KOLONIËN. BATAVIA, 12 Mei. ATJËH. Aan een correspondentie uit Kotta-Radja, voorkomende in de „J.B.", is het het vol gende ontleend: Ia den vorigen brief deelde ik mede, dat er uit de veekraal te Indrapoeri eenige sappi's waren gestolen, en toen bekend was gewor den, dat de dieren ergens in Kampong Siron Sitoa, zou daarheen een tocht gemaakt worden. Siron ligt ongeveer 1000 M. Zuidwaarts van Kaadarioeng aan de Kroeng Kemiroe. In den nacht van 19 op 20 April rukte daarom uit een colonne onder de bevelen van den overste Van Heutsz, bestaande uit 3 comp. van het 9Je bat en 1 peloton cavalerie. De civiele gezaghebber vergezelde den tocht. H^t doel was onbekend. Na de Atjeh rivier te zijn overgetrokken, ging de marsch over Sibon, over de sawahvlakte tusschen Sigapang en Lam Ltot naar Siron. De marsch ging door het donkere weer nogal met morilykheien gepaard, en wie zulk een nachteiykon tocht wel eens mede gemaakt heelt, weet, welke moeilijkheden daarbij te overwinnen zijn; langzaam en steeds op haar hoede zijnde, gaat de colonne, om van tijd tot tijd weder halt te houden, ton einde de achterste troepea te doen op sluiten. Zoo kwam, met het aanbreken van den dag, de eerste lichtstralen beschenen nauwe lijks de vlakte, de kleine colonne in de kam pong, en onmiddellijk werden de huizen omsingeld door 2 compagDieÖn. Blijkbaar verrast en niet wetende, wat er gebeurde, trachtten eenige Atjihers de kam pong te verlateD, hetgeen natuurlijk niet zoo hoe! eenvoudig was. Nauwelijks verschenen eenigen op de sawah vlakte, of de compagnie, cie juist zoodanig op gesteld was om de vluchtenden onder vuur to nemen, liet een paar salvo's hooren en weldra zag men enkelen neervallen. Door het snel omsingelen der huizen vielen eeDige vijan den in onze handeD, waaronder een wegge- loopen dwangarbeider zich bevond. Bij het huis van een zekeren H ibib Lampoe- poe, die eenigen tjjd geleden overlelen was, weigerden de bewoners, na me.rmalen gewaar schuwd to zijn, het huis te verlaten. Een paar fuseliers klommen onmiddellijk het buis in (zooala men weet staan de buizen op palen en komt meD, door middel van een ladder, in do woning), hetgeen mot gevaar gepaard ging; een enkele slag of een enkel schot van een der inwoners zou de braven levenloos kunnen doen neertuimelen. Toch klommen de onverschrokken mannen naar boven, en kwamen in de woning, waarin zij een zestal geweren met munitie in de voor kamer vonden. Vereer het huis doorzoeken werd niet toegestaan, want plotseling daagden een paar Atjehers met opgeheven kb wang op en gaf een hunner een der soldaten een diep n houw in zijn hals. Dadelijk nadat de beide fuseliers buiten waren gekomen, vlogen een paar salvo's door de woning, waarna de bewoners weder ge sommeerd werden het buis te verlaten, doch cok dit hielp niet. Dan maar alles in brand gestoken, en weldra zag men het huis in lichterlaaie staan; nu was alles in nood; een ioder traebtt? zich nog te redden; bier zag men een het br-ndende huis uitsp ingen, daar zag men een paar hun leven redden door zich langs een der palen benedenwaarts te co3n glijden, doch alles tevergeefs; ons lood deed hen neervallen, en zoo zag men om de woning v(jf oozer vijanden liggen, door de openingen in den vloer stak bier een verkoolde arm, daar een met brandwonden overdekt Loofd, ginds tegon een der palen een lyk, geleund, met de handen in elkaar gewroDgen. En dergelijke tooneeïen werden by menige wo ning afgespeeld. Nadat de woningen verbrand waren, werd de kampong uirgetrokken, met ons voerende een twintigtal koebeosttn, waaronder echter niet do gestolene zich bevonden. Ook had men er bet paard van den majoor Everts ge ronder», dat