N°. 11423 Zaterdag 33 M!ei. Ao.1897 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 2i Mei. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAJPTi Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. Van PRIJS DER AD VERTENT IEN 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Oroofefe letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Ofüoiëele Kexmisgeyinffen. Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethoadc-ra van Leiden ooodigen bon, die verznimd irocbten bobben zicb op da door het gemeentebestuur bepaalde dagen tor inschrijving ▼oor den schutterlijken dienst aan te melden, nit, zicb daartoe alsnog te vervoegen ten Baadbnize op Maandag den 24sten Mei 1897, des voormiddag* tosachcn 10 en 12 nren. Zij herinneren vri.ders dea belanghebbenden, dat de regietors van inachrijviog op den lsten Juni a. e. worden gesloten ei dat zij die zicb niet vóór dat tijdstip hebben dosn inschrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeecbrevon en door den schuttersraad tot eone geldboete verwezen zullen worden. Bargomeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F- WAS, Burgemeester. 20 Mei 1897. E. KIST, Becrelarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toozicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echade of hinder knnnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. COLLET en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eeno smederij in het perceel Haarlemmerstraat 60, en aan E. J. SCHOONDERGANG tot het plaateen en in-werking-stellen van een stoommachine van 4 paardekracht in hot perceel HeersDgraobt 65/67. Bnrgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de gelegenheid tot bet doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens zal worden opengesteld op D i n e d a g 1, 8 en 15 J u n i a. e., des voormiddags van 10 tot 12 nren. en dat hot AdmiBsie-examon zal plaata hebbcu op W o e n s- dag. Donderdag, Yrgdag en Zaterdag 7, 8, 9 en 10 J n 1 i a. beide in hot schoolgohonw aan de Fieterskerkgracht. Burgemeester en Wethouders van LeideD, Leidon, F. WAB, Burgemeester- 21 Mei 1897. E. KIST, Beoretans. - In de gisternamiddag gehouden gemeen teraadszitting zijn de bureelen van de acht stemdistricten als volgt samengesteld Stemdistrict I (Hoofdstembureel) Raadhuis. - Leden; Prof. Dr. T. Zaayer en A. E. Van Kempen. Plaatsvervangende leden; P. L. C. Dries- sen, F. A. Verster van Wolverhorst en Dr. P. J. Kaiser. Voorzitter van dit stembureel is de burge meester. Tot zijn plaatsvervanger werd ge kozen de oudste wethouder, de heer H. C. Juta. Stemdistrict II (School aan de Heeren- etraat). Voorzitter; Prof. Dr. M. J. De Goeje. LedenDr. A. Van Rhijn en Mr. R. B. Ledeboër. Plaatsvervangende leden P. Korevaar, Mr. C. H. P. Klaverwgden en A. J. Van Achter berg. Stemdistrict III (School aan de Gorte straat.) Voorzitter: Dr. M. C. Dekhuyzen.— Leden; W. F. Verbey van Wyk en Prof. Mr. J. Oppenbeim. Plaatsvervangende ledenDr. P. H. Roes- 8ingb, J. J. Van Maeyk Huyser van Reenen en C. A. Simonis. Stemdistrict IV (Den Burg). Voorzitter; Dr. E. F. Van Dissel. LedenJ. J. Has- selbacb en Mr. J. H. Goudsmit. Plaatsvervangende leden: Mr. J. C. Van der Lip, H. J. Jesse en C. C. Tieleman. Stemdistrict V (school aan de Mare). Voorzitter: Prof. Dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom. Leden: P. Zillesen en Mr. H. Vos. Plaatsvervangende leien: H. L. A. Van Cainp-n, M. H. Van Waveren on C. Goekoop. Stemdistrict VI (school aan de Van-der- "WerfF straat). Voorzitter Mr. S. J. Foekema Andreao. - Leden: Mr. L. M. J. H. Kerstens en A. D. D. Schretlen. Plaatsvervangende ledenB. Blankenberg, J. Van Hoeken en C. R. Van Ruyven. Stemdistrict VII (bewaarschool aan de Groinesteeg). - VoorzitterJ. A. Van Ha mel? Leden :P. J. Van Hoeken en Prof. Mr. H. fc. Greven. Plaatsvervangende ledenDr. D. C. Hesse- ling, C. Th. Driessen en J. R. Koopmans van Boekeren. s St9mdistict VIII (Timmerloods aan de Stads- tiaimerwerf). Voorzitter: Dr. Th. W. Van Lidth de Jeude. Leden: W. Pera en Mr. M. P. Sipkes. Plaatsvervangende leden G. F. Alsche, L. E. Nieuwenhuizen en Mr. P. M. Von Baumhauer. De overige punten der agenda werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen. Ingekomen waren o. a. de volgende stukken: Missive van S. A. Schoevers en J. G. Den Tonkelaar, houdende dankbetuiging voor de hun by Raadsbesluit van 13 Mei jl. toe gekende gratificatie van f 100 wegens bewezen buitengewone diensten als beambten In de Stads- Bank-van Leeriing. Verzoek van L. G. baron Van Boetzelaer om afscbryving van plaatselijke directe be lasting, dienst 1897, wegens woonplaatsver- and er in g. Verzoek van de wed. A. J. B. Ohlmann Baat, te Voorschoten, om restitutie en vrij stelling van de betaling van schoolgeld voor haren zoon, die sedert 23 Februari jl. de lessen aan het gymnasium niet meer heeft bijgewoond. De Chr.-Historische KiesvereenigiBg .Vaderland en Oranje" alhier, die zich geheel baseert op het anti revolutionnaire program van 1878, stelde gisteravond in hare ver gadering met algemeene stemmen tot candidaat: Mr. Otto Jan Herbert Graaf Van Limburg Stirum, aftredend lid der Tweede Kamer. Naar men verneemt, is ter perse een woord van toelichting op het antwoord van den Kerkeraad der N H. Gemeente,j van prof. Oort. Het zal over weinige dagen voor tien cents aan belangstellenden worden aange boden. De Nederl. mail. met berichten nit Para maribo tot 3 Mei, aangekomen te H&vre per „Prins Willem II", kan heden alhier worden verwacht. In het seminarie Hageveld, te Voorhout, is in besloten huiselyken kring het 40 jarig priesterfeest gevierd van den hoogeerw. regent, Mgr. A. J. Brouwer. Des morgens werd in de feestelijk getooide kapel door den jubilaris een H. Mis van dankzegging ge celebreerd met assistentie van den eerw. pater J. Brouwer C. SS. R., uit Rotterdam, en prof. W. Snickers. Mgr. droeg bjj deze H. Offerande de smaakvolle en r\jke kasuifel, hem ter gelegenheid van zijne heuglijke feestviering vereerd door do familieleden. De feestrede werd uitgesproken door Pater Brouwer, naar aanleiding van het woord van den H. Andreas (tevens devies van den jubilaris) .Salve crux protiosa." Na de heilige plechtigheid had de begroeting plaats door de studenten, waarbij een toespraak gehouden en eenige liederen ten gehoore gebracht werden. Een eigenaardige hulde aan den jubilaris was, dat een der studenten het diepgevoelde gedicht over bet H. Priesterschap voordroeg, hetwelk de Regent zelf bij zijn afscheid aan Hageveld als student had ver vaardigd. In hot dorp Voorhout hingen ook uit de woningen van veel andersgezindende vlaggen als een welsprekend bowijs van den eerbied en de sympathie, den boogeerw. jubilaris door zoovelen toegedragen. De heer Nano, zaakgelastigde van Rumenië bij ons Hof, die te Brussel woont, komt zich dezen zomer op een villa te Scbeveningen vestigen. De intendant van het domein „Zorgvliet," de heer Vinkhuyzen, is gisteren naar Weimar vertrokken. De minister van marine zal deze week zijn buitenland8che reis aanvaardeD. Naar de Sts.