Praatjes over Kunst. K a t w y kIn de Donderdag j.l. gehouden vergade ling van do Kamer van Koophandel en Fabrieken werd o. m. besloten by den minister van waterstaat, handel en nijverheid aan te dringen op de aanstelling van een tweeden brie venbesteller te Katwyk aan den Ryn, speciaal voor de buitenwijken. Noordwykerhout: Deze gemeente telt no 282 kiezers, waarvan 227 R.-K. Roelof Aronds veen: Ter eere van het gouden echtpaar L. De Fiie en A. Faas, te Roelof Arends veen, wapperde Donderdag uit vele woningen het nationale dundoek. De goede oudjes ontvingen uit alle standen de harte lijkste gelukwenschen en menig stoffelijk blijk van genegenheid, 's Avonds werd aan hunne nederige woning door het gunstig be kende fanfarecorps aldaar eene serenade ge bracht. De welluidende tonen, door dit geoe fend gezelschap voortgebracht, weerklonken luid in de verte, zoodat zij weldra eene aan zienlijke menigte grooten en kleinen van dezen 't meest voor de woning der jubi leerenden lokten. Nog vele jaren van voor spoed en geluk mogen dezc.n braven lieden ten deel vallen! Rijpwetering: De veehouder J. Cas- telijo, te Rijpwetering, reed gister-(Vrijdag) morgen per brik met nog vier personen, die verzocht hadden de reis mede te mogen maken, naar Leiden. Op de brug by de Weeswoning gekomen, waar zy gevolgd wer den door een hit en kar van N. Rodewyk, to Roelot-Arendsveen, voer juist een boot onder de brug door. Van het ophalen van het zeil dezer boot schrok de hit. Deze sloeg op hol, waardoor de kar zoodaDig tegen de brik 6ti.t, dat de<9 omtuimelde en voorman en medereizigers zeer onzacht op den grond terecht kwamen. C. heeft zich daarby vooral aan het hoofd nogal bezeerd en is onder ge neeskundige behandeling; de medereizigers zijn er zonder letsel afgekomen. Door den schok was het tuig van de kar gel roken, zoodat de bit er alleen van door ging, doch by de woning van J. Kaptein gegrepen werd en daar op stal gezet. Gelukkig was Rodewljk, die al meermaler een ongeluk met dien hit gehad beeft, kort vóór den gang over de brug van de kar gestapt. Rijnzater woude: Gekozen is tot lid van den Raad de beer T. Dompeling. Voorts moet herstemming plaats hebben tusschen de boeren W. Van Mourik en H. C. Roosenboom. Sassenheim: Op Hemelvaartsdag, 's na middags te drie uren, zal de heer H. De Wilde, redacteur van „De Hollander", in de Cbr. be waarschool optreden voor een openbare ver gadering van de afd. „Patrimonium". Onder werp: „Het begin en het einde dezer eeuw". Ter-Aar: De thans van kracht geworden kiezerslijsten bevatten 372 kiezers voorleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Provinciale Staten en 314 voor den Ge meenteraad. Op de voordracht voor de betrekking van secretaris penningmeester van den vereenigden Bloklandschen en Korteraarschen polder en üiteindscben en Middelpoider komen voor de keeren: no. 1 W. A. Van Heusden, te Ter Aar, zn no. 2 F. M. Baud, te Niouwveen. Waddingsveen: Voor een zeer talryk opgekomen publiik trad, gelyk gemeld, de heer iT. De KI rek, van Nunspeet, op, die door de kiesvereeniging „Ons Belang", te Gouda, lis candidaat voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer wordt aanbevolen. De heer Dercksen, van Gouda, kwam met hem in debat, voornamelijk over het zoo vaak besproken protectionisme. Nadat de heer De Klerek ook daarover zfjn meening had gezegd en hy zich deed kennen als een warm voorstander van eigen handel, sloot de voorzitter met een woord van opwekking by den aanstaanden ver kiezingsstrijd de vergadering. Woubrugge: De kantonrechter te Alfon beeft benoemd tot commissaris