B«« ta echter Diet gekomen. Toen kwam heer De Eau met zyn waterleiding en migpomp hoog in de lucbt. Uit een bijgevoegde tcekeoinf bleek duidelijk, dat men nu uit louter liefhebberij ptmpar zou willen zijn, en onze oudste smid noemde het een nobel idee, daar hy zich in verbeelding al op weg zag Baar Amsterdam om oude waterleidingbuizen te gaan koopen. Mis, poes! Het plan werd onderzocht en was wel uitvoerbaar, maar eer de pijpen voor de leiding heel uit Londen aan Scbippersloot waren gearriveerd, bleken ze veel te heet gepeperd. Toen kwam de heer W-rmerdam met z\jn voorstel om Scbippersloot door te trekken en deze week werd het in den Raad behandeld. De Voorzitter noemde bet een mooi plan en technisch uitvoerbaar en allemaal knikten ze. De Voorzitter noemde het een duur plan en allemaal knikten ze. De Voorzitter zei, dat er mogelijk wel meer belasting door betaald zou moeten worden en allemaal zaten ze stom van ontzetting. (Voor een paar jaar is nofca- btne nog een klasse verminderd). Allemaal vergaten ze te vragen: hoe duur is tut plan dan wel'? En dan zou het D. B. met de han den in het haar gezeten hebben, want de Voorzitter erkende ruiterlijk, dat het niet eens wiat wat de eigenaars voor den afstand van huu grond eisebten. Eindelijk bekwam de lste wethouder eon beetjs en zeide, dat hij den tyd voor het plan nog niet gekomen achtte, en bg rondvraag knikto alweer bet grootste deel, dat ze er net zoo over dachten. We krijgen dus weer een put van het jaar nul, waarvan ieder over- trngd is, dat hjj niet aan het doel zal beant woorden. Maar de Raad heeft wijselijk de leiding opgedragen aan onzen Oberfeuerwehr- führer, en roept deze nu later tevergeefs om water, dan is het eigen schuld. Ik hoop van karte, dat bet niet nooiig zal zijn en dat hij zal kunnen zwijgen alseen raadslid. In eene vergadering van de commissie tot het inzamelen van bijdragen voor het huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin- Regentes, is besloten den ingezetenon daartoe een lijst aan te bieden. De heeren Van Dijk en Vermeulen zullen bezoeken de bewoners ten zuiden van de Nieuwe Sloot; Bouwmeester en V03 die vaD het dorp en omgeving; Pennings en War merdam die van den halven Ruigenboek, de Leidsche Vaart tot Mallegatsbrug, langs A. Koudijs tot de Boekhorst en wat ten Noorden daarvan ligt, en Van Haaster en Van Saa6e hen, die wonen ten Noorden van den Delfweg ta Bargenho2kscben Schelpweg. Ter-Aar: Bij de iri° doze gemeente ge houden herstemming van één lid voor den gemeenteraad is gekozen de heer B. H Kroon met 147 stemmen. Op den heer J. Bosman waren 112 stemmen uitgebracht. Waddingsveen: Bij de herstemming van oen lid voor den gemeenteraad op 23 Juli is met een meerderheid van n°gtn stommen benoemd de heer H. Jongenburger. De tegencandidaat was de heer D. v. Duiken. Wassenaar: Op Vrijdag 30 Juli bestaat er gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Te dien einde zal de gemeente- geneesheer A. Dultz 's morgens van af 9 oren zittiog houden ten zijnen huize. Uit de ^Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton 's-Gravenhsge, mr. H. L. Asser, eervol ontslagen griffier bi) het kantongerecht te behagen, wonende te 's Graven- bage. Aan F. M. Gescher, op verzoek, eervol ontslag verleend als kantoniecbter-plaatsvervanger in bet kanton Oosterliout. Aan James Uashid Wortabed vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Nederland- scbe zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland atiptclijk nakome. Ala blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor inerischlievend hulpbe toon en een loffelyk getuigschrift toegekend aan: D. Van Dorp, schipper, J. Groeneveld, stuurman. D. Verkouten en Y. Plukker, matrozen van de vischsloep V. L. No. 174 .Vooraan", wegens do met