Andrée verongelukt? Pa baar J. F. Niermeyer achryft aan de ,N. R. Ct.:" Vergun m(J naar aanleiding van bet belang- H|k bericht van kapitein Lehmann (zio ons vorig nummer) en de door u daaraan vastge knoopte beschouwingen het volgende op te merken: Pit bet onderzoek der Barentszee, dat vooral floor de „Willem BarentB" 1878 '84 is ver licht, is gebleken, dat het ronddraven van het ga in die zee geheel afhankelijk is van de binden en niet van vaste zoestroomingen. Zoo {s ook de grens van den Golfstroom geheel afhankelijk van den ijstoestand; hoe meer de ysmassa'e, ten gevolge der geheerscht hebbende itinden, zich naar het z. en w. uitstrekken, hoe neer bet doordringen van dien stroom naar jet n. en o. wordt bemoeilijkt. Wat u schrijft ,dat de strooming langs de westkust van Nova- Zembla meest naar bet noorden voert," is rolkomen juist, maar juist omdat dit slechts neest het geval is, en evenmin in alle tijden fles jaars ale in alle jaren, doet het zoo weinig i(. In Augustus en September dringt ge- Koonlük het Golfstroomwater ver naar 't noor- flen en oosten, maar ook daarop zijn uitzon- leringen; en in Juli is de drift uit het N. en dikwijls nog overheerschend. Vernemen wjj verder niets van Andróe of ran het door kapt. Lehmann geziene voor terp, dan is 't van veel gewicht mededeelin- ren te verkrijgen omtrent de ijsdrift in de Jarentszee in de afgeloopen weken, om daar- lit te kunnen opmaken of de ballon, indien i|j in 't noorden van die zee is verongelukt, ot onder de kust van Kola kan gedreven jjn. Het zou ook reeds van gewicht zijn, ueromtrent de meening te vernemen van ro gore zeevaarders in de Barentszee, bijv. an de officieren van de „Willem Barents"; if van den bewerker hunner journalen aan iet Meteorologisch Instituut, afdeeling Zee aart. De „N. E. Ct." teekent hierbij aan: Het is zeker van het grootste belang, zooals e beer Niermeyer zegt, dat waarnemingen meld worden over de zoestroomingen, e windrichting, het voorkomen van drijfvjs, dz. in de Barentszee, voor de maand Juli. lm met enkole woorden terug te komen op ne betoog van gisteren, over den vermoede- yken weg, door Andrés's ballon genomen, og dit: Als het door kapitein Lehmann bij Kola Eziene voorwerp inderdaad Andrée's ballon as wat natuurlijk nog lang niet vaststaat an moet mea o. i. een van beide aannemen f de ballon is na het opstijgen op 11 Juli srst een poo3 in N.-N.-O. richting gedreven, a toen in bijna vlak tegenovergestelde lebting naar Lapland teruggeslagen; óf hij wellicht na eenige omzwervingen in het oolgebied, over Frans-Jozef-land in de richting an het Samojeden-scbiereiland gevoerd en an daar in een boog naar het zuidelijke edeelte van de Barents-zee, waar de ballon an verongelukt moet zijn. Tegen de eerste onderstelling spreekt zeer terk de omstandigheid, dat, volgens de ver lating van reizigers en van de bemanning an de „Svensksund," tusschen Spitsbergen en loorwegen nog eenige dagen na Andrée's ertrek zuidwestelijke winden geheerscht heb- te. Dat, in het tweede geval, de ballon niet i de Kara zee of in het noorden van de arentszee in zee gevallen kan zjjn, zouden jj uit het volgende opmaken (wat wij giste- in wellicht onvolkomen hebben aangeduid): Heen, waar de zeostrooming sterk en de ind in dezelfde richting is, zou men mogen annemon, dat een ballon in enkele dagen ter een grooten afstand wegdrijft. In de Barentszee en de Kara-zee is dat iet het algemeen het geval niet; men zou is mogen verwachten dat met een daar in ie gevallen ballon hetzelfde zou gebeuren b met de „Jeannetto" en de „Fram"dat j heen en weer gedreven werd, en slecbtB ■inig in bepaalde