heelkunde, psychiatrie en neurologie aan de universiteit te Utrecht, in verband met de verbetering van de klinieken voor verloskunde, gynaecologie en inwendige ziekten. Tegelijkertyd is ingediend een ontwerp tot bevordering der onteigening van de per- cetlen, noodig voor den aanbouw ten behoeve der klinieken. Onze 21 Ministeries. Naar aanleidiag van het aftreden van het ministerie-Röell geeft „De Tijd" de volgende herinneringen uit onze parlementaire geschie denis: Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet-De Kempenaer-Donker Curtius optrad, hetwelk de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn ruim 49 jaar verloopen. In dien tyd heeft het hoofd van den Staat niet minder dan 21 keeren van raadslieden moeten veranderen, btfna altijd wegens ge schillen tus8cben Regeóring en Vertegenwoor diging. Goaiiddeld heeft elk van die Ministeries nog niet twee en een half jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad interim) niet me lege rek end en evenmin de depar tementen of afdeelingen voor de Eerediensten, welker afzon lerlyk bestaan in 1871 voorgoed werd opgehoven zyn er na 1848 geweest: 24 ministers van Buitenl. Zaken. 23 Justitie. 21 B Binnenl. Zaken. 21 Marine. 21 Oorlog. 20 g 9 Financiën. 7 9 9 Waterstaat (sedett 1877). 26 9 KoloDién. Te zamen heeft ons land binnen een halve eeuw dus niet minder dan 163 ministers gehad. Behalve nog de vele ministers voor de Eere diensten. Slechts vier zijn als minister op het veld van eer overleden: Borret (1867), Thor- b.'cke (1872), Van Bosse (1879) en De Roo van Alderwerelt (1879). De overigen moesten voor een ongunstig Kamerbesluit of vooreen doodende stembus-uitspraak wijken, hetzij voor goeJ, hetzij voor eenigen tyd. Uitslag Tweede-Kamer-verkiezingen. Amsterdam, district IX. Uitgebracht 2382 geldige stemmen. Volstrekte meerder heid 1192. Gekozen mr. A. KERDIJK ilib.) met 1229 stemmen. Verder verkregen mr. W. H. Do Beaufort (lib.) 285, mr. Th. Heemskerk (anti-rev.) 835, W. J. De Boer 33 stemmen. Leeuwarden. Aantal kiezers 5366. Uitgebracht 3669 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren H. Pyttersen Tz. (lib.) 1399, W. Bax (soc.-dem.) 1081, W. C. Van Munster (anti rev.) 856 en Z. Middelkoop (rad.) 333 stemmen. Volst ekte meerderheid 1835. Herstemming dus tusschen de heeren H. Pyttersen Tz. en W. Bax. Winschoten. Aantal kiezers 6090. Uit gebracht 3880 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren B. L. Tydens (rad., protect.) 1208, H. Van Kol (soc.-dem.) 1181, C. V. Gerritsen (rad.) 1050 ea P. Dykhuis (anti rev.) 441 stemmen. Volstrekte meerderheid 1941. Herstemming dus tusschen de heeren B. L. Tydens en H. Van Kol. Uit de „Staatscourant". Kon. b e s 1 n i t o n. Aan R. C. Keun van Hoo- gerwoertl. eervol ontslagen consul-generaal der Neder); nd?n te Bangkok, een pensioen toegekend ten bedrage van f 3000 's jaars; aan J, Motskes Walsma pensioen verleend ten bedrage van f 255 'sjaar9. Voor den tijd van één jaar benoemd tot plaats vervanger van deD districtsveearts, wien 's-Gra- venhage als standplaats is aangewezen, de veearts W. F. Hilwig, te Alkemade. Toestemming verleend aan W. Meyer, ontvanger dor gemeente Kamperveen,om te Kampen te wonen. Examen Landmeter. D« Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis \an hen, die het examen van geëxami neerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augustus o. k. schriftelijk bij liet Dopartoment van Binnenlandscho Zaken moeten aanmelden. Zij. die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van het Kon. besluit van -8 Juni 1865 (Stsbl. no. 87), zooals het is ge wijzigd bij dat van 30 Juni 1882 (Stsbl. no. 78), behooren die stukkon bij hun verzoekschrift om