Wijnhandelaren. Stoomtram HAARLEM—LEIDEN. Saboen Bintang Oude Jenever Grossierflerii Je Groote Flescï', HAARL.STR. 10. illilll Badinrichtingen 11 Wieg- en Schommelbaden. J. L. CREYGHTON, 1ste Klasse 30 Cts., 2de Klasse 25 Cts. Kinder-, Douche-, Spons- en Voetbaden. Duinwater-Maatschappij. APOTHEEK. Bn Graeiense, Prijs per kwartaal N°. 11417 Zaterdag l."> Mei. A0.1897. rr.m dCourant wordt dagelijks, met uitzondering Tan (Zon- en feestdagen, uitgegeven; S. H. C. SMITS, hoek Paardensteeg. DE FIJNSTE STOOMDISTILLEERDERIJ „De Pelicaan". Verkrijgbaar in haar Filiaal Verlaging der Tarieven met ingang van 1 Blei 1897. Van HAARLEM naar LEIDEN of omgekeerd: L-. - voor gas of kolenvuur, LEIDINGEN, KRANEN, ENZ., Aalmarkt, INSIDEJS/ 7 LEIDSCH DAGBLAD. rEIJS DEZKR COUHAOTi Vöor Leiden por 3 maanden, franco per post •JLfcondorlfike Nommerg 1.40. 0.05. PBIJS DEE, atwkk'I'KK'I'I Van T-6 rogels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17 J. GroofOTÖ lettors naar plaatsruimte. Voor het Incasseeron buiten de stad' 'wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. iFinanciëele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Blfikens het sectie-verslag der Eerste Kamer omtrent bet wetsontwerp tot regeling der financiöele verhouding tusschen het Rfik en de gemeente en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastin gen, werd bezwaar gemaakt tegen de samen voeging van deze regeling met die betreffende de plaatselijke belastingen. Men vroeg welke, nA de in het ontwerp gebrachte wijzigingen, vermoedelijk de finan ciöele gevolgen voor het Rijk zullen zijn. In verband met de financieels gevolgen voor het Rijk kwam de toestand der Rijks financiën eenigszins nader ter sprake, waarbij de meening werd uitgesproken, dat de finan ciöele toestand zich op het oogenblik minder gunstig liet aanzien dan eenigen tijd geleden, en men vroeg van de Regeering een ver gelijkend overzicht van den financieelen toe stand zooals die was in September bij de indiening der jongste begrooting en den toe stand, zooals die zich thans laat aanzien. Er werd toch twijfel geopperd of, indien het ontwerp tot nadere regeling van het recht van successie en van overgang bij over lijden niet tot stand kwam en al3 de bate voor de schatkist te wachten uit de nadere regeling van het zegelrecht op effecten, tot afschaffing der Rfikstollen worot aangewend, de toestand der schatkist wel zal toelaten de gemeente te hulp te komen op do wijze als bfi dit ontwerp wordt voorg-steld, zonder bestaande belastingen te verhoogen of nieuwe belastingen in te voeren. Wat betreft de financiöele gevolgen voor de gemeenten, er bestond bfi verschillende leden reden tot teleurstelling, ofschoon de financiöele toestand van verreweg de meeste gemeenten ten gevolge van dit ontwerp in meerdero of mindere mate zal verbeteren. Men schreef het verschijnsel, dat de lasten In de eene gemeente zwaarder zullen blijven dan in de andere, toe aan de wet, die geen voldoend equivalent stelde tegenover de op legging van lasten aan de gemeenten. Men dacht hierbij aan de wetten op het hooger en middelbaar onderwijs. Bij het gymnasiaal onderwijs valt, zy het ook in mindere mate, evenzeer bevoordeeling van de eene gemeente boven de andere op te merken als bfi het hooger en middelbaar onderwijs wat betreft het op zich nemen door het Rijk van de kosten der inrichtingen van onderwijs. Men had ook gaarne gezien, dat een grooter deel der kosten voor het lager onderwijs ten laste van het Rfik ware gebracht. Vele leden zagen zich teleurgesteld in hunne verwachting van eene regeling, die meer algemeen, maar vooral, die in een onderling meer billijke verhoudiüg aan de gemeenten steun had gebracht: de groote koopsteden o.a. gaan onevenredig meer ontvangen dan andere aanzienlijke gemeenten. De werking van het wetsontwerp zal ook in Friesland, waar in de eerste plaats de toestand dwong tot ver- beteringsraaatregelen, de grieven en klachten niet