N\ 11426. "Woensdag 30 IMTei." A0. 1897 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. W euilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden por 3 maanden, 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PEWS DEE ADVERTENTLËN Van 1-0 regels f 1.05. Iedere regei meer f 0.17}. - Grooterè letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de Btad wordt f 0.05 berekend. Olllciëele Kennisgeviugen, Inschrijving Schatter)). Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals de belanghebbenden (de geborenen in 1872 en, voor zoover zij zich tusechentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1868 tot 1S71) aan hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen m- echrjjveD. De gelegenheid bestaat daartoe dagelijks (Zen- en feostdagon uitgezonderd) ten Raadhuize. tu6schen des voormiddags halftien en des namiddags drie uren, terwijl op den laten Juni aanst. de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen iDschrgven, bij ont dekking, ambtshalve ingesohreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen woiden. Bargemeeater en Wethonders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 24 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. Paspoorten. De Bnrgemeestc-r van Leiden brengt tar kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, Zon- en Feest dagen uitgozonderd, des voormiddags van 1012 aren, de Paspoorten voor de Miliciens dezer ge meente, behoord hebbendo tot de licht ng van den jare 1890, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zgn zak- bookje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Mei 1897. F. WAS. Bnrgemeestar en Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van F. SOUTART en A. BTRAVER, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene steenhouwerij in het poiceel aan den Witten Singel, getookend Sect e M No. 392; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gomeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dinsdag 8 Juni a. e., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelogenheid zal wordon gegoveD, om bezwaren tegen dat verzoek in te broBgen. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WAS Burgemeester. 24 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. - Leiden, 25 Mei. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft in hare gisteravond gehouden vergadering voor de aanstaande Kamerverkiezing candidaat gesteld den heer A. E. Van Kempen, die deze candi- datuur heeft aangenomen. Zooals men weet, had de Roomsch-Katho- lieke kiesvereeniging reeds besloten zich aan te sluiten bij den eventueelen candidaat der anti revolutionnairen en heeft de Christelqk Historische kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum gecandideerd. De candidaat der „Vrijzinnige Kiesvereeni ging" en van „Vooruitgang" (afd. van de „Liberale Unie") is mr. L. Drucker. By de jaarvergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde, te Leiden, op "Woensdag 9 Juni a. s., zullen ten gevolge van do gewijzigde wet den vorigen avond de beide vaste commissies elk eene vergaderiog houden, welke toegankelijk zal zijn voor alle leden der Maatschappij. In die voor Taal- en Letterkunde zullen spreken; prof. dr. J. Verdam, over „de Qriseldis-novelle in het Nederlandsch", en dr. F. Buitenrust Hettema „Iets over Bredero"; in die voor Geschied- en Oudheidkunde; prof. dr. P. J. Blok, over „de Mémoires de Hollande", en prof. dr. P. L. Muller, over „het werk van Funck—Brentani: Philippe le Bel en Flandre." Voor de verkiezing van een geheel nieuw bestuur zijn voorgedragen de navolgende dubbeltallen: 1. dr. J. Ten Brink en dr. P. L. Muller; - 2. mr. H. Van der Hoeven en mr. S. J. Fockema Andreae; 3. dr. P. J. Blok en dr. P. J. Costjn; - 4. dr. J. Verdam en dr. A. Kluyver; 6. dr. A. Boots en dr. G. J. Boekenoogen; 6. P. A. M. Boele van Hensbroek en W. G. Van Nouhuys; - 7. dr. H. C. Rogge en dr. P. H. Ritter. Voorts voor secretaris: dr. S. G. De Vries en mr. Ch. M. Dozy; en voor penning meester dr. W. H. Kosters en A. L. Van Hasselt. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 27 April, wordt 26 dezer, des middags, alhier verwacht. De EDgel8che mail wordt hedenavond ver wacht. Zooals reeds in 't kort gemeld is, houdt het Ned. Jongelingsverbond zijn Bondsverga dering te 's-Graventaage in de zaal van den Dierentuin op 27 Mei a. 8., Hemelvaartsdag. Den dag daarvóór vindt de vergadering der ringbesturen, correspondenten en bestuurders der Knapenvereeniging plaats ter bespreking van dien arbeid. De huishoudelijke zaken zullen vóór de pauze afgehandeld worden. Na de pauze zal de heer C. Kqne, van Vlaardingen, een referaat leveren over„De strfjd tegen één der grootste vijanden van ons Verbond"; de heer G. Van Noort, van Muiden, over: „Het behoud van oudere loden"; de heer W. Liotard, van Rot terdam, over: „Een tweede agent." Te halfdrie vindt een gemeenschappelijke wandeltocht naar Scbeveningen plaats en te vijf uren een gemeenschappelijke maaltyd in de zaal van den Dierentuin. Des avonds zullen als feestredenaars in de Groote Kerk optreden: ds. A. J. A. Vermeer, van 's Gravenhage, en dr. Joh. "W. Pont, van Utrecht. Ook het koor der Haagsche Jonge mannen-vereeniging zal zich dien avond doen hooren. Het geheel, meldt men ons, belooft veel en evenals andere jaren zullen ook nu weer scharen van jongelingen daarheen gaan. Het koor der Haagsche J.-M. vereeniging zal ongetwijfeld veel bijdragen tot een schoon geheel. Bi) eenige uitvoeringen, bet vorige jaar door dit koor gegeven in „Diligentia", waren de plaatsen spoedig uitverkocht. De leden van afd. van gen. Bond hebben recht tot introductie. Bedankt is voor het beroep naar de Ger. Kerk te Enkhuizen door ds. J. H. Don- ner Jr, te Nieuwdorp. De heer C. J. Van Iperen, godsdienst onderwijzer te Rqnzaterwoude, ii benoemd tot hulpprediker bq de Holl. Protest, gemeenten in België, standplaats Antwerpen. De heer C. Stapelkamp, te Loenen aan de Vecht, is benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Aalsmeer. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer bij verplaatsingen van militairen voor minder dan zes onderofficieren en min deren in aantal inkwartiering noodig is, daar van, zooeenigszins mogelijk, vier en twin tig uren voor de aankomst in de gemeente, waar die inkwartiering moet worden ver strekt, aan den betrokken burgemeester kennis zal bebooren te worden gegeven. De Engelsche gezant by ons Hof, de heer Howard, wordt a. s. Donderdag te 's-Gra venhage terugverwacht van zyn kortstondig verbiyf te Londen. De Staats-commissie voor het interna tionaal privaatrecht heelt Zaterdag jl. hare vyfde vergadering aan het Departement van Justitie gehouden; zy houdt zich thans bezig met het voorbereiden der internationale rege ling van het huweiyksrecht. Jhr. mr. R. O. Van Holthe tot Echten, benoemd rechter in de rechtbank te 's Gra venhage, heeft als zoodanig voor het gerechts hof aldaar den eed afgelegd. Naar men verneemt, zal jhr. Van Holthe tot Echten in eene aanstaande Zaterdag te houden openbare algemoene vergadering van de Haagsche rechtbank als rechter in dat college worden geïnstalleerd. Het Fransche bestuur van de Parysche tentoonstolling heeft thans de voorwaarden vastgesteld, waarop concessie verleend wordt voor ondernemingen van publieke verma- keiykheden, enz. De centrale commissie laat ze drukken en hoopt dezer dagen in staat te zyn ze voor belanghebbenden op aanvrage verkrygbaar te stellen. De prinsen van Koetei brachten gisteren te 's Gravenhage een bezoek en werden des middags ontvangen door den minister van koloniën, in het byzyn van den hun verge zellenden assistent resident, den heer Eerens. In district I der vryzinnige kiesver eeniging „Vooruitgang" te Amsterdam zyn nog op de candidateniyst voor de Tweede Kamer gebracht de beeren C. H. Kouw en B. H. Heldt. In de vergadering der R. Kath. Kiesver eeniging te Gouda is de heer L F. Duymaer van Twist, 1ste luitenant der infanterie, de candidaat der anti revolutionnairen in htt district Gouda, ook door de Kith, party can didaat gesteld. Volgens de „Standaard" en de „Nieuwe Ririt Courant" is mr. O. _J. H. graaf Van Limburg Stirum (candidaat van de kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" te Ltiden) door do R. K. kiesvereeniging te Schiedam met alge- meene stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Het is niet onmogeiyk, dat Royaards, na te Weenen te zyn opgetreden, in Sept. voor eenigen tyd naar Amerika gaat, om daar voor stellingen te geven. Vad By beschikking van den minster van binnenlandsche zaken zyn aan de commissie, in Zuid Holland, belast met het afnemen van bet examen ter verkryging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 53, onder avan de wet tot regeling van het lager onderwys, toegevoegd als leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Rot terdam (zuidelyk) en Schiedam Sts.