N°. 11440 Ao.1897 feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Maaiiflaa: 14 Juni. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. ledore regel meer f 0-17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Officieel© Kenni»gerine«ii Directe Belastingen. Do Ontvanger der Directe Belastingen te Leiden herinnert allon belastingschuldigen, dat, zoo er vervolging plaats heeft, dit steeds is voor de verschenen termijnen en niet voor een gedeelte daarvan. Wordt er minder betaald, dan zal de ver volging worden voortgezet en wel zonder private of ondershandsche waarschuwing of mededeeling. Deze herinnering wordt gedaan ter voor koming van teleurstelling en onaangenaamheid. De Ontvanger voornoemd, F. A. J. A. VAN GALEN. Leiden, 11 Juni 1897. Leiden, 12 Juni. Mr. C. Cock, dia ruim 31 jaren achtereen volgens lid van den gemeenteraad albier is geweest, wenscht bij zijne aanstaande perio dieke aftreding voor eene mogelijke herbe noeming niet meer in aanmerking te komen, omdat by den tjjd gekomen acht de aan genoemd lidmaatschap ver- onden werkzaam heden aan jeugdiger krachten over te moeten laten. Naar aanleiding van een adres, inge zonden door het Hoofdbestuur der Neder landsche Vereenigiog tot bescherming van dieren, is de tegenwoordige wijziging in het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid-Holland tot stand gekomen. Blijkens eene door deze Veredniging aan Burgemeester en Wethouder der gemeenten van Zuid-Holland toegezonden circulaire heeft het Hoofdbestuur gemeen 1, dat de naleving van het reglement zoude worden bevorderd door het uitloven van prijzen (belooningen) en, daartoe in staat gesteld door belangctol- londen, heeft het Hoofdbestuur eenige gelden beschikbaar gesteld om zoo mogelijk gedurende een drietal jaren prèmiën (beloo ningen) toe te kennen. Aangezien de toepassing van het Reglement voor een goei deelaan het dagelijksch be stuur der gemeenten is overgelaten, zoo heeft het Hoofdbestuur gemeend een beroep le mogen doen op de w-lwi.len le tusschsr.komst van c'it college, ten einde der Vereemging in deze medewerking te verleentn. Mits ieD wordt in genoemde circulure aan B. en Wa. het verzo k gedaan d< r Vereeniging één houder van honcenkarr n op te geven, di*, naar het oordeel van het dagelijksch be stuur, voor eene belooning allereerst in aan- merkirg zoude kunnen komen. Evenwel wordt dit vei zoek gedaan onder de opmerking, dat voor beloocingen uitgesloten zyn: beslist be middel ie eigenaren, die uit d9n aard der zaak hunne honden en karren in behoorlijken staat kunhen onderhouden, en wijders de eigenaren van die voertuigen, waarvan de honden slechts geringe diensten praesteeren, byv. het brengen en halen van melkvaten naar en van eene nabyzynde weide. Het doel der circulaire is blijkbaar om aan houders van hondenkarren, die het niet te breed hebben en desniettegenstaande al het mogelijke doen om den bondtn bet leven zoo draaglijk mogelijk te maken, eene belooning toe te kennen, en zoodoende anderen daartoe op te wekken. De nieuwbenoemde substituut-officier van justitie by de rechtbank te 's-Gravenhage, jbr. mr. P. A. J. Van den Brandeler, zal a. s. Maandag, des namiddags te halfvier in eene plechtige openbare vergadering van de recht bank worJen geïnstalleerd. Tot de méerdere Amerikaansche familiön, welke in de laatste dagen in het Kurhaus- Hotel te Scheveniogen verblijven, behoon een kleinzoon van den voormaligen president der Vereenigde Staten Garfield. Gisteren vertrok de heer W. Voormolen, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, naar Beriyn, ten einde de Nederlandsche Regeering aldaar te vertegenwoordigen op een congres voor de invoering der bertillonage over geheel Duitschland. Dit congres, waarop de verschillende Duitsche staten zullen wor den vertegenwoordigd, zal tevens worden bygewoond door afgevaardigden van Oosten rijk en Hongarije. De luitenant ter zee 1ste kl. A. L. Van der Moolen, en de officier-machinist 2de kl. H. W. Bor, uit Oost-Indië, alsmede de officier van gezondheid lste kl. W. H. C. G Keyzer, uit West Indië in Nederland teruggekeerd, zyn op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2 Je kl. B. C. A. Van Rentergti6m wordt met 16 dezer tydelyk geplaatst aan boord v^n Hr. Ms. pantserschip „Everisen". De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de be trekking van leeraar in de Franscbe taal aan de R|jks Hoogere Burgerschool met 3-j.irigen cursu9 te Winterswijk. Jaarweddo f 1600. