In de vergadering van bet hoofdbestuur der Israël. veroeniging van weesvaders is bencemd tot controleur der financiën voor beide gestichten de heer A. I. Kiek, vader in het Israël, weeshuis te Rotterdam. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", tijd. onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. H. Yau Praag, is den 12den dezer te Santa- Cruz (TenerifTe) aangekomen. Ingevolge kon. besluit zal Hr. Ms. flot tieljevaartuig „Edi" met 1 Juni a. s. te Vlis- eingen worden in dienst gesteld, met bestem ming voor de Indische militaire marine. By gemeld bes'uit is het bevel over dat vaartuig opgedragen aan den luit.-ter-zee der 1ste kl. P. A. R. Hennequin. Verder worden daar aan boord geplaatst de luitenants ter zee 2de kl. J. A. Yan Zadelhoff, J. L. H. Luymes en P. Kruys, eerstgon. als oudste officier, de off. van gez. lste kl. dr. T. Koppesehaar en de officier van administr. 2ie kl. G. W. Erfmann. Sts.-Crt Ingevolge koninklijk besluit zal Hr. Ms. fregat „Koi iogin Emma der Nederlanden" met 16 Juni a. s. te Willemsoord worden in dienst gesteld met bestemming voor buiten- landschen dienst. Bij gemeld besluit is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kjpitein ter zee D. J. K. A. Joekel. Verder worden daar aan boord geplaatst de luits. ter zee lste kl. H. Herman ea H. M. Van Bemmelen, eerstgen. als eerste officier, de luits. ter zee 2de kl. L. H. G. Krol, C. Witsen Elias. L. A. Van der Stok, P. G. Coops en P. J. LucarJie, de adelborsten lstekl.jbr. G. L. Schorer, C. D. Julius, R. P. C. Spongier, J. A. Vink, J. C. Brandt Corstius en G. J. W. Putman Cramer, de off. van gez. lste kl. P. W. R. Petri, de off. van gez. 2de kl. L. Van Lissa, de off. van adminlstratio 2de kl. L. J. Moutoö en de officier-machinist 2de kl. P. J. J. Kenp. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrik* naar Vlissingen en Hamburg, is 13 Mei Gibraltar gepasseerd; de „Borneo", van Rjtterdam naar Batavia, arriveerde 13 Mei te Padang; de „Lawoe", van Batavia naar Rot terdam, passeerde 12 Mei Gibraltar; do „Bromo" van Batavia naar Rotterdam, ver trok 13 Mei van Perimde „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Mei te Genua; de „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Genua; de „Reichstag" vertrok 13 Mei van Zanzibar naar Hamburg; de „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw York, passoerde 13 Mei Prawlapoint. Bodegraven: De kiesvereeniging „Bur gerplicht", te Bodegraven, stelde in do gister avond gehouden vergadering den heer A. Knyff, aftredend lid, canüidaat voor de Tweede Kamer. Daar de heer Knyff eveneens door do meeste andere plaatselijke kiasvereenigiogen gesteld is, zal deze op 1 Juni wel de candi- daat der liberalen in dit district z\jn. Te Bodegraven ia ook een afdeeling van den Cbristel.-Historischen Bond gevormd, aanvan kelijk met 30 leden. Da Christ -Hist. Bond in dat district heeft tot voorloopige candilaten gesteld: jhr. Ort, kapt. der art. tj Utrecht; jhr. Boreel v. Home landen, burgemeester te Haarlem, en jhr. Von Weyler, commits griffier te 's-Gravenhago. Oude-Wetering: In eene goed be zochte vergadering van de plaatselijke anti- revolntionnare ki svereeniging „Nederland en Oranje" alhier, is met algeraeene stemmen tot candidaat voor de a. s. Tweede-Kamer verkiezing gesteld de heer G. B. 