N°. 11425. Dinsdag 25 ÏVTei. A0. 1897 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Mei. F©u.illeton. Jonkvrouw Denise. LEIDSCH DA&BLA PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per S maanden, ,w f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere 0.0S. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het Incaeeeeren bulten de stad wordt f 0 05 berekend. Olllciëele KennlsgeTlngea. Burgemeester en Wethonclers der gemeente Leiden brongen ter algemeen© kennis, dat, wegens het logge i van een gaszinker in den Nieuwon Rijn, welke het vorlengde Utrechtache Yeer met den Zglelngel verbindt, do vaart door de ophaalbrug over den Nieuwen Bjja b g den Zijleingel op Woensdag 26 Mei a. e. van dos voormiddags vijf tot dee namiddags v g f nren gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 24 Mei 1897. E. KIST, Secretarie. Voor het examen in boekhouden, bandels- rekenen en handelsrecht vanwege de Ver- eeniging van Handelsbedienden „Vooruit", te Amsterdam, is geslaagd mejuffrouw Octavia Parmentier, leerlinge van de Industrieschool alhier. 't Was eigenlek al wat laat, wat ver in het seizoen geworden voor een tooneel- voorstelling, merkte zeer terecht de voorzitter (de heer W. F. Blom) der Leidsche tooneel- vereeniging „Thalia Melpomene" op in zyn flinke toespraak tot de vele aanwezigen in het weldra onder den hamer komende schouw burglokaal „Vondelhoven", toen hy daar Zaterdagavond jl. op het tooneel te ruim negen uren de eerste jaarfeestviering met introductie van die Vereeniging opende. En 't had ook in de bedoeling gelegen dit feest vroeger te vieren, óók met het oog op het feit, dat 3 Mei de datum harer oprichting (ten vorigen jare) is. Evenwel, omstandig heden en de noodzakeiykheii, dat zoo'n feest bepaald op Zaterdagavond moet plaats hebben, verschoven deze voor de Vereeniging gewich tige verjaringsviering in de met groen getooide feestzaal en opgeluisterd door goede muziek van twee zeer ijverige musici, onder leiding en met medewerking van den heer A. G. Venderbos. Nauwelijks had de president z\)n openings rede u.tgesproken, of hem werden bij monde van iemand, wien 't spreken onier deze om standigheden zeer moeilik bleek te vallen en wien 't gewicht zijner opdracht zwaar scheen te drukken, oen krans en een wensch aangeboden; de eerste muntte uit door frischheid, was voorzien van linten in do kleuren (zwart en geel) der Vereeniging en werd even later aan een daartoe bepaald be stemden spijker bij het tooneel opgehangen; de laatste (de wensch) was zeker heel goed bedoeld en werd kort beantwoord door den gehuldigde, die tevens de commissie van aan bieding dankte voor den krans. Alsnu werd eerst opgevoerd „De oude Vaandrig", tooneelspel in twee bedrijven, door A. J. Servaas van Rooyen; daarna werden gymnastieknommers aan rekstok en ringen uit gevoerd, waartusscben ter afwisseling door alle aanwezigen een „Thalia-Melpomene'-marsch werd gezongen. Daarna volgde de opvoering van Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel blijspel in één bedrijf naar Fritz Reuter, om opgevolgd te worden door standen en een slotstand: „Het gestoorde duel." Een uitgebreid programma dusl Wat het tooneelspel betreft, het was o. i. veel beter dan den vorigen keer: niet één speelde slecht en allen waren zeer rolvast; ook werd er, vooral door de vrouwelijke dilettanten, heel beschaafd gesprokende koatumea of de kleedij waren frisch en naar behooren; dwaas heden of domheden bleven achterwege; alleen had de freule in 't lachverwekkende blijspel zich een kus moeten laten