LEGER BËSHEILS. L. T. „Jacob Cats". ifcoliol is iierscnvergif Tweede Meid. AANBESTEDING. Gezelligs Bijeenkomst in Zomerzorg, Afdeeling Geheel-Onthouding, Industrieschool, Leidsche Bouwmaatschappij. Laatste Zitting BENEDENHUIS 52ie 4! Maat-Schoeisel, Haak Vtritsa u Groenten. Groote keuze Ininaakglazcn cn -Flcsscbcn, BOEKVEBKOOPING vaarden van de inrichtingen van Krupp. Toch is z(jn heengaan Diet zoo geheel vrijwillig als het schijnt, want in den hatsten tijd bestond er ernstig verschil van moening tus- schen dr. Bödiker en den minster Voo Bötticher, zijn biërarcbischen chef. Do aanleiding tot do ontslag-aanvrage was de indiening door den minister van een wetsontwerp, dat was uit gewerkt buiten medeweten van h6t verzeka- ringsbureau, waardoor eene belangrijke wijzi ging zou worden gebracht in de wijze van behandeling van geschillen over de toepassing van de verzekeringswetten, hetgeen eene vermindering van de zelfstandigheid en daar mede van het aanzien en de beteekenis van het rijksverzekering8bureau ten gevolge zou hebben. De wet over de bereiding en den ver koop van boter, kaas, reuzel en hunne surro gateD, de zoogenaamde margarinewot, is door den Keizer onderteekend en afgekondigd. Gisteren heeft te Beriyn in een door 700 leden bezochte buitengewone algemoeno vergadering de vereeniging der Berlijnsche (producten- en graanhandelaren bare instem ming te kennen gegeven met de maatregelen, welke het bestuur genomen had. Zij verklaarde voorts, dat zü het volle vertrouwen had, dat de handelsstand niet zou verzwakken in het voeren van den hem opgedrongen kryg, maar dat bij die met alle kracht zou volhouden tn niet rusten, voordat de koopmansstand de hem, als voortbrengende en onmisbare factor van het nationale economisch leven toekomende plaats in de wetgeving en het sociale verkeer, weder ingenomen zal hebben. Portugal. De minister van financiën zal binnenkort bij de Kamer een wetsontwerp indienen be- treffonde de conversie van de buitenlandsche schuld. Dit ontwerp berust hoofdzakelijk op het beginsel der conversie van de altijd durende schuld in aflosbare schuld. De aflossing zal geschieden by driemaandelijksche loting. De nieuwe schuldbewijzen zullen den vorm van obligation erlangen. Groot-BrltauniS. Te midden der algemeene feestvreugde blijft Engeland niet verschoond van treurige berichten. Zoo meldt een telegram uit Rangoon aan de „Times", dat luitenant Elired Pottinger en de heer Lawrence, die met een kleine afdeeliog Gurkhas eenige maanden geleden de bronnen van de Irawadi hebben verkend, by Black Mairus in den nacht van den 22sten Mei aangevallen werden. Een Indisch onder officier 6n een Gurkha werden gedood en twee Gurkhas werden gewond. Luitenant Pottinger en de heer Lawrence ontsnapten met de xest der afdeeling, terwijl zij de ge wonden met zich medevoerden. Na groote raosilijkheden kwamen z\j op Cbineesch gebied en bereikten zjj verleden Vrijdag Myitkyina. Do geheele bagage was verloren gegaan. De jnbileuiufeesten te Londen. De koningin vertrok gisteren om twaalf uren van Windsor naar Londen. Het weder Vas schoon, do straten van Windsor waren /ijkelijk met vlaggen en bloemen versierd. Toen koningin Victoria, vergezeld van keizerin Frederik, de prinsessen Beatrice en Cbristiaan van Windsor Caatlo te Londen aankwam, begaf zij zich per rjjtuig naar het Buckingham Palace. LaDgs den weg, van Paddigton-station tot aan het palei9, juichte een ontzaglyke meDigte de koninklijke rijtuigen geestdriftig toe. De straten, die de stoet doortrok, waren met vlaggen, bloemen en wapenschilden ver sierd. Onder het schoone weder gaf höt geheel een schitterenden