ATJEH. Te 'e Gravenhage overleed in den ouder dom van 72 jaren, de heer L. A. Reuvens, oud-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. Het door B. en Ws. van Haarlem opge maakt kohier voor de plaatselijke directe be lasting, dienst 1897, wijst aan, dat lijn •aangeslagen 8939 personen (tegen 8281 in 1896). Het beschreven inkomen is 13,117,100 (tegen f 12,817,000 in 1896), verminderd met de aftrekking voor de laagste 19 klassen ad 5,020,720 (in 1896 f 4,682,110), wordt be lastbaar inkomen f 8,096,380 (in 1896 f 8,134,990). In 1896 was bet percentage 3#/,o pCt.; thans wordt 37/10 pCt. geheven. De Remonstrantsche gemeente te Rotter dam staat op het punt haar oude kerk gebouw te verwisselen voor een nieuw aan den Westersingel. Gisteren werd afscheid genomen van de oude kerk. Ds. Y. A. Groenewegeu had tot tekst voor zijn predikatie gekozen Ps. 103, daar de Remonstrantsche broederschap bij het afscheid wel reden had een dankoffer te brengen voor de van God genoten goedertierenheden. Do spr. herinnerde aan het vele, dat de broederschap in het algemeen en vele leden in hot bijzonder verbond aan deze plaats, waar de voorvaderen den 5den Maart 1619, voor bet eerst in stilte samenkwamen. Het daar gestrooide zaad had vruchten gedragen. Ten slotte wees spr. op den geest, die uitging van de groote samenkomst in 1796, waar verbroedering van alle protestanten op den voorgrond werd gosteld, een streven, dat, naar hy hoopte, steeds bij allen zou voorzitten. üte plechtigheid werd met gebed en het liegen van Gez. 144 gesloten. Na afloop bood een commissie in de consistoriekamer aan het kerkbestuur oen souvenir aan, bestaande uit een aquarel van G. Henkes, het inwendige van het oude kerk gebouw voorstellende. De eerste opvoering van Richard Wag ners „Gütterdammerung" door de Wagner- veroeniging te Amsterdam, had volgens de „Ttl." een schitterend verloop. Het grootsche werk maakte een diepen indruk. De solisten, voor het moerendeel Bayreuther krachten, overtroffen zichzelvea. Het hearen- sn dameskoor der zangvereeniging „Excelsior" vervulde zijn uitgebreide taak met ongewone toewijding en bracht het zijne er toe bi) om door schilderachtige groepeering met de schoone decoration prachtige tafereelen te vormen. Den regisseur en den ontwerper der doeken, die in Weenen werden geschilderd, daarvoor alle lof. Het orkest van het Concertgebouw, onder leiding van den directeur der Wagner-Yer- eeniging, mr. Henri Yiotta, vervulde zijn taak in dit verbazend moeilijke werk op meester lijke wijze. Ondanks de levendige toejuichingen aan het slot der voorstelling, hadden, naar Bayreuther gewoonte, geen terugroepingen plaats, maar werd, na sluiting van het doek, het ijzeren scherm neergelaten. De opvoering van „Götterdaramerung"moet do kroon zetten op de gedeeltelijke opvoerin gen van den „Ring der Nibelungen." Is dat, ondanks de reusachtige kosten (men spreekt van dertig duizend gulden), zoo wordt ook in hetzelfde blad gevraagd, bereikt? Is het genot evenredig aan zulke groote financieels offers Te Helden (dorp) is in den ouderdom van ruim 68 jaren overleden de zeereerw. heer Johannes Hubertus Jacobs, sinds 1875 pistoor der parochie van den H. Lambertus aldaar. Te Nijmegen is in den ouderdom van ruim 80 jaren overledeD pater Auguslinus Henriet S. J., sinds 1878 kapelaan aan de parochiekerk van den H. Ignatius aldaar De pauselijke internuntius, mgr. Tamassi, heeft het voornemen zich Donderdag of Vrij dag a.s. naar Luxemburg te begeven, waar bp eveneens als vertegenwoordiger van den Paus is geaccrediteerd bij het Hof van don Groothertog. Door den heer H. C. Kooiman, te Rot terdam, zijn aan het Museum van Natuurlijke Historie bi) de Rijks universiteit te Leiden, ten geschenke aangeboden oen drietal zeer fraaie Goliath-kevers, verzameld in hetKassaai- gebied, een zijrivier van den Congo. