N». 114C9. Zaterdag W Juli. A°. 1897 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DWAALSTERREN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per posti.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. PRIJ8 DEB ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaeeeeren bui ten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 16 Jnli. Tot do TOirberidigid klasse van de afdeeling Landbouwschool derRykslandbouw- scbool is toegelaten M. Reyst, van Lelden - Opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het tweede kwartaal 1897: Koninkiyk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 8790, Museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 8, Konink lijk Penningkabinet te 's-Gravenbage 155, Rijksmuseum te Amsterdam 48,394, Rijks museum van Oudheden te Leiden 1545, Rjjks- Ethnographisch Museum te Leiden 351, Rijks- kabinot van Prenten te Leiden 9, Histo rische zaal in het Prinsenhof te Delft 2257, Gevangenpoort te 's Gravenhage 5241, Mui- derslot 1495, Ruïne van Brederode 3617, Mo nument te Heiligerlee 1360. (Sts.-Ct.) - De circulair#, tedoeld in een vroeger bericht uit Amsterdam over het geschilderd glasraam, dat men ter herinnering aan de kroning der Koningin in de Nieuwe kerk op den Dam hoopt te kunnen plaatsen, is ver zonden. Ter aanvulling van vroegere mode- deelingen is er nog het volgende aan ontleend „De kunstenaar heeft", zegt de circulaire,— „gebruik makeDde van de groote afmetingen van het bestaande raam, en in aansluiting aan de architectuur van het raamkruis zyne compositie in twee hoofdpartijen verdeeld. „Iq de bovenste, aan den roem van het geslacht Oranje-Nassau gewyde helft worden afgebeeld vooreerst de Oranjes, die in Holland Stadhouders zijn geweest, en, als onafscheidelijk van die reeks, ook de Friesche Stadhouder Willem Lodewijk, de vriend en raadsman van Maurits, vervolgens onze drie KoningeD, en wat de vrouwen betreft, de meest bekende, in onze geschiedenis het meest op den voorgrond tredende Vorstinnen uit het Huis van Oranje. „In do benedenhelft zijn twee allegorisch behandelde groepen ontworpen. De eene links, met Willem den Zwijger als hoofdfiguur, herinnert aan het eerste verbond, tusschen Oranje en Nederland gesloten, in tijden van angst en gevaar. De andere rechts zinspeelt op het nieuwe verbond, dat onze jeugdige Koningin, naar wij vurig bopen, in rust en welvaart met ons volk zal aangaanhet stelt Koningin Wilhelmina voor, die, steunende op den Bijbel en begroet door den voorspoed en de trouw der natie, de hand legt op de Grond wet, welke haar door de Gerechtigheid wordt aangeboden. „Het geheel wordt omvat door een rijke laat-gothische architectuur, welke zich volko men aansluit by de omgeving, die het kunst werk zal omlijsten. „Bjj de compositie en de keuzo der voor te stellen figuren is ernstig overleg gepleegd met den besten kenner onzer vaderlandsche geschiedenis, met Robert Fruin, te Leiden, en is zorg gedragen, dat in allen deele rekening wordt gehouden met do omgeving, waarin het gedenkraam zal worden geplaatst, namelijk in een kerk van laat-gothischen styl, die aan den Nederduitsch-Hervormden Eeredienst is gewijd." Voorts meldt de circulaire nog, dat bet voornemen bestaat, aan Hare Majesteit de Koningin eeoe teektning van bet gedenkraam aan te bieden, vergezeld van een album, be vattende de handtekeningen dorgenen, die tot de uitvoering zullen hebben bygedragen. De opdracht aan den heer Otto Mengelberg te Rysenburg ia geschied op eenparige aan beveling van de heeren Jos. Israëls, Aug. Allebé en jhr. B. W. F. Van