No. 11452. M aandag 28 Juni. A0. 1897 Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Burgers van Leiden! Leiden, 26 Juni. F©iiilloton. DWAALSTERREN. LEIDSCH PKIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden. J f 1-18. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. PRIJS DES ADVERTENTIEN "Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Door een Commissie van 100 leden, die zich te Leiden hoeft geconstitueerd, is overal In deze gemeente de volgende circulaire met daaraan gehecht inteekenbiljet verspreid, dat Maandag 28 Juni a. s. door de Commissie leden zal worden teruggehaald en waarby tegelyktrtyd de bydrage in ontvangst zal worden genomen: „Alle Nederlanders, die met hart en ziel gehecht zyn aan het Huis van Oranje, waar- deeren de wtfze, w.iarop Hare Majest- it de Koningin-Weduwe, Regentes van het Konink rijk, Hare hoogstbt langrijke taak heeft opgevat en tot nog toe de Leidsvrouw is onzer veel geliefde Koningin Wilhelmina. „Ruim 140 vaderlandlievende mannen uit allo provinciën van ons rijk, waaronder ook, die in de Koloniën zijn werkzaam geweest, hebben het plan gevormd om in 1898, ter gelegenheid van de meerderjarigheid en troons bestijging van Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina, een geschenk aan H ire Majesteit de Koningin-Weduwe aan te bieden als nationaal huldebiyk, als teeken van dankbaarheid voor Hare goede zorgen in het waarnemen van Hare gewichtige betrekkingen van Regentes tn Voogdes. „De ondergeteekenden hebben zich tot eene Sub-Commissie geconstitueerd, om aan dit plan to Leiden uitvoering te geven en noodlgen U beleefdelijk uit met hen in te schrijven op het hieraan gehecht inteekenbiljet, voor een btdrag geheel naar Uw welgevallen, ten einde zulk een huldeblijk te kunnen aanbieden, waarvan de aard aan Hoogst Derzelver wel- meenen zal worden onderworpen. „Wy vertrouwen, dat van alle zijden grootere en kleinere bijdragen zullen toevloeien, zood .t het huldeblijk inderdaad een Nationaal geschenk worde, der Natie waardig en in verhouding staande tot de hoogst belangrijke diensten, aan deze door Hare Majesteit de Koningin Weduwe bewezen. „Leiden, dat bil versci iüende gelegenheden getoon-J heeft niet achter te blijven, waar het geldt te offeren voor een goed coel, Lei ien, wiens geschiedenis coor zyne HoogescLooi zoo nauw verbonden is aan het Huis van Oranje en daaraan groote verplichtingen heeft, Leiden zal zeker door ruime lydragen uiting willen geven aan zijne groote dankbaarheid jegens Hare Majesteit de Koningin-Regentes, die door Haar voortreffelijke leiJing het aanvallig Koningskind, dat straks geroepen zai worden zelf de teugels van het bewind in handen te nemen, heeft opgevoed en opgeleid tot eene Vorstin, Harer beroemde voorvaderen waardig. „Wy zullen elkeen bezoeken dn de kleinste gift van den arme aanvaarden wy even dank baar als de grootste bydrage van den ryke; maar offere dan ook een ieder, opdat van niemand te Lelden getuigd kan worden, dat hy achterbleef, waar het gold het stichten door de gansche Nederlandsche Natie van eene biyvende herinnering aan de jaren, waarin Hare Majesteit de Koningin-Regentea Hare dubbele taak heeft volbracht, in de eerste plaats die van Vorstin, maar voor- eo bovenal die van Moeder en Leidsvrouw onzer beminde Koningin Wilhelmina." Zooveel mogeiyk wordt door de Commissie zorg