N°. 11419 Dinsdaa; IS Mei. Ao.1897 $sze <§onrant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn° en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Mei. Feuilleton. Jonkvrouw Dcnise. DAGBLAD. FEUS DEZES COURANT: Yoor Leiden per S maanden. f 1.10; Franco per post1.40. Alzonderlyko Nommers0.06. PRIJS DER AD VEST ENT IEN; Van 1-8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17§, Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Oülciëele Kennisgevingen. Inenting* Bnrgemeeatcr en Wethouders van Leiden brengen l>y dezo tor algomeene konnie, dat op Dinsdag 13 April a. s. en tot Dadere aankondigiog op olken volgenden Dinsdag, telkens des namiddags te twee nren, in het Eliaabctbehof aan de Oude Yost, gelegenheid zal worden gegeven tot koBtoloozo inenting van on- en minvermo genden, terwijl op Woensdag 14, April a. s. en tot nadere aankondiging op eiken vol genden Woonedag, des namiddags te hal f- d r i e, medo in hot Elisabethshof, gelegenheid zal beetaan tot inenting tegen botaling van één Gulden. Belanghebbenden worden tevens herinnerd, dat zg slechts zullen worden toegelaten op vertoon van een bewijs hnnner geboorte-inschrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 9 April 1897. E. KIST, Secrotaris. Voor bet tijdvak van 1 Juli 1897 tot en met 30 Juni 1899, is benoemd tot inwo nend apotheker in het ziekenhuis aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer G. F. A, Ten Bosch. De kapt. J. G. A. Frommaon, van het 3de reg. inf. te Vlissingen, zal worden overge plaatst by een der bataljons van het 4de reg. inf. te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand April zya aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: G. Bos, Alfen; L. Doeleman, Amsterdam; J. Hammer, 's-Gravenhage; G. L. v. d. Berg, Groningen; J. Jonk, Winkel; A. De Bruin, J. Bavelaar, niet vermeld. Briefkaarten: H. J. Kruger, L. M. Sandifort, Amsterdam; H. J. De Jong, Haarlem; M. v. d. Steen, F. Van Dyk, W. Feyen, niet vermeld. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: V. Keiler, Plauen; J. Van Rhyn, Port Elisabeth. De kapt. E. K. Blokzyi, van bet 4de reg. inf., is overgeplaatst van Gouda naar Leiden, in verband waarmede de nieuwbenoemde kapt. P. Giel nader bestemd is voor het 5de bat. te Gouda. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde heeft tot leden der commissie tot het samenstellen van de prijs vraag voor een populaire verhandeling over planten-aardrykskunde benoemd de heeren jhr. D. Bas Bakker Jr., d& J. Th. Cattle, H. Groenewegen, J. F. Wilke en H. Witte. De liberale kiesvereenlging Buinerveen en Omstreken stelde voor het district Emmen tot Kamer-candidaat, dr. P. H. Roessiogh, te Leiden. Mr. G. C. Everwyn Lange, dijkgraaf van den Haariemmermeerpolder, Kamer candidaat der liberale party in hot district Haarlemmer meer, zal voor de kiezers optreden, te Sloten 20 Mei, te Nieuwer-Amstel den 21sten, te Aalsmeer den 26sten en te Hillegom den 2Ssten; vermoedelijk ook nog te Bennobroek en Hoofddorp. Als definitief cand. der Centrale a. r. kiesvereeniging in het district Bodegraven, is gesteld mr. Van Briel Sassen, kantonrechter te Woerden. Uit het gemeenteverslag van's-Graven- hage over het jaar 1896 blijkt, dat de bevol king door geboorte vermeerderde met 5723, door vestiging met 14030, totaal 19753 zielen en verminderde door sterfte met 3051 en door vertrek met 10917 zielen, dus totaal 13908, zoodat de toeneming bedroeg 5785 zielen en