welgevallen van den knappen officier, ter verhooging der realiteit, en wat had hy (die kus) haar ge schaad I By het vervullen eener rol moet men zoo nauw niet kyken en anderszoo'n rol met een kus niet op zich nemen. Zelf6 een freule echter schaamt zich een kus als deze niet l Voor hen, die èn van tooneelspel èn van gymnastiek houden, waren de gymnastiek- nummers zeer belangwekkend. Een paar koe ren kon geconstateerd worden, dat lange sjerpen mot siorlyke franje voor gymnasten lastige tooisels zyn. De standen konden er mee door: nu en dan wat verwarring, maar telkens een vry stevig en standhoudend resul taat. De slotstand was effectvol, vooral door het rooie bengaalsch vuur, dat dames in 't wit, in 't kort de gansche groep bescheen. De krans van den president kon by dezen stand nog eens een goeden dienst bewyzen, nu vastgehouden door niet-bevende dames vingeren. De uitvoering is thans goed geslaagd; de Vereeniging behoeft zich niet te schamen, noch bare bestuurswerkende en andere leden, donateurs, donatrices als zy dezen al heeft mitsgaders allen, die hare uitnoodi- ging door een bezoek beantwoordden. Dank zy den zeer langen pauzes begon bet in 't oosten reeds te dagen, toen het programma geheel was uitgevoerd. Te halfvier ongeveer moet het bal be gonnen zyn. Op de alhier gehouden algemeene ver gadering van de R.-K. Centrale Kiesvereeniging in het district Katwyk werd het besluit ge nomen, de definitieve candidaat-stelling te verdagen tot a. s. Zaterdag, dee middags te twaalf uren, in het Nutsgebouw, hier ter stede. De maróchale voor Nederland en België van het Leger des Heils, mevrouw Booth Clibborn, bezoekt Leiden, wat den alhier ge- vestigden soldaten, officieren, enz. aanleiding geeft buitengewone byeenkomsten te houden. Zoo had in den foyer der Stadszaal gister ochtend om 10 uur een heiliging-conferentie plaats, tot bywoning waarvan Christenen vriendelijk uitgenoodigd waren. Invitatiën waren dan ook met milde hand rondgezonden. Des middags, tydens een openlucht-meeting in den speeltuin „Vreewyk", was het aantal buiten het hek staanden zoowat even groot als dat der deelnemers aan deze bijzondere meeting, waarby het heel vrooljjk en opgewekt toeging. Men stoorde zich noch aan de stevige bries, noch aan de stofwolken, door die bries opgezweept en deelnemers aan en beschouwers der luidruchtige meeting in gelaat en op Zon- dagsche plunje gedreven.'t Muziekcorps speelde, en flink ook, meestal populaire wyzen en melodieën van volksliederen, zooals we dat van een corps van het Leger gewoon zyn. De avondmeeting had om acht uren plaats in de groote benedenzaal der Stadszaal en was niet druk bezocht. De zaal was in lange niet half bezet. De maréchale ging hier in de godsdienstoefening voor. Het door haar in de Engelsche taal gesprokene werd door eene andere dame van het Leger zin voor zin in het Nederland8ch vertolkt. Ook anderen, zoo wel manneiyke als vrouwelyke leden, spraken en muziek begeleidde voor een groot gedeelte hetgeen er gezongen werd, en dat was niet weinig, evenmia van treurige of sleepende melodie. Om halfelf was die byeenkomst, waarop tot gedeeltelyke dekking der kosten gecollecteerd werd met witte eetborden, afge- loopen. Den 9den Juni zal de Maatscbappy der Nederlandscbe Letterkunde fce Leiden haar jaariyksche vergadering houden, onder presi dium van prof. Blok. De beer C. H. Den Hertog heeft een voor dracht aangekondigd over „Onvrede in taai en letterwereld". Dat zal waarschyniyk wel slaan op wat men, in kringen als van deze Maatscbappy, denkt over het