Tokio (Yeddo), in Japan, aan welke eervolle opdracht hy voldeed. Hoe aangenaam hem dia werkkring ook wa9, de heer Plugge sprak steeds met veel lof en ingenomenheid over zfcjn verbluf aldaar hy meende toch in 1878 gehoor te moeten geven aan de ver- eerende benoeming tot hoogleeraar te Gro ningen. In Japan verbleef by dus slechts een paar jaren, maar ook in Groningen vond hy een zeer aaDgenamen en vruchtbaren arbeid, waaraan hy zich met grooten yver en lust wijdde. In 1886 werd hy door de universiteit te ütrecht benoemd tot doctor in de genees kunde „honoris causa". Tal van geschriften, opstellen in linnen- en bnitenlandsche tijdschriften getuigen van zyne bekwaamheid en groote kennis. Zoo ontving by ook in 1876 eene eervolle ver melding voor een „Verhandeling over de ver- BcbjjDselen, door de chemische werking van het licht voortgebracht." Zoo schreef hy werken, waarin hy de vruchten van zün on erzoek blootlegde, o. a. over aconitine, over kwikcyaniie; over aödromedotoxine, het vergiftig bestanddeel van vele Ericaceön, welk vergift bet eerst door prof. Plugge werd ont dekt en onderzocht; over opium-alcaloïden, over saccharine, enz. Verder gaf de Neder landsche Maatschappy tot bevordering der geneeskunst nog van zijne hand uit: „Over zicht van de wisselende chemische samen stelling en pharmaco-dyamische waarde van eenige belangryke geneesmiddelen." De bu tengewone missie, afgevaardigd door den Shah van Pcrzlë om zyne troons bestyging aan de Europeesche hoven aan te kondigen, en die 10 Juli in Den Haag aankomt ter vervulling van die opdracht aan ons Hof, bestaat uit: Zyne Excellentie Nassr ed Mulk, buitengewoon ambassadeur, Beha-el Molb, ge- S3Dtschapsraad, Mirza Hassan KbaD, gezant schapssecretaris, Ardachir Khan, attaché en Mohamed Kban, militair attaché. Tot het verder gevolg behooren de parti culiere secretarissen Djirad Khan enSchrab-Bey. In den Grooten Schouwburg te Rotter dam zal gedurende do kermis aldaar worden opgevoerd door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten„De reisavonturen van Abraham Prikkie," door Rosier Faassen. De nieuwbenoemde president van het gerechtshof te Arnhem, mr. L. U. De Sitter, is gistermiddag in een openbare zitting van het gerechtshof, in tegenwoordigheid van vele leden der recbteriyke macht en der balie, plechtig geïnstalleerd. Het gerucht gaat te Groningen, dat prof. Döderlein, de opvolger van Sanger, op de voordracht voorkomt voor boogleeraar te Tubingen. (Prov. Gr. Ct.) De adelborst der 1ste klasse R. P. C. Spengler wordt met 8 Juli a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer". Met 6 Juli a. s. wordt de benoemde buitenge woon adelborst by de Kon. Nederlandsche marine reserve H. J. Harms geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructiescbip „Gier." De 2de luit. L. Titlenius KruytholF, van het 3de reg. vest.-art. te Gorkum, is overge plaatst by het 1ste reg. vest.-art. te ütrecht. Te Groningen is op plechtige wflze het ridderkruis der Mil. "Willemsorde 4de kl. uitge reikt aan de gegageerde sergeanten van het Indische leger J. Kok en A. Haverga. Tot dit doel werd door het garnizoen een parade gehouden, die door de schuttc-ry-muziek opge luisterd werd. Dtn 24sten Juli a. s. vertrekt van Am sterdam per stoomschip „Koningin Wilbelmina" naar Oost Indié eene afdeeling aanvullings troepen, sterk 44 militairen, onder bevel van den 1sten luitenant der infanterie G. E. Spirlet en onder het medegeleiie van den 2den luit. der art. C. P. Martherus. Het stoomschip „Bellerophon," van Am- aterdam naar Java, vertrok 30 Juni van Liver- jool; de „Spaarndam" arriveerde 