11440. Maandag 14 JTuni. <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Op Dinsdag 15 Juni. Feuilleton. Jonkvrouw Denise. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADY EETENTIËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseerea buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OlUciëele Heunisgevingeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den 25sten JaDUari 1894 (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ter algemeeno kennis, dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voorde open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid Jager onderwijSj gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan -de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der lste klasse, voor meisje*, in het schoolgebouw Mn de Boommarkt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat der 2de klasse, Yoor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breeetraat; en wel van den 8sten tot on -meV..den- 19don 'Juni e. k.( dagelijks (den bondag, uitgezonderd, van des voormiddags lial foe gén tot nejjéln uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wothoa^era voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 8 Juni 1897. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezion art. 28 der Verordening van den 14den 1 Ootober 1880 (Gemesnteb'ad No. 10); Broogen ter algemeene kenni», dat tot hot inschrij ven van leerliDgcn voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier, gelegenheid Zal wordon gegeven van den 8t*ten tot en met den 19den Juni e. V., dagelijks (den ZoDdag uitgezonderd) van des voormiddags halfnogen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boren- dlon van halftwee tot twee uren ''es D&middags in het schoolgebouw van de Kweekschool aau de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Juni 1897. E. KIST, Secretaris. Ieder doe zjjn plicht 1 Nadat In het voorjaar mot veel minder belangstelling dan geëischt kon worden het eerste tijdperk onder de nieuwe Kieswet het opmaken van de lUsten der kiesgerech tigden was afgeloopen, en daarna het tweede tijdvak dat der candidaatstelling met meer kalmte dan men had mogen ver- wachten, staan de nieuwe kiezers nu op 't punt om voor 't eorst in bet vuur te gaan. Dinsdag a. s., ditmaal van 's morgens jS tot 's namiddags 6 uren, houden de stem- bureelen zitting tot het aannemen van de Stembiljetten. Naar men weet, heeft iedere kiezer, die 'daartoe de uitnoodiging door een stemkaart 'ontving, zich op dien dag met die u i t- noodigingskaart te begeven naar hst op die kaart aangewezen stembureol. Daar geeft hi) zijne kaart aan den voor zitter over, die hem in ruil een stembiljet Uitreikt, waarop de namen van al de gestelde candidaten in alphabetische volgorde zijn go- 'drukt. Met dat stembiljet gaat de kiezer dan direct („onverwijld" zegt de wet) naar een der stemle8senaars in het lokaal. Vóór de namen der candidaten staan zwarte tierkanten gedrukt, met een wit cirkeltje in 't midden; één van die witte cirkeltjes maakt de kiezer nu zwart met een potlood, dat hij op den lessenaar vindt, natuurlijk het cirkeltje in dat zwarte vierkant, dat staat voor den naam van den candidaat, dien de kiezer verlangt gekozen te zien; want dat zwart maken beteekent: op dezen candidaat stem ik en de anderen verlang ik niet gekozen te zien. Ter wille van de onpartijdigheid stellen wjj, dat de drie candidaten alhier heeten Jan, Piot en Klaas, en in dat geval zou het biljet, als de kiezer het krijgt, er aldus uitzien: En als hy voorstander van de candidatuur- Jan is, dan ziet bet er, wanneer de kiezer van den lessenaar naar de stembus terugkeert, aldus uit: Jan. Piet. Klaas. Men moet dus vooruit weten, dat spreekt trouwens vanzelf, op wi en men stemmen zal, en slechts één cirkelt je zwart maken. Want maakt men er twee zwart, dan is het biljet van onwaarde. (Wie zich vergist, kan een nieuw stembiljet krijgenmaar slechts éénmaal). Na aldus