levensgevaar volbrachte redding der beman ning van het Nederlandsche kofschip Wcndelina Wicherdina," dat op 30 Maart jl. in de Noordzee, ten gevolge van aanhoudenden storm, is veronge lukt; G. Rademaker, matroos lste klasse der Kon. Ned. marine, wegens de met govnar voor eigen leven volbrachte redding van eon drenkeling uit de IJgracht te Amsterdam, op 15 April 1897; C. D. Ornée, timmerman te Eikerzee, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een schipper, die op 28 Mei 1897 van zijn vaartuig, ongeveer 150 meters uit den wal voor Scharen- dijke gelegen, over boord gevallen was. Bevorderd tot luit.-ter-zee dor lste klde lnit.- ter-zce der 2de kl. F. J. Goedkoop, on tot luit.- ter-zeo 2de kL de adelborst dei lste kl. C. Aron- Btein. Min. beschikking. L. G. Vernée, funpee rend commies van aanneming voor de Kon. Ned. marine reserve te Rcheveningen, met 1 Oct. a.s., op zijn verzoek, eervol van die betrekking ont heven. Gemeenteraad wan NoordwUkerhout. Tegenwoordig de Burgemeester en alle ledoD. Notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Wordt medegedeeld a. de goedkeuring der Raadsbesluiten, in de vorige vergadering genomen tot het doen van af- en o\erschri)vinden, enz. betreffende do begrooting, oienst 1896; b. eene dankbetuiging van J. De Graaff ▼oor do hem verleende gratificatie; c. dat de herstellingen aan de school In de Zilk by aanbesteding zyn opgedragen aan A. Van Dijk Zn. De geloo'sbrieven van de heeren H. Heems kerk en J. Van Schij, op 29 Juni j.l. opnieuw benoemd als raadsleden, worden na onderzoek in orde bevonden, waarna tot toelating van de benoemden wordt besloten. Wordt aangeboden de gemeente-rekening over het jaar 1896. Gedurende de ter-visie ligging zal deze rekeniog worden onderzocht door eene commissie, bestaande uit de heeren P. De Kan, J. Warmerdam en J. Van Schie. Het vierde of laatste punt dor agenda was: Brandput. Hiervan zegt de Voorzitter, dat by een onderzoek heeft ingesteld naar het plan van don heer G. Warmerdam tot het door trekken van de Schippersloot naar de open bare school en zulks in verband met brand gevaar. Gezwegen van de grocte kosten, hier aan verbonden, zou, volgens sprekers over tuiging en die van den opperbrandmeester, den beer A. Van Dyk, het voorgestelde plan niet afdoende in het gebrek aan water voorzien. De school ligt op een afstand van CTca 200 meter van de kom van het dorp. Van de schooi af zou men met de brandspuit het dorp niet verder kunnen bereiken dan tot de kerk. Nu zou hierin te voorzi n zyn door het aanschaffen van slangen, doch wanneer de spuit het water op een te gruoten afstand moet aanjagen, verliest zy te veel van haar persvermogen. Wyi in het gebrek aan water voorzien dient te worden, komt het spreker voor, dat een brandput hierin zoo goed mogeiyk en op de minst kostbare wyze zal te gemoet komen. Wanneer de gemeonte-financiën het toelaten, kan later, zoo noodig, een tweede brandput gemaakt worden. Hierna wordt besloten tot het maken van een brandput, hetwelk geschieden zal onder leiding van den opperbrandmeester. Wat nu het voorstel van den heer Warmerdam in verband met het algemeen belang betreft, kan de Voorzitter mededeelen, dat voor zoover het beoogt het voorzien in bet gebrek aan losplaatsen, deze ook zeer waarscbynlyk op billyke voorwaarden te verkrijgen zyn zonder de Schippersloot door te trekken. Uit een oogpunt van algemeen belang beschouwd, vervolgt spreker, is het voorstel een mooi plan te noemen, doch met het oog op de hooge kosten van het doortrekken, het aan- koopen van groud, bet, zoo noodig, ontei genen van grood, wil het mij toeschijnen, dat die kosten niet in evenredigheid zouden staan tot het daarvan te verwachten alge meen nut. Voor zoover het plan bedoelt het afzanden en vruchtba.r maken van de