1 Juli van Kieuw-York t9 Rotterdamde Veendam", van Rjtterdam naar Nleuw-York, vertrok 1 Juli van Boulogne-sur-Mer; de „KG.iig", van Oost Afiika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 30 Juni te Napels; do „Werken dam" arriveerde 1 Juli van Rotterdam to Nieuw-York; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 30 Juni te Lissabon. Noordwyk: Aan het postkantoor alhier wi de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende het 2de kwartaal 1897 inge legd f 3504.10; terugbetaald f 6252.99. Hot laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 511. Noord wfjkerhout: Aan het hulppost- kantoor alhi r werd in de maand Juni op de Rykaposti-paaroank ingelegd 1105.77 in 19 inlagen. Terugbetaald werd f 1001.90 in 4 koeren. Voorschoten: Do jaarlyksche scboor- steenschouw zal te Voorschoten worden ge houden in het dorp op Donderdag 8, aan den Ryndyk op Woensdag 7 Juli a s. Woubrugge: Alhier zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en wel op Woensdag 7 Juli, nam. l'/z uur, in het Raadhuis; m op Donderdag 8 Juli, nam. 31/, nur, in de openbare school te Hoogmade. Dr. J. C. V an Schilfgaarde. f Van een bevriende hand is in de „Zw. Ct." het volgende opgenomen naar aanleiding van het droevig verlies dat ons land en de medische wetenschap heeft geleden: „Dr. J. C. Van Schilfgaarde, wiens over- lydeo te Honaf werd gemeld, werd geboren t* Zoïterwoudo by Leiden in Juli 1855. Hy bezocht de lagere school en de lste en 2de klasse van het gymnasium te Leiden en ver trok in 1870 Daar Zutfen, waar hy het gym nasium verder afliep. In September 1872 als student in de medicynen ingeschreven, werd hy tot arts bevorderd in 1879 en was intus- schon reeds in 1878 opgetreden als inwonend assistent aan de chirurgische afdeeling onder professor Van Iterson. Deze betrekking vervulde hy tot ultimo Dec. 1880. In de werkzaamheden voor zyn dissertatie werd hy ia Februari 1881 gestoord door een oproeping van de Nederlandsche commissie van bet Roode Kruis van geneeskundigen, die geneigd mochten zyn in de Nederlandsche ambulance in de Transvaal dienst te doen. Zoo vertrok hy den 3den Maart van Londen daarheen, doch bereikte Transvaal niet, daar de vrede by zyn aankomst te Kaapstad ge sloten was. Toch bleef hy gedurende eenige maanden in Zuid Afrika en nam de praktyk waarvoor een collega Hollander. Uit Afrika teruggekeerd, maakt9 hy in den loop van het jaar 1882 een wetenschappeiyke reis in Duitschland en bezocht de universiteiten te Halle a/S., Weenen en Freiburg in Breisgau, om op den 30sten November d. a. v. tot doctor in de geneeskunde te worden gepromoveerd na verdediging van een proefschrift getiteld: „Trauma en constitutie." Op 1 Juni 1883 werd by benoemd tot chirurg aan het Geertrui gasthuis te Deventer, waar hy werkzaam bleef tot 1 Juni 1896, op welken datum hy optrad als chirurg-gynae- koloog aan het Burgerziekenhuis te Amster dam naast dr. Beras om later diens plaats in te nemen* Hoe hy te Deventer was gezien, kan biyken uit het feit, dat hem na zyn vertrek van daar door een commissie namens een aantal inge zetenen van Deventer een door hem zeer gewaardeerd geschenk werd aangeboden als aandenken aan zyn verbiyf aldaar. Op hot Nederlandsch Natuur- en Genees kundig Congres in 1895 te Amsterdam ge houden bield hy een voordracht getiteld „de Chirurgische behandeling van maagziekten en hare prognose". Zyn schoon, te vroeg afgesneden leven ken merkte zich wat zyn medische loopbaan be treft door een echt wetenscbappeiyken zin en groote liefde voor menschen." Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. B e va 11 e nC. Bruines geb. Haak Z. BOSKOOP. Bevallen: A. Stappers geb. Geera D. M. Geers geb. v. d. Broek D. D. De Wit geb. Pannebakker D.A. Metselaar geb. Van Gemeren D. J. Jongejan geb. De Jong Z. Overleden: J. Goadknde 10 m. Gehuwd: J. Blauw 30 j. en M. F. Van Nes22j. SASSENHEIM. Overleden: Leendert Van Munster 11 m. STOMPWIJK. Bevallen: J. Vogelaar geb. Van Geest D. Overleden: A. Evens m. 78 j., ochtg. van F. Snoeks, wonende te Zoeterwoude. VEUR. Bevallen: M. UuismaD geb. De Zwart D. ZEGWAARD. Gehuwd: F. Schatte, jm. 25 j. en L. Van Os, jd. 23 j., beiden te Zegwaard. Gob or en Alida Geertrnida, D. Van Th. Funker en B. Drieman. Overleden: Gorrit Van Staalen 1 j. ZOETERMEER. Geboren: He ena Maria, D. van A. Roeuwijk en J. Van der Meer. Gemengd Nieuws. Het aantal bezoekers van den Academietuin bedroeg gedurende de maand Juni 1983. Het Openbaar Ministerie bydon Hoogen R iad concludeerde heden tot verwer ping van het cassatieberoap van den machi nist te 's-Gravenhage, die wegeos den bekenden kippendiafstal te Overschie tot 4 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Gisternamiddag to h a 1 f v jj ftoen het middagconcert in de Kurzaal was afge- loopen, virg te Scbeveningcn bet „Corso" aan. De muziekkapel der dd. scbuttery vroolykte het bloemenfee8t op. In de jury-log9 zaten do gravin Okolicsanyi d Ocoliesna, gemalin van den Oostemyk3chen gezant, gravin Van Limbu-g Stirum en jonkvr. A. P. Van Wickevoort Crommelin. Vijftien keurig bespannen rytuiajis namen aan dit défilé doet In 't byzonder viel de aan lacht op een dogcart, waarin 2 dames zaten, boven wier hoofd een reusachtige vlinder zyn vleugelen uitspreidde. Een andere dogcart vond lyzondere aantrekkelijkheid, omdat ze geleid werd door een snoezig kindje. Twee rytuigen waren geheel in den vorm van witte zwanen ge monteerd. Twee oud-Hollandsche sjeezen, elk met een beelderig boerenpaartje, maakten niet weinig opgang. De lste prys werd toegewezen aan mevrouw Verbrugge; de 2de pr. aan mevr. Hoboken; 3de pry* aan mej. v. Prehn, en de vier bestuurs- pryzen aan de heeren v. Oudheusien, Mossel mans, Kuys en mej. v. Riemsdyk. Later werd het corso op den strand-boulevard voortgezet, terwyi de gasten van de Maat schappy „Zeebad" zich op het terras vereenigd haddon en waar de muziek haar taak tot opluistering van het feest voortzette. In den nacht van 5 op 6 Juni zyn twee rijwielen ontvreemd van de rywiel- school van den hear Pieters aan bet Zandpad te Amsterdam. Beklaagd de dief te zyn, stond gisteren voor de rechtbank te Amsterdam terecht J. F. Haages, oud 25 jaar. Twee particuliere nachtwakers hadden hem in be doelden nacht met een ander persoon eerst in het Vondelpark zien zitten en kort daarop hadden zy hem betrapt, terwyi hy juist een rywiel over de schutting wilde tillen. Hy is toen gevat, maar zyn kameraad ontkwam. Bekl. ontkende den diefetal en zeide alleen op het sportterrein te zyn geweest om pieren te zoeken, daar hy wilde gaan visschen. Het O. M., waargenomen door de sub.- officier van justitie mr. Baart de la Faille, eischte tegen bekL drie jaren gevangenis straf. Uitspraak 9 Juli. Gisteren werd te Rotterdam de bereden politie officiéél in dienst gesteld. De brigade Is 11 man sterk en bestaat uit een commandant (hoofdagent), een ondercomman dant (majoor), 4 brigadiers, 4 agenten 3de klasse en een brigadier-stalknecht. De diensten dezer bereden brigade zullen hoofdzakelijk, als by de marechaussee ten plattelande, bestaan uit patrouillediensten, in de buitenwyken, terwyi zy verder zal optre den by de surveillance in het Park, by de "Willemsbrug