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenscben te komen, gelieven zich vóór 24 Juni a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. Het Rykstelegraaf kantoor op het Loo wordt op 13 dezer, met een dageiykschen dienst van 6 u. 30 m. vóór- tot 8 u. 30 m. namiddags, voor den duur van het Hofver- biyf aldaar, heropend. Van 14 Juni tot 17 Juli aanstaande zal in de legerplaats by Laren (Noord-Holland), in verbiDding met bet Rijkstelegraafkantoor te Naarden, een tydelyk militair telegraaf kantoor open zyn Dj diensturen zijn btpaald als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voormiddags en van 2 tot 4 en 6 tot 8 uren namildags op zon- en feestdagen van 7 u. 30 m. tot 8 u. 30 m. vóór- en van 12 u. 30 m. tot 1 u. 30 m. namiddags. Tot directeur der Apeldoornsche Tramweg- Maatschappy is benoemd de heer N. G. W. Goedbloed te Apeldoorn. Men hoopt in Juli met de exploitatie der lyn te kunnen aanvangen. Aan het krankzinnig?ngesticht „Huize Padua", by Gemert, is tot geneesheer benoemd dr. Scbreppers, te Assen. Te Heerenveen heeft gisteren een 1 uister- ryk Festival van Harmonie- en Fanfare corp sen plaats gehad, waaraan 14 corpsen uit Friesland deelnamen. De ensemble-stukken werden onder leidiog van den heer J. Godefroy, van Steenwyk, op eene uitstekende wyze uitgevoerd. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is de heer T Pblippeau als lyrisch tenor geënga geerd voor de Nederlandsche Opera, dir. C. v. d. Linden. District II der liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" te Rotterdam heeft tot candi- daat voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland gesteld den heer Joban Hudig. Do gemeente Vlistingen verloor door den dood een harer geachte ingezetenen, doctor J. Van der B ke Callenfels, gebortn te Vlis3ingen, den 31sten December 1828. Ey promoveerde den 29sten Juni 1855 te Utrecht tot doctor en vestigde zich te Vlissingen, al waar zyn vader leeds godurende vele jaren in dezelfde betrekking werkzaam en tevens burgemeester was. Den 31sten Juli 1877 werd by benoemd tot lid van den gemeenteraad en 3 Februari 1885 tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Met verwyzing naar een desbetreffend be richt, opgenomen in het nummer der „Neier- landsche Staatscourant" van 21 en 22 Fetr. jl., 'vestigt de Minister van Buitenlandsche Zjken do aandacht van belanghebbenden op onderstaand, van den consul-generaal te Rio- de Janeiro ontvangen bericht: De termyn voor de aanneming der aan biedingen voor de in-pacht-neming der Bra- ziliaansche staatsspoorwegen, is, ingevolge ministeriëele beschikking, verlengd tot 9 September a. s. Aanleiding daartoe heeft gegeven eene telegrapbische mededeeliDg van den Brazili- aanscben gezant te Parys, meldende, dat eene commissie van onderzoek te Rio-de- Janeiro zoude komen om het „Comtoir d'Escomte", de „Banque Fran^aise du Brési." en de „Sociótó Générale de CheminB de F.r" in staat te stellen een voorstel tot in-pacht neming der bedoelde spoorwegen te doen, indien de termyn tot September werd ver lengd. St.