N°. 11459 Dinsdag 6 «Tnïi. Ao.1897 (Qonraat wordt dagelijks, met uitzonderiag van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLÈD Leiden. 5 Jnli. Feuilleton. DWAALSTERREN. IDSCl DAGBLAD. PRLJS DEZER COURANT; Voor Loiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DEB ADVERTEXTIKN; Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f Grootera letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseefen buiten do stad wordt 0.05 berekend. Woensdag- en Zaterdag avond is thans het a 2 Cents ook verkrijgbaar gesteld by den Heer A. SOMERWIL Azn., S garenhandel, Uoogewoerd 24, hoek Watersteeg. Officiëele Hounisgevingen. Enrgomceeter en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van do Directie der Loidsohe Katoenvlechterij en Nettonfabriek (voorheen JAEGER tn Co.), hondende verzoek om vorgonDing tot uitbreiding van bare fabriek aan den Vestwal, w(jk V No. 2; Gelet op do artt. 6, 7 en 14, 1°. der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan bet publiekdat ge noemd verzoek mot de bijlagen op de 8ocret*rie dozer gemeente ter vieie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag 17 Juli a. e., 'e voormiddage te elf uren, op bet Raadhuis, golegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. 1 liargemeeetor en Wetboaders voornoemd, Leiden, F. WAS burgemeester. 9 Juli 1897. E. EIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeece kennis, dat door HENDRICUS JOHANNES "VAN DER MEER, wonende te Oegatgeeat, eeu ver- zoekecbrift is iogediond om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Haar lemmerstraat No. 311. Burgemoeater en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Juli 1897. E. KIST, Secretaris. Aan den 56sten Verjaardag van H. K. B. Prinses Marie, prinses Von Wied, werd beden alhier gedacht door het uitsteken der vader- landsche driekleur van openbare gebouwen en door het houden eener parade op het schuttersveld door de troepen van het gar nizoen, gecommandeerd door den luitenant kolonel Yon Stein CLllenftls en geïnspecteerd door den kolonel Langguih, commandant van hot vierJo regiment infanterie, in tegenwoor digheid van een talrijk publiek in den omtrek van het terrein. De ter-aarde-bestelling van wijlen den president van den Hoogen Raad, mr. J. G. Kist, had Zaterdag op eenvoudige wijze op „Eik eD Duinen" te 's-Gravenhage plaats. Achter den lijkwagen, voorafgegaan door vier boien van het hoogste rechtscollege, terwyi twee ter weerszijden van do baar liepen, volgde eerst een hofrytuig, waarin gezeten was jhr. mr. Pabst van Bingerden, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin- Regentes, daarna de familiebetrekkingen, ter- wyl zich verder in rijtuigen in den stoet be vonden do vice-president en twee leden van den Hoogen Raad, de advocaat-generaal en do griffier van dat college. Voorts de vice-president van het gerechtshof en de regent van hot Oude Mannenhuis, waar van de overledene regent was. Op bet kerkhof stond reeds een groote schare belangstellenden den stoet af te wach ten, onder wie de ministers van justitie en van koloniën, de oud-minister van koloniën De Waal, de leden van don Raad van State, mrs. Asser en Ten Bosch, de heer Six van Oterleek, lid van den Raad van Voogdfi, byna alle leden van den Hoogen Raad, de sub- griffier van dat college, de president, onder scheidene le jen van het gerechtshof, zoomede de procureur generaal by dat college, de vice- president en de verschillende rechters van de rechtbank, de sub officier van justitie en de griffier; voorts de