N°. 11437 Donderdag ÏO Juni. Ac.1897 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. r Pit noniDier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Juni. F euilleton. Jonkvrouw Denise. IiEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden pef 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD TERTENT IEN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17 J. Groótéra letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. van Batavia naar Amsterdam, is 8 Juni Perim gepasseerd; de „Merapi', van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 7 Juni te Southampton; de „Oberon" arriveerde 7 Juni van Arasterdam te Kopenhagen; de „Penelope" vertrok 6 Juni van Algiers naar Amsterdam; de „Prinsss Amalia" arriveerde 7 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Reichstag," van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 7 Juni Gibraltar; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Juni Ouessant. Door de weduwe A. J. B. Ohlmann Raat, te Voorschoten, is 'oy adres aan den gemeente raad alhier terugbetaling en vrijstelling ver zocht van schoolgeld voor haar zoon, vroeger leerling van het Gymnasium alhier. Uit een ingesteld onderzoek is B. en Ws. gebleken, dat de zoon van adressante, J. N. Ohlmann, leerling der 1ste klasse van het Gymnasium, van 8 tot en met 13 en 20, 22 tot en met 27 Februari, verder de geheel© maand Maart, de geheele maand April en alle schooldagen van Mei, wegens ongesteldheid de lessen heeft verzuimd. Den 14den Mei heeft adressante aan den rector van het Gymnasium mondeling en schriftelijk medegedeeld, dat haar zoon door den geneesheer wegens voortdurende hoofd pijn voor de studie ongeschikt was verklaard, zoodat zi) verplicht was hem van het Gymna 8ium weg te nemen. Vermits nu de leerling eerst in de helft van de maand Mei het Gymnasium heelt ver laten en de leerling is afgeschreven, kan, naar het B. en Ws. voorkomt, alleen afschrijving worden verleend van het laatste kwartaal van den cursus 1896/97, zoodat zij in overweging geven daartoe te besluiten, met afwijzing Tan het verzoek om terugbetaling van schoolgeld over het tweede kwartaal. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van P. W. Bosboom, geven B. en Ws. in overweging aan adressant wegens vestiging in de gemeente met 1 Mei j.l terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor een kind, leerling der Jongensschool 1ste klasse, over de maand April, tot een bedrag van vyf gulden. Ten aanzien van het verzoek van prof. H. Kamerlingh Onnes, deelen B. en Ws. mede, dat de leerling der Hoogere Burgerschool voor jongens M. J. Lafeber in het laatst van de maand Mei de school heeft verlaten en naar Groningen is vertrokken wegens eene benoe ming tot amanuensis. Zij geven daarom in overweging aan adressant vrijstelling of terug betaling te verleenen van schoolgeld over het laatste kwartaal van den cursus 1896/97. Wat betreft 't verzoog van mevr. C. Schotel Broese van Groenou, berichten B. en Ws., dat de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Meisjes N. en M. Schotel de school hebben verlaten, eerstgenoemde omdat zy in den loop van den zomer naar het buitenland ver trekt, laatstgenoemde wegens ziekte. Zü stellen mitsdien voor om acressante vrystelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor haro twee dochters over het laatste kwartaal van den cursus 1896/97. Betreffende het verzoek van P. Koning, te Leiderdorp, melden B. en Ws., dat de zoon van adressant, Jan Wouter Koning, leerling van het Gymnasium, den 24sten April j. 