-Ct Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Af ika, passeerde 11 Juni Oues8ant; de „Latrtes", van Java naar Amsterdam, passeerde 11 Juni Wight; de „Reicbstag", van Oo*t Afrika naar Vlissiagen en Hamburg, passeerde 11 Juni Ouessant; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Juni van Port-Said de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Juni Kaap Roca; de „Werken dam" arriveerde 11 Juni van Nieuw York te Rotterdam. Koudekerk: Door leden van het Depar- temont Koudektrk-Hazorswouie der Maat- 8cbappy tot Nut van 't Algemeen werden be noemd tot Commissarissen van de Spaarbank de heeren Mr J. Bruyn en W. A. Baar en zulks ter vervanging van wylen den heer E. Zirkzee en wegens vertrek van Mr. K. N. Hengeveld. Leiderdorp: De jaarlyksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst io de Nederlanden" zal in deze gemeente worden gehouden aan de huizen van de in gezetenen op Donderdag 17 Juni a. s. L i s 8 eDe collecte ten behoeve van 't Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden" zal gehouden worden op Yrydag 18 Juni a. s. en volgende dagen. Rypwetering: De berichtgever van het oprichten der afdeeling Alkemade en Omstreken van den Nederlandschen Boerenbond wenscht daaraan toegevoegd te zien, dat de heer J. Heemskerk, van Hazerswoude, een groot yve- raar voor deze zaak, by de vergadering tegen woordig was en veel tot het welslagen door zyne mededeelingen en aanmoediging heeft bygadngen. Woubrugge: Een met twee paarden bespannen rytuig van een stalhouder uit Leiden zou gisteren over een zoogenaamde rol brug, het erf van den landbouwer Zwet sloot, te Ofwegen onder Woubrugge opryden. Die brug schynt niet gesloten te zijn ge weest, althaDS toen de paarden er op kwamen, rolde ze achteruit, zoodat de paarden en het voorste gedeelte van het rytuig te water stortten. Daar het achtergedeelte op het vaste ge deelte der brug bleef staan, kon de zich in het rijtuig bevindende passagier, de heer E., uit Den Haag, zonder letsel uitstappen. Het rytuig had nogal eeoige schade be komen, maar de paarden en de koetsier werden gered, zoodat het ongeval nog betrek- keiyk goed afliep. Alhier is publiek verkocht het gras- gewas van 7 perceelen land in den VeeDder- polJtr, ongeveer 7'/2 hectare, met recht van naw ide, voor /"341. 3'/a hectare te veld staande rogge aldaar brachten slechts f 55 op. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 326 zwembaden door heeren en 59 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Binnen weinige dagen zal een begin worden gemaakt met het «tellen der balu strade op den strandmuur te Scheveningen. Als etn bewys, dat het strand te Scheve ningen, sedert er hoofden zyn gemaakt, is toegenomen, wordt gemold, dat een zestal bommen vóór hótel „Deulschmann" en „Sein post" tot aan den strandmuur zijn opgetrok ken, ten einde voor de haiiagvisscbory in gereedheid te worden gebracht, iets wat do visschers, na den storm van 24 December 1894, tot dusver niet durfden doen. Gisteravond brak een koppelstang van een lste en 2de klasse rytuig in den sneltrein van Parys naar Amsterdam, toen de trein het station Lage Zwaluwe binnenreed. Door het rytuig uit den trein te verwyderen, ontstond eerie vertraging van ongeveer 15 minuten. Tusschen Leiden en Den Haag brak gis teravond een der veeren van het postrytuig in den sneltrein van Amsterdam naar Parijs. Daar het uit den trein moest worden verwy- derd, werd de post overgebracht in het daar achter loopende mailrytuig, waardoor e9n ge ringe vertraging ontstond. Aan de 's-G r a ven h a ag s c he Brood- en Meelfabriek, Groenewegj9, Den Haag, dreigde gisteravond een werkstaking uit te breken wegens een geschil tusschen hst bakkers- personeel en de directie omtreLt arbeid op den Zondag. Het voltallige bakkersperaone-1 vorza relde zich te 6 uren vóór de fabriek en gaf weig ring te kennen oen den arbeid voort te z tten. Eenige minuten later echter hadden alle arbeiders het werk weder hervat. Men verneemt, dat het gerezen g-.schil in dit korte tydsoestek tot een voor de w-.rk- Jiedoo bevredigende oplossing is gebracht. Door de Nederlandsche Weer- baarhtidsvereeniging afd Rotter lam, Don|Iiajrv L'iden, Utrecht, Delft, tnz., zal in den na-ht van Zaterdag op Zondag a. s. eene velddienst- oefening gchoulen worden in de duinen by Ooatvjornc, ondtr leiding van den 1st ju luit. Van Alphen, van het corps Koninklyke Scherpschutters. Hedenavond zullen de verschillende afdeelin- gen