N°. 11483 Dinsdag 3 Augusfus. A0. 1897 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Augustus. Feuilleton. CiLBERTE. LEIDSCH DA&BLAD PRUS DEZEB COURAÏfTi Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Trauco per postL40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PEJUS DEB ADVERTENTLEN; Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j, Grootere letters naar plaatsruimte. Vpor het incasseeren bul ton de stad wordt 0.05 berekend. De 398te verjaardag van H. M. de Koningin-weduwe Emma, Regentes, werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare en particuliere ge bouwen, het houden eener groote parade door het garnizoen op het Schuttersveld en het bespelen in het middaguur van het carillon. Voor hot examen der hoofdakte zijn toe gelaten te 's-Gravenhage de heer M. Van Wijk en te Arnhem de heer G. W. Van Klaveren, beiden te Leiden. Door het gecombineerd bestuur der beide hier ter stede bestaande afdeelingen van het Nederlandsch Jongeliugs-Verbond: „Uw Be waarder zal niet sluimeren" en „Dient den Heer" zijn gedurende de afgeloopen kermis- week anti-kermis-vergaderingen gehouden; de drie eerste in „Pniöl", de drie laatste avonden in het wijkge'oouw aan het Levendaal. Op een dier avonden werd een wedstrijd in het lezen gehouden, een gedeelte nl. van de geschiedenis van Pieter Stastok uit de „Camera Ouscura" van HildebranJ. Als 1ste prijs word gegeven „De belegering van Hoey" door mevr. BosboomToussaint; als 2de prijs „Assur, de zoon der Woestijn." Beide prijzen werden gewonnen door leden vau „Uw Bewaarder zal Diet sluimeren." Deze vergadering werd evenals die van Zaterdag, toen een wedstrijd in het voordragen (ernst en luim) gehouden werd, gepresideerd door den heer A. J. De LaDge, die met den heer F. Uittenbroek de jury uitmaakte. Als prijzen voor den wedstrijd in 't voor dragen ernst waren beschikbaar gesteld: „Koningin-Wilhelmina-Album" en als 2de prijs „Een kroon van Karei den Stouten", van BosboomToussaint. Den lsten prijs (ernst) won een lid van de vereeniging „Dient den Heer Do 2de prijs (ernst) en de twee prijzen la den wedstrijd luim, bestaande in „Koningin- Wilbelmina Album" en- „De Predikant van Wakefield" door G. Keiler werden doorleden van „Uw Bewaarder" enz. gewonnen. Op een anderen avond is ook opgetreden een lid van het hoofdbestuur, nl. de beerW. Liotard uit Rotterdam, dieeene lezing hield over het onderwerp „Pietor Stavoren, een schets uit het leven der Chr. J.-V.", terwijl do heer J. C. Hendriks medodeelingen deed omtrent zijn zendiDgsarbeid. Dat de voordrachten door de leden der Chr. Jongel.-vor. „Uw Bewaarder", enz. alle zeer in den smaak gevallen zijn, is niet 't minst het gevolg van de eenigen tyd geleden opgerichte onderafdeeling: „De Reciteerclub Excelsior", waarvan de heer P. Van Dpi den presidents- ham6r voert. By de Leidsche Spaarbank werd in de ïnaani Juli ingelegd f 83,785.53 en terugbe taald f 56,646.54, terwijl zjjn afgegeven 89 nieuwe en geheel afgelost 63 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10,853 deel hebbers bedroeg einde Juli ƒ2,101,417.87*. Aan het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 29—31 Juli deel 7 candidaton voor de faculteiten der godge leerdheid, enz. ui Het was een onbeschrijflijk genot voor hem haar op de smalle paden heen en weer te zien wandelen en met haar slanke voeten de geel geworden bladeren ter zijde te zien schuiven. Ook haar verwarring nam bjj waar, en zag haar schuwe en toch nieuwsgierige blikken nu en dan op zijn vensters gericht; hij meende zelfs haar van ongeduld te zien bevèn. Zij wilde onbevangen en onverschillig