N'. 11470. Maandag 19 Juli. A°. 1897 iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Leiden, 17 Juli. Feuilleton. DWAALSTERREN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden. f 1.10. Franco per posts 0 1,40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. - Voor hot mcasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Id de Kunstzaal van het Stedelijk Museum, le Lakenhal, alhier, blijft de heraldische ten toonstelling nog een paar weken geopend. Deze kleine, doch reine collectie geeft o. a. ^en goed denkbeeld van wat de Duitsche en Dostenrykscbo zegel-graveurs vermogen. Men vindt hier werk van Birnböck, Schuppan, Geldt, Voigt, Otto, Hötzel e. a. Voorts zijn er tentoongesteld het werk: „Mees- erwcrken van de Heraldische tentoonstel- 'ing te Berlijn, 1882"; Otto's „Heraldische 6kizzen" en professor Hildebrandt's „H ral- lischeB Alphabet." Ook zijn er een aantal gipsafgietsels van Uiddeleeuwsche zegelstempels te zien. Wij vertrouwen, dat dezo tentoonstelling tal worden bezocht door bestellers van zegel- lachetten, en ook door vaklieden, die deze tempels moeten vervaardigenwant de on kunde van het bestellend publiek zoowel als het ontbreken van vaardigheid bij onze Nederlandscho graveurs zijn oorzaak van de voorkomende misbaksels op dit gebied. „Festhalten am Alten, daraus gestalten, kunstfertig das Neuo", zij ook bier de leuze. Voor onze Nederlandsche graveurs is hhr veel te leeren. Mogen zy daaraan indachtig zynl Naar wij uit goede broo hebben ver nomen, zullen de godsdienstoefeningen der vrijzinnige leden der Ned.-Hervormde gemeente alhier tot werkelijkheid komen. De bijdragen, daartoe ingezameld, zijn voorloopig voldoende, om do kosten, daaraan verbonden, te.kuDnen bestrijden. Men schijnt voornemens te zijn de eerste saaienkomst 5 Sept. a. s. te zullen houden in het Nulsgebouw. De tentoonstellingen zijn in dezen tijd Diet? van de lucht. Verschillende natioDale of provinciale worden er hier te lande gehouden, o. a. te Dordrecht, Arnhem, Den Bosch, enz. De bezoekers kunnen dus hun reizen ver doelen. Of dat elke oxpositie ten goede zal komen, is een andere vraag. In het buitenland heeft men zelfs inter nationale, o. a. te Brussel, ook wel het kleine Parijs genoemd. Ook daarheen zullen er velen gaan, vooral nu de spoorwegmaatschappijen tegen verminderden prys er extra-trein en naar toe laten loopen. Voor zulk een wereldstad, met zooveel merkwaardigs, enz., is voor den vreemdeling een gids noodig, wil men van de reis goed profitaeren. W<lnu, zulk een gids is versche nen bij den heer J. C. Huysman Jr. (firma C. Kooyker) alhier, welk boekje wel in vier dagen is verdeeld, doch ook voor een bezoek van een enkelen dag (waarvoor morgenochtend vroeg van hier een pleiziertrein vertrekt) een uitstekende handleiding is. Geïllustreerd met verschillende afbeeldin gen, bevat het in beknopten vorm al datgene, wat den bezoeker van nut kan zijn. Van meer uitgebreiden aard is do „Gids voor Brussel en de Voorsteden", met 80 illus traties, plans en kaarten, verschenen bij de Haagsche Boekhandel- en Uitgeversmaat schappij. Ook deze gids, verdeeld in zes dagen, kan den reizigers teD zeerste worden aanbe volen. Hfi stelt hen van alles op de hoogte, wat tot hun belang kan strekken, en geeft veel wetenswaardige bijzonderheden omtrent stad en tentoonstelling. Met zulke bandleidingen heeft men dubbel genot van zijn geld. Voor hen, die onze gemeente bezoekeD, is by den heer J. Wierda alhier verschenen