aanblik. Na in huiselflken kring het luncheon ge bruikt te hebben, ontving de koningin in do drawing room van het paleis de vorstelijke en andere gasten voor hst jubileum; vervol gens gaf zjj audiëntie aan Indische prinsen en vertegenwoordigers van vreemde Staten. De eenige wanklank, die tot nu tce ge hoord is in de harmonie der feestklanken, melodiesch ruischend over de geheele aarde, is het voorstellen van een amendement op het ontwerp-adres van gelukwensching door het Lagorhuis aan de koningin gezonden, een amen dement van vijandige strekking. Datontwerp-adres van gelukwensching werd namelijk bestreden door Redmond, die een amendement voorstelde, waarin verklaard werd, dat de Ieren, ontevreden met de ondervonden b6handeling, zich niet kunnen aansluiten by de viering van het jubileum. Slechts zeven leden stemden vóór het amen dement, maar de wanklank is er en fay had weg moeten blijven de onverantwoordelijkheid van het hoofd Yan Staat in een constitutioneel land behoort door parlementsleden geëerbiedigd to worden. De koningin had oven zoker een Home-Rule-wet onderteekend als elke andere, die door de beide Huizen behooriyk was aan genomen. Vervolgens werd het ontwerp aangenomen met 439 tegen 44 stemmen. Het adres van gelukwensching van het Hoogerhuis en de motie waarbij het geheele Huis dit adres aan de koningin zal aanbieden, zijn met algemeene stemmen aaDgenomeD. De oorlogsschepen in de baai van Suda zijn niet achtergebleven in hun huldebetoon aan koningin Victoria. De Britsche admiraal heeft de admiralen der andere mogendheden uitgenoodigd zich met de vlaggeschepen te begeven naar Candia, waar in een plechtige bijeenkomst het feest van Engelands Koningin herdacht werd. De Engelsche regeering had gelast, dat de vloot zestig saluutsehoton zou afvuren, overeenkomstig het aantal regeeringa- jaren der Koningin. Dit voorbeeld werd door de andere eskaders gevolgd. De „Times" ontvangt telegraphi6ch bericht uit Johannesburg, dat men daar gelooft, dat president Kruger beslist beeft, dat Sampson en Davis, de beide reformers, die geweigerd hebben gratie te vragen, zullen ontslagen worden uit de gevangenis op den feestdag van koningin Victoria, heden dus. Het aandeel, dat alle natiën nemen in het groote fce3t van Engeland, bepaalde zich niet tot een eenvoudigen golukwensch aan H. M., overgebracht door den gezant. Van geen enkele hoofdstad in of buiten Europa komen heden belangrijke telegrammen, die nift spreken van bijzonder feestbetoon, ter sera van da krasse vrouw. „Te Deums" en andere plechtige lofzangen werden in alle groote kerken van de wereld eerbiedig aangehoorJ. In Parijs, Berlijn, "Weenen, overal feest maaltijden, bals, enz. enz. Te Athene vergat men den treurigen toestand, waarin het land zich bevindt. De koning begaf zich met de ministers en het corps diplomatique naar een dankzeggings- dienst in do Engelsche kerk en feliciteerde behooriyk den Britschen gezant, en ook in Konstanticopel werd gedankt en gebeden, hoewel, uit den aard der zaak, het hoofd van den Staat de plechtigheid hier niet met zijn tegenwoordigheid kon opluisteren. Te Beiltfn heeft de feestviering den vice- cousul van het Verecnigd Koninkryk, den heer Bleichröder (een Duitscher) zóódanig in geestdrift gebracht, dat fay by 'c diner zfln vcornemen aankondigde 10,000 mark te schenken aan het te Berlqn. bestaande „British Vicarage fund." De offïcièele feesten ter viering van het zestigjarig jubileum van Koningin Victoria zjjn Zaterdag-avond begonnen met een schit terende fakkeloptocht te Windsor. Hieraan nam de geheele koninklijke garde met uit zondering van enkele compagnieën en