schijnen en niet laten merken, dat haar ge dachten zich met hem bezighielden, maar toch agiteerde het haar grooteiyks, niet te weten of hy haar bespiedde of niet. Wanneer zij had kunnen weten, dat hy geheel onverschillig daar boven stond, en er geen belang in stelde haar met zyn blikken te volgen, zoo zou haar dit een groote verlichting hebben geschonken, zy zou zich veiliger geacht hebben, maar ook teleurgesteld zyn geweest. Langer dan een uur bleef zy werktuigiyk voortwandelen, ronder zich rekenschap te geven van hetgeen zy deed; daarop viel de schemering in en trad zy ontstemd en terneergedrukt in huis. Onmiddeliyk daarna hoorde zy lichte voet stappen boven zich, een deur ging opeD, werd gesloten en daarna was alles stil. Gervais bad zyn post verlaten, wyi er niets meer te zien was; nu verliet hy ook het huis. Courcier keerde dien avond van een woelige Kamerzitting bevredigder dan gewoonlyk terug. Toegelaten zyn 2 candidaten, nl. de heeren H. Yan Alfen en W. J. Kist. Verder nog de heer C. M. Van Marle voor diploma B. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zgn vier candi Jaten, nl. de heeren J. Gewin, G. A. Heerenkamp, H. Keunen en mej. M. A. Schöffer. Het examen wordt voortgezet met twee candidaten. Na voortzetting van het examen zyn van do vorige groep alsnog geslaagd de heeren J. Lange en F. M. H. Quaedvlieg voor diploma A. Naar het „HM." uit goede bron verneemt, hebben de heeren H. Goeman Borgesius, C. Lely en mr. N. G. Pierson, by de jongste verkiezingen benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de districten Zutfen, Lochem en Enschede6, toegegeven aan den drang van éen groot deel hunner geestverwanten in de dis tricten, die hen afvaardigden, om, niettegen staande de aanvaarding van het Ministers ambt, zich desgewenscht opnieuw verkiesbaar te stellen. De centrale anti revolutionnaire kiesvereni ging in het district Winschoten heeft thans den heer B. L. Tydens candiJaat gesteld voor de Tweede Kamer. De correspondent in Nederlandsch-Inaië van het „Hbl." seint onder dagteekening van 31 Juli: „Drie compagnieën trokken heden uit naar Segli, onder het bevel van majoor J. C. Lind- green en de kapiteins A. H. Overman, H. A. Stein en A. E. Piera." De hertogin van Mecklenburg wordt in den avond van Woensdag 4 Augustus ten paleize het Loo verwacht en zal tot Zaterdag 7 Augustus des ochtends aldaar verblyven. De erfgroothertog van Baden is Zaterdag avond te 's Gravenhage aangekomen en heeft in het Oranje Hotel te Scheveningen intrek genomen. Zjjne gemalin werd er eveneens verwacht. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Oosterland (Zeeland) door de. H. J. Couvée, pred. te Kerkwerve. H. M. de Koningin-Regentes woonde Zondagvoormiddag de godsdienstoefening by in de Ned.-Herv. Kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. C. Hattirik. De 1ste luits. der cavalerie O.-I. leger J. A. T. Lublink Weddik en C. G. Daniêls wor den 1 Nov. a. 8. ontheven van hunne deta cheering by de hoogore krygsschool te 's-Gra- venhage en keeren daarna naar Indiö terug. De 2de luit. C. J. Kraft, van het 2de reg. vest.