N». H418. Maandag W Mei. A°. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Jonkvrouw Denise. b .■■—Tl M.l PRIJS DEZER COURAKT: Voor telden per 8 maanden1.10. Franco per post. 1.40. Mzonderlyke Nommere0 05. PRIJS DER ADVERTEÏfTIËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grooterè letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofiiciëele Kennisgevingen, KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van de verlofgangers der militie te land. Bargemeeetor en Wethouders van Leiden; Gezien het bealnit van den heer Commissaris der KoniDgio m de provinoio Zoid-Hollacd, van 22 April 1897 (Provinciaalblad No. 21.1, houdende regeling ▼an het onderzoek van de verlofgangers der militie 'te land; Gelet op art. 139, 2de lid, der Klilitievret; Brengen ttr "kennis van de in deze gomoente gevestigde verlofgangers der milit e te Jand, die vóór den laten April 11. in het genot van onbepaald verlof gestild zijn, ongeacht do lichting, waartoe zij behooren, mot uitzondering alleen van hen, d e in do maand JuDi e. k. in werkelijken dienst mosten komeD, dat hot in art. 138 van voormelde wet be doeld onderzoek zal p'aata hebbon in hot Invalidenhuis (ingang door do Koppenhinksteeg aan de zijde der Èooglandsohe Kerkgracht), en wel: voor do verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1891 on vroegere jaren, en van 1892, op Dinsdag 1 Juni 189 7, des morgens te halfrien, en voor hen, behoorende tot de lichtingen van 1898, 1891, 1895 en 1896, op denzelfden dag, des morgens te halfolf. Do botrokken verlofgangers worden bij deze herin nerd aan hunne verpliohting om tor inspectie te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, bun bij bet vertrek met verlof medegegeven, van hnnne zakboekjes en van LuLne verlofpassen, terwijl voorts hunne aan dacht wordt geveetigd op de bepaling van art. 130 der wet, volgens welke de verlofgangers wordon geacht onder do wapenen te zijn Diet alleen ge durende deu tyd, dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeeD, wanneer zij in uniform zgn gekleed, zoodat zg, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaits, voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bg het naar buiB keeron, te dier zake zullen worden gestraft volgens Let Crimineel 'Wetboek en het Boglement van Krijgstucht voor het krggsvolk te lande, bij gemeld art. 130 toepasselijk verklaard. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 13 Mei 1897. E. KIST, Secrotaris. Financiëele Kroniek:. Het karakter der Beurs onderging in deze week eene merkbare verandering ten goede, dank zy den beteren tydiogen op politiek gebied. Londen en Farys zonden steeds hoogere koersen en de navolging daarvan te Amsterdam kwam spoedig en gewillig. Natuuriyk werden de geopende vredesonderhandelingen tusschen Turkye en Griekenland met vreugde begroet, to meer, nu de bemiddeling daartoe door alle mogendheden in treffende eendracht wordt geleid, waaruit de gevolgtrekking is te makeD, dat de oorlog als geëindigd kan worden be schouwd. De stemming op de Europeesche Beursen is daardoor veel aangenamer ge worden, niet zoozeer, omdat men aan de gebeurtenissen in het Oosten zulk een buiten gewoon gewicht hechtte, dan wel, omdat de onzekerheid omtrent mogeiyko verwikke lingen, welke een langdurige oo log wellicht zou kunnen doen ontstaan, zal verdwynen. Maar nog krachtiger drang tot een opge wekte stemming kwam van Lonlen, want daar ontstond eind6iyk eene sedert lang ge- wenschte verbetering in den desolaten toe stand der goudmyn-waarden, als onmiddeliyk gevolg van