toelating ovoc te leggen. Het Min iet er tê. Hot heeft Harer Majesteit, der Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit van 26 Juli 1897 No. 29, met ingang van 26 Juli 1897 lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den hrer mr. J. P. Sprenger van Eyk eervol ont slag to verleenen als minister van linanciën, met dankbetuiging voor do vele en gewichtige dienstoü, door hem aan Hare Majesteit en aan don lande bewezen 2o. to benoemen tot minister van financiën, den beer mr. N. G. Pierson, oud-minister van finan ciën, lid van de Tweedo Kamer der Staten- Generaal; alsmede bij besluit van 26 Juli 1897 No. 30: lo. met ii>gang van 27 Juli 1S97, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren jonkheer mr. J. Röell, als minister van bniten- landscbo zaken mr. W. Van der Kaay, als minister van justitie mr. S. Van Houten, als minister van binnen landsche zaken jonkheer H. M. Van der Wijck, als minister van maiino; D. H. Schneider, adjudant in bnitengowonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als minister van oorlog Ph. W. Van der Sleydon, als minister van water staat. handel en nijverheid; en mr. J. H. Bergsma, al9 minister van koloniën; mot dankzegging voor de volo en gewichtige diensten, door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen ïo. te bouoemen met ingang van 27 Juli 1897: tot minister van buitenlandscho zaken, meester W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kantor dor Staten-Gencraal tot minister van justitie, meostor F. W. A. Cort ▼an der Linden, raad-adviseur bij het departement ▼ao justitie tot minister van binnenlandsche zaken mr. H. Goeman Borgcsius, lid van de Tweede Kamer der SUten-Geueraal; tot minister van marine, J. C. Jansen, oud minister van marine; tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, C. Lely, oud minister van waterstaat, handel en nijverheid, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; tot minister van koloniën, J. T. Cremer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 3o. met ingang van 27 Juli 1897, tijdens de ontstentenis van don minister van oorlog, het beheer van het Departement van Oorlog, ad interim, op te dragen aan den minister van marine, den heer J. C. Jansen; 4o. te benoemen, met ingang van 31 Juli 1897, tot minister van oorlog, genoraal-majoor K. Eland, commandant der Stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling. Gemengd Nieuws. Gisteravond had in de Stadszaal de eer3te voorstelling plaats van het Speciali teiten-gezelschap onder directie van den heer Willem Boesnacb. De zaal was flink bezet, boven door de militairen en matrozen, welke laatsten nu en dan liederen door de zaal deden weerklinken. Het programma deed reeds verwachten, dat er veel te genieten zou zyn, en waariyk, die verwachting is niet teleurgesteld. Een Indiaansche jongleur, een Japansche pres- tidigitateur, Solser, de Hollandsche komiek, acrobaten, zangeressen, duettisten, die allen en nog meer wisselden elkaar den ganschon avond af zonder tweemaal op te treden. Zy wisten het publiek goed te amuseeren. Aan lachscènes en aan applaus ontbrak het dan cok telkens niet. Den heer Bamberg, silhouet- tist, gaf, geiyk hy reeds vroeger deed, blyken van groote vaardigheid in het schaduwbeelden maken. „Les Météors, Statues lumineuses", naar scbilderyen van beroemde meesters, trokken zeer d9 aandacht en werden door verschillende kleuren van licht beschenen. Verbazingwek kend was hetgeen de „Jupiters" op het gebied der gymnastiek te zien gaven. De voorstelling werd besloten met eene pantomime „Puss! Pus!" welke in hooge mate den lachlust opwekte. Nog verder uit te weiden zou ons te ver voeren; wij raden daarom ieder aan Z9lf eens