INGEZONDEN. Hier en daar, in en buiten Leiden, heeft men er zich over verbaasd, dat geen eDkel dag- of weekblad een oproeping bevatte tot het verleenen van geldeiyken steun aan de meer dan vierhonderd arbeiders en arbeidsters, die door den bran-J van de katoendrukkery broodeloos zyn. Allicht zal men begrepen heb- beD, dat dit z[jn goede reden had. By den Burgemeester stond weldra vast, dat, wat ook gedaan werd ter voorziening in den nood, op den duur geen uitkeeringen in geld mochten plaats hebben, tenzij voor verrichten arbeid, en dat dat geld zeer zeker noodig was, maar werk evenzoo. Toen dan ook enkele dagen na de ramp de „Inrichting voor Fabrieksmeisjes", getrouw aan haar eerste artikel, dat zedelijke opheffing bedoelt van 't fabrieksmeisje, het initiatief nam tot werkverschaffing aan meisjes en vrou wen, om, zooveel mogelijk, demoralisatie door straatloopen en luiheid te voorkomen, en zfi haar plan aan den Burgemoester voorloi, voüd zü bij dezen krachtigen steun. Met moed ging zfi aan den arbeid. De bevolking, voor wie zij werk zocht, kan niet anders dan wat breien en naaien. Er zyn vrouwen, die van haar zevende tot haar vijftigste jaar op de fabriek wareD, wier handen dus naar niets staan dan naar het fabriekswerk. Maar er zijn ook jon gere, die althans onderkleeren kunnen naaien voor armen. Hoe aan bet naaiwerk te komen? Er zou veel noodig zijn on zoo heel gaarno wildo men buiten concurrentie werken èn om 't pijnlijke van concurreeren èn om geen ver plaatsing te kragen van armoede. Als eens een beroep werd gedaan op de tallooze naai- vereenigingen, de „Martha's", de „Dorcassen", die voor armen naaien? Als aan de honderden dames in ons laDd eens gevraagd werd voor hare St-Nicolaas-, Kerstmis- en Nieuwjaars- nitdeelingen voor ditmaal niot zeiven te naaien, maar de kleedingstukken te laten vervaardigen door deze werkelooze vrouwen en meisjes? Daardoor zou niemand geschaad worden, zou aan geen arme 't brood wordeD ontnomen. Ja, maar als die dames zeiven naaien, omdat de middelen haar ontbreken om het werk te betalen? Nu, in dat geval zal 't werk voor niet genaaid worden. De dames mogen er vrede mee hebben, dat het niet zóó netjes zal zyn gemaakt als zy zei ven het kunnen. En verderwaar zouden de naaisters zitten, dag aan dag, eenigea misschien vele maanden lang? H9t nieuwe buis van de „L voor F." aan do Heerengracht kan twee groepen van werksters bevattenhet bestuur van het wykgobouw op de Oranjegracht en dat van het wfikgebouw aan het Levendaal kon zeker plaats afstaan als die er was en das, dat was geen bezwaar. En wie kon deo arbeid leiden'? Daarvoor moesten dames ge vonden worden, die vrijwillig telkens 4voor minstens een week zich wilden verbinden, drie uur per dag, een zeker aantal meisjes of vrouwen te surveilleeren en voort te helpen. Juist veertien dagen nadat het plan was ge maakt, konden de werkeloozen zich aangeven. Particulieren en vereenigingen bestelden hem- deo, broeken, rokken, de genoemde gebouwen werden met de grootste bereidwilligheid afge staan en ongeveer zestig dames boden zich *an elkander af te wisselen als leidster van den vyf-en-twintigtal fabrieksarbeidsters. Een paar honderd kleadingatukken werden geknipt, roosters, listen in elkaar gezet en verleden Maandag togen ongeveer vijf en zeventig meisjes en vrouwen aan 't werk. Hiermede heeft een deel van 't plan een begin van uitvoering ge kregen. Een deel slechts, want met September lullen aan de drie uur naaien of breien stellig één, wij hopen twee, uren berhalingsonderwijs worden vastgeknoopt. Wie 's morgens komt, Is verplicht 's middags do lessen bij te wonen. Over dat onderwijs later meer. Ook daarvoor boden zich reeds vrijwilligers aan, en er is \lle kans, dat ook dit geheel in orde komt. „En de loonen?" vraagt iemand. Ja, de loonen I Ware de