N°. 11441. A". 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Son- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dummer bestaat nit Twee Bladen, Eerste Blad. Feuilleton. Dinsdag 15 «Juni. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlyke Nommerst 0.05. PRIJS DER ADVERTEJTTIÈN; an 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere irs;*naar plaatsruimte. Voor het in«*sseeren buiten de stad dt f 0.05 berekend. Aan de kiezers zij herinnerd, dat de stembureelen zitting houden: Voor stemdistrict I, op het Raadhuis. II, in de school Heerenstraat. III, in de school Gortestraat. IV, op Den Burg. B V, in de school Mare. VI, in de-school V an-d e r-W erf-straat VII, in de bewaarschool Groenesteeg. VIII, in de timmerloods Stadstimmerwerf. Uitslag stcnmiiiigeu Tweede Kamer. Morgenavond tegen zeven uren zullen zeer waarschijnlijk de eerste berichten komen omtrent dtn uitslag van gehouden stemmin gen in ons land. Al naar gelang zü zullen aankomen, worden de mislagen op een daartoe voor ons Bureel op de Doezastraat te plaatsen bord aangeplakt. Door een bijzondere overeenkomst met het bestuur van de Sociëteit „Araicitia" op de Breestraat, zal ook al Jaar van af zeven uren op dezelfde wijze voor de leden de uitslag worden bekend gemaakt, waarop wij dus hunne aandacht uitdrukkelijk vestigen. Bulletins kunnen niet telkens wo don uit- gegev. n. Mocht op den lateren avond oen groot getal telegrammen zijn ontvangen, dan zal waarschijnlijk te tien uren des avonds een bulletin met al de tot dusverre bekende uit slagen worden gegeven of des morgens van den volgenden dag. Ten einde zooveel mogelijk licht voor ons Bureel te verspreiden, zullen wij onze ge wone illuminatie ontsteken, zoodat aanteeke- niDgen als anderszins gemakkelijk zullen kunnen worden gemaakt. Offlciëele Ken Directe Belastingen. De Ontvanger der Directe Belastingen te Leiden herinnert allen belastingschuldigen, dat, zoo er vervolging plaats beeft, dit steeds is voor de verschenen termijnen en niet voor een gedeelte daarvan. Wordt er minder botaald, dan zal de ver volging worden voortgezet en wel zonder private of ondershandsche waarschuwing of mododeding. Deze herinnering wordt gedaan ter voor koming van teleurstelling en onaangenaamheid. De Ontvang-, r voornoemd, F. A J. A. VAN GALEN. Leiden, II Juni 1897. Leiden, 14 Juni. De „Vrijzinnige Iviesvereeoiging" alhier zal een ledenvergadering houden op Woensdag avond tot voorJoopige candidaatstellmg voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad (9 leien). Dank zy den gunstigen indruk, welken de verleden jaar in den tuin van „Zom-rzorg" door het stafrauzitkcorps van het vierde legiment infanterie gegeven concerten hebben achtergelaten, was de deelneming voor het 59ste jaar der Zomer-concerten weer zoodanig, dat ook deze dit jaar doorgang zullen kunnen hebben. Morgen, Dinsdagavond, zal het eerste con cert gegeven worden. Wy herinneren daaraan, opdat zy, die wilden, maar alsnog vergaten te teekenen, deze eer3te uitvoering niet zou den ontloopen. Want dat zou jammer zyn. Bovendi n is do prys voor de acht concer ten zóó gering (drie gulden voor een heer met drie dames of kinderen) dat, hy niemand om fmanciëele reden behoeft te weerhouden alsnog zijn naam op de inteekenlgst te plaatsen. De flinke directeur, de heer W. Van Erp, zal wel zorgen, dat het aan waarlyk muzikaal genot niet zal ontbreken. By