Terwyi due in NoordwykBinnen het aantal uitgebrachte stemmen op beide dagen het zelfde was, werd op 25 Juni te Ncordwyk aan Zee door 12 kiezers minder bun stem plicht vervuld. Door den voorzitter van het eternbureel Ie Noord wyk-Binnen was éón biljet van onwaarde verklaard, omdat, by bet zwart maken der witte stip, krassen buiten bet vierkante vakje waren aangebracht, hetgeen door hem als een zichtbaar merkteeken be schouwd werd. De heer C. J. L. Van der Meer, kiezer, by de opneming tegenwoordig, teekende hiertegen protest aan, op grond, dat dergelijke handeling by een misschien senuwacbtig of onervaren kiezer niet mag worden aangezien voor het opzettelijk aan brengen van een of ander kenteeken, dat zijn etem van onwaarde maakt. Ónze Yereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeeroefl die langade mige naamMe dunkt, we moesten hem maar wat inkorten: Ik stel voor hem volgens de meer en meer gebruikelijke wi)Z9 tot enkel initialon te reduceeren, aldus: V. V.-V. die V. V.-V. dan is nog steeds bezig op den inge slagen weg voort te gaan. Dezer dagen weer zflo op verschillende punten der gemeente wjjsvingerlge reuzenhanden aangebracht, die de bezoekers van dorp en strand „naar zee" of „naar het duin" den weg wijzen. Ook vindt men op eenige der schilderachtigste plekjes in de duinen banken geplaatst, van waar men een klein Zwitserland te aanschou wen krijgt. Vooral die bij de rustieke brug te een beklimming van het duin overwaard. Voorzeker een gelukkige gedachte van V. V.- V/s bestuur, dat hierdoor aanspraak bekomt op de dankbaarheid der gemeentenaren voor xjjn pogen Noordwijks blo9i te bevorderen, en niet minder op nog meer medewerking en steun, die den leden der Vereeniging zeiven weer ten bate moeten komen. Voorschoten: Do collecte voor den Gowapenden Dienst in de gemeente Voorscho ten heeft opgebracht f 20 53s. Te Voorschoten stemden op 25 Juni 307 kiezers. 15 stemmen waren van onwaarde. Op den heer Donner waren uitgebracht 173 en op den hoer Van Nispen 119 stemmen. Uit de „Staatscourant". Bij kon. besluit is aan jhr. mr. W. M. De Brauw, met ingnng van 1 Juli 1897, op zijn verzoek, op de meost eervolle wijze, ontslag verleend uit zijne betrekking van Commissaris der Koningin m de provincio Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dieusteu, dooi hem aan den lande bewezen. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sïttard, H. J. Messink, (.bans commies der posterijen van de 2de klasse. Pensioen verleend aan J. Jacobs, ten bedrage van409 'ejaars; aan M. D. Lainrnerta 208; aan mr. J. J. Modderman ƒ2030. Aau mr. M. G. P. Del Court van Krimpen, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van bot college van regenten over het buis van bewaring, voorioopig tevens hulpstrafgevangenis, te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid van genoemd college van regenten jhr. U. M. Speelman, oud-burgemeester van Harlingen, wononde te Haarlem. Aan den kapitein J. N. A baron Van Wassenacr van St-Pancras, van bet corps pontonniers, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van bet ordoteekon 4de kL van bet Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem geschonken door den president van Venezuela Min.beschikkingen De minister van binnen- laudscbo zaken beeft bepaald, dat de voor bet tijdvak van I Juli 1897 tot en met 30 Juni 1898 bënoemdo Rijkslandbouwleeraar C. R. Brinkman sal werkzaam zjju binnen do provincie Friesland en hem als standplaats aangewezen de gemeente Leeuwarden; dat de Rijkstuinbouwleeraar J. P. M Cammao zal werkzaam zijn bionen de provincie Gelderland en hem als standplaats aangewezen de gemeente Tioldat de Rijkstuinbouwlecraar J. G. Hazeloop zal werkzaam zijn