de gewyzigde politiek in de Transvaal; en juist de markt der goudmyn- aandeelen was de hoogst gevoelige plek der Londensche Beurs. Het bericht, dat de Trans- vaalsche regoeriDg tot milder bepalingen tegen over de uitlanders bereid bevonden wordt, deed de donkere schaduw van de ge vreesde oorlogswolk verdwynen. De Lon densche Beurs heeft buitengewoon hevig en lang van een crisis in myn waarden te lyden gehad en het is niet te verwonderen, dat de eerste deugdeiyke aanleiding bet sein gaf tot eene krachtige en belangryke verbetering. De Beurs had cus aanleiding in overvloed, om in gunstiger stemming te verkeeren, en byna alle soorten kenmerkten zich dan ook door een vast verloop. Alleen de afdeeling der Petrol ou m-waarden gaf teleurstelling, door de flauwere houding voor de meeste aandeelen. Dat in deze afdeeling eene reactie moest intredoD, kon, zooals de zaken in den laatsten tyd werden overdreven, wel worden voorzien. Er moest een oogenblik aanbreken, waarop het publiek, en vooral de speculatie, genoeg kreeg van petroleum, en dat oogenblik schijnt thans aangebroken. De groote eischen, ia den laatsten tyd aan de markt gesteld, hebben eindelyk een toestand van vermoeidheid doen ontstaan en daarvan zyn do teekenen in de laatste dagen duidelyk waar te nemen. Een tegenvaller was de in scbryving op de aandeelen Moeara Enim, waarvan 40 pet. werd toegewezen. De specu latie heeft blykbaar op dit groote bedrag niet gerekend en nu trachten de niet-serieuze in schrijvers zoo spoedig mogelyk, al is het met verlies, van al dien overvloed af te komen en vandaar het in den laatsten tyd ongekende verschijnsel, dat de nieuwe aandeelen beneden den inschryvingskoers worden verhandeld. De nog in den dop zynde nieuwe Rumeensche en Indische Pctroleum-maatschappjjen mogen met dezen gewyzigden toestand terdege reke ning houden, want niet onwaarschijnlijk zou een fiasco bet antwoord zyn op hun pogen, om thans nieuwe maatschappijen „er in te brengen." In den toestand der Petroleummarkt is geen enkele ongunstige wending te bespeuren en vermoedelyk zullen voorloopig by de meeste Indische ondernemingen geen teleurstellingen te vreezen zyn, doch deze markt heeft vóór alles rust noodig en de aandeelen moeten eerst een tyd in bedaarde handen zyn go- bleven. De afdeeling der tabakaandeelen toonde eensklaps een onverwachte reactie. De zoo by uitstek gunstige pryzen, voor de tabak op de veilingen van dit jaar behaald, zyn voornamelyk te danken aan de gewilde qualiteit der aanvooreD, voornamelyk door de lichter gekleurde soorten. De laatste aanvoeren van ruim 1800 pakken Sumatratabak hebben nu door de belangryke hoeveelheid van zwaar der en donkerder blad een ongunstigen indruk gemaakt en de taxatiën waren zeer teleur stellend. Als nu de mindere qualiteit maar niet tot het laatst bewaard isl Aandeelen Ned.- Amerik. Stoomvaart zyn langziam stygende. Er bestaat by de continentale maat- schappyen een werkwaardig va6te geest om de tarieven op te voeren, en is nu door de Ham burg lyn weer tot eene verhooging der tus- tusschendekspryzen overgegaan. In Europeesche staatsfondsen was weinig handel, doch de stemming bleef gunstig. Portugeezen konïen iets profiteeren van de opgeruimde stemming, waarin de Parysche markt verkeerde, doch hierdoor wordt de financiëele toestand van het land niet beter en zonder dat beteekent die opge wektheid niöt veel. Het is der Spaansche regeering ge lukt met de Bank van Spanje een overeen komst te treffen, waardoor zy tydelyk met nieuwe geldmiddelen zal worden geholpen. De Bank zal voor