Puitocliland. Naar do „Nordaeutache Allgemeiae Zeitung" irneemt, deed de Engelsche gezant bi) bet erbrengen van de opzegging van het ogrisch-Duitsche handelsverdrag tegeiyker- M voorstellen omtrent onderhandelingen er een nieuw verdrag. Belgi& De oud officieren en oud onderofficieren van !,t Belgische leger hebben besloten, geen Dg bi) de schutterij aan te nemen zoolang persoonlijke dienstplicht nog niet inge- er i is. - De algeheele hervatting van den arbeid de Belgische mfindistricten ondervindt be Dgrijke vertraging door eene gisting, die in gevolg is van het ontslaggeven aan ver- beidene werklieden, die de werkstaking bo- irderd of kameraden den arbeid belet jbben. - Op drie verschillende plaatsen in de orinage zijn dynamietaanslagen gepleegd, e groote schade aan materiaal, enz., doch jen persoonlijke ongelukken ten gevolge tiden. Groot-Britnnnië. De regeeringen van Groot Britannië en de ereenigdr- Staten zijn, naar de „Times" meldt, lenengekomen om in October aanstaande een nf.rentie te houden ter bespreking van de bbenquaestie. De conferentie zal niet het rdrag herzien, maar do rapporten in ont- ingst nemen van de commissarissen, die den estand der robbonvisscheqj zullen onder- eken, en verder bewijzen trachten bijeen te engen voor de klachten, die geuit zijn. Waar- bjniyk zullen Japan en Rusland aan de Dferentio deelnemen. Cuba. De „New-York Herald" beweert, dat de ïbaansche opstandelingen 29 Juli Havanna ibbeu aangevallen. Zy maakten een ver- oeden rit door de voorsteden. Te verwonderen is het niet, dat daardoor oote opgewondenheid in de stad ontstond, >g vermeerderd door het geluid van kanon- boten of dynamietontploffingen. De Spaansche troepen snelden onmiddel- jjk naar het Zuid-Oostelijk deel der stad en iramen terug met een aantal gewonden. De aanvoerder dezer brutale opstandelingen oet majoor Aranguren geweest zijn. Telegrammen# CHRISTIANIA, 31 Juli. Het Storthing heeft le regeering gemachtigd een maximaal tarief an te wenden tegen die landen, welke oorsche koopvaardijschepen ongunstiger be- indelen dan koopvaardijschepen van andere ogendheden. MALTA, 31 Juli. Vierhonderd manEngelsche fanterietroepen zijn naar Creta vertrokken d boord van het transportschip „Tyne". KONSTANTIAOPEL, 1 Augustus. In de (eenkomst van gisteren legden de gezanten de rest van het voorloopig vredesverdrag over. ïwfik-pacha stelde daarop verschillende Dendemenren voor, waarop de gezanten imiddellyk schriftelijk antwoordden. De Bcu3sie duurde meer dan drie uren. KAAPSTAD, 1 Augustus. Omtrent den ist-and in Zuid-Afrika wordt gemeld dat in Dt district Lingsberg Vrijdag ernstig is ivochten. De stelling van den vijand in bet ïmasiefdal werd ingenomen en de rebellen Hucbtten naar Twaiekloof. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Junl-1 Juli. Voorgedragen bjj de infanterie zijn tot itenant-kolonel de majoors N. Ten Broek i J. L. Koster; tot majoor, de kapiteio bü dat wapen J. J. èrlinden; tot kapiteins de 1ste luitenants C. Exel, B. W. H. Van Aldewerelt van Rosenburgh, B. Snepvangers, J. J. J. M. Oosterman en 1 Van Stipriaan Luiscius; tot lsten luitenant de 2de luitenants J. P. roockewit, J. W. Knogtmans, H. A. Schadee en J. Smits. - By de eerstkomende vacature van refe- indaris ter Algemeene Secretarie zullen, naar en nu reeds weet mede te deelen, de volgende sno3mingen plaats hebben: de hoofdcommies "W. F. Loudon, chef van üeelmg F. (begrootiDg, comptabiliteit, enz.), iferendaris; de lste commies G. Engelb6rts hoofd- immies; de 2de commies jhr. De Graeff lste com- ies, en de 3de commies "Waleson, chef van het te Weltevreden aanwezig gedeelte der Algemeene ecretarie, 2de commies. - De heer J. C. Hasselman, referendaris ir algemeene secretarie, is voornemens om egens langdurigen dienst buitenlandsch ver- aan te vragen. Boor den gouverneur-generaal van Nod.