Burgemeester niet zoo krach tig aan 't werk gegaan om een weerstandskas tot stand te brengen, een vast fonds, waaruit bij voorkomende rampen kan geput worden, dan zou deze werkverschaffing onmogelijk zijn. Nu konden de dames rustig voortgaan, wetende welke pogingen er werden aangewend om de zaak financieel mogelijk te maken. Dat de Burgemeester by de fabrikanten iu de eerste plaats edelmoedigen steun vond, is geen geheim meer, en 't laat zich aaozien, dat vele particulieren hunne bijdragen, klein of groot, niet zullen onthouden aan een fonds, dat in een fabrieksstad zoo noodig is. Men kan niet anders dan sympathie hebben voor een poging om te helpen zonder omlaag te trekken, om met gezonde middelen armoede en erger te verhinderen. Of voor de vele mannen en jongens, die elders geen werk vonden, niets gedaan wordt? Alweder: plannen worden, neen, zijn gemaakt, voorbereidende maatregelen genomen. 't Is zoo zwaar werk te vinden. Wat zich ook laat verwachten, is, dat vele vereeni gingen uit deze stad en van elders werk zullen zenden voor de vrouwen on meisjes. Mejuffr. De Visser, Plantsoen 99, ontvangt gaarne vele bestellingen. Lioks en rechts zullen bestaande instellingen allicht tijdelijk geschaad wordeD, want, hoe gewenscht bet ook is, dat op de bovenbeschreven manier werk wordt verschaft, het zal niet voldoende zfin. Voor beta lend werk werden de prijzon van „Armenzorg" gerekend. De zekerheid, dat hier gemis aan arbeid demoralisatie beteokont, zal menigeen doen besluiten aan deze tijdelijke inrichtiug van werkverschaffing bestellingen te doen, die anders anderen ten goede waren gekomen. Waarom dan de bladen tot nog toe zwegen over ondersteuning van de getroffenen Omdat onrfipe en halve maatregelen niet licht tot iets wezenlijk goeds leiden en omdat met meer recht en grooter vrijmoedigheid vraagt wie zeker is, dat het gevraagde ten goede zal komen aan hen, voor wie het gegeven wordt. Als een ieder het zijne doet, d. w. z. datgene wat hij doen kan door persoonlijke toewijding of door geldelijken steun, d3n behoeven de gevolgen van de ramp niet zoo schrikkelijk voor Leiden te zijn als anders zeer stellig het geval zal wezen. Het reeds verkregen resultaat waarborgt voortdurenden steun en blijvende sympathie van velen. KOLONIËN. BATAVIA, 1215 Juni. Aan den assistent resident van Japara Th. fl. Ovink i9 de tevredenheid der regeering betuigd wegens de voortvarendheid en de toewijding, door hem aan den dag gelegd bij het tegengaan van de in 1895 en 1896 onder de gelaterneerden in 's lands gevangenis ter afdeeliogshoofdplaats Japara uitgebroken berri- berri-epidemie. Tot directrice aan de Fröbelschool te Tegal is benoemd mej. Hoorn, onderwijzeres aan de Fröbelschool te Batavia. Benoemd is tot socretaris van de com missie tot ondersteuning van behoeftige Chris tenen te Padang G. W. Ungerer. Verleend is een maand verlof naar Kediri wegens familio-aangologenheden aan den veri ficateur der 4de klasse bij de in- en uitvoer rechten en accijnzen G. Th. Külenbömer. Naar „De „Loc." verneemt, heerschtde cholera tbans reeds in zes en vijftig dessa's der afdeeling Demak. Van 28 Mei jl. tot en met 15 Juni werden honderd vijf en zeventig inlanders door de ziekte aangetast; honderd en één lyders zfin reeds bezweken, slechts drie hersteld en een en zeventig nog onder behan deling. Al het mogelijke wordt gedaan om de ziekte te bestrijden, doch tot heden nog altyd zonder het gewenschte gevolg. In wèl ingelichte militaire kringen schrfift men volgens het „Soer. Hbl." aan het departement van oorlog het voornemen toe de bergartilierie te verplaatsen van Soerabaia naar Malang. Deze garnizoensver andering, welker nut moeilijk kan worden ont kend, staat in verband met de oefening der bergartilierie, die zich nu op vlakke, goed verzorgde wegen voorbereiden moet op