voor de be- dryfsbelasting in den kring Woubrugge, waar toe behooren de gemeenten Nieuwkoop, Nieuw- veen, Zevenhoven, Ter Aar, Alkemade, Lei- maiden, Rynzaterwoude en deze gemeente, den heer F. H. Van Wichen, burgemeester der gemeente Alkemade en lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, en tot zyn plaats vervanger deö heer A. L. "Wichers, burgomees- ter alhier. Zekere A. S. is met het schoonmaken van een zolder, terwijl zy op een tafel stond, daar [af gevallen en brak een been; zeisnaar het armhuis, waar ze goed verpleegd wordt, overgebracht. Gisteren, Vrydagmorgen, had een ODgeval plaats met 2 boerenknechts, op een driewiels- kar gezeten; het paard raakte met de kar te water en bezweek aan de 'gevolgen; de be stuurders sprongen er nog intyds af. Vlokken. CL Een paar Franschen, kenners van oude schilderijen en die binnen een niet al te verwyderd tijdsverloop ook een bescbryving zuJJen geven van de merkwaardige doeken, welko in onze aloude „Laeckenhalle" zijn gehuisvest, bezochten dezer dagen ons Stede lijk Museum. Enthousiast waren zy o. a voor het werkvan meester Lucas, en uit hun monden werd het gehoord, dat dit „Laatste Oordeel" van Lucas van Ley den door ieder Museum terecht kon worden benyd. Er komen veel Engelschen en Amerikanen af op do waardeering, die in Baedeker om trent deze tryptiek wordt aangetroffen, doch het symputhLko oordeel van deze Franschmannen heeft my ernstig de vraag voorgelegd, of deze wonderschoone, bijkans ongerept geble ven meesterwerken, van Lucas en van zyn leermeester Engelbrechtsen, wel goed worden geconserveerd. Als conservator mocht ik my deze vraag toch wel stellen. Want nu ik onlangs (het geschiedt vol gens den raad van Dr. Bredius éénmaal per jaar) die drie altaarstukken zorgvuldig liet wasschon en zy als het ware wederom pryken in den eersten glans van hun wording, nu treodt by my de vraag op den voorgrond „Is dit wel goed?" in verband nl. met een zinsnede, die ik aantrof in het „Verslag van de Commissie van Beheer over de Verzameling van Geschied- en Oudheidkundige Voorwerpen te '8-Gravenhage (1896)", waarvan ook de heer Jhr. Mr. Victor De Stuers lid is. Er etaat daar nl.: „Met het stelsel van het afwas- schen der schilderyeü, om den aanslag weg te nemen, is gebroken. Voor zoover dit noodig was, werden de schilderyen afgewreven". Ook ik geloof, dat afwryving verre de voorkeur verdient boven afwasschen, doch, in een zaal, waar een dikwyls rook-uitslaande kachel brandt, kan een voorzichtige reiniging door afwassching m. i. geen kwaad. Er is nog een andere volzin in bedoeld ver slag, dien ik wil citeeren deze nl.: „Een nauwgezet onderzoek deed de nood- zakelykheid tlyken, om de restauratie van enkele der schilderyen (oude kunst) ter hand te nemen. Dit werk is thans aangevangen." In ons Stedeiyk Museum is meer dan één schildery, dat dringend behoefte heeft aan herstel. Eenige der Schuttersstukken van Joris Van Schooten, het mooie portret van Dubordieu, dat door Ga9sboeck, en nog zoovele anderen, zy allen vragen om degelyke restauratie. Het wil my toescbynon, dat do gelden, waarover het Museum te beschikken heeft-, op geen betere wyze zouden kunnen worden besteed. Bewaring van bet oude moge gaan vóór aankoop van het nieuwe. Do bekende kunstschilder Paul Rink, die o. a. veel in Italiö werkte en van wien wy reeds menig knap doek en kranige studie bewonderden, heeft thans te Amsterdam (Singel 612 by het Koningsplein) een „schilder school voor dames" opgericht, waar men desverkiezende een cursus volgen kan. „Is het niet gosd te weten" (aldus Be Telegraaf„dat in