N#. T14-32 1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- ea feestdagen, uitgegeven. Schepen voor anker, F" ©uilleton. Donderdag- J it ui LEIDS PRIJS DEZER COÜRAHTj Voor Leldêï'p&r 8 maanden.f l.Itfc Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommere 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1-6 régels f 1.06. Iedero regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Uit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. door H. W. Mesdag. In het nommer van morgenavond vin den onze abonné's het bewijs, waarop de Premieplaat op zwaar karton gedrnkt tegen betaling van 26 Cents aan ons Bureel zal worden afgegeven. Per p o s t wordt de Plaat toegezonden tegen toezending van 36 Cents. Postwissel, waarop de naam des afzenders is vermeld, is voldoende en wordt re6ds nu ingewacht. Men heeft ons gevraagd of later een pendant zal worden gegeven van deze Plaat. We kun nen daarop eerst een bevestigend antwoord geven, als het blijkt, dat deze premie in den geest valt. Daarom bestelden wy zelfs een betrekkelijk klein getal, ten einde niet te groote iisico to loopen. Leiden, 2 Juni. Onder voorzitterschap van den heer P. L. C. Driessen werd gisteravond een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Afwezig waren de heeren De Sturler en Zaalberg. De geloofsbrieven van bet nieuwbenoemd lid, den heer C. C. Tieleman, werden in orde bevonden en tot diens toelating werd besloten. De rekening van den secretaris-penning meester over 1896 werd goedgekeurd. Het verslag der vereeniging van Handel en Nijverheid ov»r 1896 werd op voorstel van de daartoe benoemde commissie onveranderd goedgekeurd en zal overeenkomstig het nieuwe reglement van orde den Gemèenteraad ter kennisneming worden aangeboden. Naar aanleiding van het verzoek tot in stelling van een bureel van inklaring te dezer stede, is van het bestuur der Holl IJzeren- Spoorweg Maatschappij het verblijdend bericht ingekomen, dat door haar een voorstal zal worden ingediend aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, om een gedeelte der goederenloods op het station Leiden te doen inrichten tct inklaring van onvrije goederen. De Kamer vertrouwt, dat dit de eerste stap zal zijn in de gewenschte richting. Verder werd besloten om do behandeling der circulaire van meelfabrikanten tot invoe ring van graanrechten tot nader orde uit te stellen, omdat men meende eerst te moeten afwachten wat zoowel vóór als tegen daarover werd geschreven, en men bovendien meende, dat met het oog op het spoedig uiteengaan van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, deze zaak geen overhaasten spoed vereischte. Eene circulaire van de Kamer van Koopb. en Fabr. te Purmerend, betreffende het ver bod van vryen invoer van ruwe wol in Duitsch- land, werd aangenomen voor kennisgeving. Immers, de Kamer meende, dat het indienen van adressen over dit onderwerp tot geen enkel resultaat zou kunnen leiden. Zy meende dus bij den Minister geen stappen te kunnen doen tot opheffing van het desbetreffend be staand verbod. Daarentegen werd beslotente ondersteunen een adres van de Kamer te Heerenveen, aan den Minister van Financiën, om de noodige maatregelen te nemen om dein omloop zijnde muntbiljetten van f 10 te vervangen door geldswaardig papier van geljjk bedrag, doch door papier van betere qualiteit. Ten slotte werd voorgelezen en met erkente lijkheid in ontvangst genomen een telegram van dankbetuiging van H. M. de Kor.ingin- RegeDtes voor de door de Kamer betoonde