N°. 11424. Maandag 34 Mei. A0. 1897 fe feze <gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 Mei. VA' DA&BLAD. b PRIJS DEZER COURA_NTi Vöör Leiden per 3 maanden. f 1,10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. y PRIJS DER ADTERTENTEËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grooterö letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofiiciëele Kennisgevingejï» Inenting. BurgemeeBtor «d Wethouder» v»d Leiden brengen bij deze tor algemeene kenme, dat op Dinsdag 13 April a. e. on tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkens de» namiddags te twee uren, in het Elieabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- en minvermo gendon, terwgl op Woensdag 14 April a. s. on tot nadere aankondiging op eiken vol genden Woensdag, des namiddags to h a 1 f- d r i e, mode in het Elieabethshof, gelegenheid zal bestaan tot inenting tegen betaling van één zuiden. Belanghebbenden worden tevens herinnerd, dat zg eleohts zullen worden toegelaten op vertoon van een bewga hunner geboorte-insohrijviDg. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Leiden, F. WAS, Bnrgemeeeter. 9 April 1897. E. KIST, Secretaris. ItMbryrlng Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden noodigen hen, die verzuimd n ochton hebben zich op de door het gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den echutlorlyken dienst aan te meldeD, uit, zioh daartoe alscog te vervoegen ten Raadhuize op Maandag den. 24sten Mol 1897, des voormiddaga tusschen 10 en 12 uren. Zij herinneren wgders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op deB laten Juni a. s. worden geeloten ea dat zij die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeBohroven en door den schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Borgomooster. 20 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. De leden van het Leidscbe sub comité voor bet aau te bieden huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes in 1898 vergaderden gister- namiddag om drie uren, daartoe opgeroepen door den burgemeester en onder diens voor zitterschap. Honderd burgers uit alle kringen en standen en gezindten hadden aan die op roeping gehoor gegeven. Allereerst werd een bureel gevormd en, aan den voorzitter overgelaten, benoemde deze tot vice-voorzitter mr. C. Cock, tot secretaris mr J, H. Goudsmit en tot penningmeester notaris J. A. Yan Hamel. Na voorlezing van de brieven van het boofd- comité en van het provinciaal comité, stelde de voorzitter voor om een commissie te be noemen van twaalf leden, opdat deze zooveel mogelijk maatregelen zoude nemen, dat alle burgers van Leiden, tot de minstvermogenden toe, in de gelegenheid zouden worden gesteld om bljjk van hunne sympathie te geven voor dit nationaal streveD, om aan H. M. de Koningin-Regentes den dank te brengen, die H.M. toekomt voor Hoogstderzelver uitnemende vervulling van de taak van Koningin-Moeder. Dit voorstel werd aangenomen, terwijl de commissie gemachtigd werd nog meerdere personen te assumeereD, ook wel uit de burgerij, die geen leden van dit sub-comité waren. Wij ontvingen het verslag over den toestand en de werkzaamheden van de Stede lijke Gasfabriek albier gedurende het jaar 1896, waaruit o. a. blijkt, dat de resultaten der exploitatie gunstig kunnen worden ge noemd, hoewel ook nu weder de ammoniak- prijzen laag waren en de afgewerkte ijzeraarde in waarde verminderde; [daarentegen vermeer derde het gasverbruik, voornamelijk ten ge volge van de invoering der muntgasmeters, terwijl de prijzen der cokes gehandhaafd Lieven. De gashouders voreischten slechts het gewone onderhoud, voor zoover betreft de vier oudste gashouders. De