GROOTE OPRUIMING NIEUW ROOD In LAMELIl's Theehandel, fare 82, GOEBEEEN-CREBÏST. o F. A. SPIEKERMANN, OseaUare Vriiiillio Mum ToorkehoBfl en pieailel voor Hond-1 Klauwzeer, LANGEVELD s Koffie- en Theehandel. Voorbehoed- en Geneesmiddel voor de Varkensziekte, N°. 11485 Donderdag 5 Augustus. AV 1897 T feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering yan (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Alle soorten Eoedoren, als: Meubelen. Heeren- en Dames-Kleedingstukken, Manufacturen, Huishoudelijke Artikelen, enz., enz., o van Parasols, En-tout-cas en Kinderparasols Z 'm <3 a Teiephoonn. 66. G. W. SCHRETLEN. Hooigracht 49. Prima qualiteit. Billijke prijzen. en bij zijn vele Depothouders zijn de smakelijkste, geurigste en waterhoudendste Theesoorten V EFlK.jRIJGBA.A.Fï. SPOOR's Landbouwkantoor, Nog slechts eenige dagen duurt de uitgifte der Bons naar de prachtige prijzen, uitgeloofd door Voor iedere 50 Cents, in LANGEVELD's Koffie- en Theehandel besteed, wordt een Bon uitge reikt, die recht geeft aan den houder mede te dingen naar 20 fraaie prijzen, waarvan de Hoofdprijs bestaat uit een geheel Zilveren Tafelgarnituur. LEIBSCH DAGBLAD. IBUS DEZEE OOUBAHTi Voor Leiden per S maanden, J.lft franco per post£40. Aftonderlpke Nommors 0.0?. PBIJ3 DEB ADVEBTENnÊH: Van 1—6 rogals f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootsre letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Da heer J. A. Van Geers, te Delft, wijst ln Eet SGhoolblad weer eens op den nadee- ligen invloed, door de mazelen op het onderwfls geoefend. „Elk leerjaar is op de school, waarvan lk hoofd ben, gesplitst in twee parallelklassen, zoodanig, dat de minder vlugge kinderen by elkaar zitten. Nu is bet elk onderwijzer be kend, dat oen kind met weinig aanleg van schoolverzuim betrekkelijk veel meer schade heeft dan een kind met meer aanleg; zijn dezen na 0 i 7 weken schoolverzuim meestal weder in 2 weken met de anderen gelijk, genen halen meestal in den cursus de schade Diet moer In, vooral niet in scholen als de bovengenoemde, waar de lagere klas sen 48, dus te veel, leerlingen tellen. „Wat bleek nu op 't einde van den cursus 1S96 '97? „Dat de geheele laagste helft van het eerste leerjaar zeer ten achter was, vergeleken met den vorigen cursus. Dat er meer achter blijvers waren, die niet verhoogd konden wor den, clan in andere jaren. „De onderwijzeres der klasse en schrijver dezes hadden sinds October wel zien aan komen, dat de klasse niet zoo goed zou wor den als de vorige, doch zooveel verschil neon, dat viel on3 tegeD. Zou 't schoolver zuim nu werkelijk zoo groot geweest zijn! Alleen de mazelen konden daarvan de oorzaak wezen. Om daarover zekerheid te bobben, werd een statistiekjo opgemaakt omtrent het school verzuim wegens ziekte in den cursus 1895 '96 en den cursus 1896 '97. „Gedureüde den cursus '95 bedr09g het verzuim wegens ziekte per-leerling 7 school tijden, terwyi dit cijfer voor den cursus '96 tot 37 steeg. Bodeckfc- mon- nu daarbij, dat dit hoogere cyfer aUeen veroorzaakt wordt door het wegblijven van de helft der kinderen ongeveer, dan stijgt het grooter verzuim wegens ziekte voor de kinderen tot 58 school tijden, d. i. 6 wekon of bijna '/r van h0* geheele, werkelijke schooljaar. Het verzuim ware nog grooter geweest, als alle dokters streng de wet hadden gehandhaafd; maar er waren er eenigen, die in lichte gevallen geen besmettelijkheid constateeren wildon." „Zooals het bij my gegaan is, zal het ongetwijfeld by velen gegaan zijn; in bet najaar van '96 toch stonden de couranten vol over het heerschen van mazelen in stad en dorp. Ik zal dus niet de eenige zyn, die vraagt naar verbetering in den toestand, eene verbetering, die, naar myn meaning, alleen verkregen kon worden door: een wyziging in do wet op de besmettelijke ziekteo, waarbij de mazelen als zoodanig vervallen, of sluiting van de bewaarscholen, voor 14 cagen, als de eerste ziektegevallen zyn geconstateerd. „Ik meen, dat het eerste het beste is voor het onderwijs, daar in dit geval alleen de zieke kinderen wegbiyven en geen enkel ander kind noch onderwyzer behoeft te ver- zuimen. Wel bestaat dan de mogelijkheid, dat