't Hooft. Tot leden der centrale kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer werden gekozen de hoeren G. J. B. Bontje en P. Roeloffs. Valkenburg: IJk en her\1k van maten en gewichten zullen dit jaar voor deze gemeente plaats hebben te Katwijk op 21 Juni, van des morgens n-gen tot des namiddags drie uren. Wassenaar: Gisteravond hield de Roomsch Katholieke kiesvereeniging een ver gadering in het lokaal van den heer Beyers- bergen. Na lez'ng der notulen van do vorige vergadering was aan de orde: het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Er werd bes'oten geen eigen candidaat te stelleD, maar één dtr candidaton van bet Hoofdbestuur der centraio kiesvereeniging te steunen en wel jhr. W. J. Van Nispen tot Sevenaer. Na de pauze verkreeg de heer Lazaiom het woord. Hij verklaarde op een heldere wijze de nieuwe manier van veikiozen en stemmen. Dj voorzitter dankte hem uit naam der ganscho vergadering. Verder deelde do voorzitter mede, dat een sub- stombureel verkregen is voor de tewoners van den Haagk;nt. Dit stembureel zal wel licht zitting houden aan de Waalsdorperlaan. Tot afgevaardigden voor de centrale vergade ring werden gekozen de heeren W. Vogels, J. v. d. Kroft, M. Van Wissen en J. Grevers. Na een opwekking van den voorzitter om trouw ter stembus te komen, werd do ver gadering gesloten. Woubrugge: Bij de gisteren, Donder dag, gehouden verkiezing van een dijkgraaf- voorzitter van het bestuur *an den Oudon- dijkschen-Polder, albhr, in du plaats V3n wijlen den heer D. P. Ramp (aftreding 1898), werden 279 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is do heer A. J. Heenk met 156 stemmen. Op den heor J. Van Griethuizen waren 103 en op den heer M. Kroes 20 stemmen uitgebracht. I-Iet St vi tien ten-Toon eel. Voor eene uitvoering van het Studonten- Tooneel is het nooit te vroeg of te laat in het seizoen. Daarheen gaan altijd gaarne de danslustigen van beide seksen, de kijklustigen van velerlei leeftijden. Ook nu weer was de Schouwburg goed bezet, hoewol het er niet vol was, zooals vroeger wel eens. Op alle rangen waren rog plaatsen open, in het parterre zelfs zeer vele. De aanblik van de zaal was aangenaam en gozellig, de breede rij van dames in baltoilet gaf iets feestelijks aan de omgeving, zooals wil dat by het Studonten-Tooneel gewend zijn. Een flink bezet orkest onder Van Erp voerde opwek kende muziek uit. Mooi op tijd werd begonnen, even over achten trad het Bestuur met de officiöele gasten binnen. Ditmaal werden drie stukjes van één bedrijf gespeeld, te weten: „Een kop thee," een aaroig, vlug dingetje, verleden jaar nog door de Rotterdammers hier ge geven; ten tweede: „Ik heb een vrouw ver brand," weer eens opgedolven uit de rijke mijn Labiche en voor vele jaren (ik meen in 1886) ook door het Studenten-Tooneel ver toond, en het aardigste aan het slot: „Leer om leer." Deze methode heeft voor, dat de voorstelling bijtijds geëindigd is en dus het bal op een bescheiden uur kan aanvangen. Wederom waren de studenten zoo gelukkig gewoest de medewerking van dames te kunnen krijgen, waaronder óóne oude bekende, die hare sporen reeds verdiend had. Gaarne erkennen wij, dat ook thans de dames serieus hun best deden en niet zoo maar voor 't vaderland weg speelden. Uit alles blijkt, dat zy zich vooraf in de rollen ingedacht hebben, zich rekenschap hebben gegeven en nu hunne opvatting zoo goed mogelijk weergeven. Hermance de Villedeuil had ongetwijfeld goede oogenblikkon. Denk hierbij nu eens na hoeveel moeilijker het voor jonge dames is om zóó op te treden dan voor studenten en men zal met mij zuchten: Een beschamend voorbeeld, zeer beschamend I Aardig en goed gespeeld werd „Leer om leer". Suzanne de Montaubin was werkelijk zeer goed. Los en vrij was Cog-Héron. Met groot genoegen zagen wij dezen acteur nu eindelijk eens in een rol, die voor hem paste. Nu hij een jong mensch voorstelde kon hij eigenlijk zichzelven geven en deed dat prettig en opgewekt, zoolang hy oude- heeren-rollen speelde, gaf hy ook zichzelven, nl. den student, en kon d&t spel dan ook moeilijk den toets der critiek doorstaan. Uit zichzelven to treden en over te gaan in den uit te beelden persoon, dat is wel de hoogste eisch, dien men een tooneelspeler stellen kan, maar tevens de eerste eisch, dien men stellen moet. Ik weet wel, dat vele acteurs van beroep dat talent ook missen, maar daarmede worden anderen n:et verontschuldigd. Eene poging, om dat te bereiken, zou men toch allicht hier verwachten. 