binnen de provincie Noord-Bolland, en hem als standplaats aangewezen de gemeente Aalsmeer. Audiëntie De gewone audiëntie van den mi nister van oorlog zal Donderdag 1 Jali niet plaats bobben. Een herinnering:. Den 29sten Juni 1882 werd de 2de luit. Luske, te Lamgoet, in Atjeh, levensgevaarlijk gewond bü do bescherming van een 200-tal koelies, die aan een nieuw te maken weg arbeidden. Zyn soldaten bestonden voor het moerendeel uit recruten, doch Luske hield met diia andere soldaten stand tegen esn groote overmacht vaa Atjehers, terwijl de anderen vluchtten. Lusko ontving eerst een schot in de linker hand, toen in den rechter oksel, tot eindelijk een schot hem overeen lieg deed neertuimelen. Toon stormden de Atjehers op bem los en drenkten hunne klewangs met zijn bloed. Luske trachtte zich nog met zijn sabel zooveel doenlik te verdedigei, maar toen de helft van z(jn rechterhand weggekapt werd hij beeft nog een liDg, waarop drie klewang- houwen duidelijk waar te nemen zijn ontviel het zwaard aan zijn vuist. Met de gewonde linkerhand trachtte hij to?n den knoop los te maken van het étui, waarin by zijn revolver droeg, (joch immer door daalden de klewangs op zijn geteisterd lichaam neer. Toon by later door de soldaten van kapitein Bonoieu, die op het 1 ooren der schoten ter assistentie toegesneld was, gevonden werd, dacht men niet a ders dan een lijk voor zich te hebben. Men legde het lichaam op een draagbaar en bracht bet naar de versterking, waar de offle. van gezondheid Rogier nog leven constateerde, en een behandeling begon, waar aan, en ook aan de versterken e middelen, die mevrouw Hofsteede toezond, Luske zijn later horstel to danken heeft. Hij z.l toen ternauwernood meerderjarig geweest zijn, maar toch was hy voor alle militaire diensten ongeschikt geworden, zoodat zijae pensionaeeriog volgen moest. Nu leeft de heer Luske die gelukkig zeer gefortuneerd is als vergeten burger te Baarn. De hoer W. Bosch die in de „N. R. Ct." bovenraedogedeelde bijzonderheden her innert wekt ieder op om als bewijs van hulde aan den heer W. C. C. Luske op den 29c ten dezer een naamkaartje te zenden. Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZOItG. Dinsdag 29 Juni, te halfacht, door het Staf muziek oorpe van bet 4de Regiment Infanterie. Directeur: de beer W. Van Erp. Eerste •Meeting: No. 1. «Uotor dem SiogeebanDer", Maracb, Blo 2. Ouvertore .Le Domioo nor", Auber; 3. .La Oitana", Valse (late uitv.), Bnoaloeai; 4. Tanzmueik rus der Oper: .Die vtrkauflo Braut" (late uitv.), Smótana; 6. Fantaiaie aar l'Operetto. .Madame L'Archiduo"*, Offonbach. Tweede «f- deeliog: No. 6. Ouverture „Enryantbo", Weber; 7. Adagio uit het Viool-Concert, Max Bruch; 8. a. Voorepel van de 4 de acte uit do Opera .Carmen", arr. B. Boa, late uitv., Bizet; b. Liod uit de Opéra .Ozar and Zimmermauu" arr. B. Boa, late uitv., Lortzing; 9. Bbapeodio bongroiae No. 2 (arr. Vao Erp) (late uitv.), Liezt. De uitslag der verkiezingen. In het Handelsbladdat reeds een eersten indruk van den uitslag gaf, is de schrijver van „Van Dag tot Dag" over dit onderwerp nu aan het woord. Zijn oordeel is, dat de victorie van Vrijdag een zegen voor ons vaderland kan worden, als zij een einde maakt aan de splitsing der regeeringspartijen in clericaal en anti-clericaaL Die partijverdeeling behoort z. i. voor het vervolg aan B3lgiè overgelaten te wordeo, daar zij bh ons geen zin heeft. Schr. wensebt den Staat onafhankelijk, te laten van elke geloofsrichting; maar anti- clericaal, in den zin van anti-godsdienstig, is, volgens hem, slechts een onbeteekenende minderheid in Nederland. Nederland, met al zijn tal van kerkelijke genootschappen, kan niet zegt scbr. op katholieken grondslag geregeerd