dezen tyd van algemeene ontwikkeling er ook gelegenheid bestaat voor dames wat meer te leoren, dat by hen bet ware schoonheidsgevoel aankweekt, een beteren kyk op kunst dost krygen en zy daarby hunne individualiteit tot haar recht doen komen? Tweemaal per week ontvangt men, zoo dit verlaDgd wordt, onderricht, ook in toegepaste kunst, van den kunstschilder Paul Rink. Laten wy den heer Rink een groot succes toewenschen met zyn uitstekend ingericht atelier." Persoonlyke bekendheid met dezen artist doet ook my veronderstellen, dat de heer Rink „the right man on the right place" zal blyken te zyn, want zelf goed schilderen en goed onderwys daarin geven gaan lang niet altyd samen. Indien beide eigenschappen in dezen persoon vereenigd mochten zyn, dan kan hot ni t anders of dit onderricht moet aan leerlingen, met eenigen aanleg bedeeld, ten goede komen. Ook myn beste wenschen spreek ik hier uit voor d9 resultaten van bet kordate plan des heeren RinkI Terecht werd onze grootste bouwmeester, Dr. P. J. H. Cuypers, by de herdenking van zyn 70sten geboortedag gefêteerd. Een eigen aardige hulde werd hem ook gebracht door de redactie van het weekblad „Architectural welke een afzonderlyk nummer uitgaf, ver sierd met fraaie houtsneden van De Bazel en Lauweriks en vele reproducties, o. a. naar teekeningen van den jubilaris zelf. Met groote voldoening kan Dr. Cuypers, die intusschen nog lang niet stil zit (getuige een in deze aflevering afgedrukte lezing, 16 Nov. 1896 te Maastricht gehouden) op zyn arbeidzaam, welbesteed leven terugzien. In dit belangryke nummer komen verder de volgendo bydragen voor „By den TOsten verjaardag van Dr. P. J. H. Cuypers", door A. Diepenbrock; „Doctor Cuypers en de Jongeren" door J. E. Yan der Pek, „Aan Dr. Cuypers" door J. L. M. Lauweriks, een „Brief uit Pretoria" van G. A. A. Middelberg, en „De muurschildering in de oude Prddikheeronkerk te Maastricht" door den Ryksarcbivaris M. Flament. De heer Van der Pek besluit zya waar- deerende woorden aldus„Doctor Cuypers deed iets in zyn jonge jareD, wat ons n tot overwegen stemt. Hy verbond zyn werk aan een verheven levensdoel, hy heeft zyn kunst innig saamgeweven met zyn gods dienstige begrippen. Een zóó verbonden samengaan van kunst met heele hooge gevoelens was omstreeks '50 in Holland onbekend. En al zal het ons wel niet gegeven zyn te werken onder zoo gunstige omstandigheden, als er voor dezen katholieken bouwmeester na 1853 aan braken, al zal het ons moeilyker vallen dan hem om onze hoogste gevoelens innig te verbinden aan ons werk, de figuur van Doctor Cuypers, als karakter in de bouwkunst, zal ons tot eigen karaktervorming den weg wyzen. "Want uit zyn leven bleek zyn wil, om vóór alles te zyn do maker der architectuur van eigen leven, en daarom zal hy niet alleen ons tot voorganger zyn, maar ook allen, die weer na ons zullen komen, en wien het ernst zal zyn met hunne kunst." Buiten kyf is het Engelsche tijdschrift „The Studio" een der beste organen op kunst gebied. Het thans verschenen 50ste nummer (Vol. 10) legt daarvan wederom volledig ge tuigenis af. Wy zullen niet de dorre opsomming van den inhoud geven, maar lisver even wyzen op de fraaie reproducties naar de knappe worken van Byam Shaw, (vooral „Wbither" en „The Queen of hearts"); de lichtdrukken naar teekeningen en etsen van massale laiyj- schappen door J. M. W. Turner; en de ge voelige expressieve pierrots van mej. Etbel Reed. Gabriel Mourey schreef een artikel over Fransche geïllustreerde theater programma's, met verkleinde reproducties Daar Steinlen, Chéret, Willette, Dumont, Vallotton, Carlos