de bevolking op 31 Dec. 1896 alzoo bedroeg 87,446 mannen, 104,083 vrouwen, totaal 191,529, waarvan 19,926 te Scheveningen, dus 16,637 vrouwen meer dan mannen. Tot de land en zeemacht behoorden 1986 zielen. De bevolking der krankzinnigengestichten be droeg 254, die der gevangenissen 229. De opbrengst der directe belastingen zal nagenoeg f 743,557.38 bedragen. Het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein bedroeg 640 of 1 meer dan het jaar te voren. De totale opbrengst van het vergunningsrecht bedroeg f 64,206 25. Op 1 Mei 1882 bedroeg bet aantal vergunningen 843. De bestrate oppervlakte bedroeg op 31 Dec. jl. 1,291,030 M\ De Hollandsche Maatschappij der Weten schappen hield Zaterdag-middag te Haarlem haar 145ste algemeene vergadering, onder leiding van mr. G. Van Tienhovon. Tot directeuren werden benoemd mr. A. H. Philipse, mr. G. Van Tienhoven, S. P. Van Eeghen en G. A. baron TindaL De voorzitter deelde mede, dat de hoog leeraar A. W. Enschedé, te Groningen, tbans gedurende zestig jaren was verbonden aan de Maatschappy, tot welker lid by in de alge meene van 1837 werd verkozen. Hem werd een feestgroet en heil wensch der vergadering per draad gezonden. Uit de mededelingen van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar van de Archives Neèlandaises des Sciences physiques et naturelles waren verschenen de vyf afle veringen van deel XXX. Met het volgende deel zal een nieuwe serie aanvangen, te drukken by de firma Joh. Enschedé en Zonen en uit te geven door Martinus Nyhoff, te 's-Gravenhage. Van het achtste deel van de werken van Chrietiaan Huygens zyn thans 60 bladen afgedrukt, de overige zyn, wat den eigen lijken inhoud betreft, in proef. Nt het vol tooien van de tafels, zal de uitgaaf in het najaar kunnen plaats hebben. Op een der uitgeschreven prijsvragen, die betreffende het electrisch geleidingsvermogen van eenigo zoutoplossing, by zoovoel mogeiyk verschillenden verdunningsgraad en tempera tuur, zyn drie antwoorden ontvangen. Beslo ten werd, den gouden oereprys te verleenen aan het antwoord, ontvangen onder het motto „II faut se placer en face des problèmes nou veau*." Het naambriefje duidde als schryver aan den Zeereerw. heer J. C. H. Kramers S. J. aan het gymnasium te Katwijk. Voorts werd besloten, indien de inzender van het antwoord onder het motto „die Wahr- heit soil dem Forscher Hauptzwecke sein" zich bekend wil makeD, aan hem een eer volle vermelding zal worden toegekend. Nadat eenige nieuwe prysvragen waren vastgesteld, werden benoemd tot bionenlandsch lid der Maatschappy prof. C. A. Pekelharing te Utrecht, en tot buitenlandsche leden: W. Oswald te Leipzig, W. Nornst te Göttingen, HöDri Moissan te Parys, Cl. Wiakler te Frei burg, L. Renvier te Parys, E. H. Amagas te Bourg, S. Arnhenius te Stockholm, H. Seeliger te Munchen, Maurice Loewy te Parys en A. A. Michelsen te Chicago. Te ScheveDingen is in den ouderdom van 70 jaren overleden de emeritus-predikant S. F. W. Roorda van Eysinga, do onvermoeide stryder voor het spiritisme en een warm dierenvriend. De 70ste verjaardag van den bouwmees ter dr. P. J. H. Cuypers, te Amsterdam, is gisteren in meer huiselyken kring herdacht. Toch kreeg het feest ook nu reeds een eenigs- zias officieel karakter door de hulde, die den 70-jarige door zyn oud-leerlingen werd ge bracht. In het Paviljoen Vondelpark kwamen, tus- schen twee en drie uren, een groot aantal oudleerlingen van den meester byeen om de oorkonde