prof. Vreede, rector-mag- nifleus, en Mac Gillavry, secretaris, namens professoren der Leidsche Hoogeschool, de heeren mr. C. Fock, mr. O. W. Star Numan en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, curatoren der LeiJsche Universiteit, en de secretaris der curatoren; mr. C. D. P. Paape, vertegenwoor diger van de Maatschappij tot Bevordering van Welstand, waarvan mr. Kist hoofdbe stuurder was, de heer Heyligeis, oud-auditeur militair, de heer Aug. Belinfante, uitgever van rechtskundige werken door den overledene geschreven, leden van den Raad van Toezicht en Discipline over de advocaten en verschil lende andere leden der balie, de deurwaarders by den Hoogen Raad en nog tal van andere belangstellenden. Nadat het stoffelijk overschot in do groeve was nedergelaten, richtte een der zonen van den overledene in de eerste plaats het woord tot jbr. mr. Van Bingerden, om hem te ver zoeken den dank der familie aan H. M. to willen overbrengen voor de eer, don ontsla pene bewezen, en sprak by voorts een woord van dank aan de overige aanwezigen, voor de betoonde belangstelling. Tot secretaris der Nederlandsche Ver- eeniging van Archivarissen is benoemd mr. A. Telting, adjunct ryksarchivaris te 's-Graven hage. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen: 1ste gedeelte H. G. C. Dénis, te 's-GravenhageM. Th. Mynlieff, te Gouda; A. P. J. M. Van Gil3, te Breda; B. J. De Geer, te Velp, (Geld.); en voor het 2de gedeelte: P. A. Anderegg, te UtrechtG. M. Hupkes, te Dieren; J. Koster, te Gronin gen; W. A. Caron, te Tiel; J. L. Van Sloter- dfick, te Harlingen. Zaterdag dineerden by HH. MM. op het Loo baron Mollerus van Westkerke, Commis saris dör Koningin in Gelderland, en mevrouw Mollecus, benevens de grootmeester graaf Van Lfinden, die uit Londen is teruggekeerd. Met bet oog op een eventueele vacature voor de Tweede Kamer in district IX is door de Amsterdamsche afd. der „Liberale (Jnie" voorloopig gecanaideerd voor dat district mr. A. Kerdyk. Men weet, dat mr. Troelstra voor Tietjark- steradeel opteert. Het l lijkt uit „Do Sociaal- Democraat," dat deze keuze gedaan is volgens besluit van het pariy-bestuur, dat daartoe een vergadering hield, waarby tegenwoordig waren afgevaardigden der party voor de drie districten, waarin Troelstra is gekozen. Tot gemeente-geneesheer te Goudswaard is benoemd de heer R. G. Drost, arts te Amsterdam. De gemeenteraad van Goudswaard besloot met algemeen© stemmen over te gaan tot de verbouwing van de openbare school. Door het Ryk is een buitengewone subsidie van f 7500 toegestaan. De minister van oorlog heeft den zeer doelmatigen last verstrekt de poetszakken by de troepen te voat te doen vervangen door een zwart linnen dito. Vuiler, vetter en onoog- lyker uitrustingstuk heeft de soldaat nooit bezeten, zoodat de wyziging «eer in den smaak valt. Te Assen is Zaterdag op den leeftijd van bykans 70 jaren overleden mr. B. Oosting, kantonrechter aldaar. Gedurende ongeveer 40 jaren was de overledene aan het kanton gerecht aldaar verbonden, de eerste tien jaren als griffier en sedert 1867 als kantonrechter. Door de „S.-D. A.