-Jndiö QD de volgende beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Eervol it 's lands dienst, de assistent-resident van Pria- 'an (Sumatra's Westkust) P. J. Avis, de hoofil- "uraies op hot residentie-kantoor te Soerabaia 1 W. "Wegener on de gewezen klerk ter griffie m de landraden te Tegal en Pemalang F. N. onkes, de twee eersten op verzoek en met in van 2 Juli 1897. Bij de afdeeling Hoogere Burgerschool van het Gymnasium Willem III te Batavia. Ontheven: Eervol van de hun gedane tijdelijke pdacht tot het geven van onderwijs: in de aard- delfstofknnde, do militaire apotheker 2de kl. J S. Soer en in de plant- en dierkunde, de waarnemende directeur Yan de fabriek deropuim- Pgie J. Haak. Benoemd: Tot leeraar in de scheikunde.zoo mede de aard- en delfstofkundo, dr. Ch. M. Yan Deventer, daartoe gesteld tor beschikking van den Gouverneur-Generaal tot leeraar in de wiskunde, W. A. Rouhl, laatste lijk die betrekking bekleed bobbende, onlangs van vorlof uit Europa teruggekeerd. Belast: Voor den duur van bet aan den leeraar in de reken- en stelkimdo, aan dohoogere burgerschool te Semarang J. W. Segaar verleend eenjarig vorlof naar Europa, met de waarneming der voormelde betrekking, do onderwijzer 3de kl. by het openbaar lager onderwijs voor Europeauen D. A. Vermeulen. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den lsten waterschout to Soerabaia J. Jansen. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd oervol uit 's lands dienst, de griffier bij den land raad te Brebes (Tegal), E. E. H. R. Knollaart. Bij het Bosch wezen op Java en Madoera. Belast: Met do definitieve grensregeling en het toezicht over de afbakening der djatibosschen in de boschdistricten Semarang-Vorstonlanden en Rembang-Blora, met Semarang tot standplaats, de houtvester E. Tobi; met de afbakening, opneming en kaarteering der gereboiseorde terreinen, behoorende tot het stroom gebied van de Gowong, gelegen in de onderdis tricten Sapoeran en Gowong, der residentie Bagelen, de benoemde opnemer G. W. Wiegers; met de definitieve opneming der djatibosschen in do afdeeling KeDdol, residentie Semarang, de benoemde opnemer V. C. Sijdow. Bij hot Binnen!. Bestuur iu de residentie Zuider en Uosterafdeeling van Borneo. Overgeplaatst: Van de onderafdeeling Be nedon- en Oost-Doeson en Mengkatip, afdeeling Doesonlanden, naar de onderafdeeling Berouw, afdeeling Koetei, de controleur 2de klasse H. A. Spaan. Geplaatst: In de onderafdeeling Beneden en Oost-Doeson en Mengkatip de controleur der 2de kl. G. Storto beker. Ontheven: Eervol van de waarneming van het bestuur der onderafdeeling Tanah Laut. af- deeliog Martapoera, de controleur der lste kl. H. W. Muller. Overgeplaatst: Van do onderafdeeling Becompei, afdeeliDg Bandjerrnasin, naar de onder afdeeling Tanah Laut, de controleur der 2de kl. G. F. A. Busscher. In het Gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden. Ontheven: Wegens vertrek eervol van de tijdelijke waarneming van het civiel gezag op het eiland Web de late luit. der infanterie, plaatselijk militair commandant te Sabang D. H. O. W. Mecke. Belast: Met de waarneminng van het civiel gezag op het eiland Weh, tevens plaatselijk mili tair commandant te Sabang, lste luitenant der inf. H. Colijn. DEPARTEMENT VAN OORLOG. On tsl agen: Eervol uit 's lands dienst, de burgerlijke schrijver 4 klasse bij don militairen geneeskundigen dienst C. F. Dias. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: Tot leerling machinist D. E. F. Vogelsang, parti culier en geplaatst aan boord van het stoomschip Albatros." Overgeplaatst: Van de .Trins Hendrik" op de „Ceram" tijdelijk gedetacheerd tot aankomst van den nieuwen titularis, de officier van gezond heid der 2de kl. L. A. C. Van Welij; van de ,Ceram" op de Atjeh" de officier van gezondheid der 2de kl. Dr. D. P. Van Wouhuijs; van de .Atjeh" op de „Mataram," de officier van gezondheid der lste kl. J. Vorstman; van de Mataram" op do „Ceiam", do officier van gezondheid der lste kl. Z. Kwast; van de Java" op de .Batavia", de officier van gezondheid der 2de kl. J. D. De Blecourt; van de .Batavia" op de .Java," de officier van gezondheid der 3de klasse S. Overdiep. Bij de Gouvernements-marine. Benoemd: Tot lsten stuurman de ambtenaar op non-activiteit A. J. Van Hemert, laatst die be trekking bekleed hebbende en geplaatst op de .Flamingo." Benoemd: Tot 3den machinist, de leerling- machinist C. A. Vodegel. Ontheven: Eervol van de waarneming der betrekking van smid-geweermaker bij bet marine établissement te Soerabaia, de smid-majoor bij do Kon. Ned. marine L. Addink. Belast: Met de waarneming der betrekking van smid-geweermaker, de smid-majoor bij de Kon. Ned. marine H. G. Nater. Een schoone Jaardag. Heden, 2 Augustus, verjaart de Koningin- Regentes van het Koninkryk. Dit is de 19ae maal sinds zy door het huwelyk met onzen Koning "Willem III tot Koningin verheven word. Die dag is door haar altyd op Nederlandschen bodem gevierd, dus in het midden van haar volk. Het is niet te verwonderen, dat hy alzoo is geworden tot een nationalen hoogtyi en dat geheel het volk op den 2den Augustus in gedachte vertosft in het koninkiyk paleis, om een: „God zegene u!" te spreken tot de hcoge vrouwe, die sinds JaDuari 1897 tot ons behoort. Is voor do vrouw des levens taak „meest op d' achtergrond van het loven", voor haar werd het anders, toen het sterven van Willem III haar riep tot de waardigheid van Regentes, gedurende de minderjarigheid onzer Koningin. In do vervulling dier taak heeft zy getoond eene vrouw van talent te zyn en dankbaar voor wat zy als zoodanig deed, wenscht het aan zyne constitutioneele monarchie zco ge hechte Nederlandsche volk haar heden toe, dat z(j met dezelfde kracht die taak tot het eind moge blyven vervullen. Daarnaast, of liever boven alles, wat zy te do n had, was zij moeder, moeder van onze Koningin, aan wier opvoeding zy zich heeft gewyd met groote zorg, en dankbaar voor wat zy deed voor onze „Wilbelmina", bidt het aan het Huis van Oranje zoo innig ver bonden Nederlandsche volk voor haar of liever st9mt in met de bede, die zy zelf zeker meer malen uit: Mocht de goede vrucht dier opvoe ding zichtbaar zyn in het rijke leven dier dochter en in het welzyn van Nederland 1 Zoo denken wy heden bovenal aan de moeder, tegenover wie eeno grooto piëteit ons vervult, aan de jarige moeder, die zoo gelukkig zich gevoelt, als heden haar kind haar dankt en hare beste wenschen doet hooren. Worde het U, Koninkiyke Moeder, nog ling gegeven, by eeno goede gezondheid, in ons midden te verkeeren als de bescherm engel voor uw kindl Hoe zal onze jonge Koningin zich bey veren, heden, feesteiyk gestemd, haar moeder een genotvollen dag te bereiden, niet zoozeer door het geschenk, dat zy aanbiedt, als wel door de hartelykheid, waarmede zy haar omgeeft l O, het kind is zoo gelukkig, dat, op haar leeftyd gekomen, nog eene moeder naast zich heeft. Er zyn zoovelen, die dat voorrecht derven, en zoo de schoonste bloem, die een kind in de jeugd omgeeft, moeten missen. Zeker, de barmhartigheid laat zich dan niet onbetuigdhet govoel van verantwoorieiyk- heid by familieleden of vrienden dringt dan om voor de opvoeding der kinderen, die moeder niet meer hebben, te zor/en, maar geheel vervangen kunnen z(j die vrouw niet. Wy' donken, eenmaal in dien gedachtengang