N°. 114-80 "Vrijdag 30 Juli* A0. 1897 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven Leiden. 29 Juli. Feuilleton. CILBERTE. D LEIDSCH DAGBLAD PRUS DEZER COURANT i Voor Itóden per 3 maanden. si l.lTfc Franco por post- - s- '•*-%; «v. 4*40* Afzonderlijke Nommere 'i w m 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1-6 rêgete f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera lettere naar plaatsnumto. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 10.06 berekend. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat op den post: „Geldleening ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld", der begrooting voor 1897, niettegenstaande de onlangs plaats gehad hebbende verhooging -tot 100,000, eene nadere aanvulling noodig is gebleken. De gewoonlijk reeds geringe ontvangsten In de eerste zeven maanden van het dienstjaar zijn in dit jaar nog godaald door de latere en tot een minder bedrag geïnde opcenten op de personeele belasting, terwijl bovendien tot heden geene ontvangsten wegens plaatse lijke dir. belasting over dit jaar hebben plaats gobad, ten gevolge van de, in vergelijking met vorige jaren, latere vaststelling van het kohier. Als kasgeld is thans in gebruik: het saldo van het dienstjaar 1895 f 14,892.35 dat van het dienstjaar 1896 37,649.93 het overschot der geldleening 1896 en der in dat jaar beschikbaar geworden kapi talen, voor zoover daar niet over is beschikt 152,099.34') l) Voor bmtöRgowone uitgaven, waarvoor niet ie goleend, ie la 1896 Leaohikt over ƒ50,400. Samen 204,641.62 Tijdelijk opgenomen kasgeld. 100,000. Samen 304,641.62 Het nadeelig slot van het dienstjaar 1897 is thans 9 315.564.98 Hierin begrepen 58.180 wegene buitengewone uitgaven, waarvoor niet is geleend. Het tekort bedraagt alzoo. 10;923.31 terwijl thans voor verschil lende betalingen, welke niet kunnen worden uitgesteld, noodig is34,000.— Zoodat nog in een bedrag van 44,923.31 voor kasgeld moet worden voorzien. Uit het vorenstaande blijkt, dat de thans reeds opgenomen ƒ100,000 feitelijk hebben gestrekt tot dekking van de buitengewone uitgaven, waarvoor geen geldleening heeft plaats gehad. B. en Ws. stellen voor, het kasgeld met ƒ50,000 aan te vullen en te brengen op 150,000 door vaststelling van den daarvan overgelegden staat. - Tot predikant te Kaag Is beroepen ds. De Vlieger, van Maasland, en tot hulpprediker is benoemd de heer A. Van der Spiegel, godsdienstonderwijzer te Abenes. - De toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van HH. MM de Koninginnen te Dordrecht worden thans flink aangepakt. Reeds hebben een aantal heeren zich aaneengesloten tot het vormen eener eerewacht te paard, onder commando van den lsten luit. der infanterie van het O.-I. leger J. J. Diemont. Het kostuum der leden van de eerewacht zal bestaan in hooggesloten rok van donker blauw laken met gouden borduursel, uit. loopende in stedelijke wapenschilden, op kraag, mouwen en zakkleppen, dito lange pantalon met breed gouden galon en souspieds, steek met oranje cocarde en gouden lus en voor en achter gouden troetels, waarop het stedelijk wapenschild, benevens staatsiedegen met parel moer en gouden gevest. De afgetreden gezant van de Vereenigde Staten van Amerika bjj ons Hof, de heer Quinby, heeft voorgoed de residentie verlaten, zich allereerst begevende naar Brussel. Aan bet Holl. Spoorstation deed gisteren de tegenwoordige gezant, de heer Stanford Novell, z\jn voormaligen ambtgenoot uitgeleide. De nieuwbenoemde advocaat-generaal bi) het gerechtshof te 's-Gravenbage, mr. T. G. H. Reitsma, zal Maandag 2 Aug. a. s. als zoodanig in de zitting van den Hoogen Raad worden beëedigd en Woensdag 4 Aug., des namiddags te 3 uur, in eene plechtige open bare zitting van bet Hof worden geïnstalleerd. „De Post" weet mede te deelen, dat waar schijnlijk mr. H. Ph. De Kanter decandidaat der Zutfensche liberalen zal worden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ter vervan ging van mr. H. Goeman Borgesius, thans minister van binnenlandscho zaken. Onder de punten van beschrijving voor do algemeene vergadering van de Yereeniging voor den Boekhandel komt o. a. voor het voorstel van het bestuur: 5000 gulden be schikbaar te stellen voor het voorbereiden