N°. 11448 Woensdag S3 Jnni. Ao.1897 <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Juni. Feuilleton. Moeilijke uren. DAGBLAD. PAUS DEZER COURAJNTi Voor telden per .3 maanden.f 1.10, Franco per port 1.40» Afzonderlyko Nommers 0.05. PRUS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17"Grooteró letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereo buitel» de stad wordt f 0.05 berekend. Officlëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van J. MEYER, hondendo verzoek Om vergunniDg tot oprichting van een Mineraalwater- fabriek in het peiceel Hoefstraat No. 77; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Gevon bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter vieio gelegd ie; alsmede, dat op Maandag 5 Juli a. e., 'e voormiddags te olf uren, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, óm bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wothoudera voornoemd, Leidon, F. WAS. Burgemeester. 31 Juni 1897. E. KIST. Secretarie. Morgen nieuwe platen in onze vestibule. Daaronder verscheidene, betrekking hebbende op het jubileum van Koningin Victoria, o. a. de platen uit het jubileum-nummer der „Illustrated London News." De kapt. dor inf. A. L. Klerk de Reus, van het 4do reg. inf. alhier, is te 's-Gravenhage gedetacheerd en werkzaam gesteld bi) de permanente militaire spoorwegcommissie. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Avezaath door den heer E. L. Nauta, cand. te Leiden. By de gisteren alhier gehouden verkooping van cokes in partyen van 10 en 5 H L. waren de pryzen f 4.60 en f 2.30. Het regiment grenadiers en jagers stond gistervoormiddag te 's-Gravenhage in orde van parade in de Maliebaan opgesteld, ten einde getuige te zyn van de plechtige uitreiking van de gouden medaille ter zake van 36 jaren trouwen dienst aan den militairen scbryver op het bureau van den chef van den generalen staf J. De Bruyn, vroeger opperwachtmeester by de veld-artillerie, thans in administratie by het regiment grenadiers en jagers. De kolonel commandant yan het corps jhr. Laman Trip reikte het diensIteeken aan den rechthebbende uit met een toespraak voor het front der troepen in oen door dezen ge vormd vierkant. By de plechtigheid was o. a. tegenwoordig de luit.-kolonel in Japanschen dienst Namura, attaché van de Japansche legatie te Beriyn, gekleed in de uniform van zyn rang en ver gezeld door den adjudant van den minister van oorlog, kapitein Doorman, die den vreem den hoofdofficier aan kolonel Trip voorstelde, met wien de attaché in de Du tsche taal hot gesprek voerde. De cbef van den generalen staf had zich by dit eerbetoon aan zyn bureau ambtenaar, den heer De Bruyn, doen vertegenwoordigen door den kapitein van dat dienstvak Yan Roon. De miliciens der lichting 1897 waren by de troepen, die in groote tenue waren en waarvan officieren en manschappen van het lste bataljon slobkousen droegen, ingedeeld. Mr. S. Gratama "SVz., benoemd president van de recbtoank te Dordrecht, heeft gisteren als zoodanig voor het gerechtshof te 's-Gra venhage den eed afgelegd. De generaal-majoor, commandant der vesting artillerie Moorrees vertrok gisteren van Den Haag naar de legerplaats van Oldebroek en de kolonel-hoofointendant VaD Gendt begaf zich naar Zutfen. Op 73-jarigen leeftyd is to 's-Gravenhage overleden jhr. mr. H. G. C. L. Janssens, wiens naam een 34-tal jaren geleden in een warmen verkiezingsstryd voor den gemeento- raad gemengd was. In September 1857 als lid van dat college opgetreden, werd hy in Juni 1861 door den Raad tot wethouder be noemd, doch reeds by de verkiezingen van 1863 ontviel hem zyn mandaat, na een