de ziekte iets algemeenor wordt dan by den tegenwoordigeu toestand; doch als ik let op do ontduiking van de wet en op de weinige afzondering van kinderen uit besmette gezinnen, dan geloof ik gerust te kunnen zeggendit iets wordt in werkelykheid bijna niets. „Daarom handhaaf ik met kracht den eisch Wyziging van de wet op besmetteiyke ziekten, zoodat mazelen daaronder niet meer gerekend worden." Id de Haagsche Kroniek dor Nieuwe Gro ninger Courant lezen wy: Over de plannen van het nieuwe kabinet wordt al heel veel gesproken, doch ik zou niet durven zeggen of men daaraan eenige waarde mag hechten. Toch wil ik, getrouw aan mijn gewoonte om u op de hoogte te houden van alle ondits, die niet absoluut het stempel der onwaarheid dragen, een en aDder er van meedeelen. Men beweert dan, dat byv. by het samen stellen der begrootingen, het eerste werk, waarmee zich alle ministers wel zullen hebben bezig te houden, rekening zal worden ge houden met de groote gebeurtenis, die ons het volgend jaar wacht: de Kroning van onze Koningin. Er moet nl. sprake zfln van het aanvragen op de begrooting van marine, van gelden voor den bouw van een nieuw Koninklyk jacht, hetwelk men in Nederland zou doen bouwen om het H. M. als een geschenk der natio by haar troonsbeklimming aan to bieden. Het spreekt vanzelf, dat de kroning van Koningin Wilhelmina nog in vele andere opzichten regeeringsmaatregelen en uitgaven zal vorderen, maar het is 't voornemen daarvoor een afzonderlijke voor dracht aan de Staten-Generaal te doen. De minister van oorlog moet voornemens zijn by de begrootiDg voor 1898 een voorstel te doen om eindelijk te voorzien in de zoet water behoefte van Amsterdam in tyden van beleg. De commissie van ingenieurs en genie- officieren, die dit onderwerp tot een voorwerp van byzondere 6tudie heeft gemaakt, moet, nog onder 't bestuur van den voiigen minister van oorlog, haar oindrapport over deze aange legenheid hebben ingezonden en generaal Eland zal daarop zyn voorstel gronden. Met opzicht tot de overige plannen der Regeering wordt verzekerd, dat in de aan staande Troonrede reeds een voordracht tot invoering van den leerplicht en een regeling der arbeiders-verzekering zal worden aange kondigd, terwyi men spoedig een wettelyke regeling kan te gemoet zien van de telephonie. Van den minister van financiën mag men spoedig een ontwerp tot afschaffing der tollen verwachten, terwijl, naar ik hoor, denoodige gegevens zyn verzameld voor een geheele vervanging der verouderde registratie-wet, die de heer Sprenger van Eyk zou hebben ter band genomen en die nu zeker door zyn opvolger zal worden beproefd. Ik herhaal intusschen, dat men aan al deze geruchten niet te groote waarde mag hechten. De Tijd heeft onlangs betoogd, de lezers van ons Overzicht zullen het zich nog wel herinneren dat het plaatseD van een geschilderd glasraam in de Nieuwe Kerk te Amsterdam geen nationaal hulde- biyk is. De Kerkelijke Courant schrijft naar aanlei ding van de opmerkingen van het Roomsche blad o. m.: „Men tast en voelt tegenover dat stuk proza van De Tijd, wat er woelt ©d kookt in de ziel der redactie van dit blad en zyner geest verwanten aan haat en afkeer van de 16de eeuw, van de helden der Hervorming, do Geuzen, Willem den Zwijger en diens bedryf, en hoe meD, om op het welgevallen en de medewerking van die partij te kunnen rekenen, beginnen moet het boste deel van de historie van ons volk en de Oranjes af te zweren, ja, de herinnering er aan totaal uit te wisschen." De Residentiebode besprak het artikel van Het Nederlandsche Dagbladwaarin hot zagt, dat het Kabinet niet onchristeiyk ie, en waarin het hoopt, dat het de rechten der Kroon zal hoog houden. Naar aanleiding van dit achryven vraagt het Haagsche blad het volgende: „Wat ons betreft, wij doelen de vrees, die het blad tusschen de regels laat doorlezen, dat dit Kabinet nu juist niet het hoog houden van de rechten der Kroon als voor naamste punt op zyn program zal zetten, maar wy veroorloven ods toch deze vraag: indien de Cbristeiyk Historische party het eerbiedigen vau Christelijke beginselen en het hoog houden van de rechten der Kroon als twee noodzakeiyko voorwaarden