1. die inrichting heeft verlaten, ten einde zich voor te bereiden voor toelating tot eenige klasse der Hoogere Burgerschool voor Jongens, zoodat zij in overwegiog geven aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld over het laatste kwartaal van den cursus 1896/97. - Den gemeenteraad liggen B. en Ws. over het besluit van de Gedeputeerde Staten van 1 Juni jl., waarbij de regeling der verdeeling van de gemeente Leiden in drie kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Ge meenteraad wordt vastgesteld en is bepaald het getal der in elk district zoo in het ge heel als by elke periodieke aftreding te kie zen leden. Die regeling stemt overeen met de in de gemeenteraadszitting van 29 Mei jl. vastge stelde concept-indeeling. Ingevolge art. 3 der Wet van 28 April 1897, houdende wijziging van art 6 der Ge meentewet, kunnen de kiesdistricten in stem- districten worden verdeeld. Eene plaatselijke verordening, aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, stelt die verdeeling vast. Daarbjj wordt tevens het stemdistrict aangewezen, waarin bet hoofdstembureau zitting heeft. Nu de verdeeling van de gemeente in drie kiesdistricten heeft plaats gehad, zal tot de vaststelling van de Verordening tot ver deeling in stemdistricten moeten worden overgegaan, terwijl, zooals in hun rapport dd. 25 Mei jl. door B. en Ws. werd medege deeld, daarbij dezelfde stemoistricten kunnen worden behouden, welke by Besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 20 Fobruari jl. voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zyn vastgesteld. B. en Ws. geven alsnu in overweging tot de vaststelling over te gaan van eene desbe treffende, door hen ontworpen Verordening. Vervolgens bepaalt art. 29bis der gewijzigde Gemeentewet, dat indien een gemeente in kiesdistricten wordt verdeeld, de gemeente raad by het lot bepaalt, met inachtneming van den tijd hunner aftreding, voor welk kiesdistrict elk der zitting hebbende leden geacht wordt gekozen te zifn. B. en Ws. geven mitsdien in overweging achtereenvolgens bij drie to houden lotingen te bepalen in welk kiesdistrict de leden, die aftreden in 1897, 1899 en 1901, geacht wor den gekozen te zijn. In 1897 treden af de leden P. L. C. Driossen, mr. C. Cock, dr. M. J. De Goeje, dr. P. J. Kaiser, dr. A. W. Kroon Jr., dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom, W. F. Verhey Van Wyk, mr. H. L. Drucker en dr. M. C. Dekhuyzen. In 1899 de leden F. A. Verster Van Wulver- borst, dr. T. Zaaijer, A. E. Van Kempen, mr. S. J. Fockema Andreae, N. Stadhouder, mr. L. M. J. H. Kerstens, W. Pera, dr. Th. W. Van Lidth de Jeude en mr. Egbert De Vries. In 1901 de leden J. Korevaar P.Az., dr. E. F. Van Dissel, J. J. Hasselbach, P. Zillesen, H. C. Juta, dr. A. Van Rhyn, P. J. Van Hoeken, J. A. Van Hamel en A. L. De Sturler. Het onderzoek der rekening van in komsten en uitgaven van het Geref. MiDne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis over het jaar 1896 heeft de Commissie van Finan ciën tot geene bedenkiDgen aanleiding gegeven. Zy stelt voor die rekening goed te keuren, in ontvangst ad ƒ11,042.955, in uitgaaf ad 10,753.88*, sluitende dus met een batig saldo van 289.07. Dezelfde commissie heeft ook geen bezwaar tegen de rekeöing van de dd. Schutterij over 1896 en adviseert die voorloopig vast te stellen, in ontvangst en uitgaaf op ƒ8957.30. Evenmin heeft zij bedenkingen tegen den staat van af- en overschrijving en de sup- pletoire begrooting, dienst 1896, van de Stedelijke Werkinrichting, zoodat zy adviseert tot goedkeuring van