nummer ia het groo'zeil van „Katwyk 45" en het niet opvolgen der voorschriften nopens het uitwijken door „Vlaaroingen 18ü", (.©jn andere overtredingen opgenomen." Het nut der Zandagstvct, beschouwd uit een sociaal oogpunt. •Heden en morgen wordt in de Buiten- sociëteit te Zwolle de jaarvergadering ge houden der „Vereeniging van Nederlandsche patrooDs „Boaz"". Op die vergadering zal worden behandeld de oprichting van een spaar- en voorschot bank „Boaz" en het program van actie der veraeniging. De vergadering werd geopend met eene rede van den voorzitter, onzen stadgenoot den heer A. E. Van Kempen, die, na het welkom en eenige geschiedkundige herinneringen aan Overysels hoofdstad, er op wees, hoe de leden van „Boaz" vreedzame burgers zijn, die maar één dool hebben: het bevorderen van de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen harer leden en onderhoorigen. Het eigeDlyk onderwerp van des sprekers rede was „Het nut der Zondagsrust, beschouwd uit een sociaal oogpunt", eene zaak van onberekenbaar nut, welke in verband staat met het welzijn van een vrij volk, dat niet alloen de wetten des lands, maar nog meer de bevelen van den Qod onzer vaderen te eerbiedigen heeft. Het ontstaan van den Sabbat en de wijze, waarop deze by de Israëlieten gehouden werd, dit alles achtte spr. voldoende bekend. Daarom ging hij over tot de mededeeling hoe de gevende dag der week in den eersten dag werd omgezet. Deze verschuiving van den dag, zeide spr., verordineerde God door Z\jn verordeniDg, dat het genadeverbond twee bedeelingen zou hebbeD, daarin verschillend, dat in de eerste het heil komen zou aan het eindeen in de tweede als uitgangspunt achter ons lag. De rust aan het einde voegt bij den dienst der schaduwen, die doelt op den Christus, Die komt; de rust aan het begin pa6t bij den dienst der vervulling, die uitgaat van den Cbristus, Die Zijn werk volbracht beeft. Deze overgang van den dienst der schaduwen i\\ den dienst der vervulling doorZijn opstan ding op den eersten dag der week tot stand brengende, heeft Christus met goddelijk gezag aan ons de vi.ring van den eersten dag als Sabbat, als rustdag, bevolen. De apostelen, en de Kerk aller eeuwen na ben, hebben in gehoorzaamheid aan dit godde lijk gezag den eersten dag der week als Dag des lleeren aangenomen. Hoe eigenaardig is het, dat do Zondag genoemd is naar de zon, dat schitterend lichaam, de bron van licht en loven. De Maandag is slechts genoom! naar de maan; de Dinsdag naar Tuesca, den god des oorlogs; do "Woensdag naar Wodan, de voornaamste godheid der Scandinaviërs; de Donderdag naar Thor, den go! ces donders; de Vrijdag naar Frya, de godin van het huwelijk, en de Zater dag naar Saturn us. De Zondag staat dus bovenaaB. Van dien dag gaat de verkwikkende glans uit, die alle volgonde dagen bestraalt, en het is natuurlijk, dat men de Zondagsrust, het eeüige middel tot Zondagsviering, als een menscoenrccbt vordert. Niets is, dunkt spr., zelfzuchtiger en liefde- loozor dan dat men met mishagen op den Zondag neerziet. De maat van zes dagen voor den monsch, naar zijne pbysische krachten en vermogens, oin een of anderen eenvormigen arbeid vol to bouden, blijkt juist de aangewezen maat. Gelukkig he3fc men in onzen tyd oog gekregen voor de nooden van het volk. Als ik spreek van het volk, zei de heer Van Kempen, dan bedo-1 ik daarmede voornamelijk de arbeidersklasse. Dat zijn in de steden die grooto scharo van geordende en ongeordende werklhdsn, die een of ander ambacht verstaan, die schare van fabrieksarbeiders; dat z\jn voorts de kleine winkeliers, die zoovelon in getal zijn, dat htt wonder schijnt, dat er nog menschen gevonden worden, die winkelier wenschen to