Uitslag der herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad in het tweede kiesdistrict. Aantal Celdigo Van onwaarde. Yi. Fontein. Dr. H. J. De Gooje. Dr. P. J. Kaiser. A. Duider. Kiezers. stxnjbilj (a.-r., k. en c.h.) (lib., c.-h. Aftr.) (Jib. Aftr.) (a.-r. on kj [jUmdlstrict xl: School Heeren straat 539 434 2 201 246 219 189 m VMare 352 297 3 177 134 120 153 9 VIII: Stadstimmerwerf. 470 373 1 196 196 172 173 Totaal 1361 1104 6 574 576 511 515 Ais hebbende de meeste stemmen verkregen, is dus herkozen De Goeje en gekozen Fontein. de vorigo stemming werd in het tweede district als derde lid reeds herkozen dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom. Bij de stemming: op O «Tu.li was de uitslag in dit district als volgt: Aantal Geldige Van W. Fontein. Dr. fl. J. J. I. t. d. Dr. P. 1. A. Holder. A. D. D. Dr. D. K. Siegen Kiezers. stembilj. onw. De Goeje. Deyden. Kaiser. Sebrctlcn. beek v. lit ukefcra. Stemdintrict II: School Heerenstraat 539 395 6 176 217 43 192 166 149 204 V: Mare 352 274 3 148 108 58 101 128 117 134 9 VIII: Stadstimmerwerf. 470 335 1 142 163 33 145 136 137 185 Totaal 1361 1004 10 466 488 134 438 430 403 523 Bet nieuwe Ministerie. Naar wy vernamen en gisteravond reeds per bnlletin meldden is het nieuwe Kabinet aldus aan de Koningin-Regentes voorgedragen: Piorson, Kabinetsformeerder, Financiën. Rëell, Binnenlandsche Zaken. Lely, Waterstaat. Van Goltstein, Buitenlandsche Zaken. Van Dam van Isselt, Oorlog. Cremer, Koloniën. Mac Leod, Marine. Druckor, Justitie. Vrijdag zouden de portefeuilles overgedra gen worden. Aan de „Tel." werd echter gemeld, dat dit bericht, hoewel niet van allen grond ont bloot, in veel opzichten onjuist is. De samen stelling zou trouwens nog niet voltooid zyn. Daarentegen bericht men ons heden uit Den Haag, dat mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, gis teravond daar ter stede rechtstreeks uit het buitenland, alwaar bij met familie vertoefde, is aangekomen, tijdelijk intrek nemende in het „Hotel de Twee Steden." Zooals men weet, is de woonplaats van mr. Drucker Leiden. Hij hield sedert 12 Juli verblijf in het „Hotel Waldhaus", te Vulpera (Zwitserland). RECTIFICATIE. In mijn laatste „Praat jes over Kunst" schreef ik aan het slot een woord van waardeering over het teekenonder- wijs van don heer G. M. Kosters alhier. Abusievelijk noemde ik daar de Langcbrug terwyi toch de H. B. School, die ik op 't oog had, op de Pieterskerkgracht is gelegen. Allicht zou er voor het publiek verwarring kunnen ontstaan, omdat ook op de Langebrug eene inrichting voor teekenonderwijs voor komt C. V. GemengU Nieuws. De kinderen, die door do „Vor- eeniging tot bevordering van geregeld school bezoek" op het jaarlijks door haar gegeven wordend uitstapje onthaald worden, ver trokken hedenmiddag om over twaalven per atoomtram naar Katwijks strand en duinen. Zij kwamen daartoe in den tuin van Musis Sacram" te zamen en trokken vervolgens met hunne begeleiders, in optocht met muziek voorop en met vlaggetjes in den stoet door de stad, ook voorbij het Raadhuis, waar even werd halt gehouden en het oude Wilhelmus w rd gespeeld en gezongen. Overal, waar de schare van eervol ontslagen getrouwe school- bezoekers en -bezoeksters passeerde, bevond zich een talrijke menigte, die de jeugdige feestgenooten toewuifde of, eveneons met blijde gezichten, aanstaarde. De zon 6cheen t03n zoo vriendelijk. Wat werd het spoedig daarop echter