coen vervallen. Verschillende leden twijfelden dan ook aan de duurzaamheid van deze wet. Men vroeg hoe de Regeering denkt over de wijze van subsidiëring van noodlijdende gemeenten en of de provinciën daartoe mede zullen moeten bijdragen. Omtrent de uitkeeringen in onderling ver band werden enkele opmerkingen gemaakt; o. a. meende men, dat de Ryksuitkeerlng schade toebrengt aan de autonomie der gemeente. Waar het wetsontwerp niet met veranderde toestanden rekening houdt, zag men in de voorgedragen regeling minder een definitieve oplossing van het vraagstuk der gemeente-financiön, dan wel een voorloopige. Andere leden meenden echter, dat de groot- sche idee van de eenheid van het vaderland te bevorderen, aan deze wet ten grondslag ligt. Men had zelfs gewenscht, dat de Regeering nog verder ware gegaan, met name in de richting van centralisatie der armenzorg. Bij de bespreking van de verschillende uit keeringen werd betwijfeld of de aangebrachte verandering in de berekening voor de kleinere gemeenten wel ten koste der grooteren had behcoren te geschieden; oordeelde men de wijze, waarop berekend wordt hoeveel het Rfik voor hen, die ten opzichte der gemeente als finan ciöele non valeurs kunnen worden beschouwd, aan de gemeente zal uitkeeren, niet vrfi van willekeur; meende men, dat het verleenen van vergoeding voor bedragen der gemeente ten behoeve van armenzorg geheel buiten het kader dezer wet ligt. Gemengd Nieuws. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden J. B., oud 60 jaar, zonder beroep, verpleegde in bet stadsarmhuis te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd, dat hfi op 2 April jl. in het stadsarmhuis te Rotterdam opzettelijk gepoogd zou hebben de huismees teres aldaar, F. M. A. Makkóe, van het leven te berooven, door haar, met het oogmerk baar te dooden, met een broodmes herbaalde stooten tegen borstzijde en rug toe te brengeD. Meerm den drong het mes door de kleeding der vrouw, doch het bracht slechts opper vlakkige verwondingen teweeg. Beklaagde was in het armhuis op verkeerde handelingen betrapt door de huismeesttres, waarvoor hem 6 maanden straf was aange zegd in zijn betrekking als zaalbaas. Door beklaagde was deDzelfden dag gezegd: „Als ik die straf behoud, zal er morgen een ODgeluk gebeuren." Door een geneesheer, als deskundige gehoord, werd verklaard, dat door hem eenige ver wondingen aan den rug en nabfi het borstbeon waren aangetroff-n bfi de huismeesteres. Ware de stoot krachtiger aangekomen en hadden de kleedingstukken der vrouw niet zooveel weerstand geboden, dan had de stoot noodlottige gevolgen kunnen hebben. De onder inspecteur van politie, de heer J. J. A. De Koning, verklaarde, dat beklaagde op het bureel van politie in het voorloopig verhoor gezegd heeft, dat hfi van plan was de huismeesteres te dooden. Het O. M. ei8chte ten slotte tegen den schuldige een gevangenisstraf van vijf jaar. Het Collego voor de Zeevissche- rijen heeft de volgende nsededesling gedaan in vis8cher3plaatsen „Uit een schrijven van Zijne Excellentie den minister van waterstaat, handel en nijver heid vernomen hebbende, dat blijkens rapport van den commandant van een der politiekrui- sers het voorschrift van §9 van art. 10 van het koninklijk besluit van 26 Juli 1885 (Staatsblad No. 168), zooals is vastgesteld bfi koninklfik besluit van 16 November 1896 (Staatsblad No. 173), zeer onvoldoende wordt nageleefd; „Overwegende, dat de Noordzeevi6scbers ten gevolge van die nalatigheid lichtelijk in rao?ilfikheden zullen kunnen geraken; „Herinnert de schippers der visschersvaar- tuigen, die de Noordzee bevisschen, aan hunne verplichting tot naleving van bovenbedoeld voorschrift, luidende: „Een visschersvaartuig moet, wanneer het onder stoom of zeilende is en bezig met visschen, dit bfi dag aan naderende schepen kenbaar maken door het voeren van een mand ter plaatse, waar deze het best gezien kan worden." Het weekblad „Handelsbelangen" deelt een staaltje