die staten. B. en Ws. bieden den gemeenteraad aan eene voordracht tot verhooging van eenige begrootingspoaten van den dienst 1896, waarvan de geraamde sommen niet toereikende zijn gebleken voor de noodige uitgaven. Het totaal der voorgestelde verhoogingen bedraagt ƒ7100. Tot dekking van dit bedrag kan worden gebruik gemaakt van de hoogere ontvangsten op eenige posten, opgenomen in den suppletoiren staat van begrooting dienst 1896, welken B. en Ws. dtn Raad ter vast stelling overleggen. Door den heer J. W. Willekes Mac Donald, consul der Nederlanden te Warschau, is aan 's Rijks Ethnographisch Museum voor de Bibliotheek dier instelling ten geschenke gegeven het werk: „De monsch zooals hy voorkomt op den bekenden aardbol", beschreven door Martinus Stuart en afgebeeld door Jacques Kuyper, 6 deeleD, 8omet vele gekleurde, zeer goed uitgevoerde kopergravures. Het werk verscheen te Amsterdam van 1802 1807 en werd door de genoemde auteurs opgedragen aan de Maatschappy Felix Meritis. Het onderhavige exemplaar werd oorspron kelijk door den bovengenoemden Martinus Stuart aan J. R. Deiman, doctor in de ge neeskunde te Amsterdam, ten geschenke gegeven. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Kerkvoogdijen in Noord-Holland zullen eene Bamenkomet houden, om te protesteeren tegen de invo.ring van het door de Synode aangenomen voorloopig reglement op het beheer der kerkelijke goederen. Z. D. H. mgr. W. Van de Yen, bisschop van 's-Hertogen'oosch, heeft benoemd tot pastoor te Helmond den zeereerw. hooggel. heer Ph. M. Yan den Heuvel, directeur van het seminarie te Haarlem. De bij het 6de reg. inf. benoemde kapt. P. J. G. Schott Is overgeplaatst by het 8ste reg. inf. te Doesburg; de lste luit. E. J. M. Och8endorf, van het 3de reg. inf. te Bergen- op-Zoom, is bestemd tot leeraar in de wis kunde by den cursus van dat corps; de lste luit. J. M. C. Vermande, van het 3de reg. Inf., is benoemd tot adjudant by het lste bat. van het corps te Bergen-op Zoom; de lste luit. J. M. baron Van Boecop, van het 2de reg. huzaren te Roermond, is bestemd om 16 Sept. op te treden als leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Gisteren werd te Utrecht de algemeene jaarvergadering gehouden der VereeDiging van Christelyke Onderwyzers in Nederland. De vergadering werd met een woord van welkom door den heer E. Nyiaod, hoofd der Marnix- stichting te Utrecht, geopend. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de Yereeniging op 't oogenblik 1500 leden telt. De ontvangsten bedroegen 2124.59, de uit gaven 1631.39. Door den heer H. Byieveld, van Amsterdam, werden eenige stelliDgen ingeleid over de positie van don Christeiyken onderwijzer. Hy schetste die als een moeilyke en betoogde, dat die verbetering eischte, wat bel reft de salaris sen, en het vertrouwen der ouders en school besturen. De onderwyzer aan de Chr. school moet zyn een voorbeeld voor alle andere onder wyzers, in zyn maatschappelijk leven voor zyn medeburgers, en in zyn optreden in staat kundige en kerkelijke quaesties een man uit één stuk. Er was een geanimeerd debat. Naar wy vernemen, heeft mr. M. S. Pols, hoogleeraar in het strafrecht aan de ryksuniversiteit te Utrecht, eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. N,R. C.) De „Staats-Courant" van 9 Juni bevat de wetten van 26 Mei 1897 (Staatsbladen Nos. 158—160) tot kwytschelding aan den gewezen hoofdinspecteur voor de opiumaan gelegenheden in Nederlandsch-Indiê H. L. Ch. Te Mechelen van eene den lande aankomende vordering en tot verhooging der begreoting voor