kuip van No. 6 vertoont nog steeds een lok of lekken, die men niet heeft kunnen opsporen en waardoor bet noodzakelijk is geregeld water bij te pompen, betgeen menigmaal aanleiding tot moeilijkheden gaf, vooral b\j vorst; zelfs moest eenmaal, toen de waterpomp toevallig defect was, ge durende een half uur water worden gebruikt uit de brandkraan van de waterleiding, om te voorkomen, dat onder den cuprand gaa naar buiten ontsnapte; de veiligheidsklep op den gashouder gaf mede eenmaal aanleiding tot gasverlies, zoodat besloten werd, deze buiten werking te stellen en met cement dicht te maken. De calorifères bloven bij vorst goede diensten bewijzen. Yoor de kanalisatie (stadspypennet) was 1896 een zeer belangrijk jaar, aangezien van af de fabriek een 14" leiding werd gelegd langs de Binnenvestgracht, Korte Mare, Lammerenmarkt tot aan de Nieuwe Beesten markt ter lengte van 577 M.van daar af werd eene 12y leiding gelegd langs de 1ste Binnen vestgracht, een gedeelte van den Stationsweg tot over de Boerhaavebrng, tot eene lengte van 165 meter; van daar uit werd de leiding vervolgd met 10" pflp langs den Stationsweg tot over den spoorweg overgang, tot eene lengte van 279 meter, van waaruit do leiding tot 8" werd doorgelegd, langs den Rijnsburgerweg over de Poelbrug tot aan de Paardenbrug over eene lengte van 1589 meter. Langs de Paardenbrug word 296 meter 6" pijp gelegd tot op den Rijksstraatweg by Rhyngeest," van waar wederom een 338 meter lange 5" leiding werd afgevoerd, om het Krankzinnigengesticht Endegeest" van gas te voorzien. Dit werk werd geheel door eigen werklieden uitgevoerd. De volgende werkzaamheden werden voorts aan het stadsbuizennet nog verricht De 8" zinker bij de Waag werd van den buiten dienst gestelden 14" zinker afgenomen en van dezen laatsten de boven het water uitstekende hulpstukken verwijderd; de 14" linker zelf zal by gelegenheid, voor zoover zulks mogelijk bl\jkt en zonder schade voor den 8* ziDker kan plaats hebben, van den bodem worden opgehaald. Op den Morschsingel werd de 6" leiding dieper gelegd, om het herhaald optreden van naphthaline daar ter plaatse te voorkomen. De 3" pijp op de Nieuwe Beestenmarkt werd van de 5" püp op den Ouden Singel op de 8" overgebracht en deze 5* pijp van af de Nieuwe Beestenmarkt tot den 5" zinker aan de Mare, buiten werking gesteld, hetgeen noodig was door de vele lekken in die leiding; ook deze 5" zinker zal wegens boiten-dienst- stelling, by gelegenheid kunnen worden ver wijderd. Het volgend jaar zal langs de Nieuwe Beestenmarkt eene 14" pijp worden afgevoerd uit de nieuw gelegde 14" leiding naar den 8" zinker aan de Turfmarkt, ten einde aldaar den gasdruk te verbeteren, terwijl alsdan in overweging zal worden genomen deze 8" leiding door te trekken van af de Turfmarkt door de Paardensteeg over de Borstelbrug langs het Kort-Rapenburg en het gebeele Rapenburg tot aan de Nieu watraat. Aan het einde der Hoogewoerd werd de bestaande 8" leiding doorgetrokken tot aan den 5" zinker naar den Zoeterwoudschen Singel tot eene lengte van 122 M. en verder deze leiding met 6" pijp over de Utrecht6cbebrug gelegd met zy vertakking van 5" pijp naar denzelfden Singel tot eene lengte van 120 M., terwyi over eene lengte van 256 M. eene 5" leiding langs den Hoogen Rijndijk word gelegd, welke later met 3" buis zal worden doorgetrokken tot aan de Roomburgorbrug. (Van deze 3" leiding werden bereids 220 M. gelegd). Voorts werden nog op vele plaatsen in de leiding lekken hersteld, onder anderen op de Heerengracht, den Nieuwen Rijn, de Diefsteeg, enz.in de laatste steeg zelfs een zeer aanzien lijk lek, dat by het plaatsen van een telephoon- paal