zijn stembiljet te hebben ingevuld gaat de kiezer er mede terug naar het stern- bureel; daar vertoont hy de buitenzijde van het biljet aan den voorzitter, zóó dat deze niet de voorzijde, doch alléén het ge meente-stempel op den achterkant kan zien; daarna steekt de kiezer zelf het biljet in de bus, en hy heeft zijn plicht als staats burger vervuld. Na 5 uren (d. w. z. als allen gestemd heb ben, die om 5 uren in bet lokaal aanwezig waren) gaat het atembureel de bus openen en de stemmen optellen, waarna de totalen der betrokken stomdistricten door het hoofd bureel worden samengeteld, om den einduit slag vast te stellen, nadat vooraf door eiken voorzitter van een atembureel, volgens art. 90 der Kieswet, terstond nadat alle bp zijn bureel ingekomen stembiljetten zijn geopend en voor dat die verzegeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend is gemaakt bet getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in bet geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. 't Is misschien niet overbodig, nogmaals te herioneren aan art. 57 der Kieswet, luidende „Het hoofd of de bestuurder van een be- dryf of een onderneming, waarin mannelyke personen, die den leeftyd van 25 jaar hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werk plaatsen, is verplicht te'zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen 8 uren des voormiddags en 5 uren des namid dags daartoe gelegenheid vinde". Art. 58 bepaalt daaromtrent verder „Het boofd of de bestuurder, in het vorige artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zyn fabriek of werkplaats, op een plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tyd op een zichtbare wyze is opgehangen een door hem onderteekende ltist, de uren, in het vorig artikel bedoeld, vermeldende voor elk afzonderiyk of groeps- gewyze of voor allen gezamenlyk." By de behandeling van do wet is gezegd, dat die twee uren mogen samenvallen met den scbafttyd. De minister verklaarde, dat ook alsdan do voorgeschreven tydruimte vol doende is te achten. Tegen verzuim van naleving van deze be palingen is hechtenis van 14 dagen of f 75 boete bedreigd. Gemeenteraad van Oudshoorn. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren C. J. Van Vliet en C. Van Wieringen. Éóne vacature. Alvorens do punten van de agenda worden behandeld, wenscht de Voorzitter in herinne ring te brengen, dat sedert de laatste ver gadering den Raad door hot overlyden van den heer Piek een lid is ontvallen. Hy spreekt de hoop uit dat de nagedachtenis van dezen heer, die sedert 1879 in den Raad zitting had, waaronder 4 jaren als wethouder, langen tyd in vriendscbappelyke herinnering biyve. Hi ma worden de notulen en ingekomen stukken gelezen, en deze laatste voor kennis geving aangenomen. Komt aan de orde de benoeming van een keurmeester voor keuringen van vleesch by noodslachting, waaromtrent de Voorzitter mededeelt, dat deze betrekking tot heden is vervuld door den heer Marbus alhier, doch dat B. en Ws. bet wenscheiyk achten, dat, nu er een gediplomeerd deskundige in deze gemeente woont, deze voor die betrekking wordt aangewezen, waarom B. en Ws. voor stellen den heer A. Kuiper, veoarts alhier, te benoemen en om den heer M. Marbus Jr. met ingang van 1 Juli a. s. eervol te ontslaan. Den heer Den Hertog, het woord erlan gende, vraagt of de vleeschkeuring alléén betreft de keuring van de in deze gemeente uit nood geslachte dieren, en zegt, dat er alhier een Vereemging bestaat, die voor keuring by de slagers zorgt. Van deze keuring verwacht hy evenwel niet veel, ja, is de toestand nog erger geworden dan voorbeen. "Want thans verkoopen de slagers door den veearts goed gekeurd vleesch van derde qualiteit soms, alles onder de leuze van te zyn goedgekeurd. Spreker zou het dus zeer wenecheiyk vinden het vleesch van uit nood geslachte dieren te stempelen met een stempel, waaruit zulks volkomen biykt, opdat dit vleesch niet door de slagers onder de leuze