Nederlandsch-Indië, voor den aanleg van Staatsspoorwegen in Indië en van stoomtram- banen in Groot Atjeh. Hr. Ms. fregat „Tromp", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborgh, is 7 dezer Dungeness gepasseerd en den volgenden dag ter reede van Tessel aangekomen. De bevolking der provincie Noord-Hol land bedroeg op 1 Januari 1897, blykens de in de „Staatscourant" van 9 Juni voorkomende opgave voor elke gemeente der provincie, 451,973 mannen en 481,719 vrouwen, te zamen 933,692 zielen. Hiervan komen op Amsterdam 234,244 mannen, 259,945 vrouwen, dus te zamen 494,189 zielen; verder op Haarlem 60,788, Helder 25,628, Alkmaar 17,349, Hoorn 10,625, Zaandam 18,009 en Haarlemmermeer 16,103 zielen. Onze landgenoote mej. Louise Mulder, de bekende opera-zangeres, heeft een operatie ondergaan. Zy vertoeft thans nog te Riga en zal de volgende maand naar Bayreuth vertrekken. Gedurende den winter zal zy weer ia eerstgenoemde plaats optreden, om dan waarschgniyk naar Frankfort te reizen. Het natuurkundig examen voor aan staande veeartsen zal aanvangen op Yrydag 26 Juni a. s., in de lokalen van 'sRyks Veeart8enyschool te Utrecht. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 10 Juni en van den minister van koloniën op Vryjag 11 Juni zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Ajax" vertrok 8 Juni van Amsterdam naar Batavia; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 6 Juni te Aden; de „Yoorwaarts", Bodegraven: Dond6rdag-avond a. s., te halfacbt, zal in Hotel Van Haaften alhier voor de kiezers optreden mr. J. C. Von Briel Sasae, candidaat der a.-r. party voor de Tweede Kamer. Hillegom: Da rietschelf, toebeboorende aan en staande op den afgesloten tuin van de firma R. Van der Schoof, aan d9 VeDneper- laan alhier, is gisternacht omstreeks balfdrie tot den grond toe afgebrand. Daar men denkt aan kwaadwilligheid, wordt door de politie door het in-.tellen van een nauwkeurig onder zoek getracht de vermoedeiyke daders op te sporen. De rietschelf was tegen brandschade verzekerd. Lisse: De loting voor de schuttery zal in deze gemeente gehouden worden ter gemeente secretarie op Woensdag 23 Juni a. s., des voer- middags te 11 uren. Voorschoten: Donderdag 10 Juni e. kn' te 4 uren 's namiddags, bestaat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting voo& de ingezetenen, die zich daartoe ter gemeente secretarie aanmtlden. Noordwyk: Door een onbekende oorzaak ontspoorde gistermiddag de locomotief der tram, die om 2.50 van Noordwyk aan Zee vertrekt, in de onmiddellyke nabyheid van de halte alhier. Na veel moeite gelukte het de machine weer in de rail6 te brengen, zoodat de tram van 5.25 weer kon vertrokken. Per- sooniyke ongelukksn kwamen niet voor. De heer jhr. Van Nispen tot Sevenaer, can didaat der R.-K. kiesvereenigingen in het district Katwyk, hield gisteravond voor de kiezers van Noordwyk en omgeving in café „Flora" alhier een pittige, vaak geestige en meermalen toegejuichte rede, waarin hy het katholiek program toelichtte en de kiezers aanspoorde mede te werken tot het verkrygen eener anti liberale meerderheid in de Tweede Kamer. Zegwaard: Dinsdag-namiddag is het zesjarig zoontje van K. Du Clou alhier te water geraakt en verdronken. Ni-.ttegenstaands door dokter J. L. Vriesman alle mogelyke middelen in het werk werden gesteld, is het niet mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Polytechnische School. Geslaagd: Examen B. (eerste gedeelte). Civ. en Bouivk. lng. J. Th. Berkemeier, A. J. A. Braak, C. H. Van een Broek, W. F. Buysman, H. Cramer, L. Doedes, H. W. Dohna, G. J. Heering, D. A. Van Heyst, F. 