en uitvoeren van een gezamenlijke tentoonstelling van Nederlandsche drukwerken in den uitge- breidsten zin des woords, op de in 1900 te houden wereldtentoonstelling te Parijs. Op grond, dat er door de gewijzigde omstandigheden, waaronder de vaart uit zee naar Rotterdam plaats vindt, geen behoefte meer bestaat aan opslag in 's Rijks berg plaatsen te Brielle of Hellevoetsluis van buskruit aan boord der naar Rotterdam be stemde handelsschepen, waaromtrent voor ziening was getroffen bij het by kon. besluit, van 18 Januari 1828 door den Staatsraad, gou verneur van Zuid-Holland, onder dagteekening van 9 Juni 1828 vastgestelde reglement van politie, is bedoeld kon. besluit van 1828, omtrent het bergen van buskruit in de maga zijnen van oorlog te Brielle en Hellevoetsluis, alsmede het daaruit voortgevloeid reglement van politie ingetrokken. Men deelt aan de „N. R. C." mede. dat te Rotterdam het plan bestaat concessie te vragen voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar Den Haag over PiJnacker en Nootdorp, met aansluiting aan den Staats spoorweg te Nootdorp—Leidscbendam. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 2628 Juli deel 7 candidaten voor de faculteiten der god geleerdheid, enz. Toegelaten 3 cand., nl. de heeren P B. A Van der Meer de Walcheren, E. M. Meyers, J. M. H. O. Quaedvlieg. Verder nog de heer H. A. P Schaaps voor diploma B. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden geëxamineerd 7 cand. Toegelaten 2, nl. de heeren H. J. Douma en J. Zandvliet. Het examen wordt voortgezet met drie candidaten. In den ouderdom van 67 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer J. H. Van Cranenburgh, oud-hoofdcommies b|J het departe ment van waterstaat, enz. Curatoren van het gymnasium te 's Gravenhage hebbon voor de benoeming van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium aanbevolen: 1. M. J. Kollewijn, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden; 2. H. Tonkes, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Arnhem. Ibsen verklaarde aan een correspondent van 't „Hbld.", dat hij wellicht Nederland zal komen bezoeken, maar liefst zoo officieus mogelijk. In het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid, uitg3bracht in de algemeene vergadering van afgevaardigden en leden en thans in druk verschenen, komen uitvoerige mededeelingen voor omtrent de resultaten door opvoeding en onderwijs in de Maatschappij verkregen, met name door de drie scholen— voor tuinbouw, boschbouw en landbouw die den naam van G. A. Van Swiefcen dragen en goede uitkomsten opleveren. Uit het jaarverslag over 1896 biykt, dat de bevolking der koloniën op 31 Dec. 1896 bestond uit 1616 zielen, verdeeld over 170 vrijboer- gezinnen, 91 arbeiders-gezinnen en 174 be stedelingen, terwijl er 45 sterfgevallen en 33 geboorten in den loop van het jaar hadden plaats gehad. Bovendien werden verhuurd 37 vrijboe» hoeven en 59 woningen aan particu lieren eu arbeiders. Aan giften en legaten kwam in een totaal bedrag van f 6575. Wat de inrichtingen van onderwijs betreft, de G, A. Van-Swieten-TuiDbouw8chool telde op 1 Januari '96 25 leeilingen, van wie 10 uit de Maatschappij van Weldadigheid. De nieuwe cursus begon 8 September met 27 leerlingen. De G. A Van-Swieten-Boschbouwschool had op 1 Januari '96 6 leerlingen en 4 toehoor ders, de G. A V' u-S wieten Landbouwschool 12 leerlingen. Van deze laatste school namen 6 leerlingen aan het eind examen deel, die allen slaagden. De resultaten van het onder wijs ia het algemeen worden In bet verslag geroemd. Het zangersfeest van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen „Eendracht maakt Macht" zal op Donderdag 12 Augustus te Dordrecht gehouden worden Des morgens te 9 uren komen de booten met de deelnemende vereenigingen aan het Groothoofd aan, waar twee muziekcorpsen gereed staan om dezan geressen en zangers in optocht naar het feestterrein aan den Markettenweg te geleiden. Daar aangekomen, wordt door het bestuur der tentoonstelling aan de bestuursleden der zangvereenigingen de eerewijn aangeboden. B .