Weiland Munnikenpolder. ryk verbruikt is, hoewel de jaariyksche uitgave per hoofd ki de jaren 1871 '78 grooter was. De oorzaak van dat weder stijgen van het verbruik, na een voorbijgaande verbetering, is niet recht aan te geven. KOLONIËN. BATAVIA, 15-20 April. De krijgsraad te Padang heeft den lsten luitenant der infanterie E. H. Hubers van Assenraad veroordeeld tot ontzetting uit zyn militair ambt, met ontzegging van het recbt, om ooit weder bi) de gewapende macht te diensn of een betrekkingjvan militair geëmploy eerde te bekleeden, ter zake van ontrouw in twee militaire administration. E3n gratificatie is toegekend van respec tievelijk f 2500 en f 2000 aan dr. Th. J. Van Buuren, gewezen directeur der Hoogere Bur gerschool te Soerabaia, thans met verlof in Europa, en dr. K. H. Mertens, wd. directeur der Hoogere Burgerschool te Soerabaia, eerst genoemde als belooning voor bet verrichten van het hem door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid opgedragen onderzoek der antwoorden op de van regeeringswege uitgeschreven prijsvraag voor het vinden van een verpakking van gouvernementszout en de laatste als belooning voor zijn ingevolge opdracht van den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid verleende medewer king bij bedo.ld onderzoek, zoomede voor verschillende andere door hem uitgebrachte deskundige adviezen in het belang van het zoutmonopolie. Eervol ontslrg uit den militairen dienst is gevraagd door den 2den luitenant der genie E. Tirion. Den officier van administratie 2de klasse G. H. Hamersma is vergunning verleend om wegons langdurig verblijf pw particuliere ge legenheid naar Nederland terug te keeren. Het vonnis van den krijgsraad te Kotta- Kadja, waarbij de kanonnier Asnapi do moordenaar van luitenant Korfmacber werd veroordeeld tot de straf des doods, middels den strop, na voorafgaande vervallen-verkla ring van den militairen stand, is bij arrest bekrachtigd. Op de voordracht voor de betrekking van resident van Batavia staan: de resident van Madosra D. H. Fraenkolde resident van Cherioon jhr. H. De Koek; en de resident van Bantam J. A. Hardeman. Aan den minister van koloniën is de uitzending verzocht van een hulpprediker ten dienste van de inlandsche christen-gemeenten bier te lande. Het behoud van aanspraak op bevorde ring gedurende den verloftijd is verzekerd aan den officier van gezondheid der 1ste klasse J. B. F. M. Berger. De hoofdonderwijzer aan de 2de school te Padang J. Van der Woude heeft wegens ziekte overplaatsing gevraagd naar een koel klimaat. Door den civiel geneesheer te Pekalongan dr. C. O. G.lpke is aan de Regeering, onder mededeeling, dat het hem gelukt is bewijs te leveren, dat de zoogenaamde tropische lever abcessen het gevolg zijn van een worm, die waarschijnlijk door het eten van vleesch in het lichaam van den naensch wordt gebracht, het verzoek gedaau, om een som van f 300 te zfiner beschikking te stellen voor het nemen, voortzetten en beëindigen van wetenschappa- lijko proeven op runderen en hoornvee, paarden sn varkens. De 1ste luitenant plaatselijk adjudant te Padang P. H. Speltie heeft het verzoek gedaan om, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa. De 1ste luitenant Aussems, die reeds bij verschillende specialiteiten hulp heeft gezocht voor de stijfheid van zijn been, ver oorzaakt door een kogelwonde bij den overval te Lombok, en die van dr. Mezger te Parijs de verzekering heeft ontvangen, dat geen beterschap meer mogelijk is, geeft daarom den moed niet op en is thans te Londen onder de behandeling van een masseur, van wiens bekwaamheden een groote roep uitgaat. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Kotta-Radja, voor het verrichten van griffierswerkzaamheden, de ambtenaar ter beschik king van den president van den raad van justitie te Padang mr J. H. W. B. Visser. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de magazijnmeester 1ste kl. bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java M. Van Vliet, de ge wezen klerken bij het Departement van Financiön F. A. Voogd en H. Diepenhorst, de gewezen klerk bij 's lands gevangenis te Soerabaia H Postina, de gewezen venduafslager bjj het vendukantoor te Grisseo (Soerabaia) F. J. Jansen, de gewezen opziener bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen to Paniangkat (Westerafdeeling van Borneo) C. Tos6ensobn en de gewezen venduafslager bij het veudulcantoor te Soerakarta L. Croes. eerst genoemde met ingang van 10 Augustus 1897 en op verzoek. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een maand verlof naar Sindanglaia wegens ziekte de 1ste luit.-kwm. bij het subst.-kader te Batavia K. Musch. Overgeplaatst: Naar de 18de comp. art. (1ste borgbatterij) te Kotta-Radja. de 1ste luit. bij bii de 4de comp. art, (4de bergbattenjj te Kotta- Radja, J. C. P. \V. A. Steenkamp naar de 4de comp. art (4de bergbatterij) te Kotta- Radja, de 1ste luit. bij de 15de comp. (5de comp. vesting) art, te Willem I, J. De Boer naar de 4do comp. art, (4de bergbatterij) te Kotta- Radja, de lsto luit. bij de 6de comp. art. (comp. van Atjeh en Onderlij te Kotta-Radja R. J. H. Vreo naar de 6de comp. art. (comp. van Atjeh en Onderlij te Kotta-Radja, de 2de luit. bi) de 13de comp. (4de comp. vesting) art. te Batavia K. A. Pfeiffer. DEPARTEMENT VAN MARINE. Over geplaatst: Van de „Sumatra" op de „Gedeh" als commandant en teven9 oudstaanwezend zee officier Je Batavia, de kapitein luitenant ter zee J. Bollaan; van de „Koningin Wilhelmina" op de „Sumatra" als commandant, de kapitein-luitenant ter zee H. Slot; van de „Gedeh" op de „Atjeh" als 1ste officier, de kapitein-luitenant ter zee J. II. Calmeijer; van de „Atjeh" op de „Koningin Wilholmina" als 1ste officier de kapitein-laitenant ter zee H P. Nctsclior. T ij d e 1 ij k opgedragen: De function van lsten officier op de „Atjeh" tot aankomst van den nieuwen titularis, de luit. ter zee 1ste kl. L. J. Van Heioma. Bij den dienst der Gouvernements-Marine. Benoemd: Tot lsten machinist, de ambtenaar op non-activiteit J. W. J. Rotteveel, laatst die betrekking beklcdd hebbende en geplaatst aan boord van het stoomschip „Sperwer" te Bali. Overgeplaatst: Van het stoomschip „Sperwer" te Bali op het stoomschip „Havik" te Atjeh, de 2de machin. G. J. Dassel. Eervol ontheven: Van liet bevel over Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra" en over geplaatst op Hr. Ms wachtschip „Gedeh en bela9t met het bevel over dien bodem en met de betrekking van oudstaanwezend zeeofficier te Batavia, de kapt, luit. ter zee J. Bollaan. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh" op Hr. Ms.'fiegat „Atjeh" de kapt. luit. ter zee J. H. Calmoyer, onder eervolle ontheffing vud het bevel over eerstgenoemden bodem en van de betrekking van oudstaanwezend Zeeofficier te Batavia en belast met de betrekking van lston officier aan boord van laatstgenoemden bodem. Opgave van passagiers, van Batavia vertrok ken per Franschen mailstoomcr „Tibre", gezag voerder Gregorj adjunct-inspecteur der posterijen Kal en echtgenoote, mevrouw De Sturler, mevrouw de weduwe Rudolph en 2 kinderen, de