-Crt. heden meldt, is 't tijdstip van in-werking-troding der wet, die de ge meenten boven 15,000 zielen in districten splitst voor de Raadsverkiezingen en daar voor bet lessenaar-stelsel invoert, bepaald op 4 Juni a. s. De commissie voor de maskerade, te houden in bet volgend jaar by gelegenheid van het 10de lustrum van het Delftsche Studentencorps, bestaat uit de beeren J. F. De Vogel, W. Van der Tak, J. C. Loman, F. s'Jacob Jr., S. De Clercq, P. EL A. Rosenbalt en J. H. O. Bunge. Na aanneming van het ontwerp op het zegelrecht op effecten is gisternamiddag door de Eerste Kamer behandeld het ontwerp tot regeling der gemeente-financiën. De heer Muller kwam op tegen het beginsel der ge meentelijke inkomsten belasting. De heer Van Lijnden bestreed do wtfze van regeling der belasting van de forensen. De heeren Nebbens Sterling en Welt klaag den over ongelijke toepassing, daar onvoldoende wordt gelet op de wezenlijke behoeften der gemeenten. Na verdediging van de ministers van finan ciën en van binnenlandsche zaken is bet ont werp der gemeente-financiën goedgekeurd. In de voortgezette vergadering der chris telijke patroonsvereeniging „Boaz", te Zwolle gehouden, werden de Statuten der Nederi. Spaar- en Voorschotbank met 21 tegen 3 stem men goodgekeurd. De afgevaardigde van Amsterdam vroeg de gewijzigde statuten op te nemen in het Maandblad. Het program van actie, dat daarna in be handeling werd genomen, was samengesteld door een commissie uit het bestuur, bestaande uit de heeren A. E. Van Kempen, A. Dinge- manse, A. Brummelkamp Jr. en J. A. Worm- ser. Het is van den volgenden inhoud: I. Als eisch voor het oociale leven, voort- vlooiende uit Gods eisch aan den mensch van Zondagsheiliging: Zondagsrust. II. In het belang van den patroon: a. Graanrechten en tarieven van Invoer. b. Volksbanken. c. Ryksbypotbeekbanken. d. Betere regeling van pachtcontracten en pachtcommissiën bij de wet. e. Betere regeling van het arbeidscontract. f. Snel en goedkoop recht. III. Band tusschen patroon en werkman: Kamers van Arbeid. IV. In het belang van den werkman: a. Verbetering der woningen. b Pensionneering. Blijkens de toelichting worden graanrechten niet voorgesteld als principe, maar als tijdelijke maatregel, en onder voorwaarde van bepa lingen, die voorkomen, dat met de eene helft der bevolking ze eenvoudig aan de andere helft betaalt, en 2o. dat de verhoogde in komsten niet den eigenlijken landbouwer weer voorbijgaan, om terecht te komen in de brand kast van hen, die eigenlijk met den landbouw niets hebben uit te staan. De heer Kater gaf in overweging om de pachtcontracten te plaatsen vóór de regeling der graanrechten. Anderen vereenigden zich met het denkbeeld, om, zooai niet het pacht- contract vóór de invoerrechten, ze toch dicht bij elkander te plaatsen Velen waren van meening, dat ook do kamers van landbouw op het programma behoorden Uitvoerig werden de invoerrechten besproken, waarbij de heeren Dingemanse, Brummelkamp en Van Namen in den breede de meemng bestreden, dat ad het voordeel in den zak. van den grooten landeigenaar zou komen. De pacht zal niet zooveel verhoogd worden, als het graan meer zal opbrengen. Algemeen werd van graanrechten opheffing van den land bouw en wat daarmee annex is, verwacht. De heer Brummelkamp wees er op, dat dit program van actie geen politiek program, maar een lijst van onderwerpen was, waaraan „Boaz" achtereenvolgens haar aandacht zal wijden. Om deze reden bestreed hij het op nemen van kamers voor belangen, die waren voorgesteld door den heer Kuipers. De heer Smeedes kwam nog op voor de