dreigend weer! Dat werd later opgevolgd door een klein onweer met een zacht regentje. Hopen we dat de kleinen het niet erger zullen getroffen hebben! Ze zullen immers toch reeds genoeg ge schrokken zijn, want onder Oegstgeest bij de Pen kwam de stoomtram, waarin zij gezeten waren, in botsing met een van de andere zijde komendo tram, waardoor de koppelstan gen braken. Tot geruststelling der ouders enz. kunnen we echter melden dat geen der kinderen eenig letsel bekwam en dat zij allen gezond en wel do reis naar Katwijk te voet konden voortzetten, hetgeen geschiedde al zingende en onder de vroolyke tonen der muziek. Den 16den Juli 1897 zijn vermist de vier navolgende aangeteekende brieven, per spoor vervoerd en bestemd voor het postkantoor te Leiden 1 afgezonden te Hasselt aan het adres van Hulsmans, te Hazerswoude, inhoudende dag vaardingstukken; 1 afgezonden te Laeken, bestemd voor Ludwig frèr., te Hillegom, bevattende eene onbetaald gebleven quitantie, groot fr. 61.87; 1 uit Goes, bestemd voor den heer J. L. Goemans, te Leiden, inhoudende een bank biljet van 100 gulden, F V 9781bet couvert daarvan was klein en voorzien van 5 lak- stempels mot geslachtswapen; 1 uit Zieriksee aan het adres van mejuf frouw Bertha Müllbr te Leiden, poste restant, bevattende een muntbiljet ad f 10. De Commissaris van Politie te Leiden ver zoekt opsporing en inbeslagneming van voor zegde brieven en inhoud, alsmede bij vinding bericht. De bezitter van het bankbiljet ad ƒ100 F V 9781 kan daarvoor 125 bekomen, indien bij omtrent de herkomst inlichtingen weet te geven. Op het sportterrein te 's-Graven- hage zal op 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus a. s een kegelwedstry-1 worden gehouden. De inschrijviDg blijft nog opengesteld tot Vrijdag-avond 23 Juli. Door de politie is te 's-Gravenhage aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een persooi, dis in verschillende plaat sen by h t colporteeren valsche contract, n heeft opgemaakt. Naar het Huis van Bewaring te 'a Gravenbage zijn twee oude bekenden van do justitie overgebracht, die verdacht worden in een onbewoond huis in de omgeving van het Holl. Spoorstation diefstal met braak en inklimming by nacht te hebben gepleegd. Door het omvallen van een petroleuratoestel ontstond gistermiddag in een woning aan de Rembrandtstraat te 's-Hage een onbeduidend binnenbrandje. Door het vlam vatten haren kleeren bekwam echter een be jaarde vrouw ernstige brandwonden, zoodat hare onmiddellijke opneming in het gemeente ziekenhuis noodzakelijk was. Een beschonken steensjouwer verwekte Maandagavond in de Zorgvliststraat te 's-Gravenhage veel opschudding. By een kastelein, die hem weigerde te tappen, sloeg hy om te beginnen den boel kort en klein, de waard zelf kreeg ook klappen en iemand, die zich er mede wilde bemoeien, ontving ook menigen veeg nit de pan. Na veel moeite slaagden een paar politie agenten er in het woeste heerschap mede te nemen. Ter hoogte van den Noord-West Bui tensingel wist hij zich echter los te rukken en sprong in de gracht, waaruit hy met groote moeite gered werd. Na weder voet aan wal te hebben gezet, verdween de Maandag- houder in een der zijstraatjes. De monumentale fontein op het Binnenhof, die op feestdagen moet bewyzen, dat het een heusche fontein is en dat er wezenlijk water uitloopt, zal in dezo zomer dagen netjes ingepakt worden en onttrokken aan de oogen van de vreemdelingen. De sierlijk vergulde