richting vooruitkwam, het «est nog volgens de in een zeker tijdperk lerheerschende windrichting. De ramp zou is - en deze waarschijnlijkheid is wel van ilang - niet ver van de plaats der ontdek- tig geschied moeteD zijn. Haar nog eens: ook al heeft kapitein shmann indordaad een ballon zien drijven, in zou 't nog kunnen z(Jn, dat het niet die in Andrée was, maar een veel vroeger ver- igelukte ballon, of bijv. een onbemande regis- airballon, die, in den Atlantischen Oceaan irJwaald, door den Golfstroom langs de kust in Noorwegen en Lapland gevoerd is. De „Berliner Lokal-Anzeiger", die ook het irhaal van den kapitein der „Dordrecht" over ndrée's ballon heeft opgenomen en zich erk voor de ontdekkingsreis interesseert, egt hieraan toe: De plaats, welke kapitein itmann aanwijst, ligt reeds ten Zuiden van i gsgrens op de open zee. Dienvolgens schijnt het, dat Andrée op it ijs landde, om met behulp van walvisch- iarder3 zich en zijne metgezellen te redden, li kan echter ook getracht hebben bet land tereiken, waarbU de ballon in zee gezon- is. Onder deze veronderstellingen, die n zeker recht van bestaan voor zich heb- b, zou het denkbaar zijn, dat de drie moe- go luchtschippers niet omgekomen zjjn, rwi)l zi) hun ballon hebben moeten prijs den. Ja, nog meer; de kapitein heeft voor zijn irmosden, dat het drijvende voorwerp het erbiyfsel van Andrée's ballon was, ver beiden gronden aangevoerd, maar een derzoek op de plaats zelf, dat elk bezwaar ïen zjjn meening uit den weg zou kunnen ruimen, niet Ingesteld. Men kan daarom niet met zekerheid beweren, dat dit voorwerp Andrée's ballon is. Niet onopgemerkt mag worden gelaten, dat reeds in Juni van het vorige jaar, nog voor het gereed maken der eerste expeditie, ge wezen werd op de mogelijkheid, dat de ballon op de Karlsche Zee, dat is tusschen hot kustgebied der gouvernementen Arcban- gelsk en Tobolsk, dus op een betrekkelijk gunstige plaats, kOD neerdalen. Ds correspondent te Berlijn aan de „N. E. C." seint nog het volgende: Terwijl het meereDdeel van de BerlljnBChe bladen, ondanks het bericht in de „Nieuwe Kotterdamsche Courant", in twijfel trekt, dat Andrée zou zjjn verongelukt, geeft oen van onze meest beproefde practische luchtschippers, de eerste luitenant Siogsfeld, van de afdeeling militaire luchtscheepvaart, de waarschijnlijk heid van een ongeluk toe, en wel op grond van de volgende overwegingen: Blijkens de weerberichten uit de drie noor delijkste meteorologische stations, Bodu, Hapa- randa en Archangelsk, van den tijd tusschen 11 en 17 Juli, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat Andrées ballon door lage windstroomingen zoo ver zuidelyk is gedreven als uit het Eotter- damsche bericht zou blijken. Daarentegen leggen luchtballons in de meestal zeer sterk bewogen hooge luchtlagen ia korten tijd ge weldige afstanden af. Uit de berichten over bet vertrek van Andrée moet men afleiden, dat Andréo bij het opstijgen wezenlijk zooveel sleeptouwen beeft vorloren, dat het hem moeilijk moest valleD, zijn ballon voortdurend op de gewenschte geringe hoogte te houden. En in het landen op het land, het ijs of in open zee onder ongunstige omstandigheden werd Andrée bemoeilijkt, doordat, naar men althans beweert, Andrée aan zijn ballon geen inrichting had om dien open te scheuren. Door zulk een inrichting kan men, als de ballon bj) bevigen wind zoo snel voortgesleept wordt, dat er levensgevaar ontstaat, dadelpk al het gas laten ontsnappen, door met een enkelen ruk den zijwand van den ballon geheel open te rijten. Oilloii'clo Kenuisgevingfoj. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art, 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bg bot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vorgnnning is verleend aan de directie van do Leidscbe Katoonmaat- schappij en rechtverkrijgenden tot het wederop- riebten van de door brand vernielde KatoeDfabriek aan de Heerengracht, in het perceel kadaetraal be kend: Leidon Sectie C No. 1679. Burgomeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 29 Juli 1897. E. KI8T, Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de Zu id-H oil and echo Rij wiel fabriek, A. T. H. YAN DER 8T0K, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen en in-werking-stellen van een gasmotor en gaseoldeer- toeatel en de oprichting van oone emederg, in het peroool Stationsweg No. 19; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bg deze kennis aan hot publiek, dat ge noemd verzoek mot de bglagon op de Secretarie dezer gomeente ter vieie gelegd is; alsmede, dat op Dondordag 12 Aug. a. e., 'e voormiddags te elfuron, op het Raadhuis, gelegenheid zal wordon gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te bresgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 29 Juli 1897. E. EIST, Secretarie. Burgemeeator en Wethouders dor gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede Admisaie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens zal plaats hebben op Woensdag 1 September a. s. en volgende dagen en dat gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen vóór of op 24 Augustus a. e. beide io het gebonw aan de Pieterekorkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 29 Juli 1897. E. EIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gomeente Leiden brengen brj deze ter algemeene kennis, dat, ingevolge Raadsbesluit van 14 Juli Jl„ dit jaar ter Gomeente- Secretario wederom permission kunnen worden ver kregen om gedurende het eoizoen 1897/98 te jagen naar waterwild op de Yroonwateren der gomeente tegen betaling van 12 per stuk. Deze peimiesiën zullen na ultimo Februari 1898 niot moer van kraobt zgn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 29 Juli 1897. E. EIST, Secretaris. Beursbericht. Amsterdam29 Juli. Mexico flauw 34%. Amerikaansche Sporen willig. Atchison 13l/a-271/8*53s/t-84. Union-shares 7J/,. Central shares 9'/r Canadian 71. Missouri 14'/8. Petroleum: Koninklijke 798, Palombang 104. Prolongatie 3. BUITENLAND. Frankryk. Volgens de „Temps" vertrekt president Faure den 18den Augustus uit Duinkerken om de Russische reis te aanvaarden. De presi dent reist met den stoomer „Pothuau", omdat de „Dupuy de Lome", waarmede de reis aan vankelijk zou geschieden, te veel diepgang heeft, waardoor deze waarschijnlijk niet voor Kroonstad zou kunnen komen. De president zal worden vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux, den generaal Boisdoffre, den admiraal Gervai9, den directeur van het kabinet van den presi dent en enkele andere autoriteiten. De heer Cambon, Fransch gezant te Konstantinopel, die zich thans te Parijs be vindt, zal heden op zijn post terugkeeren. Gisteren had hij een onderhoud met den heer Hanotaux en reisde daarna naar Havre, om door den president te worden ontvangen. Groot-Britannië. Men verwacht te Londen en te Liverpool de aankomst van acht en twintig Spaansche anarchisten, die uit Barcelona verbannen zijn. Zij hadden aanvankelijk het voornemen opge vat naar Frankrijk te gaan, maar de Fransche regeering heeft zich daartegen ernstig verzet. De Engolsche autoriteiten zullen hun toestaan in Engeland te landen en zich daar te vesti gen; z(j zullen evenwel aan een zeer streng toezicht onderworpen