deelneming by het overlijden van H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar-Eisenacb. Het Diakonessenhuis, Plantsoen No. 101 alhier, werd heden, in alle eenvoud, geopend en zal Donderdag en Vrijdag a. s. te bezichtigen zijn van halftwee tot halfvyf. Het bestuur der afdeeliDg Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde is door den com mandant, ook namens de officieren der dd. 8chutt»-rg, welwillend een concert aangeboden ter gol-genheid van het 20 jarig bestaan der afdeeling. Htt bestuur heeft dit aanbod natuuriyk aanvaard en besloten dit concert aan te vragen op den openingsdag der tentoonstelling Woens dag 7 Juli. In eene gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de vereeniging ,Uit Liefde" zijn de functiën van hen, die in de 28 April jl. gehouden ledenvergadering tot commissarissen waren benoemd, verdeeld, zoodat het bestuur nu is samengesteld als volgt: L. Veilbrïef, eere-voorzitterA. I. Witmana Abz., voor zitter; A. Van Asperen, lste plaatsvervangend voorzitter; A. J. Corts, 2de plaatsverv. voor zitter; A. J. Den Hollander, lste secretaris; J. D. Van Went, 2de secretaris; P. J. Van Venetie, penningmeester; H. L. Van Nifterik, adjunct-penningmeester. Den 12den Juli a. 8. zal te 's Graven- hage aanvaügen het examen, eers'.e gedeelte, voor surnumerair der directe belasting, invoer rechten en accijnzen. In de examen-commissie zyn benoemd de heeren: tot lid en voorzitter, L. E. Uytten- hoven, directeur v^n 's Rijks belastingen in Noord-Brabant te 's-Heitogenbosch; tot leden: dr G. J. M. Coolhaas, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus to Leiden dr. J. F. Haverman, leeraar aan de hoogore burgerschool met 5-jarigen cursus te 's Gra- venhago; en H. Nieukerke, hoofd eeDor bijzon dere school te 's Gravenhage. De hoer C. J. Van IpereD, godsdienst onderwijzer to Rvnzaterwoude, heeft de op hem uitgebrachte benoeming tot hulpprediker bij de Holl. Protest. gemeeDte in België, standplaats Antwerpen, aangenomen en hoopt na voorafgegane bevestiging D. V. 27 Juni a. s. zijn dienstwerk te aanvaarden. In de gisteravond te 's Gravenhage ge houden vergadering van de „Vereeniging ter verbetering van den gezondheidstoestand" werd dr. A. H. Pareau, een der samenstel lers van het uitgegeven rapport omlrenfc de sterfte-cijfers te 's-Gravenhage en die ontslag als lid heeft genomen, tot eerelid b:-noemd. Door B. en Ws is t>y den Rotterdamscben gemeenteraad ingediend een ontwerp verorde ning tot aanvulling van den rooster voor de aftreding der Raadsleden. Het getal Raadsleden is te Rotterdam gestegen van 39 op 45. Voorts is door B. en Ws. ingediend een voorstel tot verdeeling der gemeente in stem- disfcricten voor de Raadsverkiezingen. B. en Ws. stallen voor dit getal te bepalen op 21. Te Haarlem werd gistermiddag plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Scherpenhuizen, in leven adjunct commies bij de eerste afdeeling der Prov. griffie, en Zondag jl. plotseling overleden. Het lijkkleed was gedekt met eenige prach tige kransen. Aan de groeve herdacht mr. A. A. Lana, griffier der Staten, de groote werkkracht, toe wijding en ijver van den overledene. Ook D. L. Do Vries sprak een woord van troost tot de achterblyvenden. De zoon dankte voor da eer, zfin vader be wezen. De meesto ambtenaren der griffie waren op het kerkhof aanwezig. Gisteren werd te Ro'ter au de gro .ta vergadering der Remonstiantsche Broederschap geopend in de nieuwe kerk aan den Wester- sinpel. De voorzitter, prof. dr. C. P