Schwabe, Ibels, Jan Toorop en Louis Moru. Hoe ver men het tegenwoordig in kleur- druk heeft gebracht, getuigt een chromo druk „reflets" naar Vallotton. Voorts, naar het schilderij van Waterhouse „Hylas and the Nymphs" een verkleinde af beelding. De rubriek „Studio-talk" is ook buiten gewoon belangryk; daarin treffen wy een paar „droge-naald"-studies aan van Paul Helleu. Een meisje, „Ellen", is naast haar grootmo9der aan de piano gezeten. Vol expressie is het gelaat der oude dame, terwyl het teeder- kinderlyke met wondere knapheid in het kinderfiguurtje is gelegd. Dergelijke goed geslaagde drukken kunnen bykans op éón lyn met het origineel worden gesteld. Ook de damo, dio met het op den grond liggend kindje „verstoppertje" achter een tafel speelt, geeft een goed denkbeeld van de habileteit van dezen artist. De redactie van „The Studio" en de medewerkende artisten hebben aanspraak op groote waardeering van de zijde van het publiek. Er zyn heelwat abonnenten op het tydschrift, en dat getal zal stellig nog aanmerkeiyk aangroeien. In Be(n) Gids schreef mejuffrouw Marius een zeer belangryk artikel over Henry de Groux. Deze byzondero artist, van wiens lithographieën ook hier ter stede, eenigen tyd geleden, eene kleine expositie werd ge houden, wordt in dit mooi geschreven stuk naar waarde geschat. C. V. Examen Notariaat. Do minister van justitie heeft bepaald, dat het examen, bedoeld in art. 11 der wet op liet nota risambt, zal aanvangen op Donderdag 1 Juli en zal gehouden worden te 's-Gravenhage. Benoemd tot lid en yoorzilter der Staatscom missie, belast met Het afnemen yan genoemd examoD, mr. A. Telders, raadsheer in den Hoog en Raad der Nederlanden tot leden: mr. N. K. F. Land, hoogleeraar te Groningen; mr. B. Hulshoff, president der arr.- rechtbank to Breda; mr. L. J. G. Van Ogtrop, kantonrechter te Amsterdam; A. G Bodaan, nota ris te 's-Gravenhage; H. W. J. Sannes, notaris te Hoorn; A. Bouman, inspecteur der registratie en domeinen, met verlof, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende ledenmr. J. R. H. Van Schaik, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch mr. T. Henny, rechter in do arr.-rechtbauk te Amsterdam; mr. J. F. Neeb, notaris to Harder wijk; E. G. Van Senden, notaris te Dieren C. A- Vriesendorp, bewaarder van de hypotheken, enz. te Hoorn; tot secretaris: G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies bij het departement van justitie, te 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Voortzetting der interpellatie van den heer Muller over de bestendiging van het recht b\j den uitvoer van suiker uit Ned.-Indië, een belasting, naar zyn overtuiging algemeen ver oordeeld, die niet meer bestaanbaar is na de nieuwe suikerregeling van 1897. Do heer Muller, repliceeronde op hetgeen o. a. door den minister v. kol. was gezegd, biyit het een gruwel noemen, dat de bietwortel- suikerfabrikant eene belooning krijgt voor elke 100 kilogr. suiker welke geproduceerd wordt,' terwyl men de rietsuikerfabrikanten voor elke 100 kilogr., welke wordt voortge bracht, gaat balasten. De minister van koloniën blyft volhouden, op gezag van deskundigen dat de suikerindustrie op Java op 't oogen- blik niet in een toestand verkeert, die hernieu wing der schorsing van het uitvoerrecht zou wettigen en herhaalt, dat de Regeering diligent blyft. De voorzitter dankt daarna de Regeering voor de beantwoording der interpellatie. Aangenomen is het wetsontwerp tot kwijt schelding van de vordering aan den heer Te Mechelen, na bestrijding van den heer Fransen van de Putte. By de behandeling