circa 2 H. A. duingrond, toebehoorende aan Mevrouw Dou airière Gevers van Kethel en Spaland, komt liet spreker voor, dat dan de gemeente zou gaan speculeeren op de toekomst, waarvan de uitkomsten du niet te voorzien zijn. Ligt speculatie ooit op den weg der gemeente, dan is bet niet aan te bevelen, daar de gemeente- financiën het niet toelaten en bet niet zou kunnen geschieden, zonder de ingezetenen op belangrijk zwaardere lasten te brengen. De beer S. Pennings stelt voor om bet voorstel aan te houden tot de behoefte zich meer openbaart, daar hy den tyd voor het plan van den heer Warmerdam nog niet ge komen acht, maar wat deze ook zei, om zijn voorstel te redden, het mocht niet baten. Zijn voorstel viel met 7 tegen 2 stemmen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Sassenheim. Tegenwoordig de heeren: Jhr. M. v. d. Brandeler, C. Moyne, B. P. Roest, S. baron Van Heemstra, J. J. Kruyff, W. J. v. d. Brug gen, C. J. Speelman en J. W. Marbus. De Voor itter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der laatste vergadering voor te lezen, die onveranderd worden goedgekourd. Daarna doet by mede- deelmg, dat de kas van den gemeente-ontvanger was opgeaomen en in orde bevonden. Het in kas zynde bedrag was ƒ1904. Ir gekomen was: lo. een verzoekschrift van J. Ciggaar om verlaging van den hoofdeiyken omslag2o. sollicitatie van T. Laverman om te worden aangesteld als vleeschkeurüer, en 3o. een adres van dr. A. G. Metzlar, mede- doelende, dat door hem was opgericht een ziekenfonds; hierby was gevoegd een reglement en tevens esn verzoek hem hierin te willen steunen met een jaariykscbe bijdrage van 125, Da heer Baron Van Heemstra vraagt hier over het advies van B. en We., waarop de Burgemeester verklaart van dit advies te kun nen dienen, omdat het verzoek reeds in hun college was behandeld. Hy stelt voor het subsidie van 125 toe te staan, evenwel met dien verstande, dat het vroegere jaariyksche subsidie vervalle en vergoed zal worden zooals vroe/er voor doodschouw ƒ5, voor vacci natie 1 per keer, en voor verloskundige hulp vergoeding als vroeger. De heer Kruyff stelt voor het voorstel aan te nemen, doch voor één jaar telkens. Dit wordt met algemeane stemmen aangenomen. Het subsidie zal loopen van 1 Januari tot 31 December en zal voor het tydvak van 1 Augastus 1897 tot 31 December 1897 ƒ25 worden betaald. Alsnu komt aan de orde het nazien der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren Baron Van Heemstra en Marous. Na onderzoek werden deze in ordo bsvoaden en genoemde heeren toegelaten. Door don Voorzitter wordt mededeeling gedaan van het besluit tot aankoop van de Hortuslaan en dat voor verlichting en ver warming der school 1 meer was uitgegeven dan daarvoor was uitgetrokken, zoo Jat di9 op de onvoorziene uitgaven zou komen. Do gemoenterekeniug over 1896 gaf een batig saldo aan van 963.08. Nu komt in behandeling een voorstel van B. en Ws. ter vorhooging van de jaarwedde van de onderwyzeres in de handwerken met 30 jaarlyks, dewyi zij 2 uren per week meer les geeft dan aanvankelijk. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tot zyn leedwezen moet de Voorzitter der vergadering mededeelen dat weder aanvraag was ingekomen tot halve ondersteuning voor een krankzinnige uit dese gemeente. De ondersteuning zal worden verleend. Ten slotte komt aan de orde de vleesch- keuring. Een verordening hierop wordt voor gelezen en tevens een instructie voor den keurder, die beide worden goedgekeurd. Uit de stemming blykt, dat als keurder wordt benoemd T. Laverman, trgen een salaris van 50, ingaande 1 Sept. 1897. Ter bespreking van het verzoekschrift J. Ciggaar gaat de vergadering over in geheime zitting. Verbetering. De „Prov. Gron. Crt." schryft: Meermalen is vroeger wel geklaagd, dat van