Title iel 1 e n openingsrede waarin hg den emeritus predikant J. H. Maronier geluk wenschte nu by onlangs weder voor een wetenschappelijk werk met goud is bekroond, en dr. Van Gorkom's aftreden herdacht. Uitvoerig stond spr. stil bij het groote verlies dat de Broederschap geleden heeft door den dood van het lid harer commissie, den boekhouder A. Kalff. Als eerbiedige hulde aan zijne nagedachtenis stond de vergadering van hare zitplaats op. Als opvolger van den overledene werd de heer D. Van Leeuwen (Amsterdam) mot zijn benoeming tot boekhouder gelukgewenscht. Dr. G. Van Gorkom werd, in waardeering voor de diensten, die hij 22 jaren als predikant van de gemeente van Amsterdam, aan de Broederschap Leeft bewezen, benoemd tot vast lid der groote vergadering. Het verslag van do Sociëteits-commissie over het dienstjaar 1896/97 vermeldt, dat het aantal leden bij de 26 gemeenten der Broeder schap op 1 Januari 1896 bedroeg 11,106 en sedert geklommen i3 tot 11,434, met de algemeeno leden samen 11 840. Dj grootste gemeenten zijn (l Januari 11.): Rotterdam met 2342 leden (ongeveer 800 leer lingen), Amsterdam 1815 (ongeveer 400 leer lingen), Groningen 1290 (456 leerlingen), Den Haag 1012(293 leerlingen), Utrecht 704 loden (201 leerlingen), enz. Het ledental is sedert verleden jaar weder toegenomen, en ook in andere opzichten luiden de verslagen uit de verschilondo gemeenten opgewekt. Het seminarium telt meer leerlingen dan ooit in de laatste veertig jaren het geval is geweest, terwijl voor het volgend jaar zich weder drie jongelieden hebben aangemeld. De uitslag van de ondershands gehouden verkiezingen was, dat verkozen zyn tot lid van de commissie tot de zaken der Remon- strantsche Broederschap ds. J. H. De Ridder (Rotterdam); tot curator van het seminarium dr. G. Van Gorkum (Amsterdam); van de volgendo groote vergadering tot voorzitter dr. B. Tideman, tot assessor dr. P. Heering (Den Haag), tot lsten secretaris ds. H. A. Van Oorde (Zwammerdam), tot 2den secretaris ds. W. A. Terwogt (Hoorn). Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne komt in den loop dezer week van zyn reis naar de Eeuwige Stad te Haarlem terug. Reuter seict uit Ischl van gisteravond: De Koninginnen maakten, na een uitstapje naar den Schaf berg, een rondvaart per stoom boot naar Gilgen en Strobl. De terugreis werd gemaakt per rytuig tot Lauffen en van daar begaven zy zich naar Aussee. Volgens de „N. R. C." zullen in het najaar van 1897 weder examens worden afge nomen voor de gymnast! k (lager onderwijs). Tot directeur van de roomboter- en kaas- fabriek te Lserdam is benoemd de heer J. J. Swart, te Haskerdyken. Tot' ontvanger te Kamperveen is benoemd de heer W. Meyer, te Kampen. Voor de op 16 en 17 Juni te Wilder- vank te houden feesten ter herdenking van het 250-jarig bestaan dier gemeente heeft het gemeentebestuur f 250 beschikbaar gesteld en het bestuur der spaarbank f 1000. Door inge zetenen werd ook voor 1000 geteekend, tor- wül van buiten af f 550 werd toegezonden. Aan den Raad der gemeente Utrecht zyn in de jongst gehouden zitting eenige mede- deolingen gedaan over de resultaten van de muntgasmeters, door de gasfabriek aldaar geplaatst. De voordeelen voor de gemoente zgn nogal belaugryk, die voor de gasfabriek zeivo minder, aangezien ^kel geld in het materiëel is gestoken. Op het oogenblik zyn niet minder dan 2100 muntgasmeters, te zaraen ongeveer 400,000 kub. M. gebruikende, ge plaatst en die aan de gemeente aan gasver bruik een