hevigen, herhaaldeiyk gevoerdon stryd, deetyds ont staan uit de publiek raaking van de lysten der door het burgeriyk armbestuur bedeelden. Sedert heeft de heer Janssens, wiens bekwaam heden en yver overigens algemeen erkend werden, zich aan het publiek leven onttrokken, maar bleef in Den Haag zyne woonplaats behouden, in de schoon gelegen villa aan den hoek van do Java-straat en de Zeestraat. De thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Volgens het „Vad". hebben de besturen van kiesvore9nigingen van verschillende rich ting te 's-Gravenhage besloten aan hun ver- eenigingen by de periodieke verkiezing van leden van d6n Gemeenteraad de herkiezing van al de aftredende léden aan te bevelen. Dit komt het blad voor, na de afmattende campagne der Tweede-Kamer-verkiezing, een wys besluit te zyn. Op de terreinen van het gesticht „Meerenberg" wordt een zusterhuis gebouwd. De kosten van den bouw zyn begroot op f 116,889.28. Voor meubilair is f 11,500 noodig. De heer S. C. Korteweg, lid van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, is wegens het overlyden vaD den heer "Waldeck tydelyk opgetreden als secretaris penningmeester van die Maatschappy. Ook te Rotterdam werd in de Engelsche kerken het jubilé van „the Gracious Queen" herdacht. Vooral de Schotsche kerk was smaakvol versierd, terwyi daar een fraai zangkoor tot opluistering van het geheel medewerkte. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Delft werd o. a. benoemd tot boogleeraar aan de Indische Instelling de heer mr. J. E. Heeres, te 's-Gravenhago. Goedgekeurd werd het voorstel tot reorga nisatie der stads-bank-van leening; aan het studentencorps werd een subsidie verleend voor de lustrumfeesten in 1898 van f 2000. Mede werden goedgekeurd de voorstellen van B. en Ws. tot verbouwing van het politie bureau; tot herstelling van den Oudekerks- toren; tot het maken van gunstige bepalin gen voor het studentencorps by de verpach ting van Stads Doelen; het voorstel betreffende do bevordering van het onderwyzerspersoneel dor lagere scholen; tot oprichting van een handelscureus; tot wyziging van het regle ment der Burgeravondschool. By de stemming over het voorstel tot oprichting van een handelscursus staakten de stemmen. Gisterochtend is te 's-Hertogenbosch gearriveerd de minister mr. S. Van Houten, vergezeld van den referendaris van schoone kunsten van zyn departement, jhr. mr. Victor De Stuers. Vermoedeiyk staat dit bezoek in verband met eene verbouwing van de verschillende bureaux van het Gouvernementsgebouw. Te Assen zal waarschyniyk een nieuw Concertgebouw gesticht wordende kosten worden op f 60,000 geraamd. Te Beriyn, waarheen hy zich voor zaken had begeven, is overleden do heer F. L. Klompó, lid der Haagsche firma Van Leeu wen Zn., de bekende magazynen van weelde artikelen en schryf- en kantoorbehoeften. De heer Klompó was een energiek lid van den koopmansstand te 's-Gravenhage, die krachtig heeft medegewerkt tot don bloei en het vertrouwen van de winkelzaak, die hy medebestuurde. In het afgeloopen jaar werd hy gekozen tot lid der Kamer van Koophandel, waarin by sedert Januari jl. zitting had. Het stoomschip „Jason", van Java naar Amsterdam, arriveerde 20 Juni te Suez; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Padang; de „König", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 19 Juni te Aden; de „Koningin Wilhelmina" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Juni te Suez; de „Palinurus" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Sophie" arriveerde 20 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Port-Said. Aarlanderveen: Eene gehouden