ornamenten, welke een zoo harmonisch geheel begonnen te vormen met hun mat bronzen tint, mogen zoo niet blijven; er moet een Hollandsche schoonmaak gehouden worden; het monument wordt net jes opgeschilderd en daarvoor omheind. Gis termiddag wilden eeDige Engelschen den Graaf nog even zien, de werklieden wachtten alvorens de laatste plank te spijkeren, en toen was het :poppetjs gezien, kastje dicht I {II. D.) Dat te Scbeveningen riog geon vuurwerk wordt afgestoken, vindt zijn reden in het feit, dat de balustrade op den strand- muur, zonder welke de gemeente de ver gunning onthoudt, nog niet is voltooid. Die voltooiing ondervindt evenwel vertraging doordat tot tweemalen toe de balusters zijn afgekeurd, zoodat het werk is gestaakt. Te Rotterdam werd Maandagavond een agent bij het beslechten van een vecht partij *n den Nieuwen Vogelenzang, door de twistenden op den grond geworpen en ernstig mishandeld. Andtre agenten moesten, om hun collega te ontzetten, eerst eon charge met de blanke sabel makön, waardoor verscheidene personen wonden bekwamen. Een der grootste belhamels werd aangehouden en naar het bureau Torenstraat gebracht, waar tevens de vry diepe hoofdwond, welke hy door een sabelslag gekregen had, verbonden moest worden. De mishandelde agent is ten gevolge der ontvangen wonden en kneuzingen buiten dienst gesteld moeten worden. Meerdere aan houdingen zullen nog volgen. Gistermiddag by het uitgaan der fabriek in de Boschstraat te Maastricht werden een drietal personen door de gebroeders T. opgewacht en mishandeld. Aan een hunner mrden met een hakbyi twee bloedende won den op het hoofd toegebracht en eene lange wonde op zyne wang, terwyi een tweede een wonde aan zyn hoofd bekwam. Dr. Schols, die ter plaatse vtrscheen, heeft de wonde op de wang dichtgenaaid, waarna beide verwon den tor verdere vertin.ing naar het gesticht Calvariènberg zyn g.zonden. Een oude veete schynt de aanleidende oorzaak tot deze ver wonding te zyn geweest. Gisteravond was de Gubbelstraat te Maas tricht in rep en roer. Een zekere S., die wat veel had gedronken, had ratt zyn stiefzoon twist gekregen, die zoo hoog liep, dat ce vader hem met een revolvtr dreigde. Een uur later kregen beiden het te kwaad op straat. De zoon wilde niet meer by zyn vader blyvön en ging verhuizen. Er volgde weder een twist, met het gevolg, dat de stiefzoon zyn vader met den militairen spekzak eon sterk bloe dende wonde aan het hoofd toebracht. Daarna begaf zich de verwonde naar zijne kamer, alwaar by een lamp liet vallen, waardoor byna brand was ontstaan. Da politie heeft den man onder geleide in het gesticht Calva- riênberg laten verbinden en daarna vader en zoon in arrest gesteld. {Limb. Koerier.) Een treurig ongeval had te Markeloo plaats. De landbouwer J. H. Koelers, 53 jaar oud, had het ongeluk toen hy in een boom aan het kersen plukken was, er uit te vallen. Eerst kwam hy op een tak terecht en viel daarna op den grond. Hy bekwam daardoor inwendige kneuzingen, die zoo ernstig wareü, dat hy in den loop van den dag aan de gevolgen is overleden. Dj man was weduwnaar en laat nog onverzorgde kinderen na. Aan 't Kralingscho Veer by Rot terdam is een ongeveer 2 jarig meisje van een schuit gevallen en verdronken. Zonnesteek. Een Engelschdag- blad geeft, by de groote hitte dezer dagen en de vele noodlottige gevallen van zonne steek, den arbeiders, die in het open veld werken, den raad des morgens een versch koolblad in hun