een avondje naar de Stadszaal te gaanmen zal er zich beusch niet over beklagen, daar men den gehoelen avond gezellig wordt beziggehouden. Zou het niet mogeiyk zyn, dat alle dames in de zaal hunne hoeden wilden afzetten, daar deze voor de achterzittenden dikwyis het zien op het tooneel zeer belemmeren, niettegenstaande de beide practische verhoo gingen, welke door den heer J. C. Scbosnmaker zyn aangebracht? Het gedurende deze kermis in de Stadszaal optredende gezelschap had, wegens de vroeger zoo gezochte voorstellingen van Frits Van Haarlem, veel te overwinnen. Er kan echter van getuigd worden, dat het kwam, zag en overwon. En dat beteekent in Leiden iets! De zoo aan afwisseling ryke voorstelling in het Theater van prof. Wallenda op de Doezastraat vond ook gisteravond by het op gekomen publieke zeer veel bijval. Behalve heden-, worden er ook Donderdag- en Vrydag- middag kindervoorstellingen gegeven. Gisteravond geraakte een kar met paard, nogal dicht beladen met drie buitenlieden, waarschyniyk door het on klaar worden van een deel van het tuig, achterover, zoodat de geheele inhoud op de straatsteenen op do Breestraat by de DieLteeg terecht kwam, gelukkig zonder noemenswaard letsel te bekomen. Eén van het drietal was onmlddeliyk by de hand het paardje te grijpen, dat juist van plan scheen er van door te gaan. Denzelfden avond omstreeks kwart over zessen ontstond aan de Havenkade tusschen drie personen oneenigheid. Al twistende gin gen zy voort tot aan de Kyfgracht, waar het getwist zóó hoog liep, dat zy elkaar te lyf gingen en een der personen in het water gegooid werd. Gelukkig, dat hy zwemmen kon, waar door hy zichzelven redde. Na op het droge te zyn gekomen, vervolgde hy zyn weg, maar de anderen schenen er nog niet genoeg van te hebben en gingen hem achterna. Op den Ouden Ryn begon het weer van voren af aan, waar twee aangekomen politie-agenten verdere gevolgen voorkwamen door een der oproer makers naar het hulpbureel aan de Haven te brengen, In verband met het vroegere bericht over den diefstal van vier voor Leiden bestemde aangeteebende brieven, wordt ver nomen, dat het gerechteiyk onderzoek nog niet heeft aan het licht gebracht waar de diefstal heeft plaats gehad. Do hoofdpryzen in de Haarlem- sche paardenlotery zyn gevallen, in volgorde, op de onderstaande nummers 2736, 18277, 15527, 3765, 13802, 7194, 23714, 21728, 19612, 16893, 19406, 17334, 12018, 23699, 15983, 4812, 11099, 12735, 14502, 358, 1210, 22255, 4747, 11864,6299, 23028, 7044, 11498, 4097, 22108, 2427, 11369, 4505, 15238, 17142, 8468. De heer J. B. Van der Nat, schipper van Leiden naar Amsterdam, beeft zyn per soneel verzekerd tegen ongelukken en inva liditeit b\j de Ned. Algem. Verzekeringsbank te Amsterdam. Een arbeider uit Delft, die eerst onlangs uit gevangenisstraf was ontslagen eo Maandag in Dsn Haag „uit" was, beeft by do politie aangifte gedaan, dat hem in de Begynenstraat, waar hy in gezelschap van vrouwen had vertoefd, drie bankbiljetten van 25 gulden, zynde een gedeelfc9 van zyn uit- gaanskas, zyn ontstolen. Een dacielyk ingesteld onderzoek leidde nog niet tot ontdekking van geld of van do dade ressen.. Gisteren stond voor de arrondisse mentsrechtbank, Kamer voor Vacantie, te 'e-Gravenhage oen kellner terecht van een der café's op Scheveningen, die van de gelegen heid gebruik gemaakt bad, om een dame, die daar kwam déjeuneeren, te bestelen, door haar beurs van tafel te nemen. De schuldige werd door den eigenaar van 't café betrapt toen by bezig was de beurB achter het behangsel in het vertrek weg te nemen en haar op een veiliger plaats te bergen. Het O. M. vorderde een gevangenisstraf van 6 maanden, terwyi de rechtbank beklaagde na de pauze