N". 11470. Maandag IQ Juli. A#. 1897 Que gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 17 Juli. Feullléton. DWAALSTERREN. LEIDSCH PRIJS DEZER COUEAJJTi Voor Leiden per 8 maanden, f J.10. Franco per poetf. 1.40. AJzondorlUke Nommere 0.05. PRIJS DER ADVERTENT IEN Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grooterö letters naar plaatsruimte. - Voor het incas6eeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ds. S. H. J. De Wolff, oudst predikant by de Ned.-Herv. gem. albier, hoopt morgen ochtend in de Pieterskerk zijn vjjf en twintig- jarige evangeliebediening te Leiden te ber denkeu. Bjj koninklijk besluit is in het college van curatoren der Rijks-universiteit te Leiden benoemd tot voorzitter, het lid mr. C. Fock; tot lid, mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage. De heer S. C. Tuymelaar is benoemd tot burgemeester der gemeente Waddingsveen, met toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Aduard. Albert Dirk Ouwehand, leerling der openbare burgerschool te Katwyk aan Zee, behaalde op het vergelijkend toelatingsexamen voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam nummer één. Te rekenen van heden zal, tot nadere aankondiging, dagelijks eone rechtstreeksche verzending van brieven en andere stukken plaats hebben aan het oorlogsschip .Koningin Emma der Nederlanden" te Smyrna. De brieven en andere stukken, welke men in die rechtstreeksche zendingen wenscht te elen opgenomen, behooren voorzien te zi)n van twee zich kruisende strepen over het ge- heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. (Sts.-Ct.) De liberale centrale kiesvereeniging iD het distiict Steenwyk heeft besloten het lid maatschap der „Liberale Unie" op te zeggen. H. M. de Koningin-Regentes heeft telegra- phisch bericht gezonden, dat zy met leed wezen van den brand te Staphorst had kennis ge..omeo en mede daarbij nadere inlichtingen gevraagd. De koetsier-majoor van H. M. de Koningin- Regentes, C. C. Koert, die aan H. K. H. prinses Pauline van Wurtemberg ies heeft gegeven in het rijden uit de hand met vier paarden, is door H. K. H. begiftigd met een prachtige doekspeld. Door de Belgische regeering is de heer S. Rijnbende, oud-zeeofficier te Nijmegen, be noemd tot lid van de jury der Brusselsche tentoonstelling, in de maritieme afdeeling. Men meldt aan de ,Zw. Ct.", dat het leggen van den telephoonkabel van Urk over Schokland naar de bovenlanden van de Kamper ketel met goeden uitslag heeft plaats gehad. De verdere aansluiting van Kampen zal spoe dig haar beslag krijgen. De commissie tot inzameling van giften voor de slachtoffers bij de ramp te Scheve- Dingen ontving bericht, dat bij den directeur- generaal der Maatschappij Zeebad-Schovenin- gen vanwege Hare Majesteiten de Koninginnen voor een bedrag van 1000 is ingeteekend. Gistermiddag had by het Chalet op hot Loo de aangekondigde garden party plaats, waar zich van 24 uren de stafmuziek van het 8ste regiment infanterie uit Arnhem, onder directie van den heer Couwenhoven, liet hooren. Tot do genoodigdeD behoorden tal van auto riteiten en particulieren van Apeldoorn en omliggende plaatsen, waaronder vele hoofd en andere officieren van naburige garnizoenen. HH. MM. de Koninginnen onderhielden zich met velen der ruim 160 genoodigden. Uit den staat der verrichtingen van het Ned. Onderwijzers-Genootschap over 1896 blfikt, dat er 214 afdeelingen zijn met 5500 gewone, 106 honoraire en 909 algemoene leden, tegen 206 afdeelingen met 5395 leden in het vorige jaar. Groote werkzaamheid is in het afgeloopen jaar ontwikkeld voor de pensioenbeiveging, waarvoor een adres aan de Regeering werd opgesteld, dat in korten tijd 8700 handteekeningen telde. Voor de Kamer verkiezingen werd een vlugschrift Ter Voor lichting" uitgegeven, dat in 14 dagen een afzet van 4000 exempl. had. In Noord-Brabant leed het Genootschap het verlies van vele leden, door de oprichting van den Boud van Katholieke onderwijzers, die het lidmaatschap van het Genootschap aan zijne leden verbiedt. De ontvangsten beliepen 7806.78'/,, terwijl een batig slot blijft van ƒ758.251/,. Het vaste fonds bedraagt bijna ƒ14,000. De