hoofddeksel te leggen; dan blyft het hoofd frisch. Naar gemeld wordt, Is Zondag te Hoogezand een vrouw overleden, naar men vermoedt ten gevolge van haar toegebrachte mishandelingen. De justitie moet zich reeds derwaarts begeven hebben om een onderzoek in te stellen. Uit Arnhem seinde men van gisteravond tegen negen uren het volgende: Op het tentoonstellingsterrein Sonsbeek staat de oranjerie, waarin de Apostelenklok, bronzen en marmeren voorwerpen zyn tsn toon ge steld, in brand. De brand ontstond in het gebouw „Dante's hel". De zeldzame uurwer ken zyn gered, doch het gebouw is totaal vernield. De andere tentoonstellingsgebouwen loopen geen gevaar. Nader wordt het volgende gemeld: Gisteravond te ruim halfacht ontstond er brand boe is nog niet opgehelderd in het gebouwtje, waarin de schilderyen van v. d. Waay en Witkamp (Dante's Hemel en Hel) waren ter bezichtiging gesteld. De vlammen deelden zich in een oogwenk mede aan het gebouw, waarin de Apostelen- klok, de Moorsche meubelen, de fayence d'Utrecht, de marmers en bronzen en de col lectie zeldzame uurwerken uit de 17de en 18de eeuw waren geëxposeerd. De vlammen stegen hemelhoog het lucht ruim in, en verteerden alles. Alleen slaagde men er in de collectie uurwerken en een ge deelte van de Apostelenklok te redden. Gelukkig was de wind zeer stil en had het geregend, zoodat de hoornen geen vlam vat ten. Dit heeft gemaakt, dat de brand zich bepaalde tot gezegde gebouwen. Steenen gooien. In een brief, dien de heer J. Yan Deun, te Groningen, van zyn schoonzoon te Swaroe, afdeeling Malang (Java), Zondag ontving, leest men het volgende: Van einde April tot einde Mei hadden wy hier een eigenaardig verschynsel. lederen avond van omstreeks 8 uren tot 9 uren werd een huis in de dessa met steenen, harde aardkluiten of stukken van gebakken steenen gegooid. Zooals u weet, is het steenen-gooien iets bekends hier op Java. Eenige malen gingen Joh en ik er heen om dat te zien om, als het kon, opheldering te verkregen. De steenen vielen meest in de goot van het voorste en achterste dak, zelden op het erf, en het eigenaardige is, dat nooit een van de vele toeschouwers is getroffen. Ik liet huis en erf omsingelen en onderzoeken; lui zaten op de nok van het dak, om, daar hot lichte maan was, te zien of zy niets konden ontdekken, doch zonder eenig gevolg. Het raadsel bleef onopgelost. Yan een er naast gelegen huis is eenige malen des nachts de deur heen en weer geschud, terwyi men ray vertelde, dat eens door het dak heen op de slaapplaats een regen van zand viel. Van de waarheid hiervan heb ik my niet kunnen overtuigen. Dat alles bedriagery is geweest, kan ik niet aannemen, want wie zou het zoo lang hebben uitgehouden, en dan zou men wel bevreesd zyn geworden toen er onderzoek werd gedaan. Wat het echter geweest is, weet ik niet. Zou het iets van spiritistischen aard kunnen zyn? De Inlanders wisten wel te vertellen wie het deed, nl. een soort geest. De luitjes waren natuurlijk vervuld met dit vreemde verschynsel. Het was eigenaardig om die steenen op het dak te hooren neerploffen. Er waren er, dia eenige ponden zwaar waren. Langzamerhand is het opgehouden. Den eenen dag was de regen van stoenen grooter dan op een anderen. Nu ons land weer bezocht wordt door oene ziekte onder het rundvee (mond en klauwzeer), z(j meegedeeld, dat 100 jaren geleden in Zwaben eveneens eene ziekte onder het vee heerschte, waartegen het bygeloof destyds een