tot een gevangenisstraf van 4 maanden met een maand mindering veroordeelde. Te Rotterdam is uit de Maas, naby de Veerkade, opgehaald het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lyk van een onbekenden man. Het is naar de loods voor drenkelingen in Crooswyk over gebracht. Een achtjarige knaap was Zondag middag aan de Oude Plantage te Rotterdam op een aldaar liggend onbeheerd vaartuig geklommen en met een touw aan den mast gebonden gaan slingeren, toen de mast plotse ling viel en op hem kwam, zoodat by levens* gevaarlyk gekwetst werd. Na door de politie per braDcard naar hei Ziekenhuis te zyn gebracht, is het kind des avonds overleden. Te Amsterdam ging Zondag- ochtend een 14-jarig meisje baar broer be zoeken, die dienst had op een sleepboot in de Kwinkelhaven aan den Overtoom. By hot afloopen van de loopplank gleed zy uit, viel in do haven en verdween onmiddeliyk onder do boot. Eerst na 20 minuten creggen werd het meisje dood opgehaald. Het lyk is daarna naar de ouderlyke woning in het Oosterpark over gebracht; daar kwam de moeder 's avonds te halftwaalf van een pleiziertochtje opgeruimd thuis. Te Utrecht geraakte gistermiddag een aan de Rynkade liggend met hooi geladen schip door baldadigheid der straatjeugd in brand. De lading ging verloreD, verbrandde of werd in het water geworpen. Het schip zelf bekwam weinig scbade. In den nacht van Dinsdag op "Woensdag is de veerman B. Jansen, wonende te Ottersum en terugkeereude van de Milsche markt, terwyl hy zich met een ander persoon wilde overzetten, by Coyk in de Maas ver dronken. Het lyk is tot heden niet gevonden. Te Rozendaal sprong eene vreemde dame uit de eerste verdieping van het loge ment „De Leeuw". Zy kwam op het hoofd terecht en was op slag dood. Later bleek de dame te zyn C. M. L. V., uit Amsterdam. Omtrent het tragische geval heeft de politie een onderzoek ingesteld. Het lyk is naar de algemeene begraafplaats over gebracht. De zuivelfabrieken hebben in Friesland groote verandering teweeggebracht. Aan hot zelfverwerken der melk wordt door de boeren weinig meer gedaan; de gereed schappen zyn naar den zolder verhuisd of voor een ander doel in gebruik genomen. By de opkomst der fabrieken legden de veehou ders er zich op toe, maar veel melk van hunne koeien te trekken, doch sedert men aan de fabrieken do melk al meer en meer naar het vetgehalte begint te betalen, komt het meer op de qualiteit aan. Deza tracht men te ver beteren door geschikt voedsel, maar vooral door de stallen te zuiveren van koeien, die slechte melk geven. Te Wageni n gen is d e 3 5-j arig e besteller van de stoomboot „Batauwer", Joh. v. Dodewaard, in de haven gevallen en ver dronken. Hy laat eene vrouw met twee kinderen onverzorgd achter. Te Den Helder is een aldaar by familie logeerend knaapje, wonende te Amsterdam, terwyl het zich met andere kinderen van ongeveer geiyken leeftyd in een roeibootje vermaakte, in de binnenhaven te water geraakt en verdronken. Zyn lykja werd later opgedregd. Zolfmoord-comedie. (Parysche zeden.) Twee Parysche jonge dames had den meeningsver8chil gekregen met hare respectievelyke verloofden, leerlingen der Ecole des beaux arts, en „alles was uit" tusschen hen. Vrydag jl. zou men nog een laatste afscheid nemen, „voor eeuwig!" Wat te doen? De twee vriendinnen hadden een idee. Sedert eenigen tyd is do zelfmoord onder het vrouwelijk geslacht te Parys mode. Ons van kant maken! zei Suzanne. Ja, maar niet heu9ch! zei Marie. Natuuriyk I Men koopt een aftreksel van amarant bast, ook Van-Swieten-liqueur genoemd. Men giet het bruine, bittere vocht in twee glaasjes. Men wacht op de komst van Gaston en Victor. Zoodra ze hun Romeo's zien aankomen, nemen de beide Julia's