heer Van Bosse en echtgenoote, dir off. van ge zondheid A. K Enthoven, met echtgenoote en 2 kinderen, officier van gez. 1ste k). H. K. J Van den Bussche, echtgonoole en 4 kinderen, off. van gez. 1ste kl. H. Brcitenstein en echtgenoote, de heer J. Bergendalil, de heer Uhmann, Dr. H. Sieber, de heer Barke Honan, de heer Robt. Schittler, mevrouw Da ('osta, de heer De Bruijn, de heer Franssen van de Putte. BUITENLAND. Groot*!irl f.nnnlb. In de parlementaire enquête commissie over den inval in Transvaal werden gisteren drie ontcijferde telegrammen, geadreseeord aan de Chartered Company te Kaapstad, ter tafel gebracht. De voorzitter deelde mede, dat dit de eenige waren, die betrekking hadden op het onderwerp der enquête. De telegrammen werden niet voorgelezen. Daarna werd gehoord de heer Charles Leonard, de voorzitter van het hervormings comité te Johannesburg. Breedvoerig deelde hy mede, wat voor den inval aan den Rand geschiedde, benevens zijn onderhoud met Rhodes te Kaapstad. Rhodes verzekerde hem, dat zelfs de Hollanders ln do Kaapkolonie een verandering in het bestuur der Z.-A. Republiek met vreugde zouden begroeten. De leden van het hervorenings-comité wilden een nieuw© grondwet invoeren; zy verlangden geenszins de Britsche vlag te bijschen. Over dit punt was met Rhodes een plechtige over eenkamst aangegaan. De gotuige verklaarde, dat bij in Zuid- Afrika geboren was, dat bij daar zyn gebeelo leven gewoond had en dat hy niets tegen de Boeren bad, doch dat hfi en anderen tot revolutie genoodzaakt geworden waren door de algeheele miskenning hunner rechten. Verder zeido Charles Leonard nog, dat hl) na Jameson's inval terstond naar Johannes burg wilde terugkeeren, maar Rhodes smeekte getuige en Hamilton by hem te Kaapstad te blijven, waar zy bem helpen konden. Later had getuige naar Transvaal willen terugkeeren, maar bjj was van plan veranderd, hetgeen hy als vrij man mocht doen, zeide by; by meende zyn vrienden uit het bervormings- comité beter te kunnen dienen door als hun pleitbezorger naar Engeland te gaan. Leonard gaf niet toe, dat hy weggeloopen was. De Kaapkolonie kon hem voor een politiek ver grijp met uitleveren. Getuige erkende nu geen zin te hebben naar Transvaal terug te keeren, ofschoon by daar eigendommen had, die de Transvaalsche regeering wegens zyn afwezig heid verbeurd had verklaard. De heer Labouchere onderwierp Leonard aan e?n uitvoerig kruisverhoor, waarby o. a. uitkwam, dat Leonard in Transvaal slechts 150 pd. st. in het jaar betaalde, niettegen staande hij een inkomen had van 10,000 pd. st, zoodat Leonard persoonlijk zeker niet over te hooge belasting klagen kon. De heer Labouchere had te voren geprotes teerd tegen Leonards langdradige uitpluizing van allerlei oude grieven. Minister Chamberlain kwam toen tusschenbeide ten gunste van ge tuige, zeggende: „Wy hebben de andere party gehoord, laat nu Leonard uitpraten De heer Labouchere antwoordde, dat hy dan verplicht zou zyn nieuwe getuigen by te brengen om LeoDard tegen te 6preken. Het verder verhoor van den heer Charles Leonard leverde niets nieuws of belangryks op. In de volgende week worden Harris, Beit en Maguire verhoord. - Eergisteren is een deel van de brigade artillerie, die uit Engeland naar Zuid Afrika vertrekt, ingescheept. Elk van de twee schepen, die de drie batterijen vervoeren zullen, krygt 9 vyftienponders aan boord. Sedert 1S82, schryft een Engelsch blad, is uit Engeland nog niet zoo'n aanzienlyke artillerie-macht als een brigade uitgezonden. Toen ging het naar Egypte. De Grieksch-Tnrlische