consul der Nederlanden to Poinl-do-Galle. Hot coa gulant aldaar zal worden waargenomen door den consul te Colombo, B. A. Weunink. Aan L. Rooscuburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit ziju betrekking van ontvanger van het recht van successie te Utrecht, met dank betuiging voor de aan den lande bewezen diensten; aan den ontvanger der invoerrechten en accijnzen F. C. Dufour te Zwolle ca., op zijn verzoek, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en ODder dankbetuiging voor de trouw e diensten gedurende moer dau ÖOjaren aan den lande bewezen. Aan den laitenant ter zee 2de kl. W. C. B. Wintgens met 16 September a. s. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Het kantoor der invoerrechten teKede met ingang van 1 Augustus 1897, gerangschikt in de eerste categorie der kleine ont vaugkantoren, waar tenemon door een commies-ontvanger. Aan H. Hamilton, te Rome, vergunning ver leend tot bet aannemen der ordoteekenen van ridder der orde van Isabella la Catbolicaen van den Heiligen Gregonus den Orooten, bem resp. door do Koningin- Regentes van Spanje en door den Paus geschonken. Andientiën. Geen der ministers zal deze week audiëntie vcrleonen. Het Ministerie» Ook aan het „Vad." is gebleken, dat het bericht omtrent de samenstslling van bet mioisterie voorbarig was. De geheimzinnigheid, die wordt betracht, maakt het, voegt het blad hieraan toe, onmogelijk volkomen betrouwbare berichten te verkrijgen. "Wel is een oplossing in de aangegeven richting te wachten, maar do namen der titularissen van sommige departementen staan nog niet vast. Bepaal! onjuist is tot nog toe, dat de heer Mac Leod xou z|jn aangezocht voor de portefeuille van marine. Aan het „Hbl." wordt nog uit 's-Gravenhage gemeld, dat er geen sprake is van het optreden van den heer Cremer als minister van koloniën. Het v. Z.-H." zegt, dat het medege deelde lijstje 't best kan gekarakteriseerd worden als volgt: Mr. N. G. Pierso(a). C. L?l(y). Mr. H. L. Druck(e)r. J. (T). Cremer. Mr. (W). baron Van Goltatein. Kol. Van D(a)m van Isselt. N. M(a)c Leod. Jhr. mr. J. (K)óell. Men schrijft verder uit Den Haag aan de .Tel.": In het bekende lijstje komen naar het schjjnt ten onrechte voor de namen van de heeren Van Goltstein, Röell en Mac L-oJ. Hoe men er toe gekomen is den conserva tieven oud-minister van koloniën baron Van Goltstrin in dit verband ter sprake te bren gen, is al bijzonder onbegrijpelijk. Nederland op de Par|)schc tentoonstelling. Hot is der Centrale commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 ge lukt van het Fransche tentoonstellingsbestuur voor de koloniale tentoonstelling, die op het Trocadero zal zijn, een gunstig gelegen terrein te krijgen van ruim 2500 M2., gelegen aan den hoek, gevormd door den middenopgang tot het gebouw van het Trocadero en de Avenue d'Jéna, met eene breedte van 65 M. aan eerstgenoemden en van 85 M. aan laatst genoemden weg. Door het bestuur derzelfde tentoonstelling zijn thans de ruimten vastgesteld, welke door verschillende groepen, waerin het tentoonge stelde wordt ingedeeld, ten behoeve van de vreemde natiën, voor zoover de inzendingen in de gebouwen der tentoonstelling worden geplaatst, kunnen worden beschikbaar gesteld. Voor Nederland is daarbij gereserveerd: A. in de ge' ouwen van het Cbarap de Mars. Voor de groepen I (Education, enseignement) beruchte dief in het naburige Bropge pakt was, toen schreide mevrouw Theresia: .Dan is er stellig een ongeluk gebourdl" .Ach, als de nietswaardige dan papa maar niet vermoord heeft I" snikto nu ook Moliy. .Men moet ook niet torstond het ergste vreezen," troostte Hugo. „Bedenkelijk schijnt dit