ieder een mondjevol van het „doodeiyke" vocht, en rollen over den grond Maar de comedie had een tragisch verloop. Amarant tinctuur heeft sterke samentrekkende werking en nauweiyks hadden de beide onvoorzichtigen de medicyn in den mond of hevige pynen deden hen in bitteren ernst en met volmaakte natuuriykheid de trekkingen maken, die zy zich hadden voorgesteld alleen maar duideiyk na te bootsen. Men moe=t in alleryl een dokter opzoeken, die, na de e:-rate zorg, het geval ernstig genoeg oordeeldo om de opneming in een ziekenhuis te gelasten. Beide personen zyn thans buiten gevaar, maar bet zal nog wel een veertien dagen duren, vóór ze geheel hersteld zyn. Verdiende loon. (U. D.) Een uit Valenciennes komende, met cokes beladen goederentrein nam bii het ultryden uit het station in Tourmies een verkeerde richting en stortte in een 5 M. diepe schacht. De machinist en de stoker werden zwaar verwond. De locomotief is geheel ver nield, vier wagens zyn in de schacht gestort. Heelwat menschen waren eer- gistermorgen te Parys, Boulevard Poissonnière, op de been. Een slecht bestuurd paard van een huur- rytuig was in een boorput geraakt, dien men daar gegraven had, en niettegenstaande alle pogingen van den koetsier en belangstellende toeschouwers kon men het arme dier niet uit zyn kritieken toestand bevryden. Men was genoodzaakt de hulp der brand weer van de kazerne J.-J.-Rousseau in te roepen, die, door het graven van een loop gang, er in slaagde het ongelukkige dier te bevryden. De duif, dieteStavangerisop- gevangen en van welke vermoed werd, dat zij door Andrée was losgelaten, behoort aan de po8td ui venclub te Altona, welke al zyn duiven gemerkt had met het teeken „Noordpool" en een nummer. Vier dezer duiven zyn 13 Juli door een Engelsche stoomboot opgevangen. Uit Madrid wordt gemeld: De 26 in de Peterskerk te Sevilla gevonden kinderiykjes waren slechts door de ouders uit bygeloof aan den kerkdienaar overgegeven, die de ouders bewogen had de lijkjes in de kerk oader te brengen, in plaats van se op het kerkhof te begraven. Uit Nieuw-York wordt bericht: Het zomertheater in het Ramonapark to Paducah, een stad van 12 1600 inwoners in den staat Kentucky, is in den nacht van Zondag een prooi der vlammen geworden. De voorstelling zou na slechts weinige minu ten eindigen. E«n slotstuk, waaraan een vunrwerk verbonden was, had reeds een aanvang genomen, toen een stuk vuurwerk enkele spelers op het tooneel trof en hun kleederen in brand stak. Zoowel spelers als toeschouwers werden door een panischen schrik bevangenin de grootste haast en den vreeseiyksten angst drong de menigte naar de uitgangen. Vrouwen en kinderen werden daarby onder de voeten getreden. Het geheele gebouw stond spoedig ia lichterlaaie en nog vóór zich alle toeschouwera hadden weten te redden, stortte het brandende dak naar be neden. De eerste onderzoekingen op de brand- plaats brachten 5 geheel verkoolde lyken te voorschyn. Tot nu neemt men aan, dat by het ongeluk 150 personen omgekomen zyn. Met betrekking tot deze nieuwe catastrophe is het streven van het onlangs gegronde „Con gres Internationaal de Paris contre l'Incendie (1897)" wel navolgingswaard. Het congres noodigt vakmannen, monteurs, enz. uit hunne plannen ter verhoeding van branden, hunne machines en andere beschuttingsmiddelen by branden in te zenden. Daarop zal een verga dering belegd worden om de ingekomen vragen te beantwoorden. Adres: 5 Rue de l'Opéra. By Radolin, in Bohemen, is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Twee per sonentreinen liepen op elkaar: drie waggons werden verbryzeld, met het gevolg, dat 13 personen gekwetst werden, vier zeer ernstig. Een glazen huis. Een Amerikaan, op