Riemsdijk, als deskundigen gehoord. Het buitengewone Perziache gezantschap brengt heden een bezoek aan Haarlem en zou o. a. ook bezichtigen de bekende boek drukkerij en lettergieterij der firma Joh. Enschedé en Zonen. Naar de „Utr. Ct." verneemt, ia door de autoriteiten besloteD, te Utrecht voortaan by voorkomende vacature voor hoofden van scholen vergelijkende examens af te nemen. In wélingelichte kringen wordt, naar „Het Vad." meldt, thans verzekerd, dat het tegenwoordige Kabinet, onder leiding van den heer RöelJ, aan het bewind zal blyven, maar dat voor enkele portefeuilles andere titularissen worden gezocht. Men spreekt van de ver vanging der ministers van binnenlandsche zaken, van justitie, van marine, waarschyniyk ook van waterstaat. Op het concert, dat te Steenwyk den 2don Augustus zal gegeven worden by de opening van de Landbouwtentoonstelling, zal o. a. uitgevoerd worden een nieuw koornummer van mr. H. graaf Van Hogendorp, te 's-Graven hage, die zicb, op uitooodiging van de feest commissie, bereid heeft verklaard zyn werk persooniyk te komen d'rigeeren. (Vad.) Door de leden der Amsterdamsche Orkest vereniging is gisteren aan haren directeur, den beer G. Mann, een geschenk aangeboden, een bronzen Gloria-beeld, dat hem, onder een harteiyke toespraak van den heer Seeman, namens bet geheel0 orkest werd overhandigd. De heer Mann zal met 1 September a. s. deze betrekking nederleggenhy wordt dan aan de Noord- en Zuid-Nederlandsche Opera van den heer J. G. De Groot verbonden. De Amsterdamsche Orkestverecniging wordt dan opgenomen in het Nederlandsche opera-orkest van den heer C. Van der Lioden, welk orkest dan ook als concert-orkest zal werkzaam zyn. Volgens uit Indiö ontvangen bericht, zyn aldaar by bet examen voor toelating tot de Kon. Mil. Academie te Breda geslaagd L. Derssant en J. D. P. Bouman, die worden opgeleid voor de inf. O. I. leger. In verband met de omstandigheid, dat in Indie slechts twee jongelieden aan bedoeld examen hebben voldaaD, is het aantal plaatsen voor het wapen der inf. O.-I. leger voor de adspiranten, die rechtstreeks examen voor toelating tot de Kon. Mil. Academie afleggen, van 11 op 15 gebracht. Uit Rumenië is by de Kamer van Koop handel te Rotterdam bericht ontvangen, dat Rotterdam thans definitief is aangewezen als het eindpunt der door de Rumeensche Staats spoorwegen in het najaar te openen stoom- vaartiyn. De firma Wm. H. Muller Co. zal met de agentuur belast worden. Het bestuur van den polder De Kaag (N.-H.) zal eene leening sluiten groot f 12,000, tot verbetering der molens en bouw eener brug. De uitslag van het officiersexamen aan de Militaire Academie te Haarlem is als volgt Voor de infanterie hier te lande zyn ge slaagd de cadets Heyting, Van Gameren, v. d. Ham, Van Heyst, Van Wely, Hajenius; voor de cavalerie hier te lande: de cadets Nienaber, Von Schmidt auf Altenstadt; voor de infanterie in Indiöde cadets De Bruyn, Rynbende, v. d. Zee, van Gheel Gildemeester, Boele en Goldman. De onlangs te Nymogen opgerichte Caiii8iu8-vereeniging is voornemens de katho lieke vereenigingen daar ter plaatse uit te noodigen tot eene byetnkomst, ten einde gezameniyk middelen te beramen om het derde eeuwgety van Petrus Canisius op 21 Dec. a. s. te vieren door een feest, uitgaande van alle katholieken van Nymegen. flr. Ms. fregat „Van Speyk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. G. Snethlage, is 15 dezer van Mytilene naar Smyrna teruggekeerd. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Juli Prawlepoint; de „Belleropbon", van Am sterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 14 Juli te Port-Saidde „Smeroé" arriveerde 15 Juli van Java te Rotterdam; de „Schie dam", van Nieuw-York;naar Amsterdam, pas seerde 15 Juli Prawlepoint. Alkemade: By de herstemming voor een lid der gemeente Alkemade in plaats van wyien den heer E. J. Los, zyn in de beide stemdistricten uitgebracht 373 (244 -f- 129) stemmen. (Aantal kiezers volgens de lyst 480). Hiervan verkreeg de heer W. Reynders 151 (149 -4- 2) en de heer C. Straathof Jz. 214 (89 -t- 125) stemmen, zoodat de laatste gekozen is. Van onwaarde werden door de resp. stem- bureelen verklaard 8 (6 -4- 2) biljetten. Leimuiden: De uitslag van de op 13 Juli gehouden stemming voor den gemeente raad ia, dat herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren J. Broekhuizen, J. Treur (aftr.), J. Hartveld en J. Van Leeuwen. Zoeterwoude: De uitslag der aanbeste ding van gemeentewerken alhier is als volgt: Perceel I: reparatie aan bruggen, begrooting ƒ691, gegund aan A. Van Tilburg voor f 657.50. Perceel 2: schoeiingen, begrooting f 214, gegund aan Th. H. Salters voor f 195. Perceel 3: het dempen van een sloot, ont ruiming van een brug en demping van de sloot, begrooting f 172, gegund aan M. "Wit- senburg voor f 158. Perceel 4a: verfwerk aan bruggen, begroo ting f 64; perceel 45: verfwork aan spuiten huizen, enz., begrooting 22, gegund aan G, Van Pelt, letter a voor f 70, letter 5 voor f 18. Perceel 5: paardenpad-bestrating 330 meter, begrooting f 525, gegund aan J. Van Vliet voor f 491. Perceel 6: paardenpad-verstrating, begroo ting 10 cents per strekkenden te', laagste inschryver M. Witeenburg voor 15 ets., niet gegund. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd voor den tijd van één jaar, tot plaatsvervangers van den districts veearts, wien Dordrecht al9 standplaats is aan- fewezen, de veeartsen P. A. Goedhart, te Meer- erk, 1. Van Klaveren, te Leerdam, en W. H. Van Haselen, te Vinnen; voor het tijdvak van 1 Sep tember 1897 tot en met 31 Augustus 1898, tot leeraar aan de Rgks- hoogere burgerschool te Assen, dr. D. Dijken, thans tijdelijk assistent aan de Rijk9-Universiteit te Leiden. Benoemd bij het personeel der militaire admini stratie, tot eersten-luiteuant-kwartiernieester, bij zijn tegenwoordig corps, de twcede-luitenant-kwar- tiermeester J. M. S. Hogerland, van het 4de reg. infanterie; bij het wapen der infanterie, bij het lste reg. tot ka.itein, de eerste luitenant F. C. L. Ovink, van het 7de reg., thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; tot eersten luitenant, de tweede luitenant A. Ferf, van het corps; bij het 2de reg., tot kapitein, de eerste luitenant W. F. Van den Oudendijk Pieterse, van het 5de reg.; bij het 4de reg., tot eersten luitenant, de tweede luitenant C. J. A Kruyt, van het corpsbij het 6de reg. tot eersten lnilenant jhr. V. E. A. Boreel, van het corps; bij het wapen der cavalerie, bij het lste reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luitenant L. S. Gerard van Sijsen, en tot eersten luitenant de tweede luitenants M. .T. Menso en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, allen van het corps. Inspecteur ijkioezen in N.-Indië, In Nederl.-Indië is te vervullen de betrekking van inspecteur van het ykwezen, waaraan is ver bonden eene bezoldiging van 400 's raaands, met vier driejaarlijkscho verhoogingen, elk van f 75 's maands, benevens eene indemniteit voor huis huur van ƒ100 's maands. Aan-de uitzending is verbonden: ovortocht voor Gouvernemontsrekening als passagier der lste klasse, c. q. ook voor 'net wettig gezineene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van ƒ1500; eene voorloopige bezoldiging van ƒ150's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Voor andere bijzonderheden zie de „Sts.