-art. te Naarden, wordt 1 Oct a. s. voor een jaar gedetacheerd by het 3de reg. vest. art. te Gorkum. De nieuw benoemde burgemeester van Apeldoorn, de heer H. P. J. Tutein Nolthe- nius, werd Zaterdag te Apeldoorn feestelyk ontvangen. Het was een lange stoet, die zich te 12 uren by de Middellaan opstelde; by was samen gesteld uit eene eerewacht en rytuigen met deputaties van een 16-tal vereenigingen, waar onder de afdeeling Apeldoorn van het Neder landsch Onderwijzersgenootschap, het corps Koninkiyke scherpschutters van de Vel uwe, de afdeeling Apeldoorn van de Nederlandsche Maatscbappy voor Tuinbouw en Plantkunde, de vereeniging „Felua", het Brandweercorps, do vereeniging „Gemeentebelang", de Neder landsche vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en andere corporation. Te 12 uren reed de stoet naar het station, waar de afgevaardigden zich naar de lste- klasse-wachtkamer begaven. Aan het station arriveerde ook weldra een muziekcorps, dat zich op het perron naby de wachtkamer posteerde. Het bestuur der „V. V.-V." begaf zicb naar het 2de perron, om den burgemeester by aan komst te begroeten, en zoodra ZEA. het 1ste perron betrad, speelde de muziek een korten welkomstgroet, waarna de afgevaardigden der verschillende corporaties aan den burgemees ter werden voorgesteld. Voorafgegaan door het bestuur der muziek vereniging „De Harmonie", het muziekcorps en de eerewacht en bet bestuur der „V. V.-V." en gevolgd door de rytuigen, waarin de afge vaardigden der overige vereenigingen waren gezeten, reed de burgemeester thans naar het gemeentehuis, waar ZEA. in de raadzaal door den gemeenteraad werd ontvangeD. Na deze plechtigheid stelde de stoet zich weder in be weging, met de muziek aan 't hoofd, en reed door de Dorpsstraat naar het huis van mevr. de weduwe Noltbenius, waar de burgemeester uitstapte. Dit wat de officièele ontvangst betreft. Ook van de zyde der ingezetenen was de begroe ting zeer harteiyk, waarvoor de burgemeester eer hy by het Raadhuis weer in het rytuig stapte, zyn dank betuigde. Zaterdag-avond bad in de groote zaal van het Park „Tivoli" eene byeenkomst van inge zetenen plaats, waarby de burgemeester was uitgenoodigd eenigen tyd tegenwoordig te zyn. In do „N. R Ct." wordt medegedeeld, dat de hoer W. C. Royaards tegen den lsten October a. s. verbonden is aan het gezelschap der Vereenigde Tooneeliston te Rotterdam. Zyn verbiyf in den vreemde zou hem de overtuiging geschonken hebben, dat hy de Nederlandsche taal en een Nederlandsche omgeving noodig had, om van zyn kunst te kunnen vorderen en verwachten wat hy er van eischt en hoopt. Om de verbintenissen in Leipzig en Weenen treedt de heer Royaards pas met 1 October tot het gezelschap toe. Over hetgeen hy er dezen winter doen zal, is nog alleen bepaald, dat hy de Jago in „Othello" zal spelen, daar de wensch van den heer Tartaud toch worke- ïyk in dit seizoen zal worden vervuld en waarschynlyk zelfs reeds vóór Nieuwjaar. Burgerdyks vertaling zal worden gebruikt. De heer Royaards zou verder nog zeer gaarne den klokkengieter meester Heinrich spelen in Hauptmann'8 „Versunkene Glocke", maar dienaangaande is nog niets bekend. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 31 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oo8t-Afrika, vertrok 30 Juli van Dar-es Salem; de „Zulu", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 30 Juli van Dartmouth; de „Admiral" arriveerde 31 Juli van Hamburg en Antwerpen te Durban; de „Maasdam" arriveerde 31 Juli van Rotterdam te Nieuw- York; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, is 1 Aug. Wight gepasseerdde „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 1 Aug. te Suez. Noordwyk: Zeer ten gerieve van het wachtende publiek, vooral tegen höt naderende kwade seizoen, is eindelijk te Noordwyk aan Zee, by de remise dtr stoomtram, een abri of wachtlokaallje opgetrokken, dat in een dringende behoefte voorziet. Zooals we vroeger reeds opmerkten, heeft men dit mede aan de krachtige aansporing van onze Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te danken. Valkenburg: Gistermorgen te elf uren werd de bevolking