aantreden in het Beursgebouw te R itter- datn tn alsdan per stoomboot naar Dan Briel vertrekken. Zondag avond keeren de afdeeliogen terug. Eenige officieren der schuttery en van het corps Koninklijke Scherpschutters zullen do nacbtelyke velddienstoefening by wonen. Naar de „Te 1." verneemt, zal do bekende wandelaar, de heer Dudok de Wit, te Breukelen, weer een proefje aflagg«i en bewyzen, dat de jaren den wandellust nog niet by hem hebben afgekoeld. Hy gaat Maandag van Slangevecbt na r Den Haag (63 KMDonderdag van Slangevecht naar Arnhem (62 KM.) en Vry iag naar Varseveld (43 KM.). Donderdag-avond te halfelf stapte aan het hotel „Paulez" te 's Graven hage af de Duitsche cavalene-officier. de heer Von Bohlen Haloacb, vroeger militair-atia.hé by het Duitsche gezantschap al aar. Deze officier had uo mis van CarLruho naar Den Haag geheel te pa .rd voloracbt. Hy maakte do reis ovi-r Luxemburg en Bal. ië, steeds den loop air rivi-r oe M^s volgende, naar Holland, ieder jri ilag een vooraf cepaald aantal kilometers afleggende. Hy kwam wel met stal o« er dekt, maar oveiigens biykbaar in vry goede conditie aan, want gisterochtend maakte hy im.t hetz-lide paard wedtr een verren wand Irit. De heer Von Bohlen neemt de 1 aan het concours hippique, hed n en morgen op het sportterrein te 's-Gravenhage ta houden. Jonkvrouw Denise. 66) Vooral bet indrukwekkende tooneel van het sterfbed van den ouden Vincent gaf daaraan een z-ker plechtig karakter, dat nimmer uit haar geheugen zou worden gewischt. De laatste wensch van den sterver.da was nu volkomen vervuld. Ze richtte haar oogen op de vensters van het vertrek, waar hy dm laatsten adem had uitgeblazen, en esn vurig gebed ontweid aan .haar lippen. Op dat oogenblik hoorde ze in de verte de voetstappen van een paard, en weinige oogen- blikken later zag ze een heer de laan opryden. Toen hy by het terras was gekomen, bond hy zyn paard aan den voet van een boom vast, en beklom de treden met vlugge stappen. Het was Artémon Richer. Hy trad op Rosa toe, met een gelaat, waarop een glimlach was uitgespreid, en met grooto levendigheid begon hy zyn ongerustheid te uiten, omdat by ver nomen had, dat Rosa alleen op het kasteel „La Pinède" was, en dezen nacht iemand daar was gestorven. In zulke omstandigheden, zoo meende hy, kon Rosa de diensten van een ouden bekende wel aannemen, die altyd een groote belangstelling in haar lot zou blyven koesteren. Ten gevolge van de vermoeienissen en groote gemoedsbewegingen, die Rosa de laatste uren had ondervonden, was zy in een stemming, fwaarin men even gemakkeiyk kan lachen als weenen. Er was in de houding van Artémon Richer iets zóó gemaakts en belachlijks, dat ze haar vroolykheid moeilyk kon bedwingen en den zakdoek aan haar mond moest brengen, om zich goed te houden. Artémon vatte dit op als een teeken van aandoening en hy wilde al een treffende ontboezeming beginnen, toen hem dit belet werd door de komst van George, die Rosa ging mededeelen, dat de muilezels en een wagentje met mondbehoeften stonden te wachten. Toen hy Artémon zag, was hy erg verbaasd, evenals Artémon zelf. Rosa moest baar lach lust met geweld bedwingen en zei tot haar echtgenoot - Mynheer Artémon Richer was hier ge komen, om my zyn diensten aan te bieden voor de begrafenis van Vincent. Dat was zeer vriendelyk van hem, want hy wist nog Diet, dat je teruggekomen waart, en hy verkeerde in de meening, dat ik hier niemand bad, die zich met de noodige maatregelen kon belasten". Een fijne glimlach speelde bjj deze woorden haars ondanks om haar lippen, een duidtlyk teeken, dat het haar moeite kostte, haar ernst nog langer te bewaren. George groette Artémon Richer beleefd, maar styf, en bedankte hem voor zyn attentie, met een waardigheid en ernst, die Artémon ver baasd deden staan. Zoo iets had hy van den onnoozelen George, over wien hy zich altyd zoo vroolyk had gemaakt, niet verwacht, en hy was dan ook geheel uit het veld geslagen. - O, nu graaf Da Vódelles zelf hier is", stamelde