Kollewynisme en, belangryker, de Nieuwe-Gids-beweging. De heer Den Hertog heeft vroeger op een Letterkundig congres te Arnhem ook al eens beproefd, den „ouderen" van nieuwere kunst te spreken. In een vergadering van medische stu denten te Leiden is besloten een adres te zenden aan den min. v. binnenl. zaken, waarin de wenschelykheid wordt beph.it, dat ook zy, die het theoretisch-geneeskundlg examen en het eindexamen H. B. S. hebben afgelegd, tot de promotie hier te lande worden toegelaten. Ter vervanging van den tot kapitein benoemden lsten luit. adj. J. H. Huisken is de late luit.-adj. W. D. A. Ophorst benoemd tot leeraar aan den wetenschappeiyken cursus by het 4de reg. inf. te Leiden. Door den heer F. A. D-* Jongb, architect te 's-Gravenhage, en anderen, is aan den gemeenteraad van Loosduinen concessie aan gevraagd voor het maken en exploiteeren van eene hoogdruk-waterleiding in die gemeente, in verband met de electrische verlichtiog van de bouwplannen Yalkenbosch Yinkenstein en de Haagsche Bouwgrondmaatschappy. Het water zal gewonnen worden uit diepboringen in het middenduin, waar ook de watertoren geplaatst wordt en van waar uit ook de gemeente Rys- wyk van water zal worden voorzien. Het pomp en lichtstation zal in het centrum der genoemde bouwplannen geplaatst worden. De werkkrachten zullen worden voortgebracht door twee gasmotoren, elk van 50 paarde- kracht, die geplaatst worden naar gelang de vordering der bouwplannen dit noodig zal maken. De minister van buitenlandsche zaken, jbr. Röell, begaf zicb Zaterdagmiddag naar Bonn, van waar Z. Exc. Dinsdag te 's-Gra venhage denkt terug te keeren. Op 22 Moi 1897 heeft in de Trèveszaal te 's Gravenhage de onderteeksning plaats ge had van een aanvullingsprotocol der overeen komst tusschen Belgiö, Frankryk, Italië, Luxemburg, Nederland, Portugal, Spanje, Noor wegen en Zweden en Zwitserland, houdende gemeenschappelyke regeling van eenige pun ten van Internationaal Privaatrecht. Blykena een telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 356,000 picols. Volgens een te 's-Gravenhage ontvan gen telegram is de heer E. Van Benthem van den Berg benoemd tot resident van Bagelen. De Maatschappij tot bevordering van hot Natuurkundig onderzoek der Nederlandscbe Koloniën, hield Zaterdagmiddag te Amsterdam, in „Artis", onder voorzitterschap van mr. C. Pynacker Hordyk, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, haar 7de gemengde algemeene vergadering. Meegedeeld werd o. a. het een en ander van een tocht, door dr. Nieuwenhuis dwars door Borneo gedaan. Hy is, biyken9 de laatste be richten uit Bloese, dd. 24 Januari, uitstekend geslaagd. Het toegezegde subsidie voor de publicatie van de geologische resultaten der Borneo- expeditie is verhoogd van f 6000 tot f 7000. Een bedrag van f 1000 is ter beschikking gesteld van de beeren Jentink en Büttikofer voor een zoölogische exploratie van Niouw- Guinea. De resultaten, door den heer Scbaoler, met die exploratie belast, verkregen, worden als gunstig beschouwd. Op verzoek van dr. Treub is f 2500 ter beschikking gesteld tot ondersteuning van eene bewerking der flora van Buitenzorg. Plannen zyn gemaakt voor het onderzoek der diep zee-fauna, in den Indischen Archipel. Voorts zal de Maatschappij in overleg treden met afgevaardigden van de Vereeniging voor Suriname en van het Kon. Aardrykskundig Genootschap over het denkbeeld, om door een natuuronderzoeker te doen deelnemen aan een tocht in het binnenland van Suriname. Het plan, een West-Indisch Comité in het leven te roepen, heeft een