col lecte voor de uitwendige zending in de kerk der Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen bracht de aanzienlyke som van f 52.50 op. Te Aarlanderveen komen onderscheiden ge vallon van mond- en klauwzeer voor. Haarlemmermeer: Volgens ontvan gen bericht van den beer yker, chef van dienst te Leidon, zal het ykkantoor aldaar na 25 Juni a. s. voor belanghebbenden dezer gemeente zyn geopend eiken Vrydag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. De loting voor de schuttery zal te Haarlem mermeer plaats hebben Woensdag 30 Juni a. 8., 's namiddags te één uur, ten Raadhuize. Donderdag 24 Juni a. s. zal te Hoofddorp de gewone jaariyksche wolmarkt worden gehouden. Hill eg om: Onder bet vee van L. Van Ruiten is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Katwyk a/ Zee: Gi3ternamiddag is hier by den heer L. Parlevliet binnengevlogen een blauwgryze postduif, gemerkt op den linker- 47 vleugel met ARION a ...Its 47' Anon D 241 met zwarten, 47 met blauwen inkt gestempeld. L i s s eBy den heer J. Van der Laan, barbier alhier, is in zeer vermoeiden toestand komen aanvliegen een blauwe postduif, ge merkt op den rechtervleugel „42354" en op den linkervleugel „H 15"; om den linker poot bevond zich een ringetje, gemerkt „L 18 B 95. - 344". Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is de wachtmeester der cavalerie A. W. F. F. Weringlóer benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, terwijl verder daarbij is bepaald, dat in de registers van de kanselarij der Nederlandscke orden, als eervol vermeld, zal worden ingeschreven de 9edert over leden cavalerist 2de kl. J. F. Emans. en dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in indiü als in Nederland, eervol zullen worden vermeld do fuseliers L. De Bock en B. Nu venhof en de cavalerist 2de kl. H. Van der Woude, een en ander terzake van de in de maanden Augustus en September 1896, deel uitmakende van de bezetting van liet eiland Lombok, zich aldaar te hebben onderscheiden bij verschillende ontmoetingen inet vijandelijke benden. Voor het tijdvak van 1 Juli 1897 tot en met 30 Juni 1898, zijn benoemd tot Rijkslandbouw- leeraar C. R. Brinkman te Oud-Gastel en tot Rijkstuinbouwleeraren J. P. M. Camman te Wage- ningen eu J. G. Hazeloop te Rotterdam. Aan mr. C. J. M. Wilde is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct commies bij het Depart, van Financiën, en is bij dat depart, benoemd tot adjunct-commies mr. J. B Kan Jr., ambtenaar ter gemeente-secretarie te Rotterdam. Aan den gegageerden militair van het leger in Nederlandsch-lndië A. Smet, thans sergeant-titulair, facteur, bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis op Bronbeek is vergunning verleend tot bet dragon van de Fransche koloniale medaille mei de gesp .Algerië." Mededeelingen. Blijkens bij het Depart, van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip „Evertsen", voerende de commandovlag van deD schout-bij-nacht F. K Engelbrecbt, 19 dezer, te 2 uren 's nannddag9, Dungeness gepasseerd en beeft, volgens een te 12.30 in den namiddag van 20 dezer te Portsmouth aangeboden bericht, zijne bestemming bereikt. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 24 Juni niet plaats hebben. Stuurmans-ciancns. De .Staatscourant" meldt, dat de Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van oen diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, aanvangende 13 Juli, te balftien, zitting zal houden te Rotterdam, in bet gebouw der Loge aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter, don beer J. II. P. E. Kniphorst, te 's-Gravenhage, vóór 6 Juli portvrij moet hebben bereikt-, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboortebewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of Kleine, voor welk diploma: Zeil of Stoom en voor welken rang bij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog een aanvullings examen wenschen af te leggen, dan zal hij ook dit moeten vermelden. Nadere bijzonderheden komen voor in de ,Sts.