-Ct." van heden. Handel en scheepvaart van Engeland. Aan de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam. 's-Gravenh3go. Dordrecht, Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingeu en Groningen en aan de Twentsche Vereemging ter bevordering van nijver heid en handel, is een exemplaar toogezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Juni jl. Zoölogisch station te Napels. De Sts.-Ct." van heden bevat het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken van de onderzoekingen, verricht aan de Nedorlandsche Tafel van het Zoologisch Station van dr. Anton Dohm, to Napels, gedurende de maanden JJanuari, Februari, Maart en April löb7 door G. ltuge, profes sor in de anatomie aan de Amsterdamsche universiteit. Tentoonstelling ran vrouwenarbeid. Deze tentoonstelling, die het volgend jaar gedurende de zomermaanden in Den Haag gehouden wordt, zal een geheel ander karakter dragen dan tentoonstellingen gevsooniyk heb ben, omdat deze in hoofdzaak geen reclame, maar studie van de maatschappelyke positie der vrouw beoogt. Telkens vormen zich nieuwe plaatselyke comité's, en de verschillende rubriek commis sies hebben succes by haar pogen tot het samenbrengen van volledige verzamelingen. De ligging van het tentoonstellingsterrein zal zyn tegenover het „Hötel de la Promenade* by den Ouden Scheveningscben weg, en daarop zal, naar men meedeelt, een volgens de inzich ten der r0gelingscommi8si9 ingericht gebouw worden gezet, dat zoowel door doelmatige verdeeling der expositielokalen en liet bezit eener ruime gehoorzaal voor vergaderingen, muziekuitvosringen enz., als door de inrich ting van het terrein rondom tot een gezellige plaats van samenkomst, aan het doel zal be antwoorden. Op dat torrein wil men 0. a. trachten een duideiyke voorstelling te geven van den aard van bedryf en bestaan der vrouwen in Indië. door een soort kampong te maken met Indische huisjas, waarin men vrouwen aan het werk zal zien, terwyi in een Indische gaarkeuken (warong) allerlei echt Indische spyzen zullen te krygen zyn, door de vrouwen van het land bereid. Gemengd Nieuws. Gedurende de a. s. kermis zullen de volgende inrichtingen Leiden komen be zoeken Op de Lammeren-markt: 't Hart möt gymnas- ten-tbéatre; Wolffs fils en J. Dobbelaere, stoomcarou8selswed. Rombacb, hippodröme en twee gewone draaimolens. Nieuioe Beestenmarkt: Haak en Heymann, luchtschommelsH. Regter met Lombokgroep, H. Ros met dwergen, L. Rusch mei lach spiegels, Th. Den Ronden met théatre roécha- nique, J. Damman met panorama, wed. Hees been en Gebr. Vermeulen met schiettenten. Groote BeestenmarktzyJe kotfiehuis van den heer Van der Spek: de bekende poffer tjeskramen. SteenstraatBlanus met paardenspel, Flaa- schentrager met Hollandscbe vloot, Jac. Swaab met photographietent. Turfmarkt: de noodige gebakkramon en vi6chvermaken. Boom- en Bloemmarkt: J. Posters met Oos- terscben dwaaltuin,Lacquementen Jongemaeta met beignets- en roomsoezenkrameD, Wesse- ling en Van der Zee met wafelen-, Van der Voorden, Van Kas en Van Tol met poffertjes kramen. Bloemmarkt: Watrin met théatre moderne 3ans rival. Aalmarkt: de bekende oliebollen- en nougat- kramen. Vischmarktkoek-, galanterie-en Parysche- wafeleckramen. Op den Apothekersdijk komen de byouterie- en uougatkramen, die anders op den Nieuwen Ryn stonden. Hoogstraat: A. Coster met