N". 11467. Donderdag 15 Juli. A0. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering £van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DWAALSTERREN. DAGBLAD. PRIJS DEZKB COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. franco per post1.40. Afzonderl()ke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENT EEN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de 3Lad wordt f 0.05 berekend. |Dit uommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Keunisgovingoii. Burgemeester en Wethouder» 'van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Ijuni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij bet oprichten van inrichtingen, welke Igevaar, sobade of hinder knnuon veroorzaken; I Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door Ihen op heden vergunning is verleend aan M". ROOS Jon J. MEYER en rechtverkrijgenden rospectieveljjk tot het oprichten van eene rookerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 58 en v&n een mineraalwater- Ifabriek in het perceel Hoef-traat No. 77. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 12 Juli I8t7. E. KIST, Secretaris. Bnrgemeeeter en Wethoudera vnn. Leiden, Gezien het adres van J. H. DE KRCIS, houdende I verzoek om vergunning tot het plaatsen van een I moffel in het perceel Groouesteeg No. fa; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bjj deze kennis aan het pobliek, dat ge- noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie J'dezor gemeente ter visie gelogd is; alsmede, dat op I Dirslag 27 Jali a. 'e voormiddags te elf aren, I op bet Raadhuis, gelegenheid zal wórden gegeven, [om bezwareo tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS Burgemeester. 18 Juli 189T. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Juli. Er wordt hier ter stede een goed plan voorbereid, een gedachte uitgewerkt, die, wanneer enkele ingezetenen en de fabri kanten in het byzonder medewerken, Leiden eene stichting zal bezorgen, welke nog tal van jaren by voorkomendo onheilen haar goeden I invloed zal doen gevoelen. Aan onzen burgemeester de eer, haar te I hebben tot stand - gebrachtwant reeds zóóver is het gekomen, aat werkelijk gezegd kan worden dat de stichting is opgericht. Nadat in December 1861 de fabriok der toenmalige firma De Heyder Co. was afge- 1 brand, heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden, waar van de opbrengst circa f 5000 was. Uit andere gemeenten werd een even groote som bijeen gebracht, terwijl ten sloite met andere en de bijdragen der fabrikanten een bedrag van f 30,000 bijeen was. Daarmede kon veel worden gedaan, vooral omdat de fabriek in I April van het daaraanvolgend jaar reeds weder in werking kon wordon gebracht. Er bleef destijds nog een kapitaal van 17,000 be schikbaar, waarvan voor de werklijden een Ziekenfonds zou worden opgericht; maar na eenden tjjd verlangden de werklieden uitbe taling van het voor hén bijeengebrachte en het kapitaal werd, nadat bij een grooten brand te Enscbedee daarvoor f 1000 was afgenomen, geheel onder de werklieden ver deeld. Ware destijds daarvan een fonds gevormd, voor een groot gedeelte zou de nood daarcoor thans gelenigd zijn geworden! Thans is het plan om een fonds te vor men, dat bij voorkomende onheilen zal kun nen worden aangesproken, nadat een onpir. tydige commissie van beheer verklaart, dat daarvoor termen aanwezig zijn. Eene collecte zal niet worden gehouden; zooveel mogelijk zal, indien zijne werkzaam heden dit toelaten, de Burgemeester door persoonlijk bezoek bij de fabrikanten in het bijzonder ben