tot regeling van het drukke ver keer per as en te voet, by optochten en waar het verder noodig en nuttig zal blykcn. In Augustus van het vorige jaar werd een jeugdige klerk ten kantore van den ontvanger der registratie te Assen ontslagen, daar by verdacht werd zich gelden te hebben toegeëigend. Nu echter deryksklerk veroordeeld is, is de zaak ten gunste van eerstgenoemde gewyzigd en hebben de ont vanger en de inspecteur openlyk bekend ge maakt, dat zy hem onschuldig houden en hem in eer en goeden naam herstellen. Door de politie te Lobit is gisteren in beslag genomen een valsch bankbiljet van f 25, gemerkt „Q D. 7417, Amsterdam, 13 Aug. 1896," dat door een van Duitschland komend schipper by een expeditsur in betaling was gegeven. Hot is niet voorzien van water merk en de kleur is te donker. By den landbouwer S. B., te Woudenberg, is ruim 3000, waaronder ƒ2000 aan effecten, gestolen. De man ontdekte den diefstal, toen hy Zaterdag naar Utrecht ter markt moest. Als verdacht is zekere B., in het bezit van S00, die hij bewéerde gavonden te hebben, in beschonken toestand te Utrecht aangehouden. De eerst vermiste effe.ten zyn in de secretaire, waarin zy geborgen waren, teruggevonden. De dief bad ze wel in handen gehad, maar, waarucbynlyk de waarde niet kennende, ze onder andere papieren gelegd. De verdachte kan niet lezen. Nog ongeveer 1000 aan papier en spscie is zoek. Door den schuttersraad te Tiel is de zaak behandeld van een schutter, die, na twee uur diemt gedaan te hebben, zonder verlof het exercitie-terrein verli.t. De beklaagde bekende volledig hetgeen hem ten laste gelegd werd en verklaarde, dat hy tot die daad gedreven werd door de overtui- giog, dat te Tiel zoowel als elders machts misbruik plaits had en dat hy als lid der maatschappy zich zedelyk verplicht gevoelde mede te werken tot eene ïjchtige uitvoering der wetten van den Staat. De inhoud van de dien8ttabel, die spreekt van scbiet- en wapen-oefeningen, die aanvangen te vyf uren, en de inhoud van art. 42 der Scbutterywet gaven hem richt heen te gaan. De eisch was f 3 boete. OQder den diensttyi werd, volgens het oordeel van den auditeur militair, niet verstaan de marsch naar het exercitieterrein. Door het inslaan van den blik- sem is de groote boerderij van Th. Van den Hurk, te Oscb, afgebrand. Huis en inboedel, die grootendeels gered kon worden, w«»ren verzekerd. In het westen van Noord-Brabant heeft het onweder ook vreeselyk gewoed. Te Oaden bosch sloeg de bliksem in de hofstede van M. Buys, die geheel in asch is gelegd. Niets werd gered. In de Borgerhoutsche straat te Rozi-ndaal viel een groote vuurbol neer, die een gat in den grond boorde, doch geen ongelukken ver oorzaakte. Te Nisp«rn en Rukfen was het onweder vergezeld van hagel. Al de boekweitvelden zyn daar vernield en voor duizenden guldens schade werd in een uur tyda aangericht. De directeur der stadsbank-van- 1 rening G., te Bergen-op-Zoom, heeft de gemeente verlaten, zjjne zaken onbeheerd achterlatende. Gistermiddag had te Tilburg in het woonhuis van den heer K. B. een gasont ploffing plaats. De dienstbode, di9 juist op eene der bovenverdiepingen de glazen waschte, zittende op de vensterbank met het lichaam naar buiten, sloeg van den schrik achterover op den grond. Zwaar gekneusd werd zy naar het gasthuis vervoerd. Zy is niet buiten gevaar. De vermoorde knaap. Het is gebleken, dat de vermoorde knaap te Uit huizen (Gr.) het slachtoffer is van *yi 13- jarigen makker. Met den vermoor Je had hy een deitje uitgehaald, waarin oen ei. By het strootjetrekken, de gewone handeling om te beslissen, wien dit