esca- drons, die te Londen voor den paleiadienst waren achtergebleven, deel. Ongeveer 6000 man onder bevel van den hertog van Connaught, den jongsten zoon van do koningiD, schaarden zich tegen tien uren in de gelederen. Aan het hoofd stelden zich de Horse quards, met de muziek, bege leid door ruiters met naphthalantaars. Daarna volgden de royalbucks-huzaren, de royal-artil- lerie, de Coldstream garde, genietroepen, Schotsche garde, grenadiers en Hooglanders, alles met muziek. Ter gelegenheid van het foest hebben alle manschappen nieuwe unifor men gekregen, waarvan de metalen versierselen prachtig schitterden in het licht der fakkels. De optocht wasniot lang; in enkele minuten trok de stoet voorbij, doch het schouwspel was onvergetelijk schoon. De koningin liet den stoet voorbijtrekken, gezeten op het balkon voor de gala vertrekken van het paleis, omgeven door den prins en de prinses van Wales, den hertog en de her togin van York, den hertog van Saksen- Coburg Gotba, prins Chris taan van Sleeswyk- Holsteiu 6n andere leden der koninklijke familie. Hare gewoonte om zich om tien uren ter ruste te begeven, bleef H. M. ook dezen dag troaw. Den volgenden dag, Zondag, heeft de ko ningin persoonlijk do uitdeeling der berinne- nngsmedaitles geleid. Deze medailles zyn vervaardigd door den graveur Allan Wyon, wiens familie reeds sedert George III de grootz gels van den Staat en hot komnkiyk huis heeft vervaardigd. Zy worden gedragen aan een blauw moirée lint met tweekleurige rand. Aan de eene zijde staat de beeltenis van koningin Victoria met bet omschrift: „Victoria, koningin, keizerin", aan de andere zijde een guirlande van heraldieke bloemen, rozen, kla ver en distels, waarbinnen de woorden„Me daille, gegeven door de koningin, ter herinne ring aan de voltooiing van het zestigste r eg et rings ja ar Harer Majesteit'*. De medaille is geslagen van goud voor de leden der koninklijke familie, van zilver voor de ministers en hooge staatsambtenaren, van brons voor het personeel der hofhouding, de soldaten, onderofficieren en soldaten der kolo niale troepen, die aan den optocht van heden deelnemen. De dankstonden, die verleden Zondag overal in het vereenigde koninkrijk werd gehouden, waren bestemd tot inwijding van de feesten; de plechtigheid echter, die bestemd is aan de feestweek bare godsdienstige wijding te geven, heeft heden plaats in St.-Pauls; de[ Koningin begeeft zich derwaarts in schitterenden optocht door het hart van Londen. Voor de koningin en eenige intiemen werd Zondag een u.terst eenvoudige kerkdienst ge houden in de kapel van St-Georgo te Windsor. Eigenlijk heeft de koningin niet op den 22sten, maar op den 20sten JuDi hare lange regeering aanvaard. Maar de 20ste viel thans op Zondag en men weet hoe de Engelschen den Zondag eerbiedigen. Daarom was H. M. pas gisteren naar Londen vertrokken, waar alles voor hare komst gereed was. Telegram ra u. LONDEN, 2L Juni. In het Lagerhuis werd de wet, welke het gebruik toestaat van het metrieke stelsel van maten en gewichten, in tweede lezing aangenomen. ROME, -22 Juni By de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken in de Kamer hielden verschillende afgevaardigden redevoeringen voor of tegen het kabinet. De minister-president, markies Di Rudini, verzocht de Kamer te stemmen voor do motie van den afgevaardigde Gaètani, waarin gezegd wordt dat de Kamer de verklaringen van ue regeering goedkeurt, waarin deze haar eerbied betuigt voor do onafhankelijkheid van de magistratuur. Deze motie werd aangenomen met 275 tegen 133 stemmen. LONDEN, 22 Juni. Gedurende den ganschen nacht z(jn de straten gevuld geweest door duizenden menschen. Hedenmorgen vroeg was er al geen doorkomen meer aan. Da lucht is bewolkt en het weer is zeer drukkend. Echter zien de straten cr vroolyk en stralend uit; de tribunes en de vensters zijn sedert den vroegen morgen al dicht bezet met mannen, vrouwen en kinderen, die linten dragen in de nationale kleuren. LONDEN, 22 JunL De plechtigheid in St.