voor dit plao zien te winnen. Dit is hem reeds gedeeltelijk gelukt; zijn wij wèl ingelicht, dan is al meer dan een kwart ton voor dit doel bijeengebracht. Dit is een groote voldoening, eene voldoe ning volkomen in overeenstemming met het uitnemend gedachte plan, dat wij zeer toe juichen, het resultaat toewenschen, hetwelk de ontwerper zich daarvan voorstelt. Ziedaar de reden, waarom wij allo inge zonden .stukken met de vraag: .wordt er niets gedaan voor de werklieden derLeidsche Katoenmaatschappij?" hebben nagelaten op te nemen, wetende dat dit plan tot uitvoering zou worden gebracht, een plan, dat méér zal uitwerken dan al die ingezonden stukkeD, welke tot niets degelijks zouden leiaen. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen het voorstel van B. en W6. van den 9den dezer tot verhooging der begrooting, dienst 1897, in ontvangst en in uitgaaf met f 49,900, tot vinding der kooten van ue stichting van een 5de school oer 3de klasse aan den Maresingel. Zy stelt derhalve voor, tot de vaststelling van den ov&rgelegden suppletoiren staat van begrootmg, dienst 1897, over te gaan. Als een gevolg van 's Raads besluit van den lOden Juni jl. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Meisjesschool 1ste klasse, wordt den gemeenteraad de volgende voor dracht aangeboden ter benoéming van een derde onderwijzeres: lo. mej. H. E. A. Van der Scheer, onder wijzeres te Haarlem 2o. mej. E. Van Sonsbeek, onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 4, en 3o. m<-j. M. Yan der Horn Van den Bos, onderwijzeres te Voorschoten. By ministerieele beschikking is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den beer H. B. Semmelink, als assistent in het zieken huis aan de Rijks-universiteit, te Lei en, en voor het tijdvak van 1 October 1897 tot en met 31 December 1897, de heer H. B. Sem melink benoemd tot assistent voor de verlos kundige polikliniek aan genoemde universiteit. Dat was een heerlijke avond gisteren in den tuin van „Zomerzorg". Zoo ongunstig Van Erps stafmuziekcorps bet de vorige maal trof, zoo gunstig was het weder nu. De natuur en de tuin, de laatste nog gedeeltelijk prijkende in den buitengewonen bloemendos van verleden week, werkten thans mede om volop te genieten van wat in d n muziektempel werd ten gehoore gebracht. En dat was niet weinig, maar te gelijk ook. schoon. Het corps handhaafde zijn gevcstigden naam, verhoogde dien ztlfs, zoo mogelijk, nog. De waardeering bleef dan ook niet uit, vooral na Maon's groote fantaibia „Carmen" uit Bizets opera, welke de aanwezigen in boeiende spanning hield. Zulke avonden zullen niet licht ver geten worden, maar laten een weldadigen indruk achter. Gedurende de 2de helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: A. B. Steger, R. Staaten, R. Pos, Bra'oand Amsterdam; D. De Genestet, Bussum; M. Grebe, 's Gravenhage; J. M. De Vries, Katwijk aan Zee; v. d. Bel, J. De Haas, Leiden; L. Van Sliodrecht, Middelburg; J. P. Van Mens, NoordwiJkL. Veldere, Oudshoorn; E. Veenstra, Yeendam. Briefkaarten: J. Vlasveldt, C. Dobber, '8-Gravenhage; J. KJarenberg, Oldenbroek; A. Hoycr, niet vermeld. Brieven, besteld geweest naar het buiton land: v. d. Velden, Brussel; C. Ruigrok, Dusseldorf; E. Zeiler, Parijs. De bloemen- en plantencommissie der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde beeft in hare te Amsterdam gehouden vergadering de navolgende onderscheidingen voor nieuwe en onvoldoend bekende planten toegekend. Getuigschriften van verdienste aanAstilbe Lemoinei Gerbe 'd Argent, Astilbe Lemoinei Panache, en Astilbe LemoiDei