berg tochten, en voor afwisseling een enkele maal coor sawahs mag wandelen, hetgeen minder haar bestemming is. Men zegt verder, dat het tegenwoordige scbietterrein achter het kam pement van het reservebataljon te Malang be stemd zal worden voor de kazerne en stallen der compagnie, daar die schietbanen door de invoering der repeteergeweren met hun grootere draagkracht toch onbruikbaar worden. Hbt voornemen de „Berg" te verplaatsen naai Malang is trouwens reeds in de pen geweest; misschien, dat er nu eindelijk uitvoering aan zal worden gegeven. Aan de „Makass. Ct." wordt gemeld Per s.8. „Co3n" is albi?r doortrekkende naar Menado de chef van den civielen geneeskun digen dienst dr. Vorderinan. Een nauwkeurige gevangenis inspsctie met het oog op de daarin veelvuldig voorkomende berri-berri-gevallen is het hoofddoel der reis. Door den heer A. C. Van der Hout, chef van de firma J. Peet en Co., is het verzoek gedaan om een ingenieur van het mijnwezen te zijner beschikking te stellen voor het onder zoek naar petroleum in Japara. (Bat. Nbl.) Omtrent den heer Van der Voort, die op de suikerfabriek Poerwodadi op zoo hoogst treurige wijze aan zijn einde gekomen is, ver neemt de „Soer. Ct." het volgende. Terwijl h\J over de goot, waarin de Archime- des-schroef wentelt om de suiker te vervoeren, wilde heenstappen, geraakte zijn rechtervoet daarin beklemd, die door de geweldige kracht, waarmee die 6chroef zich wentelt, letterlijk V3n het been werd afgerukt. Door de hevige pijn viel hij flauw, met het ongelukkig ge volg, dat zyn reeds zoo verminkt been weder in aanrakiog kwam met de schroef, zoodat nog driemaal achtereen stukken werden afge- wrongen. Door de ontzettende pijnen en het bloedverlies trad de dood spoedig in. Hij was 14 jaren werkzaam op de onderneming en laat geen gezin achter. Naar meu mededeelt, gaat de luitenant- kolonel intendant J. H. C. Vermeer met een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst. Blijft nu de kolonel Bódier de Prairie bij zijn voornemen om in October a. s. met pensioen den dieost te verlaten, dan worden de overste Vermeer en de inmiddels tot laatst genoemden rang bevorderden majoor C. H. "W. Boers, beiden kolonel. Uit het Pareesche schreef men aan bet „Soer. Hbdl.", dat de koffieoogst op de erf pachtsondernemingen over het algemeen mee valt. De groote pluk zal over eenige dagen zijn afgeloopen, doch er staan nog vele boomen in blooi en men rekent op een mooien napluk. Op die manier worden de eenigszins lagere prijzen wel gecompenseerd. Men is in het Paroesche druk bezig met het binnenhalen van den rijstoogst: er is echter veel padi geboekt. Javaansche rijst doet er nu f 6 per pikol. Nadat de uitbreiding van het corps marechaussee in Atjeh eenigen tijd is opge houden, omdat er geen vol.oend aantal kle wangs van voldo9nöe hardheid en slagzwaarte te vinden was, is het legerbestuur te recht gekomen by Mas Karta di Nadja, den beken den wapensmid van Tjikeroe in de Preaoger Regentschappen. De legercommandant is ge machtigd hem f 350 voorschot te verleënen op de geleidelijke levering van 150 klingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens particuliere belangen zes maanden verlof naar Europa buiten bezwaar van den lande aan den 2den luitenant dor inf. II. H. Hobenet. Bevorderd: Tot luitenant-kolonel bij het wapen der artillerie, de majoors G. J. Van Kooten (met verlof in Nederland) en M. B. Rost van Tomangen; tot dirigeercnd off. van gez. 2de kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, de off. van gez. lste kl. D. Wafelbakker. Verleend: Twee maanden verlof naar Tiio- masr^vegens ziekte aan den kapt dor inf. bij net aubs.-kaaer te Batavia S. A. Drijber. Overgeplaatst: Naar Batavia op het bu reau van den gew. int. de kapt.