's Jacob Jr., C. W. Koch, U. P. E. Kiiens, J..L. G. Krugers, V. J. P. De Blocq van Kuffeler, G. J. Lang- 69) Ja, beste Amélie. Er is een brief van George De Védtlles gekomen, die zyn onmid dellijk vertrek aankondigde. Hy gaat van avond al in zee, aan boord van de „Jean Bart," het schip, waarmee luitenant De Bel mont ook vertrekt." Dat is een onaangename tyding, beste vriendin. Maar zeg my toch eens: Is er u waariyk nog zóóveel aan gelegen, George De Védelle8 van zyn plan terug te brengen? Zou het geen vergeefsche moeite zyn?" Ik stel er hoogen prys op, dat hy hier biyft, en wel om allerhande redenen. Er be staat tusschen hem en zyn vrouw maar een klein misverstand, dat de oorzaak is van alles, wat er is voorgevallen. Beidon zyn nog zoo jong. Het zyn byna nog twee groote kinderen, waarmee hun ouders verkeerd hebben gehan deld. Bovendien is er op het kasteel „La Pinóde" een oude bediende, die ernstig ziek ia en die onophoudeiyk om George roept, dien hy nog vóór zyn dood wil spreken. Rosa is ar al heen gegaan, want anders zou ze my wel hierheen hebben vergezeld. O, alles zou nog wel terechtkomen, als wy George maar konden overhalen zyn dwaas plan te laten varen en hier te blyven. Maar hoe zouden wy dat doel hot best kunnen bereiken? Zouden wy hem een brief schryven of zouden wy iemand er hoen moeten zenden? Elk oogenblik is kostbaar. Misschien is het al te laat." Laten wy zustor Denise roepen," zei Amélie Lautard, na zich een oogenblik te hebben bedacht, „zy zal wel raad weten, want zy kent George Do Védelles en wy niet. Ik heb haar al over hem gesproken, en ze heeft my gezegd, dat George wel een weinig zonderling is, maar dat hy toch vele goede hoedanigheden heeft, en dat het haar meening was, dat er meer talenten in hem verborgen waren dan zyn ouders en zyn omgang wel dachtenWacht nog een oogenblik, dan zal ik zuster Denise verzoeken, by u te komen." Eenige minuten later kwam iLmélie Lautard met zuster Denise terug, en toen tante Les- calle, onder de witte kap half verborgen, het schoone gelaat zag, dat George met zooveel talent had afgebeeld, begreep ze ook de gevoelens, die Denise hem moest hebben ingeboezemd. Toch maakte bet op haar een smarteiyken indruk, als ze bedacht, dat haar veelgeliefde Rosa in alle opzichten by Denise zoo ver ten achter stond, en ze begreep, dat dit verschil ook aan George erg had moeten opvallen. Zuster Denise nam tusschen beide dames plaats en luisterde met veel belangstelling naar hetgeen tante Lescalle haar verhaalde omtrent het ongelukkige huweiyk van den jonkman, dien ze vroeger gekend had. Zo be greep toen, dat het van het grootste belang was, George te bewegen, zyn plan te laten varen, en hem weer met zyn echtgenoote te vereenigen. Ze liet zich alles in byzooder- heden verhalen en vroeg toen: Zoudt u denken, dat, als hy wist, dat de oude Vincent op sterven ligt, hy te bewegen zou zyn het schip te verlaten, nu hy zoo vast overtuigd is, dat het zoowel voor zyn geluk als voor dat van zyn vrouw beter is, dat hy haar verlaat?" Ik zou het niet zeker durven zeggen," antwoordde tante Lescalle. „Misschien denkt hy wel, dat wy een list hebben verzonnen, om hem tot terugkeeren te bewegen." Zuster Denise bracht de hand aan het voorhoofd, bleef eenige oogenblikken als in gepeins verzonken, sloeg toen de oogen op en zei met een beminneiyken glimlach: O, hoe gelukkig is het toch als men van de wereld afstand heeft gedaan 1 Een liefdezuster kan meer doen dan een andere dame zich zou durven veroorloven. Ik