handelsbelangen en wee6 op het hooge zegel- rocht, door den handel te betalen, en vroeg of men door graanrechten wel voorgoed zou zijn geholpen. Hierna werden de algemeene beraadslagin gen gesloten en na gezaDg pauze gehouden. In de middagzitting deelde de voorzitter mede, dat hot moderamen van bet hoofd bestuur als volgt is vastgesteld: president, A. E. Van Kempen; vice-president, W. Hovy; secretaris, J. A. Wormser; penningmeester, J. G. Van Schaardenburg. Na een korte gedachtenwisseling werd het eerste punt over Zondagsrust vastgesteld. De heer Van Leeuwen stelde voor ook kamers van landbouw op te nemen. Aldus werd besloten. Een voorstel van den heer Schippers, om de kamers van belangen ook op het program te plaatsen, werd ingetrokken. Met geringe wijziging werd het geheele program aldus goedgekeurd. De voorzitter stelde voor als plaats van vergadering Amsterdam. De heer Van Dijk stelde voor Leeuwarden, terwijl de heer Smeedes voor Zutfen pleitte. Leeuwarden werd b\j stemming aangewezen. In zijn sluitingswoord herinnerde de voor zitter aan den belangrijken arbeid, die in de naaste toekomst wacht, nl. een nieuwe volks vertegenwoordiging te scheppen. En in het nieuwe tijdperk moet de sociale quaestie voorop, want die is urgent, en wij laten ons van het rechte pad niet afleiden door allerlei zaken, die nog minder de aandacht vragen. Maar zoo ooit, dan hebben wy thans behoefte aan den zegen van onzen God. Met de leus „Met God voor Nederland en OraDje" eindigde spreker. Na gezang werd de vergadering met gebed door Ü8. Brummelkamp gesloten. Reuter seint uit Aussee van gisteren: De Koninginnen maakten een uitstapje naar Iscbl en keerden 's namiddags naar Alt-Aussee terug. De bepaling, dat aangeteekende brieven, enz., op verzoek van de geadresseerden, op bijkantoren kunnen worden afgehaald, wordt wegens de daaraan voor de postadministratie verbonden bezwaren, te rekenen van 1 Juli a. s., ingetrokken. Yan af dien datum zuilen de aangeteekende stukken alleen dan aan de bedoelde kantoren kunnen worden afgehaald, indien de naam van het bijkantoor, alwaar de afhaling moet plaats vinden, by het adres op die stukken door den afzender is aange geven. In verband hiermede zal, te rekenen van gemeld tijdstip, op de kennisgevingen tot het afhalen van aangeteekende brieven, enz. worden vermeld of, en zoo ja, op welk bij kantoor de daarin omschreven brieven, enz. berusten. Ter vervuiling der vacature van leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Amsterdam, ontstaan door de benoeming van dr. H P. Meyer tot rector van het gymnasium, worden door curatoren aanbevolen de heeren dr. J H Soit, leeraar aan het gymnasium te Winschoten, en dr. J. A. Worp, leeraar aan het gymnasium te Groningen. Ter benoeming van eene onderwijzeres in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes, worden door B. en Ws. aanbevolen: mej. C. E. Van der Wissel, onderwijzeres aan de H. B. S. voor meisjes te Utrecht, en mej. M. Soden- kamp, onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. Voordracht ter benoeming van een derden onderwijzer aan de school 1ste kl. No. 88 to Amsterdam: H. L. Lancée, teRenkum;C. Bijkerk, te Oudshoom; A. Jonckers, te Am sterdam. Ook de Amsterdamsche kerkeraad oer Ned.-Herv. gemeente heeft geprotesteerd tegen het door de Algem. Synode aangenomen regle ment, waarbij geheele beheer over de goederen en fondsen der Ned. Herv. gem. aan de Synode komt. De luit. ter zee lsto kl. J. W. Van Aalst, dienende als eerste officier aan boord van Hr. Ms. artillerie instructieschip „Bollona", wordt met 26 Mei a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. P. H. Van Voorthuyzen. (Sts.