderheden", en uitgegaan van de Evan gelische Uüie, kan worden bericht, dat het met de nagekomen betuigingen van aahae&ie thans van zes duizend hanteekeningen voorzien is. Blijkens het eerste ontwerp-winterdienst- regeling der H. IJ.-S.-M. is in de snelverbinding tusachen Amsterdam, Rotterdam en Londen via Hoek van HollandHarwich weinig ver andering gekomen. Alleen de trein, die thans te 8.59 's avonds van Amsterdam, vertrekt, is 6 minuten later gesteld en stopt dan ook te Haarlem te 9.26 en te Leiden te 9.56, terwyi de aankomst te Londen te 8 u. 20 min. 's morgens behouden biyft. In omgekeerde richting worden geene veranderingen voor gesteld. De „Sts.-Cr." van heden bevat lo. het verslag der commissie, in 1896/97 te Gronin gen belast met het afnemen van de practische examens van apotheker. tTweede zitting); 2o. htt verslag der commissiën, van 1 Augustus 1896 tot 1 Augustus 1897 te Leiden en te Groningen belast met het afnemen u«r prac tische - xamens van arts, en het verslag der commissi", van 1 Augustus 1896 tot 1 Augustus 1897 te Utr-cht bolazt met het afnemen der practische ex mens van arts en tandmeester; 3o. het v<-Tölag van de commissie, belast met het afnemen van het veeartseny kundig examen, gedurende cle jaren 1896, 1897 en 1898, aan gaande hare zit'i,;g m Mei, Juni en Juli 1897. Naar we vernemen, heeft de heer H. Van Kol voor een Kamer-candidatuur van de „Volkskiesvereenigmg" m hal district Ensche- dee bedankt. Te Breda is overleden de 1ste luit. van het 6de rog. inf. Ch. De Bont. Door den minister van oorlog is bepaald, dat vco taan per lichting en per compagnie twee miliciens tot milicien korporaal kunnen worden bevorderd, met dien verstande evenwel, dat de milicien-wi'-lryder der compagnie by gebleken geschiktheid, eveneens tot milicien- korporaal kan worden aangesteld. Verder, dat per lichting en per oompagnie een milicien tot milicien-sergeant kan worden bevorderd en dat die titularis by gebleken geschiktheid ook kan worden gekozen uit de milicien kor poraal wielrydtrs. Verschenen i3 het veertigste jaariyksche verslag der vereeniging voor Paedagogiek, waarin o. a. het ontslapen eerelid, da heer J. H. Kramers, hordacot wordt. De vereeniging neemt voortdurend in bloei toe. Het bestuur bestaat thans uit d9 heeren: H. Bouman, te Amsterdam, voorzitter; C. Van Riet, te Ro t rdam, onder-voorzitt9r; J. Th. Schiphort, te Dellt, 1ste secretaris; A. M. Kollewyn Nz., te Amersfoort, 2de secretaris; J. Versluys, te Amsterdam, penningmeester; C. A. C. Kiuyder, te Devent-r, en D. Do Groot te Utrecht. De centrale liberale kiesvereoniging in het district Lochem stelde gisteren tot candidaat voor de op 20 dezer te houden verkiezingen voor het lidma.tschap van de Tweede Kamer den heer C. Lely, minister van waterstaat, in alle 14 plaatselyke vereenigingen daartoe met algemeene stemmen verkozen. Da Raad van State, afdeelmg voor de geschillen van bestuur, zal een openbare ver- gaderiug hou Jen op "Woensdag 11 Augustus 1897, ces voormiddags te elf uren. Prof. dr. G. Ruge, sedert 6 September 1888 hoogleeraar in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam, heeft wegens zyn benoeming tot hcogleeraar te Zurich, tegen 16 October eervol ontslag aangevraagd. Hr. Ü3. fregat „Van Speyk," onder be vel van den kapitein luitenant ter zee J. G. Sncthlage, ia den 5den dezer van Smyrna vertrokken, ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. De heer M. H. Van 't Kruys heeft voor het Harmonie orkest te Groningen een k avier-harp, uitgevonden door den Belg Dietz, aangekocht. De Zui J Nod.Maatschappy voor taalkunde he.ft e.n door den heer Jan Bols, pastoor van Alsemberg, bezorgde uitgave van honderd oude VJaamsche liederen met woorden en zangwyzen bet licht doen zien. By den gemeenteraad van Rotterdam is ingediend esn ontwerp tot herziening der plaatselyke belasting op het iDkomen, in verband met de nieuwe bepalingen der ge meentewet, en een voorstel tot gedeeltelijke rioleering van oud-Kralingen, dit laatste