te teekenen, die hem namens hen allen zou worden aangeboden. Tegen halfvier begaf men zich naar de woning van dr. Cuypers in de Vondelstraat, waar van menig huis do driekleur wapperde. Dr. Cuypers en mevrouw CuypersAlber- dingk Thym gaven receptie en talrijk waren de bewyzen van belangstelling, die zy van verschillende zyden mochten ondervinden. Niet alleen dat vel6n hem kwamen geluk- wenschen, doch tal van bloemstukken en telegrammen leverden het bewys van de achting en vereering, die zoovelen voor den grooten bouwmeester gevoelen. De beer P. Snickers bood namens de oud- leerlingen een oorkonde aan. Hy verzekerde daarbij de tolk te zyn van de vereering en hoogachting, welke allen, die de architecto nische kunst beoefenen, voor dr. Cuypers ge voelen, en sprak den wensch uit, dat deze de oorkonde zou willen aanvaarden als het zichtbaar bewys daarvan. Dr. Cuypers was blijkbaar zeer getroffen door dit bewys van genegenheid, hem door zyn oud-leerlingen gebracht en sprak er in enkele woorden z\jn welgemeenden dank voor uit. Na affoop dezer receptie vereenigden zich degenen, die de oorkonde hadden aangeboden, eerst tot een gezellig aamenzyn in „Hollandais" daarna aan een vriendenmaal in „Hötel de l'Europe." Het was tegen negen uren, dat dr. Cuy pers en zyn gezin, door een commissie van hun woning gehaald, zich by de feestgenooten voegden. De jubilaris werd met de zynen onder de tonen van een feestmarsch van het achter groen en bloemen verscholen orkest, naar de feestzaal geleid, waar zy plaats Damen aan de eeretafel en het dessert van het feestmaal werd gediend. De heer PolleD, die als ceremoniemeester optrad, sprak allereerst een woord van wel kom. Hy wees er op, dat de oud-leerlingen zich reeds gelukkig gerekend hadden, dat zy op dezen dag een bewys van erkentelykheid hadden mogen aanbieden, doch nog geluk kiger gevoelden allen zich, nu zy den meester aan den avond van dezen dag nog eenige oogenblikken in hun midden mochten zien. Spreker gaf de verzekering, dat dit samenzyn voor allen onveigeteiyk zou zyn en bracht een dronk uit op het welzijn van dr. Cuypers en zyn gezin. Dr. Cuypers dankte voor deze hartelijke woorden. Hy gaf de verzekering, dat er voor hem, den meester, geen aangenamer feit was, dan dat hy zien thans wederom mocht bevin den te midden zyncr leerlingen. Hy dankte allen recht harteiyk voor de hulde, hem dezen dag gebracht. De heer Jac. Van Straaten, die daarna het woord erlangde, rekende het zich een grooto eer namens allen den meester te mogen danken voor al het goede, dat zyu leerlingen vroeger van hem genoten hadden, voor alles wat hy voor de ontwikkeling der jongeren deed. Spr. wilde dezen avond niet in den breedo uiteenzetten wat dr. Cuypers had gewrocht, zün doel was slechts hem nog met een kort woord dank te zeggen voor zyn liefde tot zyn leerlingen en den wensch te uiten, dat men hem, den meester, nog langen tyd zoo opge wekt en krachtig zou mogen zien als dezen avond. Hiermede was het meer officieele gedeelte van den avond geëindigd. Nog menig harte- lyk en vriendschappeiyk woord werd echter gesproken, vóór het oogenblik van scheiden was aangebroken. Den dag te voren was het feest ter eere van Cuypers zeventigsten verjaardag ge opend 's morgens om 8 uren, toen in de Parochie-kerk van het Allerh. Hart van Jezus, welke door toedoen van dr. Cuypers met mr. Jan Van der Biesen r. q. gesticht werd in de Vondelstraat, een plechtige H. Mis van dankzegging