ontstaan was, terwijl een waterleiding buis zóó beschadigd was geworden, dat da geheele gasleiding in dit stadsgedeelte onder water werd gezet, zeer tot ongerief dor ver bruikers en der publieke verlichting; de schade, hierdoor veroorzaakt, werd door de Telepboon- My. vergoed. Leidingen voornameiyk ten dienste van munt- gasverbruikers werden nog gelegd op het Levendaal, in de Banchemstraat, Oostdwars- gracht, Huigstraat, Waardgracbt, Uiterste gracht, OraDjegracht, Bloomstraat en Volders- gracht tot eene gezameniyke lengte van 350 M. Eene noodzakelijke verbetering zal in het volgende jaar onder anderen moeten plaats hebben op de Binnenvestgracht, achter het Plantsoen, waar de bestaande leiding te nauw is geworden voor het vele verbruik. De in het afgeloopen jaar plaats gehad heb bende uitbreiding der gemeente legt de ver plichting op in de toegevoegde stadsge deelten het buizennet aanzieniyk uit to breiden, waarvoor reeds een krediet is toegestaan. Nog wordt geconstateerd het in mindere mate storend optreden van naphtbalinevormin- gen in het stadsbuizennet, een gevolg van de uitbreiding van het condensatie-oppervlak der fabriek, hoewel ook de zachte winter daartoe heeft medegewerkt. Een belangrijk werk werd aan de fabriek tot stand gebracht door het boawen van een nieuw, meer ruim en gerieflijk ingericht schaftlokaal, dat voor de stokers werd open gesteld. Eod fraai portret van onze geëerbiedig de en beminde Koningin versiert dit lokaal. Ook de waschgelegenheid werd in een aan grenzend vertrek overgebracht, waardoor In eene groote en lang gevoelde behoefte voor zien is; ook is er een begin gemaakt met het inrichten van een bestaand gebouwtje tot badinrichting voor 25 stortbaden voor het per soneel, waarvan commissarissen een 10-tal in den aanstaanden zomer in gebrnik hopen te stellen; zy meenen daardoor het personeel, dat steeds in stof en rook werkzaam is, een grooten dienst te bewyzen en zyn overtuigd, dat de gelden daarvoor nuttig besteed zullen blyken te zyn. Aan huur van gasmeters werd ontvangen 7509.95. De waarde der verhuurde en voorhanden gewone gasmeters bedraagt volgens inventaris f 47,542.08 en die van de muntmeters 19,264.96. Aangekocht werden uitsluitend droge gas meters, terwyi de vulling van de bestaande natte gasmeters met chloorcalcium steeds goede diensten bleef bewyzen. Een zeer belangrijk gedeelte van het rapport vormen de muntgasmeters; zooals bekend is, werd tot de invoering daarvan besloten en met genoegen kunnen commissarissen consta- teeren, dat door die invoering h6t gasverbruik, dat door de toepassing van het gasgloeilicht achteruitging, stygende is gebleven. Na een vol jaar ondervinding kan nu het volgende worden medegedeeld: de gemiddelde kosten van e6n completen aanleg, bestaande uit een muntmeter, oen hanger, een komfoor, benevens timmer- en metselwerk, hebben bedragen f 48.58; het aantal geplaatste meters op uit. December bedroeg 618, het aantal gemaakte leidingen bedroeg 678, zoodat het kapitaal, in de muntmeters vastgelegd, op uit. December 678 X f 48.58 f 32,937.24 bedroeg, terwyi door den gemeenteraad een bidrag van f 34,000 was toegestaan. Het totaal gasverbruik over deze muntmeters bedroeg 211,817 m'., zoodat aan rente voor bovenbodoeld kapitaal is ont vangen ƒ2113.17 of 6.4 pet.; commissarissen meenen, dat eene afschryving voor meters, leiding, lampen, enz. van gemiddeld 10 pet. voldoende is; wanneer deze afschryving ge dekt was geworden over het afgtloopsn jaar, dan zouden over de muntmeters moeten zyn verbruikt 829,372 M'. of ongeveer 500 M'. por verbruiker; evenwel zijn vele dezer meters niet het geheele jaar in gebruik geweest, zoodafc de