naar men weet in verband btaande met een der redenen, waarom Kralingen aan Rotterdam'ïs afgestaan. Gisteren overleed te Leeuwarden mr. J. C. Meyer, advocaat en procureur, wethouder, lid van den Geneeskundigen Raad voor Fries land en Groningen, enz. Hy bereikte slechts den leeftyd van 61 jaren. Ofschoon hy reeds langen tyd aan een ongen9esiyke ziekte leed, maakt het afsterven van den waardigen, in zoovele opzichten nuttigen man een diepen indruk in alle kringen der Friesche hoofdstad. Het stoomschip „Generaal", van Oost- Afrika naar Vlissmgen en Hamburg, arriveerde 4 Aug. te Lissalon; de „Koningin Wilhel- mina," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 5 Aug. van Genua; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 5 Aug. Lizard. Haarlemmermeer: Woensdag-namid dag omstreeks zes uren geraakte het l'/j jarig zoontje van H. De Koning, wonende te Haar lemmermeer, E No. 30, in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter zyn woning. Toen het ongeval ontdekt werd, was het reeds te laat. Alle pogingen, om de levens geesten weder op te wekken, waren vruchteloos. Noord wjjk: Omtrent bet in de vorige vergadering aangehouden adres tot oprichting van een telephoonstation te Noordwyk aan Zee nam de gemeenteraad van Noordwyk, na vry lange discussie, thanB zonder boofdeiyk-e stemming, een voorstel aan van de heeren Yan Konijnenburg en Parlevliet, om de zaak alsnog aan te houden en eerst nog een nader onde'zook in te stellen naar de al- of niet- wenschelykheid. De heer De Groot zou hieraan nog willen zien toegevoegd ten berekening van onkosten enz. In het volgend nommer komen we meer uitvoerig op deze vergadering terug. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter: de heer G. Van Niekerk. Afwezig de heeren J. A. Wolmerstett, J. Kop, A. Beycrinck, J. G. Bocxe en P. J. Van Niekerk. Na opening der vergaderiDg en voorlezing der notulen wordt medegedeeld het proces verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeenteontvanger, aanwyzende een kassaldo van ƒ318 55, en een besluit van den heer Commissaris der Koningin, waar by aan den heer burgemeester dezer gemeente een vorlof wordt verleend tot een 23sten Augustus a. 8 Aan de orde komt punt I van de agenda: „onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw- gekozen Raadsleden", waartoe de Voo:zi t r, ingevolge bet R. v. O., een commissie be noemt, bestaan Je uit do heersn M. Van Muis winkel, J. Ryiaarsdam en G. Van Veen Dzn. Nadat de vergadering eenigen tyj geschorst is geweest, brengt de heer Van Muiswinkel nam?ns de commissie rapport van dat onder zoek uit en adviseert tot toelating van de nieuwgekozen?n, zjjnde d9 heeren C. Van Egmond, J. A. Wolmerstett, J. Van Borssum Waalkes en mr. C. Van der Lee. De Raad besluit eenparig hiertoe. De aanwezige her- koz*i lêdfri worden hierna door de Voorzitter en de overige leden gelukgewenscht. Punt II „Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening" komt bi.rna in behandeling en wordt voorlezing gedaan van het rapport der financier commissie. D.-ze commissie adviseert tot voorloopige vaststelling der reke ning zooals zy is ingediend, doch heeft naar aanleiding dier rekening een opmerking ge maakt. Zy heeft bemerkt, dat de gemeente- architect behalve zyn jaarwedde ad 75 en beloor ing als schatter ad 25 heeft genoten ƒ17125 aan toezicht op work6n, openbaar aanbesteed. De commissie acht de belooning van 5 pet. van de aannemingssom wel wat boog, vooral ten opzichte van werken zooals het leggen van een paarder.spoor, voor welk werk nóch een teekening nóch een uitvoerig bestek noo.'ig is. De commissie zou gaarne zien, dat de regeling der belooning voor den architect werl herzien. De Voorzitter belooft de commissie, dat haar opmerking in de vergadering van B. en Ws. zal worden behandeld, terwijl de heer Van Borssum Waalkes nog zegt, dat de door den architect in 1896 genoten provisie si .es jaren achtereen is genoten, en dat hij de opmer king der commissie ten opzichte van