verdere oorlogskosten de noodige voorschotten geven en ontvangt daarvoor een onderpand van 200 millioen Pesetas nieuwe obligatiën, welke gedekt zyn door douane-inkomsten. Hieruit zyn twee ongunstige gevolgtrekkingen te maken, nl.: dat door gedeeltelyke verpanding der douane ontvangsten voor nieuwe schuld de positie der oudere schulden zwakker wordt, en de enorme vermeerdering van den schuldenlast van het land. Reeds vroeger is er in deze kolommen op gewezen, dat het restant der jongste binnenlandsche leening f-p09dig geheel verbruikt zou zyn en nu worden wter nieuwe schulden aangegaan tot ordtrdrukking der opstanden, waarvan het 6ind nog niet is te voorzien. De vlottende schuld van Spanje is inmiddels tot 457 millioen gestegen, en het wordt steeds mo.ilyker te overzien, hoe Spanje zich uit het doolhof van schulden zal kunnen uitwerken. Turksche fondsen zyo, niettegenstaande de berichten der aangeknoopte vredeson ler- handelingen, niet opgewekt. Wellicht is deze houding in verband te brengen met geruchten, dat spoedig eene reorganisatie der Turkacbe financiën zou worden ter band genomen. Het is niet onmogeiyk, dat de Porte, in haar over moed door de behaalde overwinningen, meent, dat de kredietwaardigheid van Turkye grooter geworden is, öf dat zy thans van de gelegen heid wil profiteeren om financiëele hervor mingen door te dryven, waartoe zy anders in gewone omstandigheden niet zou hebben durven overgaan. De mogendheden hebben toch ten duideiykste getoond, dat ten slotte niemand don Turk durft aanvatten, en de Turk zal daarmede terdege rekening houden. Voor Braziliaansche fondsen is bet vertrouwen in den laatsten tyd zwakker ge worden en er zyn wel teeken6n, om aan een minder gunstigen financiëelen toestand te ge looven. Er loopen geruchten, dat de regeering, behalve de Centralspoorwegen, ook nog an lere lynon zou trachten te verpachten, hetgeen zy zeker niet uit weelde doet. De regeermg van Uruguay biyft volharden in de zeer prompte overmaking der remises naar Londen, voor den dienst der schuld, doch even vol hardend blyven de verminderingen der inko mende rechten aanhouden, welke sedert het begin van dit jaar ongeveer by het vorige zyn teruggebleven. Mexicaansche fondsen liepen niet onbelangrijk in koers terug. In de eerste plaats ondervond op de Londensche markt de zilverprys eene verdere verlaging, en aan den ongunstigen invloed daarvan kon den deze fondsen zich te minder onttrekken, omdat ook de inkomende rechten gedurende de maand April belangryk zyn teruggegaan. De vermindering tegenover de voorgaan ie maand bedraagt niet minder dan 390,000 doll. Peruvians waren de geheele week sterk gevraagd voor Londen, waardoor eone aan- zienlyke koersverbetering ontstond. Naar het gerucht gaat zou de regeering aan het onder handelen zyn over het sluiten eener nieuwe leening, waar'oy aan de oudere waarden een behooriyke regeling zou worden aangeboden. Deze geruchten zyn evenwel al meermalen gehoord, zonder dat het ooit tot een resultaat kwam; het is nu voor de houders der deben tures te hopen dat het ditmaal anders zal uitkomen. Transvalia's ondervonden veel belangstelling van de speculatie, in verban 1 met de belangryke ryzing der mynwaarden op de Londensche markt. De Amerikaansche Spoorweg- markt toonde een plotselinge verbetering, welke evenwel minder door Amerika dan wel door Europa is te voorschyn geroepen. De groote stoot ging ook hier van Londen uit. Nu de horizon der goudmynwaarden op gehelderd is, heeft men daar ook belangstel ling voor andere waarden, en concentreerden zied