-Ct De gemeenteraad van Nymegen heeft afwyzend beschikt op het verzoek van tal van gasverbruikers, om den gaspry3 (6 ets. per M1.) te verminderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat het Staats examen ter verkryging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene Universiteit, zal worden afgenomen te 's Gra venhage op 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30 en 31 Juli, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18 en 19 Aug. 1897. (Sts.-Ct.) Benoemd is tot leeraar in natuur-, schei-, plant- en dierkunde aan de H. B.-S. te Enk huizen, de heer H. Schuitema, leeraar aan de Burgeravondschool te Groningen. Volgens de te Helder verschonende bladen moeten ernstige onhebbelykheden hebben plaats gegrepen by gelegenheid eener voor dracht, daar door den heer Lely, candidaat der liberalen aldaar, gehouden. Het was een openbare vergadering, waarin de heer Lely voor de kiezers optrad, en daarin is door eenigen der opgekomenen geschreeuwd, gefloten, gebruld, mot bet blqkbaar doel om den boel in de war te sturen. Volgens een inzender in de „Heldersche Courant" waren door den heor Staalman circulaires rondgezonden om zyne geest verwanten en anderen op te wekken tot bywoning van de vergadering, met het biyk- baar doel, om, door rumoer en tumult, haar te doen mislukken en het „Dagblad van Helder" zegt, dat eene goed georganiseerde schare claqueurs aanwezig was, om elk woord van een voorstander met gejuich, het woord van een tegenstander met gejouw en gebrul te begroeten. En het blad spreekt verder van „een troep levenmakers, waaronder verscheiden kwajongens, die, op de seinen van hunne bevelhebbers, klapten, stampten, jouwden en brulden." Aan den generaal majoor der infanterie M. Segov en den generaal-majoor der genie L. J. Resner, beiden van het leger in Neder landsch-Indi'é, is met ingang op 15 Juni 1897 eervol ontklag uit den militairen dienst ver leend, met behoud van aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hen aan den lande bewezen. De kolonel der infanterie by het leger in Nederlandsch-Indiö, W. A. Schneider, is met ingang op 15 Juni 1897, benoemd tot generaal- majoor by cTAt wapen. De Hoogo Raad heeft bepaald, dat de vacantiekamer dit jaar baar terechtzittingen zal houden op Vrydag en Zaterdag 2 en 3 Juli, Maandag en Dinsdag 5 en 6 Juli; Vrydag en Zaterdag 16 en 17 Juli; Maandag en Dinsdag 19 en 20 Juli; Vrydag en Zaterdag 30 en 31 Juli; Maandag en Dinsdag 2 en 3 Augustus; Vrydag en Zaterdag 13 en 14 Augustus, Maandag en Dinsdag 16 en 17 Augustus; Vrydag en Zaterdag 27 en 28 Augustus, telkens des voormiddags te elf uren. Naar de „N. R. C." verneemt, is de direc teur der Nederlandsche Heidemaatschappij, in opdracht van het bestuur dier maatschappij, dezer dagen naar het noorden van Frankrijk vertrokken, ten einde een onderzoek in to stellen omtrent de verschillende systemen van reiniging van fabriekswater en andor afval water door bevloeiing op heide- en zand gronden. Dit onderzoek staat in zeker verband met de bekende verontreiniging van de rivier de Leye door het afvalwater der Tilburgsche fabrieken, waaromtrent door het gemeente bestuur van Tilburg aan de Nederlandsche Heiiemaatscbappy ons advies is gevraagd. Door den minister van binnenlandsche zaken is, door tusschenkomst van de Cora missarissen der Koningin, ter kennis van de burgemeesters gebracht, cat bet koninkiyk besluit van 17 Januari 1888, waarby vrijstel ling van briefport is verleena voor de oproe pingsbrieven voor de verkiezingen, ook van toepassing is by de uitvoering, te geven aan art. 52, 2de lid, der Kieswet (afgifte van een bewqs van ontvangst van de opgav j van can- didaten), mits worde voldaan aan het bepaalde by het voorlaatste lid van het kon. besluit van 19 Dec. 1892, omtrent de grootte v<m het te verzenden stuk. De „Staatscourant" bevat den tekst van het tractaat van vriendschap en handel, tus- schen Nederland en den Oranje-Vrystaat den 9den April 1895 door wederzydsche gevol machtigden te 's-Gravenhago geteekend. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Mei te Padang; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Mei van Port-Said; de „Prins Willem II" arriveerde 23 Mei van Suriname te Amsterdamde „Prins Maurit8" arriveerde 23 Mei van Amster dam te Paramaribo; de „Prins Willem IV" vertrok 23 Mei van Paramaribo naar Amster dam, de „Bromo," van Java naar Rotterdam, arriveerde 24' Mei te Marseille; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 25 Mei te Genua. Oud e-W ©tering: Een onverbeteriyk recidivist. De ongeveer 20-jarige C. Hoogeveen, te Oude-Wetering, die reeds eenige jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, hetzy voor diefstal, hetzy voor brandstichting, heeft in den laatsten tyd herbaaldeiyk nachtelyke tochten ondernomen in de gemeenten Alk^mado en Leimuiden, ten einde zich meester to maken van zaken, die een andiren eigenaar hadden. Zoo bespaarde hy by wyien den boeren de moeite hun koeien te melken; hy was hun daarmee dan vóór geweest. In don afgeloopen nacht is hy echter bfi het volvoeren van een diefstal in een schip opmeuw door de gemeente- en rykspolitie in oh gemeenten geknipt. Dit zaakje zal h9m wel weer een geruimen tyd vrjj logies bezorgen Roelof-Arendsveen; De tuinder Jac. Van der Meer, te Roelof-Arendsveen, op één na de oudste inwoner van geheel Alkemade, die op 8 Mei jl. den ouderdom van 90 jaren bereikte en by wien op dat tyd&tip nog geene sporen van een naderend einde aanwezig waren, heeft thans tol aan de natuur betaald. Jonkvrouw Denise. 86) Hy sprak niet uit, want zyn blikken ont moetten die van George, wiens oogen een vreemde en diep-ernstige uitdrukking hadden. Toen reikte hy den brief aan *yn oudsten zoon over en zei; Ziedaar, Jacques, gy moet hem ook eens lezen." Jacques had zich door de weigering van Denise diep in zyn eigenliefde gekrenkt ge voeld en dit had hem nog meer gegriefd dan die weigering zelve. Toen hy echter de zeker heid! had gekregen, dat Denise alleen daérom z\jn aanz09k had afgeslagen, omdat ze liever haar leven aan de verpleging van zieken wilde wyden dan gravin De Vódelles te worden, gevoelde by een groote verlichting, hoewel het besluit zelf van Denise hem onbegrypeiyk voorkwam. Het doet my ten minste genoegen," zoo riep hy uit, „dat het de roepstem van God is, waaraan Denise boven mij de voorkeur geeft. Ik kan dit wel betreuren, maar in elk geval heb ik nu geen recht my daarover beleedigd te gevoelen. Denkt gij er ook met evenzoo over, George?" B(j deze woorden gaf hy den brief aan zyn broeder, die hem onverschillig en met ver strooid uiterljjk aannam. George begon niet den brief te lezen, maar hq stond langzaam op, verliet het salon, en begaf zich door den tuin naar de kapel, waar hy ging neerknielen, terwyi hy den brief van Deoise vóór zich op de leuniDg van een der banken lei. De inhoud van den brief was voor hem niet nieuw. Gedurende den avond, dat hy in den familiekring werd gemist en de huis- genooten meenden, dat hy zich in zyn kamer had opgesloten, was hq te voet naar Toulon vertrokken. Hy wist byna zelf niet wat hy deed. Alleen had hy een groote behoefte ge voeld, om Denise te zien en te spreken, want in het geval, dat het jonge meisje hem maar een schqn van hoop zou hebben gegeven, was hy vast besloten zich te verzetten tegen alle pogingen, die men zou doen, om zqn leven te verbinden aan dat van een andere vrouw. Voor de eerste maal van zqn leven zou hq in dat geval zich tegen den wil van zyn vader hebben verzet, hoezeer hy diens toorn daardoor ook zou hebben opgewekt. Bq elke schrede van zqn vermoeiende reis vermeerderde zqn onrust, en toen bq by het vallen der duisternis te Toulon aankwam, richtte hy dadeiyk zyn schreden naar de woning van mevrouw Brissac, met het vaste besluit, alles te doen, om een onderhoud met Denise onder vier oogen te verkrygen, en haar de gevoelens te openbaren, die hem ten opzichte van het jonge meisje bezielden, en zoo mogeiyk uit haar mond de woorden op te vangen, die hem den moed zouden geven, den dwang van zyn familie-leden te trotseeren en zyn onaf hankelykheid in zulk een ge wichtige zaak te behouden. Met