van te zyn goed gekeurd voor lste qualiteit worde verkocht. De Voorzitter deelt hierop den spreker mede, dat het in de bedoeling van B. en Ws. lag in de instructie van den keurmeester bepalingen omtrent verschillende keurmerken op te nemen, zoodat aan het bezwaar zal worden te gemoet gekomen. De heer Kloot, het woord vragende, zegt, dat het geval, dat de heer Den Hertog neemt van het verkoopen van 3de qualiteit vleesch voor lste qualiteit onder de leuze van te zyn goedgekeurd, zich reeds spoedig na de oprich ting der Vereeniging op Vleeschkeuring heeft voorgedaan, doch, dat toen oomiddeliyk door de Vereeniging de roodige maatregelen zyn genomen, om zulks voortaan te voorkomen, waarom de Vereeniging thans ook in het bezit van meerdere stempels is. Na nog eenige discussie word het eervol ontslag aan den heer M. Marbus eenparig verleend en met algemeene stemmen tot keur meester benoemd de heer A. Kuiper, veearts alhier. Aan de orde komt punt III van de agenda, voorstel regeling straatverlichting, waarom trent de Voorzitter mmens B. en Ws. voorstelt, het bestaand contract tegen dezelfde voor waarden te hernieuwen voor den tyd van slechts éón jaar, met de eenige wyziging in het bestaande contract, dat er gasgloeilicht mag worden gebrand. De Voorzitter deelt wyders mede do onderhandelingen, die vooraf met do wed. Van Valkenburg hebben plaats gehad. Dat een proef wordt genomen met gasgloei licht kon by het college van B. en Ws. instemming vinden, omdat zy meentn,datdo verlichting verbeteren zal. Do heer Wernink vraagt, waarom het contract slechts één jaar zal duren, waarop de Voorzitter antwoorat, dat dit door het college van D. B. wenscbelyk werd geoordeeld met het oog op loopende zaken betreffende andere soort van verlichting, waarover de onderhandelingen welluht over een jaar zoo ver gevorderd zullen zyn, dat B. en Ws. misschien met andere voorstellen ter tafel komen. Het voorstel van B. en Ws. wordt hierna eenparig aangenomen. Vastgesteld een besluit tot af- en over- scbryving en een tot verhooging van de be grooting, btide tot sluiting van den dienst 1S96. Aangeboden werd alsnu een zeer be- langryk schoolvershg over 1896, opgemaakt door B. en Ws., waaruit van den toestand over het geheele jaar bJjjkt. B. en Ws. deelen mede, dat het hun gewenscht voorkomt een helpster te beroemen voor onderwys in de nuttige handwerken, omdat het hun gebleken is, dat het tot heden gevolgde systeem, nl. dat enkele van de oudste leerlingen de juffrouw by bet onderwys hielpoD, ongewen8cht is. De heer Den Hertog vindt dezen maatregel gewenscht en gelooft, dat door de uitvoering daarvan aan eeu lang gevoelde bel.o ftd zal worden voldaan. Eenparig wordt hierna beslot n aan do openbare school een helpster in de hand werken aan te stellen op een jaarwedde van f 48. Benoemd worden tot leden van het stem- bureel voor de verkiezing van een lid der Kamer de heeren H. H. Kloot en J. W. O. Clant, tot hunne plaatsvervangers de heeren C. J. Van Vliet en P. A. Wtrnink, tot. leden van het stembureel voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad de h9eren H. H. Kloot, J. W. O. Clant en tot vier e lid de heer P. A. Wernink, terwyi tot hunne plaatsvervangers worden aangewezen de hee ren C Den Hertog, C. Van Wieringen en C. J. Van Vliet. By de gebruik lyke hoofdelyke omvraag zegt de heer Den Hertog, dat h t hem g^i leken is, dat sommige ouders oen triefje van den onderwyzer hebben ontvangen, waarin mede gedeeld wordt, dat hunne km leren cp be paalde dagen een half uur later zullen thuis komen, omdat ze een half uur gymnastiek- onderwys zullen ontvangen na hun gewoon schooluur. Spreker zegt, dat dit niit aangenaam voor oud»rs en voor kinderen is. Wanneer de kinderen eerst les hebben gehad en se krygen dan nog l/% uur gymnastiek, waarop voor tal van kinderen een zeer large wandeling naar huis onmiddellijk volgt, is dat te ver moeiend. Dan moeten de kinderen bovendien geheel alleen naar buis