gedragen, dat alle woningen, hoe klein en nietig ook, Maandag a. s. worden bezocht. Mocht intusschen onverhoopt iemand ftfn overgeslagen en geen inteekenbiljet hebben ont vangen en dit geldt vooral voor boven- of medebewoners dan zij men indachtig te voren daarvan den hoofdbewoner kennis te geven die dan dengene, die hem Maandag o. a. be zoekt, nog een inteekenbiljet voor zijn mede bewoner kan vragen. En mocht ook dit worden verzuimd, dan is de heer J. A. Van Hamel, als penningmeester, nog gaarne bereid enkele dagen de by dragen in ontvangst te nemen. Wy achten thans verdere aanbeveling tot het geven van milde by dragen overbodig; het doel beveelt zichzelf aan. Waar m3nDen van allerlei stand en allerlei richting zich bykans eenparig bereid verklaard hebben tot bovenstaand doel mede te werken, daar mag reeds nu getuigd worden, dat het plan te Leiden met de uiterste sympathie en met groote warmte is ontvangen en dat het resultaat aan de verwachtingen, die men koestert, in elk opzicht zal beantwoorden. En kan het anders Hoe groot verschil van meening de Nederlandsche onderdanen ook verdeeld moge houden, het Nederlandsche volk is één en onverdeeld in zyne liefde en aanhankeiykheid voor het Vorstenhuis, in zyne dankbaarheid jegens de KoDingin-Regen- tes, in zyne trouw voor onze KoDingin Wilhelminal En wanneer het uur zal gekomeD xyn, waarop de Moeder de teugels van het bewind aan Hare Dochter zal overgeven, dan gaan wy vol vertrouwen de toekomst te gemoot, omdat bet voorbeeld der voortreffelyke Moeder heilzaam moet gewerkt hebben op de be minnelijke Dochter, oen voorbeeld, dat ten eeuwigen dage tot heil en zegen zal strekken van het Nederlandsche volk 1 Het „Oranje boven" zy het devies, waaronder de Commissie Maandag a. e. hare veel omvattende taak aanvaardt 1 De heer G. H. Geertsema, yker, chef van dienst te Leiden, verzoekt ons, aan daarby belanghebbenden onder onze lezers, te willen mededeelen dat, vóór 1 September 1897alle maten en gewichten, by ykplichtlgen in ge* bruik, moeten zyn voorzien van de letter g in den gewonen schryfvorm. Evenzoo moeten eigenaren van milligram- gewichten in 'fc bezit zyn van een ambtelyke verklaring, waaruit biykt dat hunne gewichtjes in 1896 of wel vóór 1 September 1897 zyn onderzocht en goedgekeurd. Ten slotte berichten wy onzen lezers, dat het ykkantoor te Leiden in de eerstvolgende weken voor het publiek is geopend eiken Vrydag en Zaterdag van 9 tot 1 uur, terwyi tusschen 26 Juli 1897 en 15 Augustus 1897 het ykkantoor vermoedeiyk zal zyn gesloten. Den 14den Juli zal het 25 jaar geleden zyn, dat ds. S. H. J. De Wolff, thans oud6t predikant te Leiden, zyn ambt als predikant in deze gemeente aanvaardde. Vooral om zyn wykarbeid heeft de Ned.- Herv. gemeente on de stad onzer inwoning veel aan hem te danken. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier stelde in hare gisteravond gehouden vergadering tot candi- daten voor den gemeenteraad de heeren A. J. Van Hoeken J.Jzn., A. Mulder, C. J. Leyh en W. Fontein. Prof. mr. J. Oppenheim heeft bedank£ voor de candidatuur, nem aangeboden door do Vry- zinnige Kiesvereenigiog. Voor de verkiezing van 9 leden voor den gemeenteraad is door de R.-K. kiesvereeniging te Leiden besloten, met de A -R. samen te werken en slechts 3 R.