-kw. ter beschik king van den gew. int. op Lombok, F. Luderus bij de 22ste comp. art. (corap. van Atjeh en Onderlioorigheden te Kotta-Kadjn) de lste luit. bij de 23ste comp. (2de comp. vesting) art. te Batavia F. Raadman. Geplaatst: Bij den gew. en pi. gen. dienst ter Sum. Westkust te Padang, de off. van gez. 2de kl. te Batavia, J. T. Smit. Overgeplaatst: Bij den gew. en pl. gen. dienst in do Lampongscbe districten te Telok Betong, de off. van gez. 2de kl. te Padang, T. H. Wil kens; bij den gew. en pl. gen. dienst in de 2de mil. afd. op Java te Gombong, de off. van gez. 2de kl. te Telok Betong, J. B. C. Persenaire. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, aan de kapiteins der infanterie G. J. Lette en E. A. C. Van Kegteren, eerstgenoemde wegens ziekte en laatstgenoemde wegens langdurigen dienst, BUITENLAND. Groot-Bri tnnnlë. Het rapport der parlementairs enquête commissie over den inval van Jameson in Transvaal heeft een storm van verontwaar diging doen opgaan over de handelingen van de commissie in de Engelscho pers. De „West minster Gazette" zegt: „dat de geheelezaak, zooals die nu staat, een schandaal van den eersten rang is." Allen zjjn het er over eens, dat het rapport niets vertelt, wat al niet lang bekend was voordat de commissie werd ingesteld. En haar conclusie, dat Rhodes zich ernstig vergrepen heeft aan het internationaal volkenrecht, is werkelijk niet de mosite van al haar arbeid waard. Volgens de „Westminster Gazette" zou haar rapport hebben kunnen luiden „Wy vonden twee ondergeschikte ambte naren schuldig op hun eigen bekentenis, doch wat hunne meerderen betreft, hebben wy geen voldoende bowyzen verkregen of getracht te verkregen, om een oordeel te vormen. „Ons beginsel is geweest ondergeschikten te straffen, met ons ongenoegen hen te treffen, die schuld bekenden of wier schuld duiieiyk was, doch geen onderzoek in te stellen, waar bewyzen nitfc vrijwillig werden verstrekt, en bovenal elk onderzoek te vermyden, waar het hooger geplaatsten geldt. WJJ hebben daarom de voldoening toespelden, dat enkele onder geschikten gestraft en anderen ernstig be nadeeld zijn, en dat ons de tyd ontbroken heeft om het gedrag van hun officiöele chefs te onderzoeken of onze volmacht te gebruiken om de overlegging te verzekeren van stukken, die beweerd worden van zeer groot belang te zyn." De „Daily Chronicle" spreekt van een berg, die een muis voortbracht. Het rapport is een ding van geen waarde omdat bet niets zegt, niets betoogt en niéts aan den dag brengt en omdat het met één woord heenglydt over het voornaamste deel der taak van do commissie: het onderzoek naar de handelingen der „Char tered Company" en naar de wenscheiykheid om haar zulk een groote macht toe te kennen als geschied is. De Engelsche regeeriog en het parlement worden in onwetendheid gelaten over do wyzo, waarop Rhodesia beheerd wordt. De „Chronicle" noemt deo uitslag van het onderzoek „onwaardig" en zegt, dat na dit fiasco „niemand in Engeland meer verwonderd moet zyn als vreemdelingen spotten met onze verklaringen van nationale eer, goede trouw en eerlykheid". Namens de radicale party in het Lagerhuis heeft Philip Stanhope eon motie voorgesteld, strekken! om Hawksley te dagen voor het Lagerhuis, ten einde over te leggen de Rhodes- tolegrammen, die de Zuid-Afrikaansche com missie heeft geweigerd te geven. Stanhope's party wil aan deze motie een debat over het rapport der commissie vastknoopen. Ontevreden is ook de „Daily News," welke volstrekt niet begrypt waarom de commissi9 niet haar onderzo 3k zou hebben kunnen voort zetten, waarom er nu opesns zulk een haast was om de zaak quasi af te doen. Maar daar de beschouwingen van dit blad slechts onder- 8tellenderwys en zonder kennis van het rap port zelf by voorbaat gegeven worden, laten wy ze verder rusten. Gewagende van do scherpe oordeelvellingen in buitenlandsche