indertijd uit het bivak te Samabani was weggeloopen; het bevond zicb daar onder het buis van een wakil van Lampoepoe, die in den aanvang ook woigerde zijn wo-.iing te verlaten, maar naderhand toch maar gedwee do colonne volgde. Deze trok de kali, een zjjrivbr van de Kroeng Kemiroe, over en marcheerde in N. richting langs den Oostrand van kampong Kandarioeog, 1 ngs Glidjol, over de heuvelterreinen naar Lamoeojoeng, waar de rivier weer werd over getrokken. Gedurende dezen marsch werJ de in ge vechtsformatie gekomen colonne uit het Z. tn O. beschoten door een troepje, dat zich op pi. m. 900 M. verdekt achter de heuvel toppen had opgesteld. De recbtorflank der colonne werd door de cavalerie verkend. Wy kregen hierby 2 Diet levensgevaarlijk ge wonden. Om 6 uren 's morgens was ondertusschen oit Iodrapoeri in dezelfde richting uitgerukt door een colonne ouder den majoor Otke, bestaande uit 2 compagnieön van het 6de bat. en I sectie artillerie. De colonne mar cheerde over Sikan in O. richting naar de Gló Athé, een vijandelijke versterking midden in de sawah, die zich ten O. van de Kroeng Djerir, tusschen deze rivier en de Kroeng Kemiroe, uitstrekt. De colonne nam daar stelling, terwijl de artillerie op dien heuvel in batterij kwam. Het vertrekken der coloane van Heutsz over de Keniroe had nogal oponthoud doer het medevoeren der gewonden en koebeesten, terwijl de vijand steeds door vuurde. Toen echter de artillerie in batterij was gekomen en eenige projectielen had gezonden in de richting van het vijandelijk vuur, hield dit spoedig op; slechts nu en dan viel nog een enkel schot van een in het dicht begroeide terrein verscholen Atjeher. De colonne van Heutsz trok langs Kemiroe naar de in stel ling liggende colonne Otken. Nadat de colonnes vereenigd waren, werd tegen 10 uren de terugtocht ondernomen. Maar nauwelijks was de troep in beweging of er kwamen een massa Atjehers opdagen, die spoe dig hun vuur openden. Doch dit zou niet van langen duur zijn. Van de terugtrekkende troe pen was een klein gedeelte, twintig Europe anen onder een officier, ongemerkt in de ver sterking achtergelaten, ten einde daar zoo gedekt mogelijk in hinderlaag te bleven liggeD. Hierop hadden de vijanden niet gerekend. Toen de colonne een paar honderd meter door gemarcheerd had, verschenen die sloebers uit hun schuilhoeken en dachten in hun eigen versterking een goede stelling te vinden. In hun fanatieke drift liepen za wat ze konden op de versterking af en verschenen weldra enkelen hunner binnen de wallen. Maar, o schrik, wat was dat? De Europeanen, op het zien dier menschen niet meer hun kalmte kunnende bewaren, sprongen plotseling op en snelden op die nog in gering aantal zijnde Atjehers. Een gevecht van man tegen man ontspon zich, waarbij de bajonet goede diensten bewees. Spoedig lagen een vijftal Atjehers op den grond, terwfil de overigen met salvo's werden verjaagd; doch ook onzerzijds kregen twee fuseliers een paar klewangwonden. Het gevolg hiervan was, dat de colonne daarna kalm naar huis kon marcheereD. Een heel enkel schot, op grooten afstand afgege ven, hoorde men nog, maar ongedeerd kon men doormarcheeren en kwam de troep, na een succesvollen nacht en morgen, om 1 uur 's namiddags in het bivak terug. Door den gouvernoar-generaal van Ned.-IndiS zijn de voJgendo beschikkingen genomen: ClViKL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot vice-pi evident van het Hooggerechtshof van Ned.