werken als het leggen van een paardenspoor gedeel- teiyk kan toegeven. Eenparig wordt hierna de rekening voorloopig vastgesteld. De Voor zitter en de wethouder Van B. Waalkes hou den zich buiten stemming. Vastgesteld wordt oen raadsbesluit model A dienst 1897 tot het d09n eener uitgave uit den post, „Onvoorziene uitgaven", tor betaling van het aan de voreeniging „Ziekenverpleging* verleend subsidie ad 100. Niets meer aan de orde zynde, doet de Voorzitter de gebruikeiyke hoofdeiyko omvraag waarby de heer Ryiaarsdam als zyn meening uitspreekt, dat art. 30 van het plaatseiyk politie-reglement, regelende de keuring van uit nood geslacht of den natuurlyken dooi gestorven vee veilig kan worden ingetrokken, omdat de uitvoering van dat artikel voor de gemeente kostbaar is en voor de veehouders schaoe en last veroorzaakt, en boven Jeu ook het nut er van door spreker wordt ontleend. In de volgend© vergadenug wenscht by dus aan do orde gezi?n het voorstel tot intrek king van bedoeld artikel. 16) Met angst on schrik merkte het jonge meisje de verandering op, die sedeit een week by haar plaat6 had gevonden. Wat was er dan voorgevallen met haar, dat de jonge man, die nog zoo kort geleden een onbekende voor haar was, haar thans zoo onontbeerlijk was ge worden, dat zy het gemis van zyn tegenwoor digheid als eon groot ongeluk zou gevoelen? Gelukkig kwam haar vader spoedig weer thuis en werd zy tot haar groote verlichting verhinderd het gesprek verder voort te zetten, dat zy zelve zoo onbedachtzaam had begonnen. Henri nam afscheid van den afgevaardigde en Gilbert©, en zyn onvaste en ©enigszins ge smoorde stem scheen om vergeving te smeeken voor allo leugen en bedrog, waarmede hy in deze woning was binnengedrongen. Zyn ver driet hierover was zoo zichtbaar, dat Gilbert© medelyden met hem kreeg, hetgeen zy by zichzelve wel is waar als onverdiend be schouwde, maar dat baar toch overhaalde, hem voor den eersten keer haar hand aan to bieden. Zoo schonk zy hem het groote ge noegen haar slaDke vingers, die hy zoo gaarne met kussen zou bedekt hebben, ten min*te voor een oogenblik innig te mogen drukken 1 VI. Nadat Henri genoodzaakt was geworden, zjjn vador een bekentenis te doen van de geheimzinnige paden, die hy in den laatsten tyd bewandelde, voleindigde hy den volgenden morgen deze biecht in het gezellige boudoir zyner moeder. Hier had geon stormachtig tooneel plaats zooals by zijn vader. De barones was gewoon- lyk toegevend voor den innig geliefden zoon, die zoo teeder aan haar gehecht was en haar nooit in zyn leven een ernstig verdriet had aangedaan. Ook voelde zy zich als vrouw zeer geneigd hem voor het misdryf van ver liefd te zyn te verontschuldigen. Wanneer het nu maar niet juist de dochter van dien Cour- cier was geweest! Onbezonnen jongen! Hoe had hy toch in zulk een valstrik kunnen komen? Overal had hy een bruid kunnen kiezen en mogen aankloppen, waarom moest hy juist zyn zinnen op die oene zetten, d:e hem niet kon toebehooren Had hy haar dan werkelyk zoo lief? Men zegt toch zoo licht: „Ik heb die of deze lief' en na zes weken denkt men niet meer aan haar Henri, zoo is het, nietwaarzoo heel diep zit het nog niet?" „Ach, mamal Zou ik u en papa ter wille van een voorbijgaand gevoel zooveel verdriet aandoen? Neeu, neen, de zaak is zeer ernstig. Ik heb er zeer tegen gestreden, geloof my wanneer het in myn macht gestaan had weer stand te biedeD, zou ik bet zeker gedaan hebben; zoozeer vreesde ik voor hetgeen nood zakelijk volgen moestHet was my echter onmogeiyk ik was reeds te zeer aan haar gehecht. Ach, mama, wanneer gy eens wist, welk een allerliefst meisje zy ial" „Ik vermoed v el, dat h t geon alledaagsch meisje kan zyn, dat myn Henri zoo het hoofd op hol gebracht heeftmaar begrypt ge wel goed op welke zwarigheden gy stuiten moet? De dochter van dezen Courcier, den eenigsten man op de wereld, dien uw vader haat, verafschuwt1" „Maar zy, mamakan men haar dan verantwoordelyk stellen voor zaken, waarvan zy niets