- Paul liep zonder stoornis af. De troepen worden uit City teruggetrokken. LEIDEN, 22 Juni. Tot ons leedwezen zagen we in de „Staatscourant" van beden het bericht, dat, met ingang van 1 October 1897, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend aan dr. J. D. Door man als assistent voor de verloskundige poli kliniek aan de Rviks-üniversiteit, albier. Niet alleen, dat de drukke praktijk van dr. Doorman hem daartoe heeft genoodzaakt, maar het feit, dat het aantal patiënten aan de polikli niek sedert zijne benoeming met een derde is vermeerderd, heeft hem het besluit doen nemen de waarneming dezer betrekking over te laten aan een medicus, die over meer rijd zou kunnen beschikken. De l8te luit. P. W. Van Woeren, van het 4de reg. inf. te Leiden, is aangewezen tot leeraar in de letterkundige vakken op den cursus bij dat corps, ter vervanging van den lsten luitenant D. Klinkenberg, die op zyn verzoek met 1 October daarvan eervol wordt ontheven. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 25 Mei, wordt 23 dezer albier verwacht. Op de paardenmarkt te Rijnsburg waren heden 100 paarden aangevoerd, waaronder enkele uitmuntende beesten. De handel was vrij levendig en vlug. De Britsche vlag wapperde heden van het gebouw van het Engelsche gezantschap in het "Westeinde, bet vice-consulaat, de Anglicaansche kerk, van enkele huizen be woond door in Den Haag gevestigde Engelschen, o. a. van de werkplaats van den heer Wilson, aan den Loosduinschen weg, en van het „Hotel den Ouden Doslen", dat gewoonlijk vele Engelsche familiën huisvest, naast de Neder landsche driekleur, alles ter eere van het diamanten regeeringsjubileum van Hare Britsche Majesteit. Van 3 tot 5 uren hedennamiddag kwamen de in de residentie en elders gevestïgdeleden der Engelsche kolonie op receptie by den gezant den beer Howard in het legatie-hotel. De minister ontving de onderdanen van koningin Victpiia op de hoffelijke en gast vrije wyze, welke zijne feesten steeds ken merken. Gectiigande bet bijeenzijn in de ruim met feestgrofn gotooido zalen van het hotel werd aan de bezoekers een namiddag-thee aangeboden. De leden van het emps diplomatique, van de hofhouding en de burgerlyke en militaire autoriteiten hebben beden door het schrijven hunner bandleekening in een boek den ver tegenwoordiger van zyne Souvereine met den jubilédag gecomplimenteerd. Ter eere van dezen gedenkdag geeft de heer Howard hedenavond oen officiéél, in groot galakostuum 'door do genoodigden bezocht diner, waaraan o. a. zullen aanzittenjbr. Röell, minister van buitenl. zaken; jbr. Scborer, vice president van den Raad van Statebaron Van Hardenbroek, opper-kamerheer; Fock, Commissaris der Koniögin in Z.-H.; Roest, burgemeester der residentie; de gezantRuys- senaers, chef van het kabinet by buitenl. zaken; verschillende gezanten by ons Hof, enz., enz. In den avond wordt aan de poort, oio toe gang geeft tot het gebouw der legatie, een schitterende gasilluminatie ontstoken, voor stellende het koninklyke wapen van H. M. koningin Victoria. Woensdagmiddag houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage eeno buitengewone huishoudelyke vergadering naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen te Scheveningen. Het stoffeiyk overschot van den