- Indiè, do griffier van den Raad van Justitie to Batavia Jhr. Mr. J. W. A. Von Schmidt auf Al- teostadt. Met ingang van 2 Juni 1897: Benoemd: Tot controleur Iste kl. bij het Binnenl. Bestunr op de bezittingen buiten Java er» Madoera, de secretaris der residentie Ternate en ODdcrhoorigheden (J. A. Sedée; tot secretaris der residentie Ternate en Onder- hoorigheden tevens vendumeester aldaar de ambte naar op non-activiteit jhr. J. K. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt, laatst secretaris van Atjeh en Onderhoorigbeden. Bij het Binnenlandsch Bestnor in de jresidcntie Rembang. Gesteld: Ter beschikking van den assistent resident van Bodjonegoro, de in dat gewest ge- Jlaatste ambtonanr voor den burgerlijken dienst De Clercq Zubli. In de res. Znider- en Oo9terafd. van Borneo. Ontheven: Eervol van het bestunr over de ondcrafd. Arnandit en Negara de controleor 2de kl. G. Stortenbeker. Belast: Met bet bestunr over de onderafd. Amandit en. Negara, de in dat gewest goplaatste controleur 1ste kl. H. J. A. Raedt van Olden- barnevelt. Bij den post- en telegraafdionst. Overgeplaatst: Van Soerakarta raar Sema- rang de commies 3de kl. P. Von Bannisseht; van Semarang naar Soerakarta de commies 3de kl. A- Boers. Bij den Waterstaat en 'a lands B. O. W. Overgeplaatst: Van de residentie Batavia naar de residentie Soerabaia do ingenieur 2de kl. K. F. H. Roos DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan den laten luit. der inf. W. A. Engelbrecbt. Voor liefhebbers van bengelen. E:n harer correspondenten achryft aan de .Tel.": Leo^t men van sommige phatsen berichten over schaarscbte van visch, bet is ons zeer aangenaam, met dit schrijven den liefhebbers van hengelen een hart onder den riem te kunnen steken en iets te kunnen berichten over plaatsen, waar men over die scbaarschte nitt te klagen beeft. Men begove zich n.l. naar de Vechtstreek in de provincie Utrecht, het traditioneels vischland. Succes verzekerd, wind en weder dienende. Wy willen bier in het kort eenige punten aangeven, volgens welke men de reis regelen kan, en tevens eenige kleinigheden aanstippen, waarop de stadscbe hengelaars doorgaan geen acht slaan. Behalve voor wormen en de gewone vischgereedschappea, zorge men vooral een stukje wittebroodsdeeg by zich te hebben en een Z:er licht snoertje met fijn haakje, liefRt gemaakt van een draad gewoon zwart naaigaren. Hiermee moet men kleine vorentjes vangen, waarmee men dan, aan een zwaarder tuig, by sluizen, duikers en onder bruggen, op groote baarzen gaat visschen. Men bedenke echter, dat men daarbij den hengel niet laat liggen, maar in de hand houdt, anders heeft men kans op een bekeuring door onze Ijverige koddebeiers. Een klein emmertje, van een deksel met gaatjes voorzien, om de viacbjss in het leven te houdeü, is zeer aan te be velen. De baarzen, welke men op deze wfize vangt, zy'n h?elwat meer waard dan het grut, wat doorgaans met wormen gevangen wordt, althans in het blaüke water. Vischt men in het weiland onder het kroos, dan zyn wormen weer aan te bevelen. Hier volgen eeLige reizen. 1. Men ga per spoor naar het station Breu- kelen, en begeve zich dan, al visschende, naar het dorp Kokkongen, onderweg de sluis Joos- sendam niet to vergeten. Men passeeit dan twee watermolens, waar mogelyk gelegenheid is, eenige kleine vischjes to koopen, waarmee men in do sluiskolk kan hengelen. 2. Ook kan men gaan van het station Breukeion door Oud-Aa naar Ter-Aa en verder naar Nieuwersluis. Men heeft dan den geheelen weg langs keur van vlschwater. 