spaarbank van het Genootschap wfjst een bedrag aan van ruim 3 millioen gulden en de balans der Levensverzekeringmaatschappij ruim 2 millioen gulden, waarvan als winst ruim 258,000 gulden. Voor de toelatingsexamens aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam hadden zich aangemeld: 23 om toegelaten te worden tot de lste klasse, 3 tot de 2de klasse, 1 tot de 3de klasse. De uitslag van het examen was, dat tot de lste klasse werden toegelaten 16 onvoor waardelijk, 3 met her-examen in rekenen of Nederlandsch; tot de 2de klasse 1, tot de 3de klasse geen. Den lsten Sept. worden opnieuw examens afgenomen. De heer E. D. J. De Jongh Jr., leeraar aan de H. Burgerschool te Kampen, is definitief benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de gesubs. meisjesschool voor m. u. 1. o. aldaar. Aangaande de thans gelukkig geweken oogongesteldheid (cataract) van den bijna 83-jarigen Nicolaas Beets, weet het „Nieuws" nog het volgende mede te deelen: „Nadat in den laatsten tijd Beets' geziebts vermogen allengs was verminderd, werd hij ongeveer tien weken geleden door prof. dr. H. Snellen geopereerd, en wel met zoo gelukki gen uitslag, dat by weldra met behulp van een bril weer behoorlijk kon zieb, ofschoon hy nog moet „leeren" lezen. De waardige grijsaard gevoelt zich zeer gelukkig met dezen verblijdenden uitslag, en waardeert ten zeerste de belangstelling, welke hem in de dagen zijner ziekte van alle zjjden betoond werd." De heer Willem Royaards is, nadat zijn gastspel te St.-Potersburg geëindigd was, te Amsterdam teruggekeerd, om vacantio te nemen. Tegen het einde van Augustus gaat hfi naar Weenen, om er Svengali te spelen. Dr. Mezger wordt met zijn familie de volgende week op zijn villa „Irma" te Dom burg verwacht. Tot het comité voor het Benoitfeest zijn nog uit ons land toegetreden G. Mann, R. Hol, E. v. d. Ven en J. Wagenaar. Baron Osy van Zegwaart, gouverneur der provincie Antwerpen, en de burgemeester Jan Van Ryswyck hebben het eerevoorzitterschap aanvaard van het comité. Ook dr. B. Van Meer, Ned.-Herv. pred. te Utrecht, heeft thans voor de benoeming tot geestelijk verzorger op het Christel, gesticht voor krankzinnigen „Bloemendaal", te Loos- duinen, bedankt. - Naar wij vernemen, zal de luit.-kol. L. E. Mulder, controleur der militaire administra tie (lste bureau), te 's-Gravenhage, eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. (Tel.) Het Dageiyksch Bestuur van de Vereeni- ging „Het Nederlandsch Rundvee Stamboek" hoeft het secretariaat tijdelijk opgedragen aan deD heer H. C. Waldeck, te Loosduinen. - De „Sts.-Ct." bevat het extract uit het reisrapport van Hr. Ms. schoener „Bonaire", belast met het politietoezicht op de visschery in do Noordzee gedurende de maand Juni en het extract uit het reisrapport van Hr. Ms. schoener „Argus", belast met het politie toezicht op de vi8scherij in de Noordzee van 14 tot 80 Juoi 1897. Gemeenteraad Tan Lisse. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zyn de volgende stukken: lo. Missive van Ge j. Staten ter begeleiding van bet goedgekeurd kohier van den Hoofd. Omslag. 2o. Idem van het goedgekeurd Raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen. 3o. Proces verbaal der op 13 Juli jl. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, blijkens het welk op dien datum in kas was 1291.51s-, terwijl de boeken en bescheiden in orde waren. Alles aangenomen voor kennisgeving. 4o. Missive van Ged. Staten om advies op een adres van den heer W. Leembruggen alhier, aan dat collega gericht en houdende verzoek om de machtiging, gevraagd door de Raden der gemeenten Lisse en Hillegom, tot intrekking van het in 1870 genomen gemeen schappelijk besluit tot onderhoud van den toegangsweg naar het thans opgeheven station „Veenenburg", niet te verleenen. De Voorzitter wijst er op, dat de gemeente Lisse sedert de opheffing van bet station „Veenenburg" niet het minste belang heeft bij het onderhoud van dien weg, die bovendien onder de gemeente Hillegom behoort. Mocht evenwel blijken, dat de opheffing slechts van een tydeiykou aard is, dan kan altijd nog op deze zaak teruggekomen worden. De Raad vereenigde zich met dit gevoelen. 