worden. Indien onze katholieke landgenooten dit willen inzienindien de Kerk wil gedoogen, dat onze katholieken evenals ze dit in Enge land doen waar zoowel liberale als conser vatieve katholieken in de staatkunde zich aansluiten bh de party, in wier Btaatkun dige overtuiging ze deelen dan komt er hier een natuurlijke partijverdeeling, in plaats van de kunstmatige van heden. En wat de anti-revolutionnairen aangaat, meont schr., dat dr. Kuyper zich misrekend heeft, door zijn natuurlijken bondgenooten, den radicalen, ontrouw te worden. Tot een betore partijverdeeling, niet gekocht door prtjsgeving van een groot landsbelang, kan dus langzamerhand, beweert schr., ook bh medewerken. En de liberalen zullen door de victorio ge noopt worden, met krachtiger vertrouwen dan ooit op het volk, de handen aan den ploag te slaan, om, werkende voor de groote volksbelangen, hoopvol de toekomst to gemoet te gaan. Wat het ministerie betreft, en den invloed, welken de uitslag daarop zal hebbeD, zet schr. op den voorgrond, dat dit een beperkte taak had, bestaande in het tot-stand-brengen der kieswet. Die taak heeft het volbracht, en bovendien in de belastinghervorming voort gezet, is de regeling der Kamers van Arbeid tot stand gebracht, is het vraagstuk van do arbeidersverzekering ingeleid en is oen wets voorstel tot betere bescherming van het kind ingeliend. Aan andere vraagstukken van gewicht: dienstplicht, verzekering van werklieden voor den ouden dag, herziening der armenwet, leerplicht, rechtstoestand der vrouw, woning vraagstuk, enz. is niet geroerd. De kiezers, die de nieuwe Kamer hebben gevormd, hebben, zoo erkent scbr., recht op vervulliog dier wenscben, en zoo betoogt hij nu: Het tegenwoordig kabinet zal zichzelf de vraag hebben te stellen of het voor die taak berekend is. Het bevat zwakke elementeD, ook elemen ten die, hoe krachtig ook zichzelf hebben verzwakt. Dit dead de heer Van Houten, toen hy te Groningen verklaarde, dat een minister, die niet tegelijk Kamerlid is, geen vasten grond onder zich heeft. Een reconstructie van het Ministerie, wel licht onder leiding van den beer Röell, zal daarom wel niet kunnen uitblijven, tenzij H. M. de Koningin-Rogentes het moer in 's lands belang acht een ander liberaal staatsman met de taak te belasten. De grondtoon van het ministerie, dat voor de Dieuwe Kamer optreedt, zal, dunkt ons, moeten zijn: krachtige ontwikkeling van de hulpbronnen des lands en verhefüDg van de economisch zwakken in de maatschappij. Men mag vertrouwen, dat alle liberale Kamerleden nieuwe kracht en zelfver trouwen verkregen hebbende door hun aan raking met de kiezers zich zullen beijveren een krachtige regeering in dien geest mogelijk te maken.... en blijvend te steunen. Een paar wenschen heeft schr. zelf, nl.: Dat do toekomst brenge: Afschaffing der plaatsvervanging, hulp aan den landman door verspreiding van practischo kennis tot ont- ginniog van woesto gronden en vrijheid van verkeer door opheffing van tollen te land en te water. De 25ste Juni beeft veel goed gemaakt van wat de 15de scheen te hebben bedorven, zegt de N. R. C. „Het groote resultaat van den herstemmingsdag is: dat de vrees voor een regeering der verbonden kerkelijke partijen verdwenen is. Niets meer, maar ook niets minder. Een wanklank was de verkiezing van dr. De Visser, waardoor een verdienstelijk man als de hetr Mess werd buitengesloten. Ook vindt hot blad het jammer, dat slechts aan twee personen te beurt viel in meer dan één district verkozen te wordm, omdat dubbtla verkiezingen de gelegenheid zouden hebben opengesteld liberale mannen, die het met leed wezen uit de Kamer ziet verdwijnen, daarin terug te brengen. Het groote succes der socialisten, die