heer P. F. L. Waldeck, lid der Provinciale Staten van Zuid Holland, zal Donderdag a. s. des voormiddags te elf uren worden ter aarde be steld op de begraafplaats Eik-en-Duinen. Het bericht dat te Vltesingen een officier van de mailboot „Koningin-Regentos" door den storm van de brug geslagen en overleden was, is onjuist. Vermoedelijk heeft hier verwarring plaats gehad met een sterfgeval aan een ander stoomschip, waaraan do storm evenwel geen deel had. Men meldt aan de „N. R. C." uit Bruinisse van 16 Juni: Omstreeks elf uren is schipper C. Boogert, beurtman van Leiden op Brussel, bevarende het tjalkschip, genaamd „De Vriendschap," nadat z(jn boot reeds weggestormd en zyn ankerrol defect geworden was, op het hyschen van de noodvlag, met zyn vrouw en beide knechts, door schipper A. Otte c. s. alhier van boord gehaald, en hier in veiligheid gebracht; kort daarna is de sleepboot „Onrust III" by het ty lelijk verlaten schip gekomen, en dit na het kappen der ankers op sleeptouw ge nomen en naar het opper gesleept, en heeft do kapitein van do „Onrust" geweigerd het aan den schipper terug te geven. Men meent dat deze onhebbelijke daad nog een nasleep zal bobben. Het stoomschip „General" vertrok 21 Juni van Durban naar Vltsslngen en Ham burg; de „Koningin Wilhelmlna", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juni van Port- Said; do „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juni van Suez. iCADEIlIENIEDWS, Leiden: Geslaagd zijn voor het candidaats- c-xamen in de geneeskunde de heer C. A. Van Hees; voor het tweede natuurkundig- examen de heer K. O. A. Welffer; voor het doctoraal-examen in de geneeskunde de heer:n N. Rutgers van der Loeff en B. Boomvoor het tbeor. geneeskundig examen de heeren A. Van der Minne Jzn. en F. W, C. De Grave. Geslaagd voor het theoretisch apothekers examen mejuffrouw Th. G. Eigeman; voor het candidaats-examen in de rechten de heer J. A. Eigeman; voor het perste natuurkundig examen mej. M. Myers; voor het voorbereidend examen geneeskunde de heer G. Van Genderen Stort; voor hot voorbereidend-examen in de god geleerdheid de heeren J. Swart en P. Smit. Beursbericht. Amsterdam22 Juni. De markt was heden zeer stil. Portugal 23l/a- Ind. Bank 85. Koloniale 46'/2. Bokstel-aan- deeten 95/a, Ofcligatiën flauw. 2do Hypo theek 155/ai Pandbrieven Northwestern 571/v. Central shares 10'/,. Union fi1/*- Terminal 135. Koninklijke Petroleum-bronnen 795. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 16° C. 60.8'-* Fahrenheit; hadenmorgen 8 uren 18.5"1 C. 65.3° F.; 'a middags om 12 uren 21° C. 69.8° F.; 's namidaag» 4 uren 21.5° C 70.7" F. AD VERTEN TI ËN. De Heer en Mevrouw v. ITERSON v. Kempen geven kennis vah de geboorte van. twee Zonen. Utrecht, „Nieuw Bereateyn", 18 Juni 1897. 5173 5 Door 's Heeren goedheid werden wy ver blijd door de geboorte van een welgescha pen Zoon. J. W. H. ROTTEVEEL. 5228 6 W. ROTTEVEEL, geb. Vermeulen. Leiden, 22 Juni 1897. Heden overleed, in het St.-Eliz abeths Ge sticht aan de Hooigracht albier, voorzien van de H.H Sacramenten der Stervenden, na een kortstondig lyden, onze geliefde Broeder de Heer JOHANN DIDERICH FR1DRLCH JAKOBUS, in fön ouderdom van ruim 40 jaren. Mede namens de verdere Familie, F. B. WERNER. Leiden, 22 Juni 1897. 5221 12 (Haarlemmerstr. 190). Algemeene kennisgeving. Verzoekt van romebeklag verschoond te blijven. Da ondergeteskunden betuigen ook namens hunne Kinderen hun barteiyken dank voor de vela blijken van belangstelling by hun Zilveren feest ondervonden. P. JARDIN. 