worden. Hieronder behooron ook de brievenbestellers, de spoor- en tram conducteurs, de soldaten, do politie-agenten en andoren. Voorwaar, een respectabel deel der bevolking. Een groot getal hiervan is van de Zondagsrust uitgesloten, en wij mogen niet rusten voor, zooveel mogelijk, aan dat onrecht een einde is gemaakt. Het goddelijk gebod roept ons toe het raderwerk vati ons aardsche leven zooveel te laten stilstaan, als de wet der natuur, die der liefde en de behoefte aan godsdienst op dien dag gedoogen. Natuurlijk wordt betamelijke uitspanning, vo:r wie anders geen ui spanning vinden kan, door dit gebod veeleer aangeduid dan uitgesloten. Wij moeten onze medemenschen zooveel doenlijk vrijlaten, en hen tot rust vanaardschen arbeii opwekken. Oplegging van te strenge Zondagsviering san kinderen achten wij schadelijk, maar het goddelijk gebod verplicht ieder burger, om bui ten do wet der noodzakelijkheid, geen dienst to doen, nbsh dienst van anderen te vorderen. Het leger, de schutterij en de viojt moeten buiten groote noodzakelijkheid van allen dienst worden ontslagen, m daardoor in de gelegen heid worden gesteld om den openbaren etre- dienst waar to nemen. Nering en benyf moRen. op order der over heid, stilstaan, om alles te verhinderen, wat het vieren van den rustdag zou storen. Aan een zeker deel, helaas, aan een groot deel des volks is de rustdag ontnomen. Laat m\j vragen, aldus vervolgde spreker, blijft er iets van Zondagsrust over ia al die geopende winkels, waar koop en verkoop door gaan alsof er geen verschil in dagen is; op alle kantoren, waar de schrijvers 6lechts zoo ver beperkter dienst hebben als de post minder correspondentie aanbrengt? Waarom moeten schepsn op den Zondag gelost en geladen worden, en waarom moeten er in fabrieken mannen, vrouwen en kinderen doorwerken en sloven, omdat het vuur niet mag uitgaan? Ja, zal men zeggen, maar de bakkers moeten toch op Zondag werken, anders eten wij op dien dag geen versch brood. Maar spreker vroeg: Kunt gij over eene spijs, verkregen door uw evenmensch den Zondag te ontnemen, Gods zegen vragen? Metselaars, timmerlieden en smeden, heeft de bouwmanie onzes tyds nog geen menschen genoog ongelukkig gemaakt, dat gy van de zes werkdagen er zeven gaat maken? Waarom moeten er op den Zondag extra- treinen rijden? Heeft het personeel niet nog genoeg te doen, wanneer op den Zondag beperkte dienst van alle vervoermiddelen wordt bevolen? Ja, de Zondag staat van ons volk te worden ontnomen, en de Vereeniging van Neder landsche Patroons, die de belangen harer leden en onderhoorigen voorstaat, mag hierbij niet stilzitten. Wij wenschen ons volk niet naar beneden te stooten, maar het op te heffen. Geef daar om het volk zijn Zondag weerom, den dag van rust, en gy helpt een weing te gemoet komen aan zyn sociale nooden. Zeven dagen te werken en te verdienen is toch beter voor een gezin dan zesdaagsche arbeid I Dit zou waar zijn, als de mensch een doode machine was, maar nu wy te doen hebben met een redelijk, denkend wezen, nu heeft hij, na zes dagen arbeid, rust noodig, om wederom kracht te verzamelen voor de nieuwe werkdagen, die komen. Het Is immers toch uitgemaakt, dat zelfs trekpaarden, op den duur, het veel langer vol houden als zij een dag in de week stilstaan. Zelf3 uw doode machine kan op den üuur niet doorwerken, en is veel spoediger versleten, wanneer zü niet bij tijden stilstaat om ge smeerd te worden. En heeft Heine niet ge- Ijjk, als hij in den weerkeerenden rustdag het middel ziet om van den mensch weer een mensch te maken? Laat den aroeïder zoo noodig op werkdagen wat langer werken; het zal hem nist schaaun, als telkens een dag per week ia rust wordt doo gebracht. Een