werd opgedragen, waarby het zangkoor der paters Redemptoristen, onder leidiDg van den directeur Hubert Cuypers, de Mis van Halier uitvoerden in den kerkeiy- ken stijl, waarna de 4-stemmige Henrici psalm nisi dominus aedificaver it domum (v. Viatana). De dienst werd verricht door pastoor Thu- nissen, geassisteerd door twee kapelaans. De familie Cuypers werd tot de H. Com mune toegelaten. Een groot getal belangstellenden vulde de kerk. De dag van heden is voor de officieele waar deering aangewezen. Door de Centrale Commissie voor de afdeelingen van Nederland en de Koloniën op de Wereldtentoonstelling te Parys in 1900 is een vry ïyvig boekdeel in het licht ge geven, waarin men de samenstelling der commis8iën vindt, benevens vertalingen van het tentoonstellings-reglement en van de classificatie der inzendingen. In een schryven aan de inzenders geeft de commissie te kennen, dat zy haar taak met opgewektheid aanvaardt. Zy ontveinst zich dus leest men in de circulaire de moeilykheden daarvan niet; maar zy herinnert zich, hoe, van verschillende zyden, zoowel van die van kunst en nyver- heid als van die van den landbouw etn krachtige drang zich geopenbaard heeft om Nederland aan de tentoonstelling te doen deelnemen en hoe zelfs verscheidene groote industrieelen aan de volksvertegenwoordiging hun voornemen hebben te kennen gegeven, de voortbrengselon hunner ny verheid te zullen inzenden. Sedert de laatste maal, nu byna twintig jaren geleden, Nederland op officieele wyze aan een buitenlandsche wereldtentoonstelling deelnam, heeft hier te lande op velerlei ge bied groote vooruitgang plaats gehad. Hier door zyn wy in staat om ook daar, waar wy op vroegere tentoonstellingen moesten te kort komen, met eere tegenover het buiten land in het strydperk te treden. Om echter haar taak naar behooren te kunnen vervullen, behoeft de commissie den steun en de medewerking van allen, zoo autoriteiten als particulieren, die de verschil lende takken van ons volksbestaan vertegen woordigen. Zy noodigt dus hen en in het byzonder de kunstenaars, land- en tuinbouwkundigen, nyveren en handelaars uit om die medewer king te verleenen, door op ruime schaal deel te nemen aan de tentoonstelling en mede te werken tot een waardig optreden van Neder land en zyn koloniën. De commissie gelooft niet, dat het noodig is op de voordeelen te wyzen, die een wereld tentoonstelling, te Parys te houden, aanbiedt boven die in andere plaatsen. Zyn er enkelen, die zich weinig nut voorstellen van deelneming, omdat zy van oordeel zyn, dat de hooge be schermende rechten, door Frankryk geheven, een beletsel zyn tot uitbreiding der handels- relation, dan vergeten zy, dat het hier niet geldt een tentoonstelling voor Frankryk alleen maar een, waar alle landen vertegenwoor digd zyn, waar bezoekers uit de gansche wereld samenstroomen en waar men mei afnemers uit alle landen in aanraking komt en nieuwe handelsbetrekkingen sal kunnen aanknoopen. Het is dus een algemeen belang om te trachten op de tentoonstelling een zoo vol ledig mogeiyk beeld te geven van het beste, wat op het gebied van wetenschap en kunst, landbouw, ny verheid, handel en koloniën wordt voortgebracht, en bet is daarom, dat de commissie met vertrouwen tot deelneming opwekt. Het bureel der Centrale Commissie is go- vestigd Hofspui 6 te 's-Gravenhage, en bestaat uit de heeren J. T. Cremer, voorzitter, Aug. M. J. Hendrichs, M M. De Monchy, onder voorzitters; G. H. Hintzen, C. Lely, S. J. Graaf Van Limburg Stirum, H. W. Mesdag, mr. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen, J. D. Onder water, mr. N. G. Pierson, mr. C. J. Sickesz, G. A. Baron Tindal, J. W. IJzerman, mr. H. Zillesen, secretaris, jhr. S Van Citters, pen ningmeester en D. Baron van Asbeck. Heden is het veertig jaar geleden, dat de zeereerw. heer A. J. Brouwer, regent van het seminarie Hageveld, tot prlestor gewyd werd. £6) Zal dan mijnheer Artémon -werkelijk Artémon Bicher zal binnen drie weken Ow echtgenoot zyn." O, papa, ik smeek u, handel toch niet zoo overhaast. Ik ken hem in het geheel nog niet." Maar ik ken hem en dat is voldoende. Ge zult tjid genoeg hebben om kenniB met elkaar te maken, a'i3 ge met hem getrouwd zult zijn. Bovendien kent ge hem al van aanzien, en ge weet, dat by er heel knap uitziet, en ik veronderstel, dat hy u ook byzonder knap vindt, omdat hy met u wil trouwen 1" Misschien is het zyn vader wel, die gaarne zou willen, dat ik zyn vrouw werd, en heeft hy zelf part noch deel aan dit aanzoek." Neen, 'kindlief, een jonkman van dertig jaar is zelfstandig genoeg om in zulk een belangryke zaak volgens eigen inzicht te handelen." Rosa slaakte een zucht en haar vader vervolgde aldus: Voor niets ter wereld zou ik myn ©enige dochter willen dwingen een man te nemen, die niet in alle opzichten aanbevelens waardig was, en als Artémon Richer geen jong, ryk en innemend jonkman ware, van voor name familie; wanneer hy, in het kort, niet voldeed aan alle eischen, die een jong meisje kan stellen, dan zou ik zyn aanzoek zeker hebben afgeslagen, maar dit hnneiyk over- treft myn stoutste verwachtingenWelnu, wat zegt ge er van, Rosa?".... Waarom bedankt ge my niet voor al myn zorgen, in plaats van zulk een treurig gezicht te zetteD, alsof ge het ongelukkigste meisje ter wereld waart?" - Ik ben zoo verwonderd, papa, dat ik byna meen te droomen," antwoordde Rosa verlegen. „Het denkbeeld om te gaan trouwen komt my zoo vreemd voor en zoo onver wacht I Ik had daar nog nooit aangedacht." - Het is beter, dat ge verrast zyt dan dat ge nog tien jaar op een man zoudt mooten wachten, om dan misschien ten slotte nog te moeten blyven zitten, evenals de dames Arnoux en zooveel anderen. Ik begryp wel, dat ge door dit onverwachte aanzoek verrast zyt, maar wanneer Artémon u maar eerst een bezoek gebracht heeft, en ge eens goed kennis met hem gemaakt zult hebben, dan ben ik er zeker van, dat ge buitengewoon met hem ingenomen zult zyn." O, neen, papa, ik ben zeker, dat ik hem nimmer zal kunnen beminnen," zei Rosa, terwyi ze snikkend het gelaat met beide handen verborg. Wat moet dat beduiden?" vroeg de notariB ontevreden. „Ge zult toch zeker niet zoo dwaas zyn, om de beste party van het geheele departement af te slaan, niet waar? Ja, ik bogryp het wol: Ge hebt zeker ge droomd van een prins uit den een of anderen roman, en ge wilt wachten tot er iemand komt, die aan dat ideaal beantwoordt!" Deze spot maakte Rosa nog bedroefder. Het was haar onmogelijk te zeggen, hetgeen ze zich had voorgenomen, en ze gevoelde zich niet in staat haar tegenwerpingen uit te spreken. De moed begaf haar en haastig ver liet ze het vertrek, om zich in haar eigen kamer op te sluiten, zonder zelfs te luisteren naar de troostende woorden van haar vader, die haar vroeg, toch vertrouwen in hem te etellen, omdat hy heter dan zyzelve wist, wat dienstig was voor haar geluk. Zooals wel te verwachten was, waren Rosa's tranen