-K candidaten te stel len en wel de heeren: A. D. D. Scbrethn, J. P. J. Driessen en P. L C. Driessen, de laatste aftredend lid, en den heer W. H. Verhey van Wyk, lib., aftr. Jid, te steunen. In overleg met het bestuur der A -R. kie3ver. zullen deze candidaten met de dri9 te benoemen A.-R. candidaten voor de drie districten verdeeld worden door bbide besturen. By de herstemming te Warmond voor een lid der Tweede Kamer z(jn van de 244 kiezers 226 Ier stembus opgekomen. Uit gebracht werden op jhr. J. W. J. C. M. Van NLpen tot Sevenaer 160 on op den heer J. H. Donner 66 stemmen. Te Noordwyk werden uitgebracht op de heeren Donner 246 en Van Nispen tot Seve naer 336 stommen. Blanco 3 en van onwaarde 3. Leiderdorp: Uitgebracht 202 van de 228 stemmen Hier/an verkreeg de heer Donner er 167, de heer Van Nipsen tot Sevenaer 31, terwyl vier biljetten van onwaarde werden verklaard. Valkenburg. Aantal kiezers 100. Uitge bracht 91 stemmen. De ho? r Donner verkreeg hiervan 86, de heer Van Nispen tot Sevenaer 4 stemmen, terwyl 1 6tem was van onwaarde, zynde op het biljet beide stippen zwart ge maakt. Op 16 Juni jl. waren 93 stemmen uitgebracht, waarvan 20 op den heer Van den Brandeler, 69 op den heer Donner en 4 op deD heer Van Nispen tot Sevenaer. Te Noordwykerbout Is het aantal opge komen kiezers nog één meer geweest dan by de eerste stemming, zoadat nu slechts een vyftal is weggebleven, waarvan twee door ziekte en drie doordat zy buiten de gemeente woonachtig zyn. Van de 273 opge komen kiezers brachten 221 hun stem uit op den heer Van Nispen en 52 op den heer Donner. Wou brug ge: In het 1ste stemdistrict werden hier 109 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de hearen J. H. Donner 85 en op jhr. J. W. J. C. M. Van Nispen tot Seve naer 24. By de herstemming voor het kiesdistrict Haarlemmermeer zyn in de twee stemdis* tricten der gemeente Alkemade van de 604 kiezers opgekomen 556 (385 -f- 171), die uitbrachten 553 geldige stemmen, waarvan de heer mr. F. J. M. A. Reekers er 430 (283 -1- 147) en de heer G. B. 't Hooft 123 (100 -4- 23) verwierf. - By de 1ste stemming bedroeg do opkomst 558 kiezers (384-f-174), en verkregen bovengenoemde candidaten re8p. 413 en 89 stemmen. L i s s e: De uitslag der stemming in de gemeente is als volgt: Uitgebracht 522 stemmen. Van onwaarde 1. Van de 521 geldige stemmen verkregen de heeren mr. F. J. A. M. Reekers en G. B. 't Hooft resp. 333 en 188 stemmen. By de eerste stem ming verkregen deze heeren resp. 323 en 63 stemmen van de 514 geldige stemmen. Höt aantal kiezers is 545 H i I 1 e g o m: Uitgebracht 651 geldige stemmen, waarvan verkregen de heeren G. B. 't Hooft 293 en mr. F. J. M. A. Reekers 358 stemmen. Rypwetering: Van de 184 kiezers in het 2de district van Alkemade hebben er 171 aan de herstemming deelgenomen. Eén stembiljet werd van onwaarde verklaard. Van de 170 geldige stemmen bekwam mr. Reekers er 147 eu de heer 't Hooft 23. In het hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage is aangekomen Ridder Emma nuel Berti, eerste secretaris van de Italiaansche regeeriog by het Duitsche keizerryk. De Japansche luitenant-kolonel Tamura is gisteren uit de residentie naar zyn stand plaats Beriyn teruggekeerd. Do nieuwbenoemde president van het gerechtshof to Arnhem, mr. L. U. De Sitter, werd in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad als zoodanig beëedigd en door den voorzitter namens den Raad geluk- gewenscht