0?cr al het overige zullen wjj zwijgen, dat moeten de verschillende vertolkers maar met hun eigen geweten uitmaken en dan mag hun verstand ook nog W6l eon woordje meepraten. Aan het tooneel was de zorg besteed, die wtj van het Studenten-Tooneel gewoon zijn. Er hingen n. 1. vele en buitengewoon fraaie gordijnen voor deuren en vensters, er stonden extra sierlijke meubelen; wat natuurlijk bij ons oud, trouw décor nogal afstak. Het was een vlag op een modderschuit. Aan bloemen was natuurlijk geen gebrek. De dames ont vingen uit verschillende banden prachtige ror'oeilles, de beeren fraaie kransen. Alle medespelenden verwierven groot succes, ge tuige het herhaalde en hartelijke applaus. v. B. Gemeenteraad van Alkemade* Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heer Bakker. Vacature E. J. Los. Voorzitter de Burgemeester. Da Voorzitter opent de vergadering en wordt door het trekken van No. 2 volgens het Reglement van Orde bepaald, dat de omvragen voor deze vergadering zullen aan vangen b(j den beer T. Elstgeest. Da notulen van het verhandelde in de vorige verg. worden gelezen en met algemeen© stemmen goedgekeurd tn vastgesteld. Da Voorzitter herdenkt in 'tkort en met waarde ering de werkzaamheden eD de plichts betrachting van het sedeit de vorige zitting overleden lid dezer vergaderiog den wethouder E. J. Los, wiens gezegend aandenken steeds bij deze vergadering in eere zal worden ge houden. lo. De Voorzitter deelt nu mede, dat sedert de vorige vergadering geene stukken ter mededeeling aan den Raad zijn ingekomen. Thans komen aan de orde: 2o. Het in de vorige verg. aangehouden ontwerp-besluit tot aanwijzing van geschikte stemlokalen volgens art. 65 der Kieswet, en wordt met vaststelling daarvan, dienovereen komstig met algemeeno stemmen besloten aan te wijzen tot stemlokalen: voor het lste stemdistrict omvattende de wijken A, B en C. de Raadkamer in het Raadhuis dezer gemeente te Roelof-Arendsveen, en voor het Ilde stemdistrict omvattende de wijken D, E en F het eerste lokaal in de Gemeente school voor lager onderwijs te Rijpwotering. Dit besluit zal, ingevolge de voorschriften, als plaatselijke verordening worden afgekondigd. 3o. Het in de vorige vergadering aange houden ontwerp-besluit tot bespreking van den kermistijd voor het jaar 1897 en volgende jaren, en wordt dit na onderzoek en bespre king met algemeene stemmen vastgesteld; bepalende: dat de kermisson in deze gemeente jaarlijks gelijktijdig in alle onderdeelen zullen worden gehouden in de week, waarin dolste September valt, van 's Maandagsmorgens zes uren tot Zaterdagsmorgens zes uren. Dit besluit zal aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen. 4o. Wordt eenparig goedgevonden: de be noeming van een ambtenaar va£ den Burg. Stand, in de plaats van wijlen den wethr. E. J. Los, uit te stellen tot na de benoeming van een wethouder in diens plaats. öo. Ontwerp-besluiteD, in de vorige verg. aangehouden: a. tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1896 van volgnr. 112 (onvoorziene uitgaven) een bedrag van 336; over te schrijven op volgnrs. 42, 63, 73, 74, 78, 88 en 105 tot een gezamenlijk bedrag van ƒ336, waarvoor machtiging bij de be grooting zelve is verleend; b. tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1896 van volgDr. 112, een bedrag van 152; over te schrijven op volgnrs. 