mede van de wfize, waarop de nfiverheid door den fiscus somtfids wordt bemoeilfikt. Onlangs kon men onder de recht zaken eene veroordeeling lezen van een zeer goed bekend staande firma, wegens het be zitten van een clandestiene azfinmakerfi. Deze firma was de Rotterdamsche soda- en chemi- caliën-fabriek, voorheen onder de firma C. Kortman en Schulte. De redactie van „Handelsbelangen" heeft hieromtrent inlichtingen ingewonnen bfi de directie der fabriek en vernam toen, dat de fabriek onverwachts door de ambtenaren van den fiscus was geïnspecteerd op bevelschrift van den kantonrechter. Op zeer ruwe manier werd alles onderzocht en werd het fabrieks volk uitgehoord, waar de grondstoffen, voor de azfinfabricage, verborgen waren. Hoewel deze niet aanwezig waren, volgden toch een proces verbaal en eene veroordeeling. Nu vraagt het blad, hoe men hier van clandestien kan spreken, als men weet, dat de vennootschap op de voorgeschreven wfize aan B. en Ws. vergunning gevraagd heeft voor de bereiding van azfinzuur en azfinzure zouten, welke aan vraag, alsmede de vergunning, op de gebrui kelijke wfize is gepubliceerd. Bovendien adverteert de fabriek herhaaldelijk voor de genoemde artikelende fabriek wordt Zoüdags door een politieagent bewaakt, daar de directie haar geheele personeel vrfi geeft. Eene correspondentie met den hoofdambte naar der belasting, waarin o. a. aangeboden werd de hoogste boete, die kan worden op gelegd, te deponeeren, plus de waarde der in beslag genomen werktuigen, mits de fabriek vrij kan werken, in afwachting van de rech terlijke uitspraak, leidde tot geen resultaat. Intusschen leed de naam der firma groote schade, en eerst na zeven maanden kwam de zaak voor den rechter. Ook bfi den directeur der belastingen nam het blad informaties, doch werd er niet veel wfizer. Volgens zfin plicht moest de directeur over de zaak zwfigen, doch gaf toe, dat de firma te goeder trouw had kunnen handelen, wat aan de zaak zelf echter niets veranderde. De fabriek fabriceert azfinzuur, en volgens tal van deskundigen is azfinzuur, hoe ook met water vermengd, nooit als azfin te beschouwen. Er diont zelf voor gewaakt te worden, dat men, evenmin als margarine voor natuurboter verkocht mag worden, geen verdund azfin zuur voor wfinazfin verhandelt. Na ingewonnen advies, meent hetblad.dat de firma in boogste instantie wel zal worden vrijgesproken. Gelukkig kan de firma de kos ten wel dragen Maar, zegt bet blad tevens, als zoo iets een geldelijk minder krachtig fabrikant eens overkwam? Het langduiig ge sloten houden zfiner fabriek zou hem ruï neeren de man zou onder den fizeren druk van den fiscus bezwekon zfin. Het wordt daarom meer dan tfid, dat de wet en het stelsel herzien worden. In den tuin van het „Hotel Schnei der", te Zeist, heeft, onder hagel- en regen buien, de eerste muziek uitvoering der „Zeister Harmonis" in dit seizoen plaats gehad. Er was natuurlijk weinig publiek aanwezig. Evenwel werd een keurig programma ten geboore gebracht. Uit Oostorwolde (Fr.) schrfift men aan het „N. v. d. D.": De gemeente Oost-Stellingwerf, welke al sinds jaren reikhalzend uitziet naar spoor of tram, is in het jaar 1897 toch een verkeers middel rfiker geworden, nl. een trekschuit tusschen Oosterwolde en Assen. Daardoor is het mogelfik geworden den afstand van 5 uur tusschen die plaatsen af te leggen in ongeveer twee dagen Dinsdag had het vfifjarig zoontje van H. d. L., te Rouveen, het ongeluk in een diepe sloot te vallen. Op het hulpgeroep van een meisje kwam H. V. toesnellen, die slechts aan het borrelen van het water kon zien waar de kleine verdwenen was. Onver wijld sprong hfi het kind na en had het genoegen, dit, ofschoon reeds bewusteloos, zfin ouders terug te brengen. Het is reeds de tweede maal, dat dit knaapje op deze wfize gered wordt. Nu de ansjovisvangst aan de Friesche Zuiderzeeplaatsen minder wordt, is de prfis gestegen. Aan do zouterfien betaalt men reeds f 9 per duizend