-P." in het district Leeuwarden zal ds. Bax, van Zaandam, can- didaat gesteld worden voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer. „De Bode", het orgaan van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, is een week blad geworden. Het thans verschenen nummer is byna geheel gewyd aan de verkiezing van den secretaris van den Bond, den heer Ketelaar, te Amsterdam, tot lid der Tweede Kamer. Men schryft aan de „Tel.": De belasting op bedryfs en andere inkomsten, alsmede do pcrson'eelo belasting, hebben tal van omvang- rfike werkzaamheden in het leven geroepen, zoowel op de ontvangkantoren als op die van de inspecteurs. Daardoor zyn langzamerhand in al de groote plaatsen kommiezen uit den actieven dienst gedetacheerd geworden op de inspecties om de onvoldoend geworden werkkrachten aan te vullen. Naar wy vernemen, bestaat thans het voor nemen by den minister vao financiën om het vaste personeel op die inspecties uit te breiden, waarvoor hy een post op de be grooting voor 1898 zal brengen. Genoemde kommiezen zullen dan weer in den actieven dienst geplaatst worden. Natuurlyk is dat cene besparing. In Am sterdam byv. zyn pl. m. 20 kommiezeo, meerendeels 3 Je klasse, gedetacheerd op de Inspecties, die dus verdienen 828 648 salaris en ƒ180 toelage voor de standplaats). Vaste klerken veraienen, vooral in den aanvang, mmder. Wellicht is dit een van de redenen, die den minister tot zyn voornomen geleid hebben. Mejuffrouw Cath. VaD Rennes is door het hoofdcomitó voor de inhuldigingsfeesten te 's-Gravenhage uitgsnoodigd do „officiëele" kindercantate te componeeren, die der Ko ningin by haar feest door 1000 kinderen als aubade zal worden toegezongen. (W. v. M.) Men scbrfilt uit Den Haag aan do „N. Gron. Crt." het volgende: Er wordt natuurlyk al druk gesproken over den even- tueelen opvolger van den heer Roest, als hoofd van het bestuur der residentie. De kansen voor den oud wethouder, oud-minister van justitie, baron Du Tour van Bellinchave, die vroeger meermalen als toekomstig burgemeester gedoodverfd is, zyn geheel verdwtnen; men noemt andere namen, doch ik geloof, dat er hoegenaamd nog geen groni voor is. Het publiek „benoemt" altyd wat te voorbarig, zooals ik byv. reeds den minister van justitie mr. Van der Kaay hoorde aanwijzen voor de vacaturo van den hoogen raad, ont staan door het overlijden van den voorzitter, mr. Kist, wiens afsterven met groot leedwezen is vernomen en in wien Den Haag een zyner voortreffeiykste burgers verliest, jaren lang ook een hoogst verdienstelyk lid van den Raad. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Juli van Aóen; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Juli Gibraltar; de „Prinses Amalia", van Bata via naar Amsterdam, vertrok 2 Juli van Padang; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Juli van Padang; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Juli te Padang; de „Biomovertrok 3 Juli van Rottordam naar Batavia; de „General" vertrok 3 Juli van Mozambique naar Vlissingen en Hamburg; de „Herzog" arriveerde 3 Juli van Hamburg en Amsterdam te Delagoa-Baai; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 2 Juli van Lissabon; de „Koningin Wil- helmina" arriveerde 4 Juli van Batavia te Amsterdam; de „Laertes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Juli St.-Cathcrine's Point; de „Maasdam" vertrok 3 Juli van Nieuw York naar Rotterdam; de „Transvaal", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, passoerde 3 Juli St.