Plumtt neigeux, van de heeren Gebr. De Graaft te Leiden en van de firma E. H. Krtlage Sc Zoon te Haarlem. Botanische getuigschriften aan: Conanthera bifolix, en Gladiolus quadrangularis, van de heeren Gebr. Da Graaff, te Leiden. Dankbetuiging aan: Vanda Denisoniana, van den heer J. G. Ballego, te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Colijnsplaat door ds. H. J. Couvée, te Kerkwerve. Nadat reeds op 29 Juni by de candidaat- 8telling de aftredende leden van den gemeen teraad te 's-Gravenhage in de districten I en II zonder stemming benoemd zijn verklaard, werd gisteren in district III de stemming gehouden over de voor dit district ingeleverde candidaten. De uitslag was, dat het in de 7 stem districten gezamenlijk getal geldig uitge brachte stemmen bedroeg 2197. Hiervan verkregen de candidaten: mr. J. G. S. Bevers, (aftr. lid) 1190, mr. J. Dermout (Schev.) 903, M. Knoester Sr. (aftr. lid) 1803, B. L. Loeff (aftr. lid) 1855, P. H. Van Malsen (aftr. lid) 1266, P. De Niet Azn. (Schev.) 938, G. H. A. N. Rietstap (aftr. lid) 1006, H. A. Van de Rovaart (Schev.) 1182, zoodat geko zen zijn van de aftredende leden Bevers, Knoester, Loeff en Van Malsen en voorts de hesr Van de Rovaart. Dr. Leyds, Staatssecretaris der Trans- vaalsche Republiek, bracht gisteren een be zoek aan het museum op het Raadhuis te Haarlem. Z. Ex. de gevolmachtigde minister van Frankrijk, geeft hed6Q, 14 Juli, ter gelegen heid van het Nationaal feest der Republiek, te 's-Gra?enhage een diner, waarop genoodigd zijn: de capitaine de frégate Richard Foy, commandant van bet Fransche aviso de „Ibis", thans te Amsterdam, de consuls-gene raal te Amsterdam en te Rotterdam, het per soneel der Fransche legatie en de voorzitter der Fransche Kamer van Koophandel te Am sterdam. Aan den heer H. De Mandt is op diens verzoek eervol ontslag verleend als vice-con sul van Frankrijk te Dordrecht, en in diens plaats ad interim benoemd de heer W. H. Van der Horst van Lil aldaar. Aan het gisteravond door den minister van buitenland8cbe zaken aan de Perzische ambassade aangeboden diner, namen o. a. ook deel de Russische gezant, als deken van het corps diplomatique, en dr. Leyds, staatssecre taris der Zuid-Afiikaan8che Republiek. Gisteren vervoegde zich ten huize van dr. De Vrij te 's-Gravenhage het bestuurder afdeeiiug 's-Gravonhag6 en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, om haar eerelid geluk te wenschen met de hem ten deel gevallen onderscheiding in den vorm der gouden medaille van de Pharma ceutical Society of Great Britain. De voor zitter der afdeeling, dr. Hendrik De Jong, was de woordvoerder. Ook het „N. v. d. D." deelt mede, dat prof. Hugo de Vries te Amsterdam voor de benoeming tot hoogleeraar te "Würzburg be dankt heeft. Dank zij 't prachtige weer is het feest, waarmee het veertigjarig bestaan der Rotter- damsche diergaarde werd herdacht, uitnemend geslaagd, dank ook de uitnemende orgai isatie en de stemming van het aanwezige publiek, die opgewekt was, doch gtlukkig ni-1 zooals bij dergelijke menachenmassa's wel eens wil voorkomen, in ongebondenheid ontaardde. Vei lig kan worden aangenomen, dat meer dan twintigduizend personen aan de feestelijkheid hebben deelgenomen, en het gezicht alleen op dit wiemelendo menachonkluwen was van dat deel van het terras, hetwelk voor bestuur en genoodigden Was gereserveerd, op zichzelf reeds een genoegen. Wat ongetwijfeld het langst zal bijblijven, was de schitterende illuminatie van tuin en gebouwen, waarvoor niet alleen van vetpotjes in verschillende kleuren, doch ook van