97 en 99, tot een ge zamenlijk bedrag van 152, hetwelk aan de goedkeuring van Ged. Staten wordt onder worpen; c. tot het doen van onvoorziene uit gaven op de begrooting voor 1896, volgnr. 112, tot een bedrag van 33, hetwelk even eens aan de goedkeuring van Ged. Staten zal worden onderworpen; d. tot af-en overschrij ving op de begrooting voor 1897van volgnr. 117 onvoorz. uitg. een bedrag van ƒ522.665; over te schrijven op volgnrs. 95 en 101, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ522.665, waarvoor machtiging bij de begroo ting zelve is verleend. 6o. Tot wijziging der begrooting voor 1896, strekkende tot verhooging van de posten: onder volgnr. 24a der ontvangsten, kasgeld- leening, met een bedrag van 4000; en onder volgnr. 98 der uitgaven, aflossing van kas- galdleening, met gelijk bedrag van 4000, hetwelk aan de goedkeuring van Ged. Staten wordt onderworpen. Alle welke besluiten, No. 5 sub a d en No. 6, na toelichting, met algemeene stemmen worden vastgesteld ter uitvoering. 7o. Het in de vorige verg. aangehouden adres van het bestuur van den Veender- en Lijkerpolder buitan de bedijking, ter bekoming van meerdere subsidie in de meerdere dan vroeger begroote kosteD voor wegverbetering op de kade van genoemden polder te Roelof- Arendsveen, waarin bij besluit van 7 Mei 1896 een subsidie, ten bedrage van de helft der kosten echter tot een maximum van 250 is toegekend, met voorstel van B. en Ws., ook in die meerdere kosten, die volgens de door adressanten gedane opgaven tot een bedrag van 305.98, daarvoor in aanmerking kunnen komen, eene subsidie van de helft der meerdere kosten tot een bedrag van 150, toe te kennen: hebbende'het geheele werk volgens bedoelde opgave gekost ƒ924.46, welke, na aftrek van 118.48 voor gemaakt werk bij do aanlegplaats voor fstoombooten, 805.98 bedraagt, on waarin den tot aan 400 subsi die door de gemeente zal worden bijgedragen. Nadat het voorstel van B. en Ws. door den Voorz. is toegelicht en de billijke strekking er van aangetoond, wordt het verzoek met het voostel uitvoerig besproken door de heeren Elstgeest, Van Rijzen en V. d. Meer in verde digenden en door de heeren V. d. Poel, A. Los, M. Oosthoek en V. d. Voort in bestrijdenden zin, en brengt de Voorz. zijn adviseerende stem voor het voorstel uit, en wordt tot stemming overgegaan met den uitslag, dat het wordt verworpen met 6 tegen 3 stem men. Vóór stemden de heeren Elstgeest, Van Rijzen en Van der Meer. 8o. De Voorz. doet mededeeling van het onderhoud met de mede-eigenaars-beheerders en onderhoudsplichtigen van de „Kwakel" over de Rijpweteringervaart, in verbinding met het voetpad van daar naar Hoogmado, ge meente Woubrugge, uit welk onderhoud blijkt, dat deze verder ongenegen zijn tot mede betaling van kosten van onderhoud of herstel dezer kwakel, en zelfs tegen herstel protes- teeren, zóó, dat, indien de gemeente deson danks de kwakel zou doen herstellen, alsdan van hunnentwege de overgangen onder Wou brugge zullen worden belet of weggenomen, zoodat de passage over htt land van Borst c. s. in elk geval zoo mogelyk zal worden tegengegaan. Ten einde dez3 aangelegenheid ea in verband daarmede het eventueel moge lijke van het aanleggen van een rijweg van Rijpweterir.g naar Hoogmade, volgens vroegere plannen, met belaDghebbenien te onderzoeken en te behandelen, stelt de Voorz. voor eene speciale Commissie uit den Raad te benoemen, die daaromtrent, zoodra z(j daartoe gereed is, verslag en advies aan dez9 vergadering zal uitbrengen, waarna deze hangende quaestie dan op eenigeriei wijze afdoende kunne ge regeld worden. Na uitvoerige beschouwingen der leden en toelichting van den Voorzitter, wordt een voorstol van den