oorlog. In het Grieksche leger raoet het er treurig uitzien, volgens een verhaal van een reporter van de „Daily News". Drie dagen lang stroomde de regen op de verslagenen neer en het grootste deel had geen tenten, onvoldoende kleeding en voediQg en zelfs gebrek aan het zoo noodige brand hout. De laatste reservetroepen waren van Athene in gewone dril-uniformen gekomen en hadden ontzettend van koude te ïyden. Góen wonder, dat onder dio omstandig heden bet bericht van de aanneming der be middeling, door de mogendheden aangeboden, met een gevoel van verademing in het leger vernomen werd. Het antwoord dar Porte op de nota der mogendheden is nog niet bekend, maar intus- schen z\jn de Turken opgerukt naar Domo- kos, dat zy na een zwakken tegenstand der Grieken hebben genomen. Misschien zal na dit nieuwe wapenfeit de Porte toestemmen in den wapenstilstand. Het heet, dat de Sultan den wapenstilstand wel wil toestaan, maar de militaire party is er sterk tegen. De Turksche strijdmacht in Thessalië wordt nog altyd versterkt. Vier bataljons van de divisie te Janina hebben zich vereeüigd met zes bataljons ten Oosten van Larissa en vier bataljons uit Diakata. Zy zyn gezamenlijk opgerukt naar Kalambaka, waar, volgens de „Times", de legers van Janina en van Elassona zich by hen zullen voegen. In St.-Jamea Hall (Londen), waar in den aanvang van het Creta-geschil zooveel geest driftige redevoeringen gehouden werden in byeenkomsten van Philhellenen, is thans weder zulk een bijeenkomst geweest. Het spreekt vanzelf, dat de toon, welke daar nu heerschte, aanmerkelijk veranderd was. De Grieken-vrienden durven zelfs niet meer denken aan de mogelykheid dat de krygskana nog keeren zal. Het eenige, wat zy van de Ëngelsche regeering verlangen is de handhaving Van het Grieksche grondgebied. Voorts hopen zy, dat de autonomie, die voor Creta gepro clameerd zal worden, een werkelyke autono mie zal z\jn, nameiyk zóó, dat de Turksche heerschappy geheel gebroken wordt en de inwoners zeiven het recht zullen hebben, te beslissen over het bestuur en de souvereiniteit. Konstantinopel, 14 Mei. Men gelooft niet dat de Porte op de nota der mogend heden antwoorden ^al vóór de Turken Domo- kos genomen hebben en de legers dan door het Othrys-gebergte van elkaar gescheiden zullen zyn. De Turken zullen waarscbynlyk vandaag Domokos biuDentrekken. Athene, 14 Mei. Een telegram uit Arta spreekt van een bloedig gevecht ssdert den morgen by den berg Gnbovo. Aan beide zyden werden ernstige verliezen geleden. Het ge vecht wordt voortgezet. Twee brigades Grieken met veel kanonnen, twee compagnieën sapeurs en eeD eskadron ruitery vechten met de Turken, die bijna ge6n artillerie hebben. De Grieken hebben de eerste linie der Turken teruggeworpen, maar stuiten op de tweede linie op bard- nekkigen tegenstand. Op verscheiden punten 2yn de soldaten handgemeen geworden, en de troepen staan over bet geheel zoo dicht op elkaar dat de artillerie niet schieten kan. Men spreekt van 500 Grieken, die buiten gevecht zyn gesteld. Om Nikopolis wordt er sedert gisteren gevochten. D o m o k o s, 14 Mei. (6 u. des avonds.) De Turken zyn naar Phersala teruggetrokken. "W e e n e n, 14 Mei. Volgens een telegram uit Konstantinopel heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken aan den deken van htt corps diplomatique medegedeeld, dat Domoko, na een zwakken tegenstand van de zyde der Grieken, is ingenomen. Konstantinopel, 14 Mei. In antwoord op de nota, waarin de mogendheden hun bemiddeling aanbieden, heeft do Porte den ambassadeurs