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. H H. studenten, die in aanmerking wen- 8chen te komen om aan de rijks universiteit te Groningen te worden aangesteld als: o. assistent bij de geneeskunde op een 'jaarwedde van f 1000, in te gaan 16 Sept. a. s.; b. 3de assistent bij de heelkunde, op een jaarwedde van f 600; worden uitgenoodigd vóór den 24sten Mei e. k. een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven, aan den Min. van Binnenl. Zaken gericht request in te zenden bij den secretaris van curatoreD, den heer mr. B. Ten Bruggen Cate, Emmaplein, te Groningen. Onze landgenoot dr. Muskens, tweede geneesheer van het sanatorium voor zenuw ziekten te Arnhem, heeft van de universiteit te Boston (Noord Amerika) de uitnoodiging ontvangen, aldaar een jaar werkzaam te wil len zijn en een van de vier onlangs opgerichte polities te bezetten, welke zijn bestemd voor jongo geleerden in de geneeskundige weten schappen. De post- en telegraafdiensten te Gouda zullen vereenigd worden onder het beheer Van één directeur. Onder de gewonde militairen, die dezer dagen per stoomschip „Lawoe" zullen repa- trieeren, bevindt zich ook de soldaat der Koloniale Reserve P. ToUtra, die in Septem ber 1894 met e9Q detachement uit Nijmegen is vertrokken. Op Atjeh heeft hij het ongeluk gehad, door een vijandelijk schot beide oogen te verliezen. fly is wederom by de Reconvalescenten- afdeeling ingedeeld, doch hem is door den minister machtiging verleend om by aan komst reeds dadeiyk met verlof te vertrekken, in afwachting van toekenning van pensioen, dat waarscbyniyk ƒ660 'sjaars zal bedragen. Yolgens het „U. D." *is geen sprake van een verplaatsing der Yeeartsenyschool. Wol zal eerlang overwogen worden, of er niet een einde te maken zal zyn aan het begraven van lyken van dieren op het terrein der school, wat, al geschiedt dit met de noodige voorzorgen, in geen geval goed te keuren is. De officier-machinist 2de kl. G. Yan Os, uit West-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Hr. Ms. paDt8erschepen „Piet Hein," „Evertsen" en „Kortenaer" zyn te Nieuwe- diep vereenigd tot een divisie voor binnen- landschen dienst, onder bevel van den kapt. ter zee Zegers Yeeckens, commandant van Hr. Ms. „Piet Hein." Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 15 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „König" arriveerde 15 Mei van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Maasdam" arriveerde 16 Mei van Rotterdam te Nieuw York; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Mei te Southampton de „Schiedam" vertrok 15 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Admiral", vanO.-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, arriveerde 15 Mei te Lissabon. Een kleine fout. Art. 51 van de kieswet schryft voor, dat de opgave van candid aten moet inhouden „den naam, de voorlettert en de woonplaats van den candidaat." Alsmede dat vorm en inrichting van deze opgave moet worden vast gesteld by algemeenen maatregel van bestuur. Die vaststelling heeft dan ook plaats gehad, en het model is gepubliceerd. Nu wyet „De S:and." er op, dat dit model niet geheel klopt op de wet. De wet toch spreekt van