gas en electriciteit was gebruik gemaakt, dit laatste vanwege de gemeente aangelegd, terwijl ook de a giorno verlichte lanen een tooverachtig effect maakten. Een mooi vuurwerk werd ten slotte afgestoken, dat mede zeer in den smaak bleek te vallen Onder de genoodigden behoorden de burge meester en andere stedelijke autoriteiten, benevens de besturen van „Artis" te Amster dam en den Zoólogischen Tuin te 's-Gra venhage. Vierde men binnen feest, ook daarbuiten leefde men mede. Den geheelen avond bewoog zich ten minste rondom den tuin een groote menigte, die soms nog harder juichte dan zfl, die binnen waren. Om zich goede plaatsen te verzekeren had den velen zich reeds des morgens in den tuin genesteld. De uitslag der verkiezingen voor leden der Prov. Staten van Noord-Holland te Amster dam is als volgt: District VIII. Candidatenmr. D. P. D. Fabius, C. V. Gerritsen, H. Verkouteren. Uit gebracht 1335 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren Fabius, die 593, en Gerritsen, die 563 stemmen kreeg De heer Verkouteren had 179 stemmen. District IX. Candidaten: B. J. M. De Bon% J. Hudig Dzn., Ch. R. Kouveld, H. P. C. W. H. J. B. Van Son. Uitgebracht 2764 geldige stemmer. Herstemming tussch9n de heeren Kouveld die 825, en Hudig, die 774 stemmen verkreeg. De heer De Bont, had 684, Van Son 481 stemmen. -- B\j beschikking van den minister vin binnenlandsche zaken van 13 Juli 1S97. s bepaald, dat de commisie, belast met het examinetren van hen, die eene akte van be kwaamheid wenschen te verkrygtn tot het geven van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en bottseeren, voor het jaar 1897 ziiting zal houden te Amsterdam; is aan deze commissie tevens opgedragen he exaxineeren van hen die in 1897 de akte van bekwaamheid verlangen voor het hand- teekenen, bedoeld in art. üShis der wet tot regeling van het lager onderwijs; en is be noemd tot lid en voorzitter dier commissie «Je heer W. B. G. Molkenboer, directeur d*-r Ryks- normaalschool voor teekenonderwijzers, te Amsterdam tot leden L. Beirer te AmsterJam, F. Lz. Berghuis te Arnhsm, J. Bubberman te Leeuwar den, D. B. A. J. Brugma te Rotterdam, A. R. Coben te Amsterdam, H. J. Van Dijk te Amsterdam, H. A. C. Dekker te AmsterJam, F. Th. Grabun te Haailem, Bart Van Hova te AmsterJam, J. D. Huibers te Amst rdam, P H. Kisjes te Roermond, S. Lantin-ga Az. te Rotterdam, J. C. U. Legner te Utrech', M. J. Lens te Utrecht, P. Van Looy te Haarlem, J. H. A. Miaralet te 's-Gravenhage, T. H. A. A. Molkenboer te Amsterdam, C. W. Njjboff te Amsterdam, H. Rozeöbeek te Heer nveen, J. W. Sevenhuysen te Haarlem, H. J. De Vries te Haarlem, B. W. WieriDk te Amsterdam, W. Zwier Gz. te AmsterJam. Sts-Ct Volgens de voorlóopige cijfers hoeft de stemming voor den gemeenteraad te Amsterdam tot uitslag gehad, dat van de 18 led^n van den Gemeenteraad, die te verkiczen waren, maar 9 zijn gekozen. Herkozen zyn de heeren mr. V. i Gigcb (IV), mr. H. S. v. Lennep (VI), Dyserin en de wethouder mr. Van Leeuw-u (VII) mr. Hfineken en prof. Fabius (VIII). Niev. gekozen de heerenJ. H. Cool (II), dr. Schipper (V) en A. Harm8en Jr. (VIII). Voor 9 zetels moöt over 14 dagen du herstemd worden tusschen 7 aftredende leden (waarvan de heeren Heineken en Fabius reed» gekozen zijn) en 11 andere candidaten. Men schrijft uit Amsterdam aan do „N. R. C.": Onlangs werd meegedeeld, dat zich alhier een commissie heeft geconstitueerd met het doel gelden te verzamelen vcor de vervaardiging van een geschilderd gl.israam ter herinntring aan de kroning van Koning n Wilbelmina en ter plaatsing in