by, „is myn hulp natuuriyk geheel overbodig gewordeD, maar mocht u nu of in het vervolg myn diensten soms noodig hebben, dan ben ik altyd bereid, om oude en goede bekenden zooals u te komen byataan." Op kalmen en hoffeiyken toon bedankte George hem voor zyn bereidwilligheid en gaf hem te verstaan, dat beiden al gereed waren, om per rytuig naar „Belbousquet" terug te keeren. Hy vroeg, of Artémon hem wilde verontschul digen, en bood hem aan, eenige ververschingen te gebruiken en zyn paard wat te laten uit rusten voordat hy den terugtocht weer aannam. Rosa zag beiden oplettend aan, en toen was ze getroffen door bet onderscheid tusschen beide jongelieden. De vergelyking tusschen den alledaagschen en gemaakten Artémon, met den fynbeschaafden George De Vódeles viel niet in het voordeel van den eerste uit, en een gevoel van dankbaarheid kwam by haar op, toen ze bedacht, hoe weinig het gescheeld had, of ze zou onherroepelijk aan Artémon zyn verbonden geweest. Artémon groette beleefd, na voor het aanbod van George te hebben bedankt, en hy ging met zyn paard weer in de richting van den straatweg. Nog eens keerde hy zich om en toen zag hy, dat George zich met zyn vrouw al op weg begaf, in de richting van „Belbousquet." XXI. Met een gevoel van groote dankbaarheid legden George en Rosa den weg af, die het kasteel „La Pinède" van „Belbousquet" scheidde. Het verdriet, dat zy over den dood van den trouwen Vincent gevoelden, had beider hart verteederd, en gedurig werd de vertrouweiykheid tusschen beide echtgenooton grooter. Tegen den middag gingen zy uitrusten by de bron, waarover George gesproken had, en hier werd het gesprek nog levendiger dan onderweg. Op het natte gras uitgestrekt, vertelde George aan zyn jonge vrouw de geheele ge schiedenis van zyn vroeger leven. Hy beschreef haar al het verdriet, dat by had uitgestaan, sedert den dag, waarop hy, na van een zware ziekte te zyn hersteld, langzamerhand zyn lichaamskrachten weer had voelefi terug komen, maar tevens bemerkt had, dat zyn geestvermogens en zyn wilskracht zoodanig waren verzwakt, dat elke inspanning of geestes arbeid hem byna onmogeiyk waren. Ik deed toen gewooniyk lange wande lingen door de bosschen, en aan den oever van de zee, geheel alleen, en dan voelde ik my het gelukkigst. Urea achtereen kon ik op het gras liggen uitgestrekt en 's avonds kende ik geen grooter genot dan in het park rond te dwalen. Myn vader kon zich myn vreemd handelen niet begrypen, en Jacques lachte er om. Beiden behandelden my m9t minachting, en daardoor werd myn ontevredenheid nog grooter. Ik zocht hoe langer hoe meer de eenzaamheid, om my ongestoord met mijn eigen gedachten te kunnen bezighouden. Toen wy het kasteel van Valsec hadden verkocht, om op het kasteel „La Pinèle" te gaan wonen, was ik zoo verheugd, omdat w(j toen zoo dicht bij de zee waren, en uren lang kon ik langs het airand om iwalen." O, nu begryp ik, waarom man u 's avonds nog zoo laat kon ontmoeten, of 's morgens vóór dag en dauw," zei Rosa. „Alle menschen spraken daarover, en men dacht zelfs, dat" Men dacht, dat ik niet wèl by het hoofd was," zei George met een weemoedlgrn glimlach. „Ja, dat woet ik wel. Dikwyls heb ik zelfs gepicrlcf, dat vrouwen en kinderen my angstig ontweken, alsof ik hun kwaad wilde doen. Maar ik Ulie or byna niet op, zóó was ik met myn gedachten bezig, on met de plannen, die ik maakte, om later als schry ver op te treden. Ik durfde daar met nijmand over spreken en ik 1< idde een zondtrling leven. Toch was iK r iet geheel en al ongelukkig, tot op het oogenblik, dat ik" George zweeg. Rosa drukte hem de hand en zei O, spreek toch uit'. Zeg my alles, wat ge geleden hebt Bedort den dag, waarop ge Denis9 De la Pinède voor de eerste maal ontmoet hebt." Wilt ge dab allea werkelyk zoo ganrno weten? Zou ik daarover maar niet liever zwygen?" vroeg George verlegen. Neon, George, zeg my allesl Ik stel zooveel belang ia alles, wat betrekking op u heeft." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9