méér vasten vorm aangenomen. Het zal waarschyniyk uit drie leden bestaan en worden govormd door den heer H. D. Benjamins, te Paramaribo. Uit de financiëele mededeelingen biykt, dat de begrooting voor 1897 o. m. vermeldt een som van f 1000 voor hulp aan Nederlandsche of in Nederlandscbea dienst staande natuur onderzoekers; f 3000 voor de Borneo-expeditie, f 6217 voor onvoorziene uitgaven. Dr. F. A. Jentink deed vervolgens eenige mededeelingen omtrent de onderzoekiogsreizen van den heer Scbauler op Nieuw-Guinea. Prof. dr. Max Weber zette een en ander uiteen omtrent het voorgenomen maritiem onderzoek in den Indischen Archipel. Hy zelf zou leider der espeditie zyn, nu dr. Sluiter te Batavia, z. i. de aangewezen man, door gezondheidsredenen verhinderd is. Yoor dit onderzoek is door deze Maatscbappy beschikbaar gesteld ƒ5000; door het Nederl. Natuur- en Geneesk. Congres is daaraan toe gevoegd f 5000. De vergadering begroette deze mededeeling met applaus. Eerlang zal de dienst op het kerkschip een aanvang nemen. Den lOden Juni a. s. gaat ds. L. v. d. Valk van Scheveningen naai Lerwick (Schotland), om op de daar liggende Hollandsche haringbuizen tydelyk het dienst werk te aanvaarden. Omstreeks dien tyd be gint de haringvangst en trekken onze visscbers naar de Schotsche kusten. Ds. v. d. Valk, zal voorloopig voorganger zyn, totdat later geregeld door vaste aanstelling in den ui nst voorzien kan worden. Door B. en Ws. van Haarlen wordt voor gesteld het oude postkantoor in de Smiotstraat in te richten voor politiebureel. Hiervoor is noodig f 32,000. Het politiebursel wor it dan getrokken by de gemeente-secr tarie, wat f 3000 zal kosten van verbouwing Men meldt uit MiJdelburg: Naar aanlei ding van een door den gemeenteraad genomon besluit, om in zake de door den gemeente bouwmeester ingediende plannen tot verbe tering van het riooUtelsel, eerst het advies van een ingenieur in te winnen, heeft de com missie van fabricage haar ontslag genomen. By zyn vertrek uit Harderwyk zyn aan den dezer dagen tot kapitein bevorderden lsten luit. adjudant J. Kruisingj, van het Koloniaal Werfdepöt, zoowel door den comman dant van dat corps als door ce gezamenlijke onderofficieren van dat depöt, stoffeiyke blyken van sympathie en achting aangeboden. Hefc aandenken van de onderofficieren bestaat uit eene, in mooie lyst omvatte, groote keurig gegroepeerde photograpbische afbeelding van hen, opgesteld op een boscbryk terreingedeelte, waar, op den achtergrond, ook oen afbeelding van de kazerne van bet werfdepöt \oorkomt. Het onderschrift luidt: „Souvenir van de onderofficieren van het Werfdepöt aan hun luit.-adjudant J. Kruisinga. Mei 1897." Met bet oog op zyn a. s. vertrek, was reeds vroeger aan dien officier, die zoove 1 jaren als secretaris van het te Harderwyk bestaand leesgezelschap „Harderwyk en Omstreken" de belangen daarvan bad be hartigd, ook door de leden van die vereeniging een stoffelijk souvenir aangeboden. Gistoren is het nieuwe kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente aau den Wester singel te Rotterdam ingewyd. Ds. A. G. G. Jorissen riep den talryken aan wezigen het welkom toe, in het byzonder den burgemeester en prof. dr. C. P. Tielo, terwyi hy voorts ook den te vroeg ontslapen Hooykaae herdacht. Voorts bracht hy hulde aan de bouw meesters van de kerk, die getoond hebben te begrypen, dat kunst en godsdienst kunneD samengaan en dat ware kunst slechts die is- welke door godsdienst is geheiligd. Er op wyzende, dat de totstandkoming der nieuwe kerk een bewys was voor den