bladen, als d9 „Rópublique frangaise" en de „Temps," en opmerkende, dat deze ten on rechte do geheels Engelsche natie aansprake- ïyk stellen voor hetgeen de schuld is van een of meer harer overheden, zegt het blad, dat de commissie er reden toe geeft en dat dit op zichzelf reeds een grootere ergernis is. Waarom de heer Chamberlain, in het besef zyner volkomen onschuld, tegen haar beleid van smoren en sussen niet in verz9t is ge komen, dtt blijft, Z9gt de „Daily News" ironisch, „eene volkomen verborgenheid." „Vaderlandsliefde tot misdaad verklaard" ziedaar, volgans de Jingosche „Globe", de strekkina h«t geheele gewrocht der com missie. Verrast w bet blad niot door de uit komst. Het onderzoek had nooit moeten ge houden zyn. Eene groote \oeveelheid vuil linnen, vervolgt het, is nu in het openbaar gewasschen tot vermaak van Engelands vyan- den in de ganscho wereld. De varslagen van de handelingen der commissie z(jn stellig to Pretoria en in eene hoofdstad dichterbij (Berli n) met bijzonder genosgen gelezen. President Kruger en de nog doorluchtiger personage, die in 'b hoeren Krugers grootheid zoo byzon- der belang stelt, zullen met het nu uitgespro ken oordeel gelijkelijk ingenomen zijn. Wy hebben ons belachelijk gemaakt voor de gan scho wereld, klaagt de „Globe", en, wat erger is, „wy hebben de mannen, die hun leven wijdden aan den opbouw van het Britsche Rijk in Zuid-Afrika, dezriyk ontmoedigd." Ja, het is nauwelijks overdrijven, meent het blad, wanneer men zegt, dat het rapport vaderlandsliefde brandmerkt als eene misdaad, zoodra die zich niet houdt aan conventioneele vormen als daar zijn, maar dit zegt de „Globe" niet: eerlykheid en goede trouw. Om dat Cecil Rhodes zich een man van daden toonde eerder dan van woorden [welke hem anders ook zeer wel afgaan], wordt zijn gedrag volgens de „Globe" ongerechtvaardigd ver klaard, d. w. z. nadeelig voor het land. 's Mans landgenooten en medekolonisten denken er anders over, verzekert het blad. Zy weten wel, dat omwentelingen niet met rozenwater te bewerken zijn en Ryken met zoete woorden niet te bouwen. Zy schenken vergiffenis, ja hunne bewondering aan mannen, die durven handelen zonder er zich al te zeer over te bekommeren of de preutsche oude vrouwen onder hunne tydgenooten hunne „methode" wel zullen goedkeuren. Intusscben, gedane zaken hebb9n gesn keer, en de „Globe" hoopt en vertrouwt nu maar, dat de minister Chamberlain voor de toskomst zich niet door het rapport zal laten leiden. Het advies des heeren Labouchere is in haar oog natuurlyk „leugen en laster" en zy eindigt met evenals trouwens genoemde heer er op aan te dringen, dat sir John Willoughby en zyne medeofficieren in hun rang by het leger zullen worden hersteld. Van de afstraffing van den rebel Mat Salleh, in Noord-Borneo, die een aanval deed op Gaja, den officier Neubronner gevangen- nam en geld stal, is nog geen nader bericht ontvaDgen. De resident van Laboean is er met Dajaks en Siks, onder bevel van Euro- peesche officieren, heen. De gewezen gouverneur van Noord-Borneo, Vandeleur Craigh, die twee jaar geleden repatrieerde, gaf aan een der Londensche bladen eenige inlichting: „Mat Salleh staat aan 't hoofd van een kleine bende, misschien 150 man, maar als hy succes heeft op zfin roof tochten, dan zullen zyn aanhangers snel toe nemen. Gedurende myn bestuur hield by zich rustig, hy had my beloofd zicb te beteren." Dat hy ernstigen tegenstand zou kunnen bieden, geloofde de beer Craigh niet. Doch het terrein i3 niet geschikt voor operaties, en dat het moeilyk valt den Maleier in zyn eigen bam boes en kreupelb06schen, aan zyn verpestende rivieren, in handen te krygen de Nederlan ders weten er in Atjeh alles van. Rusland, De Russische majoor Leontjeff is door den Negus benoemd tot gouverneur-generaal van de uitgestrekte en ryke aequatoriale pro vinciën (Groot-Abessynié). De heer Leontjeff keert thans naar Rusland terug met opdrachten van Menelik en ge schenken voor den sultan van Turkye en czaar Nicolaas. Voor het bezoek van den president te St.