met de hem te beurt gevallen hooge onderscheiding. De commissie, die vroeger de adresbe weging te Sheveningen in z ke do haven op touw gezet heeft en destyds door de Koningin- Reg-ntes ontvangen is en waarvan de besr Hofstede, directeur van het postkantoor, voorzitter was en na afloop dezer zaak oilegént was verklaard, 13 gisteravond weder bjjeen- gfkonen en heeft een nieuw adres aan de Koningin Regentes vastgesteld, waarin deramp, die Scheveningon heeft getroffen, bloot wordt gdegd en wederom ec-rbiecig wordt aange- dwoDgen op aanwending van Hartr Majesteit's Hoogen invloed tot bespoediging van de tot standkoming eener haven te Scheveningen. Voor predikant by de Ne iï r«-. ge meente te 's Gravenhage is het volgen i diietal opgemaakt: dr. J. H. Gerretsen, te Dadems- vaart; dr. J. H. Gunning J.Hzn., te Utrecht; en dr. H. M. Van Nes, t9 Rotterdam. De nieuwberoepen predikant by de Evang.- Luth. gemeente te Haarlem, ds. A. D. Wempe, houdt Zondag 4 Juli a. 8. zyn intrede. Naar de Haagsche bladen vernemen, is dr. H. Dooren .os, algsmeen bekend door zyu werken en letterkundige critieken, sinds eernge dagen zóó ernstig ziek, dat, met 't oog op zyn hoogen leeityd (77 jaren), voor het behoud van zyn leven zeer gevreesd wordt. Te Middelburg is de vergadering der „Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland" geopend. Er waren ruim 90 leden tegenwoor dig. Voorzitter is de heer A. Bruinis3en Troost, uit Sneek BeDoemd werden eene commissie tot voor bereiding van eene wetsherziening en eene tot voorbereiding van plannen voor de feestviering van het 25 jarig bestaan der vereemgn g. Te Delft is in den ouderdom van 50 jaar onverwacht overleden de heer G. C. Celen. De overledene was ze=r bekend en gezien als repetitor in de wiskunde by liet Delftsch Studentencorps. Door zyne lessen en raad gevingen deed menig student een welgeslaagd examen. De gemeenteraad van Bussum heeft toe gekend aan de Nad. Maatschappy van Tuin bouw en Plantkunde afdeeling Gooi en Eemland een subsidie van f 160 en een gou ien medail e van f 50 voor de te houden tentoonstelling op 30, 31 Juli en 1 Augustus e. k De kunstschilder H. W. Mesdag heeft een schildery voltooid, die eerlang in het Kurhaus te Scheveningen tentoongesteld en later, nadat voor minstens f 2500 aan loten zal zyn genomen, verloot zal worden ten bate van hen, die de door den storm te Scheveningen veroorzaakte schade niet uit eigen middelen kunnen (ragen tn te wier behoeve eene liefdadigheids-commisïie zich zal vormen. De minister van marine trengt ter kennis, dat in den avond van 23 Juni jl. eene reddingboei van Hr. Ms. toipadoboot „Ardjoeno" op het Haringvliet is veilorea geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft derhalve geene aanleiding tot ongerustheid te geven. (Sts.-Ct.) Thans meldt het „B'riiner TagobLtt" weder, dat de onderband» ling >n mtt prof. Engelmann nog niet definitief afgebroken zyn De minist r van onderwys doet alles om den Utrechtscben boogleeraar te bewegen de benoeming aan te nemen. Zelfs bood hti hem een feestmaal aan, waar y rok verschillende laden der medische faculteit waren uitge- noadigd. Het „H. Dagll." weet intusschen rr.ede te doelen, dat als opvolger van dr. Th. Wilh. Engtlmann genoemd wordt dr. H. Zwaarde maker Czn., oficier van gezondheid 1st i kl. 1 te Utrecht. 