ei zou toebehooren, viel het lot ten gunste van den vermoorde uit. Verstoord over dezen uitslag, schynt de dader daarop twist gezocht te hebben, waarin zfin kameraad het onderspit dolf en met een mes vermoord, ja letterlyk geslacht werd. Na deze verschrikkelyke daad bedreven te hebben, wierp by het ïyk in de zich onmiddellyk daarby bevindende sloot en ging daarop, alsof er niets gebeurd was, naar het andere einde van het dorp, om eens te kyken, wat er by de haven voorviel. Een uur later terug- koerende, verneemt hy, dat men den jongen v. d. Hoek vermist en nu dischto hy een verhaal op van een man, zoo en zoo gekleed, cie hem en zyn kameraad met een lang voorwerp had achtervolgd. Hy bood zich aan mee te helpen zoeken en noodigde zelfs andere jongens daartoe uit. Weldra .vond" hii het vree8eiyk verminkte lichaam. De mare hier van verspreidde zich als een loopend vuur door het dorp; men ging een klopjacht houden op den „man met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep", die zich waarschyn- lyk in het hooge koren verborgen had, doch natuuriyk nergens te vinden was. Men zette posten uit op de wegen, waarlangs dit on- mensch des nachts waarschynlyk ontvluch ten zou. By het verhoor,, dat de jongen den volgen den dag onderging, heeft hy bekend. De dader is een wees, die voor rekening der gemeente opgeleid wordt in het slagorsvak. Hy is gevankelyk naar Groningen gevoerd. U i t d e L |j m e r 8. Maandag werd het jaarlykscho spiegelgevecht geleverd der Huissensche schuttery. Met muziek trok men eerst naar de kerk, daarna te 12 uren ten 8tryde. Een afdeeling bleef te H., deze ver beeldde de Gelder8chen; de rest stelde zich op by het Looveer, waar men zich der traditie getrouw eenigen tyd met visschen bezig hield. Dit waren de troepen van den Hertog van Cieve. Te één uur kwam een geblinddoekte estafette aanryden om den Duitschers te vragen wat ze voor hadden. Er werd nu een Duitscbe brief meegegeven, waarin de stad Huissen werd opgeëischt. Na eenige tyd kwam de estafette met een Hollandsch antwoord terug, dat lang niet malsch was. Maar een tweede Duitsche brief volgde, dat besloten was de stad te bestormen. Nogmaals bracht de estafette het antwoord, dat men de stad niet wilde overgeven. Daarop trok de troep met volle muziek en fakkels en branders op de stad los. Op den veerweg had de ontmoeting plaats. Hevig was de botsing, maar de overwinning was aan de CleefscheD, ondanks de groote vuren op de wallen en onder een zegemarsch trok men jaicbend Huissen binnen. Dit spiegelgevecht wordt alle jaren den eersten Maandag na St.-Jan geleverd. Het moet eene herinnering zyn aan een slag, die aan dezen weg in de 14de eeuw werkeiyk geleverd is. De Huissensche schuttery moet daarvan nog eigenaardig recht hebben: lo. visschen £metj[ kruisnet in den Brouwketel een water ttisschen H. en Angeren); 2o. bet optrekken en muziekmaken voor dezen ge legenheid zonder vergunning van den burge meester; 3o. mag aan den Brouwketel aan de schuttors sterke drank verstrekt worden (ofschoon daar geen vergunning is). Elk jaar wordt een koDing benoemd en deze hecht een zilveren plaat van zyn koning schap aan f-en met dergeiyke platen zwaar beladen zilveren ketting. De oudste dier nog aanwezige platen zyn uit de 15de eeuw. Vroeger maakte de élite van H. deel uit van de schuttery; thans niet meer. (Arnh. Ct.) Te Soest is eergisteren weder duchtig gevochten. Een boer werd zonder eenig voorwendsel aangevallen, op den grond geworpen en zóó met een knuppel toege takeld, dat men voor het behoud van zjjn leven vreest. Onze am ateur-wielrenner Willem Van den