zijn. Het anarchistisch comité te Londen brengt fondsen bijeen om de nieuwe landgerooten te ondersteunen. Er is meermalen beweerd, dat Engeland zich voor den aanstaanden veldtocht tegen Soedan van de medewerking der Abessiniërs heeft verzekerd en dat Menelik dientengevolge zijn troepen naar Karthoem zal laten opruk ken. Dit wordt vap andere z\jde tegengespro ken. Menelik zou zich tegenover den buiten gewonen gezant Rennel Rodd alleen daartoe verbonden hebben, de Egyptische, respectie velijk Engel8che troepen ongemo.id te laten, als zij den opmarsch naar Karthoem langs den rechter-Nyioever maken. Men hoopt echter ook van deze beloften van Menelik geen gebruik behoeven te maken en de militaire autoriteiten meenen, dat de Egyptische troepen wel op den linker-Nyioever zullen kunnen blijven. Nog in dit jaar hoopt men Obdurman en Karthoem te kunnen bereiksn. Aan den veld tocht zal alleen door Egyptische troepen wor den deelgenomen en men rekent er op, dat de Bedouïenen hen zullen helpen. Alleen als dit niet het geval blijkt te zijn, of als zy tegenover de troepen van den Kalief te zwak zijn, zullen Engelsche regimenten to hulp komen. Uit Salisbury wordt gemeld, dat Masjin- gombi's kraal na heftigen tegenstand door vier troepen-afdeelingen, gemeenschappelijk optredend, ingenomen is. Aan den kant der Engelschen waren een paar dooien en eenige gewonden. Spanje. Alweer oen dynamietaanslag in Spanje. Voor de woning van den alcade van Arenas in de provincie Santander is een dynamiet- patroon ontploft. De stoffelijke schade is aan zienlijk. Tal van verdachte personfn zijn in hechtenis genomen. MeD gelooft met een staatkundige wraakneming te doen te hebben. Griekenland. De ellende onder de Grieken, die uit het noorden naar Athene, Chalkis, enz. gevlucht zijn, wordt met den dag grooter. Te Chalkis alleen bevinden zich 8000 uitgewekenen, waar van er 6450 ten laste van de weldadigheid komen. ServiA De „Fankfurter Zeitung" weet mede te doe len, dat de Servische vertegenwoordiger te Konstantinopel, dr. Georgiewic, gedurende zijn driejarige ambtsbezigheid 204 bezwaar schriften bij de Porte heeft ingediend over het schenden der Servisch-Torksche grens door Arnauten. Op slechts 34 heeft de Porte geantwoord. Van midden Maart tot midden Juli hebben de Arnauten 15 invallen op Servisch grond gebied gedaan, daarbij 10 Serviërs gedood, 3 gewond, een groote hoeveelheid vee gestolen en een groote menigte hutten verbrand. Telegrammen» NIEUW-YORK, 28 Juli. Een telegram uit Washington in de „New-York Herald" van 27 Juli meldt dat te Washington een tele- graphisch bericht is ontvangen van den heer Sewall, gezant der Yereenigde Staten to Honoloeloe, dat Engeland het eiland Palmyra, duizend mijlen ten zuidwesten van Hawaï, in bezit heeft genomen. De regeering van Hawaï vermeent aanspraken op het eiland te hebben. LONDEN, 28 Juli. Reuters Agentschap beeft mededeeling ontvangen dat bet bericht van de „New York Herald" onwaar is, daar hot eiland Palmyra reeds sedert 1888 in het bezit van Engeland is. BOMBAY, 28 Juli. Te Poonah zijn eenige aanzienlijke inlanders in hechtenis genomen wegens ontrouw aan de Britsche regeering. Onder hen zijn een lid van den Wetgevenden Raad van Bombay, Gangadhar Tilak geheeten, en een zekere Caoo Madow Bal, die met Tilak het inlandsche blad „Kesari" uitgeeft. De drukkery van het blad werd doorzocht, de boeken en papieren werden in beslag ge nomen. Men verwacht verdere inhechtenis nemingen. LEIDEN, 29 Juli. Thermometers tand: gisteravond om 8 uren 16° C. 60.8° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 14° C. 57.21 F.; 's middags om 12 