deze ook tot de zoo verlaten Ameri kaansche markt. Amerika volgt dus eigeclyk nu nog Europa, doch wanneer de positie der Spoorwegmarkt in Europa vast biyft, zal Amerika wel gewillig volgen. De handel in Amerikaansche waarden was vry uitgebreid. Vooral Central-Shares, Atchisons en Norfolks werden in groote bedragen door Londen gekocht. Vol gens Engelsche bladen zou een Engelsch consortium de nog ia het bezit van het reorganisatie-syndicaat zynde gewone aan deelen dezër Maatschappy hebben overge- noa.on. De reorganisatie der U nion-Pacific zal vermoedelyk geruimen tyd verschoven worden, daar zich verschillende moeilykheden hebben voorgedaan. Hierdoor zyn dus de aandeelhouders weer eenigen tyd van het schrikbeeld der bystorting bevryd; als uitstel nu maar afstel was! De ontvangst-cyfers der Canadian-Pacific blyven een enormen vooruitgang aantoonen, waartoe de groote ontwikkeling dtr myn-industrie, waarop in bet jaarverslag reeds werd gedoeld, veel by draagt. De verschillende waarden St.-Louis en San-Francisco bleven gevraagd, in verband met het gerucht, dat op de eerste Preferente aandeelen een dividend- uitkeering van 2 pet. zou plaats hebben. Rijnlandsche Bank. EERSTE KAMER. Spoorweg TarikSoerabaia. Het ontwerp tot aanleg van genoemden spoorweg vond een gunstig onthaal. Eenige leden verklaarden, dat huns inziens eene nieuwe verbinding niet gemist kan worden. Zy vertrouwden, dat met de uitvoering van het nieuwe plan spoedig voortgang zou worden gemaakt. Waarom, vroegen sommige leden, biyft, ofschoon nu de rivier tusschen beide ligt, het verbod van goederenvervoer over den tramweg Soerabaia-Sepandjang en zyne geprojecteerde verlenging naar het zuidwesten gehandhaafd? Sloomtrambanen in Groot Atjeh. Gevraagd werd wie de verantwoo rdelijkheid draagt voor den tegenwoordigen toestan i in Atjeh en voor de hervatting der agressieve uittr.iding. Opgekomen werd tegen de langdurige en biyvende uitbreiding van onze postenlinie, waartegen in de Eerste Kamer meer dan éénmaal werd gewaarschuwd en waarvoor van de volksvertegenwoordiging nooit gel den zijn gevraagd. Er werd op gew -zen, dat ten onrechte in hetVoorl. Verslag der Twoedo Kamer over dit wetsontwerp wordt opgemerkt, dat de Staten-Generaal mede verantwocrdelyk zyn voor de politiek, gedurende vele jaren ten aanzien van Toekoo Oomar gevo go, onder anderen door jaarlyks de gelden voor di-ns legioen toe te staan. Het trok de aandacht, dat de minister van koloniën verzuimd heeft in zyne Mem. v. Antw. op die vergissing te wyzen. Gevraagd werd waarom generaal D yker off terstond na don afval van Tockoe Oam-ir is teruggeroepen, terwyl aan generaal Vetter onbeperkte volmacht tot bandelen werd ge geven. Er werd op gewezen, dat de Sta!en- Generaal niet volledig zyn ingeli ht geworden en dat de verantwoordfiykhd 1 voor den buidigen toestand op A'juh op de Regeering rust. Da Staten-Generaal, en met name de E°rste Kdmor, kunnen voor den tegen woor- digen toestand aldus wordt betoogd - in geen enk l opzicht verantwoordeiyk worden gesteld. Nu de Regeiring gemeGnd heeft op eigen verantwoordelijkheid te mogen handelen en daarvoor reeds tal van mil'.ioenen heeft uitgegeven, vroeg men waarom zy nu de machtiging komt vragen voor een bttrekkelyk gering bedrag en op een ondergeschikt punt, maar waardoor de verantwoor Jelykheid wordt gelegd op de Kamer voor een uitgebreide en blijvende vestiging in do vallei van Groot Atjeh. Andtre leden konden z:ch met oio opvatting niet vereenigen. In het midden 1 .tende of óo Regeering de Kamer had moeten raadplegen, meenden