-Petersburg heeft de Fransche kolonie aldaar een groot stoomschip afgehuurd, om daarmede den president op de reede te Kroonstad te gemoet te gaan en hem te verwelkomen. De boot zal zeshonderd personen kunnen meevoeren en zal ryk versierd worden. Er worden alleen Franschen op toegelaten. De boot zal tevens dienst doen den avond van de illuminatie te Peterhof en zal dan ook met electrisch licht worden geïllumineerd. De leden der kolonie zullen zich in het gezantschapshotel vereenigen, ten einde aan den president te worden voorgesteld. Zy zullen hem een gouden medaille aanbi den als herinnering aan zyn verblyf te St.-Petersburg. De president zal den eersten steen leggen van hot door de kolonie op initiatief van de gravin De Montebello gestichte Madeleine- hospitaal. De Russen leggen een zUweg van den militairen post op het Pamir-plateau naar hit settlement van Bordaba; 300 werklieder, bygestaan door do soldaten, die io het oi-trlct gekampeerd zyn, zetten den arbeid met zoo/ei 1 spoed voort, dat de weg weldra gereed z 1 zyn. Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt gemel l, dat de hoofdrechter een brief geschreven heeft aan president Kruger, om dozen te wyzen op de omstandigheid, dat hy, de grondwetsherziening aan een commissie uit den Volksraad over latend, in plaats van zelf een ontwerp in te dienen, de bepalingen van de schikking van Maart jl. niet is nagekomen. By het openon van het rondgaand hof deeldo de hoofdrechter mede, dat hy dezen brief had afgezonden. Voorts verklaarde hy, dat de zittingen van het hof in Juli en Augustus zouden plaats hebben zooals eenigen tyd ge leden is vastgesteld, maar dat de regeling der werkzaamheden na Augustus zou afhan gen vaH de schikking, die tusschen de rechter- ïyke macht, den Uitvoerenden Raad en den Volksraad tot stand zou kunnen komen. Kruger heeft met den hoofdrechter een onder hond gehad, waarby eerstgenoemde beloofd heeft/ Eet rapport van de commissie uit den Volksraad te aallen afwachten, ten einde het gouvernement niet in verlegenheid te brengen. Uit Johannesburg wordt aan de „Times" gemeld, dat de forten om die stad heen nu gereed zyn en weldra een detachement van de 8taat8artlllerie daar in garnizoen gelegd zal worden. Dr. Jameson is te Kaapstad aangekomen.' Hy ziet er, volgens den correspondent van de „Times", kostelijk uit. Men zegt, dat by dadelijk weer op reis gaat naar Rhodesia. Een telegram uit Pretoria meldt, dat de Volksraad met 15 tegen 9 stemmen heeft besloten do wet op de uitzetting van vreem delingen aldus te wyzigen, dat geen vreemde- ling over de grenzen van Transvaal kan wor den gebracht, voordat hy heeft terechtgestaan en schuldig is bevonden. Turkye en Griekenland. In het Oosten begint het te dagen. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat de mogend heden nu heusch allemaal vast besloten zyn om iets te doen om do zakon tot een be? vredigende en spoedige oplossing te brengen. Zelfs zyn zy nu allen eens, dat zy desnoods krachtige middelen zullen gebruiken om den Turk tot zwygon te brengen. Het heeft wel wat voeten in de aarde ge had vóór het zoo ver was, maar nu is alles dan ook goed klaar. Zelfs de rollen zyn ver deeld. Men zal Rusland den Bosporus laten blokkeeren en Engeland de Dardanelles Oos tenrijk zal den spoorweg te Salonika bezetten en de andere mogendheden zullen toezien of het goed gaat De Turken beschikken over 60 bataljons infanterie met 76 kanonnen, in de posities tusschen Halmyros en Furka; 32 bataljons infanterie met 36 kanonnen in de posities van Domoko; 36 bataljons infanterie met 48 kanonnen en 6 