der suppletoire Indi sche begrooting verklaarden deheeren Wert- heim en Van Zinnicq Bergmandat de Kamer geen vyandige houding verlangde aan te nemen tegen den minister, maar door het toestaan van dit krediet voor de stoointrambanen in Atjeh ook geen vertrouwen uitsprak omtrent de gedragslyn der Regeering in zake Atjeh. De heer Pijnacker Hordijk zal niet tegen stemmen, doch z'yne stem sluit niet in inge nomenheid met de gedragslyn der Regeering, met de inleiding daartoe. De beer Fransen van de Putte onthoudt zich ook van debat wegens de omstandigheden, maar weerspreekt eenige beweringen van den minister. De minister verzekerde de verantwoorde lijkheid zyner gedragslyn geheel te aanvaar den, tenzy de Kamer hem de gelden weigerde. Het wetsontwerp tot aanleg der stoomtram- baDen in Atjeh werd daarna zonder stemming aangenomen. Op de vraag van den heer Bergsmaof het verslag van de Tweede Kamer omtrent do wy ziging der Boterwet spoedig beantwoord zal worden, verklaarde de Minister van Waterstaat geen vast tydstip nog te kuniiën aangeven, maar zich voor te bereiden. De heer Schimmelpenninck van der Oye heeft een interpellatie aangekondigd betreffende de toepassicg der Zondagswet. De Kamer is daarna uiteengegaan. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier zyn aangesloten: onder No. 187 de heer W. De Graaff, Hoogewoerd 60; onder No. 287 de Biscuitfabriek „Nutrix", Hoogewoerd 3, en onder No. 271 de firma N. Loeb, Heeren gracht. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 374 zwembaden door heeren en 40 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. De beide heden in gebruik ge nomen nieuwe politie-posthuizen zyn, overeen komstig hunne bestemming, eenvoudig, maar zien er toch niet onaardig uit, met name dat aan het Boerhaave-plein, by de buiten-sociëteit „Amicitia", hetwelke zelfs een veranda heeft. Inderdaad kan gezegd worden, dat de toestand aldaar, by het binnenkomen der stad, er werkelyk verbeterd is. Het „oogt" er vry wel. Evenals in dit gebouwtje, met 2yn spits gevel en windwyzer en zyvleugeltjes, be vinden zich in dat aan de Haven, by de Haarlemmerstraat, hetwelk geheel vierkant is, twee vertrekken voor de voorloopige be waring van arrestanten totdat per telephoon aan het hoofdcommissariaat is kennisgegeven. Die lokalen zijn nogal ruim, ter opper vlakte van 2 by 2.40 meter, hebben een houten krib of brits en een zekere gelegen heid. Schilderyen aan den wand ontbreken er, evenals wollen dekens of springveeren matrassen en canapé's of fauteuils. Als ver goeding echter zyn de britsen hier geverfd. Dat gebeurt niet altyd in zulke établissementen. Licht komt door een van yzeren bouten voorzien klein glazen raarn en lucht cloor een koker in de zoldering en door oen opening, uitkomende in het voorlokaal der agenten, die aldaar door de vele ramen een ruim uitzicht naar don omtrek hobben. Voor het dienstdoend personeel zyn tevens eenige gerieflykheden aangobracht. In het politiehuis bij „Amicitia" is in den zyvleugel aan de Binnenvestgracht tevens een vertrek voor den marktmeoster ingericht. De aannemer, de hoer Jac. Bink, heeft blykbaar aan het bouwen de noodige zorg besteel. Zaterdag 5 Juni 1897 zal de H. IJ. Sp.-Mij. een extra trein met rytuigen 2de en 3de klasse do.n loopen naar Parys. Vertrek van Amsterdam (C.-S.) 'snamidd. 