de helen alhier gehouden verkoopiog van cokes in partyen van 5 H.L. waren de prezen f 2.30. Naar wy vernemen, zullen de stem- bureekn btembiljetten, waarvan het witte stipjj niet met zwart potlood is dichtge maakt, van onwaarde verklaren. Een potlood van een anJere kleur dan zwart mag dus niet gebruikt worden; alzoo zyn blauwe en r o o d e stippen ongeldig. De Ryks wintertuinbouwschool wordt te Aalsmeer gevestigd; de gemeente zorgt voor een gebouw. Op de aanbeveling voor leeraar aan bet Gymnasium te Zutfen zyn geplaatst de hoe ren: lo. dr. J. Hooykaas, te Schiedam, 2o. dr. J. Mehler, te Doetinchem, 3o. dr. H. J. T. A. Wan8ink, te Leiden. In de te Rotterdam gehouden vergade ringen zyn door de kiesvereeniging „Vooruit gang" candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Züh Holland: in district IV mr. B. G. J. Loder, in district V de heer Herm. H. Thooft. Het stoomschip „Konig" vertrok 12 Juni van Zanzib rnair Rotterdam en Hamburg; do „Pri s Hendrik", van Amsterdam naar Batavii, arriveerde 13 Juni te Southampton; do „Prins Willem IV" arriveerde 12 Juni van Suriname te Amsterdam; de „Veendam" vertrok 12 Juni van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Panae" arriveerde 13 Juni van Amsterdam te Kopenhagen; de „Merapi" van Rotterdam mar Batavia, passeerde 12 Juni Gibraltar; de „Oengaran", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 12 Juni te Padang; ae „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 13 Juni Lizard; de „Soembing", van Batavia naar Rott rdam, passetrde 12 Juni Sagrès; de „Titan" arri veerde 13 Juni van Amsterdam te Lissabon; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 14 Juni te Suez. Voorgedragen wordt voor de betrekking van leeraar in de wis en werktuigkunde aan de H. B.-scholen met 5- en 3 jarigen cursus te Haarlem, de heer A. Van Eldik, thans doctorandus en assistent by de natuurkunde aan de ryks universteit te Leiden. Katwyk: Zaterdag jl. is te Katwyk aan Zee opgericht eene vereeniging tot, bevorde ring van het vreemdelingen verkeer te Kat wgk. Het do3l der vereoniging ia het bezoek van vreemdelingen aan Katwyk en hunne vestiging aldaar te bevorderen. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door het verspreiden, zoo in het binnen als in het buitenland, van mededeelingen en aanbevelingen betreffende Katwyk; het uit den weg ruimen van alles wat vreemdelingen uit Katwyk zou kunnon terughouden; het medewerken tot alles wat den bloei van Katwyk kan bevorderen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de beeren S. Gonggryp, J. W. Kobus, A. v. Leeuwen, H. J. H. Modderman, R. Ouwehand en H. J. Smits, by wie men zich voor het lidmaat schap kan aanmelden. Wy wenschen den jeugdige vereeniging gaarne succes toe, en hopen dat haar arbeid moge strekken tot bloei van de badplaats in het algemeen en van de geheele gemeente Katwyk in het byzonder. Noordwykerhout: Uiteraard is het aan tal ongelukken te water niet groot, maar gisteren, Zondag, hadden er z -Ifs twee plaats, waarvan óón met noodlottigen afljop. Naby Pietgyzenbrug geraakte een kinderwagen, waarin een kind van zekeren De Groot wa9 gezeten, in de Leidsche Vaart. Gelukkig kon het nog intyds worden gered, maar aan het Mallegat vorderde hetzelfde water een men- achenoffer. De 15 jarige Jan Onderwater, van Noordwyk, maar sedert Mei jl. in dienst op de hoeve van wyien den heer Dk. Oostdam, ging