wiens buitenverblyf zich groote meren bevinden, heeft een dezer meren droog laten maken en daarna op den bodem een glazen huis doen bouwen. Deze zeldzame villa bestaat uit drie vertrekkeneen rookkamer, een eetzaal en een dienstbodenkamer. De bodem bestaat uit steen, terwyl het ganscbe gebouw op een fondament van cement ru6t. De zy wanden en de zoldering zyn van dikke glazen platen; een gang loopt naar een klein, aan den oever gelegen huisje; de noodige lucht wordt aan gevoerd door ventilatiebuizen, die aan de oppervlakte van het meer eindigen in kunst matige waterrozen. Het verbiyf in het gebouw moet zeer aan genaam zynhet is er koel en rustig en een genot, de visschen gade t9 slaan, die door het electrisch licht worden aangelokt. Over de hofkeuken op de „Hohen- zollern" doet de „Central Fleischer Ztg." de volgende mededeelingenDe hofkeuken der „Hohenzollem" betrekt bet vleesch uit Berlyn van een slager uit de Französische Strasse. Hof- koeriers begeleiden steeds het transport. Een begrip van bet vleeschverbruik kan men zich eerst maken, wanneer men verneemt, dat de zending, die voor eenige dagen «afgezonden werd, 34 centenaars bedroeg. Hierby is echter de geheele verpakking begrepen. De laatste zending werd in twaalf manden verpakt. De verpakking geschiedde tusschen ys, door een machine klein gemaakt, daar bovenop zaagsel, vervolgens ,linnen en perkament, waarin het vleesch, en dan weder datzelfde daarboven op. Zóó verpakt, houdt zich het vleesch minstens vier dagen goed. De levering had om de acht dagen plaats. Op de „Hohenzollem" is een koelruimte, waar het vleesch bevriest Jen nog lang kan worden behouden. Naar aanleiding van de gestolen proefkonynen te Aubervilliers: „Kellner, zeg eens, deze ragout is toch niet van een ingeënt konyn?" „O, wees u maar gerustvertrou welijkhet is van een katl (Figaro.) Andrée's ballon in zee dryvende? "Van kapitein Lehmann, gezagvoerder van het te Rotterdam thuisbeboorende stoomschip „Dordrecht", ontvangt de „N. R. Ct." uit Grimsby het volgende bericht: „Na aankomst alhier van Archangel ver nam ik van de luchtreis per ballon van den ->heer Andréa. „In de Witte Zee ontmoette ik iots vreemds i dryvende, en kon niet uitmaken wathetdiroit was. Een schip kon het niet zijn; hst was1 week en beweegbaar. Een doode walvi6cb, die reeds zoo week was, moest ontdekt wor den door den stank, on terwyl slechts een paar vogels daar rondfladderden, kom ik tot de conclusie, dat gemeld voorwerp het over» blyfsel van den ballon moet geweest zyn. j „Het was 17 Juli m, op N.Br. 69° 38f-| en O.L. 36° 34'. Variable rondloopende wind; mistig weder." De „N. R. CL" teekent hierby het vol» gende aan: Voor de vermetele luchtreizigers is het te hopen, dat kapitein Lehmann zyn conclusie ten onrechte getrokken heeft. Nu is het waar, dat geen enkel positief argument wordt aan gevoerd voor het vermoeden, dat het inderdaad Andrée's ballon was, die daar in zee dreef; j maar de negatieve argumenten schynen ons, ongelukkigerwyze, vry sterk toe. 1 In de eerste plaats moet men aannemen, dat een zeeman als kapitein Lehmann zich niet kan vergissen waar hy beslist zegt, dat het geen (omgekeerd) schip kon zyn. De omstan digheid, dat hy eerst later, te Grimsby, aan Andrée's ballon gedacht schynt te hebben, sluit vooringenomenheid uit. De woorden week en beweegbaar passen volkomen op eon grootendeels ledigen balloc, een kolossalen zak dus, waarin nog gas is overgebleven, maar dio door eiken windstoot ingedeukt wordt. Dat het geen doode walvisch of een ander dood dier was, dat wordt o. i. door de argumenten van den kapitein voldoende uitgemaakt. Men mag dus werkelyk vragenWat kon dit voor- werp anders zyn dan een ballon? Een andere