stuks, dat is f2 meer dan voor eene week. Eene zouterfi kocht reeds in eene week meer dan 200,000 stuks. De mindere vangst is een gevolg van het ongunstige weder, terwfil de kuilvisschers vele in zee staande netten hebben vernield. "Wielernieuws. Parfi sA m sf t e r- dam. Béalu, een bekend toerist, rocordman van BrestBelfort, zal het record van Joyeux in 34 uren 50 min. trachten te verbeteren. Hfi denkt 17 Mei te 5 uren des morgens van Parfis te vertrekken en te Amsterdam om ongeveer 3 uren aan te komen. Hij ver moedt het record op 33 uren te kunnen brengen. Hfi doet natuurlfik een beroep op de Neder- landsche wielrijders om hem behulpzaam te zfin. Aankomst te Breda waarschfinlfik 18 Mei des morgens te 8 uren, Meerkerk 11 uren, Utrecht 12 uren 25 min. Uit Melbourne wordt bericht, dat in Zuid-Australiö en Westelfik Victoria zich verscheidene hevige aardstooten hebben doen voelen. Een telegram, te Parijs ontvan gen, maakt melding van bet uitbreken der pest op de grens van Tongkin en China. De commissaris van politie te Wandsbeck, Holstein, heeft vier weken verlof gekregeD, wat gelfik staat mot een schorsing. Het is aan den dag gekomen, dat dit lioofl der politie gewoon was jongelieden, die wat los leefden, aan hot bureel te ontbieden an met een zweep flink af te ranselen Hfi dse dat als „middel van opvoeding" en verklaarde tal van dankbrieven te hebben ontvangen van vaders, wier zonen hfi aldus op den boteren weg had gebracht Burgerlijke Stand. A ARL ANDER VEEN. Dev allen: A. W. Van Niekerk geb. Kortekans Z. M. Veltman geb. Hout man D. C. Verkade geb. Van Niedek Z. BOSKOOP Bevallen: N. Schoenmaker geb. Akerboom Z. C. Driesprong geb. Van Toorcn Z. K. Ruis geb. Boelo Z. Gehuwd: G. Van Bemmol 21 j. en T. J Droog 22 j. HAZERnSWOUDE. Bevallen: S. C. Van der Spek geb. Snelleman D M. Peters geb. Groen D. Gehuwd: K, Van den Borg jm. 25 j. en M. Kleyn id. 22 .j. SASSENHEIM. Geboren: Martinus, Z. van J. F. H. Zaudvliet en A. v. d. Linden. Overleden: Theodorus Elfring 2 m. WARMOND Geboren: Quirina Catharina, D. van A. H. Beugelsdijk en M. De Jong. Anna Maria, D. van C. Van Veisen en M. C Bakker. Joannes Petrus, Z. van P. Warmerdam en Th. Van Eeden. Ondertrouwd: P. ICortekaas jm. 24 j. en Th. Berg jd. 23 j. C. Berg jm. 28 j. en M. Meyer jd, 24 j. J. Fulen jm. 28 j. en S. Hassing jd. 22 j. INGEZONDEN. In de te Hongkong (China) verschijnende „Daily Press" van 18 December jl. leest men de volgende, uit de „Courrier de Saigon" vertaalde mededeeling betreffende de uiting van een Japansch prins en generaal aldaar tegenover een Franschman „Wfi, Japanners, zfin een krachtig en ge ducht volk geworden. Wfi produceeren veel en daarom zfin koloniën voor ons noodzakelijk. Onze zinspreuk is „Azië voor de Aziaten", maar voornamelijk eo bfi voorkeur voor de Japanners. Binnen vfif jaren Manilla, het Malische Schiereiland, eenige der eilanden van Neder- landsch-Indië en nog een paar lapjes grond in zokere gedeelten van China, zouden voor eerst voor onze eerzucht voldoende zfin. Daarna zulten wfi verder zien." Men ziet het: de Japanners winden geen doekjes om hunne annexatie-plannen. Nederland zfi gewaarschuwd I Vervolg der Advertentiën. De Toiletzeep, OIEIiET 51 EEST GEBRUIKT WORDT 18 DE van SANDERS 6 Co. Deze Zeep is zuiver van qualiteit, aange naam van parfum, zacht voor de huid, goedkoop in prijs, steeds verkrijgbaar bfi: 4123 13 3721 42 LtÜlJJÖOliiS ALGEMEENE VERGADERING van AAN DEELHOUDERS op Zaterdag 29 JIcl 1S97, des voormiddags te IialfeSf, op het Bureau der Maatschappij. Stationsweg 12, ingevolge Art. 14 der Statuten. 4126 9 GEVRAAGD: een geëxamineerd# Assistente, om halve dag*n in eene Apotheek werkzaam te zfin. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 4128. 6 IS 4125 20 die van de Per krnik 1.— Per krnik f 0,50. met completen aanleg van uiterst solide en nieuwste constructie. Gepolijst en geschilderd zinken 3314 54

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5