met nog een dertiental kennissen zwem men. Hy scheen de kunst evenwel niet vol doende te verstaan, ten minste hy zonk spoe dig in het diepe vaarwater weg en hoewel een paar makkers in de nabyheid zelfs met gevaar van hun leven moeite deden hem boven te houden, geen hunner verstond de zwem kunst in voldoende mate om hem aan land te brengen, zoodat zy hem voor hunne oogen moesten verdrinken. Reeds na een half uur was het ïyk gevonden. Woubrugge: Alhier komen in enkele gezinnen gevallen van mazelen voor, echter van een goedaardig karakter. De loting voor de Schuttery geschiedt ten Raadhuize, op Dinsdag 22 Juni a. s., 's voor- mi .idags te tien uren, speciaal voor de inge schrevenen dezes jaars. De alpbabetische lyst, volgens welke geloot wordt, lag ter visie van 8 15 Juni. Uit <le „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is in zijn rang overge plaatst bij den generaleo staf, de majoor F. N. l'hiange. van het 3do reg. huzaren. Met ingang van 1 Juli a. s, aan de luit9 ter zee 2de fel. U L. d'Abo en jhr. W. C. Van Pan- buys vergunning verleend tot bet waarnemen van een betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van één jaar, onder stils:and van non-activiteits- traktement en zonder opkiimming in de ranglijst en zijn de adelborsten der 1ste kl. J. H. Tours en F. A Smit Kleine bevorderd lot luit. ter zee 2de kl. Aan jlir. J. W. May, eervol ontslagen consul- generaal der Nederlanden te Londen, een pensioen toegekend ten bedrage van ƒ3000 'sjaars. Benoemd tot kantonrechtor-plaatsvervanger in he£ kanton Leeuwarden, mr. L. R. Van Sloterdijck, advocaat en procureur te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Naar Scbeveningen, naar Zee! wa3 gisteravond de krygskreet van de Hage- na rs by de bestorming van alle vervoer- midoelen naar de zeef laats, by wolke aanval bet zwakkere geslacht het heusch nist lieten aankomen op de beleefdbei l der beeren, maar even dapper hst belegeringssptl metspeelde. Het grootets gedeelte van dien menschen- stroom zocht een luchtig zitje op het terras yan het Kuroaus, waar 't intusschen eerst recht aangenaam werd na zonsondergang. Ook bet terras van „Seinpost" verschafte aan Z9pr veie frischheid zo kenden voldoening. Maar de meest aangename pleisterplaats was het strand zelf, waar zy, oie zich neer- gevlyd hadden in een badstoe', het oogen- blik betreurden waarop de stoolenknecht on- verbiJdellyk het „sluitingsuur" verkondigde. Toen kon men echter nog moeilyk besluiten tot scheiden en zette men zich neer in het zand droomerig en puffend een blik wijdende aan het bpiegelg.ladde-watorvlak een reusachtig meer gelyk. Velen scheptenzich by gebrek aan een wandelpier de illusie dat een wandeling op een der dno golfbrekers in het gemis daarvan voorzag en genoten van het eindpunt een prachtig avondgezicht op het dorp en op de tusschen het kerkje en bet Oranjehotel gelegen villa's en etablissementen. Hoe meer de duisternis viel, hoe schooner de aanblik van al die verlichte gebouwen en villa's tegen den donkeren hemel. Ruim middernacht keerden nog dames en heeren van Scheveningen terug. Hot Openbaar Ministerie by de Hapgsche rechtbank vorJerde in de heden gehouden strafzittingvoor een jongen man, die etn fiets, door hem van een kennis ge leend, te Leiden by een opkooper verkocht voor ƒ30, 4 maanden; voor een 16 jarig meisje, dat zich als dienstbolo in een loge- mentje aan het