3. Men ga naar het station Nieuwersluis en van daar kan men in alle denkbare rich tingen zijn weg nemen. Een zeer aanbevelens waardige reis is die van Nieuwersluis naar Loenen, waar men by den scheepmaker een bootje huurt en daarmee de Drecht opvaart, om de Loenerveensche plassen te bereiken. In de trekvaarten by die plassen zyn lange snoeren (om goed diep te kunnen liggen) en is groote voorzichtigheid zeer aan te bevelen, want het water is daar soms verscheidene meters diep. Tusschen Nieuwersluis en Breu- kelen, aan de overzyde van de Vecht, kan men door de Weerdsluis ook de plassen bereiken. Men moet in de trekgaten by voorkeur vlak onder den kant visschen, op een diepte van 2 tot 3 meters. 4. Een tocht langs de dyken van het Merwedekanaal, aan de spoorwegzyde, kan evenzoo goede result iten opleveren. Men lette daarbij vooral op de duikers, die men passeert, want die duikers zyn doorgaans vergader plaatsen voor visch. 5. Ten slotte noemen we nog Woerden als punt van uitgang, van waar men zich dan naar Kamerik begeeft, waar men overal het heeriykste vischwater onder den hengel heeft. Over de Grieksche vrouwen. Men zegt, dat er landen bestaan, waar oude jongejuffrouwen bijna onbekenie wezens zijn. Zulk oen Eden is oek het schoone Griekenland. Men beschouwt het daar als een groote schande, wanneer een meisje ongehuwd blijft. Ouders, die voor het welzijn hunner dochters ernstig zorg dragen, verloven dezen reeds in de kin derjaren. Werkeiyke huwelyken nit liefde worden daardoor slechts zelden gesloten. De vaders zien dan ook vooral toe, dat hunne aanstaande schoonzoons het goed kunnen stellen, zoo lat de ia huis verwende meisjes geen gebrek behoeven te ïyden. De bruii behoeft geen bruidsschat mee te brengen, doch zelden komt het voor, dat zij zonder geld of bezit tingen in den echt treedt. Zeer onvolkomen is echter de opvoeding der jonge Grieksche meisjes, want niet op de geesteiyko ontwikkeling, maar op do uiterlijke verschijning wordt by de opvoeding der meisjes den nadruk gelegd, opdat z(j later als jonge vrouwen alle tigenschappen bezitten om in gezelschappen door schoonheid en gratio te schittereD. De gewichtigste vraag by de Grieksche vrouw is dus steeds het toilet. Ofschoon de meeste Grieksche dames van nature knap van 'uiterlyk zyn, bsgionen zy toch reeds vroeg poeder en blanketsel te gebruiken. Ternauwernood den kinderschoenen ontwassen, weten de meisjes zo9r goed met alle mogelijke kunstmiddelen, ter verfraaiing der schoonheid, om te gaan. Zy verven de wangen rozerood, schilderen de aderen aan de slap an zwart blauw en teekenen diepzwarte strepen onder de wonderiyk schoone oogen. Zyn do wenk- brouwen en wimpers niet donker genoeg, dan worden ook deze met het penseel by- gewerkt. Het gevolg daarvan is, dat eene vrouw van veertig jaar er reeds oud en verwelkt uitziet en boe langer hoe leelyker wordt. Nergens, behalvo in Spanje, zyn zulk9 leelyke oude vrouwen dan onder den lachenden hemel van Griekenland. "Wat ieder Grieksch meisje echter wel leeren moet, dat zyn vreemde talen. Voor alles moet zy volmaakt Fransch spreken en daarom houdt iedere familie, die slechts even de middelen daartoe heeft, er een Friwsche bonne voor haar dochter op na. De schilderkunst en de muziek worden als iets geheel over vloedigs aangezien. Daarentegen moet ieder meisje onvoorwaardelyk élégant dansen kunnen en zich met gratie weten te bewegen. Van buishoudelyke plichten le?it het Griek sche meisje slechts Turksche koffie zetten en verscheidene bon' ons te bereiden. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamér hoeft als conclusie van de inter pellatie omtrent de -vitdryving van den afge vaardigde Gérault met 306 tegen 145 stommen de eenvoudige orde van den dag aangenomen, welke door de regeering was goedgekeurd. België. Te Brussel had gisteren de beraamde grootsche betooging plaats ten gunste van de afschaffing der plaatsvorvanging en VcD een reorganisatie van het leger. Een dtltg .tie van gepensionneerde generaals overhandigde den Koning een verzoekschrift. Deze antwoordde hun het volgende: „De veiligheid en de eventue3le verdedi ging van het land liggen my te na aan het hart, dan dat ik niet dq invoering van den persoonlyken dienstplicht zou wenschen. Het volk kan niet nalaten de verdediging te regelen, wanneer het niet do epuelbal der gebeurtenissen wil zyn. „Wy hebben nationale en internationale verplichtingen en onze militaire instrilingen moeten in overeenstemming zyn met die der omringende naiies, die een overheorschenden invloed oefenen op de lotgevallen van Europa. Als in de ure des gevaars het leger zou zyn samengesteld uit minder geoefende manschap pen dan onze buren hebbeD, zou het geen ander vooruitzicht hebben dan zich vergeefs op te offeren. Wegens onze minderen getal sterkte moeten wy ons des te meer toeleggen op do krygskunde. „Tk heb nooit myn plicht verzaakt, om het volk to waarschuwen, het zal zelf over zyn toekomst beslissen". Den 22sten Maart 1899 zal het 300 jaar geleden zyn, dat Van Dyck te Antwerpen werd geboren. De gemeenteraad der stad heeft in beginsel besloten dezen heriunerlngsdag met grootsche feesten te vieren. Daluohland* Het verbond der Duitsche havenarbeiders zal van 4 tot 7 Juli zyn algemeens vergade ring houden te Hamburg. Er wordt een zeer groot aantal afgevaardigden verwacht, ook treemde zusterverenigingen. Groot-Brltannië. In Londen gaat men yverig voort met de toebereidselen tot een patriottische manifes tatie. Hoe het or op den jubileumdag van koningin Victoria te Londen zal uitzien, daarvan kan men zich moeiiyk een denkbeeld maken; ieder Londenaar, voor wiens huis do stoet voorby- trekken zal, wenscht aan dat huis tien gevels om ze alle te kunnen versieren en illuminee- ren on zichzelven twintig longen om naar den aard ,leve do Koningin I" te kunnen schreeuwen. De periode van de dolhuis-voorstellen ter viering van het jubileum, schynt nu ge ëindigd, men boort niet meer van plannen als het veranderen van den datum, het toe voegen van een nieuwen dag aan bet jaar enz. Alleen de uitvoerbare zyn overgebleven, zoo als de versieringsplannen en de uitdeelingen aan armen, en deze blijken, dank het heer- schende enthusiasme, goed te slagen. De te Londen verscbynendo bladen zyn in den laateten tyd dan ook voor de helft gevuld met de bespreking der byzonderheden van de feestvirring in elk afzonderlyk deel van de stad en op elke minuut van den dag. Te oordeelen naar de aankondigingen van goeikoope treinen uit de provincie en de aanbieringen van reisbureaux uit alle landen, zal de reuzenstad dreigen te barsten van de groote drommen menscben van allerlei natio naliteit, die zy te veel zal hebben binnen haar muren. Zal de 28ste JuDi een feestdag zyn voor elk rechtgeaard Engelschman, dan zullen van die rechtgeaardbeid zeker moeten uitgesloten worden de politie teimbten, de persmannen en misschien ook wel de oude dame, te wier eere dat alles geschiedt, zelve. Het is wel jammer, dat de groote voor bereidingen voor het groote feest niet geheel en al in feestelyke stemming kunnen ge troffen worden; tegelykeityd met de byzonder heden omtrent den optocht, worden die omtreDt het kortelings vermelde spoorwegongeluk in Wales bekend. Het ongeluk gebeurde op de Cambrian Railway ongeveer 10 Engelsche myien van Oswestry met een pleiziertrein. Door een tot dusver onbekende oorzaak verlist de trein daar plotseling de rails. All9 wagons werden ter zydo van den weg geworpen en volkomen vermorzeld. Onmiddellyk werd naar Oswestry geseind, van waar weldra een ambulancetrein arriveerde, die de negen dooden en de pl. m. 26 gewonden opnam. Onder hen bevinden zich geheel verminkte personen; van één