afweet? Wanneer gö haar zien kondet, zoudt gy niet meer zeggen, dat ik myn verstand verloren hebBlond, met donkere oogen, wier onschuldige uitdrukking niemand bedriegen kaD, een verrukkeiyke gestalte, handjes als de uwe, mama, en een welluidende stem, die iemand tot in het hart dringtl" Hy was op het tapijt voor zyn moeder neergeknield, zooals in de dagen, toen hy nog klein was en haar de een of andere gunst wilde afsmeeken. Met een slecht ver borgen glimlach en innig welgevallen zag de moeder op den grooten, knappen jongen neer, die baar knieën omvat hield, en zacht en teeder met de hand over zyn haar strykend, dacht zy: „Hy spreekt alleen van zyn liefde voor dat meisje, maar hoezeer moet zy hem niet liefhebbenhoe zou het ook anders mogeiyk zyn 1 Hy is zoo goed, zoo edelmoedig, zoo teeder! En hem zouden wy laten vor- twyfelen I Wanneer men hem dwoüg van haar af te zien, zou hy zich nimmer daarover kunnen troosten, zegt hyr en ik geloof heml Maar hoe en door welk middel zou m9n zyn vader kunnen overhalen? Hy heeft nu een maal besloten zyn toestemming te weigeren en zal dit ook volhoud?--. waneer by raeikt, dat men hem tegenwerkt, zal hy nog halsstarriger worden 1 Welk een ongelukkige geschiedenis! En hoe noodlottig, dat die af- schuwtlyke revolutionnair nu juist zulk een bekoorlyke dochter moet hebben I" „Laat ons eens overleggen, Henri wanneer gy nu eens een mooie rei3 gingt maken? Vei loden zomer bobt gy er reeds van gesproken, dat gy gaarne naar Egypte zoudt willen gaandat zou u verstrooiing, aflei ding geven; wy zouden aangename reisge- nooten voor u kunnen opzoeken; wat dunkt u daarvan?" „Wilt ge, dat ik ver van hier van verdriet zal sterven?" vroeg de jonge man diep ont roerd. „Gy wilt my wegzenden, terwyi ik zoo ongelukkig zal zyn en zooveel behoefte zal hebben aan uw liefde en teederheid, duizend maal meer dan in gelukkige tydenl Neen, neenl Wanneer ik het ergste moet ïydon, laat het dan zyn in de nabyheid van de eeni gen, die my begrypen kunnen en medelyden met my gevoelen, al kunnen zy my dan ook Diet troosten De laatste woorden klonken half verstikt en toon de moeder zacht zyn hoofd oprichtte, was het door tranen overstroomd, en had zyn gelaat zulk een uitdrukking van verdriet, dat zy het groote kind slechts aan haar hart kon drukken en met hem weonen kon. Verheugd over de halve overwinning, die hy behaald had, vlijde Henri zich togen haar borst aan en verdubbelde zyn smeekbeden, alsof deze, nu hy ze dicht by het moederhart kon fluisteren, zooveel te eerder ingang zouden vinden. „Wat verlang ik slechts vaa u, mama? Niet» anders dan haar te zien en te spreken, mi* niet te veroordeelen, zonder onderzocht te hebben of ik niet te verontschuldigen ben. Ik bon zeker, dat zy u betoovoren zal, zooals zij het my gedaan heeft. Gy zult dan wel inzien, dat zy er niet voor berekend is te leven io de omgeving, waarin zy zien nu bevindt... Wat komt het er op aan, wie haar vader is Wy moeten alleen aan haar denkon. De vrouv neemt den naam aan van haar man, zy word; als 't ware herschapen, zy wordt zyn eigen dom; de natuur wil het zoo, de wet eisch4 het en de liefde volbrengt deze omwenteling' O, moederlief, zie haar slechts, spreek met aar, dan zult gy myn bon-Jger.oate worden en ik ben gered, want zoo gy op myn hand zyt, dan twyfel ik niet of ook papa zullen wy ten slotto overwinnen Hebt ge niet altyd alles van hem gedaan gekregen, wat gf) verlangdet?" De barones glimlachto tueschen haar tra nen door. „Looze slang, hoe weet ge my te verlok ken 1 Hoe welsprekend kunt ge zyn, nu het uw liefde betreft I Dit talent heb ik nog nooit by u opgemerkt! Maar gy vleit u te zeer en stelt u myn macht te groot voor. Uw vader heeft een vasten wil en daarover kan ik niet zegepralen. Hy zou uit zicbzelven tot andere gedachten moeten komen, maar hoe dat tf verkrygen?" „Daartoe moeten wy alles, wat in onzr macht is, in 't werk atollen! Maar zeg m$ mama, wilt ge myn Gilberte zien?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1