No. 11453. Dinsdag «Juni. A0.1397 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Jnni. Feuilleton. DWAALSTERREN. c. PB1JS DEZEB COUBJLNTS Voor Leiden per 3 maanden1.1ÖI Franco per post 1 40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieele fiennlsgeymgen* Burgemeester en Wethouders dor gomeonte Leiden brengen tor algemeeoe kennis, dat de passage langs de Hoogewoerd, van de Watereteeg tot de Kraalerstraat, wegeDS het vernieuwen van de vriesela van de paardentram, op Dined a g, Woenadag, Donderdag en Yrgdag 29 en 80 Juni, 1 en 2 J u 1 i a. e. voor r ij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wothoaders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. 20 Juni 1897. E. KIST, Secretaris. In het Nutsgebouw hiold ds. A. Van Veen, ▼an Hillegom, eon lezing over de Chr.-Hist. beginselen voor de Chr.-Hist. kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" alhier. Spreker wees op het opmerkelijke, dat In den laatsten tijd in ons land zoovele Chr.- Hist. vereenigingen zyn opgestaan. Dit wyst daarop heen, dat er behoefte werd gevoeld aan eene richting naast de twee hoofdrichtingen van liberalen en verbonden Roomsch©D en anti revolutionnairen. Staar, deze als anti-liberaal en anti clericaal tegenover elkander, de Chr.-Hist. wenscht ver zoenend op te treden en het staatkundig evenwicht te bewaren, zooals byv. Engeland In Europa het staatkundig evenwicht bewaart tusschen d9 twee verbonden partijen. Mogen zij daarom mi lden-mannen genoemd worden? Spreker acht dien schimpnaam een ©erenaam, zoo goed als onze vaderen den naam van geuzen (bedelaars) een eerenaam achtt'n. Dit is dan ook in navolging van Christus het waarlijk christelijke: het goede te steunen, dat van beide zijden komen mocht Hij achtte voor ons land daarom in de toekomst eene derde richting naast de beide andere nool- zakelijk. Zijn bezwaar tegen de liberalen was, dat zy openlijk zeiden: de politiek staat buiten het Christendom. En tegen de verbonden andere partijen was zijn bezwaar, dat zy met het Christendom geen rekening konden houien. Zy konden dit daarom niet, wijl de Evan geliën, de kenbron van het Chiistendom, contrabande zijn voor óéne der beide partijen. Het ergste vond spr., buiten geloofsquaestie om, dat de coalitie der Roomschen en Anti- revolutionnairen gekocht was tot den prys van protectie op den voorgrond en dienst plicht op den achtergrond te schuiven. Vooral te betreuren was het ook, dat Leiden vóór protectie koos, ten koste van de armeren. Had Leiden dan zyn dagen vergeten, toen het de zaak der vrijheid hooger stelde dan de broodvraag en de levensvraag? ^Leiden heeft gecapituleerd, maar Leiden moest z\jn kerkelijke zinspreuk„Laat u leiden door het Lam" weer gaan volgen. Vooral de Hervormden moesten dit doen. Anü-rovolutionnairen stelden het wel voor, alsof de Herv. Kerk van hen niets bad te duchten, doch het was anders, al geloofden velen dit to goeder trouw. Zoo wilde m6n aan de Herv. Kerk de kapi talen geven in plaats van de rente om als predikants-traktementen te dionen, doch dit was slechts schynbaar voordeel. By daling van den rente standaard zou zich dit doen gevoelen. Doch het ergste was, dat de z. g. gerefor meerden zich als wettige eigenaars bleven be schouwen en dezen zouden zoo laDgs parle mentairen weg zoeken te krijgen, wat langs rechterleken weg niet mogeiyk was geweest. Men moet, hoe het ook ga, sterk blijven in het vertrouwen: „De Heer regeert"! Het gesprokene werd met vele voorbeelden