in hare Zondagsrust opge schrikt door het luiden der biandklok. Een felle brand, welke zich in den beginne reeds als ernstig, deed aanzien, was uitgebroken in de steenfabriek „Rijnstroom". Juist was in den nacht van Zaterdag op Zondag een oven afgestookt en gestopt, en scheen er voor brand dientengevolge geen gevaar, toen het bleek, dat een goede voorraad turf, geborgen in eene schuur naast den oven, vuur had gevat. Door een ongeval aan de slangen der brandspuit, vóór eene week beproefd en in orde bevonden, duurde het vry lang eer het water het vuur kon bekampen, doch weldra was het duideiyk, dat men zich slechts had te bepalen tot het beschermen der belendende perceelen, waaronder een woonhuis, dat door de bewoners bereids was ontruimd. Tegen vier uren in den namiddag, toen van den oven weinig meer was overgebleven dan de muren, was men den brand meester, hoewel de brandweer nog voortdurend werk zaam moest biy v6d, W3ar uit de massa brand stof telkens weer de vlammen opgingen. By het afzenden van dit bericht was het vermoeden gewettigd, dat eene ploog volks den geheelon nacht wacht zou moeten houden ter voorkoming van verdere onheilen. Den ganschen dag was het in ons dorp druk door het toevloeien van bewoners der omliggende gemeenten, waaronder misschien veleD, die zich mot ons herinneren, dat voor elf jaren een anderen oven op dezelfde fabriek een dergelyk lot trof. Waddingsveen: De heer H. Jongen burger, herkozen lid van den Gemeenteraad, beeft in een publieke kennisgeving de heeren Hoogendyk, Van der Torren, Alblas en Verbruggen gesommeerd in 66n openbare byeenkomst, voor een ieder toegankeiyk, de beschuldigingen te bewyzen, die op een bord, dat by de herstemming dienst deed, tegen hem waren ingebracht Wanneer en waar die byeenkomst zal worden gehouden, is nog niet bepaald. Een voorzitter, om die vergadering te leiden, wenscht hy in overleg met genoemde heeren t9 benoemen. Met byzondere belang stelling wordt die byeenkomst door allen, zonder onderscheid, te gemoet gezien. Woensdag a.s., 4 Aug., zal onze nieuwe burgemeester, de heer Tuymelaar, geï.st.-llcerd worden. Hy zal zich metterwoon aan het dorp vestigen. Het prachtige landgoed „Vr d nburg" is nu geheel gesloopt en heeft plaats mollen maken voor een kolossale varkensfokkery. Het gezang der nachtegalen van vro?g9r klonk eigeniyk heelwat aangenamer dan het luid* ruchtig moDsterconcert, h.twelk eiken avond door die zwynenkapel wordt gegeven. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis to Dor drecht, mr. S. Grata ma, president van de aironuisse- ments rechtbank aldaar. Benoemd tot adjunct-administrateur bij de zee macht. de ndspirant administrateurs P. A. Snellen van Volleuhoven. H. B. Van Dam, J. K. W. Franssen, M. Meinesz en D. Kaan. Aan den inspecteur der posterijen in algemeenen dienst, C. Van der Veen, te 's Gravenhage, ver gunning verleend tot het aannemen van hot ordetceken als ridder 2de kl. van de Kroon van Pruisen, hem door den keizer van Duilschland ge schonken. Min. beschikking. Door den minister van koloniën is S. F. Kleinbentiuk gesteld ter be schikking van den Gouverneur-Generaal van Noderlandsch-Indië om te worden benoemd tot leeraar bij bet middelbaar onderwijs daar te lande. Audiëntiën. De audiëntiën van den minister van buitenlandscbe zaken zijn bepaald op Vrijdag te 2 ureü, te beginnen met t> Augustus; die van den minister van oorlog op Donderdag te 1 uur. Het Spiuozahuis. Omtrent het Spinoza-huis te Rynsburg schryft de heer W. Meyer aan den „Spectator": „Have en goed van den wysgeer is in 1677 in openbare veiling verkocht en overal ver- spr id