voordeel van f 6000 opleveren. Het aantal muntmeters stygt nog dagelyks. De minister van waterstaat, handel en nyverheid, overwegende, dat, om te zyn lid van en kiesgerechtigd voor een Kamer van Arbeid ten ainzien van een bedryf, waarin niet het geheele jaar pleegt goarbeid te worden, men onder meer zoodanig gedeelte van een kalenderjaar in dat bedryf moei zyn werkzaam geweest, als by algemeenet, maatregel van bestuur i3 bepaald; noodigt patroons van en werklieden in bedrijven, waarin niet gedurende het golieole jaar pleegt gearbeid te worden, uit om vóór 1 Juli a. s. schrifteiyk aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid op ta. geven welk gedeelte van het jaar in het door hen uitgeoefende bedryf pleegt gearbeid tv worden. (Ste. CL) Onder leiding van den luit. kol. com mandant van het ode bat. 4de reg inf., neemt 2 Juni eene kaderoefening een aan vang, die zal gehouden worden in de werken van de Nieuwe Hollandsche Wateriinïe. Wegens de ingekomen bezwaren is door den Min. van Oorlog bepaald, dat bet over geschoten eten uit de soldaten-menages den volgenden dag n et opgewarmd, als extra spys, zooal8 door een der regiments comman danten was voorgesteld, zal verstrekt worden. De kerk-raad der Ned.-Herv. gemeente te Nieuw Loosdrecbt heeft aan den heer C. J. Hacke van Mynden, ambachtsheer van Loosdrecbt, als eigenaar van hot collatierecht een tweetal ter keuze aangeboden, bestaande uit de predikanten S. Zylstra, te Waddingsveen, en N. Warmolts, te Tornaard. B. en Ws. van 's-Gravenhage h9bben den gemeenteraad voorgesteld, den Leer M. W. Gerretsen, op zyn verzoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in het handteekenen aan de H. B.-S. voor jongens met 5-jarigen cursus. De gemeenteraad van Arnhem heeft met 24 tegen 3 stommen 113,000 toegestaan voor de restauratie van den gevel van het Stadhuis en het in-verband-brengen van den gevel van den laatsten aanbouw met hot Stad huis, benevens voor de betimmering v*.r de Raadzaal, de antichambres en de Burge meesterskamer, volgens de plannen van den architect C. Muysken, waarin begrepen is de amotie van het in het vorige jaar aanga koehte belendendf perceel. T<'gen dit voorstel voerde vooral de heer Scheidlus zeer scherpe oppositie. Hy beweerde, dat, tegen de wenschen van den Raad, steeds tot grootere verbouwingen was besloten, een beschuldiging, die door deu wethouder Everta met de stukken werd te niet gedaan. Met hem verklaarde zich do beer Moll tegen het voorstel, omdat dezo groote restauratie zeker niet in overeenstemming waa met de zuinigheid, die in 1894 by de besluiten omtrent de vertimmering had voorgezeten. Infusschen werd het voorstel door de deskundige leden van den Raad, de heeren Bosch, Knoops, Elias en Ozinga met zulk een byzondere warmte aanbevolm, dat er zeker voor minder deskundige leden eenige mo3d noodig was om hun steun te weigeren aan het eenige schoone, practische en goedkoopo werk, dat hier tot bewondering van tydgenoot en nageslacht zou verrazen, hetwelk zelfs in verband werl gebracht met de restauratie van h»>t keor der Groote Kerk en met toekomst- dioomen over ?ea geheele restauratie van dit gebouw, waarbft men zslfs voorzag, dat de 4r!ihem8ch« bouwmeesters zich daardoor tonder laie* inspireeren tot hooger kunnen •n willen b£ buiiQc ontworpou voor Nieuw- Arnheni Mededeellng werd gedaan, dat mr. Ver Huell de gemeente tot zflDe erfgename heeft gemaakt en machtiging trent die erfenis zich bet rocbi va. -»cra^ r to behouden. - Aan do „r-etu" -:Lj bjchscbulo" te lUnr.stadt is, na ui*' gun*--'.. «Jg afgelegd er^nnn. *.in den hec V Egt*.