toestand, naarmate meer meters worden bijgeplaatst, gaandeweg beter zal worden, te meer, daar het gehalte der ver bruikers beter wordt en dus ook vermeerderd gasverbruik per hoofd te wachten is. Ook moet met vergeten worden, dat op het gas zelf, door de muntmeters aangewezen, mede winst is behaald, terwyl vele kleine verbruikers worden gebaat met dezen maatregel. Com missarissen gelooven dus veilig hunne vol doening over de invoering der muntmeters te mogen uitspreken. Op Zondag-avond 21 Juni kwam, door onregelmatige werking ia de fabricage, by het in-werking stellen der fabriek, na de Zondagsrust, eene aanmerkelijke hoeveelheid zwavel in het gas voor, waardoor vooral eenige bewoners van den Stationsweg last ondervonden. By het openen van oen der zuiverkisten bleek daarin de reinigingsmassa zoodanig verhit te zyn, dat deze op vele plaatsen de ontbrandingstemperatuur bereikte en met de straalpyp der waterleiding in de hand de lediging, die hoogst gevaariyk was, vanwege het voorhanden kunnen zyn van knalgas, moest worden bewerkstelligd. Door het beleidvol en beraden optreden van het personeel werd gelukkigerwyze een catastrophe voorkomen. Het aantal inwoners bedroeg op 31 December 1896: 53368. De prijs van het gas bleef onveranderd en wel 5 ceDts per M'. voor gewone ea 6 cents per M3. voor muntgasverbruikers. Het aantal gasmeters, welke het verbruik registreerden, bestond op 1 Januari 1896 uit 3602 gewone en 87 stuks muntgasmeters, totaal 3689 stuks. In 1896 werd het getal der gewone met 152 en dat der muntmeters met 531 stuks vermeerderd, zoodat aan het einde des jaars in gebruik waren 3754 gewone en 618 munt meters, totaal 4372 stuks, welke, naar de grootte der meters gerekend, 32991 lichten vertegenwoordigen. Hiervan waren 36.39% natte en 63.61% droge; zy registreerden te zamen 4686140 M'., zynde 248046 M3. meer dan in 1895 of 5.59%. Over de meterlichtcn berekend, geeft dit een jaarverbruik van 142.04 M'. per pit. Het gemiddeld gasverbruik per inwoner bedroeg 87.81 M'., het vorig jaar was dit 99.25 M'. De oorzaak van dezen 8cbynbaren achteruitgang is de vermeerdering der bevolking ten gevolge van de grens- uitbreiding. De financiëele uitkomst der fabriek is, dat over 1896 het batig slot voor de gemeente bedraagt 82,394.0372. Dinsdag 25 Mei zal de Leidsche Verze- kerings-Maatschappy een algemeene verga dering in het Nut houden. Behalve de modedeölingen over het beheer, de ongelukkeD, benoemingen, enz., zal de voorzitter, de heer A. J. Van Achterberg, het ingediende ontwerp van wet tot wetteiyke ver zekering van werklieden tegen de gevolgen van ongelukken in bepaalde bedryven be spreken. Voor allen, die in de termen dezer wet vallen en dat zyn in hoofdzaak de patroons der bouwambachten is deze vergadering toegankeiyk. De anti-revolutionnalre kiesvereeniging BNederland en Oranje", alhier, vergadert Maandag tot het stellen van een candidal voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, ten gevolge van het bedanken voor een candidatuur voor Leiden door den heer J. H. Donner. Door de Roomsch-Katholieke kiesvereeni- giQg albier werd in hare gisteravond gehouden vergadering in beginsel besloten voor de ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer zich aan te sluiten by den candidaat, die door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging flNederland en Oranje" zal worden gesteld. By koninklyk bestuit is aan den heer B. J. Beek, op verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der Rykswerkinrichting voor vrouwen te Leiden, en benoemd tot directeur van id, den heer K. Mensing, thans onderdirecteur by het beheer der Rykswerkinrichting Veen- huizen No. 1. Graaf