regeering8wege nl-.t of niet tydig genoeg bericht werd gegeven omtrent het overiyden van koloniale militairen of van schepelingen, speciaal van hen, die men aanduidt met den naam van „minderon". In den laatsten tyd is daarin veel verbetering gekomen. Het is ons bekend, dat althans van het sneuvelen, ja zelfs van belangrijke verwondingen ia Indië per telegraaf kennis wordt gegeven aan defi burgemeester der woonplaats van de naast- bestaanden, met verzoek daarvan op omzich tige wyze aan dezen mededeeling te doen. Dezer dagen bleek ons, dat ook het depar tement van Marine in dit opzicht niet ten achter biyft. Zoo werd in den loop dezer week aan een vrouwtje uit de gemeente Gro ningen het overlijden medegedeeld van haren als marinier lste klasse gediend hebbenden echtgenoot. Niet alleen bevatte het desbetref fende bericht opgaaf der plaats, waar van den datum en het uur, waarop het overiyden had plaats gehad, maar tevens van de ziekte, waaraan en de omstandigheden, waaronder de man overleden was. Ja zelfs werd den burgemeester verzocht aan de weduwe te doen mededeelen het vol gende, ontleend aan een brief van den consul- geceraal der Nederlanden te Genua: „Het einde voor den zieke was kalm en pynloos; zyne oogen werden door eene vriendeiyke hand gesloten, en hedenmorgen 15 Juli ging hy met allen naar zyn laatste rustplaats. E:n negental verpleegden van het protestantsch hospitaal te Genua met de directrice en een Duitsch geesteiyke, een jong Hollander en de consul-generaal zelf vormden den kleinen etoet, die, na een korten, maar indrukwekkenden dienst in de kapel, bet graf bestrooiden met blounen en bladeren, alvorens afscheid te nemen". Waar zóó wordt gehandeld, kan der regee ring toch moeilijk meer onverschilligheid ten aanzien van „minderen" worden verweten. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel ,d u Rh in": Mej. Do Koek, mej. Joh. Droste, de beer mr. F. G. Kool, de beer en mevr. A. VV. Holthuis en kind, de heer J. Kerkhof!". Groot Badhotel: de heer en mevr. J. B. "VVestenvoudt, mad. BugmorsTorch et 8 filles, mevr. C. J. Luzac en zoonmevr. A. J. Konijnen burg; de heer en mevr. K Ter Marsch, Horr Herm. Vict. Wagner und Tocliter, Frau H. Stark und Sohn. Hotel Pension: Mevr A. De l'Espinasse de Ridder met 2 kinderen; de heer en mevr. J. W. R. Kaadman. Villa Kruyt: De heer en mevr. G. Harkema en familie, mevr. wed. Duiker en familie, de heer en mevr. H. Nieveen en familie, mevr. A. E. Scholteu met juffrouw. Villa Gertruda: Mevr. Herman Van Wen sen en gezin Hotel Zeerust: De beer en mevr. J. Key en familie, de beer en mevr. dr. P. H. J. J. Ras en gezin. W ijk A 132: Mej. Marie Otten, de heer S. L. Lageman. B 36ti: Mej. J. Gouberville do Gordenou. B 46De beer en mevr. J. B. Zuurdeeg en familie. B 86: De heer en movr. dr. F. F. Westrik en gezin. B 167: Mevr. De Jonge—Masdorn. B 107: De heer en mevr. A. v. a. Linden. C 87: De beer en mevr. W. v. d. Blij. C 12b: De heer E. Bouwman. E 16: De heer en mevr. G. H. J. Woortman v. Bork. E 17: Herr und Frau Bartels und 3 Kinder. .Hotel De Roskam" (te Katwijk-Binnen) De heer J. B. Otte. Wijk III 220: De heer en mevr. D. Jansen, mevr. Wed. K. H, v. Vleuten. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Martinus, Z. v. A. Hel- lenberg en J. Den Hollander. Dirk, Z. v. G. Rous en J. Schoneveld. Jan, Z. v. A. Keur en A. v. d. Mey. Overleden: T. Ravensbergen 2 d. LISSE. Geboren: Antoon, Z. y. A. Jung en C. M. Rix. Cornelis, Z. v. M. Staring en F. Schalk. Overleden: Levenl. Z. van J. v. d. Gee9t en E. v d. Akker. M. Driehuizen wedr. van A. Van Parijs, ochtg. v. K. Van09ch7Ij,J. Hoorn wed. H. Van der Slot 62 j. T. Koek lj. C. C. Van Graven 3 m. LEIDERDORP. Geboren: Klazina Jacoba, D. van J. Keyzer, en N. Keizer te Woubrugge Jan, Z. van P. Van Dijk