* Putten, uit Amsterdam, het diplom:-» als .electro inge- ni ur" uitgereikt. Jonkvrouw Denise. Maar wie zou dau toch die vrouw zijn, tot wie hy zyn gedicht heeft ge richt, en die hem zoo tot zegen geweest is, boewei ze hem van den anderen kant ook zooveel heeft doen lyden? Wie zou het kunnen zyn? Zouden zy elkaar ook nimmer meer terugzien? Als alles waar is, wat in dat ge dicht staat te lezen, dan moet zy zeer deugd zaam en goed zyn en veel naar de kerk gaan en veel voor de armen doen. Ik kan maar niet bogrypen wie het is en waar ze wooDt, en waarschynlyk zal ik het ook wel nimmer te weten komen... Gisteren nog heb ik myn best gedaan, om George te verstaan te geven, dat ik geen den min sten afkeer voor hem gevoel, en dat ik zelfs misschien nog wel genegenheid voor hem zou kunnen gevoelen, maar nu ik weet, dat by een ander bemint, zou het toch vergeefsche moeite zyn, om zyn genegenheid te willen winnen. Hy zou daardoor misschien nog meer afkeer voor my gaan gevoelen." Gedurende meer dan een uur dacht Rosa over dit alles na, en ze werd niet eer uit haar overpeinzingen opgeschrikt dan toen ze Thérèse aan de deur hoorde kloppen, om haar te komen zeggen, dat het middagmaal was opgediend en dat graaf George al bene den op haar zat te wachten. Roaa ging haastig naar beneden en zag er zóó bezorgd uit, dat George, wanneer hy op baar gelet had, daardoor zeker zou zyn ge troffen, maar zoo mogolyk was hjj dog meer afgetrokken, nog somberder dan anders. Toen Rosa zich zyn gelaatsuitdrukking weer her innerde gedurende de oogenblikken, dat hy bezig was de regelen op het papier ts bren gen, dio haar gemoed zoozeer hadden ver ontrust, kon ze nauwelyks gelooveD, dat het dezelfde persoon was, die thans tegenover haar zat, en slechts van tyd tot tyd eenige woorden uitte, om een of andere alledaagsche opmerking te maken. Rosa gevoelde zich nu zenuwachtig en ge jaagd. Zo was ongeduldig en ontevreden op Thérèse, die haar onder het bedienen by on geluk had gestooton met een schotel. George was daarover zelfs eenigszins verwonderd. Toen Thérèse de kamer had verlaten, stond Rosa plotseling op en zei tot haar echtgenoot: Ik hoop, dat go het my niet kwaiyk neemt, dat ik naar boven ga. Ik heb zulk een hoofdpyn en ik zou gaarne wat gaan uitrusten." Zyt ge ziek, Rosa?" vroeg George op vriendelyker toon dan hy gewoon was. O neenl Het heeft niets te beduiden. Ik ben alleen maar een weinig afgemat en gedrukt. Ik denk, dat ik morgen een bezoek aan myn tante zal gaan brengen." Ja, dat zal u zeker goed doen, daar ben ik zeker van. Misschen neemt ge niet genoeg beweging en hebt ge niet genoeg afleiding." Rosa bleef staan met de hand aan de deurkruk. Ze trachtte haar stem meer vast heid te geven. Zo wilde de een of andero alledaagsche opmerking maken, maar haar ontroering was te sterk en ze barstte in tranen uit. Ook George stond nu van zyn stoel op, •n toen kon Rosa zich niet langer bedwingen en riep snikkend uit; O, ik kan het zóó niet langer uitstaan! Neen, zulk een leven kan niet bly ven duren I" George scheen over deze woorden erg be droefd en antwoordde op ernstigen toon: Ik begryp het wel. Ik heb ook al in gezien, dat dit leven al te lang zóó geduurd heeft, en ik heb by rnyzelven gedacht, dat het nu tyd was, u vry te laten en van myn gezelschap te ontslaan, dan kunt ge het ge zelschap zoeken van degenen, op wie ge gesteld zyt. Ik hoop, dat ge wel zoo