toegelicht. Van de gelegenheid, om inlichting in te winnen, werd door enkelen gebruik gemaakt, die op zeer waardige wijze door den spreker werden beantwoord. Aan het einde werd een inzameling ge houden voor de noodlijdenden door den brand, waarby de hoop werd uitgesproken, dat, waar deze vergadering aanving met die collecte, dit voorbeeld zou worden gevolgd, evenals dit 36 jaren geleden ook was geschied. De collecte bedroeg f 10.015. De 1ste luit. W. J. J. Hasselbach van het lste reg. inf. te Asson is bestemd om, met Ingang van 1 Sept. a.s., op te treden als leeraar in de Geschiedenis en de Staatsinrich ting by de Cadettenschool te Alkmaar en zulks ter vervanging van den kapt. A. L. Boonacker, die alsdan onder oervolle ontheffing by het 4de reg. inf. te Leiden wordt over geplaatst. Do b\j het 3de regiment huzaren benoemde majoor jbr. C. J. Strict van Linschoten komt te Leiden in garnizoen. By de herstemming tot het kiezen voor een lid van de Tweede Kamer zyn te Bent huizen van de 82 stemgerechtigden er 77 tot het stembureel opgekomon. By 't nazien der biljetten werden er 4 van onwaarde bevonden, en blrken er alzoo 73 wettige stemmen te zyn uitgebracht. Van dit aantal had de heer A. Brummtlkamp er 69 en de heer Van Berckel er 4 op zich vereenigd. In het kiesdistrict Zegwaard, hoofdkies district Loosduinen, zyn uitgebracht 203 stem men, van onwaarde 5. Er zyn uitgebracht op den heer A. Brumnaelkamp 134 en mr. A. H. M. Van Bercktl 64. In het kiesdistrict Zoetermeer zyn er uit gebracht 164, van onwaarde 3. Verder heeft aldaar de heer A. Bruramelkamp 86 en mr. A. H. M. Van Bercktl 75 stemmen verkregen. Te Leimuiden zyn van de 253 kiezers 228 opgekomen. 133 stemmen werden uit gebracht op mr. Reekers en 92 op den heer 't Hooft. 3 biljetten waren van onwaarde. Op 26 Juni 1897 heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken te 's-Graven- hage de uitwisseling plaats gehad der akten ▼an bekrachtiging van het tusschen Neder land en den Oranje-Vrystaat op 9 April 1895 geteekend verdrag van vriendschap en handel. (Sts.- Ct.) De heer A. Kuipers, inspecteur van douanen en accynzen te Johannesburg, is, na een verbiyf van pl. m. 5 maanden, Zaterdag weder vertrokken naar de Z.-A. Republiek. D© heer Kuipers heeft met vele fabrikanten en kooplieden in Nederland relatiën aange knoopt, die een groote uitbreiding van uit voer voor de Transvaal kan tea gevolge hebben. Mr. 8. J. A. Van Walcheren, president der rechtbank te Haarlem, was gisteren 50 jaar rechtsgeleerde. Overeenkomstig het advies van het Bur- geriyk Armbestuur te 's-Gravenhage hebben B. en Ws. den gemeenteraad voorgesteld, afwyzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van het kinderziekenhuis te 's-Gra venhage tot toekenning van een geldelyke tegemoetkoming uit de gemeentekas in de verpleegkosten van in die inrichting opge nomen behoeftige kinderen, en wel op grond, dat het gemeenteziekenhuis voor het tegen woordige geheel aan de behoeften voldoet. Een afwyzend praeadvies is aan den Raad van 's-Gravenhage ingediend op het verzoek van do vereenlging „Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid in Nederland", om een gemeente-subsidie van f 1500 voor de in 1898 te houden tentoonstelling. Aan den gemeenteraad van 's Gravenhage is ter goedkeuring voorgesteld eene verorde ning op de invordering van den hoofdeiyken omslag. By art. 2 Is bepaald, dat, van het vereenigd bedrag van het inkomen, volgens de aangegeven grondslagen verkregen, voor de