verkeerende, aan onze eigen moeder. Sommigen onzer, al zyn zy in jaren wat gevorderd, bezitten haar nog; gy zyt zelfstan dig geworden en hebt niet meer noodig, dat zy voor u zorgt, trouwens, haar leeftyd zou dat onmogelyk maken maar rondom het hoofd van die oude vrouw, niet waar? straalt een lichtglans, want niemand, als zy, kan, onder allerlei omstandigheden, zoo hartelijk zeggen: „Myn jongen, m'n kindl" De meesten onzer hebben haar reeds ver loren, of beter, wy gaven, by hare begrafe nis aan de aarde weer, wat aan de aarde behoorde, maar heengegaan is zy niet; in het schemeruur, by menig gewichtig tydperk in ons leven is zy by ons en wy hooren hare aan moediging, hare waarschuwing, hare verma ning, o, moeder blyf ons leiden, want die liefde sterft niet. Wy hebben later vele lieve, goede men- schen ontmoet, edele zielen, helden en heldin nen op allerlei gebied, maar Moeder blyft toch de Heilige bovenal, de mensch, in wie alles wat goddeiyk is, zich het teste weerkaatst. O, moeders van onzen dag, mochten uwe kinderen zoo u kunnen eeren! Dan bewyst gy een weldaad aan uw nageslacht, grooter dan iets anders het geven kon. Dan brengt gy grooter heil aan gansch het volk, dan ooit de beste staatslieden in hunne wetten kun nen schenken; in uwe: handen, moeders, ligt de toekomst van Nederland I Daarom, Koninkiyke Moeder, brengen wy heden U eerbiedig onze hulde! Blyf gezegend in Uwe Dochter 1 Lustig wapperden heden de vlaggen in Dan Haag onder een zonnigen hemel. Hot levendige aanzion, dat de vlaggentooi aan straten en pleinen geeft, werd daardoor nog meer verhoogd en in den voormiddag kwamen de drommen bezoekers van buiten, met karren en alle denkbare vervoermiddelen derwaarts gebracht, nog meer drukte en bedryvigheid bijzetten. De goedkoops trein, o. a. dien de Staats- spoorwegmaatschappy heden naar de residentie deed loopen uit Emmerik, Arnhem, Zutfen en Utrecht, bracht dezen voormiidag 1610 feestgangers aan. Ook verschillende winkelmagazyn9n eerden H. M. de Koningin Regentes door étalages van een nationaal karakter, waartoe hun artikelen of kostbare bloemwerken de grond stof leverden. Groepen kindoren, die, voor zoover de vacantie nog niet ingetreden is, heden vry af hadden doorkruisten do straten in soldatenpakjes van papier, onder bekken- en trommelslag of trompetgeschal. Do parade werd als altyd ten aan schouwe van duizenden belangstellenden gehouden. De Boschbrug met twee standaardvlagge- masten, aan den voet bekleed met dennegro&n en ter halver hoogte prijkende met vlaggen- bundels, die de wapenschilden met naamcyfer der Regentes omgeven, vormde den van stads wege versierden toegang tot de paradeplaats. Ook wapperde heden de vlag van tal van woningen en établissementen te Scheveningen. Yan den koepel van hot Kurhaus woei de Hollandsche driekleur, omgeven door de vlag gen van de voornaamste Europeesche Staten. De Kurzaal was fraai versierd met guirlandes, waarin rozen verwerkt waren, welke bloem slingers uitgingen van en terugkeerden in de borstbeelden van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin Regentes. Tropeeën en wim pel 3 in de nationale kleuren voltooiden de versiering in de zaal. Aan het strand voor het Kurhaus gaf een Brabantsch muziekcorps hedenochtend een feest uitvoering, die aanving met het spelen van het Volkslied, waarmede ook het middag concert in hót Kurhaus aanving. Het programma van den feestavond ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, heden op het paleis het Loo voorbereid, bevat do volgende num mers: „Een lief vers", blyspel in twee be- dryven van Lodewyk Mulder; „De Werk staking", dramatisch gedicht naar Francois Coppée door J. L. Wertheim, en „Uit liefde voor de kunst", blyspel in één bedryf, vry