een nieuwe uitgave van „De Gids voor Leiden en omstreken'. D°zo druk, waaruit echter ook de Leidenaars zelvec nog veel kunnen lee ren, is geheel omgewerkt en met vele nieuwe artikelen, als h<»t Archief. het Geologisch Mincralogi8cb Museum, het Krankzinnigen gesticht „Endegeest", Katwijk en- anderen vermeerderd. Daarbij zijn nieuwe kaarten ver vaardigd en is de in het boekje voorkomende plattegrond de eerste, die de juiste grens scheiding aangeeft. In verband met het succes, door het Italiaansche muziekcorps in de verschillende plaatsen hier te lande, waar het zich tot nog toa liet hooren, behaald, zal het onzen stad- genooten ongetwijfeld aangenaam zijn, dat de volgende week Donderdag hier in „Zomerzorg" ook zoo'n concert zal worden gegeven. Omtrent het optreden te Zwolle deze week schrijft de „Zwolsche Crt." o. a. het volgonde: Een zuidelijk muziekcorps schijnt toch een bijzonder sterke aantrekkingskracht op onze noordelijke naturen uit le oefenen, te oordeelen althans naar do ook ditmaal wederom buiten gewoon talrijke opkomst van het publiek bij het concert der „Banda Muüicipale di Citta Sant' Angelo". Vooraf zij ronduit erkend, dat de ver wachtingen, deels door onbekendheid aaDgaande het gehalte van dit corps, deels door een instinctmatige vrees voor alles wat min of meer naar humbug zweemt, niet hoog gespan nen waren, en wanneer men dan zonder over drijving zeggen raag, opgetogen te zijn huis waarts gekeerd, zoo pieit dit dubbel voor hetgeen ons geboden werd. Nog herinneren wij ons levendig het concert van den vorigen zomer, door de zoogenaamde „Banda Rossa" gegeven, maar wfi moeten zeggen, dat dit gezelschap het vorige in menig opzicht over trof. De indruk, dien het maakte, was voor treffelijk: uitstekend gedisciplineerd; zoowel technisch als muzikaal buitengewoon ontwik keld; bijzondere fijnheid van nuanceenngen prachtige crescendo's en heerlijk klankgehalte ook in de zachtste pianissimo's, kortom: een ensemble, zooals men niet beter verlangen kan. Welk een gloed, eeD entrain, een bezieling! En, boven alles, welk een echt muzikale voor dracht 1 De heer Carina is een uitstekend directeur; aan een levendig temperament, zoozeer een vereischte voor de meestal scherp gerythmoerdo Italiaansche muziek, voegt by èn élégance èn fijn gevoelde opvatting, zoodat by hem zoowel de lieflijkste cantilène als het strengste marsch-tempo tot hun recht komen. Mocht men het ook al niet in alle opzichten met zijn opvatting van een of ander meer bekende compositie eens zijn, toch werd men geen enkele maal getroffen door iets, dat voor het muzikaal gevoel hinderlijk was. In de verschillende kortere of langere soli, zoowel voor cornet en trombone als voor bombardino, gaven de executanten blijk van meer dan gewone ontwikkeling; bfi enkelen trad het vibrato soms wat sterk op den voorgrond, maar toch bleef het altijd binnen de grenzen. Ondanks het uitgebreide programma, gaf men bereidwillig, behalve een nastukje, nog onzo beide volksliederen „Wien Neerlandsch Bloed" en „Wilhelmus" ton beste, een attentie, die ten zeerste door het publiek gewaardeerd en met daverend applaus beloond werd. B(j de Nederlandsche Tramwegmaat schappij, standplaats Heerenveen, ls benoemd tot ingenieur-werktuigkundige de heer Hame link, die onlangs als zoodanig zfin diploma aan de Polytechnische School te Delft mocht verwerven. Naar w;j vernemen, heeft de Raad van Commissarissen en de Directeuren van de Nederlandsche „Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten" besloten over het eerste boekjaar dier Maatschappij een voorloopig dividend uit te keeren van vier ten honderd. Naar wordt gemeld, zfin er plannen in bewerking, om by het tot-stand komen van de lyn Joure-Lemmer van de „Ned. Tramweg- maatschappy" een snel varenden dag- en nacbtstoombootendien8t in het leven te roepen tusschen Amsterdam en De Lemmer. Het voornemen is die stoombooten zóó in te richten, dat zy ten opzichte van hechtheid van bouw, comfort van inrichting en snelheid van vaart zullen kunnen wedyveren met de beste op dit oogenblik in de vaart zynde zeestoombooten. Volgens by het departement van koloniën ontvangen telegram ia het stoomschip „Albme" op 16 Juli te Paramaribo aangekomen. Uit Den Haag schrijft men aan de „Arnh. Ct.", dat aan mr. Gleichman de samenstelling yan een Kabinet is opgedragen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer Josua Salmon, ridder van het Metalen Kruis. Hy werd 87 jaar oud. R. Hol zal, naar het „Vad." meldt, ook in het a. s. seizoen de Diligentia-concerten te 's-Hage dirigeeren. Als advocaat by den Hoogen Raad is gisteren beëedigd mr. A. E. Haantjes, te 's-Gravenhage. Da 's-Gravenbaagsche koffiecultuur-maat schappij heeft over 1S96 een winst gemaakt van ƒ9464.871/,, waardoor een dividend van 2«/a pet. kan worden uitgekeerd over het maatschappelijk kapitaal van 160,000. De heer mr. F. B. Coninck Liefsting werd als commissaris herkozen. De oogst 1897 kan niet hooger geraamd worden dan 425 picols. Naar aanleiding van de klachten, die dezer dagen opnieuw zyn ingebracht tegen de verpestende lucht der Haagsche grachten, verzoekt men de aandacht te vestigen op de gelijkluidende adressen, die in October 1892 uit 's-Gravenhage (Haagsche Ambachtsver- eeniging), Utrecht, Groningen en andere plaat sen z(jn gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze adressen werden destyds ter griffie van de Kam^r gedeponeerd, en verder hoorde men er niet meer van. Zy luidden als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, enz. lo. Dat de toestand van vervuiling en besmetting van verreweg de meeste rivieren, kanalen, vaarten en grachten in ons land zulk een omvang heeft genomen, dat hy zonder overdrijving kan worden beschouwd als eene voortdurende bedreiging van de algemeene volksgezondheid. 2o. Dat het ontstaan en de bestendiging van dien toestand uitsluitend zijn toe te scbryven aan het misbruik om die wateren te bezigen als uitloozing- en afvoerkanaal van faecaltën en andere onreine stoffen. 3o. Dat het meer dan tyd is aan dat misbruik op afdoende wyze een einde te maken. 4o. Dat het hier niet geldt een plaatselijk, maar een algemeen landsbelang en het daarom niet de taak is van de gemeente- of van de gewesteiyke besturen, doch die van bet R(jk, by de wet regelen te treffen, om dat misbruik te doen ophouden. Redenen, waarom de ondergeteekenden de vryheid nemen zich tot u te wenden met het eerbiedig verzoek by de wet bepalingen in het leven te roepen, waarby het werpen en uitloozen van faecaliën en andere stoffen in onze rivieren, kanalen, vaarten en grachten uitdrukkeiyk wordt verboden. Hr. Ms. fregat „KoniDgin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Joekel, is in den namiddag van 15 dezer van Vlissingen vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Smyrna, en Hr. Ms. fregat „Van Speyk" en Hr. Ms. schoener „Zeehond", rasp. onder bovel van de kapitein- luitenants ter zee J. G. Snethlage