passagier zyn do beide beenen afgereden. Veel grooter i3 natuuriyk do ramp, aan bet Britsche leger in Indië overkomen, waar van de eer&te tydingen bevestigd worden. Ongeveer 300 soldaten moeten Let leven ver loren hebben en in elk geval is de oorlog weer in vollen gang en is het dus in weerwil van al het beleid van de regeering niet mogen gelukken, het 60jirig htrdenkingsfe.st in vrede met alle natiën to mogen vieren. Vereenigde Staten. In den staat Nieuw-York zal waarschynlyk een oplossing beproefd worden van do qaaestie van den 3rboid in de gevangenissen. Ook daar, evenals elders, hoorde men reeds lang klachten over de mededinging van de gevan genen met den vryen arbtid. Een commissie van acht personen, onder wie één vrouw, had tot taak de toepassiog van een nieuw stelsel te ov rweg.:n, en in het eerst9 rapport, door die commissie uitgebracht, wordt de ver klaring afgelegd, dat zy werkverschaffing aan de gevangenen van den Staat buiten mede dinging met de vrye arbeidsmarkt voor mogelyk houdt. Krachtens de nieuwe regeling zouden allo staatsinstellingen, die geheel of geceeltelyk uit de openbare kassen steun ontvangen, hare behoeften zooveel maar mo gelyk uit de gevangenissen van den staat moeten betrekken. Volgons de jongste offlciêele opgaven is het aantal van den Staat afhan- kelyke personen niet gering: in verbeterhui zen en liefdadigheidsinrichtingen 6000, in hos pitalen 19,234, in andere inrichtingen (gevan genissen uitgesloten) 6L56, en deze bevolking vaa moer dan 31,000 p'erconen kostte den Staat in het begrotingsjaar, dat 30 September 1896 eindigde, byna zes millioen dollar, aan voedsel, kleeding, enz. Nieuw York heeft on geveer 4500 veroordeelden in strafinrichtingen, die arbeid zouden kunnen verrichten volgens de nieuwe regeling: sommigen zouden de groenten kunnen kweeken en bereiden, an deren de kleoren kunnen maken voor de be- wo_ers van staatsinstellingen, enz. Mededinging zal altyi in zeker opzicht blyven bestaan. Da vraag is maar: hoe die tot een minimum te herleiden? De heer George Blair, die sedert j .ren zich voor de ver- botering der staatsgevangenissen moeite geeft, acht het rapport der genoemde commissie een stap op den goeden weg. Turkije co Griekenland, De gouverneur van Volo heeft een proclft, matie uitgevaardigd, waarin wordt verklaivd, dat de goederen, roerende zoowel als onroe rende, van de personen, die Thessaliö verlaten hebben, ontzien zullen worden gedurende een termyn van 14 dagen. De bezittingen van hen, die binnen dezsn tyd niet met hunne huisgq-> zinnen zfin teruggekeerd, zullen ten voordeelo van het Ottomaansche ryk geconfisqueerd worden. De vredesonderhandelingen te Konstantk nopel vorderen uiterst langzaam. Men schyut het over de voorwaarden maar niet eens tq kunnen worden. Volgens de „Daily Chronicle^ hebben de mogendheden weer nieuwe voor- stellen gedaan. Zy willen Turkye een oorlogs schatting van 1,600,000 pond toskennen, be nevens den oogst in Tbessalië. Deze Grieksche provincie zou dan eerst na den oogsttyd dooi de Turksche troepen worden ontruimd. Er zal etn commissie worden benoemd voor de strate gische regeling der Turkach-Grieksche grens*, en beide partyen moeten zich by haar uit-j spraak nederleggen. Zoo sieepend als in het paleis van TophaneJ gaat het op Creta niet. De Daily Telegraph"] verneemt, dat de admiraals verklaard hebben,! dat een vermindering van het aantal schepen' in de Cretenzer wateren mogelyk en zelfs j wenschelyk is. Dientengevolge hebben de. mogendheden eenige schepen teruggeroepen. De bezettingstroepen op het eiland blyven echter voorloopig op dezelfde sterkte. Gemengd Nieuws. Op het medische congres, dat te Beriyn