voorlettersen het model eisebt opgave van de voornamen. Wat nu te doen, als de invuller zich aan de wet houdt, en alleen de voorletter opgeeft, en hierop wordt later captio gemaakt? De correspondent in Nederlandsch- Indië van het „Hbl." seinde heden morgen: Zaterdag-nacht maakten onze troe pen een tocht naar Indrapoeri en Selimoen en maakten zich meester van een benting (de correspondent seint: „Atjehbenting"). Het verlies aan onze zijde bedraagt: gedood twee officieren, de kapiteins der infanterie G-. M. P. Scheuer en H. Jacobs, en dertien minderenge wond dertig minderen en de luite nants Jansen (vermoedelijk de tweede luit. der infanterie J. A. Jansen; er is ook een 1ste luit. der artillerie A. C. W. Janssen); en ernstig de tweede luitenant der infanterie H. A. Messemackers van de Graaff, licht gewond de kapitein der infanterie J. N. C. baron Van Heerdt. De vijand verliet de benting met achterlating van 36 dooden. Ken beden aan het Departement van Kolo niën ontvangen officiéél Atjeh-telegram van 1517 Mei meldt het volgende: Gisteren is een benting in het gebergte b(j Lamlinot genomeD, waarbij de vijand 5 dooden acbtorliet. Daarna had een vrij hevig vuurgevecht met een talrijken vijand plaats. Onzerzijds zijn gesneuveld: 1 militair en gewond militairen beneden den rang van officier. Prong Raja is tijdelijk bezet. Gisteren werd de sterkste benting van Pan glima Folim in Glaiing stormenderhand ge nomen. Gesneuveld zgn 1 officier en 16 militairen beneden dien rang. Gewond 5 officieren en 44 militairen be neden dien rang. Onder de 36 dooden, die de vijand achter liet, was een vroeger gedeserteerd militair. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot inspecteur der posterijen cn tologrnphie, ter standplaats Middel- burg, J. A. A. Scbwan, thons directeur van bot post on telegraafkantoor te Sittard. wordende hij voorloopig uitsluitend belast met bet toezicht op don telegraafdienst in do tegenwoordige afdeeliug Breda. Audiëntie. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 20 Mei a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws Burg. en Weths. der gemeente Leiden noodigen, naar aanleiding van de onge regeldheden, die hebben plaats gehad by de eerste dor aangekondigde muziekuitvoeringen in het Park op Dinsdag den 4dtn Mei j!., de ingezetenen uit om, by de volgende muziek uitvoeringen, zich te onthouden van hande lingen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot het verstoren der openbare orde. Zeer tot hun leedwezen zyn zy verplicht geweest aan de politie den last te verstrek ken, om, wanneer by volgende muziekuitvoe ringen de wanordeiykheden worden herhaald, krachtdadig tegen de rustverstoorders op to treden en wanneer dit niet tot het gewenschte gevolg mocht leiden, de vastgostelde muziek uitvoeringen verder niet te doen plaats hebben. Met bet overgaan van „DiePorte von Clevein andere handen is de aan dat koffiehuis verbonden wintertuin heel wat gerestaureerd geworden. De nieuwe café houder, de lieer G. Wormer, heeft hem van oen collectie versche planten en bloemen laten voorzien, terwyi ook de verlichting belangryk is uitgebreid, nu met gasgloeibranders, welke des avonds aan het gezellige lokaal een byzonder zeer helder voorkomen geven. Naar aanleiding van de Leidsche cliënteele, dio de heer H. J. T. Matveld, in kantoor-, school-, teeken- en scbllderbehoeften te 's-Gra- venhage, heeft, is by er op haar verlangen toe overgegaan bier ter stede in de Paarden- steeg No. 4 een filiaal to vestigen. Hoewel het