-Ct." van 22 Juni. 53ste Lustrum te Amsterdam. Men schryft ons uit Amsterdam, dd. 22 Juni: Praematuur, en daardoor onvolledig en deels onjuist, is reeds met een enkel woord gewag gemaakt van de Reuniefeesten, welke ter gelegenheid van het 265 jarig bestaan onzer instelling van Hooger Onderwys van 28 Juni tot 2 Juli a s. zullen gehouden worden. Gaarne geven wy dan ook aan de uitnoo- diging gevolg om het voorloopig bericht aan te vullen, en, waar noodig, dit te verbeteren. Dat die feesten ditmaal schitterend, luisterryk beloven te zyn, zal uit het officiëele program duideiyk blyken, en waarborgen daarvoor kunnen worden gevonden in het heugiyk feit, dat, waar vroeger wel eens oneenigheden, of op enkele punten verschil van gevoelen be stonden, onder de leden der „intieme maat schappy", welke men gewoonlyk de Studenten» wereld noemt, deze geheel zyn weggenomen; dat alle veeten vergeten zyn, en dat alle leden- van het Amsterdamsche Studentencorps gedachtig aan het „Vis unita fortior", maar tevens aan het „discordia maximae dilabuntur'V thans de handen sjoviaal, fraternel en collet giaal inéén hebben geslagen, om hun Alma Mater, de Universiteit van Amsterdam, de plaats te doen innemen, waarop zy par droit de naissanco et par droit do conquóte aan spraak kan doen gelden. 't Is waar, een eigen vereenigingslokaal ging door discordia te loor, maar goede voor uitzichten, in de naaste toekomst, voor oen gebouw: „Nos jungit Amicitia" zyn geopend, en mannen van goeden naam en goeden wille, als prof. Van Hamel en anderen, werken met den Senaat van het Corps mede, om de leden weder een eigen onontbeerlijke Sociëteit te bezorgen. "Waar alzoo professoren en studenten yverden om de Justrumfeeston ditmaal bijzon dere aantrekkeiykheden to geven, daar mag by voorbaat reeds het succes verzekerd worden geacht. Wy willen hier even de nam-n r oemen van den Illustrissimus Senatus Studiosorum Am8telodamensium, n.l.Leo Mesritz, roctor, Paul Scholten, ab-actis, P. L. M. Van Ogtrop, quaestor, Bodo Slingenberg, assessor I, C. J. J. Westermann, assessor II. En van de Reünie Commissie: prof. dr. B, J. Stokvis, voorzitter, prof. mr. P. Pet en prof. dr. C. P. Tiele, onder voorzitters; mr. G. M. Den Tex, secretaris, H. R. G. J. Bron- gersma, penningmeester. Het zou ons t9 ver voeren al de namen van leden der feest- en andere commission op te noemen, welke natuuriyk alle in den officiëelen feestgids voorkomen. Zooals daaruit mede zal blyken, is het fraaie, artistieke ge bouw „Het Nederl. Panopticum" afgehuurd, om als sociëteit of reünie gebouw dienst te doen, en hoe gezellig het daar kan zyn, weit heel Amsterdam, ja half Nederland, om van Ausl&oder niet te spreken. Ziehier een kort overzicht der festiviteiten. Maandag 28 Juni, des namiddags te half- twee: ontvangst der reünisten en vertegen woordigers van bevriende studentencorpsen in het Centraal-station, om van daar naar bet universiteits-gebouw op te trekken, waar de stoet door do kapel van het 7de reg. inf. worit begroet en waar de banier van het A. S. C., de vaandels der faculteiten en banieren van verschillende gezelschappen zyn opgesteld. In de Aula houdt de rector van het corpa de gebruikelyke toespraak, daarna ontvangst der reünisten in de feest-sociëteit, Amstelstraat Te zes uren: Reünie-diner in het Amstel- hotel. Des avonds te zeven urenHarmonie-concert in het Vondelpark door de Amsterd. Orkest- Vereeniging onder Godefridus Mann, aange boden door het Amsterd. Stud.