berekening der belasting f 200 wordt afge trokken. Zoodoende wordt, mede in verband met de overige bepalingen dezer verordening, verkregen een aftrek van oen ruim bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud. Naar het „N. v. d. B." meldt, heeft dr. Hugo Da Vries, hoogleeraar aan de gemeente- lyke universiteit te Amsterdam, eene aan bieding ontvangen voor een boogleeraars betrekking aan de hoogescbool te Würzburg. Eenige weken geleden is in genoemde Beiersche Universiteitsstad overleden de hoog leeraar in de plantkunde Julius Von Sachs, door de botanici van geheel de wereld erkend als de uitnemendste vertegenwoordiger dezer wetenschap. Prof. De Vries behoort tot zyne leerlingen. Men herinnert zich waarschynlyk, dat in 1875 het Pruisisch Ministerie van Landbouw aan den heer De Vries toen leeraar aan de H. B.-S. met 5-j. cursus te Amsterdam de vcreerende taak opdroeg een wetenschappeiyk onderzoek naar verschillende landbouwplanten in te stellen. Dit geschiedde op advies van prof. Von Sachs, die daarmede dus De Vries aanwees als een zyner verdienstelykste leer lingen. Thans, nu de groote leermeester is heen gegaan, wenscht de Würzburg8che faculteit den leerliDg zyne plaats te zien innemen. Zaterdag heeft prof. Röntgen, namens de faculteit, het verzook aan den heer De Vries overgebracht. Namens eenige vrienden van wylen prof. W. G. Brill, by wie zich dieuB beide zonen hebben aangesloten, heeft prof. dr. P. D. Chantepie do la Saussaye te Amsterdam het portret van den hoogleeraar in olieverf ge schilderd door den heer Legner, voor de verzameling portretten in de Senaatskamer der Utrecbtsche hoogeschool aangeboden. Reeds vroeger ontving de Senaat van mevrouw de wed. KleynVos het portret van wylen prof. H. G. Kleyn, zoodat van de in den laatsten tyd aan de universiteit ontvallen hoogleeraren alleen het portret van wyien prof. Moltzer ontbreekt. By het examen voor apothekersbediende zyn te' Arnhem geslaagd de dames: C. C. Goos8en, geb. te Weesp; E. Groot, geb. te Monnikendam; A. Roes, geb. te Krommenie. Uit Berlyn wordt aan de „N. R. C." geseind „Volgens de „National-Zeitur.g" wordt nu in universitaire kringen als zeker beschouwd, dat prof. Engelmann te Utrecht de benoeming tot gewoon hoogleeraar in de pbysiologie aan de Beriynsche universiteit zal aannemen. Daarmede zou dan deze veelbesproken zaak een oplossing gevonden hebben, waardoor, naar het oordeel van de mannen van het vak, de leei^toel van den bero mden Du Bois Reymond op zeer waardige wyze bezet wordt. De benoeming van prof. Engelmann wordt hier algemeen beschouwd als een zeergroot© aanwinst voor onze universiteit; ook zullen met Engolmann's komst aanmerkelyke wyzi- gingen gebracht worden in het physiologische instituut, evenzeer als in het onderwys in de pbysiologie, welke zeer waarschynlyk aan het uitdrnkkelyk verlangen van prof. EngelmanD toegeschreven moeteü wordt n Het „Berl. Tageo1-^ inellr dat prof. Eogelmann, die tot Doniiolenktyd had gevraagd, tot het besluit is gel. omen om de benoeming tot opvolger van Dubois Reymond aan te nemen. Ten einde de regimenten infanterie, welke reeds van roode uitmonstering zyn voorzien, by de a. s. oefeningen in marsebtenue een meer eenvormig aanzien te schenken, worden de gele ballen dor schako's van de beide opkomende lichtingen rood geverfd. Op de aanbevelingslyst voor de benoeming van een directrice der middelbare meisjesschool te Groningen zyn geplaatst de dames A. Ch. Van deD Bergh, te AmsterdamD. B. Van