aan de Re- geering meent te moeten stellen, waarom heeft zy dan haar uiterste best gedaan om mannen aan het bewind t» brengen, die steods in den schoolstryd getoond hebben, dat zy de verklaarde vyanden zyn van het in daden levende Christendom en door hun motiën-Land en hun amendementen-Van Kerk- wyk het bewys geleverd hebben, dat noch de grondwettige rechten, noch het prestige der Kroon by hen veilig en in aanzien zyn?" Als het Christeiyk-Historische Dagblad op al de gestelde vragen over zyn artikelen wil antwoorden, krijgt het heelwat te doen. De Middelburgsche Courant is al boos, dat zy geen antwoord ontving op haar vraag omtrent de godsdienstigheid van de heeren Borgesius en Cort van der Linden. Laat men een weinig geduld hebben, de Chriatelijk-Historische pers is nog In haar prille jeugd, en in zulk een tydperk zyn er immers de meeste onbeantwoorde vragen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Juni-1 Juli. Het ontslag van generaal Vetter. Naar aanleiding van het eervol ontslag van generaal Vetter en de benoeming van generaal Swart tot legercommandant, schryft de „Java- Bode": „Geheel onverwachts kwam hier het be richt van het eervol ontslag, aan den leger commandant verleend, op verzoek natuuriyk, al heeft de ervaring pas kort geleerd, dat ook opperofficieren worden ontslagen zonder in de gelegenheid gesteld te zyn daartoe bet verzoek te doen. De bewering, dat generaal Vetter als voorwaarde by de aanvaarding yan het legercommando gesteld zou hebben, dat hy dit niet langer dan twee jaren zou uit oefenen, kan moeilyk waar zyn, omdat van te voren niet te bepalen is of de taak, die men zich oplegde, al dan niet voltooid wezen kanhet moet er dus voor worden gehouden, dat de legercommandant, die trouwens pas tegen September aftreedt, de onbetwistbare zekerheid heeft, dat zyne voetsporen heel en al door zyu opvolger, zeker door hemzelven aangewezen, gevolgd zullen worden." (Eenigen tyd geleden schreef de „J.-B." echter: „De luitenant generaal J. A. Vetter heeft zich strikt gehouden aan het by zyn benoeming te kennen gegeven voornemen, om niet langer dan twee jaren het bevel over het Indische leger to voeren). „Met ingenomenheid werd zoowel in de burgerlijke als in de militaire wereld het be richt ontvangen der benoeming van generaal Swart tot commandant van het leger; be schaafd, bekwaam, humaan man met veel doo ziebt en groote wilskracht, is hy zeker op de plaats de rechte man." Cholera. Volgens 28 Juni te Semarang ontvangen berichten zyn nu in het Demaksche in het geheel aaDget?.3t 1681 personen, verdeeld over 234 desa's; daarvaD kwamen te over- ïyden 881van den aanvaog af zyn hersteld 94; nog ziek 706. Op 30 Juni zou do eerste stadsgeneesheer van Semarang zich naar het Demaksche be geven om uit te maken of cholera daar al dan niet epidemisch heerscht. Uit Bondowoso wordt dd. 24 Juni aan de „J.-B." geschreven: Meldde ik in myn bericht van den 22sten omtrent de geschiedenis der cholera in de af- deeüng Panaroekan, dat de schriftelyke aan vraag van den dokter, om barakken zelfs niet in overweging was genomen en de officiêele wtrkdadigheid van het bestuur alleen aan den dag was getreden door de overkomst van een door genoemden geneeskundige niet gewenschten dokter djiwa (waardoor by dezen of genen lezer de verkeerde indruk zou kunnen worden gevestigd, dat de assistent-resident zich van den naar zyn zin al te greoten yver van den civiel geneesheer zou hebben trachten af te maken door achter zyn rug een dokter- djawa aan te vrageü en verder zyn adviezen te negeeren), ik kan thans uit zeer ver trouwbare bron meedeelen, dat deze zaak zich eeDigszins anders heeft toegedragen. Er is namelyk over do barakken (tydelyke hospitalen) wol gedelibereerd en gotelegrapheerd met den resident en mot Batavia, zonder dat evenwel de geneesheer van dezen gang van zaken op de hoogte werd gehouden. De resi dent was van meeniog, dat tydelyke hospita len op grootoren afstand van Sitoebonco geen nut zou kunnen hebben, indien niet tevens een dokter djawa voor de verzorging der op te nemen zieken overkwam. De dokter-djtwa werd toen om zoo te zeggen telegraphisch overgezonden, maar de tydelyke