dag rust na zes dagen arbeid is tot het verkrijgen van stoffelijke welvaart een noodzakelgk vereischte. Men houdt den arbeid langer vol. Het er maar op I03 werken zonder kracht te sparen voor de toekomst, is een even zorgelooze maüier van loven als het er maar op los eten. KOLONIËN. BATAVIA, 15-20 April. De tevredenhtid der regeering is betuigd aan den adjunct landmeter 2de kl. bij bet kadaster L. P. L. Van der Tas, voor de ver dienstelijke wijze, waarop bij zich gekweten heeft van de opdracht, betreffende de kadas trale opneming van den bouwgrond e'er onder- afdeeling West Lombok, afdeeling Lombok. Het voorstel is gedaan, om de toelage van den civiel geneesheer te Banjoemas L. Th. Van Dijk met f 100 te verhoogen en te brengen op ƒ400 's maaods. Den hoer L. Elsbach, particulier onder wijzer alhier, is de onderscheiding te beurt gevallen van to worden benoemd tot officier d'a c a d e m i e. BN.) Aan dr. C. Snouck Hurgronjs, adviseur voor Oostersche talen en Mohammedaansch recht, zal andermaal voor den tijd van twee jaren /"180 's maands wordbn uitbetaald, ter bestrfiiing van uitgaven in het belang zijner werkzaamheden. Voorgedragen tot landmeter 2de kl. bi) het kadaster, de landmeter 3de kl. H. F. Kubr. Dr. Kooke, dir. officier van gezondheid 2de kl. aan het militair hospitaal te Soerabaia, keert volgens de „Soerab. Ct." in de volgende maand voorgoed naar zfin Daensch vaderland terug. De „Deli Ct." meldt, dat de controleur Westenberg, kapitein Romswinckel en inge nieur Faber zich 7 April naar het gebergte begaven, om zich een oordeel te vormen over het meest geschikte punt werwaarts een toegangsweg naar de hoogvlakte zal moeten aangelegd worden. Het „Batav. Nbl." meldt, dat de firma G. Kolff Co., te Batavia, den Deenschen schilder Hugo v. Pedersen, medewerker aan de „Illustr. Londen News" en andere geïllus treerde tjjdscbriften, opgedragen heeft een reis door Java, van West naar Oost, te oader- nemeu, om teekeningen te maken voor een prachtwerk over Java, uit te geven door ge noemde firma en de Erven F. Bohn, te Haarlem. Daar Hollandsche schilders Ten Kate uitgezonderd nooit te bewegen zfin geweest, de natuur van dit wonderschoone eiland in beeld te brongan, (alleen Hardouin en Salm hebben, veertig en vyf-en-twintig jaar geleden, er teekeningen van gemaakt), zal de ver schijning, eerlang, van een werk, nu door een kunstenaar als Pedersen aanvaard, een ge beurtenis mogen heeten. De leeraars by de boogere burgerschool te Semarang B. Slangen en J. W. Segaar gaan wegens langdurigen dienst met een jaar verlof naar Europa. Tot assistent-resident van Sragen is, naar men de „N. Vorst", mededeelt, voorge dragen de assistent-resident ter beschikking van den resident van Soerakarta, Baron Quarles de Quarles. Wordt de heer Q. benoemd, dan is het ook zeer waarschijnlijk, dat de thans door hem bekleede betrekking tegelijkertijd zal worden ingetrokken. Uit Magelang wordt aan het ,Bat. Nbl." geschreven „Met Mei a. s. repatrieert een geacht inge- zetene van ons garnizoen de kapitein-kwar tiermeester Kempere, administrateur van het hospitaal alhier, algemeen geacht en bemind als een humaan chef. Wat, als een nood zakelijk gevolg daarvan, ten zeerste wordt betreurd, is hot vertrek ook van zijn echtge noote mevrouw Kompers Stutterheim. E9n woord van hulde en dankbaarheid aan haar namens het geheele garnizoen zy hier niet misplaatst. Ieder militair, van welken landaard ook, Europeanen zoowel als Ambol- neezen en Inlanders, zien met vereering tot haar op, als zy ook velen thans buiten dit garnizoen nog denken aan de harde Lombok-üagen, toen velen hun gezin achter lieten. Onvermoeid in het inzamelen en geven van kleeding en onderstand