middel toepaste, dat, hoewel het niet geholpen heeft, thans als curiositeit uit oude archieven is opgediept. In het Zwabische dorp Beutelspacb, in het Neckar-dal, had in 1796 eene merkwaardige begrafenis plaaté. Daar heerschte toen nl. in hevige mate eene veeziekte, waaraan tal van beesten stierven. Onder de boeren van Beu telspacb, die voor zich en hunne stallen het ergste vreesden, heerschte evenwel nist minder sterk oene kwaal: het bygeloof. Toen alle middelen, tegen de eerste kwaal aangewend, niets hielpen, Z9lfs niet het met drie groote kruisen teekenen van de stallen e. d., was het de tweede, die nog een middel aangaf. De hoogwyze raad van Beutelspacb was Dl. tot een grootsch besluit gekomen: tot welzyn van het land en den veestapel zou de schoonste os van het dorp levend begraven worden, opdat daardoor de bezoeking zou ophouden En aan dit besluit werd gevolg gegeven. Dit feit is door iemand als volgt bezongen: „Ruhe sanft, du armer guter Stier Denn du warst unsres Dorfes Zier. Heilend stinkt dein Aas durch unsre Luft, Was du warst sind wir an deiner Grult. Jenseits (ienn wir smd zu traute Briider) Sehn wir Ochsen uns als Ocbsen wieder 1" Naby Baden (Oostenryk) heeft men sporen gevonden van uitgebreide pre historische nederz ttingen, welke zich over eene uitgestrektheid van 8 KM. uitbreiden. Schoone en zeldzame wapens en werktuigen van jaspis, melkopaal, karoiool, benevens barnsteen, kralen, stukken brons en talryke scherven van potten en aarden afgodsbeelden en nog vel9 andere zaken werden opgegraven. De nederzetting moDt gedurende zeer langen tyd bewoond zyn geweest, want de gevonden overbiyfselen dateeren van af het paleolitiscbe- of andere steen-tydperk tot den Romein- schen tyd. Te Havi^.ia zyn 89 vermogende kooplieden en bankiers in hechtenis genomen, omdat zy linnen en geneesmiddelen aan de opstandelingen bobben verkocht. Het z e e b a d p 1 a a t s je Dunoon, aan de Clyde, heeft Zondag allerzonderlingste tooneelen aanschouwd. Een stoombootmaatschappij, dio des Zondags pleiziertochtjes organiseert, liet een boot, de „Yictoria", varen van Glasgow naar Dunoon. Dat deze tochtjes zeer in den smaak vallen, blykt wel uit het feit, dat de „Victoria'- duizend menschen aan boord had. Het gemeentebestuur van Dunoon was echter weinig gesteld op do ongenoode gasten, die den Zondag kwamen ontheiligen. Reeds een paar weken geledon hadden de vroede vaderen de landing der pleizierreizigers weten te beletten en ook ditmaal hadden zy daartoe voorbereidende maatregelen genomen. Dunoon leverde by de nadering van de boot een merkwaardigen aanblik op. De heuvels om de landingsplaats en het terrein voor den steiger waren dicht bezet met nieuws gierigen. Op den steiger zelf was geen ster veling. De hekken aan het oinde waren ge sloten en daarvoor was een vry talryke politiemacht opgesteld. De „Yictoria" werd met oorverdoovend gejuich begroet. De passagiers, byna allen mannen, stapten aan wal en liepen den steiger ten einde tot de hekken. Eén der passagiers, een stevige klant, beproefde de kracht van zyn spieren op de hekken en deed als stormram dienst voor de achter hem opdringende menigte. Toen werd het den Dunooners te machtig. De politiemacht werd na een felle worste ling verdreven en daarop viel men ook van de landzyde op de hekkeD aan. Weldra be zweek er een, de Zondagsgasten drongen binnen en vierden met hun helpers een geestdriftig verbroederingsfeest. Het was oen