uren 20"* C. 68° F.; 'snamiduaga 4 uren 22° C. 71.6° F. De oud-minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, toonde gisteren zijne erkentelijkheid voor de medewerking, die hy van de referendarissen en hoofd ambtenaren van dat departement tijdens zijn ministerschap ondervonden heeft, door deze heeren aan een afscheidsmaaltijd ten zijnent te ontvangen. Het Kamerlid mr. P. J. Troelstra zal zich, volgens „De Hervormer", niet te Buiten post vestigen, zooals eerst gemeld werd, maar te 'a-Gravenhage. Het stoomschip „Agamemnon" vertrok 29 Juli van Amsterdam naar Batavia; de ,Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 29 Juli van Boulogne-sur Merde ,Prin6 Willem III" vertrok 29 Juli van Am sterdam naar Suriname. Voorschoten: Het getal paarden, aange voerd op de paardenmarkt den 28sten Juli alhier geboudeö, bedroeg 754 en 10 veulens, In 1896 waren deze getallen 789 en 9. Zoeterwoude: Gister-, Woensdag namiddag, omstreeks vier uren, ontstond brand op de woning, bewoond door Th. Van Buuren, in de Weipoort alhier. Het vuur is ontstaan in den hooiberg en deelde zich mede aan don naastbijgelegen koestal, met riet gedekt, en daarna aan het woonhuis zelf. Alles is tot den grond afgebrand. De spuit in de Weipoort was het eerst op de plaats des onheil8 aanwezig en spoedig daarna werd nog hulp verleend door de brandspuit van het dorp en door die van den Ryndyk. Om negen uren des avonds was men het vuur nog niet meester, zoodat de drie brandspuiten nog met kracht bleven voortwerken. Gebouwen en inboedel, alsmede de hooiberg, waren ver zekerd bfj de vóór eenige jaren opgerichte onderlinge brandassurantie, gevestigd te Zoe terwoude. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend, ofschoon er geen hooibroeiing te bespeuren was. De meubelen zyn alle gered. Nader wordt nog het volgende gemeld: Burgemeester en wethouders, alsmede de directeur, waren op het terreia aanwezig. Te halftwaalf konden twee spuiten inrukkeD, terwyi de manschappen van spuit 4 (uit de Weipoort) zich bezig hielden gedurende den geheelen nacht om de nog sneulende hooi- massa te ontruimen en te blusscben. De muren der pas voor eenige weinige jaren nieuwgebouwde woning staan nog groo- tendeels overeind; het was de sierlijkste woning van de Wc-ipoort. Alzoo zyn uitgebrand de woDing met vee stalling, een zomerhuis met stalling, kaarn- molen en een schuur met stalling en wagen schuur, zoomede een zesroeden hooiberg met den pas tinneDgehaalden oogst. Marlt tlbei-icli ten. Delft, 29 Juli. Granen word n heden weder tot hoogere prijzen verkocht. Wiite Tarwo ƒ6.50 a ƒ7.40. Roode ƒ6.75 a ƒ7.25. Rogge ƒ4.a ƒ4.50. Zoaiergerat 3.20 a 3.60. Chevalier- ƒ4.50 a 5.2). Haver 3.40 a f 3.75. Groene Erwten ƒ5.50 a 6.50. Blaawo Erwten af.—. Braineboonen ƒ6. - a 7.50. Paardenboonon ƒ5.40 a 5.75. Dnivonboocen ƒ6.70 a ƒ7.20. Eoolzaad ƒ10.a 10.75. Zomer-Koolzaad a Kanarie- zaad ƒ5.50 a 6.75. Hennepzaad ƒ5.75 a ƒ6.50, allee per HL. "Cl.ie OH", 28 Juli. Noteoring van de - ake- liarMoutwijn 7.25.. Jenever J 1.25, idem Amet. proei 12.75 por Ned. vat ea zonder faat, zonder cie belasuug. Spo>linj-commieüie 0.93 por ketel. Kotcering vaa den Braaderebond. Moutwijn 63/8 a Vs r«r heet. ct„ zon le- fut ot zonder belasting Gemengd Nieuws. By geruchte wordt ons medege deeld, schrijft de „O. Haarl Ct.", dat een paar grondeigenaars uit den omtrek van Haarlem een groot gedeelte der by hen werk zame arbeiders zouden hebben ontslagen. Men noemde esn grondeigenaar onder Velzen en een onder Heemstede. De reden van dit ont slag zoude gelegen zijn in de groote verhoogiug van belastiDg, door de nieuwe wet op