gaan, terwyl met andere scbooltUden de kinderen gezamei lyk kunnen gaan. Spreker begrypt niet waarom men den Woensdag-middag voor die oefeningen niet aanwijst en ziet het nut er van niet in, dat het Woensdag middag vacantia is. De Voo zilter zegt, dat de regeling van het te geven onderwys, het leerplan, wordt geregeld door het hoofd der school, onder goedkeuring van B. en Ws, in overieg met den schoolopziener, dat het aantal schooluren aan de openbare school niet gering is en minstens even lang als aan alle andere scholen, zoodat verlenging der scbooltyden nieh wenschelyk is. By informatiën is het den Voo zitter gebleken, dat by de verschillende sch len in den omtrek ook dezelfde regelin is als hier: Woensdag-middag geen school Boven lien zou de door den heer Den Hertog gewenschte verandering een geheele omkeering in b-t leerphn geven, omdat op heden de mei j^s Wo-nsdags-middags handwerkonder- wys krygen en de jongens Zaterdag morgen te k nies. Dj he-r Den Hertog weerlegt de meening des Voorzitters, waarop deze het voordeel van den interpellant bestryit. De Voorzitter belooft spreker evenwel n eene vergadering van B. en Ws. h.t gesp okeno te berde te brengen en ernstig te ovtrwegen; belofte evenwel kan hy niet doen. Hierna woret de vergadering ge8lotea. 64) Het was ongeveer zeven uren, toen George en Rosa weer naar beneden kwamen en zich naar het terras begaveD, waar de vogeltjes hun vrooiyk gezang lieten hooren en waar de frissche morgenwind zachtjes ruischte door Jjoomen en heesters. Een der bedienden, die George had zien aankomen, trad op hen toe, om bun te yragen, of zy soms eenige ververschingen wenschten te gebruiken. Dit voorstel werd met graagte aangenomen, want beiden waren door de vermoeieni8son der laatste uren geheel Citgeput. Zwygend gebruikten ze hun ont- hyt, want hun gemoed was zoozeer door aandoening overstelpt, dat het hun onmogeiyk was, hun gevoelens in woorden te uiten. Toch was er een hemelsbreed onderscheid tusschen de stilte, die thans tusschen beide echtgenooten heerschte, en de eerste dagen van hun buwelyk, die zy te zamen op „Bel bousquet" hadden doorgebracht. Van tyd tot tyd ontmoetten bun blikken elkaar en dan kwam er plotseling een blos op Rosa's bleeke wangen. George kon byna niet gelooven, dat zy, op wie zyn oogen thans met zooveel welgevallen rustten, dezelfde persoon was, die hy vroeger zoo kinderachtig en onbeduidend had gevonden, ©n hy was dan ook niet de eenige, die zich TMwonderd zou hebben pver de yerandering, die gedurende de laatste weken met Rosa had plaats gegrepen. Door al het verdriet, dat ze geleden had, was haar gelaat eenigs- zins ingevallen en verbleekt, maar tevens hadden haar oogen een veel zachtere uit drukking gekregen. Ook haar karakter waa thans veel degelyker geworden en het was alsof ze het kinderachtige van vroeger geheel had afgeschud. Toen zy het ontbyt gebruikt hadden, bleven beiden nog eenigen tyd op het terras zitten. Wat zouden z|j thans gaan beginnen? Nog dienzelfden avond zouden de ouders van George moeten terugkomen. Zonden zy op hun aankomst wachten of zouden zy liever te zamen naar „Belbousquet" terugkeeren? Rosa zag verlegen vóór zich uit, toen George haar deze vragen stelde. My dunkt, dat 't het besto zou zyn, als wy op ons gemak naar „Belbousquet" terug keerden," zei ze aarzelend. „Laten wtJ twe# muilezels laten komen en alles meenemeD, wat wy voor onzen maaltyd noodig hebben; dan kunnen wy tegen den middag in het bosch wat uitrusten en ons voor het overige gedeelte van onze reis versterken." Wjj kunnen dan uitrusten by de bron, waar ik zoo dikwyis heb zitten teekenen," zei George. „Het is daar zoo koel, en als wy daar onder de hooge boomen een uurtje hebben gezeten, dan kunnen wy weer met frisschen moed op weg gaan, en dan zyn wjj vóór het vallen van den avond of misschien nog wel vroeger op „Belbousquet." Rosa antwoordde niet, maar in haar ©ogen fcwamqq tranen, Waarom weent ge, Rosa?" vroeg