zy, dat de genomen maatregelen thans doorgevoerd moesten worden. Eenige inlichtingen werden voorts aan de Regeering gevraagd met betrekking tot het strategisch object en politiek co9l, dat zy door deze zeer kostbare en buitengewone krachts inspanning denkt te bereiken. Voorts, w lko macht er noodig wordt ge icht om Gighenen Pedir v<m vyandeiyke benden te zumr n. Hoeveel bataljons er ia Atj.h voortdurend zullen moeten verblijven. Welke maatregelen noodig zullen zyn om deu bestaanden toestand gedurende vele jaren vol te houden en wat de financiëele gevolgen daarvan zullen zyn? 24) Met neergeslagen hoofd, alsof hy droomend voortliep, keerde hy naar het kasteel terug. '-Gedurende het ontbyt sprak by geen woord !en toan zyn vader en zyn broeder zich hadden verwyderd, bleef hy tegenover zyn moeder zitten, in gedachten verdiept. George," zei de gravin vriendeiyk tot ,haar zoon, „ik heb u een boodschap over te brongen." Eea boodschap?" vroeg George, ,1k be* ^gryp niét, wio ter wereld voor my een bood schap kan hebben." Men heeft my daar juist een brief van jonkvrouw De la Pinóde overhandigd", her nam de gravin. De wangen van den jonkman werden opeens met een hoogroode kleur bedekt. Denise was van morgen in de kapel," vervolgde de gravin. „Ze schryft my, dat ze ons beloofd had om tegenwoordig te zyn by de eeiste H. Mis, die in onze kapel zou iworden opgedrageD, en hoewel ze meent, dat het voor ons allen beter is, dat ze hier niet meer komt, heeft ze toch woord willen houden, en heeft ze ook van ganscher harte haar ge beden van morgen met de onze vereenigd. Ze eindigt haar brief met de volgende woorden: tZoudt u zoo goed willen zyn, om aan uw zoon George te zeggen, dat ik nu myn belofte ^•b vervuld, en dat ik misschien Lter ook van hem de vervulling zal vragen van de belofte, die hy my gedaan heeft?" O, wat moet dat alles toch beduiden?" vroeg George, terwyl hy plotseling opstond. „Wat is er toch gebeurd? Waarom wil Denise niet meer hier komen?" Nadat mevrouw De Yédelles eenige oogen- biikken had geaarzeld, was ze tot de over tuiging gekomen, dat het maar beter was, haar zoon de volle waarheid mede te deelen. Wanneer ge niet zoo verstrooid waart, beste jongen", zoo zei ze, „en wanneer ge meer aandacht hadt voor alles, wat er om u heen voorvalt, dan zoudt ge wel bemerkt hebben, dat Jacques verliefd is geworden op Denise, en daags nadat Denise van hier is vertrokken, heeft Jacques zich naar Toulon begeven, om aanzoek te doen om naar hand. Het spyt my, dat ik u moet mededetlen, dat ze hem heeft afgeslagen; dat is voor ons allen een groote teleurstelling geweest." Heeft ze Jacques afgeslagen?" riep George verwonderd uit. „Goddank," voegde hy er by, maar zóó fluisterend, dat zijn moeder het niet verstond. „En heeft Denise my deze boodschap gezonden?" vervolgde by, terwyl een uitdrukking van vreugde op zyn gelaat kwam. „Heeft ze zich myn belofte nog her innerd?.. Toen verliet hy opeens haastig het vertrek en ging naar de olyfboscbjes, die zich tot aan den oever der zee uitstrekten. Hy was erg gejaagd en het overige gedeelte van den dag bracht hy door met stil te blyven zitten, het gelaat In zyn handen verborgen, of langs het strand te loopen terwfil hp bh zichzelven mompelde: „Ze heeft Jacques afgeslagen, en my heeft ze deze boodschap gezonden!" Een paar dagen na de mwyding van de kapel kwam notaris Lescalle te La Ciotad terug, en toen gaf hy spoedig gevolg aan de uitnoodiging van graaf De Yódelles, wiens brief hy in zyn studeervertrek vond liggen, maar voordat by zich naar hel kasteel