en A. Horsman. Overleden: Hendiikus Johannes Koolmoes Z, 7 j. Willem Borreman Z. 5 w. Hendrika Koolmoes D. 12 j. NOORD WIJ KERHOUT. Geboren: Jacobus Wilhelmus, Z. van K. Koomen en M. De Groot. Magdalena Johanna, D. van P. G. Van Duin en J. v. d. Berg. Overleden: M. W. Van Noort4w.C. Huis man, huisvrouw van J. Eelman 37 j. OEGSTGEEST. Getrouwd: Johannes DeRuy- ter en Geertruida W. Star. Jacob Glasbergen en Arendje De Jong. RIJNSBURG. Geboren: Aafje, d. v. J. Junge- rius en N. v. Delft. Overleden: Klaas Van Delft 2 m., Z. v. Kl. v. Delft Dz. en K. Ilogewoning. Gehuwd: C. Van der Mey jm. 25 j. en E. v. Klaveren jd. 24 j. SASSEN'HEIM. Overleden: Adiiana Van don Berg 2 ra. Jozef Noordermeer 50 j. Geboren: Catharma Allegonda, D. van II. Hoogervorst en J. v. d. Voorn Johannes Jacobus, Z. van J. Geerling en R. Hoogeveen. STOMP WIJK. Bevallen E. Do Bruin geb. Abel D. Overleden: J. Vermeer M. 42 j.,echtgenoot van K. H. Do Hoog. WASSENAAR. Ondertrouwd: M. J. De Ruyter en J. I<ooijesteyn. Getrouwd: A. Stolk en J. A. v. d. Berg. Bevallen: M. W. Bellekom geb. Zandvliet Z. G. Laarmnn i. Minnee Z. E. Blanken- spoor geb. Van Slot Z. W. Kloosterman geb. Wensveen Z. C. Borsboom geb. Alkemado Z. N. Bos geb. Nell Z. V. OUBKUGGE. Geboren: Jan, zoon van P. van Dyk en A. Horsman (woDendo te Leiderdorp). Wilhelmus Leonardus, zoon van G. v. d. Meer on A. Winters. Overleden: E. Schollingerbout D. 3 m. Gemengd Nieuws. Nu de Victoria r eg ia tot haar volle ontwikkeling is gekomen en er gere geld drie bloemen 's weeks zich openen, zal, naar wy vernemen, voor htt bezoekon der Victoriakas, de Academietuin gedurende de maand Augustus tot 's avonds acht uren toe- gankelyk zyn. Gisteravond te ongeveer half zeven viel aan den Ouden Singel alhier een 11-jarige knaap spelende te water. Eenige personen, die bet ongeval zagen, wilden terstond pogingen in het werk stellen om den jeugdigen drenkeling uit zyn benarde positie te verlossen, doch deze scheen van die hulp niet gediend te wezen, want, kun nende zwemmen, bereikte hy spoedig den wal, waarna hy zich, zonder eenige bulp, op den kant hielp, om daarna spoedig huiswaarts te keoren. Gedurende de kermisweek treedt in de Stadszaal alhier, met Dinsdag-avond te beginnen, op een specialiteiten-gezelschap van den heer Willem Boesnach, die indertyd hier in den schouwburg ook kwam met de zooveel byval verworven hebbende acht Weenerinnen en Cospi's opera gezelschap. De heer Willem Boesnach is dus ais impre sario te dezer stede niet geheel onbekend. Integendeel beeft hy zich als zoodanig van een gunstige zyde doen kennen. Wat nu het gezelschap betreft, waarmede hy de volgende week Leiden bezoekt, dit trad reeds te Dordrecht op en bet „Dordr. Nbl." zeide er toen o. a. het volgende van; „Ondanks het bal chaznpêtre op het ten toonstellingsterrein, was de zaal van „Kunst min", den eersten „ledenavond" van de kermis stampvol, en niemand van de talryke aanwezigen zal het gezelschap Frits Van Haarlem gemist hebben. La troupe Willem Bo3snach zette dan ook haar beste beentje voor en moest dit wel doen, omdat wy bier in Dordt wel wat verwend waren door de élite-voorstellingen van Frits Van Haarlem, al heeft deze ons dan ook een paar jaar ach tereen minder kunnen voldoen. „Het gezelschap Boesnach is goed, het eene nummer voldeed natuurlyk beter dan het andere, maar dit zal wel altyd zoo blyven. Ook vcor variatie was uitstekend gezorgd; we kregen zoowat van allesHollandsche en Duitsche voordrachten, een ballet met zang, gymnastiek, een operette, negerzangen, enz. „Over het geheel genomen: een goede troep, die veel bezoek zal trekken en dit ook ruimschoots verdient." De „Dordr. Crt." maakt eveneens met inge nomenheid melding van het gezelschap, dat hot op zichzelf bescbouwt, afgescheiden dus van wat