-Corps. Te elf uren des avonds: Groote Kroegjool in de feest-sociëteit, welke gedurende heel het feest geopend is voor reünisten en leden van bevriende Stud.-Corpsen. Dinsdag 29 Juni, te halftwaalf: Boottocht, aangeboden door „Nereus." 8) Neen, het haalt nog adem, maar het doet de oogen niet open en het beeft van de kou. Moeder doet haar heur natte kleertjes uit ze heeft een rood jurkje aan. Het ia uw kind, dokter." Een gil van zyn vrouw was hot oenige antwoord. Zy had juist willen opstaan, maar viel als in zwym weer op haar stoel neer. Haar man had nauwelyks op haar gelet Zy hoorde bem haastig de trappen afloopen en Mina toeroepen, dat zy hem onmiddeliyk een rytuig en wollen dekens moest nasturen. Toen viel de huisdeur in het slot. Voor den eersten keer had hy niet de eerste zorgen voor haar gehad; voor den eersten keer had hy. niet het allereerst gevraagd, hoe haar de slag had gotroffen. Zyn verwyt drukte als een centenaarslast op haar ziel, want hy had dat verwyt reeds gemaakt, voordat hy iets wist varv het onheil, dat hun overkomen was. Met bitter berouw bedacht ze, hoe gemakkelyk ze het kind had kunnen thuishouden, als ze haar maar oen sprookje had willen vertellen. Haar man had geiyk, had groot geiyk, dat hy boos was. Zy was een slechte moeder geweest, die haar plichten had verzuimd. Was het niet haar schuld, als 't kind dood in huis werd gedragen? Zoo sprak in haar binnenste een pijnigend zelfver wy't; niets was in staat om de stem van het geweten, die haar aanklaagde, tot zwygen te brengen. Maar om hier in kwel- lendo onzekerheid te zitten, dat hield ze niet uit. Bevend van haast schoot zo haar mantel aan, sloeg een dook over haar hoofd en verliet het huis. Met wankelende schreden spoedde zy zich door de stratenvaak moest ze biyven staan, omdat haar voeten hun dienst dreigden te weigeren. De korte winterdag had reeds plaats gemaakt voor een gryze scheme ring, die alle dingen maar vaag deed zien. Huiveringwekkend lag daar de vyver; kale wilgen rondom den oever schenen spookachtig te wenken. Zy moest er langs, om het huis van den schoenmaker te kunnen bereiken. Met huivering ontdekte zy een zwarte plek op de witte uitgestrektheid. Daar moest het kind er doorgegleden zyn; daar had het koude water het warme, kleine lichaampje omspoeld 1 Het rytuig was reeds vóór haar aan gekomen, de koetsier liep stampend voor het kleine huis op en neer. Onbeschryflijk opgewonden ging zy naar binnen. De nauwe gang was zeer donker, door de reet van de deur viel een smalle lichtstreep. Met bevende hand opende ze de deur; zy moest zich aan den deurpost vasthouden, ten einde niet om te vallen. Toen haalde ze verlicht adem. By het flauwe schijnsel van de lamp zag zy haar man midden in het armoedige vertrek zitten met het kind op zyn schoot. Haar donker hoofdje met de natte haren kwam alleen maar uit de roode wollen deken te voorschyn. De dokter merkte niet, dat ze binnenkwam, daar by het kind juist liet drinken uit een kop met warme melk, die het gretig verorberde. Toen het echter opkeek, zag het haar moeder en wilde met een onwillekeurige beweging de armen naar baar uitsteken. Zy yide op haar toe en omarmde het kind zonder een woord te kun nen uitbrengen. Och, moedertrachtte bet kind te zeggen, maar bet stemmetje klonk heesch en er volgde een korte hoestbui op. Wees stil, myn schatje," zei de vader, „moeder is ook niet boos." Nu zag ze eerst den schoenmaker