George. vZeg het my, misschien kan ik de reden van nw verdriet wegnemen." Ik heb geen verdriet meer, George," ant woordde Rosa, terwyl ze hem met een vriendeiyken glimlach aanzag. „Ik ben zoo gelukkig, omdat ge teruggekomen zyt, en ik weet niet wat ik nog meer zou kunnen ver langen." Maar waarom weent ge dan?" vroeg George, nog meer nieuwsgierig. O, ik kan het u nu nog niet uitleggen. Misschien later." KomaaD, Rosa, ge moet het my zeggen. Ge weet immers, dat ik altyd uw steun moet zyn in alle moeilykheden van het leven? Aan wien kunt ge uw leed dan beter toever trouwen? Hebben wy elkaar dan niet beloofd alles te zullen doen, om elkaar gelukkig te maken Rosa glimlachte en antwoordde: O, wat heb ik veel geweend, toen ik de eerste dagen op „Belbousquet" doorbracht l Gy hebt er toen niets van gemerkt. Wy waren toen ook weinig by elkaar." O, vergeef het my toch, dat ik toen zoo onverschillig tegenover u was," zei George, terwyl hy een smeekenden blik op zyn vrouw richtte. „Ik heb u toen zoo onrechtvaardig beoordeeld, want ik was toen in de meening, dat ge een afkeer van me hadt. Neen, Rosa, nimmer zult ge kunnen begrypen, hoe onaan genaam die gedachte voor my was, en dat was de oorzaak, dat ik u zoo slecht heb behandeld de eerste dagen nadat wy gehuwd wawss'j By deze woorden verborg de jonkman zyn gelaat met beide handen en zweeg. George," zei Roaa vriendeiyk, „ik weet alles, en ik begryp nu ook alles. Ik weet hetgeen ge geleden hebt, en het doet my zooveel genoegen, dat zy, voor wie ge zooveel genegenheid hebt gehad, zulk een voor treffelijk meisje is als Denise De la Pinède. Wy zullen haar te zamen dadeiyk gaan be zoeken, als wij in moeilykheden zyn, en zy zal ons dan wel goeden raad geven, evenals ze nu gedaan heeft." George keek verbaasd op en vroeg op levendigen toon. Wie heeft u over Denise De la Pinède gesproken? Weet ge dan, dat".... O, als ge wist, ho6 ik getroffen was, toen ik het portret zag, dat ge van haar ge maakt hebt. Als ge eens wist, hoe vurig ik toen wenschte, op haar in alles te gelykenl Hoe dikwyis heb ik by myzelve de dicht regels herhaald, die ge op haar gemaakt hebt!" Hoe is het mogeiyk, dat ge dat ook al weet!" zei George, buiten zichzelven van ver bazing. „Ik heb er toch nooit met iemand over gesproken, dat ik een gedicht op haar gemaakt heb. Niemand wist ook, dat ik ge dichten maakte, behalve een van myn meest vertrouwde vrienden." Ro3a glimlachte en antwoordde: Het heeft my ook veel moeite gekost, om al die kleine stukjes papier byeen te ver zamelen, die op het gras verstrooid lagen, achter de bank, waarop ge gezeten hadt." Dan weet ge dus alles l En vergeeft ge me nu ook alles?" vroeg Gecrge, terwyl by Rosa's hand greep. Ja, het is zoo gemakkeiyk te vergeven, als men gelukkig is, Georgemaar ik geloof, dat ge my ook nog iets te vergeven hebt." George zag zyn vrouw onrustig aan tn vroeg: Hebt gy dan ook aan een ander uw hart geschonken, voordat go met my ge trouwd zyt?" Neen, George, ik heb nooit oen ander bemind, maar ik bedoel den blik, dien ik op u gericht heb, kort nadat wy van het stadhuis waren teruggekeerd, toen ik op het terras zat to weenen. G(j kwaamt naar my toe, om my iets te zeggen, en toen ik u zag, heb ik my van u afgewend. Toen hebt go my zulk een wanhopigen brief geschreven. Ik ben dus de oorzaak van alles, maar ik heb het zoo kwaad niet bedoeld. Ik wist toen niet wat ik deed." Ik heb u niets te vergeven," zei George. „Zie my dikwyis zóó aan als nu, en laten wil hetgeen voorby i3 voor altijd laten rusten." Zoo bleven George on Rosa nog eei.igan tyd mot elkaar spreken, en daarna ging George twee muilezels bestelleo, en hy vulde een mand met levensmiddelen, om onderweg te worden gebruikt. Rosa ging in dien tusschentyd even uitrus ten, en met verbazing dacht ze aan de ver andering, die binnen zoo weinige uren in haar loven had plaats gegrepen. Wordt veivolgd).

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5