he9r Elstgeest, om deze zaak alsnog uit te stellen, met meer derheid van stemmen verworpon, en het voor stel tot het benoemen een?r Speciale Com missie aangenomen, en worden vervolgens bij stemming tot leden dezer Commissie ber.oemd de heeren H. Van der Poel, C. Van Rijzen en A. J. Van der Zon, de laatste nadat voor eene benoeming door den heer Oosthoek was bedankt; zullende asn deze Commissie de gemeente-opzichter, de heer Lemmers, worden toegevoegd en het gemeentebestuur van Wou brugge hiervan worden onderricht, met uit- Dooiiging eene gelijke Commissie tot onder zoek, onderhandeling en samenwerking te benoemen. 9o. De Voorzitter deelt mede, naar aanlei ding van in do vorige vergadering medege deelde adressen van C. Jansen, W. F. Hilwig, W. P. Van der Salm, C. Disseldorp en H. Bergman, in eene beslo en vergadering het gevoelen der leden te wilkn inwinnen omtrent eene voorziening in de vacature van keur meester van vloesch van gestorven, afgemaakte of uit nood geslachte runderen en andere dieren, welke benoeming volgens do bestaande verordening door B. en Ws. behoort te ge schieden, hetwelk eenparig wordt goedge vonden. lOo. Wordt eenparig goedgevonden het kohier wegens hoofdelyken omslag over 1897 in eene volgende vergadering te behandelen. llo. Wordt met algemeen goedvinden alsnog aan de orde gesteld het verbroeden en ver beteren van eenige smalle en ongeschikte gedeelten weg in het zuiden van Roelof- Arendsveen, alwaar toch vernieuwing der be staande schooiing moet plaats hebben. Als voornaamste gedeelten komen daarvoor voorloopig in aanmerking: het erf by J. J. V. d. Meer, de schoeiing voor het erf van Joh. Hoogenbooai en die in de kromming over de ophaalbrug voor het erf van F. Van der Wereld en anderen. Dit alles volgens opgave en begrooting van den gemeento- opzichter, welke werken door de ledon van den Raad in loco zyn opgenomen. Op voor stel van den heer V. d. Voort wordt goedge vonden deze zaak vooraf in eene besloten zitting te bespreken. 12o. De Voorz. herhaalt de in de vorige vergadering gedane mededeeliDg, dat in Juni a. s. de 25 jarige ambtsvervulling van den heer F. J. De Groot, als hoofd fier school te Kaag, zal worden herdacht, en stelt voor deze aangelegenheid in eene besloten verga dering te bespreken, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. 13o. De Voorz. deelt mede een geschil tusschen de huurders van land te Huigsloot, welke voor gezamenlijke rekening moeten slootschieten of afscheren en waartoe de eeno party tot nog toe ongenegen schynt te zyn. Wordt goedgevonden, dat Burg. en Ws. in deze handelen ter nakoming van het con tract, daar afwyking daarvan voor geen der huurders kan worden toegestaan. Alsnu schorst de Voorz. de openbare ver gadering voor d6n tyd, dat de behandeling der punten 11 en 12 in besloten zitting zal duren. Na heropening der openbare vergadering brengt de Voorzitter de conclusie uit omtrent de over punt 11 uitvoerig gehouden discus sion, n. 1. dat, bevorens op het voorstel tot wegverbetering te Roelof-Arendsveen eene beslissing zal worden genomen, de uit te breiden gedeelten weg door palen, met touwen schering er langs, zullen worden aangewezen, om door de leden vóór een volgende verga dering eerst persooniyk te kunnen worden opgenomen. Hieromtrent verlangt geen der leden thans verder het woord, en wordt, in omvraag gebracht, deze conclusie aangeno men, zoodat dienovereenkomstig zal worden gehandeld. Als conclusie der discussien omtrent punt 12, waarover goen der l8den het woord meer weuscht, brengt de Voorzitter iQ omvraag het voorstel, om aan Burg. en Wetbs. krediet te verleenen voor een door Burg. on Weths. met de Schoolcommissie voldoende geacht biyk van waardeering, by