al de vier zetels veroverden, waarvoor zy in herstemming kwameD, schrijft de N. R. C. Toor esn deel toe aan den persoon van mr. Troelstra, dia in hun kringen veel populariteit geniet. „Het is daarom volstrekt niet seker, dat, indien mr. Troelstra, "gelijk men mis schien mag aannemen, voor Leeuwarden op teert, de beide andere districten socialistisch zullen blijven. Er is althans voor de liberalen reden genoeg, om daar den strijd nog eens met fnsscben moed te hervatten." En na vervolgens een uitvoerig overzicht van den uitslag gegeven te hobben, waarbij bet blad opmerkt, dat de katholieken niet veel reden hebben zich over de gevolgen van het verbond met de anti-revolutionnairen te verheugen, noch te roamen hebben over de trouw van de volgelingen van dr. Kuyper, die lang niet als één man zfin opgekomen, waar het 't steunen van een katholiek in herstem ming gold, besluit de N. R. Ct. aldus: „Het gevaar eener clericale regeering is voorbij. Voorbij ook het gevaar, dat den vrijen handel dreigde. De geest van vrijheid in ons staatsleven beeft overwonnen. „Onvermengd is echter de vreugde der ver- eenigde liberale partij niet. Zij heeft haar aantal stemmen in de Kamer van 57 tot 47, dus met 10 stommen, zien dalen. Zij bezit geen meerderheid. Met de hulp der radicalen komt zfi één stem boven de 50. „Er dient rustig en w(j6 te worden overlegd welke regeering, ten gevolge der eerste ver kiezingen onder de nieuwe wet aan Nederland, past. Op de raadslieden der Regentes rust thans een hoogst gowichtige taak. Mogen zfi er zich tot heil van het vaderland van kwijten l Het Vaderland beweert, dat het met tamelijk groote gerustheid de herstemmingen heeft te gemoet gezien. De op 15 Juni door de tegen partij behaalde overwinningen golden z. i. meerendeels districten, die lang verloren waren beschouwd. Overal, waar de kansen twijfel achtig stonden, was herstemming, maar ook op tal van plaatsen, waar de liberale meerder heid zeker was. „Hebben de herstemmingen onze verwach tingen niet teleurgesteld, wy moeten nu erkennen" aldus gaat het blad voort „dat ze die verre hebben overtroffen. „Hulde aan bet gezond verstand der massa! „Dag op dag was door de tegenpartij verkon digd, dat Nederland in het heidendom was verzonken, dat het ongeloof ten troon zat, dat het steeds voortwoekerend liberalisme de Christelijke beginselen in het hart des volks verdelgde, en nameloos wee over ons laüd uitstortte; dat de banier des Kruises weder moest worden ontplooid en het Christelijk bewustzijn weder onze wetgeving moest door dringen. „Het volk heeft de holheid dier erbarmelijke phrases doorzien, op indrukwekkende wijze tegen die lastertaal geprotesteerd, en de Kerk t ruggedrongen van het gebied, waarop zfi de vaan harer onverdraagzaamheid en barer hesrscbzucht, onzen dierbaarsten rechten en vrijheden ten spijt, wilde doen wapperen. Teruggedrongen heeft bet ook het zich op den voorgrond dringende protectionisme, en het heeft geweigerd, ter wille der bedrieglijke voorBpiegelingenvan meerder arbeid en hooger welvaart, zich een broodbelasting op t; leggen, die de mingegoede klassen loodzwaar zou drukken. „Ziedaar do beteekenis van het bereikte resultaat. „Over gens past het te erkenneD, dat geen regeenngskrachtigo meerderheid is verkregen. „Intusschen is het thans nog vrij IJdel bespiegelingen te houden over de toekomst. Het lijdt nauwelijks twijfel, of het Kabinet zal beginnen de portefeuilles ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin Regentes. De beperkte taak, waartoe het geroepen was, is afgedaan, en de eigenaardige meerderheid, waarop het steunde, is niet meer. De eisch der constitutioneele beginselen is thans, dat H. M. vrijheid erlange te beoordeelen, wat