Spui te's-Gravenhago schuldig maakte aan diefstal van eenige sieraden, toe behoorende aan de huishoudster di-r ïnrichiing, 9 maanden; voor een jongen uit Katwijk aan Zee, die een meisje aldaar, by het „meisje8vangen", met een springtouw in het gelaat had geslagen, f 10 boete of 10 dagen - voor vier ba£gerlieden uit de omgeving van Leiderdorp, die zonder vergunning van de eigenaren m den Ryn hadden gebaggerd, f 3 of 3 dagen. De Krijgsraad te s-Grave"1ihagd veroordeelde "W. S., milicien by het 2d® reg. vesting artillerie, gedetacheerd by her Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen tot vier maanden militaire detentie, ter zakr van: lo. insubordinatie door het creigen me* woorden van zyn meerdere ia rang ;|jp in^ub ordinatie door het beloeaigen met woor n van zyn meerdere in rang, tweemalen gepleegd, J. B., soldaat by het Algemeen Dipot van Discipline, tot zes weken gevangenisstraf ter zike van het voortgez t misJiyf van het opzetteiyk en wederrechtelijk verni.hn van eenig goed, dat aan een ander toobonoort; H. B. M. D., marinier 3Je kl., tot <.rie .n .anden gevangenisstraf ter zike van diefstal. Zaterdag zonk naby het Komngs- dok te Amsterdam een sc .uit u.et onge- bluschte kalk. E9n der opvat en Jen v rlronk. Door 't vergeten de haken der trap vast te maken, viel op den Haarlommeroyk aldaar een dienstbode door de glasruiten en werd ernstig aan hoofd en handen gekwetst naar het Gasthuis overgebracht. Zeer fraai weer begunstigd® Zaterdag het „concours hippique" op het Sportterrein te 's-Gravenhage en Zomag werd het sportfeest, dat ook thans weder coor een talryk publi k werd bygewoond, voort gezet. De uitslag van het eerste nommer was als volgt: Concours voor het schoonste en best gaande rytui.paard, taille 1.45 M. tot 1 55 M., inge- sp iiinon voor een twee- of vierwielig rytuig, toeb9boorendo aan particulieren. lsto pr. A. H. Van deu Heuvel, te 's-Graven- hage; 2 le W. Jochems, te's-Gravenhago; 3de A. v. Hoboken van Hosdekenskerke, te Scheve ningen. Br.stuursprys mevr. Jurriaanae Strohmeyer, te Leiden. Van het achtste nommer, concours voor het beste springpaard, was de uitslag aldus: lste pr. Baron Van der Gapellen, iuiteoant der huzaren te Amsterdam; 2de pr. baron Van Ha rsolte van den Doorn, luit. der veld- art. te Leiden; 3de pr. J Jurjans, luit. der huza ren te Zutfen. BestuurspryzenJ. J Die- mont, luit. der inf. O.-I. leger te Dordrecht; L. van Affelen van Saem9foort, luitenant der veld-ariillerie te Breda. Baron Van Oldenneel, luit. der huzaren te Haarlem, en J. M. Pyn- appel, luit. oer huzaren te Zutfen. Men meldt uit Alkmaar: Het is der politie mogen gelukken, den da :or van den diefstal der drie gouden horloges, zekeren L. D., wonende te Amsterdam, te arresteeien. Hy werd aldaar heden ingerekend en de gouden horloges konden in beslag genomen worden. Tn een rayo te Moeste g, Glamor- ganshire, is by het ophalen van den bak het touw geknapt: tien mynwerksrs stortten naar beneden en werden vermorzeld. ss.De boerenhofstede van Corn. Peck aan deu Rietvel ischenweg onder Kuilenburg is totaal afgebrand. Slechts met moeite ont kwamen de bewoners deu vuurdood. Jonkvrouw Dcnise. Slot.) Wanneer by werkelijk gehandeld heeft, zooals u beweert, mevrouw, dan zal ik hem verloochenen en zelfs onterven bovendien. Maar zeg my toch, mevrouw, hebt u geen enkele aanwyzing omtrent zyn gedrag? Zou men niet kunnen te weten