gelegenheid van het 25-jarig ambtsfeest van het hoofd der school te Kaag. Hiertoe wordt mot algemeene stemmen besloten. Daarna niets meer te behandelen zynde, wordt de vergaderiog door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks half zeven ging een voor een brik gespannen paard op de Heerenstraat op hol. Het werd echter spoedig aan den Heeren weg weder ge grepen, maar de wagen, welke door een wagen maker werd nagezien, bekwam eenige schade. Overigens liep het voorval zonder verdere onheilen af. Men meldt uit Alfen aan den Ryn aan de „N. R. C.": Vyf slagers uit de drie gemeenten hebben genoegen genomen met eene keuring van vleesch volgens reglement, vastgesteld door de commissie uit vloesch- consumenten. Da overigen maken vooral bezwaar, omdat zy de keurloonen zullen moeten betalen, die 70 cents per geheel of godoelteiyk beest zullen bedragen. Voor den kantonrechter te 's-Gra- venhage is de zaak behandeld van een be hanger, die wegens openbare dronkenschap aan den Bezuidenhout opgepakt was. Hy was reeds in een vorigo terechtzitting by verstek veroordeeld geworden tot een hechtenisstraf van een week, benevens opzending naar een Ryk8werkinricbting. Van dit vonnis was hy echter in verzct gekomen en gisteren bleek, dat dit was geschied om den geneesheer, oider wiens behandeling hy zich bevond, eene verklaring te doen afleggen, waardoor zou kunnen worden opgehelderd de bevinding van de agenten, die hem gearresteerd hadden, dat hy naar sterken drank en naar spiritus riekte. De dokter verklaarde, dat de beklaagde lydende was aan storiDgen in het zenuwstelsel, die dikwerf by den man zonderlinge gedra gingen veroorzaakten. Voor die kwaal had de dokter bem een tinctuur voorgeschreven, waarvan spiritus absolutus een hoofdbestand deel was. 's Mans toestand oordeelde do genees heer van dien aard, dat hy reeds pogingen had aangewend om zyne plaatsing in een gesticht voor zenuwlyders to verkrygen. Voorts bleek uit de verklaring van den dokter, dat het innemen van een theelepeltje van de bovenvermelde tinctuur voldoende is om den gebruiker gedurende langen tyd naar alcoholischen drank te doen rieken. Het openbaar ministerie hield echter vast aan de pertimnto verklaring der politie, dat do beklaagde beschonken was geweest. Trouwens, het was reeds de 17de keer, dat de man wegens openbare dronkenschap door dit kanton gerecht veroordeeld word. Uit de toelichting van den geneesheer omtrent 's mans toestand putte de ambtenaar van het O. M. echter z(jne overtuiging, dat de bekl. meer in oen physiatrische inrichting dan een gevangenis of rijkswerkinrichting behoort, zoodat Z.E.A., ondor handhaving van de straf van 1 week hechtenis, afzag van de bovendien geëischte opzending naar een ryksgaslicht. De uit spraak van den kantonrechter wordt nader medegedeeld. Een uitdrager te Rotterdam vond gisterochtend by het opruimen van eenige oude koopwaar een paar blikken bussen in zyne uitcragery. Zich niet meer herinnerende wat zich daarin kon bevinden, maakte hy er een open, doch de ondraaglyke lucht, die zich daaruit verspreidde, bewoog hem de bus in het water aan den Boerensteiger te werpen. Nauwelyks had de bus het water bereikt, of tot schrik van den uitdrager en eenige lieden, die zich in de nabyheid bevonden, verspreidde zich een groote, hoog opstygende, vlam, ge paard aan dikke rookwolken, over het water. Menschen, die van verre stonden, kwamen aanloopen op het zien van h6t vlammende water. Eenige oogenblikken daarna waren vuur en rook verdwenen, zonder sporen na te laten. De tweede bus werd nu aan een nauw keurig onderzoek onderworpen en bleek onge- bluschte kalk en phosphorus in te houden, hetwelk, met het water in aanraking komende, het