het zuider transept der Nieuwe Kerk op den Dam. Het plan heeft thans vasteren vorm verkregen en binnen enkele dagen zal voor ieder de gel genhoid worden opengesteld om door eone geldelijke bijdrage mede te werken tot ver- 32) Als Ench het eens was, als hy eens wa3 teruggekomen l NeeD, de kale schedel van haar ouden vriend boven haar verscheen in de deur. De heer Warbusch ging, zonder baar uit- noodigiDg af te wachten, op een stoel zitten, sloeg de korte beenen over elkaar en klapte van vreugde met beide handen op zyn knieën. Zóó had Regina hem nooit gezien, en de heer "Warbusch las ook heel duideiyk die stomme verwondering daarover op haar gelaat. „Weet gy dan nog niets, geachte vriendin Leviathan is gebarsten met louter geraas en stank, zoodat de ontsteltenis daarover heden nog als een wolk van damp boven de stad hangt." „Wat is er? Wie?" De vraagster vermoedde iets, maar zy durfde het niet denken. „Wie, wie?" „Hy die hier beneden in bet nietig maat - schappelyk gewemel de rol op zich geDomen heeft, die daarginds, boven ons aan het uit spansel Jupiter speelt: alle banen te door kruisen, te verwarren, van planeten ala van asteroïden. Nu is hy uitgebraad, een metaalslak geworden. Hy zit dan ook achter slot en grendel." „Wat? Wie?" Het was bijna .als een schreeuw, die zich aan haar lippen ontwrong. Nu wist zy alles, nu had de oude Lideman's naam volstrekt niet meer behoeven te noemen. Hy was echter van zoo levendige vreugde en inwendig ge noegen vervuld, dat hem de veranderiog, die met Regina was voorgevallen, volkomen ont ging. Zy wankelde naar een zetel en zat daar, alsof beur hart had opgehouden te kloppen. Haar gelaatstrekken waren als ingevallende oude merkte het niet. Hy sloeg al maar door met de handen' op zyn knieën en brak telkens in vroolyke lachbuien uit. Daarby verhaalde hy de nadere omstandigheden en deed opmer ken, dat de heer Von Rechting nog op het feest gekomen was. „En weet gy, geachte vriendin, wie mijnheer den president het masker, dat hy vóór de wereld droeg, heeft afgerukt? Ik ik was het werktuig." „Gy haattet hem dus?" „Ja, ja ik haatte hem. Niet daarom, omdat hy de president, de eigenaar der zaak en ik slechts de gehoorzame boekhouder was. Tot zulke lage bedoelingen zult ge mjj wel niet in staat achten. Wie zich boven de aarde uitwerkt, die leert anders denken. Hy be handelde my wel is waar altyd als een ondergeschikte als een onnadenkenden ge- tallenmenscb, een rekenmachine, die slechts één stokpaardje hadde sterrenkykery. Dat stokpaardje scheen hem anders goed van pas te komen. Daardoor, meende hy, zou ik niet zien, wat onder rnyn vingers hier beneden voorviel. Daarom schonk by my ook een geheel byzonder vertrouwen, nl. voor de corréspondentie fa zorgen, dié h(j wat zegt gy daarvan? als geheim politiek agent met den naburigen Staat voerde. In cyferschrift natuurlyk. Maar dat was niet moeilyk te raden. Een schurk te moeten dienen, die myn schoon, fier vaderland verried I O, juffrouw, dikwyis ging het myn krachten te boven, en het woelde en gistte in my, en een paar malen bad ik reeds myn waterkruik aan de bron stukgeslagen uit verontwaardiging, dat ik nog langer bleef toezien. Het geraas boven u, dat was vaak de uitdrukking myner woede daarover. Een3 echter maakte ik my toch gereed, hem een duidelyke vingerwyzing te geven, dat ik alles doorzag. Ik kon het niet langer meer verantwoorden. Toen ootving ik van hem een uitnoodiging tot een diner en een sigaar, iets heel fijns, zeshonderd mark per duizend. Ja, iets heel byzondera onder het dekblad gy hebt my destyds in