en het dagelfiksch be zoeken van de kampementen, bracht zij ook, waar mogelijk, troost aan de achtergebloven vrouwen en kinderen en heeft zfi zich de algemeene vereering deelachtig gemaakt. LOHBOK. Uit Ampenan wordt dd. 31 Maart j.l. aan „De Locomotief" geschreven: Kort geleden ontmoette ik iemand, die by het einde der Lombok-expsditia dit eiland verlaten had en nu weder voet aan wal zettend, zich ni;t weinig verwonderde over den weinigen vooruitgang, sedert dien te bespeuren. Niet weinig laakte by de onge schiktheid van bet Gouverncment om middels zijn bestuurs-ambtenaren gebruik te maken van de middelen, die te zjjner beschikking staan, ter ontwikkeling van de verschi'lende doelen, waaruit de koloniën bestaan. Volgens zyn meening hadden Arapenan en Laboean Haóji nu reeds welvarende handels plaatsen kunnen zyn en de thans braaklig gende gronden veelbelovende ondernemingen. Dio gronden had men dadelijk van de hand moeten zetten, met den aanleg van een spoor- o: tramweg onverwijld een begin moeten makfn; bet vertier zou dan vanzelf wel zjjn gevolgd, zoo meende hij. Ik wees hem op de troebelen van het verloopen jaar on op de weinige sympathie, welko bet Gouvernement by de bevolking aantreft, waardoor het bestuur belemmerd is geworden in de uitvoeiing van zyn plannen. Zijn antwoord was, „dat de troebelen zeer waarscbyniyk achterwege zouden zyn ge bleven, wanneer het bestuur al zyn energie aangewend had om de welvaart des lands ton bate dor bevolking te ontwikkelen." Dat men vóór de troebelen dien weg op wilde, is algemeen bekend. Verzoeken om afstand van gronden werden in ernstige over weging genomen. Men koesterde het plan om de Oost- met de "Westkust door een stoom tram te verbinden. Maar het kwam niet tot een uitvoering, toen duideiyk bleek, dat eerst de weg tot de harten der bevolking moest geëffend worden. Wachten was toen bet consigne en roeke loos zou het^ zeker zyn geweest, had men toen zulke plannen doorgezet. Hopen wy, dat thans niets meer in den weg zal kooien om uitvoering te geven aan hetgeen men reeds vroeger vanzins was op Lombok te doen. Met den dag worden de toestanden hier betor. Van onrust of beroering i3 niets meer merkbaar. Reeds is men bezig de bastions en de draadversperring van de benting te Praja weg te nemen en weldra zullen onze militairen daar niet meer gezien worden. Ook te Sisi is alles tot rust wedergekeerd en zonder zorg kan men daar een deel der ge wapende politie naar elders zien vertrekken. Die het wèl meent met Lombok, 09fene daarom geduld. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij het vendu-kantoor te Soerabaia W. Dlimpel. Benoemd: met ingang van 2 Juni 1897, tot resident van Batavia ae resident van Cberibon Jhr. II De Koek. Ontslagen: Met ingang van 4 Mei 1897, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, do resideut van Bagelen A. Van der Gon Notscher. Verleend: Met ingang van 15 Juni 1897, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aan deu leeraar iu de Frunsche en Engel- sche talen en haar letterkunde aau de afdeeling hoogero burgerschool van het Gymnasium Willem III te Batavia M. P. Van Lierop. Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot commies 1ste kl. eu geplaatst te Kotta-Radja de ambtenaar op non-activiteit J. Remmers, laatst die betrekking bekleed hebbende; tot commies 2de kl. W. Roderichs, tiiaus tijdelijk commies dor 3de klasse; tot chef van het kantoor te Kotta-Radja met ingang van 7 Moi 1897 de commies der 1ste kl. J. Remmers aldaar. O vergeplaatst: Van Semarang naar Singa- radja de commies dor 3de klasse A. A. Brodett. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Bepaald: Dat de tijdelijk onderopzichter 2de klasse L. E. Maks bij de Oosterlijnen geplaatst blijft. Overgeplaatst: Van de Oosterlijnen naar de Westorlijnen de ondoropzichter dor 2do klasse W. F. n. Sekot. Geplaatst: Op de Oosterlijnen de opzichter- machinist der 2de klasse A. H. Altmanu, thans gedetacheerd bij den aanlogdienst. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een jaar verlof naar Europa aan den officier van gezondheid 1ste kl. L. H. Lebbe, den kapitein der 1Qf- A. J. H. W. Hanssen, den ritmeester der cavalerie C. Walraven en den kapt. der art. F. j j ^eeteson, eerstgenoemde wegens ziekte en de anderen wegens langdurigen dienst. Belast: Met de waarneming der betrokking van oden commios bij bet corps ambtenaren, rossor- toerende onder het departement van oorlog, de adjudant-onderofficier der inf. H. Schrauwen met bepaling, dat lij) gedurende zjjn nog loopend ver band dij het leger zal worden gevoerd -voor memorie.'- Verleend: Een maand verlof naar Garoet wegens ziekte, aan den kapt. der art. bij de inspectie der draagbare wapenen te Batavia, W J. Giel. Verlengd: Met een maand het verleend verlof naar Buitenzorg wegens ziekte, aan don lsten luit. der inf. bij het subs.-kader te Batavia, J. K. Dekker; naar Soekaboemi wegens ziekte, aan den kapt. bjj het 18de bat. inf., J. 8chnijder, en aan den lsten luit. der inf. bij het 2de reserve bat., H. C. C. Clockener Brousson. Overgeplaatst: Bij de lilde afdeeling van het Departement van Oorlog de lste luit. bij de lste comp. art. (lste veldbat.) te Batavia, A. Van der Hegge Spies; naai de 3de comp. art. (3de bergbat.) en ter be schikking gesteld van den directeur van den art. constructiewinkel te Soerabaia de lste luit. bij de 5do comp. art. (2de bergbat.) to Salatiga, Th. G. P. A. Boom bij hot subs.-kader te Batavia do kapt. bij de 17de comp. art, te Kotta-Radja, F. F. W. Van dor Zande; naar de 17do comp. art. te Kotta-Radja de kapt. bij de 9de comp. (3de comp. vesting) art. te Batavia, J. J. Van Leeuwen; als administrateur van bet militair hospitaal te Semarang de kapt.-kwartierm. op het bureau van den gew. intendant te Semarang, J. S. C. F. Blankenstein. Verlengd: Met een maand bet verleend ver lof naar Fort-de-Kock, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. bij bet subs.-kader te Padang, J. Goldenberg. Overgeplaatst: Bij de gam. compagnie van Bantam de kapt. bij het 2de bat. inf. te Mage lang A. Jonker naar bet plaats, commando te Soerabaia, de lnit.-kol. der int. bij het G. B. v. d. W afd. van Bornoo geëv. van Pontianak naar Batavia D. La Feber. Met ingang van den datum van terugkomst van verlof op non activiteit gesteld de lste luit. der genie, van verlof uit Nederland teruggekeerd, L. U. H. Derx. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: Tot havenmeester, tevens fungeerend ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Soeme- nep (Madoera), de oudeihavenmeester, tevens loods- conimissaris voor de haven Tandjong-Priok W. N. A. F. K. H. Van Nassau tot onderhavenmeester tovens loodscommissaris voor de haven Tai.djong-Priok, de lste stuurman bij de gouvernements-mnrine J. M. W. Ochsendoi f. Belast: Met ingang van 30 April 1897 met de waarneming der betrekking van havenmeester te Singaradja (Bali) de luit. ter zee 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandsche Marine W. C. B. Wentgens. Gemengd Nieuws. Onder de militairen, die giste ren te Rotterdam uit Indië met de „Lawoe" terugkeerden, bevond zich een Amsterdammer, de 22-jarige fuselier Pieter Tolstra, geboortig uit Wymbritseradeel, die, nadat by in Septem ber 1894 met een detachement der koloniale reserve uit Nymegen naar Iodiö vertrokken was, eenige maanden geleden op Atjeh voor den vyand door een