5o. Een adres van J. A. Bakker, te Haarlem, om concessie tot het leggen van gasleidingen, enz. De Voorzitter deelt nog mede, dat op het gebied van verlichting nog andere aanvragen zijn, o. a. tot het aanleggen van electrische geleidingen. De Raad is echter van oordeel om in de tegenwoordige omstandigheden deze zaak voor eerst nog aan te houden. Geen andere stukken ingekomen zijnde, wordt overgegaan tot benoeming van een ouderwijzer. Op de voordracht zyn geplaatst de heeren D. Kwaak te Zieriksee, B. Klooster te Ellewoudsdyk, en T. H. Schouten te Zegwaard. Nadat door den Voorzitter is medegedeeld, dat no. 1 reeds elders is benoemd, wordt met aigemeene stemmen benoemd de heer B. Kloos ter, wordende die benoeming geacht te zijn ingegaan den 8sten Juli jl. en op eene jaar wedae van 550 (behoudens goedkeuring van God. Staten). Komt aan de orde de aanbesteding van de vergrooting van het schoolgebouw. De Voorzitter deelt mede, dat laagste in schrijver was J. F. Duin, van Haarlem, voor eene som van 9800. De ingewonnen informaties gunstig zijnde, wordt besloten het werk te gunnen. Naar aanleiding biervan wordt nog besloten de kosten te vinden door het aangaan eener geldleening tot een bedrag van ƒ10,000 en wordt aan den heer Van Stockum opgedragen daartoe de noodige stappen te doen. Eindelijk wordt nog aangeboden de rekening over het dienstjaar 1896 en ter fine van on derzoek en rapport gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Wolff, Riggel en Van Stockum. (Plaatsverv. lid: de heer Van der Mey.) De vergadering wordt hierna verdaagd tot over 14 dagen. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 810 zwembaden door heeren en 112 door dames. Temperatuur vau het water 21° Celsius. Een fijne inrichting. —Een op passer, die Donderdag in een herberg aan de Kalvermarkt te 's Gravenhage een bankbiljet van 60 wisselde, zag tegen z\jn zin 4 rijks daalders verdwenen in den zak van iemand, die zich op dat oogenblik in de gelagkamer bevond. Hy deed aangifte van den diefstal by de politie. De man, die de 10 gulden had opgestreken, ontkende dit niet, maar beweerde, dat hfi dit geld genomen had in mindering van het bedrag, dat de oppasser hem nog schuldig was. By de politie te 's-Gravenhage is aangifte gedaan, dat in een der grootste hotels aldaar een valsche wissel, groot ƒ150, in betaling is gegeven. De zaak is in onderzoek. Een 10-jarig knaapje was Zondag j. 1. het ouderiyk huis in de residentie ontloopen. Nergens was de jeugdige avonturier te vinden, niettegenstaande overal onderzoek werd ge daan. Gistermiddag is het kind eindeiyk terug gevonden te Gouda, van waar het naar de ouders is teruggebracht. De persoon D. v. W., die door den commissaris van politie in de lste afd. te 's-Gravenhage dezer dagen werd gesignaleerd als verdacht van oplichting en valschheid ia geschriften, is te Utrecht aangehouden en gisteren te 's-Gravenhage gebracht. Te Rotterdam zal voor de werk zaamheden van de gemeente-reiniging eene nieuwe regeling ingevoerd worden In plaats van op den dag zal de straatreiniging des nachts plaats hebbende werklieden beginnen des avonds te 10 uren en worden de3 ochtends afgelost. Het loon zal voor den nachtarbeid veraoog 1 worden. Ook zal des nachts de straatmachine in gebruik worden genomen. De kapitein S, van het tweede regiment veldartillerie te 's-Gravenhage, had Donderdag, toen hy in het Haagsche Bosch met zijn paard over een hindernis wilde sprin- R1 n, bet ongeluk te vallen. De ruiter, die op het hoofd terecht kwam, bezeerde zich nogal ernstig. Nadat dr. Jocheras, uit Utrecht, de eerste hulp had verleend, werd de verwonde officier per rytuig naar het militair hospitaal gebracht. Gistermorgen werd te Helmond de voorman P Saas, by het rangeeren van e*n goederentrein, tusschen de buffers dood gedrukt. De ongelukkige was de kostwinner zyner moeder. In de omstreken van Deventer is de rogge oogst in vollen gang. Dit is veel vroeger dan in gewone jaren. De rogge is te vroeg ryp geworden. De oogst der vroege aardappelen is reeds nu gedeelteiyk mislukt. Het loof begint te sterven en de vruchten zyn nog niet