hospital n schoten er by in. Dit is kennelyk ook een gezichtspunt, zoo iets als een hongerig man, die een boterham vraagt en in de plaats daar van een bord en een mes thuis gezonden krygt. De zorgen van de particuliere ondernemin gen in overleg ra6t den dokter haddon intus schen, zooals vermeld, de ziekte binnen zeer enge perken teruggedreven. Moge hiermee dit onverkwikkelyk voorbeeld van gebrekkige samenwerking tusschen de go- stelde autoriteiten in verschillende diensttak ken tot de historie behooren De tocht naar Pedlr. In zyn mailoverzicht schryft de „Java Bode": „Al ruim een maand geleden d-telde de minister van koloniën mede, dat de tocht naar Pedir, een stout stuk, by de IndiscLe regeuring in overweging was; die overweging scbynt nog niet ten einde, doch vo'komen verklaarbaar is de wil tot uiterst nauwgezette voorbereiding van een aanval in 't Pedirsche, de hoofdzetel thans van het verzet, want daar moeten wy zegevieren, dadr mogen wy geen échec lyden. Dat beleid aao kracht zal gepaard gaan, daarvoor zyo de mannen ons borg, die het roer van zaken in handen hebben en die zich, door wien ook, zeker niet in eene richting zullen laten dry ven, die hun schadelyk voor komt ter bereiking van het einddoel." Intusschen deelt het blad op oene andere plaats mede: „Van eene groote expeditie naar Podir zal in den loop van dit jaar vermoedelyk niets komenhoogstens zal meD beproeven onze versterking te Segli wat rust te geven. En nu moge men meenen, dat dit den Moriaan geschuurd zal zyn, men vergete niet, dat een expeditie op groote schaal minstens eenige bataljons van Java zou eischen en een kolos salen transporttrein, dien wy nht bezitten. De legercommandant en de gouverneur van Atjeh hebben dan ook beiden zulk een onder neming voorloopig ernstig ODtraaen. Het ou- vermydeiyk gevolg zal dan echter ook zyn, dat de XXII Moekims steeds verontrust zullen worden en een zware bezetting bly ven eischen." Hm de Sted. Werkiar. aya opgeaoaeai D&TCU. DAGEN Volw. per». Kinde ren. Totaal 25 Joli Zondag 33 1 34 26 Maandag. 63 6 69 27 Dinsdag 68 10 68 28 Wco&adag. 64 11 65 29 Donderdag G2 10 72 30 Yrgdag 68 13 76 31 Zaterdag. Cl 8 69 CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingcn, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend makon worden ongeplaatst ter zyde gelegd. worden op de meest voordceligc conditiën en onoer stipte geheimhouding, aan solide personen op credlot aangeboden. Zy, die hiervan gebruik wenschen te maken, gelieven hunne aanvragen te richten onder lett. U M aan het Advertentie-Bureau v. d. KUflJP. Den Eiaag. 3295 20 beneden fabrieksprijzen. m Haarlem nierstraat 121. Schuin over de Donker.tecg. JJ T aHi I i 1 TSJ"- 0204 30 $326 20 in het Notarishuis te LeideD, by TTffOÜI en afelag op Zaterdagen 7 en 14 Augustus 1897, des avonds te halfacht, ten overstaan van L. J. C. A. GORDON, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het ruime eu tot velerlei doel einden geschikte HUIS en ERF te Leiden, aan de Haarlemmerstraat, No. 51, groot 93 centiaren, bevattende beneden: Gang, Voorkamer met Schoorsteenmantel, Tusscben- kamer, groote Binnenkamer met Schoorsteen mantel, Open Plaats en Keuken, waarboven Slaapkamer en Vliering; 1ste étage: Portaal, groote Voorkamer met Schoorsteenmantel en Achterkamer; 2de étage: Portaal, Voorkamer met Schoorsteenmantel, Logeerkamertje, Ach terkamer en Vliering. Het perceel heeft Gas en Duinwater. Verhuurd tot 1 October 1897 voor f 500 per jaar; de Beneden-Voor- en Tusscbenkamer zyn onderverhuurd voor f 17.50 per maand, do Kamers 1ste étage voor f 300 per jaar en de Voor- en Achterkamer 2de étage voor f 15 per maand. No. 2. Het KOETSHUIS met Stalling, Erf met gemetselden Mestput en grooten Zolder te Leiden, aan de Caeciliastraat No. 17, naby de Turfmarkt, groot 66 centiaren. Verhuurd tot 1 October 1897 voor f 2.— per week. De perceelen zyn te bezichtigen des Dins dags en Donderdags, van 10 tot 2 uren, en te aanvaarden by de betaling der kooppennin gen op 1 October 1897. 6004 36 Uitwendig middel tegen Klauwzeer. Uiterst gunstige resultaten. HOOGEWOERD 55, LEIDEN. 6198 24 5056 28

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5