heb een inval, maar eerst moet ik er myn Overste nog over raadplegen.U wilt zeker nog wel een oogenblik wachteü, nietwaar, dames? Misschien beb ik een middel om te be letten, dat George De Védelles zyn plan ten uitvoer brengt. Toen ze dit gezegd had, verliet ze het ver trek, en het duurde niet laDg, of ze kwam terug met een briefje in de hand, dat ze aan juffrouw Lescalle ter hand stelde, die daarop de volgende regelen las: wEeer GraafI „Vincent, hoogbejaarde kamerdienaar van uw ouders, is gevaariyk ziek. Hy ligt op zyn uiterste en zou u gaarne nog vóór zyn dood zien. Daarom verzoek ik u dringend, af te zien van de reis, die u op het punt staat te ondernemen, en naar het kasteel La Pkèie" terug te gaan, om den laatsten wensch van een stervende te vervullen. U hebt my vroeger beloofd, dat wanneer ik by de inwyding van de kapel van het kasteel van uw ouders zou tegenwoordig zyn, u voor my zoudt willen doen, wat ik u zou vragen, onverschillig wat het ook mocht zyn. Ik heb myn belofte ver vuld. Ik was by de plechtigheid tegenwoordig, en daarom heb ik nu wederkeerig aanspraak op hetgeen u my op uw eerewoord hebt toegezegd. „Denise De la Pinède. „Liefdezuster ln het militaire hospitaal te Marseille." God zegene u voor hetgeen ge gedaan hebt!" riep tante Lescalle dankbaar uit. „Alleen zou ik u een enkel bezwaar willen mededeelen, dat ik tegen uw brief heb. Ik ben namelyk een weinig bevreesd, dat George zich regel recht van het schip naar het kasteel „La Pinède" zal begeven, en dat hy daar opeens Rosa geheel onverwachts zal aantreffen, vóórdat hy nog er ep is voorbereid, hoe zyn jeugdige vrouw ten opzichte van hem geheel en al van ge voelens is veranderd." Toen nam zuster Denise de pen weer op, en voegde by baar brief het volgende post scriptam „Ik verzoek u dringend, eer-st naar het hospitaal van Marseille te komen, vóórdat ge u naar het kasteel „La Pinède" begeeft. Er bestaan daarvoor dringende redenen. Ik moet u noodzakeiyk spreken." O, wilt gy zelve met hem spreken, zuster Denise!" riep tante Lescalle buiten zicbzelve van vreugde uit. „Wilt gy als engel des vredes optreden, om George weer met zyn echtgenoote te verzoenen? In dit geval kan ik gerust zyn. U zal by niets kunnen weigeren, daarvan ben ik overtuigd." Myn rol zal wel van meer bescheiden aard zyn dan die van een Engel," zei zuster Denise op dien vrooiyken en eenvoudigen toon, die haar met alle liefdezusters gemeen wa3. „Als myn Overste het toestaat, heb ik er niets tegen, met graaf De Védelles te spreken, en hem goeden raad, of zoo noodig een kleine strafpredikatie to geven.Ha, daar komt de matroos, die myn brief naar het schip zal brengen! Wilt u er soms nog een paar regeltjes onder schiyven, juffrouw Lescalle, of zal ik hem maar zóó verzenden? O neenl" riepen juffrouw Lescalle en haar vriendin tegelyk uit. „Wij hebben by uw brief niets te voegen. Dat zou den indruk maar verzwakken". De ionge matroos, die door zuster Denise met de bestelling van den brief was belast, was de zoon van een vrouw, die voel aan haar te danken had. Hy beloofde geen minuut te zullen verliezen en den brief persooniyk te zullen overhandigen aan den jonkman, die zich aan boord van den „Jean Bart" bevond. Van de torenklok van de hoofdkerk te Marseille klonken de tonen van den „Angelus". De zon ging onder achter vuurroodo wolken, en nog was het licht op de Middellandsche Zee, want op zulk een heerlijken zomeravond ie het eerst lang na zonsondergang, dat d© duisternis begint te vallen. (WorcU vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1