en I. Van den Bosch, z|jn 15 dezer te Smyrna terug gekeerd. De gelden, benoodigd voor den bouw van eene nieuwe concertzaal te Assen 60,000), zyn niet byeengebracht. Men wil nu trachten het ontbrekende door hypotheek te vinden. Cascilia Ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen te Amsterdam worden door B. en Ws. aanbevolen: A. W. Geerling, tyielyk leeraar aan de kweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen by het lager onderwijs en aan de hoogere burgerschool in de Roelof- Hartstraat; H. F. Eckmann, leeraar aan het gymnasium te Gorkum. Mej. A. C. Van den Bergh, leeraros in de geschiedenis en aardrykskunde aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes, te Amsterdam, heeft als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. Mej. Van den Bergh is benoemd tot directrice dor mid delbare school voor meisjes te Groningen. De luit.-kolonel J. G. Blauw, van het 2de reg. huzaren te Roermond, de ritmeester W. H. Piepers, hoofd van onderwijs aan de Kon. Mil. Academie te Breda, en de kapt. J. W. P. Van Hoogstraten, van het 1ste reg. veld art. te Utrecht, zijn aangewezen tot jury leden voor het schoonste en best gaande officiers-dienstpaard bij de Landbouwtentoon stelling te 's-Gravenhage op 22 September. Naar de „N. R. C." verneemt, zil de Rumeensche minister van openbare werken de volgende week Rotterdam bezoeken. Hy zal by die gelegenheid de havenwerken be zichtigen. Het stoomschip „Laertes", van Amster dam en Liverpool naar Java, passeerde 16 Juli Gibraltar, de „Prins Frederik Hendrik", van Paramaribo naar Amsterdam, passe-rde St. Michaels; de „Schiedam" arriveerde 17 Juli van Nieuw Yo:k te Amsterdam; re „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 16 Juli Lizard; de „Prins Alexander", van Arasterdam naar B .tavia, passeorde 16 Juli Kaap Roca; de „Prinses Sopbie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Juli van Padang. Bodegraven: By de deze week ge houden aanbesteding voor het bouwen van eene woning voor den heer H. T. Kooy alhier, zyn ingeleverd 7 biljetten. Het hoogste bedrag, waarvoor werd ingeschreven, was 7000, het laagste ƒ5193 De begrooting bedroeg 5200. Het werk is gegund aan den laagsten inschryver, nl. L Gesman, te Oudshoorn. Katw|jk: Do vyf herbenoemde leden van den Raad dezer gemeente hebben zich allen die herbenoeming laten welgevallen. Li s se: Burg. en Whs. van Lisse maken bekend, dat op Woensdag 21 Juli a. s. gH 'gtn- heid zal worden gegeven tot kosteloose ioen- ting. Aanmelding bij een der geneeskundigen op de gewone spreekuren. Noordwykerhout: By eene ten Raad- huize plaats gehad hebbende aanbesteding van herstellingen aan de openbare school in De Zilk werd ingeschreven als volgt: Van Dyk Zoon 257, Van der Zalm 269.30 en Van den Bosch 279. Het werk is aan den laagsten inschryver gegund. De Raadsvergadering op a- s. Dinsdag is uitgeschreven tegen 's avonds halfzeven. Nu, 't is op het veld dan ook zoo druk, dat geen handen kunnen gemist worden, en wemo;fcen het in onze vroede mannen prijzen, dat zij dan zelfs hunne avonduren aan onze belangen willen wyden. Dat moesten ze, dunkt me, van den winter ook eens doen Niet alleen is zoo'n avondzitting veel gezelliger, maar ze konden dan meteen de straatverlichting eens gaan bezichtigen, 't Is nog wel zoo ver met, maar 't kan geen kwaad er wat vroog- tydig aan te herinneren, dan kunnen ze het vast in orde maken, en daarom zeg ik: laat ieder by dien rondgang dan een lam tarentje