lange wegblijven nochtans wel. Er moet naar oom gezocht worden. Ik doo aangifte." Twintig minuten later vloog de vreeselijke tijding door geheel T dat een badgast op den weg naar Brhet slachtoffer ge worden was van een atruikroover, naar wiens spoor ijverig gezocht werd. In de stilte van het landleven ie men dubbel ontvankelijk voor alles, wat naar sensatie zweemt. Daarom trokken dan ook zeer spoedig alle aanwezige vreemdelingen gestieuleerend naar het naburige dorpje. Voorop reed Bouwman met de beide dames. Men was nog niet ver gekomen, toen iemand riep: „Daar brengen ze beml' „O, ik verlies mijn verstand l" kermde Theresia en zonk, door Bouwman en Molly ondersteund, in het kussen terug. „Maar dat isweet do hemeldat is de rentenier Berger!" riep een luide stem. „Niet mogelijk!Ja tochen in welk oen kleeding! Hoe is dat?" „GottliebjePapa I OomWild klon ken deze kreten door elkander. „Wat? Hij heeft mymynperen ontstolen 1" riep MOhnng daartuischen. „Dwaasheid! Dat zal morgen alles opge helderd worden," bracht Bouwman in 't mid den. „Hier staat mijn oom, de rentenier Berger, dien zijn vrouw en dochter en de hier aanwezige heeren en damos herkennen. Het vordere zal zich wel vinden. Stap in, waarde ooml" Meer dood dan levond drukte de bevrijde xich in een hoek van het rijtuig, maar kreeg, toen hij thuiskwam, een aan razernij gren- xenden aanval van ver twijfeling. en III (Lettres, sciences, arts 400 M2.; voor groep IV (Mécanique) 500 Ma.voor groep V (Electricité) 200 M*.voor groep VI (Génie civil) 500 M2.voor groepen VII (Agriculture) en X (Aliments) O 800 M2.; voor groep XII (Tissies) 600 M1.; voor groep XIV (Industrie cbimique) 100 M1. B. in de gebouwen van de Esplanade des Invalides voor groep XII (décoration et mobi- lier) en XV (industries divorse6) 500 M5. De aanwijzing van de beschikbare ruimten in de gebouwen, voor zoover daarin worden geplaatst de inzendingen, vallende onder de groepen II (Beaux arts), VIII (Horticulture arboriculture), IX (foröts, chasse, pêche, cusilletles), XVI (Economie sociale, hygiëne, assistance publique) en XVII (Colonisation), zal later plaats hebben. O De inzendingen, tot deze groep beboo- rende, kunnen in één ruimte te zamen worden gebracht. Gemengd Nieuws. Het ongeval met de stoomtram, waarin gisteren de 285 kinderen van de „Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" op weg naar Katwijk gezeten waren, heeft zich eenlgszins anders toege dragen dan eerst gemold werd. Wegens het groote aantal jeugdige feeste lingen was de tram in tweeën gesplitst; in de voorste tram bevonden zich de meisjes, in de tweede de jongens. Deze twee trams werden voorafgegaan door de gewone passagierstram, welke om 12 u. 25 m. vertrok, kort daarop gevolgd door do feesttrams. Ter hoogte van de Warmonderlaan, ook wel moordenaarslaantje genaamd, bij den wissel aldaar, even voor do Pen, ontmoette de eerste, gewone tram eeüige cavaleristen, van wie een paard schrikte. Volgens voorschrift bij het tegenkomen van rijkspaarden stopte de machinist, wat daarop ook deed die van de eerstvolgende feesttram, doch de tweede volgtram bevond zich toen nog vóór de kromming van den weg aldaar, zoodat de machinist er van niet kon zien wat er plaats had. Zoodoende bleef hij doorrijden, tot hij opeens zich achter de stilstaande tram bevond. Door geweldig te remmen en de machine terug te laten werken, werd de snelle vaart belangrijk verminder!, hetgeen echter niet kon verhinde ren, dat de machine met de voorgaande tram in botsiQg kwam. Erg is deze echter niet goweest, want vele kinderen verklaarden van een schok niets te hebben gevoeld en niet te hebben begrepen waarom zij