het personeel veroorzaakt. De ontslagen arbeiders, die ond«.r de nieuwe regeling vrij van belasting zyn, zouden den ouden toestand betreuren, toen zy w?l i3 waar eenige belasting hadden op te brengen, doch vast werk hadden, terwyi zy nu, al hebben zy dan ook geen belasting te betaleD, hun werk kwyt zyn. De handeling der beide grondeigenaars zoude in de betrokken gemeenten groote ver slagenheid verwekt hebben. Dinsdagavond is te Bremen deryst- fabriek der firma Erling met nog drie andere huizen door brand vernield. Ook een deel van de Freihafen werd aangetast. Alles liep zonder persoonlyke ongelukken af. Het gebouw was verzekerd. Er was een verstikkende brand lucht in den omtrek. Duizenden toeschouwers waren saamgestroomd. Te De Steeg is de bliksem in een eikeboom geslagen aan den Ryksstraatweg tegenover het hotel „De Engel." Te Ryswyk doodde de bliksem een paard in de weide. Te Deumingen sloeg de bliksem in het huis van den landbouwer C. Klieverik. In korten tyd was het een prooi der vlammen. Er kwamen zeven koeien om en vier kregen zoodanige brandwonden, dat zy onmiddoliyk moesten worden afgemaakt. Van den inboedel bleef niets gespaard. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. By het onweer, dat te Groningen gister- voormiddag woedde, is eene koe van den melkboer Huizinga te Paddepoel in de weide door den bliksem gedood. Door hooibroei is de huizinge van J. L. v. d Zwaag in 't Friesche dorp Murmerwoude afgebrand. Aan „De Limb. Koer", werdd zeer dagen het bericht ontleend, dat te Aken een ernstige besmettelijke oogziekte heerschte. Het blad herroept thans, ter geruststelling van reizigers, dit bericht met mededeeling, dat het ontleend was aan de „Kölnische Volkszeitung." „Te Aken i6 van een kwaadaardige oog ziekte, die daar zou heerschen, niets, hoege naamd niets bekend. Integendeel, in elk opzicht is de gezondheidstoestand in de oude Keizer stad en omstreken thans zóó byzonder gunstig, als hy lange jaren niet was. „De badgasten zyn er dan ook reeds in grooten getale aangekomen. „Naar wy hoorden, zou het bericht door benyders uit een concurreerende „Badostadt" in de wereld zyn gezonden." De oorzaak van de ontploffing in bet postrytuig te Beriyn is nu opgehelderd. Het was een kist met knalbonbons, zooals wielryders ze wel gebruiken om honden op een afstand te houden; die kist schyntslecht verpakt te zyn geweest, en er was een zwaar voorwerp op gevallen. De Vesuvius heeft groote massa's asch uitgeworpen, en de lava is in beweging gekomen. Een militaire patrouille te Danzig heeft Dinsdag in het drukste deel der stad den 21-jarigen arbeider Albert Zarewski dood geschoten, die naar de hoofdwacht moest worden overgebracht, doch ontvluchtte. Onder de burgery heeracht over dit feit groote opgewondenheid. De redacteur van het Arabische blad „Mucbir", beschuldigd van beleediging van den Duitschen keizer, is door het Hof van Appèl te Alexandrië veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 5 pond boete. Het vonnis in eerste instantie luidde één jaar gevangenisstraf en 20 pond boete. In een krankzinnigengesticht to Dublin heerscht de berri-berri. Sedert Zaterdag zijn er 24 gevallen bygekomen, zoodat het aantal lyders 118 bedraagt, waarvan 88 mannen. Drie verpleegsters zyn ook ziek ge worden. Tot overmaat van ramp is het gesticht zoo vol, dat een aantal zieken op matraseen tusschen de bedden der anderen liggen en er zyn veel „storende" krankzinnigen. Gemeenteraad -van Leiden. Zitting vdn hedennamiddag te halfvier. Voorzitter de heer Was, Burgemeester. Aanwezig de ledenJuta, Kroon, Dekhuy- zen, Verster, Pera, De Goeje, Van Hoeken, Van Hamel, Van Rhyn, Hasselbach, Korevaar, Eerstens, Van Dissel en Kaiser. De afwezige leden hebben kennis gegeven van hun afwezigheid. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen o. a.Een missive van den heer De Sturler, dat hy wegens verandering van woonplaats zyn lidmaatschap van den Raad neerlegt. Verschillende goedkeuringen van Gedepu teerde Staten van Raadsbesluiten, enzenz. Aan de orde kwamen de volgonde punten: 1°. Verzoek van S. H. J. De Wolff, om vrijstelling van schoolgeld, Gymnasium. (176) 2°. Suppletoiro staat van begrooting on staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1896, van het H. G. of Arme- wees- en Kinderhuis. (177) 3\ Verzoek van J. J. Wissenhurgh, om ontslaff als tweede onderwijzer aan de Jongensschool lato klasse. (179) 4°. Voorstel omtrent de uitgifte in erfpacht van duingrond onder Katwijk, ten behoeve van de Leidscbe Duinwater-Maatschappij. (175) 5°. Idem tot regeling van do jaarwedde van den Gemeente-architect en tot wijziging van de benaming dier betrekking. (181) 6°, Staat van af- en overschrijving en supnletoire staat van begrooting dienst 1897, ad ƒ525. Kosten der Kweekschool voor onderwijzers. (180) 7°. Suppletoiro staat van begrooting dienst 1897, ad ƒ50,000 (lijdelijke opneming van gelden ter voorziening in de behoeft o aan kasgeld.) (182) 8°. Rekening van de Stedelijke Werkinrichting over 1896. (178) lo.-4o. Zonder discussie of hoofdeiyb* stemming aangenomen. 5o. De heer Pera vindt de verhooging tf groot. Gewensebt is een practisch map' waarvoor een jaarwedde van f 4000 te hoog is. De titulatuur zal hy laten rusten. Hy zou voor&tellen een jaarwedde van f 3000 met een verhooging n& 5 jaren v^n ƒ500, wanneer de titularis die waardig ik gebleken. Spreker maakt hiervan een amen-; dement. De heer v. Hoeken ziet niet in, dat een ambtenaar met ƒ4000 traktement meer zal verrichten dan een op f 3000. Hy zou waar- schyniyk een te groot heer zyn en bovendien is voor ƒ3000 wel een bekwaam man te vinden. De heer Verster zal voor het voorstel van B. en W6. stemmen op conditie, dat het ren nieuwen titularis bepaald verboden zal zyn anderen arbeid buiten zyn ambt of voor anderen dan de Gemeente te verrichten. De Voorzitter verklaart, dat men een hoogst- verdienstelijk architect heeft verloren juist omdat hy by zyn traktement andere ver diensten moest zoeken, daarom is de Voor zitter er voor, dat ook den nieuwen titularis geoorloofd zy elders een advies uit te brengen. Voor de toelage zooals tot nu toe kan men geen man krijgen, zooals men noodig heeft, een „gebeol man" voor de gemeente. Er moet dus een beboorlyk traktement uit geloofd wordon. De Commissie van fabricage is gehoord en het geheel met B. en Ws eens. De heer Van Hoeken repliceert, en herhaalt zyue bezwaren. De heer Pera vindt dat het door hem genoemde traktement een zeer voldoends jaarwedde is. De heer Dékhuyzen verklaart dat men juist niet hebben moet wat de hear Pera wil,' nl. „een flink burgerman"; neen, wy moeten hebben een kracht van de eerste soort, oen man van groote ervaring. De bezuiniging zou hier zeer onpraktisch zyn. Na nog een opmerking van den heer Perot resumeert de Voorzitter en wyst nogmaals op de beteekenis van het voorstel van B. en Ws. Thans wordt bet amendement-Pera verworg pen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen stemden do heeren Kerstens, Pera, v. Hoeken en v. Rbyn. Thans wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen met 11 stemmen tegen 3^' Tegen stemden de heeren Pera, v. Hoeken en Verster. (De zitting duurt voort.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3