meenemen. Onze plaats zal Kampen nog eens naa. de kroon steken. Daar gebeurde ook altyd iets geks, vandaar de* naam „Kamperui". By den landbouwer Jac. Van Stern werd voor een paar dagen een snoek gevangen in 89) „Gy zyt eon edel menschl" riep Erich. „Ik? Hoe zoo? Juffrouw Regina was het, die zoo tot my gesproken had." „Regina? Regina?" klonk Erichs uitroep. „Ja, ja, dezelfde I Stel uvoor - zy is terug gekomen 1 Maar in welken toestand! Ik had wel om haar kunnen schreien. Die trekken, bleek als een geest, dat ter neer geslagen voorkomen, de gehoele verschijning verdriet, ^-berouw, een Magdalenal Waar zy geweest r-is? Ik weet het niet; ik waagde het evenmin r-er naar te vragen. Zy kwam op het juiste oogenblik. Ik had iemand noodig, die my in deze zaak raden kon. Ik deelde haar myn bezwaren mede toen sprak zy de woorden, diö gy gehoord hebt, mynheor Von Rechting. Ik moest haar myn woord geven, dat ik u er niets van zeggen zou, en ik zou het ook gehouden hebben, indien gy zelf de zaak niet hadt aangeroerd. Een uur geleden bracht zij de vyftien duizend mark op m|ju buroau." Rechting moest zich inhouden, dat hy den oude niet aan zyn hart drukte. „Zoek overal in de boeken, mynheer de rijksadvocaat, en gy zult nergens den naam van mevrouw uw gemalin vinden, al zoudt gy hem ook met oen vergrootglas willen zoeken. En dat ik het niet vergeet nog een andere aangelegenheid op last van een oud vriend, den fabrikant Lichtner. Lees het later maar, en dan kom ik wel om bescheid. Zoo iets moet overdacht worden." Hy legde een couvert neer, waarin een geschrift gesloten was. Toen vertrok hy en verzocht nog slechts, of de boeken zoo spoedig mogelyk teruggegeven koDden worden, opdat er geen vertraging in de zaken zou ontstaan. By het afscheid stak Rechting hem beide handen toe, schudde de zyne en trok ze aan zyn hart niet in staat aan zyn gevoelens uitdrukking te geven. Warbusch werd byna boos. „Maar ik heb immers gezegd, mynheer Von Rechtingniet ik ik heb geen cent om weg te geven. De handen van juffrouw Regina moet gy aan uw borst drukken." De oude Warbusch ging. Erich was weder alleen. Van Regina'8 private aangelegenheden had noch hy noch zyn vrouw ooit iets zekers vernomen. De vriendin had zich daar nooit over uitgelaten. Zy wisten slechts, dat zy van de opbrengst der lessen leefde, die zy in verschillende inrichtingen van onderwys gaf; dat zy geiyk een kluizenaar in de woestyn geheel zonder behoeften was en nooit iets van hen had aangenomen dat was alles. Erich was niet zoozeer verbaasd over haar handelwyze als wel over de som gelds, welke Regina tot haar beschikking had gehad. Hem zou het moeiiyk gevallen zyn die op het gegeven oogenblik te verschaffen, en dat oogenblik was hier het beslissende geweest. Daar by Regina's vriendschap steeds als een soort van kameraadschap des levens met wederzydsche verplichting tot handelen be schouwd had, was hy door haar reddend tusscbenbeide treden zelf in zyn binnenste niet bekommerd: by ontviDg slechts, wat hy in oen gelyk geval ook gegeven zou hebben. En toch lag er iets in die grootmoedige handelwyze, dat hem pyniyk was. Regina had een blik leoren slaan in de betrekking zyner vrouw tot Lideman, een betrekking, die hem geen zorg meer veroorzaakte, daar by in Doris geloofde, maar die by Regina de achting kon verminderen, welke zy zyn vrouw verschuldigd was. De argelooze man ver moedde niet, dat Regina sinds lang reeds met het oog van den hartstocht Doris en Lideman