myn toestand gezien. Wel meende de dokter, dat het een bloed storting of een congestie was, maar ik wist wel beter: het wa6 vergif. Nu was ik, tegen over den president, weer zoo stil als een muisje en werd weer zoo dom als een oude onnoozele sterrenkyker. Zeer dom moest ik er uitzien, opdat hy zou gelooven, dat ik niet gemerkt had, wat de oorzaak van die •bloedstorting geweest was. Ha, ha! Wat heeft hy om my getreurd met zyn onschuldig krokodillengezicbt! En hy heeft my gehou den dat was de hoofdzaak. Myn tyd af wachten, dat moest ik kunnen. De buit moest ryp worden, de daad, de misdaad positief. Wat kwam er ten laatste voor den dag? Jïiefa hyzonders; énkél één Wéinig uitlevering van ons mobilisatieplan 1 Met den schurk - achtigen oppasser van een generaal had hy zich tot dit doeleinde in verbinding gesteld Pechner heet de kerel een lummel, dien hy door geld lekker maakte. De plannen werden evenwel niet uitgeleverd. Ik was het, die ze in handen van den Minister terug bezorgde en aangifte deed. Daarop werd de heer Von Rechting uitgezonden. Dat weet ik van den Minister zelf en het overige, de rest zyn slot en grendel en een zeer interes sante rechtzaak, waarbij dezelfde menschen, die by den president gegeten en gedronken en gedanst hebben, om de vrykaarten vechten zullen." Regina scheen gedurende de opheldering die zy hier van haar buurman ontving, geen uitwendig deel daaraan te nemeo, alsof zy van alle beweging beroofd was. In schrille tegenstellmg daarmee stond de door de uiterste voldaanheid ingegeven beweeglijke vreugde van den ouden boekhouder. „Nu, wat zegt gy van dat alles, geachte vriendin? Heb ik dat niet eens netjes gedaan? Dikwyis reods zweefde het op myn lippen, om tegenover u tets van myn geheime weten- schdp te laten verluiden, maar steeds heb ik het weer teruggedrongen. Men moet nooit zeggen, wat men doen wil. En nu heb ik een zon uitgedoofd. Als ge het zoo noemen wilt, dryf ik met myn wetenschap een soort van sterrenkunde. Wat er van menschen en hun handelingen om my wemelt, en wat voor myn bloode oogen onverklaarbaar is, dat stel ik my eenvoudig onder een sterrenbeeld voor. Ieder sqensch, dié my belang inboezemt iq het goede of in het slechte, geef ik den naam van een hemellichaam, van een vaste ster, een planeet of oen asteroïde, en terwyl ik dan uit hun banen en bewegingen hun naderen en afdwalen gadesla, leg ik dat leven om mij heen uit dat vaak veel verwarder is dan de beelden daarboven. Ha, hoe prachtig 1" Met dezen uitioöp was de oude aan het venster getreden en had het opengeworpen. „Zie, zie tocbl Dat had ik niet verwachtl Daar hebt gy de spelling. Venus was rnet Jupiter in conjunctie getreden, en nu staat hy weer verder van haar af dan ooit. Koro mee naar boven l Wy zullen dat verder nagaan. De hemel is zoo licht „Neen, neen, myn hemel is donker donker l" riep het in de wanhopige. Zij bedankte voor zyn uitnoodiging. Ondei andere omstandigheden zou deze weigering den beer Warbusch beleedigd hebben. Maar vandaag was by in opgewekte stemming Hy bad, om volgens zyn eigenaardige wyze van beschouwing te spreken, een ster doen uit- dooven. De president was door hem gevallen. Die voldoening nam hy mee naar boven in zyn kamer. Regina kende de bijzonderheden nog niet van betgeen gisteren op de party was voor gevallen. In haar inwendige beschouwing zag zy echter weldra een diep ingrypende betrek* king tusschen die gebeurtenissen en baar eigen lot. Op Lideman en zyn aanslagen op Doria 'bart was baar gansche bandelen gericht Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1