uitgewassen. Ook in de weide is gebrek aan gras. Het vee lydt in sommige streken reeds gebrek. De eigenaren moeten het voeder in de weide brengen. De boter- productie is zeer verminderd. In Friesland broeit in vele boordereen het hooi geducht, zoodat, om brand te voorkomen, de boeren het g-heel of gedeelteiyk uit de schuren halen. Dat het hooi dit jaar broeit, klinkt voor velen vreemd, wyi het by zoo gunstig weer geoogst is. Echter, het eerste hooi is wel droog binnengebracht, doch in dat jonge hooi zit veel „kracht", zootls de Friesche boeren zeggen. Het werd onder in de schuren geborgenhet andere, latere, hooi werd er op gestapeld en zoodoende konden de gassen uit het jonge hooi niet ontsnappen. Dit nu geeft veel broei en brandgevaar. De burgemeesters van verschillende gemeenten hebbea reeds gewezen op de verordening tot het nemen van voorzorgsmaatregelen. Op de hooge zandgronden van Friesland is door de aanhoudende droogte geen sprietje gras meer te bekennen. Het vee wordt ook hier in de weide gevoederd of op stal gezet. Op tal van plaatsen is het gras verschroeid. Laibach is weer geteisterd door een ernstige aardbeving, die groote scbade heeft aangericht. Er is byoa geen huis of de muren zyn gescheurd. Vele woningen moesten ontruimd worden. Van persoonlyke ongelukken heelt men tot dusver niets gehoord. Weener deskundigen voorspellen als gevolg van doze aardbeving een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius. r» S7) „Wees niet bezorgd l Hij zal niet tegen u worden opgeroepen. Wat ik u hier zeg, is een zuiver private opmerking. Ik heb de mededeeling van hemzelven. Overigens heb ik nog heel andere dingen ontdekt. Ik was op reis, mynheer Lideman, in het buiten land Lideman slaakte een kreet van verrassing en staarde Rechting aan, alsof hy opeens tot een recht begrip der zaak kwam. Daarop liet hy het hoofd zakken. Hy gaf zich schyn- baar gevangen. „Weinig maaoden geleden nog," sprak hy gedrukt, „was ik iederen avond by u op de thoe genoodigd en nu daagt gy me voor de jury. Deze zal my veroordeelen evenals allen er zeker van kunnen zyn veroordeeld te worden, wier misdaad daarin bestaat, dat zy zich over den onzin der nationale grens- afsluiting heenzetteo. Hier ben ik gebrand merkt aan gene zyde der grenzen word ik misschien eereburger. Dat zyn zoo van die wisselende begrippen, al naar het beperkte nationale standpunt. Een practisch man zal vragen: Wat heeft hy dan gedaan? Hy heeft een internationalen ruilhandel gedreven, dus zaken evenals alle andere. Gy zult my be- grypen. Ook zal veel u in een zachter licht voorkomen, wanneer ik u een blik in myn arm hart doe slaan. Een hartstocht is myn ondergang geworden een vrouw. Wat zal ik u verder zeggen? Een groot vermogen te verwerven, met alle verlokkingen daarvan voor haar op te treden, de oude geschie denis van den gouden regen der Danaeërs misschien ook met uiterlyke onderscheidingen, die op de harten der vrouwen ten allen tyde haar onfeilbare werking uitoefenen. Hier hebt gy de verklaring." Was het de naam zyner vrouw, die Erich uit deze half versluierde woorden in de ooren klonk? Een koude rilling ging over zyn ïyf, zoodat hy moeite had zich tot dadelykheden te laten vervoeren. Lideman zag dien stryd van Rechting voor een opwelling van mede- ïyden aan. „Neem een stuk papier, mynheer Yon Rechting, schryf een paar woorden aan den rechter van instructie, in dezer voeg© byvoor- beeld: „„Geachte collega, laat de zaak tegen den president der Bank verder rusten I Ik heb een ander inzicht in de omstandigheden gekregen Klaar dood de gansche ge schiedenis 1" „Ik ben u met opzet niet in de rede ge vallen", zei Ericb, terwyl hy diep ademhaalde, „om een blik in het donkere warnet van uw karakter, in uw ergerlyke berooidheid te kun nen werpen. Zoo ik iets ten hoogste betreur, dan is het de schrede, die ons in maatschap pelijk opzicht toe elkaar gebracht heeft. Niets meer daarvan 1 Gy vergt van my, den man, wiens geluk en eer gy op het punt waart den doodsteek toe te brengen, een schurken streek! En indien gy met alle banden des bloeds aan myn hart verbonden waart, - zoo ik uw leven redden kon, ik zou een