scherper had gadegeslagen dan hy. Over dit alles werd hy heengeholpen door het verlangen, dat hy naar zyn vrouw ge voelde. Zoo vaak zich eenig gedruisch van uit het tuintje dee l hooren, liep hy naar het venster, om te zieD, of zij het was. Einaeiyk kwam Doris. Hy snelde haar tot aan do trap to gemoet. Zyn vreugde, haar te zien, werd evenwel in zyn binnenste teruggedrongen, toen hy bemerkte, dat zy op haar gelaat de uitdrukking van een sombere stemming mede bracht. „Ge zyt lang weg geweest, lieve Doris 1" „Ja, ik kom van de Wandelts, en de vrouw van den geheimraad heeft my langer opge houden dau my lief was. Ik zou graag iets met je willen bespreken; het betreft Else." „By de Wandelts," ging zy in de kamer voort, terwyi z(j zich van hoed en hand schoenen ontdeed, „heerscht een gedrukte stemming; vandaag werd den geheimraad beduid, dat by zyn verzoek om ontslag maar moest indienen. Z(jn zenuwen waren, zoo beweerde men, niet meer bestand t-pgen den arbei'lslust. Dat moest er nog bij komen, by het mislukken van al hun verwachtingen ten opzichte van den president! Else alleen i3 goed geluimd. Zy was, naar z|j my bekende, reeds lang van plan geweest, 11 in haar ver trouwen to nemen. Op zekeren avond, ge weet het zeker nog wel toen py haar naar huis vergezeldet vóór uw vertrek, en daarna by het tuinfeest, toen zy er byna aan toe was, u alles te ontdekken en u om bemid deling by haar ouders te verzoeken, om uw voorspraak ook toen kwam het er niet toe. Nu nam zy my in 't. geheim. Zy bemindt den jongen Lichtner, gy kent hem, meen ik „O ja, don jongen Lichtner ik ken hem heel goed den knappen vioolspeler." „Van uur tot uur maakte Else zich gereed zich by haar moeder van den last te ontdoen, maar nooit gelukte het haar toen zoudt gy haar tot bystand verstrekken. Toe, Erich, wees hetl Als men twee menschen dooreen woord gelukkig kan maken, heeft men toch nog den weerschyn van hetgeen men zelf zoo volledig niet bezeten en niet verleend heeft." „Dori8l" „Gal Doe het uit liefde tot my!" riep zy hem onder het gaan nog van den drempel toe. Erich ging, om zich aan te kleeden hoe had hy het verzoek zyner vrouw kunnen weerstaan 1 Het ware hem onmogeiyk ge weest, op dit oogenblik niet alles voor haar te doen. Vóór hy heenging wilde hy haar nog vaarwel zeggen. Hy luisterde aan haar deur. Hy hoorde Doris loopen en opende de kamer al het bloed stroomde uit zyn gezicht. Aan haar boezem prykte een dier witte bloemen, welke Lideraan met het sieraad gezonden had, in een glas op de tafel stonden er nog meer, in het water. Zyn blik was bestendig op de bloemen gericht; het was hem, alsof er vergiftige geuren uit opstegen. „Wel, wel, welke prachtige magnolia's'." „Niet waar, zeldzame exemplaren, en vindt gy ze ook niet fraai?" „Fraai? Ja zekarl Natuuriyk fraail" Hy bracht deze woorden met eon gillenden schaterlach uit Doris zag hem bevreemd aan. „En wie heeft je die geschonken?" vroeg Erich. „Else heeft zo my meegegeven." „Ik dacht, dat de president se u gezon den had." Sch6rp, als een roofvogel zyn prooi, hit'd hy by dit schijnbaar onschuldig gesprek zy^ vrouw in het oog. Deze sloeg do oogen neen en haar blik scheen met haar gedachten zich naar binnen to keeren. Dat was het teeken van schuld 1 Zyn zelf beheersching had een grens gevonden. „Zekor zoo'n eerlijk man als by geeff niets om niet. Doris ik zou je eer ma myn leven betaald hebben, en gy gy zy. er zoo g?3dkoop mee." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1