vele jaren geleden is dat zyn vader op de Hoogewoerd langen tyd een zelfde zaak had, is de Daam toch nog zoo bekend dat dit een reden voor hem te moer was om er toe over te gaan. De gelegenheid was er om door ver bouwing van genoemd perceel een ruime en goed verlichte localiteit te verkrygen, dus op een der drukste punten der stad. Aan sigarenwinkels is werkelyk ge n ge brek, maar toch schynen er nog wel by te kunnen. De heer L. I. Kiek althans blykt eveneens van die meening, want hy heeft er een gevestigd aan de Haarlemmerstraat tus- schen Vrouwe- en Paardenstegen. Het is een nttte winkel, vry ruim, goed verlicht en voor een behooriyke bediening van uitstekende waar, naar velen verschillenden sinaak, zal de ondernemer ongetwyfeld wel zorg dragen. Verbazend is de ruimte, waarover de heer P. Van Vliet te beschikken heeft, nu by zyne stalhoudery heelt verplaatst van de Zand straat weer naar de Haven, waar zyne zaak vroeger ook gevestigd was, doch toen in een ander psreeel, dat wegens de vaartverbeteiing is gesloopt geworden. Aan het nu grootendeels verbouwde perceel was tot heden een groote tuin verbonden, welke thans is verdwenen en tot groote, luchtige en lichte bergplaats van de vele nette en onderscheiden rytuigen, met een uitgang in de Westhavenstraat, is vervormd, terwyi daarachter zich de ruime paardenstal bevindt. Er boven is een kolossale, met grind voor ziene vlakte, welke etrst een goed overzicht van de oppervlakte geeft. Het is wel de moeite waard er een kykje te gaan nemen. De Haagsche rechtbank veroor- deelde hedenden man uit Leiden, S. genaamd, die zich schuldig maakte aan diefstal van een schaap uit de weide, tot 3 jaren (de eisch was 5 jaren), en den glazenwasscher te Lriden, die alhier een fietsryder mis handelde, tot 7 dagen, Maakten wy in ons blad onlangs melding van het zeldzame geval, dat iemand met 2yn vierde echtgenoote vyf en twintig jaar gehuwd was, nog zeldzamer feit deed zich eenige jaren geleden te Renkum voor, waar iemand voor de tweede maal in zyn laven zyn zilveren bruiloft vierde. Met zyn eerste vrouw was hy acht en twintig jaar io den echt verbonden geweest. De krijgsraad te 's-G r a v en h a g e heeft by een zeer breed gemotiveerd vonnis den soldaat H. L. D. van het 4de regiment infanterie te Delft, op de pertinente verklaring van den zadelmaker Collard te 's-Gravenhage, bevestigd door tal van aanwyzingen (er waren getuigen, die D. op den bewuston avond en volgende dagen gezien hadden in de Nieuwe Laan, in het bozit van de portemonnaie van Collard enz.) schuldig verklaard aan verrader- lyk gewei Jdadig berooven in den nacht van 17 op 18 Maart jl. te Delft, en hem te dier zake veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, met vervallen-verklariog van den militairen stand. Omtrent het feit, dat Collard eerst had ge sproken van drie man, die hem hadden aan gevallen, overwoog de krygsraad, dat dit wellicht was toe te schryven öf aan groot spraak, öf misschien aan tydelyke zinsver- bystering, doordat hy, bloedende, in zeer be schonken toestand, in guur weder met het benedenlijf in het water gelegen had. Na voorlezing van dit vonnis werd den veroordeelde te verstaan gegeven, dat het voorarrest niet in vermindering van straf was gebracht, doordat beschuldigdes halsstarrige ontkentenis telkens het oproepen van nieuwe getuigen noodig maakte. De veroordeelde zal in appèl komen by het Hoog Militair Gerechtshof. De hom „Sch. 16", die Vrydag op het strandhoofd te Scheveningen voer, is nu van mast ontdaan en