onbeschryfiyk tooneel. Duizenden sprongen als kr. nkzinnigen in 't rond, schreeuwend van pleizier, dansend van pret, uit de armen van den een vallend in de armen van den ander. De overheid bood verder maar geen tegen stand. Toen do „Victoria" na een eind te hebben omgevaren des middags terugkeerde, stonden de toegangen tot den steiger open. Accumulatoren wagens vereischen groote omzichtigheid in het gebruik. Vrydag- avond is dit opnieuw gebleken by een wagen van de tram naar Charlottenburg, waarin brand ontstond ten gevolge van een oorzaak, die zich dikwyls kan herhalen. Het had juist hard geregend en by het doorryden van een plas spatte het water hoog op tegen het zware voertuig. Een straal viel neder op de accumu- latorenbattery, ten gevolge waarvan een kort sluiting ontstond, die brand veroorzaakte. Gelukkig was het niet erg; de conducteur kon h.t vuur met een emmer water blusschen, maar het gevaar voor ernstiger onheilen blyft bestaan. De glorieryke 4de Juli, van wege den Zondag den 5den Juli te Nieuw- York gehouden, heeft als naar gewoonte tal ryke menschenlevens en verlies aan eigendom gekost. In de stad Ni9UW-York vielen alleen maar 50 branden te blusschen, en talryke per sonen beklagen bet verlies van vingers en oogen ten gevolge van het onverstandige omgaan met vuurwerk en wapens. Door de rondvliegende revolver- en geweerkogels werd e:n man direct gedood en verscheidene vrou wen, mannen en kinderen werden zwaar ver wond. Zaterdag is Ajaccio door een allerhevigst onweder geteisterd, waarby eene mo9der van vyf kinderen en een herder door den bliksem gedood werden. Het Hof to Versailles heeft (even als vroeger dat der Se.ne) Grégoir^, die zyn zoontje Pierre doodraartelde, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het moorden en plunderen kunnen de Turken maar ni9t laten. Nu zy zich in Armenië rustig moeten houden, omdat de aandacht der mogendheden er to veel op gevestigd is, hebben zy een ander terrein uitgekozen. Thans is het het vilayet Ko3tovo, waar de Christenen van hun moedwil hebben te ïyden. Aan de „Polit. Korr." wordt uit Belgrado geschreven, dat, als het zoo voort gaat, binnen afzienbaren tyd de geheele Christenbevolking van het vilayet verdwenen zal zyn. Tydens den oorlog met Griekenland hadden de Christenen het nog*l kalm, maar sedert dj Arnauten redifs naar hun haardsteden zyn teruggekeerd, zyn plunderingen, ïooverijer, moorden en andere gruwelen schrikbarend toegenomen. Overmoedig door het succes op de Grieken, bedryven de reservisten d6 ergerlijkste gruweldaden zonder dat de Turk- sche overheid ook maar een vinger uitsteekt om ze te beletten. De schryver somt een aantal der gruwelen op. De Armenische gruwel n liggen nog versch genoeg in het geheugen om precies te weten hoe de Turken zich mis:r.igen. Burgerlijke Staud. ALKKMADE. Geboren- Catharina, D. v. M. Hoogenbooni en J. Van der Klerk. Henricus Johannes, Z. v. Tb. Bakker en B. J. Bodewijk. Wilhelmus Petrus, Z. v. C. Zoetemelk on A. Van der Ham. Leonardus, Z. v. J. Van Hameren en A. Veenswijk. Overleden- D Van Yperen wod. van K. Yan Leeuwen 67 j., overleden te Aalsmeer. W. Vao Leeuwen, echtg. van P. v. d. Geest 53 j. A. C. Vesseur 6 mnd., D. v. W. J. Vesseur en A. H Van Schie. C. Van dor Meer 7 in., Z. v. C. v. d. Meer en A Moerkerk. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. lvrijtenburg en P. Vis. D. Binnendijk en T. Van der Burg. M. J. Bioekhuysen en C Bprnitenburg. Bevallen. A. Van Beusekoin geb. De Simt D. D. Van Grootveld geb. Klootwijk Z. H. Cokart geb. Vroeken P. C. Schenk geb. Arra- chart D, J. Post geb. Blijleven L). P. Malie paard geb. Roodzant D. M. Hendriks geb. Met Z.T Boellaard geb. Van Til Z. C. Griek- spoor geb. De Blaey Z. A. Den Ouden geb. Riedemuns D. H. Van Leeuwen geb. Van Braak D. L. M. Verburg geb. Van Gilst D. Overleden: J. E. Muusse 3 mnd. C. T, Broers 77 j. C. E. Dooyeweerd 3 mod. J. M. Burger G mnd. OEGSTGEEST. Geboren; Catharina, D. van S. Star en D. Van der Mey. Adriaua Maria, D. van A. Van Schagen en A. Van Rijn. Overleden. E. M. Vorburg 63 j., wed. van H. Riber9. ZEGWAARD. Gehuwd: J. Du Clou jm. 34 j. en H. E. Meerburg jd. 28 j. Ondertrouwd: A. Stout jm. 26 j. te Zeg waard en E De Witjd. 30 j te Nieuw-Lckkorland. Geboren: Marinns Jacobus, Z. van W. Zon neveld en A. Van Wirdum. ZOETERMEER. Overleden: J. Van der Ark 67 j., wedr. van W. Van den Berg. KOLONIËN. BATAVIA, 18—22 Juni. De dank der Regeering ia betuigd aan den tgdelüken houtvester der 3de klasse by het boschwezen op Java en Madoera O. P. Eckert roor de loffelijke wijze, waarop hij de hem opgedragen werkzaamheden heeit verricht. Tot onderwijzer der 2de klasse is voor gedragen de onderwijzer 3de klasse J. P. Lande). De krijgsraad te Magelang vero.rdeelde den fuselier H Schtjvenaar tot driejaren militaire gevangenis ter zake van feitelijke insubor dinatie tegen drie superieuren onder verzach tende omstandigheden en den fuselier P. Ouds hoorn tot drie maanden militaire detentie ter zake van diefstal in de chambree onder ver zachtende omstandigheden. De korporaal J. Casper is bi) sententie van het Hoog Militair Gerechtshof, met ver betering van het vonnis van don krijsraad te Magelang tot zes maanden militaire detentie veroordeeld ter zake van dienstweigering. De fuselier A. E. do Boeck is bö sententie van het H. M. G. met verbetering van het vonnis van den krijgsraad te Palembang tot acht jaren tuchthuis en vervallenver Garing van den militairen stand veroorJoeld, ter zake van moord onder verzachtende omstan digheden. Het ,Soer. Hand." meldt, dat de he Specht, hoofdcommies by het departement van marine, spoedig wegens ziekte met pen sioen gaat. Tot zijn vervanger zal dan worden voorgedragen de eerste commies Agorbeek, van dat departement. Voorgedragen is tot leeraar in de w s- kunde en het rechtlijnig teekenen aan hot gymnasium "Willem III W. A. Reuhl, laatst die betrekking bekleed hebbende. Uit Paeoeroean schrijft men aan het „Soer. Hand.": „Niet alleen in het Tjandjoersche komen verschijnselen van fanatiek drijven voor, maar in den Oosthoek loopen heiligen rond, die ook in 't oog mogen worden gehouden. Zoo bijv. woont in het Stngorosche een brave, oude man, die als een profeet geëerd en door de ganscbe bevolkiog in den omtrek als zoo, danig beschouwd wordt. „Dat deze vrome hadjie een zedelijke levens wijze volgt en de zijnen tot betrachting van de Mahomedaanscho leer aanmoedigt, is voor zeker heel prijzenswaardig, doch daarom is het nog niet noodlg, dat hij de bevolking opstookt tegen de Europeanen. „Het ia inderdaad opmerkelijk, zooals tegen woordig, in den Oosthoek, geklaagd wordt over de ongepaste houding der bevolking tegenover den Europeaan. Vooral in de dessa Toempak Lawang schijnt de inlander in ge manierdheid achteruit te gaan. Dat de heeren van het civiel bestuur daar geen last van heb-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2