regimenten cavalerie in die van Volo-Trikala; 32 bataljons infanterie met 36 kanonnen in de positie L9ftskeria- Krania; 16 bataljons in de ófcappen-linie Lari8sa; 1 regiment cavalerie by Maesona, Keraferia en Sorowitch; 60 bataljons infan terie, 48 kanonneD, 24 stuks berggeschut en 1 regiment cavalerie langs de linie Metzowa- Prevesa; 12 bataljons infanterie langs de grens van Albanië; 58 bataljons langs de linie, die den terugtocht dekt; 48 kanonnen en 1 regiment cavalerie tusschen Dedeagatcli en Monastir. Van al de in Epirus en Thessalié staande troepon behooren slechts negen bataljons tot het actieve leger; alle overige troepen zyn Redifs. By deze opgave zyn niet in rekening gebracht de kaders van het derde corps van Saloniki, waarvan de sterkto reeds lang gei leden van twee op vier divisies is gebracht door versterkingen uit de Syrische corpsen en net iniyven van de troepen, die dezen wioter uit Creta zyn teruggetrokken. Met zulk een strydmacht dienen do mogend heden rekening te houden; en zy zullen daarom genoodzaakt zijn aan enkele eischen der Porte toe te geven. De Grieken mogen zich in elk geval voorbereiden op het betalen eener oorlogsschatting; over het bedrag i9 men het nog niet eens, maar de Grieken zullen in de beura moeten tasten. Dit is voor hen des te erger, omdat die beurs akelig l9eg is en zy zich nu reeds suf denken over de vraag hoe zy aan het noodige geld moeten komen. Het zal geleeni moeten worden; maar van wien? "Want Griekenland heeft reeds zooveel schuldeischer6, dat EOlide geldmannen niet; spoedig genegen zullen zfjn om hun eigen geld of dat van anderen aan Griekscha handen toe te vertrouwen. De regeering ta Athene begint dit zdf ook to begrypen en tracht daarom thans eerst met haar ouda schuldeishers in het reine te komen, vooral omdat dezen zich bereid hebben verklaard voor de schadevergoeding te zullen zorgen. Zeer waarsehyniyk zullen de pogingen*, wtlke daartoe gedaan worden, met goeden uit-lag worden bekroond. Hierbfi dient herinnerd, dat van de Griekscha schuld zich 250 millioen bevindt in Engeland, 230 millioen in Duitschland en slechts 30 millioen in Frar.kryk. Als men berichten van Engelsche dagbladen raag geloovöD, ko ut het diplomatiek raderwerk ti Konstantinopel nog heden weer in beweging^ Dj „Times" veryeemt dat de gezinten op een bijeenkomst met Tewfik-pacha met dezen heb ben overeengekomen Zaterdag de vredesonder handelingen te hervatten. Het departement van buitenlandsche zaken te Wesnen heeft bericht ontvangen, dat da Po:te de voornaamste vredesvoorwaarden der mogendheden heeft aangenomen. Althans, zoo verzekert de „Daily Telegraph." Djevad Pacha, gewezen groot-vizier en eenigen tyd Vali van Creta, is benoemd tot militair commandant van Creta. D3 Turkscho militaire overheid ln Thessalié laat een militairen weg aanleggen door een der passen van het Cth^s-gebergte,' Aangekomen badgasten te Katw^k a/Z. Hotel du Rhin: mevr. G. Weinier, de heer P. G. Catli, mej. H. Catli, de heer C. A. Holthuis, de heer en mevr A Steenlacbt en familie, de heer en mevr. Walre en familie., de hoer T. A. Ebbing Wukken, de heer G. J. H. Steeulack, mevr. wed. N. M. Roozengnarde-Voorts en familie. Groot Badhotel: Herr Otto Voogt. Hotel Pension: Sir E. G. Bracb, Sir M. Salamon. Villa Kruyt: Herr und Frau H. Aus der Fnnte, Herr H. V. Wagner und Tochter. W n k A. 4 2«mevr. Bolt en gezin, mevr. wed. J. G. Lauman-Bolt. Wijk A. 42: de heer en mevr. mr. G. Blom en gezin. W ij k A. 13 0mevr. E. Laseur-Spijkor en gezin. W ij k C 1 2 7mevr. Heemstra en gezin, Herr und Frau Herm. Böhrner und Familie. Hotel De Roskam, te Katwijk a. d. Rijn Sir Charles H. Eastlake, miss Mary A Bell, mus E. Royds, mis Margaret Hougerton, do heer H. Scheffer. Wijk III 251: de heer 1L G. De Cock.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10