komen, waar by zich op dit oogtnbiik bevindi Ik begryp niet, dat Rosa ons niet beeft gewaarschuwd, toen haar man haar bad ver laten," zei notaris Lescalle. „Heeft onze tante er niets van geweten?" Ik kan u alleen zeggen, dat Rosa gister morgen met haar tante op reis is gegaan," antwoordde movrouw Lescalb. „Ik heb geen van beiden gesproken en sedert verscheidene dagen heb ik van geen van beiden het minste gehoord." Er heerscht een oogentlik stilzwijgen. Het was aLof gravin De Vélelles door den bliks9m wa3 getroffen. Ze beschouwde haar man als iemand, die r.iet in staat was, op eigen beenen te staan en voor zicbzelven te zorgen, en daarom beefde zy van angst by de gedachte aan de gevaron, waarin by zich misschien al op dat oogenblik, geheel allocn, zonder eenige hulp van vrienden cn bekenden, in een vreemde stad, bevond. Vol smart keerde ze haar oogen naar het venster, en wroeging en verdriet vervulden haar hart. Dj oude graaf De Vódel- 1©3 scheen geen zelfverwijt te gevoelen over zyn onvtrantwoordtlyke handelwyze, maar hy betreurde hel toch, dat zijn zood, waarop hy vroeger zooveel reden had om trotsch te zyn, nu voor hem een onuitputtelijke bron van verdriet was geworden. Op mevrouw Lescalle, wier woord9n hem zoozeer in zyn eigenwaarde en vaderlyk gevoel hadden gekwetst, was by hevig verbitterd, maar hy durfde zyn gevoelens niet uiten, omdat hy maar al te goad óver- tuigd was, dat zyn handelwyze niet te recht vaardigen was. Notaris Lescalle had met groote ongerust heid naar de mededeelingen van zyn vrouw geluisterd. Hy wist niet, wat by in deze moeilyke omstandigheden moest doen. De stilte duurde nog oenige oogenblikken. Toen verzamelde mevrouw Lescalle al haar moed, herhaalde nog eens uitvoerig al de grieven, die ze tegen George had, en toen verklaarde ze op hoogen toon, dat haar dochter in het ouderiyk huis zou terugkeeren, onder de bescherming van haar moeder, die haar ten minste zou weten te vrywaren tegen be- leedigingen en slechte behandeling. Notaris Lescalle waagde het, dien woorden vloed af te breken, door op te merken, dat men toch eerst het gevoelen van Rosa zelve in deze omstandigheid moest vragen. Deze aanmerking deed den toorn van mevrouw Lescalle opnieuw losbarsten. Ze bracht weer een groot aantal beschuldigingen tegen haar schoonzoon in, en dat vermeerderdo nog het verdriet van de gravin, de verbittering van den graaf en de verlegenheid van den notaris. Do eenige persoon, die zyn kalmte had be houden, was Jacques. By het venster gpzeten, speelde hy met de ooren van zyn jachthond en luisterde intusscbeu bedaard naar den woordenvloed van de notarisvrouw, met het gelaat van iemand, die op het einde van een vervelend gedruisch zit te wachten. Te midden van een der meest welsprekende ontboezemingen van mevrouw Lescalle stond hy op en riep uit: Als ik niet droom, dan zie ik zoowaar George en zyn vrouw gearmd in den tuin wandelen l" Allen snelden naar het venster, om zich van dit onbegrijpelijk nieuws te overtuigen. Toen zagen zy, dat Rosa, die juist op den grond was gestapt, haar echtgenoot aanzag met zulk een van vreugde stralend gelaat, dat ook mevrouw De Védelles haar hart van onverwachte vreugde voelde overvloeien, ter- wyl mevrouw Lescalle een gewaarwording had, alsof men haar plotseling een glas ijskoud water in het gelaat wierp. George en Rosa wandelden gearmd de villa binnen, en toen zy de deur van