laten weten, dat de Sultan die zaak eerst in behandeling kon nemen na het Bciramfeest. Athene, 14 Mei (10 uur 'savonds.) Uit Arta wordt bericht, dat het gsvecht by Gri- bovo geëindigd is met de bezetting van ver scheidene hoogten door de Grieken, van wie 400 man, waaronder 25 officieren, buiten ge vecht gesteld z|jn. De sfcryd zal morgen hervat worden. Sedert 4 uren richt een flottille van kanon- neerbooten een aanval tegen Nikopolis van de binnenzyde der golf van Ambracia uit. De Turksche batteryen aan den zeekant zyn spoedig tot zwygen gebracht; die aan de land- zyde antwoordden levendig. De Turken boden een krachtig verzet; met het aanbreken van den nacht eindigde het gevecht. Alle pogingen van het leger te Epirus z(jn thans gericht op de inneming van Nikopolis en van Frevesa. Wanneer het doel is bereikt, dan zal het leger aanrukken op Pcntepigadia, tsnzy inmiddels de wapenstilstand mocht zjjn afgekondigd, die steeds als aanstaande wordt beschouwd. Telegrammen, PRETORIA, 14 Mei. De ernstige en hoffe- lyke wyze, waarop de enquête der regeerings- commissie naar den toestand der mynindustrie word geleid, heeft groote voldoening veroor zaakt. De commissie zal de volgende week de directeuren der Nederlandsch-Zuidafrikaan- 8che Spoorwegmaatschappy en den vertegen woordiger der dynamietfabriek ondervragen. Het besluit van den Volksraad, waarby de immigratie-wet wordt ingetrokken, heeft pre sident Kruger de grootste populariteit ODder de vreemdelingen verschaft en het uitzicht op een oorlog geheel doen verdwynen. Men verwacht met ongeduld de bevestiging van het bericht, dat Engeland weigert het voorstel van de Transvaalsche regeering in overweging te nemen, om de internationale Zuidafrikaan- sche quaesties aan de uitspraak aan een arbi trage te onderwerpen. ST PETERSBURG, 14 Mei. Op hot baan vak Dorpat-Walk is gisteravond een militaire trein ontspoord. Er zf'n 2 officieren en 100 soldaten gedood, 60 soldaten gewond; 16 wa gens werden vernield. Er is eene commissie naar do plaats des onbeils gezonden om een onderzoek in te stellen. CHICAGO, 14 Mei. (A. H.) De „Cincinnati Price Current" zegt met betrekking tot de varkensindustrie, dat de vleeschexporten sedert den lsten Maart grooter zyn dan het rorig jaar en geiyk aan 500,000 varkens, daarenboven de toeneming van 5 pet. in ge slachte beesten, sedert het begin van het seizoen, te niet gedaan, doordien de aange voerde varkens lichter zyn dan het laatste jaar. Té Chicago wérden in de afgeloopen week 125,000 varkens geslacht, tegen 95,000 in de voorgaande. LONDEN, 15 Mei. Gisteren werd uit Canea aan de „Times" geseind, dat met de inscheping der Grieksche troepen van Creta begonnen was, Da datjalle moeiiykheden uit den weg waren geruimd. LONDEN, 15 Mei. Uit Peking werd gisteren aan de „Times' geseind dat Sheng Uajen een leeDing van vier roillioen taels tegen 4 pCt. verkregen heeft van een Belgisch syndicaat, onder waarborg van de reeds aangelegde spoorwegen, benevens het uitsluitend recbt een spoorweg tusschen Peking en Hankau aan te leggen. Kerkelijke Berichten. A 1 f e n. Geréform. Kerk. Zondag-voorm. te halftien Ds. Schuurman. Des nam. te 6 uren Ds. Schuurman. Ned. H9rv. Kerk. Zondag-voorm. te halftion Ds K. W. Vethako. Dos nam. te 6 uren Ds. K. W. Vtthake. Beursbericht. Amsterdam, 15 Mei Oos tenrijk met lokale koopers zeer vast, Meirente 86, Juli 85Ya- Prru flauw, op Londen, 85/t, Preferente aandeelen 103/%- Debentures 42. Overigens nage: oeg onveranderd, zwak. Portu go] 21. Amerik mede zwakker. Central S'/i- Petroleum: Rumeensche 165, Palembang 102, Moeara Enim 95. Prolongatie 3. Ofticiëelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden noodigen, naar aanleiding van de onge regeldheden, die hebben plaats gehad by de eerste der aangekondigde muziekuitvoeringen in het Park op Dinsdag don 4d.n Mei j!., de ingezetenen uit om, by de volgende muziek uitvoeringen, Zich te onthouden van hande li >gon, welke aanhiding zouden kunnen geven tot het verstoren der openbare orde. Zeer tot hun leedwezen zyn zy verplicht geweest aan de politie den last te verstrek ken, om, wanneer by volgende muziekuitvoe ringen de wanordelykheden worden herhaald, krachtdadig tegen de rustverstoorders op te treden en wanneer dit niet tot het gewenschte gevolg mocht leiden, de vastgestelde muziek uitvoeringen verder niet t9 dosn plaats hebben Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 15 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester on Wethouders v*n Leiden brengen ter elgemeene keDDie, dat door SOPHIA HELENA LA RIVIERE, vrouw van ADRI^NUS DE VRIES, albior woonachtig, eon verzookeobrift is ingediend om ver gunning voor den kleinhandel in eterkon drank, in bot perceel Hooglnndeche Kcrk-Koorstecg No. 11. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 15 Moi 1897. E. KIST, Secretarie. Marktberichten. Leiden, 16 Mei. Granen: Do aanbiedingen worden gaandeweg minder. Do markt verkeerde in vaste etemming, de behoeften zijn echter niet groot zoodat- er weinig omging en do prijzen nagenoeg onvor- andtrd bleven. Van Tarwe en Rogge werd van eerste qnaliteit weinig aangeboden. Voerartikelen blijven nog goed gevraagd. Zaden zonder omgang. Witte Tarwe 5.90 a 6.75. Roode 6.90 a 6.60, Walla-Walla 7.— a/"7.25. Poolecho per 80 KG. Roggo ƒ3.50 a 3.80 por 74 KG. Zomergerst 3.20 a 3.50, Winter- 3.50 a ƒ3.80, Chevalier- ƒ4.20 a ƒ5.40 per HL. Haver ƒ3.30 a ƒ3.65 per 50 KG. Groene Erwten ƒ5.a 5.20 per HL. Paardenboonen 4.80 a ƒ5.10 per HL. Buivenboonoa ƒ6.75 a ƒ6.40 per HL. Bruineboonen 6.a 7.50 per HL. Koolzaad 9.76 a 10.50 per HL. Kanariezaad 5.25 a 6.50 per HL. Hennepzaad 5.75 ƒ6.60 per HL. Boter. Aanvoer 14,620 kilogr.1ste qualit. per /40.— a 48.—, 21e qualit. per V* vat ƒ30- ƒ38.— lite qnalit. per kilogr. ƒ1.a 1.20; 2do qualit. per kilogr. f 0.75 a ƒ0.95. Lange Zwarte Turf 180,000 stuks, ƒ3.— a ƒ3 25 per 1000. SclliGdatu, 14 Mei. Noteering van de Nake- laare. Montwrja 7.25. Jenever ƒ11.25, idem Amst. proel 12.75 per Ned. vat en zonder fu9t, zonder de belasting. Spoeling-commissie ƒ0.40 per ketel. Noteoring van den Brandersbond. MoulwlJuƒ63^ K ror beet. ct.. /on lor fut ei zonder belasting. Londen, 14 Mei. Frieeche Boter 78 a 82 ah. LEIDEN, 15 Hel. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 11° C. 51.8° Fahrenheit; hedenraorgeu 8 uren 10.51 C. 50.9' F.; 's middags om 12 uren 13' C. 55.4° F.; 'snamidiaga 4 uren 14° C. 57.2° F. Da gemeenteraad van Leiden zal Don derdag 20 Mei 8., des namiddags te drie uren, eene vergadering houden, waarin o. a. zal worden aan de orde gesteld de benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureelen. In den namiddag ontvingen wy per Neaerlandscho mail ook de Batavische bladen van 15—20 April. De anti rovol. kies vereen, te Krabben- dyke he3ft voor het kiesdistrict Hontenisse de heer J. Donner, van Goes, candidaat voor de Tweede Kamer gestold. De „N. Gron. Crt." van heden meldt het volgend"e: Dezer dagen kon men in Hollandsche couranten lezen, dat de heer De Groot, de bekende „stichter van de Nederlandsche Opera", er in geslaagd was een nieuw opera