-halve de 9 verplichte bondsnummers, die door alle dames en heeren gezamenlijk wor den uitgevoerd, wordt nog door elk der 40 aangesloten vereenigingen een keurnummer gezongen, waartoe eenige zangkiosken op het terrein zfin opgericht. De volgorde der ver eenigingen by het zingen der keurnumraers is by loting aangewezen. Na afloop van het zangersfeest (d9S namid dags te 4 uren) heeft ieder lid van den bond, op vertoon van zyn bondskaart, vryen toe gang tot de tentoonstelling. Dit is het vierde jaarfeest, dat door boven- genoemden bond gegeven wordt, en iederen keer toonde het publiek door ruime opkomst groote belangstelling. Wy twyfelen er niet aan of de stroom der bezoekers zal dit jaar nog grooter zyn dan anders, daar de uitmuntende maatregelen, die genomen zyn, het feest uitstekend beloven te doen slagen. Zal de uitvoering der bonds nummers door zulk een groot koor een mach tigen indruk maken, ook onder de keurnum- mers is zeer veel aantrekkelijks, zoodat den 12den Augustus a. 8. een genotvollen dag b3looft te worden. In het begin dezer maand promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid aan de school voor bijbelstudiën in het Dominicanerklooster „St.-Etienne", te Jeruzalem, de eerw. heer J. Le Blanc, uit Waalwijk. Deze jeugdige priester, die bestemd is om als professor der H. Schriftuur in het Groot- Seminarie te Haarlem op te treden, werd voor ongeveer drie jaar door den bisschop van 's-Heitogenbosch naar het Heilige Land ge zonden, om ter plaatse zelve, waar de meeste gebeurtenissen voorvielen, welke de Schrift verhaalt, zijne bybel3tudiën voort t9 zetten en onder ae leiding van uitstekende leeraars het Hebreeuwsch en andere Oostersche talen aan te leeren. Hr. Ms. fregat „Koningin Emma der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekel, is 27 dezer van Algiers, en Hr. Ms. instructiescbip „Nau tilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zeo J. P. Van Rossum, 27 dezer van Santa-Cruz (Teneriffe) vertrokken. Het stoomschip „Oengaran," van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Juli van Port-Said de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Bativia, vertrok 28 Juli van Suez; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 28 Juli Gibraltar. Alfen Afloop der aanbesteding te Alten wegens het afbreken der steenen Hofbrug in den Rijksstraatweg en het bouwen van nieuwe iandhoofdeo en vleugelmuren en verdere her stellingen onder beheer van den heer J. Hen geveld Sr., gemeente-architect. Ingekomen waren 9 biljetten, n. 1. vanA. Van Dam te Aarlanderveen voor 2420; L. Gesman te Oudshoorn voor 2380; B. Van Wingerden te Aarlanderveen 2350; W. Van der Byite Alfen voor 2345 J. Van Lokhorst te Alfen voor 2290, J. Tolk te Alfen voor ƒ2149, wed. Van der Helm te Alfen voor ƒ2100; N. A. Van der Velden te Oudshoorn voor ƒ2066, E. J. Brugman te Oudshoorn voor ƒ1940. De raming bedroeg ƒ2189. Aan den laagsten inschryver is het werk gegund. Hillegom: Dinsdagmiddag werd de heer H. Groenendyk, albier wonende, by gelegen heid van een bruilofsfeest van een zyner buren plotseling zóó hevig ongesteld, dat hy naar zyn woning gebracht moest worden, waar zyn toestand dermate verergerde, dat hy gis teren is overleden. Onder het vee van den bloembollenkwee-' ker H. R. Spilker, alhier, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Rypwetering: De veehouder P. Koks- hoorn, alhier, miste Woensdagmorgen zyne dienstbode Q. Melman. Hy ging haar zoeken in huis en in de omgeving, doch zonder go- volg. Zyn vrouw, die inmiddels uit de kerk terug was gekomen, deelde hy dit mede en ook deze kon niet begrepen, waar het meisje gebleven was. Daar zij eenigen tyd te voren met het schoonmaken van houtwerk was bezig geweest, kwam men op de gedachte, dat zy wel verdronken kon zyn, en daar men naast de stoep vóór de Ringsloot nog eenige voorwerpen zag liggeD, begon men die sloot te doorzoeken. Eindeiyk werd zy vóór de stoep van den bodem, doch helaas l ais ïyk, opgehaald. Onmiddeliyk werd iemand per fiets uitgezonden om dr. Rooswinkel te halen, doch deze was voor zyne praktyk in een dorp uit den omtrek, zoodat het een betrekkeiyk langen tyd duurde eer hy ter plaatse van het onheil tegenwoordig was, hoewel hy dadelyk bereid was om de terugreis naar Rypwetering te aanvaarden. Ook de dokter moest den dood van de drenkelinge consta- teeren en dat zy reeds dadelyk door