7.53, van Haarlem 's nam. 8.17, van Leiicn 's nam. 8.50, van Den Haag 's nam. 9.12. Aankomst to Parys Zondagmorgen 7.35. Terug van Parys "Woensdag 9 Juni, 's avonds 11.45. Een advertentie geeft ook betreffende den prys nadere byzonderheden. Nabij de Geostbrug tusschen 's Gravenhage en Voorburg ging gisterochtend het paard van den slager v. d. D., uit Voor burg, op hol. Het rende de brug over tegen een boom aan, zoodat de twee mannen, die op den bok zaten, er af sloegen. V. d. D. kwam met den schrik en een onbeduidende kwetsuur vry, maar de ander, de bakker v. H., kwam onder den wagen terecht en kreeg een der wielen over het rechterbeen, dat boven den enkol brak. Een geneesheer uit Ryswyk verleende de eerste geneeskundige hulp; de gewonde werd per rytuig naar zyn woning te Voorburg overgebracht. Naby het station te Zaandam had Vrydag-middag omstreeks halftwee by het rangeeren 09ne ontsporing plaats, waar door twee waterwagens omvielen. Het ongeluk had geen vertraging van den dienst ten ge volge. De matoriëele schade is van dien aard, dat beide wagens totaal onbruikbaar zyn ge worden. De inschry vingen voor het Na tionaal Huldeblijk aan de Koningin-Regentes hebben to Loosdrecht bedragen de som van f 214.50. De Rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den postconducteur H. Palmer, beschuldigd tydeos zyn dienst in een posttrein van Uitgeest naar Amsterdam: a. te hebben ontvreemd aangeteekende brie ven ter waarde van meer dan ƒ3000 uit de hem toevertrouwde depeches; b. te hebben geopend de depeches, welke te Haarlem hadden moeten afgegeven wordeu, zulks in strijd met de regelingwan den dienst en de bepalingen der wet. De rechtbank overwoog ton aanzien van het sub 6 ten laste legde, dat het belang van dan dienst somtyds vordert het op9nen van de depeches door een postambtenaar, ook wan neer de pakketten niet aan hem geadresseerd zyn. Dat dus in casu geen vergryp tegen de dienstregeling heeft plaats gehad. Bovendien besliste de rechtbank, dat ook do wettelyke strafbepalingen geen aanleiding konden geven tot veroordeeling, omdat de geest der wet, geiyk ook by de beraadslagingen in de Kamers is gebleken, is in dien zin, dat het openen door een postbeambte van pakketteD, door do postadministratie als zoodanig gemaakt, niet inhoudt een strafbaar feit, en dat de bepalin gen van de wet alleen van toepassing zyn op het openen van door anderen aan do post toevertrouwde gesloten stukken. Ten aanzien van het sub b genoemde, moest dus ontslag van rechtsvervolging plaatshebben. Ten aanzien van tftint a, den diefstal, over woog de rechtbank, dat nog een ander post-» beambte in het postrytuig aanwezig was, en dat ook doze geruimen tyd noodig heeft ga* hjid vóór hy op het kantoor te Amsterdam verscheen. Dat bovendien het rytuig eenigen tyd onbeheerd heeft gestaan; dat ten slotta niet vaststaat, dat Palmer meer dan éón de* peche heeft geopend; dat dus het ten lasta gelegde niet wettig en overtuigend is bewezen en vryspraak moest volgen. Zoodafc gelast werd den beklaagde in vr^ heid te stellen. De ei8ch was vier jaar gevangenisstraf. Met den handel in Goudsche kaas bleef het de vorige week by hetzelfde; da laatst medegedeelde noteeringen bleven stand houden, en van byna alle markten werd een vlugge handel bericht. Algemeen wordt erkend, dat de pryzen van hooikaas op een flinka hoogte staan; werden de noteeringen nogba- langryk hooger, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de afzet minder werd, wat op den handel in graskaas zeker van nadeeligen invloed zou zyn. De pryzen van Derby bleven sedert ons laatste bericht op dezelfde hoogte; in Edammer werd de handel vlugger, terwyl ook de noteeringen, voornameiyk ten gevolge van betere aanvoeren, omhoog gingen. In de Alblasserwaard word de vorige weok van 17 ƒ20.50 besteed; inde Lopiker- en Krimpenerwaard JiepGn de pryzen van lsto soort Goudsche van ƒ22— ƒ24, 2de soort van ƒ17.50ƒ21; Derby 1ste soort van ƒ22— 23.50, 2de soort van ƒ19—ƒ21; Edammer lste soort van ƒ23. 