en zyn vrouw, die zich by haar komBt naar den achtergrond van de kamer hadden terug getrokken en verlegen het geheele familie- tooneeltje hadden aanschouwd. Zy ging naar den man toe en omvatte zyn vereelte hand, maar door haar ontroering kon zy geen woord van dank uitbrengen. Het is de moeite niet waard, mevrouw," zei de schoenmaker eenigszins bedeesd, terwyi hy zoo beschaafd mogeiyk trachtte te spreken. „Er was geen gevaar by. De vyver is niet diep. Ik ben biy, dat het juist het kind van den dokter was ik wil zeggen - ja, u be- grypt me wel. Uw man heeft myn vrouw gered en ik zyn kind. Nu zyn we quitte. We doen alles graag, als het voor den dokter is." De vrouw van den schoenmaker, die naar een andere kamer was gegaan, kwam nu met twee bakerkindjes op de armen terug. Daar zyn de tweelingen," zeide zy met moederlyken trots. Vier vlaskoppen kwamen achter haar de deur in, vooraan stond de school vriendin van Frieda met een nieuwsgierig ge zichtje, dat rood was van het huilen. Zy willen allen graag eens zien of Frieda van den dokter nu weer beter ia", zei de moe der, om hun binnenkomen te verontschuldigen. De doktersvrouw bewonderde de tweelingen en sprak eenige vriendeiyke woorden tot de andere kinderen. Zy kon niet nalaten te den ken, dat deze kinderen nu misschien half- weozen geweest zouden zyn, als haar man aan haar wil gehoor had gegeven. De dokter had intusschen het kind nog in een doken gebuid en het voorzichtig in het rytuig gedragen. Zwygend ging ze naast hem zitten. Ze kon niet spreken. Zyn geheele zorg was gewyd aan het kind, dat hy in zyn armen hield. Vol bezorgdheid luisterde hy naar den telkens terugkeerenden hoest. Een ver8chrikkeiyke verkoudheid zal wel op het koude bad volgen, 't Is te hopen, dat we het er met een verkoudheid en met wat hoesten afbrengen." Zyn hoop zou niet vervuld worden. Er ver toonde zich koorts. Het hoesten werd erger; het kind kon nauwelyks spreken. De bezorgde vader spande al zyn krachten In, om de ziekte, die dreigde, te voorkomen. Den geheelen nacht week hy byna niet van het kleine bedje. Hy was er nauwelyks toe te bewegen om '8 morgens in zyn kleeren een beetje te gaan rusten op de sofa. Zyn vrouw zag met schrik zyn bezorgd gezicht; hy trachtte soms wel haar bemoedi gend toe te lachen, maar het bleef by een treurige poging, die haar door merg en been ging. Hy trachtte by haar niet de gedachte te doen ontstaan, dat zy de schuld droeg van het ongeluk. Zyn goedheid vervulde haar me$ een diep gevoel van schaamte. De volgende dag bracht geen beterschap; Integendeel, de toestand van het kind werd met ieder uur erger. Toen de moeder 's avonds warme melk boven bracht, hield de vader het kind, dat zeer moeiiyk ademhaalde, in zyn armen. Het had een aanval van groote ba< nauwdheid gehad. Toen het weer doodmoe en geheel uitgeput in de kussens lag, stuurde dokter Welter het dienstmeisje naar zyn collega Burgmann, met het verzoek by hem te komen. Op den angstig vragenden blik van zyn vrouw verklaarde hy, dat er noodzakeiyk een, kleine operatie gedaan moest worden, om het hevig ïydende kind eenige verzachting t* geven. Het goluMe hem ternauwernood zyn ontroering meester te biy ven. Hy liet zachtjen de handen van de kleine Frieda los, die hem in haar benauwdheid stevig vasthield, ten einde eenige voorbereidende maatregelen te nemen. MiDa kwam spoedig terug met het bericht, dat dokter Burgmann dadeiyk zou komen Er was daar juist een party ter eore vai het engagement van zyn oudste dochter; maarhy was dadelyk van den feestdisch opgestaan om aan haar wensch gevolg te geveu^ {Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1