begaf, had hy nog een ander onderhoud, dat voor hom van zeer aangenamen aard scheen ge weest te zyn. Nauwelyks een half uur na zyn terugkeer had de notaris namelyk bezoek ontvangen van den heer Richer De Montlouis, den vader van den éléganten Artómon. Na eenige onver schillige zaken te hebben gezegd, vervolgde zyn bezoeker aldus: Myo bezoek van vandaag heeft een zeer gewichtige reden, mynheer Lescalle. Ik kom namelyk om voor myn zoon Artémon aan zoek te doen om de hand van uw dochter." De notaris bad op deze mededeeling wel een weinig gerekend, maar toch achtte hy het voor zyn oogmerken dienstig zich ver wonderd te toonen en op vriendelyken toon te vragen: Hoe is het mogelyk, dat zulk een eer ons te beurt valt van de zyde van de aan zienlijkste familie uit deze streek?" Ik kan u daarvan da natuurlykste uit legging geven, notaris," antwoordde de heer Richer De Montlouis. r,Myn zoon Artémon kon namelyk onmogeiyk ongevoelig blyven voor de bekoorlykheden van uw dochter. Reeds t09n hy baar voor de eerste maal zag, maakte zfi een diepen indruk op ziin gemoed, en Artémon zou de gelukkigste mensch van de wereld zyn, wanneer u hem als schoonzoon zoudt willen aannemeü." Rosa is nog wel wat jong om te trouweD, mynheer Richer De Montlouis," zei de notaris. Dit is een gebrek, dat alle dagen miDder wordt," zei de bankier met een luidruch tige lach. Maar ik vrees, dat do bruidsschat, dien ik haar kan meegeven, u al te bescheiden zal voorkomen." Wat geeft u haar dan mee?" Veertig duizend franken." Men had my gezegd, dat u haar een bruidsschat van zestig duizend franken mee ten huwc-lyk gaaft." U vergist zich, mynheer Richer. Ik geef haar veertig duizend franken, en ik verzeker u, dat zelfs dit bypa myn draagkracht te boven gaat." Welnu, notaris, u zult daar misschien nog wel eens over nadenken. Ik vraag u geen onmiddeliyk antwoorddat wil zeggen, dat het nog niet vandaag behoeft te zynU zult zeker uw ochtgenoote wel eerst over die zaak willen raadplegen. Ik durf my echter vleieD, dat, als u ons voorstel gunstig gezind zyt, er geen hinderpalen ia den weg zullen komen." Twyfelt u dan aan myn gevoelens, myn heer Richer?" Dat wil zeggen, notaris.... Ik bedoel, dat u i.iet altyi ut onze vrienden behoord hebt." Wat mjet dat b.duiden, beste mynaeer Richer?" Kon am, laten wy maar openhartig mi t elkaar praten, notaris! Wy staan nu aan den vooravond van de verkiezingen, en u weet wel, dat u eerst beloofd hadt, Césaire De Croix fonds te zullen stouneD." O, ik begryp u al," dacht de notari?» by zichzelven. „Op den bodem van dit huwe ïyksaanzoek ligt de verkiezingsquaestie en op den uitslag daarvan heb ik oen invloed, dir niet te versmaden is." Wat ik den heer De Croixfonds beloofd heb," vervolgde de notaris luide, „is allee.' dit: ik heb my namelyk verbonden hem be hulpzaam te zullen zyn by den aankoop var een landgoed in deze streek, omdat het bezi daarvan een noodzakelyke voorwaarde is, om verkiesbaar te zyn." Jawel, en dank zjj uw goeden zorgen, beeft hy bot kasteel „La Pinède" byna voor een appel eU een ei kunnen koopen." Ik heb gehandeld zooals myn plicht als notaris en als vriend van de familie my voor schreef. Ik had in het geheel de bedoeling niet, u of uw familie te beuadeelen." Ik wil het gelooven, maar als wy het met elkaar eens worden omtrent het voorstel, dat ik u daar juist gedaan heb, kunnen wö dan op u rekenen, wie de tegencandidaat ook moebt zyn?" Ik heb my tegenover niemaud anders verbonden. Ik ben geheel vry in myn ban- delwyze." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9