photographietent. Haven: L. Maltha met wafelkraam. Doezastraat: A. Wallenda met cagliost o- théütre. Verder hier en daar de onontbeerlyke slag- machines, Minerva's en andere vermakeiyk- heden. Nadat de doofstomme wlelrydoi Sutherland Royaards hier uit Aojsterdam den eenen middag om vyf uren aan het filiaal van Burgors Rywielen was aangtko uen op zyn tocht naar Jeruzalem werd hy den 3i) Met een driftige beweging verliet zy het rytiiig en snelde op de poort van het tuiDtje toe. Hoe licht van hart was zy straks daaruit vertrokken en hoe zwaar beladen in haar binnenste keerde zy terug l Heur hart drong haar naar Liddy te gaan zien. Zy vloog de trap op. Op den corridor echter, waar de wegen naar de kinderkamer en Erichs kabinet zich scheidden, bleef zy staan. Langzaam kwam hy de trap op. Nu stond hy vóór haar, een yskoude kalmte lag op zyn gelaatstrekken. Haar knieën knikten en zy gevoelde iets, als moest zy voor haar man neerknielen en hem om vergiffenis smeekeD. „Gaat ge naar het kind zien?" Koud en ongevoelig troffen haar de klank en de uit drukking zyuer stem. „Ik moet nog werken," liet hy er op volgen, „tot laat in den nacht." Daarmee ging hy haar voorby. Doris had wel kunnen neerstorten, dofch zy hield zich staande. Nu kwam, ten aanzien van de ruwe bejegening, die zy volgens haar meening niet verdiend had, de energie der verbeten smart in haar op. Met vasten, krachtigen tred sloeg zy den weg in naar de kamer, waarin het kind met het meisje sliep. Beiden lagen in diepe rust. De lamp was laag neergedraaid en het groene scherm wierp op het kind een gedempt licht, dat, geiyk het de terugkaatsing van groen eigen is, Liddy met een rooskleurige tint overgoot. Dons gunde zich niet den tyd haar mantel af te doen. Zy boog zich over het bedje en sloeg de diepe ademhalingen van haar kind gade. Het blonde, zydeachtige haar van Liddy begon zich reeds in lokjes over het voorhoofd te krullen; het fijne mondje was half open en liet twee kleine tandjes zien; het eene handje lag onder de volle kin Liddy geleek op haar vader in het blonde haar, in den snit van neus en mond, zelfs in den vorm der nagels aan de poezele handjes. Doris waande in het kind het beeld van Erich te zien. Alles, wat zy haar echtgenoot had willen mededeelen, drong zich boven de wieg met vernieuwde kracht naar haar lippen en deed de boeien springen, die zich om beur hart gelegd hadden. Door een ingeving voorgelicht, stond zö op om de kamer te verlaten. Allen hoogmoed, alle gevoel van eigenliefde ver van zich werpend, was zy op weg naar Erich, om zieh zonder de minste terughouding In zyn armen te storten en niet eer weder van hem te gaan dan vóór hy haar weer aan zyn liefdevol hart gedrukt had. Daar hoorde zy zyn deur opengaan, zyn schreden namen de richting naar beneden. Zy snelde naar het salon, van waar uit zy op straat kon zien. In hoed en regenmantel ging hy door het tuintje vóór het huis, ontsloot het poortje en verdween op de straat. Zy was alleen. Geen vraag, waarheen hy gegaan was, geen verdenking steeg in haar op - slechts het 8marteiyk gevoel overviel haar, dat zy zonder hem was. Een kwellende onrust dreef haar terug naar het bedje van haar kind. En wat zy hier in haar binnenste doorleefde, dat waren oogenblikken van zelfonderzoek. Afge keerd van al, wat om haar heen lag, telde zy de minuten niet, die, tot uren aangroeiend, over haar heen vlogen haar inwendige, haar uitwendige blik was op het kind gericht, dat haar rechter werd. Was niet het schuldige der gedachte, waarvan zy zich tegenover Erich had aan te klagen, door een