4) „Zotteklap 1 Myn Theedoor dacht er niet aan, en wy hadden het ook met graag gezien, ik en myn man niet. Voorzexer, Doris is een voortreffeiyk meisje. Voor geen geld ter wereld zou ik iets ton nadeele van haar willen zeggen, maar de opvoeding door de moeder, die steeds hooger op wilde dan haar stand, en dan de rykoluiagewoonten van het meisje, waarin de gestorven mynbizitter als in een spiegel zich beschouwde - als men zoo langzamerhand aan een vermogen komt, is dat altyd zoo, zegt myn man, de secretaris. Hoor eens hier, gargon, kellner ga toch niet zoo gauw met de oesterbroodjas voorbijHet duurt nog lang tot het déjouner-dinatoire. Waarom geven ze niet fatsoenlyk een dinei vroeg gisteren myn man nog." „Dat moet ge juffrouw Regina vragen," antwoordde de vrouw van den handelsraad; „juffrouw Rogina bestuurt immers alles by DorisJa, dat is een vriendschap, van welke men niet weet, waar ze vandaan komt. Op zekerou dag was zy met pak en zak hier aangekomen. By Doris wilde zy niet wonen, om den schyn te vermijden, alsof zy door haar word onderhouden. Trotscho onafhan- kelykheidl We kennen dat. Zy is gymnastiek- onderwijzeres; hoe kan men zich dan nog over iets verwonderen 1 Wat zyn er tegen woordig toch een vrouweiyke betrekkingen I Wie had in onze jeugd aan een gymnastiek- onderwijzeres aan een apothekeres, een telegra fiste, een doktores gedacht! En zyn wy niet ook in de lengte gegroeid, hebben wy ook geen goede en aanzienlyke mannen gekregen? Hoe bevalt u overigens juffrouw Regina?" „Van de jongsten is zy nu juist ook niet niet precies lesiyk. Als zy schooner was, dan zou Doris zich wel gehoed hebben haar aan heur zyde te boeien. Op deze wyze echter steekt zy by haar af. Zy koketteert met eenvoud zie maar eens naar het toilet l Zy ziet er zóó uit, dat het zelfs myn man opviel." „Maar alles toch zwaar rips", merkte oe vrouw van den handelsraad aan. „Wat Doris wel voor een bruidsjapon mag gekozen hebben! Dat moet men zeggende lui laten de menschen lang wachten, natuurlijk, zooals alle voorname lui. De zin der bruid was immers steeds op den adel gericht? Wy zullen den langsteD tyd met Doris omgegaan hebben 1" „Hoezoo?" vroeg de vrouw van den secre taris met een langgerekt gezicht. „Omdat daar de nieuwe gezelschapskring van mevrouw Von Rechting reeds vertegen woordigd is do geheime legatieraad Von Wandelt en gemalin." „Trotsch en alleen 1" hoonde de dunne. „Ge weet, de heer Von Rechting verkeerde veel in het huis men meende, dat hy de eenige dochter Else huwen zou, maar wie kan het hem kwaiyk nemen, wanneer hy een goudvisch snapt? Zou Doris den griffier wel uit liefde trouwen?" De vrouw van den secretaris haalde de schouders op en gaf haar twyfel te ken nen, evenals haar man dat ook reeds ge daan had. „Wees niet bezorgd I Doris trouwt hem uit liefde; zy zou ook geen ander genomen heb ben, hoeveel liefhebbers zich ook aan haar hebben voorgedaan!" Met deze woorden had Regina zich by de dames gevoegd, die dit gesprek voerden, waarby thans nog verscheiden yverige toe hcor8ters gekomen waren De tongen waren weldra verstomd. Woedende blikken werden op het meisje geworpen, maar zy gleden laogs baar grauwe oogen af. De corpulente dame slikte haar ergernis in door middel van een broodje met ganzelever, en de vrouw van den secretaris zocht afleiding aan baai flacon. Toen gingen de vleugeldeuren open en Erich Von Rechting introduceerde