bloei der Remonstrantsche Gemeente, voorspelde hy, dat in de toekomst ook in een ander deel der stad een tweede gebouw zou noodig zyn. In het tweede deel zijner rede behandelde ds. Jorissen de beginselen der Remonstrantscho Broederschap. Na afloop dezer plechtigheid vereenigde het kerkbestuur zich met verschillende genoodig- den in de consistorie. Daar waren het prof. Tiele, die als president van het college van 35) Rosa is een meisje, dat wel in staat is zyn hart te veroveren en ik durf wedden, dat hy spoedig Rosa even zoo vurig zal beminnen als hy op het oogenblik oog op Denise ia gesteld." Geve God, dat ge goed hebt gezien l" antwoordde de gravin met een zucht. XI. Twee dagen nadat George het besluit genomen had, dat voor zyn vader een bron van groote vreugde was, maar dat aan zijne moeder reden tot groote onge rustheid gaf, ontving de gravin een brief, •gedateerd uit het hospitaal van Marseille. Eerst dacht ze, dat hot een bede om onder steuning was voor den een of anderen ongelukkige, en lei ze den brief voor het oogenblik ter zyde, om hem tegelyk met haar andere brieven door te lezen en dan later te beantwoorden. Toen de gravin eenig9 uren later de enveloppe opende en de eerste regelen van het schryven vluchtig had doorloopen, sloeg ze dadeiyk het blad om, om de hand- teekening te lezen van Denise De la Pinède. Toen begon ze weer by den aanvang van den brief er) las het volgende; Geachte Gravin f „Ik beschouw het als een aangename plicht, u mede te deelen hetgeen ik u al veel vroeger had willen toevertrouwen gedurende de lange uren, dat ik aan uw ziekbed was gezeten. Ik werd toen weerhouden door de plechtige gelofte, die ik myn vader in zyn laatste oogenblikken gedaan had, om vóór den dag van myn meerderjarigheid aan niemand te openbaren hetgeen toen al myn onwrikbaar besluit was. „Het was myn vader niet onbekend, dat ik al van af den dag van myn eerste Heilige Communie slechts een enkel plan ten opzichte van myn toekomst had gehad, nameiyk om God te dienen als liefdezuster aan het ziekbed van armen en ongelukkigen. „Myn geliefde vader verzette zich niet tegen myn roeping, maar hy twyfelde of ik wel tot zulk een offer in staat was, en daarom kon hy in den beginne nog niet besluiten, my te laten gaan. Hy wilde, dat ik eerst myzelve nog eenigen tyd zou beproeven, en toen hy zyn einde voelde naderen, richtte hy tot my eenige treffende woorden van onder werping aan Gods wil, waardoor hy moest afzien van de vervulling van zyn liovelings- wensch, om my aan de zyde van een hef hebbend echtgenoot het kasteel van zyn voorvaderen te zien bewonen. Zooals ik u gezegd heb, vroeg hy my echter de belofte, dat ik de volvoering van myn plan nog een jaar zou uitstellen, en dat ik tot zoo lang myn besluit voor allen zou geheim houden. „Ik schryf u dat alles, myn moederlyk vriendin, om mijn stilzwygen tegenover u t rechtvaardigon, dat ge anders misschien ten 1 kwade zoudt kunnen opnemen. Soms heb ik zelfs wel eens gemeend, dat u myn geheim al hadt geraden, en lk geloof zelfs, dat ik anders myn verblyf op het kasteel niet zoo lang zou hebben verlengd. „Ik ben nu nog maar novice in het hos pitaal alhier en ik voel my overgelukkig, dat myn wensch eindeiyk is vervuld. „Dageiyks zal ik hier voor u en uw kinderen bidden. Het was voor my een groote eer, dat uw zoon Jacques my ten huweiyk heeft gevraagd, en ik hoop, dat hy my nu vergeven heeft, dat ik zyn aanzoek heb moeten afslaan. Dagelyks zal ik voor hem bidden. "Wat uw zoon George betreft, hy heeft my iets beloofd, dat my een verplichting