niet in staat hem van besluit te doen veranderen. Hy schonk geen de minste aandacht aan haar tegenwerpingen, en toen hy zich op het kasteel „La Pinède" liet aandienen, was de notaris in de vroolykste gemoedsstemming. VIII. Graaf De Vódelles viel het dadeiyk op, hoe het gelaat van notaris Lescalle van vreugde straalde, en hoe verlangend hy BCheen te zyn, een gesprek aan te knoopen. Nadat hy den notaris een stoel had aan geboden, begon graaf De Védellea aldus: U scbynt vandaag byzonder goed ge stemd, notaris." Inderdaad, heer graaf," luidde het ant woord. „Ik ben nooit droefgeestig gehumeurd, en bovendien heb ik op het oogenblik alle reden om tevreden te zyn. Myn zaken gaan niet Biecht." Ik heb hooren zeggeD, dat uw zaken zelfs zeer voorspoedig gaan." Ja, heer graaf, ik kryg dagelyks nieuwe cliënten in alle plaatsen van hel departement." Uw relaties mosten wel zeer uitgebreid zyu, notaris. Ik veronderstel, dat u veel families uit don omtrek kent." Ik ken byna alle families, om niet te zeggen: alle families uit deze streek." U hebt zeker uit myn brief begrepen, dat ik er in toestem om een van myn boer- deryen te verpachten aan Jean Benard, op de voorwaarden, die hy wenscht?" Ja, heer graaf, en ik ben byzonder ver heugd, dat u dit besluit genomen hebt. Ik ken Jean Benard nu al twintig jaar, en ik kan u verzekeren, dat hy een eerlyk man en een zeer bekwaam landbouwer is. Hy zal uw grond zeer productief maken." Ik ben altyd geneigd om uw raad te volgen in dergeiyke zaken, want ik weet, dat u veel verstand hebt, notaris, en dat u ook veel kennis hebt van alles, wat op den landbouw betrekking heeft, terwyi ik daarvan byna niets weet." Zonder my aan grootspraak schuldig te maken, beer graaf, durf ik toch zeggen, dat weinigen zooveel studie gemaakt hebben als ik van alles, wat betrekking heeft op de admini stratie van landgoederen in deze proviDcie." Ik geloof, notaris, dat u niet alleen een groote ondervinding hebt op dat punt, maar dat u ook in veel andere zaken een uitstekend raadsman zyt, en dat u ook my een goeden raad zoudt kunnen geven in een zaak van intiemen aard." Ik wil u niet verbergen, heer graaf, dat myn buren dikwijh hun toevlucht tot my nemen, wanneer ze raad noodig hebben in zaken, waarvoor veel tact en ondervinding noodig zyn." Dat is juist wat ik wilde zeggen, notaris. U zyt iemand, wien men alles kan toever trouwen, en daarom zou ik gaarne eens met u spreken. U weet zeker, dat ik twee zoons heb, niet waar?" Ja, heer graaf, ik wist dit, hoewel ik persooniyk alleen mynheer Jacques ken een alleraangenaamst jongmensch, in alle opzichten." Hy i3 byzonder bekwaam en hy heeft zich als rechtsgeleerde al onderscheiden. Men. zou hem gaarno te Marseille willen houden, en men doet al het mogelyke om hem tz overreden zyn plan te laten varen, om zich te Parys te vestigen. Jacques zou gaarne da politieke loopbaan kiezen, en ik twyfel niet of by zal zich daar spoedig een invloedrijke positie weten te verschaffen, maar wat zyn broeder betreft, dat is iemand van geheel anderen aardl" Spreekt u over mynheer George?" Ja." Hij is, geloof ik, nog zeer jong." Toch niet zoo jong, als u wel deukt. Hy zal over eenige dagen den leeftyd van een en twintig jaar hebben bereikt. Tot op zyn zeventiende jaar gaf hy ons reden tot de schoonste verwachtingen. Hy was een zeer schrandere jongen en scheen het ver te zullen brengen." iWordt vervUgi.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1