wordt gehouden, is o. a. gesproken over den aard en den oorsprong van chronische rheumatiek. Van de eene zyde werd beweerd, dat rheumatiek besmettelyk is evenals influenza, en dat de aanwezigheid van bacteriën vastge steld was, nl. staphylococci. Prof. Chvostek, uit Weenen, sprak dat echter tegon en be weerde, op grond van uitgebreide proef nemingen, dat rheumatiek het gevolg was van een toxine en dat de ontwikkeling van bacteriën slechts veroorzaakt werd door den zieken staat der gezwollen gewrichten. Prof. Van Noorden, uit Frankfort, gaf verslag van de uitkomsten van Röntgen stralen in ge vallen van gewrichtsrheumatiok. Daarby kon geconstateerd worden of het been daardoor was aangetast. Prof. Behriog, uit Marburg, deed verslag van zyn laatste onderzoekingen betreffende een anti-tuberculose-serum. [l\j had, zeide hy, uit tubercelbacillen oen veel urulenter vergif verkregen dan het tuberculin? van prof. Koch. Door voortgezette inenting van dieren met dat nieuwe gif hoopte hy een serum te vor- krygeD, dat menschen voor tuberculose immuun zou maken door een „passieve methode," in tegenstelling van de „actieve methods" van p:of. Koch. Wat het anti-diphtherie-serum botreft, prof. Behring achtte de goede uitkomsten daarvan twyfelloo3 vastgesteld. Het serum tegen tetanus zou meer uitwerken, als het altyd onmiddellyk wordt toegepast. Alle andere soorten serum* tot nu toe uitgevonden, noemde prof. Behring waardeloos. Alle pogingen, om het genezend element in het serum van dieren, die door inenting immuun waren geworden, in zuiver chemischen vorm te verkregen, waren mis lukt; en dat wel, meende Behring, omdat dg eigenaardigheid van het antitoxine niet in zyn chemische samenstelling ligt, maar in zyn eigenaardige inwerking op het toxine. Hevige aardbeving in Indië.— Men seint uit Calcutta, dd. 12 Juni: Heden avond tegen 5 uren is hier een hevige aard beving gevoeld, die 5 minuten duurde en zeer groote verwoestingen heeft aangericht. In sommige deelen der stad is nauweiyks een enkel huis geheel vry gebleven. De kathedraal, hot stadhuis en andere publieke gebouwen hebben hevig geleden. Acht inwoners werden gedood en een massa gewond. Er zyn geen Europeanen onder de slachtoffers. Tusschen Welshampton en Bettis- field (Wales) is een volle trein ontspoord. Negen reizigers werden gedood. Buitendien zyn er 24 gewondeD. Een luchtballon ongeluk. Zater dagavond onlornam te Beriyn de particuliere lnchtsciiipper Wölftrt, in gezelschap van een werktuigkundige, een luchtreis met zyn stuur baren luchtballon. Men steeg op van het Tempelbofer veld. Plotseling ontplofte de benzine-motor, de ballon verbrandde in de lucht en het schuitje kwam brandend met de ïyken der beide passagiers naar beneden. Melk en Tuberculose. Een rapport van dr. Hope, op last van de „gezondheidscommissie te Liverpool uitgegeven, bevat omtrent het gevaar van verbreiding der tuborculoae door de melk merkwaardige cyfers. In 2.8 pCt. van de ODdoorzochte monsters melk van koeien uit de stad werd de tuberkelbacil gevonden, en nog meer dan tienmaal zooveel, tot 29.1 pCt. in de monsters melk, die van buiten werden aangevoerd. Voor wie de stallen kent op het land zullen die uitkomsten niet onverwacht zyn, zegt bet rapport. Alles werkt er toe mede, om do koeien tuberculeus te maken, alles wat de ziekte ook onder do meDschen zoo verbreidt, onreinheid, gebrek aan licht en lucht en ruimte. In de stad was de contróle veel beter. Maar zekerheid kon die nooit geven en het rapport ia dus oen waarschuwing, voor wie die nog noodig heeft, en een ernstige waarschuwing tegen het drinken van rauwe melk.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6