5215 7 J. G. JARDIN Hasselbacbt LEfDEiN, 22 Juni 1897. Hartelijk dank aan allen, die biyken van. belangstelling gaven gedurende de ziekte en na het overiyden, aan onze geliefde Tante en Behuwdtante Mejuffrouw G. MEIJER bewezen. Leiden, Namens de Familie, 22 Juni 1897. D. J N. VERBOOG. 5199 6 Door het veTbindend worden der slotuit deelingsiyst is het Faillissement van O. A. 51 ASTENBROEK, te Leiden, ge ëindigd. 6200 5 Mr. J. C. VAN DER LIP. Al degenen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan de nalatenschap van den Heer CHARLES LOOTED, in leven Commissioonair, ge woond hebbende te Leiden, in het Jean- Pesynsbof No. 4, en aldaar overleden den 24sten April 1897, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den lsten Juli 1897, ten kantore van Notaris KAISER, Rembrandstraat No. 25. 5231 11 op Woensdag 30 Juni 1897, des avonds te half negen. 5234 6 (Prof. THE UB). Vleeschbouillon, Chocolade, Lemon Squash, 10 Cents. 5202 IC Broodje met Kaas, Koffie, Thee, Melk, 8 Cents,' Gazeuse dranken (Systeem Beins) 15 Cents. Bouillonhuis: Haarlemmerstraat 20$ LA.NGE.BRUG 10a. LEIDEN. Het onderwys van deze school bevat: NutUfe en fraaie Handwerken, Costuumnaalen, Strijken, Teekeoen Boekhouden en SlUldarbeld. Opleiding voor de practyk en de examens, Alles by prospectus nader omschreven. Inschryving van Leerlingen by de Directrice 5225 14 BIJLEVELD. Algemeene Vergadering van Aandeelhouders op Woensdag 30 Jeu8 1897, des namiddags te twee uren, in den" Schouwburg aan de Oude Vesb' De balans ligt ter inzage dageiyks vaa 9 tot 5 uren by den Heer H. J. JESSE. 6207 12 HET BESTUUR. Pare Vaccinogène. tegen betaling van /*JL.— per persoon op Woensdag 23 Juni, 's namiddags te half* drie, in het Elizabeth shot, Oude Vest. 5201 7 Wie eon oppassend, oud mau aan eenige bezigheden, betzjj als OER ASSER of iets dergelijks, kan helpen, wordt verzocht zich met franco brieven onder No. 5212 tl wenden tot het Bureel van dit Blad, 7 Gevraagd, tegen Augustus, buiten, by Den' Haag, in een deftig, klein gezin: eene bekwame Lood f 70.- en f 26.- waschgeld. Brieven franco onder letters K- K. aan het Advertentie-Bur eau van J. CIKOT, Hoog straat 7, Den Haag. 5210 8 Ie huur, Kaarsenmakersstraat by den Nieu wen Ryn. Te bevragenZydgracht 21. van ENSING PALSTRA (hoofd van het J. S. werk in Nederland), op Donderdag 2£ Juni. Een aantal kinderen zullen zingen. 5209 10 Aanvang 8 uren. extra in Kleurenleer, bruin, groen en wit,, byzonder makkciyk Schoeisel voor Wandelaars, voor gevoelige en voor abnormale Voelen. 5226 8 Cfl RP ÏAVü Donkersteeg 9. Ui I/Ei JviiU, Hoogewoera 23, alle mogelijke systemen met Dikkelen en glazen sluitingen. Billyke prijzen. 4886 10 GERNER Co., AALMARKT. maarsmahssteeq. FIJXE VEItSCIIE Grnsboter, f I.aO per Kilo. 5224 8 Adres: Wed. J. STEENHACEK In., Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. Prima adres voor zuivere Natuurboter, Goud. bcIic, Leidsche en echte Edammerkaas. dij 5203 9 BURGERSDIJK NIERMANS. WOENSDAG S3 Juni, 's avonds te halfzeven. Natuurwetenschappen en Geneeskunde. Nos. 3676 4103 van den Catalogus. De Leidsche Kaloenvlechlery en Ket- lenfabrlek, voorheen JAEGER en Co., to Leiden, is voornemens ten haren kantore op Donderdag 1 Juli 1897, des voormiddags te hnlflwaalf (lokale tyd), AAST TE BË- ITEDEX: Het maken van een Aanbouw aan het Magazijn en een Uitbouw aan het Fabrieksgebouw. Het bestek mot teekening ligt ter viBio aan de Fabriek op werkdagon tusschen 9 en 12 en 2 en 5 uren, alsmede by den Ingenieur J. SCHOTEL, le Rotterdam. Bestek en tookening z(jn op beide kantoren verkrijgbaar ad f I.50 per stel. Aanwijzing in loco op Dinsdag 29 Juni a, e. te half:,waalt (lokale tjjd). 5223 20

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3