geheel afgetuigd, liggende vol water in zee. Hoewel men reeds tydens twee hoogwaterlyden getracht heeft met een kabel om een kaapstandaard haar hooger op het strand te trokken, is men daarin niet volkomen geslaagd. Gisteravond hoopte men echter haar by het eb-ty hooger op te halen om de gaten te kunnen dichten. De proviand aan boord is geheel bedorven, terwyi van het ïyfgoed der bemanning niet veel zal terechtkomen. In de oude vier van „Laga" heeft de volgende niet weinig gewichtige ver andering plaats gegrepen. De 2de boeg roeier bleek, wat styl en hou ding aangaat, beter geschikt te zyn voor slag; een proef, met hem genomen, had het ge wenschte succes, dat er krachtiger gecatcht werd, en hy zal dus op die plaats gehandhaafd worden. De ploeg is nuH. Tromp (slag), F. Brandt, J. Deking Dura, F. Beukema (fcoeg). (i\r s.) Hedennacht heeft te Amsterdam een felle brand gewoed in de Staalstraat in perceel No. 12, waarin was gevestigd het café „De Unie" van den heer L. F. Te Boek horst. De voorzyde van den kelder was ver huurd aan den groent6nhandelaar Van Loenen, de achterzyde in gebruik by den café houder. Boven woonde op de eersto verdieping de weduwe Norden met haar kinderen, daarboven het gezin van den heer Salomons, een diamant slijper, die op de derde verdieping zyn werk plaats had. De brand was ontstaan in het achterge deelte van den kelder. Even na éónen hoor den de bewoners der straat een zwaren slag, gevolgd door een dof gerinkel van glasruiten. Zy snelden naar ramen en deuren en ont waarden een vlam, die door de kelderruiten van psrceel 12 naar buiten sloeg tot de over- zyde van de straat. De familie Van Loenen, vader met twee zoons, die reeds in diepen slaap was gedom peld, werd door den 6lag gewekt en zag zich tot hare verbystering onmiddeliyk omringd door vlammen. Zoo snel zy konden, vluchtten zy, echter waren de vader en een der zoons reeds deerlyk aan gelaat en handen gebrand. Da oude Van Loenen sliep tegen een schot, waarachter de gasmeter van Te Boekhorst stond, zyn zoon lag meer naar voren en is dan ook minder zwaar gewond; de tweede zoon, wiens slaapstede aan een der zijwanden was, kwam met den schrik vry. In het ach^rhuis brandde het er lustig op los. Het huis bestond, als vele getouwen in het oude gedeelte der stad, uit een voor- en achterhuis, gescheiden door een binnen plaats, die als een schoorsteen trok. Dien tengevolge verspreidde het vuur zich zóó snel, dat de weduwe Norden en hare dochter Lena, benevens een kind van den heer Salomonson brandwonden bekwamen, voordat zy de plaats des onheils konden verlaten. Gelukkig waren ook deze kwetsuren niet van ernstigen aard. Alle gewonden werden naar het gasthuis ver- voerJ ter verbinding. Omstreeks kwart voor tweeën scheen de brand gebluscht te zyn. Maar nog altyd steeg uit de tweede verdieping een dichte rookzuil op. Plotseling braken op de derde verdieping de vlammen uit en in een oogwenk brandde do kroonlyst en de vliering lustigjes. Deze nieuwe uitbarsting was echter spoedig be dwongen en om halfdrie was het vuur geheel gebluscht De brand is vermoedeiyk ontstaan in den kelder van Te Boekhorst ten gevolge van een gasontploffing. Maar hoe is nog een raadsel. Te Boekhorst was naar een fesstje in „Strouc- ken". Hy was reeds om halfzeven vertrokken. De vrouw die by hem inwoonde, Stytske By kar, was tot balfelf in het café gebleven en daarna ook naar „Stroucken" gegaan. Zy verklaarde, dat zy geen enkel licht brandend had achter gelaten. Toch is de brand moeilyk anders te ver