vyandeiyk schot blind geschoten werd aan beide oogen. Den g.heel hulp6loozen Indischen stryder werden door kapit.in Walpot eenige bemoe digende woorden toegesproken, terwyl by hem terzelfder tyd, als een kleine verzachting voor zyn naamloos lyden, namens het Rotterdam- sche comité van het Roode Kruis, een be drag van f 25 ter hand stelde. Met zyn vader, die den ongelukkige op wachtte, is hy naar Arasterdam (Wagenstraat .93) vertrokkon, in afwachtiog van zyn pen sioen. Aan den Westerdoksdyk te Am- sterJam is een stoendrager naar beneden gevallen van een in aanbouw zijnd huis. De ongelukkige werd dood naar het gasthuis vervoerd. Te Smilde is by den burgemeester bericht ingekomen van den aldaar geschorsten gemeente-ontvanger, dat deze de wyk heeft ge nomen naar Engeland, zyne zaken in treurigon toestand achterlatend. Allengs blykt, dat de geschorste zich diep in de schulden had gestoken, waardoor hy zich niet meer kon staande houden. De byna 80-jarige ambtenaar bekloeddo ruim 40 jaar zyne betrekking en stond algemeen bekend als een zeer geacht ingezetene. By eenvoudige leefwijze is het moeilyk te verklaren, wat hem ten val hoeft gebracht. De gemeente is door borgstelling gedekt, maar vele particulieren zullen schade lyden. Tegen een 19-jarige verpleegster in het gesticht „Meerenberg" is twee maan den hechtenis geëischt, omdat z(j door onvoor zichtigheid den dood heeft veroorzaakt van een patiënte. Een der patiënten mo3st naar 't bad. De verpleegster had het bad gereed gemaakt, had zich met de hand van de warmte over tuigd en was toen de patiënte gaan halen. Intusschen was nog in het bad water aange voerd direct uit den stoomketel, dat veel warmer is dan dat gewoonlijk uit de centrale ver warming wordt toegevoerd, zoodat de tempe ratuur 82 gr. bedroeg. Do patiënte word daarin gebracht, verschroeide vreeseiyk de huid en stierf den volgenden dag. 't Bleek, dat de verpleegster volgens voor schrift van een thermometer gebruik moest maken, maar dit gtschieJde ia den regel niet. Eenigon tyd geloden werd de ge- meente-o: tvanger van Westervoort, die reeds twaalf dienstjaren achter den rug had, plot seling ontslagen, zonder byvoegiug van de reden waarom. Toen de ontslagene inzage van dat Raadsbesluit vroeg, werd hem dit ge weigerd. Uit een open brief van den heer J. Duyts, aldaar, aan don burgemeester, blykt, dat dit ontslag in verband wordt gebracht met eene miacier heusche bejegening van B. en Ws. d:or de vrouw van den ontvanger, toen genoemd Jj college kwam om de kas op te nemen, terwyl; de ontvanger afwezig was. Tevens blykt uifc-j dit schry'ven, dat pogingen aangewend worden^ om op het ontslag te doen terugkomen. Twee verzoekschriften zyn aan H. M. do Koningin-Regentes opgezonden. De eigenaars van losse laDderi' in Friesland profiteeron van de malaise in den veehandel. Deze landen worden telken jare aan den hoogstbiedende verhuurd. Ze brengen dit jaar per pondemaat (36J/4 aren) ƒ30 a 40 op. Deze hooge pry zen zyn een gevolg van do omstandigheid, dat vele boeren de koeien vooi^ de tegenwoordige lage pryzen niet willen ver- koopen en dus genoodzaakt zyn om er wel landen by te huren. To Lent, by Nymegen, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Ten huize van den algemeen geachten warmoezier J. Th. Beerends, wiens 24-jarige dochter Elisabeth Maria de bruid was en Donderdag zou trouwenj was het feest. De 17 jarige bakkersknecht J., Klaassen, uit Nymegen, nam, daar aanwezig*, een geladen geweer, dat in een schuurtje hing en maakte er eenige onvoorzichtige bewegingen mede. Plotseling ging het schot af en de bruid, in den hals getroffen, viel voor de voeten harer ouders dood neder. Door de rechterlyke macht van