zyn bruid io bet gezelschap. De beeltenis in de fluweelen lyst was door den opschik der bruid tot een ingetogen, bezield leven gekomen. Doris durfde uit de witte sluiers en kanten en den mirtenkrans ternauwernood opzien. Zy hing aan Ench als een bloem aan haar stengel en de geluk wenschen, waarmee zy van alle kanten over* stelpt, werd het ijverigst door de spreeksters, die wy beluisterd hebben, worden door haar met een teederen blik op haar bruidegom beantwoord. „Zyt ge gereed, liefste?" fluisterde hy haar toe. Voor alle antwoord gingen haar oogen wyd en vol naar hem open, en toen zonken zy weer achter de wimperB neer. Het overige was een zachte neiging van het hoofd als teeken van instemming. Toen snelde de oude dienaar de trappen af, om bevel te geven, dat de bruidskoets moest voerryden. In de vestibule had hy een oude vrouw, die steeds aalmoezen in het huis ontving, geposteerd. Van deze zou de bruid by den uittocht uit het huis brood en zout ontvangen en met de linkerhand by zich steken; daarmee zou zy zich welvaart en geluk verzekeren. Doris had daarover geglimlacht, maar beloofd het te zullen doen. Terwyl de zwerm der bruiloftsgasten, meest bloedverwanten en bekeoden der familie, de trap afstroomde om het bruidspaar vooruit te ryden, was het laatste achtergebleven. Zeer bewogen sloot Regina de jongere vriendin in haar armen, kuste haar op het voorhoofd en keek haar toen nogmaals diep in de oogen, alsof zy zeggen wilde. „Zoo waart gy my dier baar, zoo heb ik je gekend. Hoe zal het nu wel tusschen ons worden?" „Word gelukkig," fluisterde zy. „Ik zal hier voor ja bidden." „Gaat ge dan niet mee naar de kerk?" Een zacht hoofdschudden was het antwoord. „Maar het was toch zoo afgesproken, Regina." „Ik ben bang voor de bewegiDg, Doris; ik moet my ontzien myn gezondheid en de koude kerklucht, die ik vrees ik kan niet. 't Is het beste, dat ik hier biyf." „Maar, Regina, dat maakt my bedroefd." „Laat niets je bedroefd maken, terwyl ge gelukkig moet worden. Waartoe ben ik ja dan van nut? Hier, hier, de echtgenoot moet jo geluk zyn Gjj zegene je! Ik zal bi;r voor je bidden." Aan een der vensters van de woning ver scheen op bet oogenhlik, dat Erich en Dori3 naar het raadhuis wegreden, de gestalte v.iu Regina als een schaduw, die in het volgende oogenblik weer verdwenen was. II. Wanneer men in de stad van een aan genaam buis, van beminnelyke gastheeren of gastvrouwen, wanneer men van een gelukkig echtpaar spreken wilde, dan noemde men den griffier Von Rechting en zyn vrouw. De maatschappelijke positie van het jonge paar werd door da verplaatsing van den griffier naar het ministerie van buitenlandsche zaken aanzienlyk versterkt Daarby was niet do minste gunst in het spel geweest, enkel en alleen de verdienste van den jongen ambtenaar, zyn uitstekende bekwaamheid van door zyn scherpzinnigheid de meest ingewikkelde ge vallen tot klaarheid te brengen. Hy had over de rechtstoestanden van andere volken uit gebreide studiën gemaakt, en deze wist men ter plaatse, waar zulks beoordeeld kon worden, voor internationale betrekkingen behooriyk ten nutte te maken. Hy werd by de gewichtigste beraadslagingen geraadpleegd. Zyn beteekeni8 op dit gebied was zoo groot, dat zy zelfs door z'yn ambtgenooten zonder jaloezie erkend werd. Eu dat beteekenc i.-i. I Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1