moesten uitstappen, voordat zij hoordon wat er was gebeurd. De koppelstangen van de tweede volgtram waren qchter zoodanig beschadigd, dat de reis daarmede niet kon worden vervolgd en de kinderen daarom te voet den tocht tot Rijns burg moesten voortzetten, waar een andere tram ben kwam afhalen en verder vervoerde. De kinderen van de eerste feesttram konden ongehiGderd van de plaats des ongevals blijven doorstoomen. Het is zeer zeker aan het kloeke handelen van den machinist C. Pluimgraaf te danken, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken to betreuren zijn. Verder in den namiddag had er op dezelfde lijn tusschen Poelbrug en het eerstvolgende tolhek wederom iets ernRtig3 kunnen plaats hebben. Toen namelijk de van Leiden om 5 u. 56 m. vertrekkende stoomtram genoemde brug over was, dus een vrij snelle vaart had, ontdekte de machinist, dat een jongen op eenigen afstand bezig was steenen op de „Geblameerd, grenzenloos geblameerd!" kermde hy onophoudelijk. „Ik kan mij nimmer of nergens weer laten zien. Ik moet van de wereld verdwijnen. Ach, dat toch iemand mjj raden, helpen konl" „Ik krjjg daar een briljanten inval," zeide Bouwman na eenig nadenken. „Gij? Nu, dat zal wat moois zijn! Doch, laat eens hooren." „Ik zorg er voor, dat in vor6chillende couran ten een artikel verschijnt van den volgenden inhoud: „De als man van de wereld in alle kringen bekende rentenier Berger ging met den excentrieken Engelschman, lord W (de naam behoeft immers niet voluit geschre ven te wordeD) de origineele weddenschap aan, dat hy op bedrieglijke wijze de rol van vagebond spelen en alle badgasten van T misleiden zou. De overmoedige streek is voor treffelijk gelukt. Berger kocht op den weg tusschen T en Brvan een reizend handwerksgezel zeer havelooze kledingstuk ken en dreef do grap zoo ver, zich zelfs als ooffedief te laten oppakken. Natuurlijk is de weddenschap gewonnen. De grootmoedige overwinnaar heeft echter besloten, de honderd pond onder de armenkassen van verschillende steden te verdeeien." „Wat dunkt u daarvan?" „Heerlijk, prachtig, geniaal!" jubelde de ex-koopman. „Dat verwekt zeker sensatie! Ik zal de held van den dag zjjn! Morgen verzend ik oogenblikkelijk het geld. Maar," voegde hij er met doffe stem bij, „wie waar borgt mij, dat g\j de geschiedenis nog niet eens verklapt?" „Gij kunt u van mijn zwijgen verzekeren, als gü mij Molly tot vrouw geeft." De heer Berger vertrok den mond, alsof hij in een zuren appel gebeten Lad, maar legde daarop toch beider handen in elkaar en zeide met een bitterzoet lachje: „Omarmt elkaar en ontvangt mijn vader- lykon zegen 1" rails te leggeD. Door zoo spoedig mogelijk te stoppen en van do machine te spriDgen, mocht hij er in slagen den jongen te pakken te krijgen, een déraillement en daardoor moge lijke ongelukken te voorkomen en den jongen aan den inmiddels eveneens uit de tram gesprongen conducteur over te geven, die naam en woonplaats van den Leidscben jon gen noteerde. Zijn gerechte straf zal deze dus wel niet ontgaan. Te 'a-Gravonbage is aangehouden een persoon, die uit het krankzinnigengesticht Bloemendaal, te Loosduinen, was ontvlucht. Proces-verbaal is te's-Gravenhage opgemaakt tegen een slager, die een koe eerst met een knuppel mishandelde en het dier daarna met een schaar eenige steken gaf. In de Rijswijkschestraat te 's-Gravenhage is gisteravond een 6-jarig knaapje door een melkwagen overreden. Met gebroken been werd de jongen naar het gemeente ziekenhuis gebracht. De heer J. L. Schouten, te Delft, de eigenaar van de bekende fabriek voor gebrand glas, heeft aan de westzijde der stad een uitgebreid terrein aangekocht om daarop