rasse schreden ging hy over de straat, toen hy opeens voelde, dat iemand hem op den schouder klopte. Hq keerde zich om en herkende toen dokter Dubois. Zqt gy hier, mynheer George?" vroeg de dokter verwonderd. „Maken allen het goed by u thuis? Ik hoop, dat de arm van uw moeder nu geheel genezen isA propos, was de gravin tevreden over de verpleegster, die ik haar heb aangeraden Dat jonge meisje heeft toch maar een byzonder talent om zieken op te passen, en ze zal een uitstekende liefdezuster zyn Toch spyt het my wel een weinig, dat ze zich au zoo geheel van de wereld gaat afzonderen." "Wat wilt u daarmee zeggen, mynheer Dubois?" stamelde George onrustig. „Heeft jonkvrouw Denise dan plan om Maar weet u dan nog niet, dat ze gis teren aaar het hospitaal te Marseille ver trokken is? Op dit oogenblik is ze onge- twqfeld al aan den arbeid. Ik heb haar gezien op het oogenblik, dat ze afscheid nam van haar tante, od nooit van mqn leven heb ik een bruid gezien, wier gelaat meer straalde van vreugde dan het hare De vrouwen zqn toch -maar bewonderenswaardig in haar zelf opoffering Goeden avond, mqnheer George, wilt u myn groeten aan uw ouders over brengen?" George vras door deze woorden als door den bliksem getroffen Denise vertrokken, voor altqd vertrokken! Denise voor altyd van hem gescheiden door de muren van een klooster of van een hospitaal 1 Werk- tuigiyk liep hy naar de bolwerkon van de stad, en ging daar wandelen totdat hy een bank had gevonden, waarop hy zich kon laten neervallen. Hier bleef hy eenigen tqd in gepeins verzonken, zqn oogen gericht op het strand der zee en op den helderen sterrenhemel. Hoezeer was hy in den laatsten tyd veranderd! Terwql hy de laatste jaren zulk een zonderling bestaan had gehad, w#s sedert zyn kennismaking met Deüise zyn belangstelling voor veel zaken weer ont waakt, en ook zyn godsdienstig gevoel, dat hem wel is waar nooit geheel had verlaten, maar dat toch na zyn ziekte aanmerkelqk was verzwakt. Door het goede voorbeeld van Denise was by opgewekt een nieuw leven te beginnen, en na haar vertrek uit de woning van zyn ouders had hq onophoudeiyk ge treurd. Toch had hy zich toen ten minste nog kunnen troosten met het vooruitzicht, haar terug te zullen zien, terwyi aan die biyde hoop nu opeens de bodem was inge slagen. Eindeiyk stond hy op en sloeg den terug weg naar het kasteel van La Pinède in. Het was op dat oogenblik, dat hy door de boeren knapen ontmoet werd, die hem eerst voor een spook hielden Nadat hy het kasteel bereikt had en zonder door iemand gehoord te zqn op zyn slaapkamer was gekomen, haalde hy de doos met speelgoed te voor- schyn, die. vroeger aan Denise had toebehoord, en begon bitter te weenen. Toen werd by als het ware onverschillig omtrent zyn eigen levenslot en besloot hy zqn toestemming te geven tot het huweiyk, dat zyn vader voor hem had voorbereid, en waardoor hy toch in elk geval niet ongeluk kiger kon worden dan hy reeds was, terwijl hy ten minste dan de voldoening zou hebben, zqn ouders te hebben tevreden gesteld. Toen men hem den brief van Denise aan zijn moeder had gegeven, had hy zicb, zooals wij verhaald hebbeo, daarmede naar de kapel begeven, waar hy het jonge meisje voor de laatste maal had mogen aanschouwen. Hy las den brief op zqn knieën en daardoor werd hy getroost in z(jn verdriet De ge dachte, dat Denise hem dikwyis in baar gebeden zou gedenken, goot een weinig balsem in de wonde, die aan zyn hart was toegebracht. George verheugde zich nu over de belofta| die hq aan het jonge meisje had gedaan ea die nog een band tusschen bem en Denise scheen te biyven vormen. Zwygend hield hy zyn oogen gevestigd op de tribune, waar hy Denise in gebed verzonken had zien neer», knielen. Nieuwe gedachten kwamen in zyn geest op en daarmede was hy nog bezig op het oogenblik, dat hq zyn moeder den brief van Denise terugbracht, terwql hy er do woorden bqvoegde: „Zy heeft het beste deel verkoren." XII. Te midden van den storm, dien de arme Rosa Lescalle had te trotseeren, en waarin ze byna meende te zullen bezwijken, vestigde zy haar oogen vol vertrouwen op de wysheid en voorzichtigheid van haar tante, die haar thans een lichtbaak op haar onetuimigen levensweg toeschenen^ (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1