gezelschap byeen te brengen, dat Noord- en Zuid-Nederland tot bet tooneel van zyne artistieke werkzaamheid had gekozen. „De heer Gottfried Mann zou dan orkest- directsur worden van dit nieuwe gezelschap. Dat scheen ons nogal apocrief, aangezien men in ons Noorden hecht aan eeD gegeven woord, en de heer Mann zyn woord had gepasseerd tegenover de Groningsche „Harmonie." In- tusschen schynt het, dat hy bier niet komen wil „Als dat waar is kunnen wy de „Har monie" slechte goluk wenschen. De beer Mann heeft dan ongatwyfeld veel talent, maar nog meer misschien zeer artistieke caprices!" Het Tergaan ran de„ Firdeoe'>flB Omtrent de ramp, die het Nederlandsche stoomschip „Firdene" heeft getroffen, vind men in de „Weserdt Ztg". het volgende ver meld De „Firdene" was met een lading zout uit Rotterdam onderweg en werd ongeveer honderd Ëngelsche myien ten westen van Helgoland aan gevaren door de Noorsche bark „Bödvar". De „Firdene" werd aan bakboordzyde getroffen met zooveel kracht dat de boeg van de „Bödvar" diep in de machinekamer drong. Zy zonk byna onmiddellyk, doch de bemannirg van 19 koppsn had nog juist tyd gevonden om zich te bergen in de beide booten. Ongeveer een uur later zoDk ook de Noorsche bark, die door de bemanning onmiddellyk na de botsing was verlaten. Er woei een sterke westeiyke wind, gepaard met regen en hagel. In dit weder dreven beide booten niet ver van elkander voort. D9 maDnen van de „Firdene" waren voor een deel maar dun gekleed en niet voorzien van levens middelen. Weldra sloeg een boot met eif opvarenden omzeven verdronken onmiddellyk, terwijl vier zich op de kiel van de omge slagen boot redden. Ook van dezen werden er nog twee door de zee verzwolgen, nadat zy er vele malen in waren geslaagd de boot weer te bereiken. De overige twee werden door de Noorsche boot byna verstyfd opge nomen, nadat zy tien uren worstelend hadden doorgebracht. Deze boot met de bemanning van de bark en de twee geredden werd Zon dagmorgen door den Britschen marine-kotter „Roze Smith" na een uur tobbens by een zeer holle zee opgenomeD. De kotter bleef nog een uur in den omtrek kruisen naar de tweede boot van het Nederlandsche stoomschip, maar ontdekte haar niet De boot is met de acht opvarenden door de stoomboot „Mimi" te Bl>th aangebracht. Te Rotterdam zflo gisteren aangebracht eenige opvarenden van het door aanvaring met het Noorscho barkschip „Bodvar" ge zonken Nederlandsche stoomschip „Firdene". Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat de nog vermiste negen schepelingen ver dronken zyn. iDVERTENTIÉN. Heden herdenken onze geliefde Ouders HENDRIK MATTHIJS VAN DEN BOS en 4198 7 ANNA ELISABETH DE BRUIN, bun 35-jarige Echtierccnlglng. Hunne dankbare Kinderen. Leiden, 15 Mei, 1897. Op den öden Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders JOHANNES N1COLAAS VAN DER MARK en ANNA MARGARETHA COOLS hunne 25-)arlgc Echtvcrecnftgftng te herdenken. Hunne dankbare Kitideren. Leiden, 17 Mei 5 Juni. 4189 9 Den 2den Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders JACOBUS ARNOLDUS KERKVLIET EN MARIA WASSENAAR hunne 25-jarlge Echtvercenlgiog te herdenken. 4158 Hunne dankbare kinderen. Warmond, 15 Mei 1897 Getrouwd JOHANNES TASSERON en JANSJE SPAARGAREN. Den Haao, j 13 Ufi lg97 Aalsmeer, 4177 i Gehuwd (by Volmacht): J. G. SMIT, 2de Luitenant-Kwmr., en C. E. A. VAN WINGEN. Amp en an, Weltevreden, 14 April 1897. 4192 7 Perceel I Is verhoogd «ct 1O0O.— zoodat de twee perccelen thans In bod staan opf 14.200. 4197 S

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3