eene nieuwe fabriek te vestigen. De waarnemende directeur-gene raal der zwarte recherche H. J. Eilers is gisteren toch maar voor den rechter van instructie te Haarhm verschenen. Anders was hy gehaald geworden. Hedenavond heeft omstreeks negen uren eene oefening by duisternis plaats in het laden en lossen van voertuigen welke tot de bataljons van ,het 4de reg. inf. alhier m garnizoen behooren voor het vervoer ptr spoor. Deze oefening heelt plaats aan de veelading van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Kattenliefdo. Drie weken ge- leden had de kat van den schipper S. Meurs, te Katwijk aan den Ryn, op een schuurzolder het levenslicht geschonken aan v(jf telgen. Toen nu gisteren de eigenaar tot deze ont dekking kwam, heeft hij er vier van in den R(jn verdronken, en poesje, die dit zag, liep aanhoudend heen en weder, tot zij eindeiyk, zeker vreezende, dat de vijfde hetzelfde lot zou ondergaan, plotseling naar de schuur liep, haar nog eenig overgebleven jong in den bek nam en het een paar honderd meter weg bracht in de woning wan de winkelierster wed. De Jong. Deftig klom moeder poes de trap op en bezorgde haar geredde nakomeling een plaatsje in een ledikant, tot groote ver wondering van den eigenaar. Een inzender in het „Handels blad" geeft zijn spijt te kennen, dat het Per zische gezantschap de hoofdstad niet heeft bezocht, terwyl men zich heeft gehaast de heeren naar Rotterdam te geleideD, om hun de havenwerken te laten zien, terwijl ook Haarlem werd bezocht. Amsterdam, zoo heet het, „werd geïgnoreerd". Schrijver wenscht mededeeling van de redenen, die aanleiding kunnen hebben gegeven tot deze onwaardige behandeling van Amsterdam. Het „Hbld." blijft het antwoord schulaig en daarom ver oorlooft de „Tel." zich den schrijver gerust te stellen. Amsterdam werd niet bezocht en dat wel op uitdrukkelijk verzoek vau den Perzischen grootwaardigheidsbekleeder, .aan gezien hy de stad, een negental jaren geleden, in al hare bijzonderheden had leeren kennen". Aan de Jan-Hanzen-kade te A m- sterdam werd Maandagavond een groene brui loft gevierd. To9n de feestvreugde op het hoogst was en alle gasten door een geweldig gestamp op den vloer van hun vroolijkheid blijk gaven, hoorde men plotseling een onheilspellend gekraak, de houten vloer scheurde vaneen en de gasten verdwenen in den donkeren afgrond, die zich voor hen opende. De afgrond bleek echter niet diep te zijn; het was een vrjj vochtige en vuile kelder, waaruit de feestvierders zich eerst na groote moeite wisten te bevrijden. De feostvreugde was door de nattigheid in den kelder echter geheel verdreven. (A. E.) Uit Utrecht meldt men: Alhier is de groote kermiswetk aangebroken, aan vangende met den zoogenaamden hovenier- schen Maandag. De drukte is veel minder dan andere jaren, ook het aantal tenten en kramen schijnt van jaar tot jaar minder te worden. De ruimte, welke de nieuwe korenbeurs en fruitbal hebben ingenomen, heeft aan den toevloed van de kermisgasten geen schade gedaaD, want dit jaar is zelfs van de geheele beschikbare ruimte geen gebruik gemaakt. Het eigenaardige van de kermis is ook geheel verdwenen; buiten de drie of vier pleineD, ditmaal slechts gedeeltelijk bezet, merkt men in de stad zelf van de jaarmarkt niets. Het park „TivoU" leent zijne zalen, evenals vele jaren terug, aan het specialiteiten-gezelschap van Frits van Haarlem. De schouwburg annonceert de opvoering van de operette „de Dochter van den Tamboer-majoor". Een druk bezoek daar, bij do warmte dezer dagen, is niet te verwachten. De beste ontvangsten hebben de stoomdraaimolens, waar men als 't ware instroomt. Verder treft men aan een