Malsen, te Groningen, en F. J. Eldering, te Leiden. Zaterdagavond heeft mr. P. J. Troelstra, te Winschoten, bekend gemaakt, dat hy zitting zal nemen voor het district Tietjerksteradeel. Op byna 65-jarigen leeftyd is te Amster dam overleden de heer Ch. L. Van Kesteren, die verscheiden jaren de betrekking van direc teur van het Paleis voor Volksviyt bekleedde en groote verdiensten had als graveur van etsen. De „Tyd" verneemt, dat aan de Witten- burgergracht, tusschen de Groote Witten- burgerstraat en de Parelbrug, te Amsterdam, terrein ls aangekocht voor den bouw van een nieuwe katholieke kerk met pastorie. De stich ting daarvan is door den bisschop van Haar lem opgedragen aan den heer J. A. Kupers, kapelaan van de St.-Bonifacinskerk in de 2de Oosterparkstraat te Amsterdam. Het bouwen van een stoomkatoeDspin- nery, enz. voor de heeren G. J. Van Heek Zonen, te Enschedee, is gegund aan de heeren G. en G. J. Lasonder, aldaar, voor f 157,488. Naar wy vernemen, zal dr. Schaepman, bft de opening der nieuwe R.-K. kerk te Tubbergen op 30 dezer, de feestrede uitspreken. (Tel.) Wegens den toenemenden bloei van het gymnasium der paters Carmelieten te Zende ren, zal genoemde inrichting binnenkort wor den vergioot. Alsdan zal er gelegenheid komen om aan be gymnasium ook interne leerlin gen geplaatst te krygen. Hr. Ms. Oottieljevaartuig „Edi", onder bevel van den luit. ter zee der lste klasse P A. R. Henntquin, is 26 dezer van Helle- voetsluis vertrokken, ter opvolging van zyne bestemming naar Oost-Indiö, De luit. ter zee lste klasse J. M. P. Kluit, ty lelijk belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Udur", rol wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 16den Juli a. s. eervol van dat bevel ontheven, op non-activi teit gesteld en vervangen door den luit. ter ze© der lste klasse J. A. A. C. Ridder Van Rappard. Met gamelden datum wordt de luiL ter zee lste klasse G. L. H. Luyten geplaatst als eerste officier aan boord van Hr. Ms. pant serschip „Kortenaer". Het stoomschip „Lawoe", van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Juni Kaap Carvoeiro; de „Transvaal' van Amsterdam naar Kaap stad, vertrok 25 Juni van Londen; de „Amster dam" vertrok 26 Juni van Nieuw York naar Rotterdamde „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juni te Southampton; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Juni van Genua. Alkemade: Door de plaatselyke kies vereeniging voor gemeentebelangen te Roelof- Arendsveen zyn als leden voor den Raad van Alkemade candidaat gesteld do vier aftredende leden. H. Bakker, T. Elstgeest, M. Oosthoek en H. Van dor Poel, en in plaats van wylen den heer E. J. Los de heer W. Reynders. Hillegom: De collecte ten behoeve van het Fonds voor den Gewapenden Dienst heeft alhier na aftrek van onvermydelyke kosten opgebracht eene som van dertig gulden. Katwyk aan den Ryn: De gomeente- raad van Katwyk heeft heden besloten tot concessie-verleening aan de heeren Oppenheim en Lagaai tot oprichting van een watergas- fabriek. Noordwyk Overzicht der stemming en herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het boofdkiesdistrlct Katwyk, voor deze gomeente: Op 15 Juni werden uitgebracht: le stemdistr. (a. Zee) lie stemdistr. (Binnen) op Jhr. v. d. Braodeier 49 82 opJ H Donner 82 55 op Jhr. v. Ni3pea 28 298 van onwaarde 2 3 Totaal Op 25 Juni: op J H. Donner op Jhr v. Nispen van onwaarde Totaal 161 438 127 306 5 438 B) Zyn onwankelbaar rechtsbewustzyn maakte het