luchtreis dan die van Andrée is dezer dagen, voor zoover men weet, in het booge noorden niet gemaakt, en men zou daar toch zeker ia de tegenwoordige omstandig, heden wel van gehoord hebben. Was het door kapitc-in Lehmann geziene voorwerp inderdaad het overblyfsel van een luchtballon, dan blyft het intusschen nog mogelyk, dat een vroeger en veel zuidelyker verongelukte ballon door den stroom een uitlooper van den Golfstroom langs de Noorsche kust gevoerd is tot op de aange duide plek. Deze ligt niet in de eigenlijke Witte Zee, maar by de Laplandsche kust, tegenover Kola Fjord, op een paar honderd zeemyien O.Z.O. van Vardö. De ontdekking had plaats op 17 Juli, Andréi is den llden van Spitsbergen opgestegen. Dat klopt. De ballon zou dan eerst een poos in N.N.O. richting gedreven zyn; vervolgens, (die mogelijkheid is reeds verleden jaar door Andrée en Ekholm aangenomen) in een boog naar Nova Zembla en het Samojeden-schier- eiland. Was hy daar ergens in zee gevallen, ten gevolge van de een of andero ramp, dan zou de strooming, die langs de westkust van Nova-Zembla meest naar het noorden voert, hem niet in zoo korten tjjd naar do kust van het Kola-Schiereiland gebracht, hebben. Tenzy dus de ballon na eenigen tyd juist in omge* keerde richting gedreven is van die, welke hy hy het opstygen insloeg, zou men moeten aan-, nemen, dat de ramp op geen zeer grooten afstand van Kola plaats heeft gehad. Men behoeft ook dan echter niet alle hoop te verliezen. De reizigers kunnen, door den nood gedwongen, hun ballon in den steek gelaten en zelf een goed heenkomen gevonden hebben. Wellicht wegens het mistige weder heeft kapitein Lehmana het voorwerp niefe nader onderzocht. Misschien vernemen wj| later, dat het hier of daar aangespoeld is, en dan kan men tevens weten of het enkel Andrée's ballon was, of dat het schuitje, de meegenomen boot, enz. er nog aan vast zaten. Maar men moet, helaas, ook rekening boude® met de mogelykheid, dat niemand ooit moer iets verneemt noch van den ballon zelf, noch van het lot van Andrée en zyn metgezellen." Het Zuid-Afrikaansch debat. Minister Balfour wees op do beslissing van den speaker, dat de geheele resolutie als een enkele motie moest behandeld worden, maar een sterker reden om het amendement-Birrell niet te steunen, was, dat het eerste deel der resolutie een votum van afkeuring inhield tegen een der sterkste en aanzienlykste com missies, die ooit benoemd zyn. Het amends-' ment kwam hierop neer, dat dit votum van afkeuring zou ingetrokken worden zonder dat het Huis er over gestemd had. De regeering moest er op staan, dat er gestemd werd over de uitdaging, dia haar voor de voeten waa geworpen. Sir William Harcourt was het er niet medo eens, dat het amendement de beteekenis had,' het oorspronkelyk voorstel te onttrekken aan de overweging van het Huis; het zou gelyk- staan met een schipperen over de voorgestelde gïsping. Sir Michaèl Hicks-Beach zeide, dat de zaak hem anders voorkwam dan het geachte lid der commissie er over dacht. Hy drong er op aan, dat het Huis zich met ja of noen zou^ uitspreken over de voorgestelde afkeuring. Het debat werd voortgezet door Darling, Hedderwich en Saunderson. Nadat Campbell het gedrag der commissie had verdedigd, stond Chamberlain onder luide toejuichingen op om het woord te nemen. Rede van minister Chamberlain. „Had ik gezwegen", aldus begon de heer Chamberlain zyn rode, „dan zou myn stil zwijgen misschien verkeerd zyn opgevat. Ik dank de heeren Harcourt en Campbell-Banner- mann voor de loyauteit en de hartelykhcid, waarmede zy het besluit der commissie heb ben verdedigd. „In de eerste plaats geloof ik niet. dateea

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2