menagerie, een hippodrome, één schiettent (tir de salon), wat athleten en somnambules, voila tout; niet onvermeld mag worden „de blauwe winkel", de vanwege de afd. Utrecht der Vereeniging tot afschaffing van sterkon drank op de kermis geplaatste reclame-tent. Deze tent is ditmaal wat grooter dan het vorig jaar en het bestuur der vereeniging rekent derhalve op eon grooter bezoek. Gistermorgen omstreeks zes uren brak te Leeuwarden een hevige brand uit in de woning van den heer Vergnes, winkelier aan deu Wirdumerdyk. De eerste en tweede verdieping zijn uitgebrand. De drie kinderen, die, evenals de ouders en eene wickeljuffrouw, by het ontstaan van den brand nog in diepen slaap lagen, konden slechts worden gered door ze te zamen in een groot linnen laken te wikkelen, dat vervolgens langzaam naar beneden werd gelaten, om door eenige mannen op een tegen den voorgevel geplaatste ladder in ontvangst te worden genomen. De overige huisgenooten wisten daarna langs de ladder den grond te bereiken. De brand moet z(jn ontstaan door bet vlamvatten van een gordijn, dat met een juist door de dienstbode aangestoken ga6- loestel in aanraking was gekomen. De dienst bode, die zich even had verwijderd om zich te kleeden, vond eenige oogenblikken later alles in het vertrek reeds brandende. Gebouwen, meubelen en koopmansgoederen wareD geassureerd. De belendende woning van den bakker S?7ildens leed mede belangrijke schade. Do brigade-commandant der koninklijke marechaussoe te Breda verzoekt opsporing en bericht van eenige kleinoodiën, o. a. een gouden dames-remontoirhorloge (op de kast een figuurtje) en 1 broche, bestaande uit twee groote zilveren Zeeuwsche knoopeD, welke In den nacht van 19 op 20 dezer ten nadeele van C. Van der Steen, te Ginneken, ontvreemd zijn. Van dezen diefstal worden verdacht twee personen, ongeveer 28 en 20 jaren oud. De oudste spreekt met Duitsch dialect. Dinsdag moest een kassier uit Ginneken aan het Centraal-station te Utrecht tot de minder aaDgename ontdekking komen, dat by op een geheimzinnige wijze zijn porte feuille met geldswaarde en effecten was kwijt geraakt. Hoewel de politie terstond een onder zoek instelde, kreeg men de portefeuilles niet terug. Het „Leger dos Heils" zal een „grooten nationalen velddag" houden op het landgoed „Velserbeek" van baron Van Tuyll van Serooskerken op Woensdag 18 Aug. a. s. Generaal Booth zal dien velddag zelf leiden. Te Bijland (gem. Herwen en Aerdt) heeft Dinsdag een felle brand gewoed. Een boerenhuis, bewoond door den steenovenbaas H. en twee arbeidersgezinnen, brandde, met bijna al wat daarin was, tot den grond toe af. Behalve de inboedel van een der arbeiders, was alles tegen brandschade verzekerd. Hoe de brand outstaan is, weet men niet. Te Gieterveen is een 12-jarige knaap zoodanig met een zeis gewond, dat hij spoedig overleed. Te Moergestel (N.-B.) ontstond brand in de hofstede van den landbouwer v. M., welke met den geheelen inboedel en hooioogst vernield werd. Vier koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Ook de nabij liggende hoeve van den landbouwer H. vatte vlam en verbrandde met den geheelen hooioogst. Hier kon echter een gedeelte van den inboedel en al het vee gered wordeD. Van beide hoeven waren de bewonerB wegens landarbeid afwezig. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontstond te Herwen, bij Zevenaar, in den Bottenhoek, een hevige brand bij den arbeider Elfrink. Ten gevolge der droogte werden nog vijf huizen mede aangetast door het vuur en alle totaal in de asch gelegd. Slechts enkele meubelen werden gered. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. De brievengaarder te Scharne- goutum, tegen wien kort geleden oen klacht werd ingediend bij den inspecteur der posterijen te Zwolle wegens vermoedelijk ophouden van verkiezing3biljetten op 23 Juni, is door be doelden inspecteur geheel in zijn eer hersteld en de klacht alzoo ongegrond verklaard. Op last van het gerecht te Breda is te Groenendijk, onder Oosterhout, in ver zekerde bewaring genomen zekere G. L, die verdacht wordt jl. Maandag zi:ne woning in brand te hebben gestoken, waaroij ook de woning en do schuur van zijn buurman N. Van Bund totaal afbrandden. Gistermorgen had in de Steen- straat te Arnhem een treurig ongeluk plaats. Een 6 jarig jongetje, zekere G., dat blijkbaar voornemens was ongemerkt op de tram te springen, viel en kwam daardoor onder de tram terecht, met het noodlottig gevolg, dat de wielen hem over borst en hoofd gingen. Het knaapje was onmiddellijk een lijk. Door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is aan den machi nist 2de kl. K. Vos, te Hengeloo, een grati ficatie toegekend, terwijl hij bovendien eervol vermeld zal worden, omdat hij, op 1 dezer een goederentrein vervoerende, bemerkte, dat op een overweg tusschen Oldenzaal en Henge loo een kind over de rails liep en dit door tijdig te stoppen voor overrijding heeft be waard. Omtrent den brand op het ten- toonstellingsterrein te Arnhem schrijft de „Nieuwe Arah. Ct." nog: HedenfWoensdagJmorgen begaven wij ons weder naar het terrein van den brand. Het bleek ons toen, dat men er in geslaagd was uit de afdeeling kunstnijverheid bijna alle vc or werpen te redden. Alles lag iQ bonte wanorde in de remise verspreid, terwijl een gedeelte in het kasteel werd bewaard. Ook van de Apostelenkerk werden de meeste uur werken gered, en wanneer men had kunnen vermoeden, dat de brand ook de oranjerie zou aantasten, dan was men er misschien wel in geslaagd ook de klok zelf te behouden. Omtrent de oorzaak van den brand werd gisteravond aanstonds gezegd, dat deze ont staan was door het overspringen van een \onk van de electrische geleiding. Heden morgen vroegen wij aan de ambtenaren dezer maatschappij eenige inlichtingen en dié heeren ontkenden ten sterkste, dat het electriach licht de bewerker van het onheil kan wezen,* De monteur trachtte dit te bewijzen door de opmerking, dat dit licht nog tien minuten na het uitslaan der vlammen brandde^ Hopen wy, dat een nader onderzoek in deze hot ge-, wenschte licht zal verschaffen. Omtront de verzekering kunnen wy nog geen bepaalde cijfers modedeelen. Men zegt,' dat het geheel verzekerd was voor/150,000, maar dat kan wel een los gerucht wezen. De Apostelenklok alleen voor 60,000. Volgens andere berichten zou al wat oranjerie en schilderfiengebouw bevatten, samen ver zekerd zijn voor plm. 200,000. Evenals aan de „Arnh. Ct." is aan de „Tel." het verzoek gedaan in hun blad mede te deelen, dat de brand geen invloed zal hebben op den gang van zaken en dat alles op bet tentoon stellingsterrein zijn gewoon verloop zal hebben. De „Tel." wil dit gaarne aannemen, want van een der commissieleden kreeg ze op een vraag om inlichtingen ten antwoord, dat hy het niet wist, want de verbrande expositie ging de commissie niet aan. De „Tel." twfif&lt echter of xulk eene houding wel verstandig is; het publiek kan wel eens wat anders denken en in elk geval is het de „Tel." gebleken, dat onder vele expo santen groote ontevredenheid heerscht. Het blad wil op de zaak niet vooruitloopen, maar het feit, dat de brand reeds bijna drie kwartier duurde, eer de spuiten er wareD, die water konden geven, is een der oorzaken van die onte vredenheid. Een vreeseiyk onweder ontlastte zich gistermiddag tusschen 2 en 