-Catherine's Point; de „Werkendam" vertrok 3 Juli van Nieuw-York Daar Rotterdam; de „König", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 4 Juli Gibraltar. Hill ego m: Onder het vee van de land bouwers Jac. Verbruggen, Jobs. Van Lierop Pz., Johs. Babtista Faas, en P. Jonkheer, alhier woonachtig, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Van den landbouwer J. B. Faas is tevens een aan die ziekte ïydende koe verdronken en heden op last van den veearts onder politietoezicht begraven. Katwyk aan Zee: Verleden week mocht de heer L. A. Van Mels, opzichter by het hoogheemraadschap Rynland, d6n dag ber denken, waarop hy 50 jaar geleden by gemeld hoogheemraadschap in functie trad. Het vaste personeel van de sluizen en dat van het stoom gemaal boden den jubilaris de stoffelyke blyken hunner waardeering aan. Ook heeru Dykgraaf en Hoogheemraden maakten by hem hunne opwachting, om hem met dien dag geluk te wenschen. De heer Van Mela is zoowel door zfine superieuren als ondergeschikten zeer gezien, by de eersten wegens zyne nauwgezetheid en plichtsbetrachting, by de laatsten door zyne humaniteit. Noordwyk: Ter vervanging van den naar Haarlem vertrokken commandant der brandwacht, den he9r G. Van Eeden Pz., is benoemd de onder-commandant de heer P. De Groot Jz., en in diens plaats de heer J, H. Van der Werf, thans brandwacht. Overeenkomstig de voordracht, door de afdoeling Noordwyk der Maatschappy tot Be vordering van Fabrieks- en Handwerksnyver- heii in Nederland oclangs opgemaakt, zijn in de jl. Vrydag te Tiel gehouden algemeene vergadering de heeren C. Alkemado Sr. e i A. Dorsman resp. benoemd tot lid en plaats vervangend lid van het hoofdbestuur. Roelof-Arondsvoen: By de Ryks-pist- spaarbank aan het postkantoor te Roelof- Arendsveen en de daaronder beboerende hulp kantoren is gedurende het 2de kwaitaal van 1897 ingelegd ƒ8865.61 en terugbetaald f 20,229.47. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 41. Sas8enheim: Op hot telegraafkantoor te Sassenheim werden gedurende Juni behan deld 111 telegrammen; als verzonden 56 en ontvangen 55. Zoetermeer: Tot leden van den ge meenteraad zyn alhier herkozen de heeren N. Boonenkamp, W. Van Dorp Wz. en J. Scheer. Zegwaard: Den 13den Juli a. s. zal to Zegwaard de verkiezing pliats hebben van 2 leden voor den gemeenteraad. Als canJiJaten zyn gesteld de heeren P. M. Lammens, H. H. Steenwyk, J. Vollebregt Cz. en A G. Van Sittert; de beide eersten zyn aftredende leden. Zoeterwoude: Gisternamiddag om etieeks vyf uren is een jongetje van i jaar, van L. v. d. P., te Zoeterwoude, aan den Vliet in een sloot achter zyn woning verdronken. Polytechnische School. Geslaagdvoor het diploma civiel ingenieur^ art. 61, de heeren A. G. Allart, Jhr. W. M. De Brauw, G. H. Broekman, A. J. Hirscbig, C. G. J. W. Koopman, A. K. M. Martis, A. A. Meyers, P. H. G. Montenberg, B. J. Haitsma Mulier, jbr. R, L. R. De Muralt, F. graaf Van Randwyck, H. C. C. Van Rysbergen, F. C. Van Sillevoldt, F. Cb. J. v. d. Steen v. Ommeren, Ph. J. Stok, B. J. W. Swaters, A. M. Valkenburg, F. A. Varkevi3ser, W. Van Veen, R. J. Verwys, W. J. Wisselink, A. F. Zandstra, A. K. Zweede. Voor het diploma bouwkundig ingenieur, art. 62, de hoer A. W. C. Dwars. Voor bet diploma technoloog, art. 60, de heer J. S. Gallay. Voor hot 2de gedeelte technoloog, art. 60, de heeren W. J. A. E. Berkemeier, A. G. Böeseken, J. W. Böeseken, W. Locker do Bruyne, J. F. B. Van Hasselt, P. D. C. Kley, J. M. C. Lsbret, J. Van Lonkhuyzen, G. J. Morre Jr., J. B. Nachenius, E. Van Eibergen Santhagens, G. M. De Jongh Schiffer, H. O. Volkers. Kieswet. De Hooge Raad behandelde Zaterdag het cassatieberoep van burgemeester en wethou ders van Avereest tegen de uitspraak van den kantonrechter te Ommen, waarby vernietigd wtrd de beschikking van B. en Ws. totniefc- plaatsing van den naam van een ingezetene op de kiezerslyst. De kantonrechter stelde de plaatsing op de kiezerslijst afhankeiyk van het door den vorzoeker afleggen van een eed, welke door dezen werd afgelegd. In overeenstemming