Winschoten is uit Wildorvank geboeid getrans porteerd de landbouwer H. K., die verdacht wordt, in qualiteit van toezienden voogd over minderjarige kinderen, aan hen toekomende erfenisgelden te hebben verduisterd en een valschen eed in zake successierechten te hebben afgelegd. Elfsteden. Twee jongelui uit Oldeboorn, M. Poppes en E. Hooisma, beiden 17 jaar, hebben per rijwiel Maandag de elf steden van Frissland bezocht. Om 4'/4 uur in, den morgen reden zy af, eerst naarDokkum, waar zy, ten gevolge van den harden noord*, oostenwind, eerst om 8 uren aankwamen. Na eenigen tyd gerust te hebben, vervolgden zy hun tocht en kwamen achtereenvolgens te Leeuwarden om 10 uren, te Franeker 11 uron, te Harlingen 12 uren, te Bolsward iyv uur, te Workum 2'/2 uur, te Hindeloopen 3y4 uur, te Stavoren 4 uren, te Sloten 6 uur, to IJJst 8*/a uur, te Sneek 91/» uur en eindelijk om li1/* uur te Oldeboorn terug. Gistermorgen werd even buiten Kampen door een onbezoldigd veldwachter aangehouden de landlooper, die Zondag jl. een meisje, verpleegd in een R.-K. gesticht, te Steenwykerwold, zou ontvoerd hebben, bewerende, dat het zyn kind is. Marechaussees uit Vollenhoven, dien morgen al vroeg te Kampen aangekomen, brachten den man met bet meisje per spoor naar Zwolle, waar heb wel spoedig zal uitgemaakt zyn of de ontvoer der de vader is. Het heeft Maandag, maar vooral Zondag, op verscheidene plaatsen in het zuiden van ons land zwaar geonweerd en gehageld. Te Arcen, in Limburg, aan den grooten weg van Nymegen en Venloo, zyn hagelsteenen gevallen zoo groot als duiveneieren en in het aangrenzende Duitsche stadje Qeldern woedde by en na het onweer een zware storm, waarby op de stadswallen 40 zware boomen ontworteld werden. De Italiaansche roovers, die verleden jaar by Arrica den hertog van Mei- ningen hebben aangerand, zyn gevat. Het zyn twee daglooners uit Roeca di Porpa, die zyn aangewezen door een stadgenoot van hen, die juist op het misdryf was aangekomen. De man had langen tyd geweigerd te spreken, uit vrees voor de wraak der bandieten. Volgens een bericht van de „Swjet" werd de hoofdstad Dorogobusch in het gouvernement Smolensk door een grooten brand geteisterd70 huizen, 2 kerken en ver-, scheiden regeeringsgebouwen zyn afgebrand: INGEZONDEN. Londsrijwielliersteller en Band- rijwielhersteller. Mijnheer de Eedacteur l Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor onderstaande. In de advertentie rubriek van het „Leidsch Dagblad", dat Zaterdag verscheen, kwam een annonce voor met de ondeiteekening van iemand, zich noemende Bondsrüwielhersteller lste klasse, terwfll dezelfde annonce ook to vinden was in bet nummer van gisteravond, mtt dit verschil, dat het „Bonds" wae ver anderd in B a n d-rgwieihersteller lste klasse. Daar de meeste menschen een advertentie voor de tweede maal niet zoo nauwkeurig lezen als wanneer deze voor het eerst is geplaatst, zou het mogelijk zgn, dat deze verandering niet door iedereen was opge merkt. Het zal daarom niet overbodig zijn tr belanghebbenden op attent te maken, dat dizr persoon geen Bondsrüwielhersteller ISte kiasse is, d. w. z. Diet officiéél door den „Algemeene(n) Nederlandsche(n) Wiel- rgdersbona" als zoodanig is aangesteld en dus het recht mist het woord „Bondsrüwiel hersteller" onder zgne annonces te plaatsen. Wellicht tracht hü nu dit gemis te ver goeden door de kleine verandering in „Band- rüwialhersteller", denkende dat onnauwkeurige lezers deze verandering niet zullen bemerken. Aan U, H. de K., mün dank voor da opneming van deze waarschuwing betuigende. Hoogachtend, UEd. dw. Dr. Leiden, A. Gceköop, 19 Mei 1897. Consul v./d. A. N. TV.-B,

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6