tegenover hem oplegt. „Zuster Denise zal hem later een gewichtige zaak verzoeken, in ruil voor de vervulling van haar belofte, om by de plechtige opening van de kapel van La Pinède tegenwoordig te zyn. „Nu begrypt ge zeker ook, beste vriendin, waarom ik dat vreemde verzoek tot u gericht heb, om al de herinneringen aan myn veel geliefde ouders te bewaren in de woning, waar ik de jaren van myn kindsheid heb door gebracht. Ik zal dat alles nimmer weer terug zien. Voortaan zal ik geen andere woning hebben dan een hospitaal, öf wel in Frankryk öf anders in China, Turkye of Amerika. O, wat een vreugde ter liefde Gods vaarwel te zoggen aan alles, wat de wereld kan schenken. „Met dankbaarheid zal ik altyd aan u blyven denken en de tyd, dien ik by u heb door gebracht, zal altyd tot myn aangenaamste herinneringen blyven behooren. „Ik verzoek u, aan uw echtgenoot myn eerbiedige groeten te willen overbrengen, en blyf altyd: „Uw harteiyk toegenegen vriendin: „Denise De la Pinède." Hoewel het wel eenigszins te verwonderen was, dat mevrouw Do Védelles dit besluit van Denise, niettegenstaande haar langdurigen vertrouweiyken omgang met het jonge meisje, nooit had voorzien, was dit toch inderdaad het geval. Ze was daardoor zeer-getroffen, maar haar verrassing was toch geenszins van onaangenamen aard. Integendeel: niettegen staande haar groote goedheid, had ze bet Denise toch wel een weinig kwaiyk genomen, dat ze het huwelijksaanzoek van haar Jacques zoo beslist had afgeslagen. Sedert ze op de gedachte was gekomen, dat ook George zich zeer tot Denise voelde aangetrokken, had ze zich wel is waar verheugd, dat alle aanleiding tot tweestryd of yverzucht tusschen beide broeders nu was weggenomeD, maar toch was het kwetsend voor haar gevoel van moeder- ïyken trots, dat Jacques, een jonkman van zooveel voortreffeiyke hoedanigheden, een weigerend antwoord had ontvangen. Daarom kwam er een gevoel van dank baarheid by haar op voor de schoone roeping ▼au Denise, die ongetwyfeld een bescherm engel voor haar geheele huisgezin zou worden, en baar gebeden omhoog zou zenden voor het welzyn van haar beide 2onen, voor wier toekomst de gravin, hoewel om beweegredenen van geheol verschillenden aard, zich zoo bezorgd maakte. Met den brief van Denise in de hand begaf de gravin zich naar het saloD, waar haar beide zoons dien morgen hadden doorgebracht in gezelschap van hun vader en van notaris Lescalle, om de maatregelen te bespreken, die in verband stonden met het aanstaand- huweiyk van George. Jacques had zich meesta1 bepaald tot toeluisteren en had van tyd to* tyd de een of andere opmerking gemaakt, terwyi George in het gesprek niot meer be langstelling bad getoond dan wanneer er over de pacht van een boerdery ware gesproken. Toen de notaris in de aangenaamste stem* miug zyn papieren weer in zyn portefeuille wegborg en zich daarna huiswaarts begaf, begon graaf De Védelles met zyn zoon Jacques weer over de verkiezingen te spreken, terwyi George op de canapé half indommelde. Op dat oogenblik trad de gravin binnen, ging by de tafel zitten en zei halfluide tot haar echtgenoot: "Wilt ge dezen brief eens lezen?" De graaf nam den brief uit haar hand aan, en onder het lezen kwam eerst een glimlach, maar daarna eGn uitdrukking van groote verwondering op zyn gelaat. Toen by den brief eindeiyk geheel had gelezen, zei hy: Welnu, ik acht Deni30 des to meer om haar besluit. Zy handelt volgens haar over- tuiging. Ze is een braaf en edel meisje. Ik zou wel willeD, dat Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1