bij de nieuwe verhouding te doen staat. Onder de verschillende mogelijkheden behoort, uit den aard der zaak, ook die eener reconstructie van het Kabinet. Gerekend zal, meent Het Vad.t moeten worden met bet feit, dat in de liberale partij do geavanceerde elementen een bepaald over wicht hebben verkregen. Een schaduwzijde is, dat illustratiën van het parlement, mannon van beproefde ervaring en groot staatsmans talent, het veld hebben moeten ruimen. De Amsl. Crt. legt vooral den nadruk op de zedelijke beteekenis van den uitslag. Het blad had gevreesd, wat de clericalen hoopten, dat de aanzienlijke kiesrechtuitbrei ding, gelijk in '88, ook nu ons zoude brengen een clericale meerderheid. „Intusschen is hot tegendeel gebleken. De groote onbekende, het nieuwe kiezersvolk, bleek in zijn meerderheid al even weinig clericaal als do oudere broeders. En dit moet met te meer klem worden vastgesteld, om den moreelen invloed, die de nawerking van dit feit zal zfin. Want wanneer thans bet Regeeringskasteel was buitgemaakt, zou over vier jaar die tosstand als de bestaande orde aanvaard en geduld zijn. Men zou er zich bij hebben neergelegd of althans zich hebben leeren schikken in de noodwendigheid van te behooren tot de anti-clericale minderheid. Ook dit is nu hot geval ni.t." Hel Volksdagblad wijst er op, dat de sterkste party thans wel de liberale is, maar dat zij de radicalen en den volkspartijman noodig heeft, om ook maar éón stem meerder heid te krijgen. „Van een krachtige regeering zal dus in de eerstvolgende vier jaren geen sprake zyn. Het zal wel weer een gemodder en geschipper worden, om de zaken gaande to houden, en het behoeft niemand te verbazen, als ten slotte mr. Van Houten kalm op het torentje blijft zitten, om de zaak op den ouden voet voort te zetten." De meest rationeele oplossing acht het blad, dat thans een Kabinet werd gevormd uit geavanceerde liberalen, dat zich hoofdzakelyk bezig bield met „sociale hervormingen." „Deze toch zyn door alle partijen niet alleen beloofd, doch op den voorgrond geplaatst, en het laat zich dus aanzien, (indien men ten minste nog eenig vertrouwen mag stellen in 8tembuBbeloften) dat voor deze zaken een flinke meerderheid uit verschillende partijen is te vormen, tenzij ae clericalen, uit politieke berekening, van de liberalen die hervormingen niet zouden willen aanvaardon." De Standaard verklaart zich dankbaar, maar niet voldaan. Waar de anti-clericale partyen het tot 58 zetels brachten, schrijft het blad dit toe niet aan eigen kracht, maar deels aan het Dominee steekje van Braakensiek en deels aan de R o o d e muts. „Wat we van meet af profeteerden, heeft zich volkomen bevestigd, t. w., dat we een da capo van 1853 te gemoet gingen, en dat het de fractie Bronsveld zou zijn, die, bijaldien de „liberalen van alle gading" overwonnen, hen van den ondergang had gered." Het was, zegt het blad, een politieke verkiezing, die in een kerkelyke worsteling oversloeg en ontaardde. Met het kerkelijk en sociaal-democratisch hulpco'ps stond, berekent De Standaardde kans der liberalen nog zóó hacheiyk, dat een verplaatsing van 275 stommen over heel het land hun op zeven zetels verlies zou zijn te staan gekomen. „Indien in Sneek 2, in Gouda 14, in Amster dam II 46, in Amsterdam VIII 85, in Bever- wyk 55, in Dordt 66 en in Dokkum 58 per sonen andersom hadden gestemd, zouden er voor do Christelijke partyen 51 zetels gewon nen zyn geweest, en hadden alle anti-clericale groepen saam bet slechts tot 49 gebracht. „Weet men nu, hoe in deze zeven districten tal van anti-liberalen zich door orthodoxe predikanten hebben laten overhalen, om op don liberaal te stemmen, dan is het klaar als de dag, dat op een 410,000 