25, 2de soort van 20-ƒ22. (U. D) Uit de wereld der diamantbe- werkers. Het „Weekblad van den A. N. D.-B." meldt: „Over ongeveer aebt dagen zal hetgeheelo personeel van den heer Ed. Van Dam uit Nisuw-York naar Amsterdam terugkeeren, slypers, snyders en verstellers, tot den laat- sten man. „Toen wy een drietal jaren geleden waar schuwden tegen do verhuizing naar Amerika en den onvermydeiyken ondergang der indus trie aldaar voorspelden, werden wy uitgelachen. En nu Op do z a 1 m z e g e n v i s s c h o r ij „Renswoude", onder Willige Langerak, werden van Zondag op Maandag 18 zalmen en 30 elften gevangen. Te Schelluinen, waar onlanga de Herv. kerk word vernield, heeft pas geloden een aanval plaats gebad op de openb. school.' Een paneel in een der buitendeuren werd ingetrapt, een gat in oen der muren ge broken en in de schoolkast alles door elkander geworpen. Eene dienstmeid verloor te Breda oen vrouwenzak, inhoudende eene portemon- naie met een muntbiljet van f 60 en eenig klein geld. Achtereenvolgens werden op het politie- bureel als gevonden aangebracht: do ledige vrouwenzak, daarna de portemonnaie en het laatst net geld, waaraan slechts een kltiji^- heil ontbrak. Gistervoormiddag brak te Bal-* last, gemeente Koevordou, brand uit in de bo3-] renbohuizinge van A. Cokart. Eenige oogen- blikken later stond ook het huis van den landbouwer H. Plas in vlammen. Beide per- ceelen brandden in korten tyd tot den grond toe af. Behalve een drachtig varkon werd hot vee gered. Te Scherpenisse is ©en twee- jarig kind in een pot met kokend water ger vallen en aan de gevolgen overleden. Men echryft aan de „N. R. C.* uit het westen van Noord-Brabant: Ten gevolge der afsluiting van ons rundvee naar België is het vee haast onverkoopbaar. De vleeschpryzen zyn in byna alle gemeenten lager gesteld. In enkele plaatsen, waar de slagers van geen verlaging willen weten; wordt door particulieren, zooals men het daar noemt, uitgeelacht, waardoor de onwillige slagers op den duur wel gedwongen worden de pryzen te verlagen. Men betaalt thans voor prima rundvleesch met been 35 ets., zonder been 40 ets. het pond, kalfsvleesch zonder be9n 50 ets., met been 45 ets. j^Ton gevolge van den grooten aanvoer van Amerikaansch vee en vleesch te Londen en het warme weder, zyn de vleesch- pry zon aldaar Donderdag aanmerkeiyk ge daald, zoodat de exportslagers voorloopig het vervoer moeten staken. Hierdoor zullen de veepryzen hier te lande nog gedrukter worden. Volgens de berichten dor laat-j Bte dagen uit Wörishof is de bekende pastoor Kneipp, die herstellende was, weder ingestort en vreest men voor een spoedigen afloop. BUITENLAND. Italië. Een hoogst belangryke verklaring is die, welke in de laatste Italiaansche Kamerzitting door den heer Di Rudini omtrent Kassala ia afgelegd. (Zie ons vorig nommer). Ofschoon ieder na de rampen en tegen spoeden van allerlei aard, die het Italiaansche leger getroffen hadden, de ontruiming reeds lang zagen aankomen maakt toch de verkla ring, dat eindeiyk tot die ontruiming besloten is, allorwegen indruk. Hoofdzakeiyk wegens den moreelen invloed,' dien de minister van het bezet houden ver* wachtte, is zoo langen tyd getalmd roet het verlaten van een positie, oio Italié niet ander# dan met reusachtige opofferingen kon blyven innemen. Toch zyn er nog zeven millioen lire noodig om het geleideiyk terugtrekken mogeiyk te

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2