8 wen boven Gorkum. Het water stroomde letterlek naar benedeD, vergezeld van felle bliksemstralen en donderslagen. Een dier stralen sloeg in den zeer ouden toren op het kerkplein, in da spits, even onder den bliksemafleider. Door het direct optreden van brandweer en autori teiten werd met behulp van emmers water de brand gestuit, die leelyke gevolgen had kunnen hebbeD, met het oog op het hout, dat zich in den toren bevindt, en de vela huizen, die zich in de nabijheid daarvan be vinden. Het uitslaan der vlam en den rook werd direct bekend en in een oogenbük stormde iedereen naar de markt, hetgeen, nogal consternatie teweegbracht. Te Gestel by Eindhoven is de deur van een woonhuis tot splinters geslagen. Tijdens het onweder, dat gistermorgen woedde, is te Zaandam de bliksem geslagen in de schuur achter het woonhuis van dan heer Leenhart Avis en in de walsehoeirng van don heer H. Vis Jr. Brand werd niet veroorzaakt en niemand werd getroffen. Een hevig onweder heeft Diosdag-nacht boven Barneveld gewoed. Behalve in het Hollandsche station aldaar, waar onder meec twee 8eiatoestellen defect geslagen zjjn, ia do bliksem geslagen in een seinwachterswoniog, nabjj het station, gelukkig ook zonder brand; te veroorzaken. Bovendien werd nog eon boom getroffen. De bui ging ook hier van een geweldigen regen en hagel vergezeld. Gedurende het ontzettend onweder, dat Dinsdag avond boven Oostelijk Noord-Brabant woedde, sloeg te Helmond de bliksom ia den toren van het liefdegesticht, vernielde daar al het ijzerwerk, terwijl de leien hor- en derwaarts verspreid werden. In de fabriek der firma Ramaer werd in den schoorsteen een scheur gemaakt van ruim twee handen breed. In de weverij werd een groot gat in den grond geslagea en ontstond een begin vaa brand. Ook bleek van een weefgetouw het daarop gespannen garen totaal verbrand te zijn. Bü de firma Prinzen en Van Glabbeek, werden verscheidene ruiten vernield en het electrisch licht uitgedoofd. Te Beek én Donk werd een molen door het hemelvaur getroffen, dia geheel afbrandde.' Bovendien werden van uit Helmond nog bran den waargenomen in de richting van Boekei, Erp en Uden. Gisteren sloeg de bliksem in het huis van den arbeider L., te Bladel. Een kind van negen jaar werd gedood. Te Hapert zijn de dochter en de zoon van den brievengaarder Klaaasens door den bliksem getroffen en gedood; de gedoode vrouw was weduwe en laat twee jeugdige kinderen achter. Te Westernieland trof de bliksem de smederij van den heer F. Buikema, staande in de kom van hót dorp. Alles werd dooreengeworpen,' vensterglazen vermeld, en met een donderend geraas stortten de] pannen van oost- en zuid zijde naar beneden. Er ontstond geen brand. Het pand is verzekerd. Ook sloeg de bliksem in een In aanbouw zijnd bais aan den Htngelooschen straatweg te Borno. Twee werklieden werden door den bliksem getroffen, waarvan één doodelyk. Van den koemelker P. '"Westerbof buiten de Ebbingepoort te Groningen rs by Halfweg- molen een koj la 't land doodgeslagen, terwijl er by Adorp een paard doodeiyk is getroffen.' By 't NoorderstatioD is de isolator van een telegraafpaal, die onmiddeliyk aan 't gebouw staat, stukgeslagen. By wachtpost 9 tusschen Groningen en Adorp is ook een telegraafpaal getroffen. In het geheele Gooi zag men fel weerlicht tusschen balftwaalf en twaalf uren in den afge- loopen nacht. By Amersfoort woedde de bui. In den omtrek werden enkele boomen getroffen en een tiental telephoon-toestellen in het ongereeda gebracht, doch er viel weinig regen. Deze viel in stort buien neder to Hilversum, Bussum, Naarden ei Huizen. i

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2