vertaald en omgewerkt naar het Fransch van Eugène Labiche. Dit stuk speelt te Amsterdam. Het programma der muziek is aldus saam- gesteld: Mar3ch van Mendelssohn; Moment musical van Schubert; Loin du Bal en Le Moulin van Gillet; Larzo van Handel; Inter mezzo uit Cavalleria rusticana van Mascagni; Méditation van GounodMarsch van Lachner en Marche militaire van Schubert. Marktberichten. Alfeu, 2 Aug. Aangevoerd 81- wagons kaas, partijen, te zaaien 146J etnka. PrijsGoudsche kaas lste qual. 22.a /24. zwaardere a 2do qual. f18.a 21.Edammer f a fLeidsoho kaas por eohippond. Handel vlug. Rotterdam» 2 Ang. Vee. Aanvoer Paard VeuleDo, magero en 171 vetto Runderen, 283 vette- on graskalveren, 1 nnchter© Kalveren, 1777 Schapen of Lammeren, 624 Var kens, Biggen, Bok of Geit, Ezels. Men noteert: Yette Randeren 1st© qual. 64 a 2do qual. 60 a 3de qual. 50 a cents. Kalveren leto qual. 75, 2de qual. 65 a ct., Stieren lste qual. 50, 2de qual. 45 3de qual. ets. alles por KG. Ossen 1st© qual. 60, 2de qual. 56, 3do aual. 52 oente. Handel flauw. Schaponm&rkt, Notooring: lste qual. 50 a 2do qual. 45 a Zuiglammeren cents per KG. Handol txc&g. Varkens. Noteering. lste qnal. 37 a 2de qnal. 86 a 8de qnal. 35 a conts; Licht soort 34 a 85 cents per KG. Handel redelijk. Beursbericht. Amsterdam, 2 Augustus. Da markt was heden nagenoeg onveranderd. Poitugal flauwer 21'/4. Amerikaansche prys- houdend. Atchison 28 55-841/»- Union 75/8* Moeara Enim 931/t. Palembang 106'/2. Ru" meensche 105. Dordtsche 122. Prolongatie 3. Spanje 581/,. Cricketmatch tusschen „Ajax P en „Rood en Wit I". In de returnmatch tegen „Rood en Wit" was het overwicht van „Ajax I" veel grooter dan den -vorigen keer. Hoewel „Ajax" niet over haar volle kracht kon beschikken en „Rood en Wit" slechts één speler miste, hadden de Leidenaars van begin tot eind de leiding. De eerste vier batsinen brachten dadeiyk de match in vei ligheid. J. De Groot maakto 13 runs, A. Adam 16, M. Beyerinck 38, D. Beyerinck 27. Toen zy uit waren, was het totaal reeds 114 runs en aan het innings waren er 143 runs. Posthuma nam 6 wickets voor 42 runs. De Haarlemmers bleken, zooals verwacht werd, niet in staat dit aantal te bereiken. Zy maakten 82, waarvan Posthuina 29, Kool hoven 16 not out, A. v. Waveren 10. M. Beyerinck, die van de Leidenaars het grootste aantal runs verkreeg, had ook met bowlen het meeste succes. Hij nam 7 wickets voor 25 runs, D. Beye rinck 1 voor 22, J. De Groot 1 voor 17. Hoewel dus de wedstryd niet spande, was hy zeer belangwekkend om te zien. Er wer den verscheidene mooie slagen gedaan. De Haarlemmers en ook de toeschouwers, waar onder vele Hagenaars, roemden zeer de nieuwe mat van 100 M2. oppervlak, welke dezen keer voor het eerst door het lste elftal werd bespeeld. De volgende week zal een veel spannend.r wedstryd hier te zien zyn, nameiyk tegen „Amstels C.-C." Deze club, de kampioen van 1896, is nog nooit door een Lridsche club verslagen en is de eenige club, welke nog nooit door „Ajax" verslagen is. Hoogstwaarschynlyk zal dus de winner van die match dit jaar kampioen van Nederland worden. LEIDEN, 2 Augustus. De tweede collectie platen en licht drukken op Heraldisch gecied is heden in de Kunstzial van het Stedeiyk Museum in ge reedheid gebracht. Behalve de reeds vermelde „Kunstbl&tter" van Warnecke zyn er schoone li.htdrukken te zien naar zegels van de bisschoppen van Constanz, enz. Ook reproducties, die eenige jaren geleden in de tydschriften „Herold" en „Graveur- Zeitung" verschenen, alsmede kleurdrukken uit Von Hefner's „Original Melsterbuch", vullen de verzameling aan. De Vereenigde Rotterdamsche Toonoelisten onder directie van Le Gras en Haspels be haalden gisteravond met „Madame Sans