kiezers, die opkwamen, een handjevol misleide belijders van den Christus dezen triomf aan de partijen van Ongeloof en Revolutie verschaft hebben. En daarby misbruikte men dan nog Groen van Prinsterers naam." Verreweg de pyniykste indruk, dien de uitslag achterlaat, vindt De Standaard in het feit, „dat mannen van Christeiyken huize, op dit gewichtig keerpunt in ons nationale leven, do balans naar de zyde van het ongeloof hebben doen overslaan." De (Antir.) Nederlander zoekt de oorzaak der débacle voor een voornaam doel in anti papisme. „Zelfverblinding heeft zelfs van radicalen en atheïsten meer heil doen verwachten voor de hoogste goederen van ons volk, dan van warme protestanten, wier protestantisme meer dan een klank is. „Aan den anderon kant ligt zeker een voornaam doel der .schuld aan de wjjze van ageeren dor gereorganiseerde antir. party. Men meent van die zyde maar al te vaak, te kunnen do9n wat men wil. Allerlei staketsels en exclusivistische maatregelen brengen scheiding onder gelykgezinde kiezers. Een goed deel dor positieve christenen wordt uitgesloten. Men brengt zyn candidaat in herstemming met een liberaal. En men meent dan maar, dat by die herstemming alle brooders en vrienden, mits ztJ op hun „consciëntie" bewerkt worden, wel voor dien geestverwanten candidaat in het vuur zullen gaan; althans dat dit hun plicht is. Zoo iets heeft echter zya grenzen." Ook De T\jd acht het vermoeden gewettigd, dat het anti papisme „voor deze gelegen heid met den beter klinkenden naam anti- clericalisme verwisseld" aan de stembus verreweg de voornaamste rol gespeeld heeft. Anti papisme, en dat wel van de meest „ordi naire" soort. Benydenswaardig acht het blad de eer van zulk een overwinning niet. „Of het voordeel er van althans voor de liberale party waardeerbaar zal biyken? Wy hebben evenmin reden om het te gelooven. Behalve watzy leed in gehalte, i3 het getal harer vertegenwoordigers in de Kamer niet onbe- langryk geslonken. Bovendien, welko elemen ten heeft haar invloed daar gebracht l Niet minder dan viar sociaal-democraten danken aan haar middellyken of rechtstreekschen steun hun Kamerzetel, terwyl de homogeniteit tu8schen Bastert en Van Bylandt en Nolting en Ketelaar vermosdelyk ook nogal wat te wen schen zal overlatenGezwegen nog van den Christelyk-historischen eenling, die voor 't minst nogal verlegen met zyn figuur mo9t zyn." Eet Ned. Dagblorgaan der Chr. Histori- achen, is zeer tevreden met don uitslag. Maar vooral vindt het blad reden tot juichen in het feit, dat door de C.-H. bet verbond tus- schen dr. Kuyper en dr. Schaepman geknakt en onmogelyk gemaakt is. „Nederland hoeft zich te rechter tyd den Grooten Zwijger herinnerd „Hoe mo.-ten dr. Schaepman en dr. Kuyper te moede zyn, nu zy, die zich der overwinning zeker waanden, zich geslagen zien!" „Nederland is niet clericaal, dat heeft het bewezen. Nederland is anti-clericaal, geiyk wy, dat heeft het getoond! „De liberalen wonnenwaar w door nood gedwongen, wilden, datzy zouden wmnen. De clericalen verloren, waar wy wilden, dat zy zouden verliezen." Het Centrum troost zich eenigszina met do gedachte, dat eigenlyk geen enkele party heeft overwonnen. De Christeiyk-Historischen hebben, zegt het blad, in zooverre „eer" van hun werk, dat zy de liberalen voor een algeheelo nederlaag hebben behoed. „Opmerking verdient intusschen, dat huq drie gekozen candidaten juist in die plaatsen de overwinning behaalden, waar tot dusver de liberalen nagenoeg oppermachtig waren: Rotterdam en Utrecht. O Nemesis 1" Zeker acht Hel Centrumdat het kabinet geen overwinning heeft behaald. „Het werd zelfs op gevoelige wyze ver slagen in don persoon van mr. Van Houten te Groningen en van mr. v. d. Kaay