recht vaardig zult zyn om te erkennen, dat ik myn plicht heb gedaan en woord h9b ge houden. Het zal wel overbodig zyn, u nog maals te herhalen, wat ik u geschreven heb over myn fortuia en over hetgeen waarover gy kunt blyven beschikken. Ik hoop, dat God ons beiden de kracht moge geven, om de beproevingen van het leven met geduld te verduren. Onze wegen zullen nu voortaan uiteengaan. Moge uw verder leven zóó ge lukkig z(]n, als de omstandigheden zullen toelaten. Misschien biyft ge wel eenige dagen op de villa van uw tante, of misschien neemt ge uw tante wel mee Daar hier. In elk geval vertrek ik morgen naar Marseille." Rosa antwoordde niet. Ze dacht niet verder na over hetgeen ze anders had willen zeggen. Ze snelde naar haar kamer, waar ze ver scheiden uren achtereen bleef zitten, in droe vige mfiraeringen verzonken, die met berouw en bittere zelfverwyten waren vermengd. Eerst zeer laat sliep ze in, en toen ze den volgenden morgen ontwaakte, was het al over negenen. Haastig kleedde ze zich aan en ging naar beneden. Het ontbyt stond al in de eetzaal en er was maar voor een enkel persoon gedekt. Toen Rosa in de keuken de stem van Thérèse hoorde, die een woorden wisseling had met dea ouden tuinman, riep ze haar en vroeg: Waar is graaf De Véielles?" Simon de tuinman zegt, dat de graaf van morgen om v(jf uren per diligence naar Mar seille vertrokken is. Hij heeft zyn valies tot aan de diligence laten dragen. Ik heb toen het tweede couvert van het ontbyt maar weggenomen. De graaf heeft gezegd, dat u vandaag naar uw tante zoudt gaan. Wilt u soms, dat ik meega, mevrouw, en welk rytuig wilt u laten inspannen?" Neen, Thérèse, ik ben van plan veran derd. Ik blyf hier; ten minste vandaag." Nadat ze dit gezegd had, ging Rosa voor de ontbyttafel zitten en trachtte een weinig te eten. Toen stond se op, zette baar hoed op en verliet de villa, met het doel, de kleine Bernardina woer op te zoeken. Ze schaamde zich voor zichzelve, dat ze zich zoo ongelukkig gevoelde, en do eenzaamheid kwam haar onuitstaanbaar voor. Toch wilde ze nu voor niets ter wereld naar La Ciotad gaan, om haar tante deelgenoote te maken van haar verdriet. Ze gevoelde nu zooveel behoefte, om met George openhartig te spreken, maar daar dit nu eenmaal onmogelyk was, wilde ze zich het liefst onderhouder met. het tl. 'ue. onbe schaafde meisje, waarvoor George z. jvoel be langstelling getoond haa. XVII. Met vlugge schreden spoedde Rosa zich naar de bron, waar ze byna zeker was do kleine Bernardina te zullen ontmoeten, evenals dat op andere dagen het geval was geweest. Toen het kleine meisje hiar zag aankomen, wachtte ze niet zooals anders, tot Rosa haar was genaderd en haar zou aanspreken, maar ze snelde haar jeugdige meesteres te gemoet en vroeg onrustig: Is het waar, dat mynheer George ver trokken is?" Ja, Bernardina 1 Hy is van morgen naar Marseille gegaan. Had hy er u gisteren al over gesproken?" Ja, mevrouw. Toen ik gisteravond de geitjes naar hun hok bracht, is hy afscheid van my komen nemen. Toen ik hem na den middag ontmoet had, had hy my geen woord over zyn vertrek gesproken. O, movrouw, wat ben ik toch bedroefd, nu hy weg isl" De kleine Bernardina begon by dezo woor den te weenen. Rosa zette zich naast haar neder, nam haar handje in haar hand en toen zag het kleine meisje haar aan en vroeg: Zou mynheer George spoedig terug komen? Ik heb het hem gevraagd, maar hg heeft my niet willen antwoorden {Wordt verooltfd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1