Göne" andermaal een schitterend succes. De schouw burg was uitverkocht en het talryk opgekomen publiek genoot met volle teugen van het voor treffelijke, hartstochtelyke spel van mevrouw Van EysdenVink, die de titelrol vorvulde en op wie het stuk, om zoo te z3ggeD, dryft. Dei inhoud hebben wy reeds by vroegere voorstellingen meegedeeld. Met weet derhalve dit het stuk niet veel om 't lyf heeft, maar dat het, door zyn grappigj en voortreffeiyk gearrangeerde tooneeltoestandcn en tooneel- scbikkingen de meesterhand van Sardou ver raadt. Het samenspel laat by dit gezelschap niets t9 wenschen over, dank zy den mede werkenden dames en heeren. De heer Alex. Faassen had zich een praebtigen Napoleon- kop gemaakt, de heer Willem Van Zuylen was een onverbeterlijke Lelèbre en de heer Rosier Faassen een vormakeiyke dansmeester Despréraux. Maar de kroon van alles spande ook nu weer mevrouw Van Eysden, met haar heoriyk, prachtig spel. By de heden alhier gehouden verkooping van cokes, in partyen van 10 en 5 heet., waren de pryzen f 4.60 en f 2.30. By het kegelconcours op het sportterrein te 's Gravenhage behaalde in den eorpswed- stryd, waarvoor 72 vereenigingen stonden inge schreven, de vereeniging „Harmonia 1" uit Leiden No. 10 met 228 houten. No. 1 was „Onder ons" van Rotterdam met 272 houten in veertig werpen en No. 17 „Onderons" van Apeldoorn met 218 houten. De gep. generaals Van Helden en Egter Van Wissenkerke; de generaal-majoor Gysberti Hodenpyl, inspecteur van bet wapen der genie, alsmede de kolonel Pantbaleon baron Van Eek, chef der afd. genie aan het Departement van Oorlof, vertrokken heden van Den Haag naar Dieren tot het bron gen van een laatste hulde aan hun wapenbroeder en voormalig chef den gep. luit. generaal der genie Kromhout, wiens ter aarde-bestelling heden te Ellecom plaats had. Het bezoek der Koninginnen aan Dor drecht is bepaald op 18 Augustus. H.H. M.M. bezoeken 9 Aug. „Mettray" en brengen dan tevens etn kort bezoek aan de gemeente Zutfen. De Raad aldaar verleend heden een buitengewoon krediet. De aanst. aftreding van den kapitein ter zee Ellis als chef van hot personeel aan het departement van marine staat in verband met het weer in den actieven zeedienst treden van dien hoofdofficier der marine, noodig om voor bevordering tot hoogeren ran? in aan»' merking te komen. Tot directeur van de Billiton-MaatschappQ is de heer A. J. H. Van Kappen berken. Naar het „Centrum" verneemt, is dn toestand van den deken Poppen zoodanig ver ergerd, dat hem reeds de H.H. Sacramenten zyn toegediend. Prof. G. Pluge, boogleeraar in do anatomie te Amsterdam, heeft ee:.e benoeo ing ontvangen tot hoogleeraar aan de universi teit te Zürich, als opvolger van prof. Stöhr# die naar Würzburg gaat. Prof. Pluge werd in 1852 te Beriyn geboren, waar hy in 1875 promoveerde. In 1888 werd hy benoemd tot hoogleeraar te Amsterdam.' De oud-minister van justitie, mr. Van der Kaay, vertrekt a. s. Woensdag voor ga- ruimen tyd naar het buiter land. Het stoomschip „Herzog", van Oost-- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arrive?rde 1 Aug. te Aden; de „Koningin-R-gontes" arriveerde 1 Aug. van Amst rdarn te Bat ivia. Cr e m e n gr cl Nieuws. De gelegenheden hier ter stede om zich te lat9n uitbeelden zyn weder met eene vermeerderd, maar het is er ook eene, die, wat hare inrichting betreft, met eere mag worden genoemd. De heer Th. J. Bouwmeester, wegens zijne veeljarige werkzaamheid op dit gebied alhier by name reeds wel bekend, heeft zich thans zelfstandig gevestigd in een woning aaD de Hooigracht No. 86, op een wijze zóódanig, dat hy ook voor elders gevestigde établisse menten niet behoeft onder te do n. Een ruime voorkamer is tot wachtsnlon ingericht, dat getuigt