vroegere gezelschappen hebben ge presteerd. De artisten, die ze zag optreden, mochten zich in een daverend applaus ver heugen en niet het minst juichte bet publiek o. m. over het zingen van het trio Bortoni, maar wat vooral een salvo van toejuichingen uitlokt en dat ook werkelyk verdiende, waren de werkzaamheden aan het rek door drie heeren het trio Jupiter. Ook volgens de „Dordr. Crt." i6 het gezelschap van den heer Willem Boesnach een gezelschap, dat veel moois laat zien en hooren. Deze week werden op „Rhynzigt"' genomen 673 zwembaden door heeren en 91 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Een goede vondst. Een spoor- wegwerker der Holl. IJz.-Sp.-My. vond gister middag langs de lyn tusschen het Holl. Spoorstation te 's-Gravonhage en Ryswyk een lederen portefeuille, inhoudende een krediet brief, tot 6en bedrag Van 700 pond sterling. Aan de eene zyde staat „J. H. Snitsier", aan de andere zyde: „First National Bank, Chicago." De man gaf bet gevondene aan den stations chef, den beer Arnoldy, die er de politie mede in kennis stelde. By zekeren J. F., landbouwer, tevens logementhouder voor de mindere klasse, te Brakel, overnachtten deze week twee man nen. 's Avonds kwam de boer-logementhouder met zestig gulden van de aardappelbeurs thuis. De gasten waren by het tellen en weg bergen van bet geld aanwezig; hun plan was gemaakt: zy zouden den volgenden ochtend den boer helpen met aardappelrooien. Een der helpers voelde zich echter 'e morgens ongesteld, de andere ging mede, doch was het delven van aardappelen spoedig moe, voor gevende n-ieuwsgisrig te zyn naar zyn kame raad. Toen de boer later thuiskwam, waren de gezonde en de gewaande zieken verdwenen, en bovendien ook de zestig gulden. Het is der politie Diet gelukt de dieven te achterhalen. (N. R. Ct.) Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat door vier te Zwyndrecht wonende commissionnairs dit jaar ruim 463,000 K.G. aardbeziën werden verzonden. Hierby zyn niet gerekend die, welke dageiyks ter consumptie naar Rotterdam en Dordrecht werden vorvoerd, waaromtrent de controle natuurlyk niet mogeiyk was. Zeker wel een bewys, dat er dit jaar eene enorme massa geweest is. Te Kerkrade (Limb.) is de 2 0-jarige kolen werk-r Paffen op een treurige wyze om bet leven gekomen. Bezig zynde 'm de myn kolen te verwerken, kreeg hy onver wachts een heele lading kolen op hot lichaam en werd daardoor als het ware Lvend be graven. Slechts met moeite heeft men hel lyk van den ongelukkige te voorschyn kunoen halen. Te 's-Hertogenbosch had gister middag «en droevig ongeluk plaats. Do timmerman J. Van Viyssen was bozig aan een perceel op de Groote Markt in de goot eenig werk te verrichten, toen hy door een ongelukkig toeval misstapte en op straat vijl, met het trourig gevolg, dat hy een schedel breuk bekwam en nog voordat hy in bet Ziekenhuis was aangekomen, reeds was over- loden. Vrydag-namiddag brandde aan de „Driehuizen" by Nijmegon een langs de spooriyn Nymegen - KLef gelegen dennen- bo3ch, ongeveer 4 H.A. groot, af. Het aantal diefstallen is te Breda en omstreken in do laatste dagen on gehoord. Ryks- en gemeente politie zyn echter geducht in de weer en er scbynt een razzia onder bekenden der justitie op til. Deze zal zeker niet zonder resultaat blyven. De bru taliteit, waarmede thans ingebroken worJt, is eenvoudig als gezegd ongehoord. Te Groningen werd gisteren voor de rechtbank behandeld de zaak var» don 13 jarigen Luye v. d. L., dia 29 Juni zyn kameraad Albertus v. d. H., 9 jaar oud, zoo zwaar lichameiyk lotsel beeft l09gebracht, dat het knaapje is bezweken. Uit de beantwoording van des voorzitters vragen bleek, dat L. en A. samen vogelnestjes hadden uitgehaald. Daarna waren ze samec op den grond gaan zitten, bekl. een stokje snydende, waarvoor hy Alberts mes gebruikte. Albeit zou hem toen een beetje geplaagd hebbeD, hy had bekl. met een stokje op den rug geslagen en uitgescholden voor „zwyno- staart." Bekl., boos geworden, heeft toen den kleinen Albert met het mes in den hals ge sneden. 