geraakt, zoodat er van hetgeen hem pvrsoonlyk toebehoord heeft al zeer weinig meer bestaat. Slechts eenige brieven en een paar boeken, die werkelijk zyn eigendom zyn geweest, zyn ods bekend. Het beste is ons echter bewaard gebleven (Ethica V. 38). Wy kennen zijn werken en wy zyn door de zor gen van den heer Servaas van Rooyen ook bekend met zyn boekery. Wy wenschen de laatste weder byeen te brengen; de eersten zyn ods nu reeds van bevriende zyde toege zegd. Het is dus mogelyk, als allen, die in Spinoza belang stelltn ons 6teunen willen, in het huisje by Rynsburg zyn geesteiyke woning weder op te bouwen. Men zal zich daar, wordt ons plan verwezenlykt, geheel in den gedach- tenkring van den wysgeer kunnen verplaatsen en wie van hem studie heeft gemaakt, zal hem daar het best kunnen leeren kennen ia het licht van zyn tyd. Spinoza's beteekenis bestaat in zyn denken; gelukt het ons in het Spinoza-huis om dat weder voor den geest te roepen, dan zullen er zeker weinig histo rische huizen zyn, die zoo volkomen aan hun doel beantwoorden om de persoonlijkheid van een beroemden landgenoot te verlevendigen, als juist dit huis, waar ai de geestelyke goe deren byeengebracht worden, die Spinoza in zoo ruime mate bezat, en lichteiyk zal men zich daarby het gemis getroosten van de luttele stoffelyke goederen, dio by eenmaal zijn eigendom mocht noemen." Het was Jacquinot, in weerwil van al zyn pogingen, niet gelukt een nieuw Kabinet samen te stellen. Nu hy niet met hem omhoog kon klimmen, zag zyn vroegere vriend hem niet zonder voldoening vallen. Deze nederlaag bracht hen nader tot elkander. „Dio arme ventl" zeide hy tegen zyn doch ter. „Verbeeld u, deze Jacquinot heeft geen twaalf republikeinen by elkander kunnen kry- genl Zoodra zy by elkander waren, vatte de eon een grooten tegenzin tegen den anderen op. Ongetwyfeld zal nu Banrouillet de zaak tot een goed einde moeten brengen en deze is ook inderdaad een knap man. Het zou my iu 't geheel niet verwonderen, wanneer hy my liet polsen. Er zyn immers ook ministers, van wie men niet eischt, dat zy juist groote redenaars zynen dan „Maar gy spreekt immers zoo goed, papal Wanneer gy hier met uw vrienden „O, zeker I hier, in een kleinen kring, wanneer men my niet in de rode valt; maar zoodra ik gestoord word, kan ik niet weer op myn verhaal komenIk ben oen meester in het interpelleeren, omdat de Regeering iemand zyn gang laat gaan. Dat is dan ook een aanval en daarin ligt myn kracht! Maar om te antwoorden, midden onder al dat geschreeuw en die tegenwerpingen dan kom ik in verwarringen ben ik niets meer waardl Dat is, helaas, myn ongeluk. Maar ik zal er eindeiyk wel overheen komen, er tegen opgewassen worden en dan dan behoort de toekomst my toe." De vraag ot hy nog inlichtingen had zien te krygen over den nieuwen huurder zweefde het jonge meisje op de lippen, maar zy had geen moed die uit te spreken. Het kwam haar voor alsof zy haar ziel zou blootleggen, wanneer zy het waagde Henri's naam uit te spreken en dat men dan alles zou kunnen ontdekken, wat zy zoo zorgvuldig wenschte te verbergen. Zoo gingen acht dagen voorby. Courcier was geheel en al verdiept in de staatkundige zaken en scheen volstrekt niet meer aan den nieuwen buurman te denken. Toevallig had hy hem niet weer ia huis ontmoet en was deze daardoor geheel uit zyn gedachten ver dwenen. Toch verscheen Henri Gervais ge regeld en met het grootste genoegen in die woning; tegen vier uren kwam hy en zoodra het donker werd, dat wil zeggen zoodra Gilbert© den tuin verlaten had, verdween by weer uit het huis. Er braken eenige dagen van regenachtig weer aan, waarin