twyfelachtig, of hy zyn beroep naar zyn naam gekozen had, dan wel of deze naam van zyn jeugd af de richting van zyn geest met volle bewustheid bepaald had, zoodat hy een geesteiyke stempel der persooniykheid was geworden. Hy gold onder zyn collega's voor iemand, die carrière zou maken. De nyd pleegt de schreden van zulke door de natuur bevoorrechte monschen meestal op den voet te volgen. Men maakt hun van den kant der minder guustig bedeelden op de hartelykste wyze het hof; men schudt hun als rechtschapen lui de hand; men eet aan hun diners en drinkt hun wynen; men doet hun vrouweD, als dezen het veroorloven, alle mogelyke eer aan; men amuseert zich uitstekend by hen, maar men zou toch bepaald niet diep ongelukkig zyD, als men den anderen morgen vernam, dat de bediende in de slaapkamer der lieve vriendin de schuif van de kachel op een verkeerd oogenblik gesloten had en de gastvrye ambtgenoot ont zield in zyn bed was gevonden. Jegens Rechting werden dergelyke vrome wenschen waarlyk niet gehoord. Zyn gelukkige natuur, of, zoo wy het nog juister mogen aanduiden, zyn open en warm hart, zyn innerlyke waarachtigheid, zyn bescheidenheid Gn xyn echte welwillendheid jegens iedereen, eindeiyk zyn schier kinderlyke onbevangen heid van gemoed, die hy het geluk had, ondanks zyn ryke en niet altyd zeer blyde ondervinding, te bewaren, ontwapenden zelfs den grynzenden nydlgaard, die elke ware ver dienste poogt te verkleinen, ja te vernietigen. Rechtings oudere en jongere collega's waren hem allen evenzeer genegen. Van zichzelf bezat by geen vermogen; een klein stuk gronds in een der voorsteden kon men be- zwaariyk zoodanig noemen. Met den rykdom zyner vrouw, die zeer levendige neigingen tot gezelligheid bezat, was het hem mogeiyk aan de hooge maatschappelyke eischen eener groote stad te voldoen; het jonge echtpaar had zyn huis tot een middelpunt voor een uitgebreiden, gezolligen kring gemaakt. De oudere geheimraden en hun vrouwen en dochters, van middelmatige bezoldigingen moetende leven, wenschten niets vurigers dan dat meer van zulke Rechtings by het miDisterie geplaatst werden. By de Rechtings was iedere week „iets te doen": diner of bal of theevisite; men musiceerde, men speelde comedie, en steeds was hot de vrouw des huizes, die als het bewegend element van al die partytje8 optrad. Het jonge echtpaar ont brak niets, mets voor zyn volkomen geluk. Op zekeren dag stond Erich voorover gebogen aan een wieg en luisterde met klop pend hart naar het ademhalen van een jong wezen, dat daar in zyn eersten sluimer hier op aarde vóór hem lag. Hefc ademde en ademde weer het leefde, het was de be lichaamde slag van zyn eigen hart het was zyn kind. En dan trok hy het blauw zyden gordyn van het bedje weer dicht en sloop op de teenen naar een andere legerstede in een half verdonkerde kamer en luisterde ook hier weer. „Zy slaapt," sprak hy by zichzelf. Maar toen bewogen zich twee armen, in 't wit gehuld, en werden om hem heen geslagen. Nu een geluid, alsof lip op lip gedrukt wordt. „DorisI Erich 1" klonk het als een warme adem heen en weer. „Zyt ge tevreden vroeg een zachte stem. „Neen," antwoordde hy, „want ik kan je door die donkere gordynen niet zien, en dan zou ik weten, dat ik de allerschoonste vrouw bezit, dat het de allerbeste is, dat wist ik al lang." „Ge hadt toch zeker liever een jongen gehad dan een meisje?" „Stil, stil, liefste I Op Gods gaven heeft men niets aan te merken; die neemt men dank baar aan." „Lykt het op u of