klaren dan door aan te nemeD, dat een gas kraan open is blyven staan en er vuur of licht aanwezig was, dat aanleiding gaf tot de ontploffing. Waarschyniyk heeft het gas zich ook in het achtergedeelte van het café ver spreid en de brand daardoor een zoo snelle uitbreiding gekregen. H6t achterhuis en de derde verdieping zyn geheel uitgebrand. Voor zoover was na te gaan, was alles verzekerd met uitzondering van den inboedel van mej. Bykar. Van de tweede verdieping werd door de brandweer een gesloten geldkistje gered. Er werd uit zes slangen water gegeven, waaronder twee van stoomspuiten. De commissaris van politie uit de St. Pie- tcrshal, de heer Versteeg, stelde persoonlijk een onderzoek in naar de oorzaak van het onheil. (Hbl.) Zaterdagmiddag omstreeks half drie had naby Gouda een treurig ongeluk plaats. De burgemeester van Zwammerdam, de heer A. J. Van der Meerscb, per fiets van daar naar Gouda rydende, is by de Reeuwyksche brug te water geraakt en, helaas, verdronken. Een bode, die aan den waterkant de fiets vond, vermoedde dat een ongeluk had plaats gehad, waarop een onderzoek werd ingesteld, dat tot bovengenoemde treurige ontdekking leidde. Het horloge van den burgemeester was stil blyven staan op halfdrie. De kastelein A, te Njjmegen, die zich Zondag 2 Mei in een twist met zyn vrouw ernstige messneden toebracht, is Zaterdagmorgen ten gevolge dier verwondingen in het R.-K. ziekenhuis aldaar overleden, Sedert eenige dagen werd te Nieuwepekela, de 20-jarige zoon uit het ge zin van den landbouwer J. L. vermist. By onderzoek bleek, dat door zoonlief een bedrag van f 400 was meegenomen, en niet ongegrond was do vrees dat hy te Bremen op een der Amerikaansche booten passage zou nemen. Onmiddeliyk toog de vader naar Bremen op reis, om, zoo mogeiyk den vluchteling in te halen, maar te laat! Do boot was reeds ver trokken. De arbeider B. Vaartjes vond by het veensteken in de ondergronden, gele gen onder Steenwykerwold, een fraaie ouder- wetsche kan, van glinsterend grauwe kleur. Zy heeft een inhoud van 4 liter en prykt met een hoofd van een vorsteiyk of geesten lyk persoon met langen baard, waarom oei*/ mooie rozenkrans. Ook ondor Oldemarkt vond een veenarbeK der 3 zilveren munten en den volgenden dag| een vergaan zakje met nog 13 geldstukken. Het zyn geldstukken uit den tyd van Filipa, den Tweeden. De man beeft ze voor 30 ver kocht aan den heer S. Van dor Horst, anti-i quarius te Steenwyk. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terechtgestaan Hendrik Jans S., 48 jaar, verlaatmee8ter te Statenzyi (gom. Beerta) wegens beleediging van dr. A. W. Tresling' te Nieuwe-Schans, door rouwbrieven te laten drukken en verspreiden, waarin hy den vroeg-, tydigen dood zyner vrouw wyt aan oDkundo van voornoemden geneesheer. Eisch f 12Q boete of 60 dagen hechtenis. Te Bathmen heeft een loopjongetje van een jaar of tien het erve „Het Oosten- dyk" in brand gestoken. Doordat de ouders van het kereltje behoeftige ingezetenen zyn, moest hy om wat te verdienen reeds zoo jong de deur uit. Hy wilde echter gaarne weder naar huis en om dat nu te kuQnen, stak hy de woning van zyn boer in brand. By de politie te Feyenoord was dezer dagen de opsporing verzocht van den 21-jarigen F. L. G. en werd derhalve zyn signalement bekendgemaakt. Men stelle zich de biydschap der bloedverwanten voor, toen hy Zaterdag in levenden l'tfve voor hen stond, komende van Hamburg. Het geval wilde nameiyk, dat hy zich ver leden Zondag te slapen had gelegd in het ruim van een