zoogenaamde Holmesvuur teweegbracht. Beide bussen waren afkomstig van een partytje oud goed, indertyd aau boord van een zeeschip gekocht, en zyn vermoedeiyk bestemd geweest om in geval van nood op zee dienst te doen. Na do zaak tegen Cohen c. s. had zich gisteren voor de rechtbank te Amster dam te verantwoorden C. G. Tieman, onder beschuldiging op 9 Februari 1897 aan dr. Walburgh Schmidt te hebben toegezonden een postblad van dezen inhoud: „By dezen feliciteer ik u met het overiyden van uw slachtoffer Arnold Golstein." Volgens de dagvaarding moet dit feit wor' den gequalificeerd als opzettelyke beleediging, Bekl. erkende het postblad te hebben gezonden. Hy zeide zelf van de „humane" behandeling van den dokter te hebben genoten en er alles van te weten. Zyn bedoeling met het schrijven is geweest den dokter er op te wyzen, dat d© buitenwereld deze behandeling afkeurt. Bekl. heeft gehoord, dat dr. W. S. na het overiyden van Golstein veel beleefder is geworden tegen de gevangenen. Dr. Walburgh Schmidt werd nog gehoord, waarop het O. M. zya requisitoir liield, en eischte wegens grievende beleediging, opzette- lyk gepleegd, 15 dagen gevangenisstraf. Da bekl. voerde zelf zyn verdediging. Uit spraak 26 Mei. By het dageiyksch bestuur vaq Utrecht is iogekomen eene aanvraag van dep directeur der Stichtsche Tramwegmaatschappy, om op hare wagens als beweegkracht te mo gen gebruiken petroleummotors. Daarby wordt medegedeeld, dat herhaalde proeven de bruikbaarheid dezer motors als beweegkracht voor tramwagens onwedorleg baar hebben aangetoond en tot zoodanig© verbeteringen geleid, dat by het bestygen van eene brug of andere helling de toevoer van petroleum en daarmede de beweegkracht auto matisch toeneemt, terwyl op etn geiyken weg of by afdalingen die toevoer cok geleidelijk vermindert. By de laatste proef, dezer dagen genomen, stond de motor in een goederenwagen en werd een daaraan gekoppeld peraonenrytuig zonder eenig bezwaaz naar De Bilt en terug vervoerd. Sedert 1 Meijl. wordt te Qbhnep vermist E. L., 22 jaren, klerk by de directe belastingen aldaar. De burgemeester van Gen nep verzoekt opsporing en geleiding derwaarts. Uit hot „Doorgangshuis" te Hoen« derloo (gem. Ede) zyn Zondag j.l. twee jon« gens van 12 en 16 jaren ontvlucht en hebber? één nacht onder den blooten hemel en twee nachten in een booimyt doorgebracht. Al dwalende kwamen ze eerst in Voorst en Woensdagmiddag jl. in Utrecht aan, waard© ouders van een der vluchtelingen wonen. Door bemiddeling van de politie werden ze Don derdag-avond in Hoenderloo terug gebracht* Men schryft uit Enkhuizea: De vroege aardappelen hebben veel geloden vao de nachtvorsten; op verscheidene akkers is het lof by den grand afgevroren. Ook voor de bloesems der pereboomen is de weers gesteldheid der laatste dagen zeer ongunstig gewoest. Gisteren werd te Enkhuizen aangebracht het lyk van den schipper T. Lub Dz., die te Nieuwediep over boord is geraakt en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met vyf kleine kinderen achter. Do graanhandelaar B. M. Van den Berg, tegen wien do vorige week ter zak© valschheid in handelspapier (valsche wissels) door bet O. M. by de Zwolsche rechtbank eene gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden werd geëischt, is gisteren veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tyd van 3 jaren. By het afbreken der boeronhof- stede „Het Leesink", te Ratum ocder Win- terswyk, is onder een der vloeren een zakj© met 118 oude zilveren munten gevonden. dagteekenen alle uit den tyd van de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden. Het jongst* is aangomunt in 1793. Er zijn Zeeuwsch-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2