op nfy, Erich?" „Ik wilde, dat het uw evenbeeld was, Doris." „Neen, neen, het uwe, liefste man!" her nam Doris. „Maar spreek niet meer, myn schat l Ge spant je te veel in; nu verbied ik je te spreken." „Ja, Erich maar slechts nog een enkele vraag; Heb je me lief?" Geen antwoord, maar weer een geluid als van kussen. Toen ging de gelukkige vader op den rand van het bed zitten en nam haar hand in de zyne, totdat diepere ademhalingen hem zeiden, dat de jonge moeder sluimerde. Zacht trok by de gordynen toe, luis.er ie in het voorbygaan aan de wieg en ging toen zacht op de teeneD de kamer uit; dit was als de reliekkast van zyn leven geworden. Zoo de aardbol heden een gelukkig mensch droeg, dan was het deze jonge vader. Dientengevolge moest de vraag wel over bodig zyn, of Erich Yon Rechting ooit weer aan den bewusten brief gedacht had, en overbodiger nog dan de vraag ware het ant woord. De brief was vergeten. Misschien wist Erich in het geheel niet meer, of hy hem nog bezat. By het gaaD naar het altaar had hy allen twyfel eD iedere onzekere atemmiDg afgeworpen. Zyn vast karakter, zyn hart, zoo zuiver als goud, ware het als een vergryp aan zyn vrouw voorgekomen, zoo hy ooit weer in gedachten op deze akte van beschul diging, geiyk dit anonieme geschiift hem nu toescheen, teruggekomen was, hoezeer hy ook by het ontvangen er van getroffen en aangedaan was geweest. „Myn vrouw is schooner dan ooit," zei Ench een paar weken later met oogon, schit terende van trots, en hy had gelyk. De moeder liefde had haar laatste en hoogste verheer- lyking van schoonheid over Doris uitgegoten. Mevrouw Von Rechting overschreed in haar uiterlyke, lichamelyke verschyning weinig de middelmatige grootte der Duitsche vrouw. Zy bezat een volkomen gestalte, een gezichtje als van marmer, dat met rooskleurig was gedrenkt is, daarby donker haar en donkere oog«.n. De laatête lagen in amandehormige kassen als verborgen onder de lange, doDkere wimpers. Wanneer echter hun licht er uit scheen, dan kregen zy oen eigenaardige, half droomenge, half scbelmsche uitdrukking. De mond met zyn volle, frissche lippen was van zeldzame bekoorlykheid. De bewegingen, het spreken, het doen der jonge vrouw alles ging in drie-achtste maat en in mol De geheele gestalte was als gedoopt in geestelyke levendigheid. Handen, voeten, ooren, alles aan haar was klein, groot alleen was de indruk, dien zy in deze tot gestalte geworden wel luidendheid van het vrouwelyke maakte op allen, die in baar nabyheid kwamen. Het meest daardoor getroffen scheen een man, die eerst eenige maanden tot de gezel schapskringen behoorde, waarin het echtpaar Rechting verkeerde, wy kunnen dus zeggen als men het hof buiten rekening laat de eerste en de boste der stad. Zyn naam was Lideman. Hy wenschte dezen op zyn Engelsch uitgesproken te zien, ofschoon men elkaar onder goede bekenden toefluisterde, dat hy een heel gewone Duitscher was uit de een of andere stad in Midden-Duitschland. Maar hy was lang „aan de overzy," nl. over het groote water, in Amerika, geweest, daarna ook zeer laDg in de landen aan den Beneden- Donau; hy sprak het Duitsch met een merk baar buitenland8Cben, volstrekt niot geaffec- teerden tongval; bovendien sprak hy Fransch„ Engelsch en Spaanscb, als ware hy met een vrouw uit elke dezer nationaliteiten een menschenleeftyd lang getrouwd geweest. Hy was president van een groote bankvereenigiog, die vooral met grondkrediet werkte. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1