het jonge meisje verhinderd werd de in modderpoelen herschapen, niet van het noodige grind voor ziene tuinpaden te bewandelen. Zy hoorde dan den buurman twee uur achtereen in zyn kamer op en neer loopen om den tyd te verdry ven. En uit de manier, waarop hy dit deed, uit zyn langzamen, vermoeiden tred, maakte zy op, dat hy zich teleurgesteld en treurig gevoelde. Zy nam een oogenblik in beraad, om, niettegenstaande den stroomenden regen, met een parapluie gewapend, naar den tuin, en ten minste tot aan het ronde midden- perk te gaan, om den armen jongen in de gelegenheid te stellen haar te zien, maar by langer nadenken gaf zy toch dit plan op, wyl deze handelw(jz9 hem te veel zou zeggen. Zy getroostte zich dus de voetan van haai minnaar een weemoedigen treurmarsch te hooren uitvoeren en het eentonige, onaf gebroken geluid werd in zekeren zin wel sprekend voor haar. Zy meende daaruit een klaagzang, vurig smeeken en gestamelde bekentenissen te hooren, alsof een klopgeest haar de gevoebns en gedachten van een afwezig minnaar overbracht. Courcier, die niet zoo vergeetachtig was als het scheen, bad ondertusschen, met de hardnekkigheid van een echten partyman zyn meening volhoudend, dadeiyk den commissaris van politie in kennis gesteld met het geheim zinnig en verdacht vorscbynen in zyn huis van een jongen man, die, zooals hy zeide, Gervais heette. De commissaris had een der jongelieden, die op zyn kantoor het admini stratieve leven leerden kennen, om tevens de genoegens van de hoofdstad te genieten, met dit onderzoek belast. De zaak was spoedig afgeloopen en kostte weinig hoofdbreken, waDt Henri nam in 't geheel geen voorbehoed- maatregelen, en de jonge beambte behoefde slechts van de ruo Spontini Daar de rue de Presbourg te gaan. Na afloop van een enkelen dag waren de gewenschte inlichtingen verkregen; de huurder van de middenverdieping No. 48, die zich Henri Gervais noemde, was de zoon van baron Tró3orier, den vice-president van de handel3- maatschappy en eigenaar van een der grootste Parysche fortuinen. Het toeval wilde, dat de jonge ambtenaar een schoolkameraad van Hsnri was geweest, een goedhartige joügeD, wiens middelmatige geestvermogens en gemi3 «aan geld hem do prefectorale loopbaan hadden doen kiezen. Voordat hy tot handelen overging dacht by na: wanneer Trésorier een woning van duizend franken in een afgelegen wyk gehuurd had, deed hy daarmede waariyk niets, dat de maatschappeiyke orde in gevaar kon brengen. Het was naar alle waarschljniykheid een liefdesgeschiedenis, een hartsgeheim. Zou het Doodig wezen zulk een verborgen geluk te verstoren en met de harde stappen der politie de paadjes te betreden, die door twee min- neuden vol zoete droomen bewandeld werden? Hy liet dus Henri niet eens by zich roepon, maar ging na het ontbyt naar do Beurs, liet den ouden schoolkameraad by zich in den tuin komen en vroeg hem toen op den man af* „Zeg eens, Gervais, wat voert ge toch uit in uw woning in de Spoatinistraat?" Daar de jonge Trésorier, biykbaar verschrikt, den onstuimigen vrager met voorname koel heid scheen te willen afwyzen, voegde dese er by: „Hoor eens, vriend, gy wordt sedert twee dagen door do politie in 't oog gehouden en wanneer ik er niet geweest was, dan ware u zeker reeds een onaangename verrassing te beurt gevallen. Ik dacht, dat het misschien voor u of voor anderen gewenscht zou sryn dit te voorkomenin allen gevalle kan ik niet gelooven, dat ge iets tegen de veiligheid van den Staat in den zin hebt, is het wel? Het kwam my hu het raadzaamst voor u esc wenk te geven (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1