-Ct.) In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van Donderdag-namiddag wor den tal van zaken afgedaan. O. m. werd be sloten om ten behoeve van een volksfeest, dat de Vereeniging tot veredeling van Volks vermaken op Koninginnedag zal doen plaats hebben, een terrein op het schuttersland te doen inrichten; om f5300 te besteden voor vermeerdering van het aantal brandkranen in Oud Kralingen; tot verbetering en uitbreiding van de gasleiding in de Kortekade; tot het overnemen van aan te leggen straten aan en by den Zwaanshals en tot verkoop van per- ceelen grond. Vastgesteld werden de oninbare posten wegens de pi. dir. bel. 1894 ad f 20651. Benoemd werden tot tydeiyk leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. voor jongens met 5-j. cursus de heer B. De Greve, te Amsterdam, en tot onderwijzer aan een school 3de kl. de heer W. H. Tieman. Het voorstel tot verhuring van 10,000 Ma. grond aan de Hoogenoordschegracht a 30 ets. per M*. per jaar voor 15 jaar aan de „Pure Oil Company", die er een petroleum établisse ment wil bouwen, en in verband daarmede het voorstel om ƒ45,000 te bestemmen voor uitdieping dier gracht en aanleg van steiger- werken aldaar, werd zonder discussie aange nomen. In de achtste zitting der Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk was aan de orde een scbryven van het prov. kerkbestuur van Noord-Holland over de uitvoe ring der Synodale besluiten betreffende de veranderde grensscheiding tusschon Kage en Abbenes, met overlegging vau een brief van den kerkeraad te Nieuw-Vennep aan het classicaal bestuur van Haarlem. Vermits uit laatstgenoemden brief blykt, dat nog geen uitvoering is gegeven aan een besluit der Synode te dier zake, werd goedgevonden over eenkomstig art. 70 6o alg. regl. de zaak te behandelen en aan hot prov. kerkbestuur van Noord-Holland den brief van den kerkeraad te Nieuw-Vennep terug te zenden, met aan wijzing van den weg, ter bereiking van het beoogde doel te volgen zoowel door dat bestuur als door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, mede by de zaak betrokken, en dit laatste mededeeling te doen van het ant woord. Door den president werd meegedeeld, dat de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, dd. 17 Dec. 11., waarby is be vestigd de uitspraak van het class, bestuur van Gouda, waardoor de heer H. Hoevers, pred. te Stolwijk, is geschorst in de waar neming van kerkelijke bedieningen en ambten voor den tyd van zes weken, door de ver gadering is vernietigd en de zaak overgebracht by het prov. kerkbestuur van Groningen tot het nemen van een eind-uitspraak. Te Molen-Beersel, by Stampray (L.), heb ben de zusters Ursulinen een groot terrein gekocht, waarop nog in den loop van dezen zomer een klooster zal gebouwd worden, met eene daaraan verbonden meisjesschool. In de gisternamiddag gehouden Raads zitting te Utrecht werd besloten tot den aanbouw van een nieuwe school 3de soort, welke zal gebouwd worden op de Biltstraat. Voorts werden een 11-tal stemlokalen in de verschillende gedeelten der gemeente aan gewezen. Benoemd werd een commissie van bystand voor het abattoir, die zoowel op den bouw als op de exploitatie toezicht houden zal. Het belangryksto punt voordracht tot aankoop van terreinen voor het abattoir was van de agenda afgevoerd en zal eerst in een volgende vergadering aan de ordo komen. Aan het slot der zitting richtte do heer Templeman van der Hoeven, naar aanleiding