Gyldenstolpe, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zweden en Noorwegen by ons Hof, is gisteren in het „Hotel den Ouden Doelen", te's Gravenhage, aangekomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens bericht van dón consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek, te Amsterdam, de op 1 Januari van dit jaar in genoemde Republiek in werking getreden vreemdelin genwet ia ingetrokken, zoodat zy, die zich daarheen wenBchen te begeven, niet meer verplicht zyn zich van een paspoort te voorzien. De minister van financiën heeft door tusschenkomst van zyn ambtgenoot van bin- nenlandscho zaken aan de burgemeesters doen verzoeken, in verband met do invoering der nieuwe wet op de personeele belasting, voortaan in de maanden April, Juli, October en Januari te willen opgeven de voorgevallen verande ringen in de gemeentelyke bevolking ten gevolge van vertrek of vestiging. De Internuntius Mgr. Tarnassi vertrok gisternamiddag van Rotterdam naar Luxem burg. Aan het station werd hem uitgeleide gedaan door het bestuur der Fancy fair. Het Museum Meermanno Westreenianum (Prin8essegracht No. 30, te 's-Gravenhage) zal gedurende Juni 1897 geopend zyn op den 3den en d-.n 17den. Op die dagen zyn toegangs kaarten, zoowel aan het Museum zelf als aan dé Kon. Bibliotheek (Voorhout No. 34), te verkrygeo. De heer M. W. Gerretsen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor jongens met 5 jarigen cursus te 's-Gravenhage, heeft wegens lichaamsgebreken ontslag aangevraagd uit zyne betrekking. Hr. Ms. fregat pVan Speyk," onder bevel van den kapitein-luit. tor zeo J. G. Suethlage, is 20 dezer van Smyrna naar Beyrouth ver trokken. Hoewel ten gevolge van de wet van 15 April 1896 ook een veroordeelde wegens overtreding van verordeningen in zake provin ciale belastingen thans niet meer in de gerechtskosten mag worden verwezen, neemt dit intusschen, blykens eene circulaire van den Minister van Justitie, niet weg, dat, ook zonder verwyzing van den veroordeelde in de kosten, het recht tot verhaal op hem voor de provincie blyft bestaan. Ten einde nu de ontvangers der registratie in staat te stellen deze kosten by dwang- schrift te kunnen invorderen, wenscht de Minister, dat door de ambtenaren van het Openbaar Ministerie aan die ontvangers op gave dier kosten zal worden verstrekt. By den gemeenteraad in Den Haag is ingekomen een verzoek namens 600 officieren en onderofficieren van de Kon. Ned. marine, om machtiging te verleenen tot het oprichten van een monument op het graf van den schout- by-nacht K. A. Stakman Bo3se op de alge meene begraafplaats aldaar. De minister van waterstaat heeft het hem aangeboden eere voorzitterschap van het te Delft te houden 3de internationale coöpera tieve congres aanvaard. Er heeft zich te Amsterdam een zangkoor gevormd, saamgesteld uit de jongere dames en heeren van het koor der Nederlandsche Opera. Het doel is om ten gehoore te brengen: a. Oud-Hollandsche liederen, hoofdzakeiyk van Valerius, bewerkt door dr. A. D. Loman en Julius Röntgen; b. Nieuw-Nederlandsche liederen van "W. Verhulst, R. Hol, dr. Ed. Pyzel, D. De Lange, S. Van Milligen, dr. A. D. Loman, Cath. v. Rennes, enz. c. Boertige liederenalles a capella. De dames en heeren zyn gekleed ia Oud- Hollandsch kostuum. Heden, Zaterdagavond, treedt het „Oud- Hollandsch Zangkoor" voor het eer3t in het Panopticum op. Donderdag hield de Ned. Boerenbond te Utrecht eene algemeene vergadering, waarin het reglement van orde voor het huishoudelijk bestuur werd behandeld en voorloopig voor een jaar werd aangenomen. Tot leden van het centraal-be3tuur werden gekozen de heeren L. Ridder de van der Schueren, voorzitter; A. baron Van Dedem, te Zwolle, 2de voorzitter; B. J. Hulshof, burgemeester vau Didam, 1ste secretaris; Jos. S) stermans, te Heerlerheide, 2do secre taris, en mr. H. T. 