't Jongetj 9 was raar geworden, had wat gezegd, dat bekl. niet begrypen kon, en toen had hy gedacht, dat Albert dan heelemaal maar dood moest. Den hoed en het mes van Albert heeft bekl. nog weggegooid en daarop is by naar den vader van het vermoorde jongetje gegaan, om hem een verhaal op te disschen van een man, die hen achterna had gezeten. Met den vader ging by naar Albert zoeken, eerst aan den anderen kant van het dorp. Later ging hy weer zoeken in gezelschap van andere jongens, en toon heeft hy al heel gauw geroepen: „ik heb hem all" Het O. M. stelde voorop, dat een hoogi» treurig misdryf is gepleegd. Twee lovens zyn verwoest; een aardige, flinke knaap is ver-' moord en aan den vader van dien knaap is naamloos veel leed toegebracht. Btkl. heeft zich zeer hardvochtig getoond: toen hy by het lykje stond, heeft hy nog een deuntje gefloten. Uit de nagelindrukken in het gezicht van den vermoorden jongen moet worden opge maakt, dat er nog eene kleine worsteling heeft plaats gehad. Het O. M. neemt aan, dat bekl. heeft ge handeld met oordeel des onderscheids; enkel zyn jeugdige leeftyd kan gelden als een ver zachtende omstandigheid. De eisch is 20 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Schaap, riep da clementie in van de rechtbank en vroeg plaatsing in een opvoedingsgesticht. Een andere zaak was geqaalificeerd als een misdryf van mishandeling, dat den dood ten gevolge heeft. De dader was hier een Duitacher, Reinhard Weber, geb. te Remschoid, de vor- slageno Jan Vorenbout, scbarenslyper t© Groningen, een van die menschen, op wie do 8preekwoordelykeuitdrukking: „van dedooden niets dan goeds" niet kan worden toegepast. Weber en zyn collega Carel Wendelzfjnin den nacht van 30 JuDi op 1 Juli uit geweest. Ze zyn daarby in aanraking gekomen met een uit de kazerne gebroken militair en nog 6 a 7 twyfelachtige individuen, onder wi* ook de ver- alagene Vorenhout. Ook het feit, dat de Duit- 8chers naar 't scbynt. geprovoceerd zijn in don twist, waarby beklaagde den verslagone een mes met zooveel kracht in do zy stak, dat bet door bet beonige gedeelte van de achtste rib ging en tot in den lever doordrong, doed den officier van justitie verzachtende omstandig heden aanvoeren ten gunste van beklaagd© en vorderde zyne veroordeeling tot 1 jaar gevan genisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. De ambtshalve verdediger, mr. J. A. Van Gilae, betoogde dat beklaagde uit noodweer gehandeld heelt en vroeg mitsdion ontslag van rechtsvervolging en onmiddtllyke invrij heidstelling. In zyne repliek bleef het O. M. by zyn eisch en na dupliek van mr. Van Gilse werd de uitspraak zoo van dezo ais van de voor gaande zaak bepaald op a.s. Donderdag. Ongeval aan boord van do „Caledonia". Voor den Raad van Toezicht op de Koop- vaardyschepen te Amsterdam werd gister avond het onderzoek in zake dit ongeval Yoortgezet. De gezagvoerder werd nog over verschil lende onderwerpen ondervraagd, t. w. hoe d© ligging der steenkolen was ten opzichte der vaten naphtha; wie bevolen bad de machin© te stoppen; waarom niet getracht was de kust te bereiken; of de kapitein bleef by zyn pertinente verklaring, dat stuwen met bundels blik te verkiezen wa6 boven stuwen met bout. De kapitein verklaarde, dat de steenkolen niet op de vaten lag6n, maar er van geschei den waren door hout en dekkleeden. Voorts, dat niemand bevolen had de machine te stoppen, maar dat de lste machinist het uil eigen beweging had gedaan. Dadeiyk daaro*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2