met eeno vroeg re beslis sing concludeerde jiet Openbaar Ministerie tot niet-ontvankoiykverkl iring van B. en Ws., als zynde dezen niet gerechtig 1 tot het instellen van cassatieberoep. Uitspraak 16 Juli. 17) Het bloeke gelaat gloeide, hetgeen men vroeger nooit by haar had opgemerkt; de koude, gryze oogen sproeiden vonken als het ware; de borst hygde naar adem de gebeele gestalte werd door diepen hartstoebt bewogen. Zy yide voort om uit de huizenzee weg te komen, voort naar de plaatsen, waar boomen ruischten, waar de hooge hemel zich boven haar welfde, waar de menschcn zeldzamer, de omgeving vryer en lichter werden. Hier vertraagde zy haar schreden; zy scheen kalmer geworden. Zy vond een plakje, waar zy, door geen getuigen gestoord, de uitgestrekte vlakte van een meer vóór zich had. Immers, voor een opgewonden ziel is niets méér geschikt om kalm te maken dan een groote watervlakte. „Zy heeft my niet lief," fluisterde Regina by zichzelve, als iemand, die eon blyde, geluk belovend© tyding door den klank van het woord wil belichamen. Ala in stralende geluk zaligheid verhieven haar oogen zich ten Hemel. Zy had sinds lang dat woord verwacht, zy wist, dat bet eenmaal van Erichs lippen komen zou. En nu had zy het vernomen I Had hy het dan werkeiyk gezegd of was het slechts haar eigen vurige wensch de illusie des harten, die het haar had voor- getooverd? Zy beminde Erich in den geest lag zy aanbiddend vóór hem op de knieën. Zyn eerste verschijning destyds op die zeebadplaats had een machtigen indruk op haar teweeg ge bracht. Hy zag die liefde niet; zyn hart was en bleef Doris, zyn verloofde, toegekeerd. In baar ging zyn ganscbo minneleven op. Met het dieplood der scherpste waarneming sloeg Regina de verhouding tusschen die twee gade. Elk geluid, iedere beweging ving zy met haar jaloersche, schier begeerlijke blikken op, om oenig houvast, eenige hoop voor zich te vinden, tot zy op zekeren dag tot de slotsom ge komen was: „Zy bemint hem niet." In den nacht vóór den bruiloftsdag schreef zy met verdraaide, doch vaste hand dien brief aan Erich. Zy zou gestorven zyn, als zy daarmee beur hart geen voldoening had kun nen verschaffen. En thans, de bevestiging uit zyn eigen mond, dat zy gelyk hadl Indien de toestanden zich verder aldus ontwikkelden, dan werd dit huweiyk ook onmogeiyk. Een vrouw, zoo redeneerde Regina, die den zin voor weelde, voor genot als een fijne giftstof in zich beeft, welke alle gezonde en edele organen dreigt te dooden, die is niet door woorden, niet door gebeden of vermaningen te bekeeren. Haar geest kan slechts door kommer en nood, door het opdoen van bittere ervaringen nieuw bloed worden toegevoerd doch slechts by eon vrouw, die haar man liefheeft. Maar wat dan, als die twee eens scheidden? Ja, wat danl Erich heeft den vloek van het niterlyk schoon ondervonden. Zal hy zyn hart niet naar het tegenovergestelde keeren, naar een wezen, dat by acht, dat zyn vertrouwen bezit zooals zy, en kon zy met haar uiteriyk niet getroost naast de jeugd treden? Zy stond met een haastige beweging op en trad tot zeer dicht aan het water, dat in zyn klaren spiegel haar beeld terugkaatste. Een hartstochteiyk ver langen, liefde, vreugde, geluk en hoop alles, wat op dit oogenblik in haar borst te zamen vloeide, had haar uiterlyk veranderd, verjongd, verfraaid. Haar hooge, prachtige gestalte verhief zich fier, en een schitterende naar de wolken opgeslagen blik sprak het voornemen uit: Ja, ik will „Van ODze vroegere kennissen en vrienden kennen slechts weinigen ons nog, en