Berg heeft Zondag te Berlijn den eersten prys in het hoofdnummer voor amateurs, afstand 1000 meter, behaald. In dezen weditryd versloeg hy onder anderen den kampioen van Denemarken: Hansen, uit Kopenhagen. Volgens „Bureau Veritas" zyn in de maand Mei verongelukt 67 zeilschep:n en 15 stoomaehepen, als: Zeilschepen: 6 Duitscbe, 13 Amerik., 17 Engeische, 1 Cbileensch,2Deensche,l Spaansch, 9 Fransche, 10 Noorsche en 2 Russische. Stoomschepen1 Duitsch, 1 Amerik., 5 Engelsche, 1 Deensch, 2 Spaansche, 2 Fran scbe, 1 Nederlandsch en 2 Noorsche. In deze cyfers zyn begrepen 8 zeilschepen en 5 stoomschepen, die als verloren worden beschouwd, wegens gemis aan tyding. BUITENLAND. Fraakrijk. De afgevaardigde Bazille beeft een voorstel ingediend, om de minimum-maat voor infan teristen van 1.54 tot 1.52 M. te verminderen. De legercommissie van de Kamer heeft haren president opgedragen, hierover met den minis ter van oorlog in overleg te treden. De voorsteller liet zich tegenover een cor respondent aldus over de zaak uit: „Duitsch land ziet zyne lichtingen steeds sterker wor den; de onzen daarentegen verminderden telken jare, tot op het laatste jaar toe. Wel is waar hebben wy dit jaar 20,000 man meer en hetzelfde zal in het volgende jaar het geval zynmaar zal deze toeneming aanhouden Het komt my noodzakeiyk voor, dat men zich met deze zaak onledig houdt, en naar myne meening is er een gemakkelyk middel om het cyfer van onze lichtingen te verhoogon, door namelijk de minimum-maat tot 1.52 M. terug te bren gen. Het eenige ernstige bezwaar, dat men togen dezen maatregel zou kunnen inbrengen, zou zyn, dat do soldaten van 1.52 cM. lengte te zwak waren, om de zware bepakking van den Franschen infanterist te drageD. Dit nadeel zou echter gemakkelyk overwonnen kunnen worden door de kleine soldaten voor de lichte cavalerie of voor de Alpenjagers te gebruiken, die zeer licht uitgerust zyn. Een nauwkeurige studie van het onderwerp zou da gelegenheid verschaffen, het jaarlyk sche contingent van het leger met 10,000 man te verhoogen." Verscheidene officieren van het recruteerings- bureel, wier meening door een medewerker van de „Éclair" werd gevraagd, verklaarden zich voor verlaging van de minimum-maat; sommigen wilden zelfs tot 1.50 M. gaan. Juist in Frankrijk zlin vele kleine mannon met stevfeeo lichaamsbouw aanwezig, dlr tegen all# «ischen van den militairen dienst- zyn opgewassen, maar zyn uitgosloten, omdat zy beneden de maat van 1.54 M. zyn. Uit Buda-Pesfch wordt gemeld, dat de koning van Siam, die gisteravond van daar naar Warschau vertrokken is, zyn verbazing te kennen heeft gegeven over de berichten betreffende de onlusten tusschen Franschen en Siameezen in het grensgebied. Men gelooft» dat onbeteekenende botsingen schromeiyk overdreven zyn, en de koning heeft uitdrukke- ïyk laten verklaren, dat hy vredelievende bedoelingen heeft. Een bericht uit Tanger meldt, dat de regeeriogstroepen door de opstandelingen verslagen zyn. Allo krygsgevangenen werden afgemaakt De regeering zal een nteuwo expeditie uitzenden. PuitscD «Mid. De „Relchsanzeiger" puunceert het aftreden van dr. Büttieher en de benoeming van Graaf Pasadowsky tot Staatssecretaris van Binnen* landsche Zaken en tot staats minister, plaats» vervanger van den rijkskanselier. De heet Miquel is benoemd tot vice president van hel staatsministerio en generaal Podbielski tot staatssecretaris van het Rykspostambt. Het eerste eskader der Doitscho vloot zal, naar to Kiel verzekerd wordt, keizer Wilhelm vergezellen op zfln reis naar St« Petersburg. Groot-J3i*i tannic. Te Cbitpnr, in Engelsch-Indië, zyn