den schrik by den val dood was. Dat was dan ook zeker de reden, waarom de knechts, die in de onmiddeliyke nabijheid bezig waren met het schoonmaken van een rytuig, haar niet om hulp hadden hooren roepen, toen het onge val plaats had. Zy hadden daarna op dezelfde plaats nog water geschept. De overledene was een zeer net en braaf meisje van ruim twintigjarigen leeftyd. Uit de „Staatscourant". Kon besluiten Aan den gepeneionneerden luit. ter zee der lste klasse L. 1De |Stoppel.iar vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder 3d« klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem geschogkon door den president van Venezuela. Aan den gepensionneerden luitenant-generaal J. H. Kromhout, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid on voorzitter van de Staatscommissie, ingesteld tot het uit brengen van een advies omtrent de vraag, op welke wijze, binnen de stelling van Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzien in de behoefte van drinkwater, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienston, ook in die betrekking, door hem aan den lande bowezen. Aan den kapitein A. J. Doorman, van den staf der genie, adjudant van den minister van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en drag6n van het ordeteeken van officior in de orde van den Leeuw en do Zon, hem door den Schah van Perziö geschonken Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Houtaar als gezworen van den polder Klinkerland, prov. Zuid-Holland Audiëntiën. Blijkens de aankondigingen in do „Sts.-Ct," zijn de audiëntiën van de na te noemen ministers bepaald op do volgende dagen; dio van den minister van binnenlandsche zaken dos Zaterdags te twaalf uren, te beginnen met 7 Augustus. die van den minister van justitie, des Dinsdag om halftwoe, te beginnen met 10 Augustus; die van den minister van marine, des Vrijdags om elf uren, te beginnen met 6 Augustus; die van den minister van financiën, des Donder dags om twaalf uren. .Mogelijk wonen zy achter," dacht by, „want de achterkant moest op tuinen uitzien." Er maakte zich een zekere neerslachtigheid ran hem meeBter bij het denkbeeld geen de minste ontdekkiDg betreffende Courcier en diens dochter te kunnen maken. Zou h(j bij den boekhandelaar binnen gaan en hem aan het praten zien te krijgen? Dit was een oud en ook gevaarlijk middel, want de man zou het misschien aan den afgevaar digde overbrengen en het jonge meisje kon dan licht onaangenaamheden daardoor krijgen. In het koffiehuis gaan zitten bij het venster en af te wachten? Dan kon er heelwat tijd voorbij gaan, zander dat hij iets verder kwam. En wat zou hi) bovendien daar kunnen zien? Misschien de vader, die uitging, of de dochter, die thuiskwam, en wat dan? Daarmede bad hij alleen zijn kostbaren tijd verloren en zou er goen etap mee vooruit komen. Terwijl hy hierover nadacht, bemerkte hij, dat er een bordje aan de huisdeur bevestigd was met het opschrift: „Kamers te huur," en nu kwam by op den inval die kamers te gaan zien. Hy ging dus het portierskamertje binnen en bevond zich tegenover een kieme, bleeke vrouw, die er ziekelyk uitzag en by een naaimachine zat te werken. Zy stond dadelyk op, legde haar werk ter zyde en greep naar een bos verschillende sleutels, die by den schoorsteen hingen. „Zoo u naar een woning zoekt, mynheer, kan ik u zeggen, dat wy er drie hebben ledig staaD, een aan de straat en twee aan den achterkant van het huis. Zy zyn van dertien honderd, van elfhonderd en van twee duizend franken. Wil u ze misschien zien?" „Heel gaarne." Zy gingen de trap op. De woning aan de straat was spoedig bekeken; zy bevond zich op de tweede verdieping. „Ds eigenaar zou haar mogelyk ook voor achttienhonderd franken willen afstaan," zeide de vrouw. „Voor my alleen is deze wei wat groot," zeide Henri. „O, is mynheer van plan hier alleen te wonen vroeg de portierster. „Ik moet even opmerken, dat het huis door fatsoenlyke menschen bewoond wordten dat de eigenaar hier alleen stille, bedaarde lieden hebbon wil." „Uw patroon schynt dus wel streng te zyn," merkte Henri lachend op. „Woont hy zelf hier ook?" „O neen, mynheer. Hy is een oud-notaris en bewoont een villa in de Champs-Elysées." „Zool Maar wie van de huurders zou