van den kunstsmaak van den heer Bouwmeester, die het zijn be gunstigers blykbaar niet aan geriefelykheden heeft willen doen ontbreken. Het is er si -riyk van meubelen en kunstvoorwerpen voorzien, maar te geiyk ligt er niettemiu een stempel van eenvoud op. Ofschoon de heer Bouwmeester pas voor zicbzelvon begint, kan men hi r bovendien toch reeds eenige vruchten van zyn arbeid gadeslaan. Het zyn waariyk artistieke pro ducten van zyn atelier, dat zich achteraan bevindt. Die photographische kuDstinrichting is ge lijkvloers, geheel naar de ni uwste ei-cfcen des tyd uitgevoerd, voorzien van de boste, kostbare machines, waardoor h t o. a. zoo veel gemakkelyker is ook kinderen te photo- grapheoren en heeft een oppervlakte van 10 by 4 meter; ze is dus belargryk groot. De heer Bouwmeester is van den stelregel uitgegaan dat by de opening eener nieuwo zaak ook alles, tot zolfs in do onderdeelen, van den nieuwsten aard moet z'yn, waardoor het hem mogeiyk kan worden 6teeds het nieuwste op photographisch gebie l en ook als portretschilder te leveren. Op die wyze zal zy ongetwijfeld spoedig veler vertrouwen wofcen te verwerven. De kermisweek alhier begon reeds op den eersten dag met een verwonding, gelukkig niet van ernstigen aard, t^rwyi zij Zaterdag-nacht eindigde met een diefstal van Az f 200 ten nadeele van den eigenaar van een luchtschommel, waarvan diens knecht verdacht wordt en waarmede de politie in kennis gesteld is. Gedurende den loop der week viel een be schenken persoon uit een luchtschommel en bezeerde daarby tamelijk ernstig zyn neus, zoodat hy in het Academisch Ziekenhuis ver bonden moest worden. Een jonge dame, die, zooals men dacht levenloos op don Stationsweg gevonden werd en in het hulpbureel van politie aldaar werd gedragen, bleek by onderzoek slechts „een borreltje" te hebben gebruikt. Een kermisreiziger, die een jas uit oen tap- pery en een paar schoenen uit een schoenen winkel ontvreemdde, werd door de politie aangehouden; na opgemaakt proces-verbaal is hy ter beschikking van de justitie naar 's-Gravenhage gezonden. Verder zag de politie scherp toe op vreemde scharrelaars, die de kermissen afreizen oin „een centje te verdienen doch blykbaar met minder goede bedoelingen in de stad rondzwierven. Het kermisterrein werd van een 10-tal dier lieden bevryd, die all n als minderjarigen naar hunne woonplaatsen werden teruggeleid. Mede werden verschillende per sonen, die in het „Algemeen Politieblad" ge signaleerd stonden, door de polltis aangehou den en naar het Huis van Bewaring alhior overgebracht om hunne hechtenis te onder gaan, terwyl ook een tweetal lieden, die zicb onder de gemeente Voorschoten schuldig ge maakt hadden aan straatroof, op verzoek dei politie van Voorschoten te dezer 6tede wir den aangehouJen en derwaarts overgebracht. Bovendien werden twee personen alhier door de politie gearresteerd en vervolgens naar Den Haag overgebracht, die respecti velyk 3 en 4 maanden gevangenisstraf tego d hadden. Ofllciëolo Kounisgovingcn. BurgemeoBter en "Wethouders der gemeente Lcid?n brengen ter algemeene kennis, dat do passage 1. ngs do Hoogowoord, van en met de H o o g e- woerdsbrug tot de Wateretoe g, wei., ets het vernieuwen tramrails en van het bove"1 k der genoemde brug, voor rfi- en voortuii en zal zijn afgesloten van Dinsdag 3 tot en met. Vrijdag 6 Angnstns a.e. Burgemeester en Wethoudora voornoemd, Leiden, H. O. JUTA, Weth., lo.-Burgemeester. 2 Ang. 1897. E. KI8T, Secretaris. Thermometerstand: gisteravoad om 8 uren C. 63.5° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uran 18.5C. 65.3' F.; 'b middags om 12 uren 21.51 C. 70.7° F.; 'a namiddag! 4 uren 21.6° C. 70.7° F,

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3