ern» stige ongeregeldheden uitgebroken, naar men zegt ten gevolge van het ontwijden eener moskee. Dinsdag begonnen de onlusten, welke doof een sterke politiemacht werden onderdrukt, doch den volgenden dag met nog grooter W09de werden herhaald. De politie kon thans niet meer de orde handhaven en moest da hulp van militairen inroepen. Byna alle Europeesche inspecteurs zyn gewond, sommigen zelfs zeer ernstig, en men vreest, dat het, ho9wel de militairen de orde hebben hersteld en voortdurend dODr de straten patrouilleeren, nog langen tyd zal duren, voor de bevolking waer tot kalmte is gekomen. Te Poena wordt beweerd, dat de koetsiers van do rytuigen, waarmede de leden der pest- commissie, Rand, Lewis en Barry, van de receptie van den gouverneur van Bombay; terugkeerden, met de samenzweerders in be-; trekking stonden, daar zy het zoo hadden in- gericht dat die rytuigen elkaar zou Jen opvolgen.; Maar toevallig werd die volgorde gewyzigd,' vandaar dat luitenant Agerst by vergissing doodgeschoten is. Ec schynen ook versihil-' lende voorteekenen geweest te zyn, dat er op den nacht van den aanslag iets byzonders zou gebeuren. Woensdagochtend zyn ernstige ongeregeld* heden voorgevallen te Sjitpoer, waar men beweerde, dat een moskee ontheiligd was. De politie kon de saamgeschoolde menigte niet uiteendrijven en moest do hulp der, troepen inroepen. De ongeregeldheden her haalden zich in den loop van den dag. Emige Europeanen werden gewond. Tegen den avond heeft cavalerie gepatrouilleerd door de stad. Alle versterkingen zyn nu in de Lange Bergen (Betsjoeanaland) aangekomen, en de algemeene aanval op de opstandelingen zal beginnen, onder bevel van kolonel Dalgety. Portr.gal, De minister van financiën stelt voor het deficit van 2697 contos de reis teannuleeren door vier binnonlandsche financieel© operaties waarvan dan nog een overschot restetrende zal biyven van over 132 contos de reis. De houders der buitenlandscbe schuld zul» len over den dienst 1896 97 hetzelfde aan» vullingsbedrag der interest ontvangen als over 1894-95. Transvaal* President Krugor bee'fc geïnformeerd of do beslissing van den Volksraad betreffende da verwerping van de concessie, verleend aan de Jobannesbnrgsche electriscbe trammaat- schappy, bedoeld was als een votum van gebrok aan vertrouwen in hemzelvon. De Volksraad heeft daarop gisteren een motio aangenomen, waarin verklaard wordt dat het besluit niet zoo bedoeld was. Het wetsontwerp betreffende de pension* neering van Transvaalsche ambtenaren is met 14 tegea 12 stemmen verworpen. Deze nederlaag is niet zoo groot al3 do beide vorige keeren; hetzelfde wetsontwerp werd toen met een veel grooter meerderheid verworpen. Men gelooft dat de regeering het volgend jaar opnieuw een pensioenwet aan den Volks-» raad ter goedkeuring zal voorleggen. Creta. De als gouverneur van Creta genoemde heer Droz kan moeilyk een persona grata zyn van den Sultan, omdat hy een opwekking ten gunste der Grieken heeft onderteekend. In Bern bad zich, evenals in. meerdere Zwit- sersche steden, een comité gevormd om voor de Grieken geld in te zamelen en iu de cir culaire, die dit comité daartoe uitgaf en die ook de handteekening van den heer Droz droeg, waren allesbehalve vleiende uitdruk kingen aan het adres van de Turken opge nomen. Doch ook Rusland zal niet byzonder voor de candidatuur van den heer Droz zyn, daar by indertyd bet Russische plan van het Suwarow-gedenkteeken ernstig bestreden heeft, zoodat het toen weinig scheelde of de toestemming tot het oprichten van dat ge*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2