stoomschip. Toen hy ontwaakte bevond het scbip zich in volle zee op weg naar Hamburg. Door bemiddeling van den consul keerde hy van daar terug. Wieier wedstry d Bordeaux Parys. Tegen veler verwachting is de reuzenwedstryd tusschen Bordeaux en Parys in een overwinning van Rivierre, den winner- ook van het vorige jaar, geëindigd. Ingekomen telegrammen van gisterochtend meldden, hoe Cordaog van don aanvang de eerste was en ook de verdere berichten noemden onzen landgenoot tot Orleans als, eerst voorbijkomende. Angoulême, Ruffec, Couhó-Vérac, Poitiers, Chatelleranlt, Sainte-' Maur, Tours, Amboise, Blois en Orleans pas seerde Cordang steeds met era voorsprong van meer of minder minuten vóór zyn tegen- standers. Te Etamps echter, tasschen Orleans en Parys, dus byna aan het einde van den 600 kilometer langen rit, werd Cordang door zyn gevaarlyksten concurrent voorbygereden. Dit gebeurde te 11.20. Of hier een ongeluk aan den Hollandschen ryder is overkomen, dan wel of vermoeidheid hem den eindkamp deed verliezen, sollen nadere berichten in de Fransche bladen spoedig ophelderen. In het laatste stuk liep Rivierre aanzienlek op Cordang uit en kwam als overwinnaar te 3 u. 10 min. op het Vólodrome de la Seine** aan, waar hy onder geestdriftige toejuichingen van een overtalryk publiek nog twee ronden, reed. Zeventien minuten later kwam Cordang. daar aan, harteiyk begroet als tweede prys- winnaar. Rivierre werd reeds van te voren als de zekere winner boschonwd; toch waren er velen, die hun hoop op Cordang gevestigd hadden, overtuigd van zyn buitengewone eigenschappen als wegryder. De winner had hoofdzakeiyk automobiles als gangmakers. Of hieraan zyo succes is toe te schryven? De gemaakte tyd, 20 uur en 36 min. over de 591 KM., is 42 minuten korter dan die van verleden jaar. Ter vergeiyking volge hier een opgaveder winners sedert 1891 met bun rytyd. Aani-KM. Rijtijd, p. uur 1891 Mills (Engeland).... 26.34.57 21.8 1892 Stóphane (Frankryk) 25.37 22.3 1893 Coltereau (F.)26. 4^52 21.9 1894 Lesna (F.)25.11. 7 23.4 1895 Gerger (Duitschland) 24.12.15 24.2 i A. Linton (Eng.)21.17.18 j 1896 Rivierre (Fr.)21.18.20 28,2 1897 Rivierre (Fr.)20.36 28.8 Als eea bewijs, hoeveel belangstelling de wedstrijd Bordeaux-Parijs ondervond, dient het feit, dat het Paqjsche sportblad „Le Velo" over de 2000 aanvragen heeft ontvangen om den uitslag te Beinon. Een Belgisch syndicaat heeft, gelijk men weet, met de Chineesche regeering gecontracteerd voor een leening van 4,000,000 taels tegen 4 pCt. onder waarborg van de reeds in exploitatie lijnde Chineesche spoor, wegen. Het syndicaat krijgt het recht om een spoorweg te bouwen tnsschen Peking en Han-kau. Bepaald is, dat al het benoodigde voor deze Hjn Uit Belgis zal betrokken worden en dat de bediening zal geschieden met B.lgisch personeel. De gezanten van Engeland en Duitschland hebben tegen deze voorwaarden geprotesteerd, op grond hiervan, dat zij in strijd zijn met de verdragen van mcest- begunstiging, In welonderrichte kringen te Berljjn gelooft men echter, dat de geruchten voorbarig zijn en dat, wanneer een zoodanige leening werke lijk tot stand komt, het nog geruimen tijd kan duren, voordat alle waarborgen voor de leening zijn vastgesteld en de afsluiting onderteekeud is., Te Hamburg is door den ge meenteraad bjj de behandeling der iflwiei- verordening de nummering van rflwiolen ver plichtend gesteld. Te Hezinge (Tubbergen) is een schaapskooi afgebrand17 lammeren ver. brandden.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2