te Alkmaar. De uitspraak van het verdubbelde kiezerscorps is allerminst een uitspraak te zynen gunste. De Maasbode erkent: „De anti-liberalen hebben den zoo stoutmoedig opgezetten slag verloren, de schoone vooruitzichten zyn in hel niet verdwenen. De Kamer is niet om. Wel is een geheel nisuwe positie geschapen, wel hebben wy voordooien behaald, doch eene anti liberale regeering behoort nog tot de toe komst." Dit wil niet Z9ggen, dat de toestand ln de Kamer het blad zooveel vrees inboezemt. „Daar zal anarchie den boventoon voeren, en men zal ons het kwaad nier Kunuon coon, wat men wil. Wie weet, hoe spoerig het blykt, dat de liberalen een olifant uit de lotery getrokken hebben! Van Tak willen Bastert c. s., van Van Houten willen Nolting c. s. niets weten. Dat is naast do versterking van de anti-liberale oppositie het groote licht- pant ia deze gebeurtenis. Maar het is dan ook een lichtpunt van belang." De Sociaal-Democraat, het orgaan der S.-D. Arbeiderspartij, heft een juichtoon aan. Het blad gaat de omstandigheden na, waaronder in de drie districten de overwinning van don heer Troelstra verzekerd werd, en zegt dan o. a. En dan Leouwarden! „Heeft Win schoten een schitterenden slag geleverd, ge voelt mon diepe bewondering voor de stryders in Tietjerksteradeol, toch staat do overwin ning te Leeuwarden o. 1. het hoogst. „Daar hadden we te doen met een radicaal en wel met den radicaal, den leider, het kop stuk van wat in Nederland zich radicale party noemt. Hier stonden de arbeiders in bun atryd totaal alleen. Elk klein-burgeriyk element schaarde zich tegen hen. Onbewuste arbeiders elementen werden gespannen en lieten zich spannen voor de radicale kar Met een min achting van drie meter hoog keken do radicale reuzen neer op de sociaal-democratie, die voor haar oog hoogstens een zuigeling, misschien nog maar een foetus was. „En thans? „Daar ligt de radicale ridder, met zyn beenen ten hemel; de zuigeling beeft een reus neer geworpen, de hooge minachting is gebleken een beetje misplaatst te zyn geweest". De Nieuwe lJselbode noemt de herstem mingen totaal verongelukt. Niemand heeft volgens haar reden om te jubelen. Zelfs de liberalen niet, die hun beste minnen over boord zagen gaan. „Wat zy nu bereikt hebben," gelooft het blad, „zal hun al bitter weinig voldoen. Tot rogeeren niet in staat, zullen zy öf het tegen woordig Kabinet moeten steunen en een ministerie van door de volkskeuze uitgewor- penen moeten handhaven, öf wol by een ministerie-Heemskerk moeten belanden. Indien ten minste de oude in het laveeren zoo be dreven schipper zich nog beschikbaar stelt om aan 't roer van het schip van Staat te staan. „Aan recriminaties zullen we ons niet bezon digen. Doch spyten doet het ons, dat de Katho lieken altyd nog leeren moeten, hoe zy zetels weg geven aan de liberalen, wanneer er op den laatsten man van de anti-revolutionnaira bondgenooten moet gerekend worden. Dit ia nu toch en was toch ook reeds genoegzaam bekend. „Doch tot hunne eer zy het gezegd: het is ditmaal zeker niet aan de anti-revolutionnairo leiders te wijten geweest. „Met grootere beslistheid dan ooit hebben zy op samenwerking met de Katholieken aan gedrongen. Daarvan dient hun akte te worden verleend." Naar aanleiding van den uitslag der herstem mingen bevat De Nederl. Spectator een plaat, waarop een leeuw in fiere houding afgebeeld. Daaronder is het volgende versje, vry naar „De Vlaamsche Leeuw", te lezen: Zy zullen bem niet temmen, Zoolang éón Geus nog leeft, Zoolang de Leeuw kan klauwen, Zoolang by tanden heeft l KOLONIËN. BATAVIA, 29 Mei - 1 Juni. (Nederlandsche mail.) De „Mak. Ct" van 17 Mei meldt utt Makassar:

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2