's Jacob, te Leusden, penningmeester. In eene vergadring van den Cbr. Hist, kiezersbond te Vl3ardingen is tot candidaat der Tweede Kamer gesteld mr. O. J. H. Graaf Van Limburg Stirum. Nu dr. A. Kuyper de candidatuur in het district Schoterland heeft aangenomen, zullen de Roomsch Katholieken aldaar geen eigen candidaat stellen. Met de candidatuur van den heer P. Van Vliet zouden zy niet mede- gegaan zyn. Op de 4de algemeene jaarvergadering van den Ned. Bond voor post- en ttlegraaf- beambten „De Post", dezer dagen te Utrecht gehouden, waren van de 40 afdeelingen, die samen 1400 leden tellen, 35 vertegenwoor digd. Uit het verslag over het vorig ja r bleek, dat de vereeniging gestadig vooruit gaat en dat in het afgeloopea jaar 9 afdee lingen toetraden. De ontvangsten hadden be dragen f 600,55, de uitgaven 357.55, zoodat er een aanzieniyk batig saldo is. Verschillende vraagpunten werden bespro ken, alle de belangen der leden betreffende. Om tot oplossing hiervan te geraken, zal men zich tot het hoofdbestuur wenden. Onder meer werd besloten, een eigen fonds tot uit- keering van voorschotten aan noodlydende beambten, gc-pensionneerden en weduwen, welke 3 maanden na de afkoming van hun pensioenbrief eerst in het genot van dit pen sioen worden gesteld, op te richten. Mej. Caroline Banck heeft het op vo6ifhgs- recht vau haar tooneelstukken „Storm op Zee", „Droomen" en „Gevaariyk Spel" aan „Heb Nederlandsch Tooneel" ontnomen. Ook het tooneelspel in drio bedryven „Liberta", dat voor het volgend seizoen was aangenomen, werd door de scbryfster terugverlangd. Yad Aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatscbappy van Landbouw is voorgestel j in vereeniging met den Slagershond te Rotterdam stappen te doen by het bestuur dier gemeente, ten einde eene andere wyze van keuring aan het abattoir aldaar te verkrygen of schade loosstelling voor het afgekeurde vee. Het stoomschip „Prins Hendrik" arriveerde 21 Mei van Batavia te IJrauiden; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 21 Mei Kaap Roca; de „Salak" vertrok 22 Mei van Rotterdam naar Batavia. Alfen: Do 24ste algemeene vergadering der Geref. Zondagsschool vereeniging „Jachin" zal gehouden worden op 9 Juni a. 8., in het kerkgebouw der Gtr-f. Gemeente. Des avonds in die kerk bidstond voor „Jachin" en „Filippus". Spr ker ds. A. Liitooy, van Mid^ delburg. Lis se: Het aantal sollicitanten naar do betrekking van gemeente ontvanger bedraagt 15 en dat naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school 14. De Protestantsche Kiesvereeniging alhier heeft besloten by de a. 8. verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het district Haarlemmermeer, de candidatuur van mr. G. C. Everwyn Lange, Dykgraaf van de Haarlemmermeer, te steunen. Voor den gemeenteraad werd candidaat ge< steld de heer A. Van der Mey, aftredend lid^ en voorts is besloten tegenover het aftredend lid den heer M. Van der Veld geen candidaat te stellen. Noordwyk: In den afgeloopen winter werd door bestuur en leden der „Werkinrich ting" de wensch uitgesproken, dat toch meerdere ingezetenen deze nuttige instelling door vaste of wisselende bydragen steunen mochten. Dewyi haar devies luidt. „Tot wering van bedelary" stelt het bestuut thans in een circulaire don ingezetenen voor, de klrine giften, die zy anders aan de deur uitreiken, te verzamelen en in den vorm eener jaariyksche bydrago de vereeniging ten goede te doen komen

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1