andereen veel grootere schuld sinds laDg voorbereid? Had zy haar man bemind, zooals een vrouw dengene beminnen moet, die haar zyn leven gegeven beeft, zyn eer, zyn goed, zyn kracht, hart en gedachten alles, wat een man een vrouw te geven heeft? Was hy haar sedert hun huwelyksvoltrekking het eerste en hoogste op de wereld geweest, had zö vast van harte, sterk in gedachten naast hem gestaan, slechts zoekend wat hy wilde, met teedere overeen stemming hem steunend, met trouwe zorg hem vergezellend, nooit aan zichzelve denkend, haar wil, haar neigingen, haar luimen aan zyn beter inzicht ondergeschikt makend, niets voor zich begeerend, alles voor hem, niets beminnend dan hetgeen hy beminde, zich zelve willende en ziende slechts in hem alleen? Het kind bewoog het handje, als wilde het 't antwoord geven. „Neen", scheen het te zeggen, „zoo hebt ge my niet bemind". Aan Doris' oogen ontvloeide een stroom van tranen. Zy haalde het kind uit zyn slaap en drukte het hartstochteiyk aan haar borat, zoodat Liddy begon te schreien. tWat is er toch gebeurd, Doris?1' Het was Erichs stem, die de vraag deed. Doris had wel van vreugde kunnen juichen, dat hy weer by haar was. Een enkele be weging veiklaarde hem den toestand barer ziel. Maar hy wees op het kind. „Laat het slapen I" sprak hy kortaf, schier ruw. Als ys werkten deze woorden op Doris' stemming. Zy wendde zich niet tot haar man, doch legde het kind weer in zyn bedje. „Ik dacht, dat ge reeds lang te bed waart, Doria." „Ik kon niet slapen, Erich. Het is al haast één uur; gy waart weg en ik maakte my bezorgd om je." „Ik vond een briefje van den Minister liggen, dat my by hem bescheidde. Een zeer gewichtige zaak vandaar myn uitgaan en myn lang wegbiyven." „Eén woord, Erich en ik ware gerust geweest." „Waart ge ooit ongerust over my?" vroeg hy bitter. „En het was ook een zaak, die haast had." „Ik berisp je ook niet, Erich. Ik ben tevreden met alles, wat je doet." Hy wierp een verbaasden blik op zyn vrouw; want deze onderdanige stemming in haar was hem nieuw. Daarop ging hy, na een vluchtig gedane vraag naar den welstand van het kind, met een kort: „Goeden nacht 1" de kamer uit. Misschien zou zyn hart zich milder, zachter jegens haar betoond hebben, zoo het niet door iets anders, iets nieuws zwaar gedrukt ware I geworden. Zooals hy reeds had aangemerkt, had Erich van den Minister een briefje omvangen, dat hy, in 2yn kamer komend, op de schryftafel vond. De inhoud had hem nog denzelfden avond naar zyn chef geroepen, hoe laat het ook zyn mocht. Hy gaf gevolg aan de uit- noodiging en begaf zich terstond op weg. Het was dicht by middernacht, toen hy by den Minister binnentrad. Deze ontving hem met groote vriendelykheid en met dat ver holen glimlachje, waarachter zich by groote heeren steeds een verrassing pleegt te ver bergen. „Ik weet alles," sprak hy by het binnen komen tot Erich. „Gy ziet het: myn ambtge noot van justitie heeft met zyn aanwijzingen aan den strafrechter niet getalmd." „Ja, dat mo9t ik zeggen", merkte EricL aan. „Ik was van de reis teruggekomen, zoo van de spoorwegcoupé naar Uwe Excellentie gesneld om myn rapport uit te brengen - en van daar naar huis om vrouw en kind te begroeten „Mevrouw Von Rechting maakt het goed?" „Als een vrouw op een feest is, maakt zij het aityd goed," antwoordde de griffier op schertsenden toon. „Mevrouw Yon Recbtiog was zeker wel boos op my, omdat ik haar heur man ontfc roofde?" „Des te gelukkiger was zy, Exceljontio, toen ik terugkwam." iWordt vervolgd.) 1

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1