van de ramp te Parys, een vraag tot het Dag. Bestuur, inzake het brandgevaar in openbare plaatsen. Geantwoord werd, dat de verordening op da openbare plaatsen B. en Ws. de bevoegheid geeft, die plaatsen te doen sluiten, indien zy voor brandgevaar vreezen. Dit is niet het geval, als ze verhuurd zyn aan particulieren, doch ook dan wordt langs minnelijken weg door B. en Ws. in vloed geoefend. Nadat de interpellant nog had aangedrongen op nauwlettend toezicht op de kermis inrichtingen, werd de zitting gesloten. Wegens verhindering van mr. N. G. Pierson tot bywoning der vergadering van het Nederlandsch Landbouw-comitó, is, in overleg met dezen, de behandeling van het rapport „Landbouw Crediet" tot eene volgende vergadering uitgesteld, zoodat op 25 Mei a. s., 's namiddags te twee uren, aan de orde wordt gesteld h9t rapport: „Slechte toestand land en tuinbouw"; instelling van een ministerie van landbouw; en op 26 Mei,'s voormiddags te 10 uren, het rapport „Beschermende rechten." Uit Groningen 9chr#(t men: Totnogtoe was het in ons land niet de gewoonte, dat een Minister buiten het Parlement eene poli tieke rede hield. De minister van binnen landsche zaken, mr. S. Van Houten, zal echter a. s. Maandag in een openbare verga dering in het Concerthuis te Groningen eeno spreekbeurt vervullen. De minister is uitge- noodigd door de liberale kiesvereenigingen „Eendracht", „Burgerplicht", „Groningen", „Middenstand" en Werklieden-Kiesvereeni- ging". Deze byeenkomst is belegd voor het stellen van een candidaat voor bet lidmaat schap der Tweede Kamer. Op uitnoodigiDg van de centrale vryzinnigo kiesvereeniging zal prof. Drucker Wosnsdag a.s. aldaar een politieke lezing houden. Daarna zal by stomming in de aangesloten kiesver eenigingen worden uitgemaakt, wie de can» didaat van de centrale zal zyn. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Hamburg, vertrok 20 Mei van Vlissingen; de „Bellerophon", van Java naar Amsterdam, passeerde 20 Mel Perim; do „Herzog", v?n Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 19 Mei te Lissabon; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Mei Prawlepoint; de „Oberon" vertrok 20 Mei van Cadix naar Amsterdam; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, passeerde 21 Mei Dungeness; de „Soenda" arriveerde 21 Mei van B-tavia te Amsterdam. A 1 f e nHet aantal kiezers voor de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad bedroeg niet 486 en 358, zooals abusievelyk werd( opgegeven, doch 619 en 500. Zegwaard: Donderdag-morgen reed B. Hoogeboezem, te Zegwaard, met paard en wagen naar Delft, toen naby het moppehuis te Pijnakker het paard met de achterbeenen over het lemoen geraakte, waardoor het dier met den wagen achter zich in de vaart onder den wagen terecht kwam, met het nood lottig gevolg, dat het dier, vóór het gered kon worden, was verdronken. Hoogeboezem en zyn dochtertje, die op het rytulg zaten, waren er bytyds afgesprongen, zoodat beiden met den schrik vry kwamen. Leiderdorp: Het onderzoek der verlof gangers door den heer militie commissaris zal voor deze gemeente worden gehouden te Leiden, in het Invalidenhuis, op Woensdag 2 Juni a. 8., des voormiddags te halftien. Door den districts veearts pl. verv. is het mond- en klauwzeer geconstateerd onder do runderen van den veehouder Gys De Jong. Waddingsveea: Alhier trad voor do kiezers op de heer D. De Clercq, uit Nunspeet, de candidaat der kiesvereeniging „Ons Belang" te Gouda. Spreker zette voor een vry talryk

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1