zoodanig niet willen redden." Hy maakte zich gereed te vertrekken. „Ik zal en moet dus vernietigd worden?" riep Lideman uit. „Gy zult gerechtigheid vinden." Da gevangene lachte hoonend. „Opdat gy niet te zeer verrast mocht worden, zou ik u wel op één zaak opmerk zaam willen maken, mynheer Von Rechting." In Lidemans blikken flikkerde iets als boos aardigheid. „De kantoorboeken, die de rechter van in structie misschien onder handen zal nemen, dat is altyd zoo het kassaboek en het grootboek in deze is een post geboekt een vry aanzieniyke som, die en hier gingen zyn woorden in een langzaam tempo over, „die voor een geschenk werd uitgegeven, dat mevrouw Yon Rechting, de gemalin van den ryksadvocaat Yon Rechting, van den president der Bank, Lideman, ontvangen had in alle eer natuuriyk." Een pauze. Lideman had de uitwerking zyner woorden juist afgemeten. De ryks advocaat had de oogen gesloten; slechts de groote bleekheid van zyn gezicht verried, met welke kracht de slag hem getroffen had. „Geboekt," herhaalde Lideman, „zwart op wit kassaboek, grootboek. Zie, mynheer Yon Rechting, gewooniyk brengt een man van zaken zulke private uitgaven niet in zyn boekeD, maar by een grooteren post ik weet eigeniyk zelf niet, hoe ik daartoe kwam. Misschien zweefde op dat oogenblik een toe stand als de tegenwoordige my voor den geest. In het kort: ik gaf myn boekhouder den last. Maar denk daar nu niets ergs by! Mevrouw uw gemalin is boven all9n laster verheven. Dat de zaak u niet zeer aangenaam is, dat kan ik my levendig voorstellen, maar zeggen moest ik het u uit oude vriend schap." Laög bleef Erich onbeweegiyk zitten; hy liet gedachten en gevoelens woest en verward door brein en hart jagen. Als dooreenloopende droomen, als denkbeeldige voorstellingen werkten Lidemans woorden in hom na; elk helder begrip ontsnapte hem in dezen chaos van schuld, aanklacht en ellende. Het geschenk van den schurk de naam zijner vrouw in de boeken voor de wereld blootgesteld - door haar oordeel besmeurd, geschandvlekt l Toen hy opstond, zag hy, dat hy alleen was. Hy sloeg de handen voor zyn gezicht. Doris - Doris I" Eén ding steeg uit den donkeren warpoel in zyn binnenste op, een gedachte, helder, scherp als het zwaard des gerechts. „Zou een mensch als deze," vroeg hy zich af, „een dergeiyk geschenk geven, zonder iets ont vangen te hebben? Waarom legde by juist den klem op haar schuldeloosheid? O, wee myl" Als op een rots had hy op Doris gebouwd. De vleugels van een engel hadden naar zyn meening niet reiner kunnen zyn dan de levenswandel zyner vrouw in plicht, eer en zeden. Geen argwaan, geen waDklank, aller minst een twyfel hadden in zyn ziel plaats gevonden en nu? Lidemans vertrouwelyko bezoeken in zyn huis, diens voorslag tot deelneming in zyn zaken, het feest in zyn landhuis de eene schakel na de andere vormde zich tot een keten 1 Hy sprong op en hield zyn hoofd met beide handen vast, als wilde hy alle verdere gedachten onderdrukken Meer gevolgtrek kingen zouden hem den waanzin naby ge bracht hebben. „O Doris, Doris!" riep het in hem, „heb ik je niet bekleed met myn eer, met de zorg myner liefde?" Heb ik ja niet verzadigd met myn gansche hart? Onge lukkige vrouw, wat heeft u gedreven dezen stap te doen?" De schande had zyn drempel overschreden; zy woonde by hem, en hy hy had misschien reeds van haar schotels gegeten. Doris Doris I Toen sloeg de branding in bem om. Doris verscheen voor zyn inwendigen blik gelyk hy haar voor de eerste maal gezien had op de duinen in den glans der avondzon, toen hy tot zichzelven gezegd had: „Gy zyt de mynel" Lieftallig, met zachten glimlach, de onschuld op haar voorhoofd. Kon dit door hem zoo vurig beminde wezen, kon dit zich in het schepsel veranderen, om wie hy thans den angst in zyn hart droeg? Nimmer, nimmer 1" riep het in hem. Met alle kracht zyner ziel hield hy dat beeld van haar vast. Hoe wèl werd het hem opeens om het hartot En toen zoo kalm, dat hy opademde, alsof al het zware zich van hem had afgewenteld! Hoe zou zy zich ook zoo ver hebben kunnen vergeten? Zyn vrouw, de moeder van zyn kind l {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9