zich dan zoo spoedig ergeren?" „Maar, mynheer, al onze huurders zyn zonder uitzondering fatsoenlyke lieden." Hsnri begreep, dat hy baar niet spoedig tot vertrouwelyke mededeelingen zou bewegen en zeide hierop: „Laat ons de kamers bekyken, die aan den achterkant gelegen zyn." Deze zagen op aardige tuinen uit, en de kleine reeks kamers op de eerste verdieping scheen den bezoeker zeer goed te bevallen. Hij onderzocht de schoorsteenen, de behang sels en de plafonds, in de hoop den tyd te rekken en zoo mogelyk eenige inlichtingen omtrent de huurders te bekomen. „Ik zou hier alleen komen om te werken," zeide hy, „ik moet dus weten, of het hier rustig in huis is. Zyn hier geen kleins kin deren, geen piano- of zang-juffrouwen in huis? Wie woont hier boven?" „Een ongetrouwd heer, een stadsambtenaar. Hy vertrekt 'e morgens om negen uren en keert eerst om zes uren 's avonds terug." „En hier beneden?" vroeg by, naar den grond wyzend. „Een afgevaardigde." Henri kreeg een kleur en herhaalde, om zyn verlegenheid te verbergen: „Een afge vaardigde? O, weel daar zullen wol vee! bezoekers komen I En wie weet, welke soort van afgevaardigde dat iel Gy weet wel, met die anarchisten moet men altyd voor zichtig zyn." „O," hernam de portierster glimlachend, „deze zou eerder het huis tegen hen be schermen 1 Hy ie een radicaal, maar toch een best, braaf maD. Bezoeken ODtvangt hy aüeen in de Kamer, ter wille van zyn dochter, die by hem woont. Zy hebben al de vertrekken beneden gehuurd, wyi het genot van den tuin daarby behoort. De jODge dame is daar juist bezig haar bloemen te begieten." In plaats van naar het venster te gaan, keerde Henn zich met een onverschillig gelaat daarvan af en ging naar den achterkant van de kamer Van daar uit kon hy echter het jonge m9isje op een smal paadje, dat om een bloembed liep, bezig zien met bet afsnyden der verwelkte rozen, die zy in een mandje byeen zamelde. Een manteltje van grys laken bedekte haar schouders en haar slanke han den werden door handschoenen beschermd. Haar hoofd was echter ontbloot, haar blonde lokken vielen, in een lossen knoop gestrengeld, op baar rug neer en de bevallige lynen harer gestalte teekenden zich tegen den donkeren achtergrond der zware boomen af. Henri moest zich inspannen om zyn oogen van dit bekooriyk tafereel af te wenden en zyn stem klonk eenigszins anders, toen hy tegen de portierster zeide: „Elfhonderd franken dus voor deze vier kamers aan den tuinkant? Dat is wel duur!" „Misschien, dat u ze iets goedkoopor kunt krygen, maar dan moet de huurder de repe- raties op zich nemen". „Dat zal niet veel zyn; ze zyn netjes in orde". „Maar de huur moet een half jaar vooruit betaald worden. - Dat ie hier regel". Henri had moeite een glimlach te bewingen, du men hem, die twee duizend franken zak geld in de maand kreeg, verdacht, dat hy niet geregeld zyn huurpenningen zou voldoen I „Dat is geen bezwaar," zeide hy. „Ik zal er my op bedenken en u daarna myn besluit mededeelen Het plotseling verduisterd gelaat van de portierster zeide hem duidelyk, dat zy hierin een uitvlucht zag en de onderhandelingen als mislukt beschouwde. „Ik zal morgen terugkomeD, juffrouw," voegde hy er geruststellend by, „en verzoek u de kamers niet te verhuren, voordat ik weer by u geweest ben, en wil dit intusschen aannemen voor uw moeite." Hy drukte haar by deze woorden een tion- franks-stuk in de handmaar deze ongewone vrygevigheid had byna alles bedorvenwant de portiersvrouw werd daardoor wantrouwig. „Maar, mynheer, dit is immer3 te veel voor een handpenning; is het wel zeker, dat u morgen terugkomt?" „Wanneer ik niet terugkom, zyt ge weer vry; maar tot vyf uren morgenmiddag moet gy op my wachten." De vrouw keek hem onderzoekend aan. Zy dacht zeker: „Gy wilt my wat wysmaken, jongenheerwat zoekt ge eigeniyk hier en wat kunt ge in den zin hebben? Maar in allen gevalle, tien franken is ook iets Henri wierp nog een afscheidsblik op de gestalte van het blonde meisje, dat argeloos voortging haar rozen te verzorgen en ver- wyderde zich. „Tot morgen duB, mynheer? „Heel waarschyniyk, juffrouw." Het plan begon oen vaste gestalte aan tr nemen en zyn verbeelding levendig bezig t* houden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1