als zy hier voorby ryden en my toevallig in myn tuintje zien zitten, dan bekyken zy gauw de mooie caryatiden aan het huis hiernaast. Maar gy zyt ons trouw gebleven; dat is lief, dat is edel van u, mynheer de president." Met deze woorden ontving Doris den ge noemde. Het was ongeveer op den zelfden tyd, dat wy Regina naar het meer gevolgd zyn. Doris voelde een krachtigen druk van zyn hand in de hare en trok ze, door een brandenden blik getroffen, als verschrikt snel uit de zyne, hem half verwytend, half ver baasd aanziende. „Ik kom heden eigeniyk niet by u, mevrouw I Ik moet noodzakeiyk mynheer uw gemaal spreken." „Doris ging, om Erich de aanwezigheid van den president mede te deelen. Zyn blikken volgden haar vurig en hartstochtelyk. Eenige minuten later zat de president met Erich in het kabinet van den laatste, dat slechts door een portière van do huiskamer gescheiden was. Erich bood den president een sigaar aan. Deze bedankte, haalde zyn eigen koker te voorschijn en stak hem den gritfier toe, dio hem echter beleefd afwees met de opmerking, dat hy zich in zyn eigen huis niet door 6en gast kon laten onthalen. Lidemau begreep dat niet. „Het zyn geen regalia's ambalema's," sprak by. Maar Erich wees elke uitnoodiging tot rooken van de hand, zoodat de president ten laatste verklaarde, dan ook er van te moeten afzien. „Het zal ook zóó wel gaanl Maar in elk geval had het gosprek of eigeniyk myn voor stel een gezelliger voorkomen gekregen. Gy zyt griffier, waarde vriend, ne:n, het is niet als verwyt bedoeld gy zyt altyd de flinkste werken aan het ministerie geweest. Excuseer my, als ik u vraag neem het niet als een onbescheidenheid op, bid ik u hoe veel salaris trekt gy van het Ryk?" „Zooveel, om myn gezin fatsoenlijk te kun nen onderhouden," antwoordde Erich kortaf. „Vergeef me, zoo ik de vraag onboffelyk inkleedde. Men is in dit opzicht in Duitsch- land fijngevoeliger dan byv. in Engeland of Frankryk, waar iedereen do hoeveelheid van zyn inkomen als bet ware op een stuk papier aan den hoed geschreven draagt. In ieder geval is uw inkomen niet in verhouding tot hetgeen gy den Staat presteert." „Wat voor een erbarmelijk© gelykstelling zou dat zyn," hernam Erich met vuur, „ale men over 't geheel slechts voor de bezol diging diende, als men geen plichten jegens het vaderland vervulde, jegens zyn mede- men8chenl Myn beroep, recht verschaffen, onrecht afweren, vras my Van jongsaf een lust, een behoefte des barton. Ik had oen hartstochtelijke voorliefde voor het recht." „Hetgeen gy daar gezegd hebt, dat zyn uitdrukkingen, die een zoo uitstekend man als gy, een man van zoo trouwo plichts betrachting, waardig zfin," merkte Lideman aan. „Maar wat zoudt gfi zeggen, als ik n den voorslag deed deelgenoot te worden van onze onderneming?" Over de gelaatstrekken des griffiers vloog een spottend glimlachje, dat hy vergezeld deed gaan van de woorden „Ik, do ongefortuneerde griffier, deelgenoot in uw Bank? Als ge ruy dat misschien zes maanden geleden gezegd hadt, toon het ver mogen van myn vrouw nog bestond, zou hot zin gehad hebben, maar nu „Gy begrypt me verkeerd, beste vriend, ik verlang geen inleg aau kapitaal van u en toch, een zeer grooten: dien uwer kennis. Ge moest als rechtsgeleerd adviseur deel nemen. Ik bied u voor uw aandeel, uw arbeid en uw moeiten een vast inkomen van twaalf duizond mark en bovendien een jaarlyksch tantième, dat misschien op eon gelyk bedrag geschat kan worden. Wat hebt gy me daarop te antwoorden?" XWordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1