het salon openden, en daar de geheele wederzydache familie byeenvonden, behalve tante Lescalle, waren zy buiten zicbzelven van verbazing. Het eerste oogenblik heerschte er een zekere verwarring. Niemand wist wat hy zou zeggen. Mevrouw Lescalle en de gravin vielen byoa in zwijm van ontroering. Alleen Jacques be hield, volgens z\jn gewoonte, een onverstoor bare kalmte. Hy trad op zyn broeder toe en vroeg met een glimlach: "Wel, George, feliciteer jo my niet met miin verkiezing aU afgevaardigde van het departement? Of heb je er soms in je afzon dering nog niets van gehoord?" O, als de arme Vincent dat nog eens had mogen beleven!" riep George uit, „wat zou hy geiukkig geweest zyn!" Is Vincent dan gestorven riepen graaf en gravin De Védelles getroffen uit. „Wy hadden wel gehoord, dat hy ziek was," voegde de gravin er by, „maar dat hy zoo spoedig zou gestorven zyn, had ik niet kunnen denken." De graaf ging uit het venster zien, om zyn ontroering over den dood van zyn trouwen dienaar te verbergen, terwyl de gravin aan haar tranen den vrijen loop liet. George," zei ze, „waart gy by zyn sterven? Hebt gij hem over onze afwezigheid getroost Neen, moeder," antwoordde hy, terwyl by haar de hand drukte. „Ik kwam te laat, maar Rosa heeft hem in zyn laatste oogen blikken getroost en bygestaan. Hy heeft haar met de taak belast, aan elk van ons eenige woorden over te brengen KomaaD, Rosa, vertel dat alles eens aan mijn moeder." Mevrouw De Védelles trad Ro3a met ge opende armen te gemoet, en drukte haar aan haar hart, want ze was te zeer aangedaan om baar gevoelens te kunnen uiten. Ook zy begon Rosa met geheel andere oogen aan te zien. Het kwam haar voor, alsof zy, die den trouwen Vincent in zyn laatste oogenblikken had gehoord, ook voor hen allen een eDgel van troost en vrede zou kunnen worden. George scheen nu niet meer de sombere en moadelooze jonkman te zyn, die hy de laat: ste jaren was geweest. De gravin zag dat aan deo glans, die uit zyn oogen straalde, en z\1 hoorde het aan den klank van zyn stem, en toen steeg er uit haar ziel een vurig dank gebed ten Hemel op. Mevrouw Lescalle zag verbaasd, hoe Geor ge zyn moeder en Rosa te gelyk omarmde, en ze wist niet, wat ze zou zeggen. Ze be greep het fyne van de zaak nog niet, maar bet van vreugde stralend gelaat van haar dochter was baar toch duidelyk genoeg, dat bot volkomen overbodig was, Rosa nog als do vervolgde onschuld voor te stellen. Haar betere gevoelens kregen nu ook de overhand en ze verheugde zich thans over het geluk van haar kind. „Einde goed, alles goed," zoo dacht zy bij zichzolve. Notaris Lescalle koos de slimste party. Hy deed alsof hy alles al lang had geweten. Ver genoegd wreef hy zich de handen en veelbe- teekenend knipte hy met de oogen, als iemand, die in het geheim was ingowyd. Intusschen had Jacques zich verdiept ia een dagblad, dat juist over de post uit Mar seille was aangekomen. Verstrooid doorlas hy eenige kolommen, totdat een kreet van verrassing aan zyn lippen ontsnapte. - Is er zulk belangryk nieuws?" vroeg de graaf. Ten minste: nieuws, dat belangryk ic voor ons", antwoordde Jacques. „Ik kan toch moeilyk veronderstellen, dat dit bericht he{ werk i« van een of anderen grappenmaker. By deze woorden hield hy het dagblad ip de hoogte. Allen verdrongen zich om hem hoen, en toen laa Jacques het volgende voor*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1